Pašni red

čebelje paše, medovite rastline, podatki o donosih,...
BUTTON_POST_REPLY
bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

Re: Pašni red

OdgovorCOLON # 72407Odgovor bloop
Ne Apr 30, 2017 6:55 pm

volk napisal/-aCOLON
Pe Apr 28, 2017 10:12 pm
Na razpravi o prevazanju je Jure Justinek lepo razlozil, kako stvari stojijo. Pasni kataster doloca zmogljivost terena plus minus 30%. Drustva so dolzna urediti stojisca. Ce jih nimajo, pol pac z nicemer ne upravljajo. In so si sama kriva, ce cebelar zgolj preko veterine dobi prijavljen zacasni cebelnjak. Seveda se mora drzati pravilnika, razdalj od cebelnjakov.

Torej, ce drustvo ima obmocje za 1000 panjev smreke, pa tam ni 1000 panjev, drustvo nima pravice blokirati cebelarja.
Stvari so zelo razlicne. Pri nas, urejen pasni red, zavrjenih v zadnjih letih ni bilo. Cebelarji se pa lepo mimo drustva dogovorijo z lastniki zemljisc(tudi samo 100m od uradnega stojisca), veterina pa jim postavlja zacasne cebelnjake.
Kar pa se tice postavitev cebelarjev, vsak bi v hribovitem terenu rad parkiral nekje v ravnem v nizini kjer ni stojisc, ker so nagneteni stacionarni cebelnjaki(z krogom 3km se pokriva po 20+ cebelnjakov). Tam ko bi lahko parkirali, tam pa skoraj vsak stoka, da je to prevec v gozd.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 72409Odgovor volk
Ne Apr 30, 2017 9:22 pm

Tukaj je problem v samem znanju cebelarjev. V resnici bi moral biti interes vsakega cebelarja, da je cim dlje oddaljen od stacionarcev, ter da je tam kjer medi. V Sloveniji so to cecinoma gozdovi. Medijo drevesa, ne ravnina in trava... in blizje, ko imajo cebele paso, vec prinesejo..
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
PridruženCOLON Sr Feb 26, 2014 9:06 pm
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 72410Odgovor papagaj93
Po Maj 01, 2017 11:53 am

Se ne bom oglašal več. Naj dodam samo to da ko je paša je dovolj za vse! ko je ni je pač ni! In ko je, je popolnoma isto če je na enem območju kakšna čebela več! Tudi čebela more preživet in na žalost zaradi prenekaterih mnoge živijo samo na cukru!

strickorle-Jani
PrispevkovCOLON 217
PridruženCOLON To Dec 09, 2008 10:51 pm
KrajCOLON Rute nad Vel.laąami

OdgovorCOLON # 72411Odgovor strickorle-Jani
Po Maj 01, 2017 6:58 pm

volk napisal/-aCOLON
Ne Apr 30, 2017 9:22 pm
Tukaj je problem v samem znanju cebelarjev. V resnici bi moral biti interes vsakega cebelarja, da je cim dlje oddaljen od stacionarcev, ter da je tam kjer medi. V Sloveniji so to cecinoma gozdovi. Medijo drevesa, ne ravnina in trava... in blizje, ko imajo cebele paso, vec prinesejo..
No pa sva le prišla skupaj.Glej nekako sva bila vsak na svojem koncu,jaz se nisem znal pravilno izrazit ta tvoj post pa je tisto kar nama je falilo,da najdeva kompromis.Ves čas sem nekaj pisal,bistva pa nisen znal povedat in to je "oddaljenost prevoznika od mojega štacjonarca".Menim,da je krivda na moji strani zato se ti opravičujem za včasih tudi pregrobe besede.Glede prevoznikov se bojem edino,da mi okužijo moje z varojo niti malo ne ,da bi moje zaradi tega prinesle man.Zakaj,jaz vse panje 30-35 zdravim proti varoji po 15.7.neglede na pašo.Če slučajno medi hoja iztočim,izpraznim medišča in tretiram z MK šok.Vem,da noben prevoznik tega ne bo storl,če je medenje na višku, posledica tega je reinvazija in moj trud je bil zaman,če je bil prevoznik ali nevesten štacijonarc preblizu mojemu je kaos tukaj. Posledica kasnega zdravljenja je bila usodna lansko leto pri večini čebelarjev v mojem okolišu čakanje na hojo in še tisti revež,ki se je trudil z zatiranjem ga je povozila reivazija.Tudi jaz se na to temo ne bom več odzival lepo pozdravljeni
Kar cebelica nam da,to pozivi nas in okrepca

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 72412Odgovor volk
Po Maj 01, 2017 10:18 pm

To se popolnoma strinjam. Lani sem jaz raje na Krimu na hoji cakal, ceprav je dala manj kot Javorniki. Vecina, kar jih poznam, je imela tam probleme. Na pasah pred julijem so razdalje lahko manjse, ko pa je v govoru obdobje po zdravljenju varoje, to je 15 julij po mojem najpoznejsi datum, bi morale pa biti te razdalje veliko vecje od tistih 200, oziroma 600 m. Jaz se umaknem v hosto, vsaj 2 do 4 km stran od prvega cebelarja. In pol ni nikoli problemov z varojo.

In sem prepricanja, da bi moralo biti v interesu slehrnega cebelarja, da je cimdlje od sosednjega cebelarja. Velja za prevoznike in stacionarce. Jaz se ce iscem lokacijo za cebelnjak, grem vsekakor najmanj 1 km stran od vseh.. pol ni varoje toliko, celo cesnja dobro medi, ostalo tudi, poleti in jeseni ni ropanja, in prezimovanje je yspesno.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

janko8
PrispevkovCOLON 350
PridruženCOLON Pe Maj 13, 2016 4:38 pm

OdgovorCOLON # 72615Odgovor janko8
So Jul 08, 2017 9:10 pm

Tale pašni red bi morali aplicirati tudi na druga področja kmetijstva. Se mi zdi prav neverjetno kako pašni red štima povsod, npr. pri polivanju kmetijskih površin z raznimi greznicami, hlevskim gnojem pa čisti kaos. Drek se zliva po celi sloveniji in to ne po njivah ampak po travi, se zastruplja vse možno, smradi in nihče nič ne more. Tukaj pa postaviš en panj, če nimaš dovoljenja.... adijo. Res zanimiva ureditev.

oasis
PrispevkovCOLON 364
PridruženCOLON Po Jun 10, 2013 1:42 pm

OdgovorCOLON # 72619Odgovor oasis
Po Jul 10, 2017 8:01 am

Janko
Kam pa po tvoje sodi drek če ne na njivo in travnik?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 72628Odgovor boriss
Po Jul 10, 2017 3:28 pm

V čistilno napravo.

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 72630Odgovor janko8
Po Jul 10, 2017 4:57 pm

Ja 3x trave sigurno ni za polivat. Se mi zdi, da je več slabega kot dobrega. Ljudje morajo to vohat in tu ne gre za en dan, ampak eden polije, drugi vidi in drug dan polije... zunaj je pa 35 stopinj in sedaj prezrači če upaš zvečer... Nobenega reda, da bi bilo vsaj vse na en dan. To vohaš še sredi Ljubljane. Ne moreš verjet, ampak tudi v Ljubljani je možno vohat drek. Drug stvar so pa vode. Bakterije in posledično kubiki klora... to potem pije cela populacija zakaj. Zato da se drek poliva po travi? Daj pomisli malo. Razumem, da ljudje gojijo poljščine in rabijo gnojiva. Ampak večina kot vidim se zlije po travi. Tukaj pa ni ekonomike, razen smetarske. Po eni strani subvencije, da sploh kosijo, po drugi pr 3x greznica po travi. Zakaj za 3 cm? V resnici gre za odlaganje dreka in greznice in to ni za drugam kot v čistilno napravo. No če obstaja kaj drugega potem začnite to delat, samo ne 3x letno zlivat dreka po travi, ker zastrupljate vodo. Prav rad bi videl društva ki skrbijo za red na tem področju. Enega prevoznika čebel bi takoj napadli, drekača, ki jih pa zastruplja...

strickorle-Jani
PrispevkovCOLON 217
PridruženCOLON To Dec 09, 2008 10:51 pm
KrajCOLON Rute nad Vel.laąami

OdgovorCOLON # 72631Odgovor strickorle-Jani
Po Jul 10, 2017 6:02 pm

,,janko,kaj gre tvoj dr,,k za parfume ???
Kar cebelica nam da,to pozivi nas in okrepca

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 72632Odgovor janko8
To Jul 11, 2017 3:42 pm

Reda ni. Če prestaviš en panj, moraš sporočit uradu, pa dovoljenje, pa društvo...
Če prestaviš 3 tone dreka pa kaj... nič.
Na tem področju bi rabili urad, kontrolo, društvo... in pol naj se drekač najprej zajebava z birokracijo, pol pa zelena luč, kontrola...
Kmetje zgleda bolj držijo skupaj kot čebelarji.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 72633Odgovor levstek008
To Jul 11, 2017 6:42 pm

Pašni red ne paše------------samo---- POHLEPNIM ČEBELARJEM!!!
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

cebelarski.kontejner
PrispevkovCOLON 98
PridruženCOLON Ne Nov 01, 2015 6:20 pm

OdgovorCOLON # 72634Odgovor cebelarski.kontejner
To Jul 11, 2017 6:52 pm

Če od smreke teče, zmeniš se z lastnikom, tebe pa društvo ne pusti zraven. Ja to je zagotovo pohlep. Da te ni sram govoriti take bedarije. :evil: :evil: :evil: Malo se zamisli
Žan J.
Lenoba je gonilo človeškega napredka.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 72635Odgovor levstek008
To Jul 11, 2017 7:07 pm

cebelarski.kontejner napisal/-aCOLON
To Jul 11, 2017 6:52 pm
Če od smreke teče, zmeniš se z lastnikom, tebe pa društvo ne pusti zraven. Ja to je zagotovo pohlep. Da te ni sram govoriti take bedarije. :evil: :evil: :evil: Malo se zamisli
Zamisli si TI malo nad mojim zapisom...sej ti bo kaplnilo....čez en čas!!

Lp Matej

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 72636Odgovor boriss
To Jul 11, 2017 8:07 pm

Levstek - ali lahko prosim definiraš "pohlepnega čebelarja"?

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 72637Odgovor volk
To Jul 11, 2017 10:27 pm

Drustvo upravlja ZGOLJ z stojisci, ki jih ima registrirane. Ce drustvo nima dovolj stojisc, in ne doseze z dovozom +/- 30 % od pasne zmogljivosti po pasnem katastru, potem se zavrnjen cebelar seveda normalno posluzi dogovora z lastnikom zemljisca, in pripelje cebele, seveda z veterinarskim spricevalom in registracijo zacasnega cebelnjaka. In zato ne more biti imenovan za pohlepnega.
To je zal samo teorija. Pasni poverjenik ŽAL nima nobenih vhodnih podatkov, razen katastra(ki je lahko zastarel, sploh zaradi lubadarja al žleda). Ne ve, koliko cebel imajo stacionarci, zato ne more narediti dogovorov za stojisca, ki bi bila vzdrzna po pravilniku. Ce je nek cebelar imel 2 panja, pol je pa povecal na 41, se OBVEZNE razdalje predpisane po pravilniku spremenijo.

Torej bi moral biti register cebelnjakov na voljo cebelarju in poverjeniku v vsakem trenutku, cebelarji bi morali obvezno takoj javljati spremembe v stalezu.
Drug problem naastane pri dogovoru z lastnikom. Edini dokument je veterinarsko spricevalo, cebelar z drustvom nima nic(niti ne rabi placati za stojisce, saj drustvo ni naredilo nic, ne dogovora z lastnikom, čiscenja stojisca(košnja trave, nasip peska itd)). Problem pa ne nastane zaradi pohlepnih stacionarcev, ki tega cebelarja ne spustijo v pašo, pač je problem v spoštovanju zakonodaje(smo pravna drzava). Ce pravilnik doloca obvezno oddaljenost od stacionarcev, tega veterina ne uposteva. Prijavi te, kamor pac navedes. In tu hitro postanes pohlepni prevoznik.
Posledica pa je huda kri zaradi ropov, postavitev v prelet in se marsikaj bi se naslo. Niti veterina ne uposteva pašne zmogljivosti, ki variira glede na stanje na terenu(pozeba, zledolom, lubadar, poplava, vetrolom itd).

Zato je edina resitev zdruziti vse nacine prevazanja v en nacin, to pa je mogoce zgolj z nevtralno institucijo, ki uposteva razmere na terenu(kmetijski svetovalci(ajda, soncnice, facelija, ogrscica itd), ter logarji(cesnja, lipa, javor ,smreka, hoja, kostanj itd) ter veterino(gniloba, panjski hrosc itd) ter fitosanitarno inspekcijo(hrusev ozig itd).
Torej ena institucija, ki bi skrbela za dialog z vsemi delezniki, ki sem jih nastel, in potem bi ta institucija dolocala kam se prevaza, koliko, kdaj , in v katerih razdaljah do cebelnjakov. Poleg tega bi ta institucija tudi izvajala obvezno izobrazevanje in podeljevala koncesije za uporabo pase vsem ki zelijo gojiti cebele(torej koncno institucija ki bi dolocala, kdo sploh je lahko cebelar, danes je lahko vsak, pa ceprav nima pojma o biologiji, oskrbi cebel in nenazadnje zdravstvenem varstvu cebel.).

In mislim, da tukaj 100% podpiram Noča in ČZS pri prizadevanju, da se oznaci cebelo za ogrozeno. Ker potem bodo morda kake subvencije, bolj pomembno pa je, da bo vsako samovoljno in nevestno ravnanje kaznivo.

Kar se tice besede pohlep pri cebelarjenju. Pohlepen ni cebelar, ki prevaza na vse mozne pase. je pač vesten in skrben in omogoca cebelam paso kolikor se da. To je tako, kot bi rekli, da je kmet, ki pase kravo, bolj pohlepen, kot kmet ki ji da enkrat na dva dni jesti.
Pohlepen pa je cebelar, ki ne uposteva drugih cebelarjev, se postavi v paso, kjer ni prostora in morebiti niti zmogljivosti pase vec, se postavi v prelet. In pohlepen je cebelar, ki v imenu lastnega interesa ne uposteva zakonodaje. Recimo odpelje cebele iz obmocja z gnilobo na skrivaj, pa v resnici pelje se gnilobo na drugo podrocje.
Pohlepen je tudi cebelar, ki bi vozil povsod na pase ki jih ustvarjajo drugi cebelarji, sam pa ne bi naredil nic za medenje(recimo en cebelar da posejati par ha ajde, pol se mu pa v brezpasju vsi tja navlecejo..
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
PridruženCOLON Sr Feb 26, 2014 9:06 pm
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 72638Odgovor papagaj93
Sr Jul 12, 2017 7:33 am

Ah...

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 72639Odgovor levstek008
Sr Jul 12, 2017 10:34 am

boriss napisal/-aCOLON
To Jul 11, 2017 8:07 pm
Levstek - ali lahko prosim definiraš "pohlepnega čebelarja"?
Preber si uvodnik v prejšnem SČ-ju.

Lp Matej

cebelarski.kontejner
PrispevkovCOLON 98
PridruženCOLON Ne Nov 01, 2015 6:20 pm

OdgovorCOLON # 72640Odgovor cebelarski.kontejner
Sr Jul 12, 2017 10:43 am

Volk ... glede premikov: samo z začasnimi čebelnjaki preko veterine ne gre ker je v nasprotju s pravilnikom 9. člen ( https://www.uradni-list.si/glasilo-urad ... 08-01-5081).
Čebele na pašo je dovoljeno premikati samo na registrirana stojišča. Tukaj je izgubljena vsa logika in ti društvo če nima stojišč z lahkoto prepove dovoz na pašo. Na srečo je še nekaj ljudi s kmečko pametjo in tega ne upošteva, če pa bi se tole začelo prakticirati potem bi 90% prevozov naslednje leto odpadlo v primeru da se društva nebi angažirala z novimi registracijami stojišč.
Obsoječi pravilnik je samo za na čistilno napravo, kot bi rekel Boris, ker je to en kup dreka ( po moje pa je to edino za v parlament, ker drek sodi na kup in mi takega pravilnika ne rabimo, ker ne koristi ne nam ne državi, samo prepiri nastajajo)
Žan J.
Lenoba je gonilo človeškega napredka.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 72641Odgovor volk
Sr Jul 12, 2017 12:06 pm

Gre, da zadostis pravilniku, zgolj obvestis drustvo. Zavrnit te ne morejo v nobenem primeru, sploh ce ne dosezejo spodnjega praga obremenitve pasisca. Bo pa prisel cas, ko bodo drustva kaznovana, ce ne bodo spolnjevala dolocb pravilnika.

Drugace imajo v Avstriji veliko boljsi sistem. Cebelar ima recimo 10 lokacij z vagami, vse so registrirani kot stalni cebelnjaki, potem pa samo premesca cebele med cebelnjaki, gre kjer bolj medi. To je v bistvu najbolj rentabilno cebelarjenje. V Sloveniji se tega vsi otepajo kot hudic kriza, zato imamo najnizjo pridelavo medu po panju v regiji.
Vendar bi pri takem sistemu obvezno morali upostevati pasne zmogljivosti in razdalje med cebelnjaki. Torej bi za stacionarno cebelarjenje bila ista pravila, kot za prevoznike. Nekako ni logicno, da so cebelnjaki lahko na par metrov, prevoznik pa ne sme biti. Pa smo pri pravici vsakega cloveka, da dela kar hoce. Ko se omenja kmete in gnojnico. Kmet mora imeti gnojilni nacrt, ter potrebne povrsine, ne sme preobremeniti z dusikom zemljine. Ce gnoji v nepravem casu, ali prevec, je financno kaznovan pri subvencijah.
Ce prevedem. Cebelar mora imeti nacrt koriscenja pas, potrebne pasne povrsine, ne sme preobremeniti pasisca. Ce prevec obremeni pasisce, je financno kaznovan pri subvencijah. Je kaj bolj jasno?

Torej je cebelarjenje pravica cebelarja, ce se njegove cebele pasejo po njegovi zemlji. Ko leti cez mejo, je potreben red med vsemi cebelarji, da se pravilno cebelari in ne ogroza drugih..
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 72642Odgovor volk
Sr Jul 12, 2017 1:07 pm

Fantje, preberite si popravek uradnega lista, ki ga je objavil cebelarski.kontejner. Iz leta 2013, ne morem prilepit povezave, ker delam z neko tablico. Gre za Pravilnik o spremembah in dopolnitvah tistega pravilnika iz 2008. 8. Clen, 5. Odstavek pravi, da cebelar, ki ima registriran stalni cebelnjak, lahko za obdobje 6 mesecev registrira ZACASNI cebelnjak. In to steje kot registrirano stojisce mimo drustva. In lahko pol leta vozi in prestavlja cebele med cebelnjaki. Seveda z veterinarskim spricevalom. Zacasni cebelnjak registrira veterinar, ko ti izda spricevalo, in to si dolzan obesiti na vidno mesto.

2014 sem imel primer, ko je drustvo zavrnilo dovoz za prezimovanje na posest od kolega, razdalja do prvega cebelnjaka 1'2km.sem pripeljal po zakonodaji. Seveda sem takoj dobil inspekcijo, zal sami niso znali brati sprememb in zakonov. Na Ministrstvu so mi dali jasno podporo, tudi glavna veterinarska inspekcija na Dunajski 22. Lokalni inspektor je nekaj jamral, kako zakoni niso posteni itd.. predsednik drustva ni bil vec predsednik. Itd. Cebele imam se vedno tam.

Ravno zaradi pohlepnosti in zaviranja koriscenja pas, je bila podana sprememba oznacevanja stojisc. In zaradi anarhije. Zato obstaja zacasni cebelnjak, odloca pa veterina. In ce poznam vse glavne akterje na ministrstvu in veterini, obstaja teznja, da je veterina tista, ki ima v rokah vsa oznacevanja. Stojisca drustev so postala nepotrebna, saj prevozi lahko potekajo mimo drustva v skladu z vso zakonodajo. Zato tu povdarjam, da bi moralo biti odlocanje v rokah ene institucije ter da bi se mirala drzati vseh pravilnikov. Veterina namrec pri registraciji zacasnih cebelnjakov ne uposteva pravilnika za koriscenje pas, ne uposteva razdalj med cebelnjaki..
To je edina sprememba, ki bi bila potrebna. Torej stalni ter zacasni cebelnjak, drustvenih stojisc nic, ureja veterina, ki bi se drzala se dolocb o razdaljah in pasnih kapacitetah. In denar za stojisca, ki gre zdaj drustvom, bi moral iti recimo veterini, izrecno namensko. Prepelje se ene 100000 panjev, dobimo ene 7 dodatnih veterinarjev in resitev gnilobe.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 72645Odgovor janko8
Pe Jul 14, 2017 9:26 pm

Tako kot povsod pri nas manjka konkurence. Rabili bi konkurenčno zvezo, več konkurence na področju zdravil...
Pri nas je vse nekaj predpisano, monopolizirano, pa cehi so vsepovsod... in red samo tam kjer ni treba. Kako bodo zdravila cenejša, če ni konkurence? Potem se moraš zajebavat z vsem mogočim, samo z osnovno dejavnostjo ne. dovoljenje tu in tam, birokracija...
Suženjstvo imamo legalizirano, ne vem koliko firm ne plačuje plač in to ni problem, bognedaj pa da pripelješ nekam nek panj da nimaš dovoljenja od papeža... To je pa treba preprečit. Ta je pohlepen prevoznik. Ima več čebel kot jaz, dejmo ga zjebat... eh zavest na psu.

Miško333
PrispevkovCOLON 112
PridruženCOLON Če Feb 18, 2016 9:49 am

OdgovorCOLON # 72646Odgovor Miško333
So Jul 15, 2017 6:10 am

Pozdravljeni gospodje čebelarji!

Saj bi bili v teh razpravah morebiti lahko celo zanimivi, če le ne bi bilo vse to neproduktivno in predvsem nabito z egoističnimi naboji. Pomemben sem le JAZ in vse mora biti podrejeno MENI in MOJIM interesom ter potrebam. Ne bo šlo cenjeni gospodje.

Najprej boste morali ugotoviti in si priznati nekaj objektivnih okoliščin kot so, da
svoje ambicije živite ter želite uresničevati v teritorialno veliko premali državi, ki se je pač povečati ne da. Da se pa zmanjšati število čebelarjev, ki bi se s čebelami radi preživljali in to se bo v bližnji prihodnosti tudi dogodilo.

Za razmere v slovenskem čebelarstvu, ki jih tako ostro kritizirate ste sokrivi, ker jih je v glavnem posredno ali neposredno povzročila vaša organizacija (ČZS ) in jih boste v največji meri pač morali reševati v okvirih te organizacije, ker tudi kakšne druge uspešne niste sposobni ustanoviti.

Opustite mokre sanje, da boste uničili nekaj tisoč malih ljubiteljskih čebelarjev in sami zavladali na tem področju in tistim, ki bi morebiti še le ostali, potem vsilili svoja pravila igre. Tudi to ne bo šlo. Sprijaznite se s tem, da bo več tisoč malih ljubiteljskih čebelarjev v Sloveniji preživelo in ostalo, in da bo kar nekaj večjih oziroma velikih propadlo in se bodo morali začeti ukvarjati s čim donosnejšim. Preživeli bodo le tisti najbolj strokovni, inovativni ter poslovno prilagodljivi.

Razmere v naravnem okolju, ki se dnevno poslabšujejo, vpliv globalnih vremenskih sprememb, spremembe v kmetijstvu, ki bodo temu sledile, nenormalno in birokratsko vzpodbujeno povečevanje števila čebelarjev oziroma ljudi, ki imajo čebele ter od teh čebel pričakujejo ekonomske koristi, poslabševanje zdravstvenih razmer v populaciji čebel zaradi prenaseljenosti in še mnoge druge objektivne ter tudi povsem subjektivne okoliščine bodo v kratkem začele razredčevati čebelarsko populacijo in "slovensko čebelarsko čredo"!Pravzaprav se na nek način to celo že dogaja. In prav je tako, ker našega življenja ne urejajo le človeški ekonomsko profiterski zakoni, temveč tudi naravne ter okoljske zakonitosti kot tudi zakonitosti naravnega prava.

Se spomnite besed direktorja NVI, ki jih je izrekel pred kakšnim letom ali dvema, da so v Sloveniji čebele lačne? Takrat ste ga mnogi prav grdo napadali, čeprav je možakar imel še kako prav. Prav v tem času, ko mi vodimo to razpravo, je v tej državi ogromno čebeljih družin lačnih in mnoge med njimi so zaradi lakote na samem robu preživetja.Ne verjamete? Povprašajte terenske veterinarje NVI ali veterinarske inšpektorje, ki na terenu opravljajo razne preglede, kaj vse tam najdejo in vidijo. Posledice lakote v "čebelji nacionalni čredi" pa niso le odmrtje čebeljih družin, temveč so veliko širše in usodnejše za vse čebelarje in jih tisti, ki vsaj nekaj malega vedo o reji čebel, seveda prav dobro poznajo in se jih tudi upravičeno bojijo. Pa da ne bo ponovno kdo začel s prstom kazati na "tiste male, ljubiteljske in vedno vsega krive hobi čebelarje", vam naj povem, da začnite najprej čebelarje z lačnimi čebelami iskati kar v svojih vrstah, med tistimi, ki čebelarijo tam od 40 panjev in več. Tudi žarišča hude gnilobe so pretežno pri čebelarjih, ki ne spadajo med tiste najmanjše in prave ljubiteljske čebelarje. Tako pač kažejo podatki s terena, čeprav jih NVI in veterinarska inšpekcija pred čebelarsko javnostjo skrivata kot kača noge. ČZS pa ta vprašanja sploh ne zanimajo, ker oni se ukvarjajo z velikimi mednarodno odmevnimi projekti in se prav lahko dogodi, da bomo imeli mednarodni dan čebel razglašen v OZN in doma katastrofo v čebelarskem sektorju. Vsekakor bo še zelo zanimivo in to že v bližnji prihodnosti.

Tudi najmanj vešč čebelarski začetnik je že spoznal, da smo v Sloveniji prišli v razmere, ko imamo vsak dan več čebel in vsak dan manj doma pridelanega medu. Vam to res nič ne pove? Ali drug pomemben podatek, da smo stacionarni čebelarji v Severovzhodni Sloveniji še pred dvajsetimi leti povsem normalno vsako leto točili 3x na leto in da je povprečen stacionarni čebelar na leto iz 10S AŽ panja iztočil med 40 in 45 kg medu. Prevozniki so pa imeli še dodatno četrto točenje. In kakšne so razmere zadnjih nekaj let? Srečni smo, če točimo 2x na leto in če iz 10S AŽ panja izcedimo na leto med 20 in 25 kg medu in potem v drugi polovico junija začnemo redno krmiti ter s krmljenjem končamo tam nekje v polovici septembra. Koliko sladkorja po družini v 10S AŽ porabimo pa ni težko izračunati, če upoštevamo, da mora vsaka družina ves čas imeti na zalogi okrog 7 kg medu. V teh podatkih, ki sem jih na hitro navrgel se skriva razlog zakaj je v Sloveniji prav ta čas ogromno čebel lačnih in čebelarjev brez denarja za nakup sladkorja zelo obupanih.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 72647Odgovor boriss
So Jul 15, 2017 7:37 am

Na tole se da marsikaj napisat. Toda marsikaj je tvoj pogled.... Torej ga spoštujem.

Na hg bi samo rekel, da jo nvi najde tam kjer si napisal samo zato ker ti čebelarji resno oskrbujejo čebele - in jo poj tudi najdejo. Vendar ko poj hg sanirajo jo nimajo več. Pa se potem vseeno spet nekje pojavi. In logičen zakljucek je da se je hg potuhnila pri kakem čebelarju ki še NIKOLI ni prišel v stik z veterino.

Kar se organizacije tiče - to ni več "Moja" organizacija. Glede na to kaj dela in kako dela ....

Zato smo ustanovili Združenje.....

Kar se pa moči tega združenja tiče .... Trudimo se!

Še nekaj o donosih. Po uradnih podatkih v dobi moje mladosti ni nikoli bilo povprečje donosov v Sloveniji kaj dosti višje od 15 kg/panj. To če si bil ti bolj uspešen - vsa čast! In zgodovina pravi da so se čebelarji že tudi pred 100 leti kregali zaradi paš.

Število čebelarjev pa v krizah vedno naraste - če ni dobrih služb - od nečesa je treba živeti. Jaz jih razumem.

Vreme pa je expres ratalo povsem nemogoče. Saj načeloma tako vreme sploh ni zanič - resni problem je ker naša vegetacija ni prilagojena na tako stanje. In posebej ker se na tako vreme prilagaja več desetletij.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 72648Odgovor volk
Ne Jul 16, 2017 7:15 am

Misko, navajas en kup podatkov. Nepreverjenih. Danes zivimo v dobi, ko se da stvari preverit. In komot preveris, pri kom so nasli gnilobo. In jaz to zal vem za okolis okoli 50 km okoli mene. In vem imena cebelarjev, stalez druzin in znanje. In sedaj me ima, da bi parim, ki jih poznam in imajo dostop do vseh podatkov o cebelarjih in gnilobi, predlagal, da se naredi eno statistiko, pri kom se pojavljajo izbruhi gnilobe.

Zacetnikih, ali cebelarjih ki dolgo cebelarijo..( rezultat ni razlike, en ne pozna, drug ne vidi), cebelarjih z par panji, ali pa cebelarji z nad 40 in nad 100 panji, itd...

Ko so nasli pri kolegu z 70 druzinami, so potem ugotovili, da ima rahlo okuzbo, ene 20 km naokoli pa vse totalno gnilo.

In, nikomur tukaj ne gre za egoizem. Pac je tako, da poklicni cebelar ima stik z cebelami 8 ur na dan, hobist pa na leto. In obcutek ter oko, da prepozna bolezni, vidi okuzenost z varojo po varojah po cebelah, je pac jasno, kje je boljse.

Kar se tice pas. Pasa je skupno dobro. Tako kot voda, zrak, gobe v gozdu itd. In dolznost cebelarjev bi bila, da se ne preobremeni pase. Novih, starih, malih in velikih cebelarjev. In noben nima pravice ne postavljat cebelnjaka ali pa povecevat stevila druzin, ce mu pasa vec tega ne omogoca. Posledica so slabe in bolane cebele, kar gre hitro na sosedove kilometre dalec.
In Misko, financno bodo prezivele samo cebele cebelarjev, ki bodo na kolesih, ter bo cebelar zelo dobro vedel, kje mediin kaj medi. Pase je kljub vremenu dovolj. Letos je medila smreka, ko so cebelarji cakali na pozebli in oprani akaciji. Smreke in javorja je dovolj za vse cebele v sloveniji. Tam kjer je. Hoja letos je bila bolj specificna. Lipa je tudi medila, in je tezko preobremenjena pasa.

Ves zakaj so eni cebelarji problem? Prvic so preblizu sosedovemu cebelarju( tu ima jasno pravico cebeljnak, ki je prej registriran, zato so novinci problem, vcasih tudi dolgoletni cebelarji, ki postavljajo nova stojisca preblizu drugim). Drugic nimajo vage, ki bi jim povedala najpomembneje, kdaj je minus. In bi hranili. Tretjic so problem cebelarji, ki ne menjajo satja, nimajo obcutka za varojo in gnilobo. Slabe druzine, sledi rop.

Sam pa razsodi, kje je kater cebelar. Kdo zrusi okolico, hobist na morju julija, ali poklicni cebelar, ki gre oktobra na dopust?
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 72649Odgovor bloop
Ne Jul 16, 2017 10:03 am

Stevilo cebelarjev, ki imajo donose tudi po 50 kg na panj, ne glede na leto, ce medi ali ne, po moznosti se stacionarno se lepo povecuje("kvaliteta ....").

Kar se tice gnilobe, v nasi okolici se skoraj preganja tiste, ki jo sami prijavijo, nekateri jo potem resujejo sami, da jih ne bi drugi zmerjali in logicno se je nikdar ne znebis iz okolice, ker se sploh ne odkrije tiste prvotne tocke okuzbe, vsi pa krivijo tistega, ki jo je sploh odkril. Narobe svet.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 72650Odgovor levstek008
Ne Jul 16, 2017 2:24 pm

volk napisal/-aCOLON
Ne Jul 16, 2017 7:15 am
Misko, navajas en kup podatkov. Nepreverjenih. Danes zivimo v dobi, ko se da stvari preverit. In komot preveris, pri kom so nasli gnilobo. In jaz to zal vem za okolis okoli 50 km okoli mene. In vem imena cebelarjev, stalez druzin in znanje. In sedaj me ima, da bi parim, ki jih poznam in imajo dostop do vseh podatkov o cebelarjih in gnilobi, predlagal, da se naredi eno statistiko, pri kom se pojavljajo izbruhi gnilobe.

Zacetnikih, ali cebelarjih ki dolgo cebelarijo..( rezultat ni razlike, en ne pozna, drug ne vidi), cebelarjih z par panji, ali pa cebelarji z nad 40 in nad 100 panji, itd...

Ko so nasli pri kolegu z 70 druzinami, so potem ugotovili, da ima rahlo okuzbo, ene 20 km naokoli pa vse totalno gnilo.

In, nikomur tukaj ne gre za egoizem. Pac je tako, da poklicni cebelar ima stik z cebelami 8 ur na dan, hobist pa na leto. In obcutek ter oko, da prepozna bolezni, vidi okuzenost z varojo po varojah po cebelah, je pac jasno, kje je boljse.

Kar se tice pas. Pasa je skupno dobro. Tako kot voda, zrak, gobe v gozdu itd. In dolznost cebelarjev bi bila, da se ne preobremeni pase. Novih, starih, malih in velikih cebelarjev. In noben nima pravice ne postavljat cebelnjaka ali pa povecevat stevila druzin, ce mu pasa vec tega ne omogoca. Posledica so slabe in bolane cebele, kar gre hitro na sosedove kilometre dalec.
In Misko, financno bodo prezivele samo cebele cebelarjev, ki bodo na kolesih, ter bo cebelar zelo dobro vedel, kje mediin kaj medi. Pase je kljub vremenu dovolj. Letos je medila smreka, ko so cebelarji cakali na pozebli in oprani akaciji. Smreke in javorja je dovolj za vse cebele v sloveniji. Tam kjer je. Hoja letos je bila bolj specificna. Lipa je tudi medila, in je tezko preobremenjena pasa.

Ves zakaj so eni cebelarji problem? Prvic so preblizu sosedovemu cebelarju( tu ima jasno pravico cebeljnak, ki je prej registriran, zato so novinci problem, vcasih tudi dolgoletni cebelarji, ki postavljajo nova stojisca preblizu drugim). Drugic nimajo vage, ki bi jim povedala najpomembneje, kdaj je minus. In bi hranili. Tretjic so problem cebelarji, ki ne menjajo satja, nimajo obcutka za varojo in gnilobo. Slabe druzine, sledi rop.

Sam pa razsodi, kje je kater cebelar. Kdo zrusi okolico, hobist na morju julija, ali poklicni cebelar, ki gre oktobra na dopust?

No, sej se boš počasi kaj naučil....

Lp Matej

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 72651Odgovor volk
Po Jul 17, 2017 11:35 pm

Matej .če sem iskren. Učimo se do smrti, eni sicer sele ob smrti pridejo do zavedanja, kako bedno je vse skupaj, eni pa depresivno(ali pa realisticno) pridejo ze prej.

In nimam upanja, da se bo v sloveniji kaj uredilo. Cebelarjev bo vedno vec, stvar je popularna, govori se o velikih donosih... ljudje iscejo posel. in mislijo, da se da kaj zasluzit s cebelami. in potem se samo povecuje stalez cebel, da bi se natocilo dovolj medu za trzisce..

Vreme bo nadalje tako kot zadnjih 5 let in se slabse. Torej toplotni valovi pozimi in poleti.. in mrzli tudi.. teden al ipa 14 dni vroce, pol pa ohladitev. torej bodo pozebe stalnica. Ce lubadar ne bo vzel smreke, bo to najbolj gotova pasa.. ce bo kapar prezivel. ampak lubadar se ne da. smreka ne paše v toplo podnebje.
Lipa ne bo medila v primeru pozeb, bolj zanesljiva bo samo v Posočju. Kostanj vsako leto dobijo nevihte, torej ga ne bo. Akacijo lahko pocasi pozabimo kot pašo. Poleti ajda ne medi. pa tudi soncnice ne bodo, niti druge stvari. Nad 33 stopinjami se presnovni procesi rastlin iz katabolizma prevesijo v metabolizem. Torej rastline zacno kuriti zaloge sladkorjev in hujšajo. In nad 31 vse neha mediti. In niso krive sorte ajde in soncnic. pac pa vreme. Iste so ugotovitve znanstvene skupine na Hrvaskem ki raziskuje, zakaj soncnice vec ne medijo..

Saj se mi ne da vec. Zanesljiva je češnja, sam omora biti 14 dni pred cvetenjem vsaj 6 satov pokrite zalege..

Bolela nas bo glava..
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 72652Odgovor boriss
To Jul 18, 2017 7:58 am

Kok velik pesimizma.

Še ena taka letina kot tale letos pa spoh nau problem število čebelarjev. Bolj bo pomanjkanje čebel in z tem povezane oprašitve.

Vsaka stvar je za kaj dobra.
Drgač pa volk - pri nas so strahovi okoli smreke ponehali - ni jo več

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 72653Odgovor volk
To Jul 18, 2017 9:22 am

Boris, ti si pa cisti realist.. jaz pesimisticno razlagam kam bo sla smreka, ti pa napises da jo ni vec.. in res jo ni, sem se peljal zadnjic cez Logasko planoto, Pokojisce, Menisijo... opazovanja za morebitno hojevo paso...res bo pa veliko robide, odlicno medi. Ce jo ne obgloda divjad.

Pred leti so me sprasevali, ce sem pripravljen iti ucit cebelarstvo v Kuvajt. Pa sem pogledal na Google Earth, in videl, da je edino zelenje v kakem rastlinjaku. In sem rekel ne, cebele niso za v puscavo. No, vceraj sem bil v Metliki. Dolgotrajna susa je spremenila travnike v rjava polja brez cveta..

In letos je zanic beljakovinska preskrba. Varoje to ne moti. In ni jo malo.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov