Pašni red

čebelje paše, medovite rastline, podatki o donosih,...
BUTTON_POST_REPLY
levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

Re: Pašni red

OdgovorCOLON # 72654Odgovor levstek008
To Jul 18, 2017 6:27 pm

volk napisal/-aCOLON
Po Jul 17, 2017 11:35 pm
Matej .če sem iskren. Učimo se do smrti, eni sicer sele ob smrti pridejo do zavedanja, kako bedno je vse skupaj, eni pa depresivno(ali pa realisticno) pridejo ze prej.

In nimam upanja, da se bo v sloveniji kaj uredilo. Cebelarjev bo vedno vec, stvar je popularna, govori se o velikih donosih... ljudje iscejo posel. in mislijo, da se da kaj zasluzit s cebelami. in potem se samo povecuje stalez cebel, da bi se natocilo dovolj medu za trzisce..

Vreme bo nadalje tako kot zadnjih 5 let in se slabse. Torej toplotni valovi pozimi in poleti.. in mrzli tudi.. teden al ipa 14 dni vroce, pol pa ohladitev. torej bodo pozebe stalnica. Ce lubadar ne bo vzel smreke, bo to najbolj gotova pasa.. ce bo kapar prezivel. ampak lubadar se ne da. smreka ne paše v toplo podnebje.
Lipa ne bo medila v primeru pozeb, bolj zanesljiva bo samo v Posočju. Kostanj vsako leto dobijo nevihte, torej ga ne bo. Akacijo lahko pocasi pozabimo kot pašo. Poleti ajda ne medi. pa tudi soncnice ne bodo, niti druge stvari. Nad 33 stopinjami se presnovni procesi rastlin iz katabolizma prevesijo v metabolizem. Torej rastline zacno kuriti zaloge sladkorjev in hujšajo. In nad 31 vse neha mediti. In niso krive sorte ajde in soncnic. pac pa vreme. Iste so ugotovitve znanstvene skupine na Hrvaskem ki raziskuje, zakaj soncnice vec ne medijo..

Saj se mi ne da vec. Zanesljiva je češnja, sam omora biti 14 dni pred cvetenjem vsaj 6 satov pokrite zalege..

Bolela nas bo glava..
Lej...........malo poglej tvoje zadnje poste o donosih...In seveda laiki(tak bi bil tud jaz) začno hitro računat na papir... In ne, število čebelarjev se ne bo povečevalo....vsako leto je dosti "papirnatih" čebelarjev........še več jih pa isto ali naslednje
leto odneha!

ps....kdo ima koristi od takšnih "čebelarjev"???..............trgovci z novci:((
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 72655Odgovor boriss
To Jul 18, 2017 9:16 pm

In kdo ima škodo od takih čebelarjev?

Tisti ki zatira njihovo varojo in hg!

kseb
PrispevkovCOLON 70
PridruženCOLON Ne Maj 04, 2014 9:20 pm

OdgovorCOLON # 72656Odgovor kseb
Če Jul 20, 2017 2:42 pm

volk:

Lahko napišeš kaj več o ugotovitvah analize nemedenja sončnic.
Ali pa mogoče kak link do analize?
Hvala

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 72657Odgovor volk
Pe Jul 21, 2017 12:55 pm

http://www.pcela.hr/index.php?option=co ... iew&id=393
Na hitro sem ti tole nasel, podatke imam na racunalniku, pa ga trenutno nimam pri sebi..
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

kseb
PrispevkovCOLON 70
PridruženCOLON Ne Maj 04, 2014 9:20 pm

OdgovorCOLON # 72658Odgovor kseb
So Jul 22, 2017 1:01 pm

volk hvala, slabi obeti za naprej torej.
lep dan

crazybean
PrispevkovCOLON 13
PridruženCOLON Po Sep 26, 2016 10:30 pm

OdgovorCOLON # 72660Odgovor crazybean
Pe Jul 28, 2017 10:25 pm

Kaj če bi enkrat naredili predavanje za začetnike: "kako peljati čebele na pašo?" s poudarkom na s kom, kje in kdaj se moraš dogovoriti, da lahko pelješ čebele na pašo

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 72661Odgovor boriss
So Jul 29, 2017 4:18 pm

Za take pobude tole ni lih pravi kraj. Tole moraš poslati na ČZS.

Rtič
PrispevkovCOLON 151
PridruženCOLON Sr Okt 12, 2016 6:19 pm

OdgovorCOLON # 72662Odgovor Rtič
Ne Jul 30, 2017 6:17 am

Čzs je to organizirala 25.4.2017.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 72663Odgovor volk
Ne Jul 30, 2017 3:19 pm

Clovek lahko 100 krat pove, pa so cebelarji gluhi. Na tisti razpravi je Jure povedal tocno kako je z zakonodajo, pa zal nihce ne dojame, kaj je sploh povedal. In vsa opozorila so vedno zastonj.

Kar se tice koriscenja pas, v knjigah Sodobno cebelarstvo iz 50 let prejsnjega stoletja je vse pisalo. Tudi kako se cebele nauci da primejo gozdne pase.

Trenutno ne medi nikjer nic pametnega, pri napovedanih temperaturah je pomembno cebelah omogociti dostop do vode, omogociti dostop do hrane, ce bo vrocina in susa trajala, bo pa potrebno zaceti stimulirati cebele z beljakovinskimi pogacami, drugace ne bo dolgozivih cebel, ce ne bo cvetnega prahu.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

nac
PrispevkovCOLON 19
PridruženCOLON Po Mar 12, 2012 10:07 pm

OdgovorCOLON # 72664Odgovor nac
To Avg 01, 2017 7:58 am

Ali so pogače lahko s kvasom ali morajo bit s cvetnim prahom narejene? ima kdo kakšen namig.
Tam kjer zaradi suše trpi narava zagotovo še mnogo bolj trpijo sedaj čebele brez prave hrane.

cebelarski.kontejner
PrispevkovCOLON 98
PridruženCOLON Ne Nov 01, 2015 6:20 pm

OdgovorCOLON # 73466Odgovor cebelarski.kontejner
Pe Mar 16, 2018 10:12 am

Žan J.
Lenoba je gonilo človeškega napredka.

Rtič
PrispevkovCOLON 151

OdgovorCOLON # 73467Odgovor Rtič
Pe Mar 16, 2018 10:51 am

Volk, a nisi o nečem podobnem že razlagal? So ti ukradli idejo? :D

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 73510Odgovor levstek008
To Mar 27, 2018 6:18 pm

Danes sem bil čisto paf, koliko kontejnerjev se je v zadnjem času pojavilo na območju našega društva brez da bi kdo za kaj vedel. OBUP!!!

In lokalni čebelarji napadajo mene...zakaj sem dovolil dovoz...jaz pa samo debelo gledam o čem govorijo!!! Noben nč ne vpraša....samo pripeljejo in spizdijo.

Če se bo kaj "vžaglo"...jaz ne vem za nič!!!

Lp Matej

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
PridruženCOLON Sr Feb 26, 2014 9:06 pm
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 73511Odgovor papagaj93
To Mar 27, 2018 7:40 pm

Mogoče je to zato ker ko kdo vpraša noben ne pusti. (ta "mogoče je to zato" beri: to je zato)

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 73512Odgovor levstek008
To Mar 27, 2018 7:51 pm

papagaj93 napisal/-aCOLON
To Mar 27, 2018 7:40 pm
Mogoče je to zato ker ko kdo vpraša noben ne pusti. (ta "mogoče je to zato" beri: to je zato)

Pišeš bedastoče, kajneda?? U našem društvu še nobenega,ki je povprašal nismo zavrnili. Sedaj je pa moderno kr jemati, in nič vprašati.

Lp Matej

Rtič
PrispevkovCOLON 151

OdgovorCOLON # 73514Odgovor Rtič
To Mar 27, 2018 9:46 pm

Levstek, če se dogovorim za zemljišče z lastnikom in prijavim premik veterini mi nihče ne more nič.
To marsikdo s pridom izkorišča. Na obali smo lani imeli 4 prošnje za premik in vse štiri smo odobrili. Jih je pa na desetine krat toliko kar pripeljalo, brez komurkoli javit. Kazen za tak prekršek je 40€.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 73515Odgovor volk
To Mar 27, 2018 10:14 pm

Ne vem od kod se je pojavila ideja, da se lahko zgolj z veterinarskim dovoljenjem za premik, pripelje čebele. Če prav vem gre postopek takole.
Čebelar društvo zaprosi za dovoz čebel. Društvo preveri, koliko kapacitet na določeni paši zdrži njihov teritorij. In dovoli dovoz, če je v skladu s pravilnikom. Če nimajo dovolj stojišč, se lahko čebelar zmeni z lastnikom zemlje za stojišče. Obvesti društvo, še vedno pa rabi dobiti dovoljenje društva. Torej čebelar društvu pove, kje se je zmenil, poverjenik pregleda, če stojišče odgovarja 2 pravilom:
1.dovolj velika oddaljenost od prvega drugega čebelnjaka.
2.dovolj velike pašne zmogljivosti.

Če oba pogoja nista izpolnjena, društvo tako vlogo zavrne, kljub dovoljenju lastnika zemlje. Če čebelar pripelje in postavi čebele, potem društvo obvesti inšpektorja,ta napiše kazen in lahko zahteva odstranitev čebel. Ker v pravilniku piše, da takoj ko paše ni več, mora čebelar odpeljat čebele. In ker paše zanj po pravilniku ni več(četudi je ravno začelo cveteti), je recimo preobremenjena, mora čebelar odpeljati čebele. Torej mu v bistvu ostane samo še možnost prijave stalnega čebelnjaka.

In tu je zdaj tisto, na čemer jaz vztrajam. Paša je skupno dobro. Z njim upravlja država. Država lokalno pravice dodeli določeni inštituciji, v Sloveniji so to čebelarska društva. Društva naredijo pašni kataster. Imajo dostop do podatka o čebelarjih na teritoriju, ki ga imajo pod nadzorom. S tem vedo kje so čebelnjaki, ter kolikšno je število čebeljih družin. S pomočjo pašnega katastra izračunajo, koliko družin se še lahko pripelje.
Ampak ravno tudi pridemo do pravnega problema. Kako lahko zahtevamo, da pašni pravilnik velja samo za prevoznike, ne pa za stacionarce? Na kateri pravni podlagi se uvaja obvezno razdaljo med prevoznikom in stacionarcem? Zakaj potem ne velja obvezna razdalja med stacionarci? Zakaj mora prevoznik plačati? Kako lahko društvo glede na zakonodajo ustvarja dobiček? In ne izdaja računov? Zakaj se pašne zmogljivosti prodaja zgolj prevozniku, zakaj tega ne plačujejo stacionarci? Če društvo izjavi, da zato, ker so to člani društva, to v 40% ne drži, ker stacionarci niso vsi člani društva. Kaj se torej plačuje? Če pašo, potem dam jaz to jutri na sodišče. Če pa ureditev stojišča, potem ni problema, samo potem nekdo ki sam oskrbuje stojišče pač društvu ne bo dal nič. Oziroma naj društvo Izstavi na računu, kaj so naredili.
No in ker je naenkrat toliko vprašanj, obstaja samo ena rešitev. RED OBSTAJA ZA VSE. Torej pravilnik v veljavo za vse čebelnjake, ki se prijavljajo od dneva ko zacne veljati nov pravilnik. Med drugim tudi obvezne razdalje med VSEMI VRSTAMI čebelnjakov. S tem da velja razlika med oddaljenosto med 2 panji ter do cebelnjaka z 40 panji..Del zakona o neovirani reji živali, na podlagi katerega lahko vsak postavi čebele kjer hoče, namreč pravno ne vzdrži, ker se s tem krši osnovna zdravstvena pravila pri reji živali, torej epizootiološka meja, poleg tega se s preobremenitvijo paše lahko ogroža sam obstoj ogrožene vrste, torej čebele. In interpretacija zakona je v nasprotju z delom pravilnika, ki odloča o prepovedi postavitev čebelnjakov v območju plemenilnih postaj.. Torej ali je interpretacija zakona napačna ali pa zakon o reji živali ne velja na določenih območjih Slovenije(območja plemenilnih postaj), kar pa je v nasprotju z Ustavo RS, k določa, da vsak zakon velja za celotno območje države.

Torej pravilnik za vse, in bo Levstek mirno spal..
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 73516Odgovor levstek008
To Mar 27, 2018 10:40 pm

Levstek že sedaj mirno spi....se mi gladko hebe za "ilegalce" ki so tako "kratki", da ne vedo na ima palica dva konca. Sej poznate tisto...kdor jamo drugemu koplje...sam notri pade.

Lp Matej

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 73517Odgovor boriss
Sr Mar 28, 2018 7:39 am

Zgleda da imamo uzakonjen nered.

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 73526Odgovor papagaj93
Sr Mar 28, 2018 9:57 am

No, verjamem, da SO TUDI IZJEME. Levstek z vami še nisem bil v kontaktu (najbrž) tak oda ne bom trdil za vas in peščico, ki se trudijo in so "človeški". Ni tako enostavno za "vse"... Fajn bi blo če bi sedaj imel na grbi kako desetletje ali dve več, ter bi tudi kako desetletje ali dve nazaj začel prevažat..potem verjamem, da bi bilo tudi zame kje kaj prostora.

Pa čeprav v vsaki prošnji napišem, da v kolikor ni na pasišču prostora za vse moje panje, sem pripravljen prepeljati lahko tudi zgolj 5 panjev.

Mi jih pač teh 5 panjev ni treba met na cukru v kolikor pri meni ni nič, in jim lahko recimo omogočim gradjo kakšne satnice ali treh.

Ampak na žalost ni posluha...

Pa brez zamere.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 73527Odgovor volk
Sr Mar 28, 2018 10:09 am

Nastej drustva kjer si bil zavrnjen.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 73528Odgovor Fizikalec

Saj ni bistvene razlike ali si 2 desetletji prevaževalec ali začenjaš. Jaz ti priporočam, da sam malo greš na teren
povsod je kak večji čebelar, stopiš do njega in se pogovoriš. Vprašaš glede stanja, možnosti in pač št. panjev, ki jih hočeš pripeljat. Velikokrat si MORAŠ stojišče najti sam, če ga najdeš ti društvo načeloma ne zavrne prošnje. Društva imajo problem, da nimajo stojišč kapaciteto pa še recimo. Torej do čebelarja tam, da izveš stanje v okolici potem pa iskat lastnike parcel, če kateri odstopi oziroma dovoli za tiste 3 tedne. Jaz sem velikokrat tako iskal plac in pač vprašat ni greh, če najdeš lastnika da dovoli pač se v društvu pogovoriš in načeloma se da tudi dogovoriti. Ni pa pametno iti mimo društva in domačinov.

cebelarski.kontejner
PrispevkovCOLON 98

OdgovorCOLON # 73529Odgovor cebelarski.kontejner
Sr Mar 28, 2018 10:50 am

Metlika, Črnomelj, Kočevje, Radeče. Do sedaj so bile prošnje poslane še v Ajdovščino, NG, Pivka, Kanal, Ig, Postojna, Radovljica, Šentjanž kjer so bile prošnje sprejete. Zanimivo, da kjer jih veliko pripelje se še najde kakšen plac, kjer pa ne pa ne.
Žan J.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 73531Odgovor levstek008
Sr Mar 28, 2018 11:13 am

cebelarski.kontejner napisal/-aCOLON
Sr Mar 28, 2018 10:50 am
Metlika, Črnomelj, Kočevje, Radeče. Do sedaj so bile prošnje poslane še v Ajdovščino, NG, Pivka, Kanal, Ig, Postojna, Radovljica, Šentjanž kjer so bile prošnje sprejete. Zanimivo, da kjer jih veliko pripelje se še najde kakšen plac, kjer pa ne pa ne.
KAj maš 11 kontejnerjev??

Lp Matej

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 73533Odgovor levstek008
Sr Mar 28, 2018 11:29 am

Fizikalec napisal/-aCOLON
Saj ni bistvene razlike ali si 2 desetletji prevaževalec ali začenjaš. Jaz ti priporočam, da sam malo greš na teren
povsod je kak večji čebelar, stopiš do njega in se pogovoriš. Vprašaš glede stanja, možnosti in pač št. panjev, ki jih hočeš pripeljat. Velikokrat si MORAŠ stojišče najti sam, če ga najdeš ti društvo načeloma ne zavrne prošnje. Društva imajo problem, da nimajo stojišč kapaciteto pa še recimo. Torej do čebelarja tam, da izveš stanje v okolici potem pa iskat lastnike parcel, če kateri odstopi oziroma dovoli za tiste 3 tedne. Jaz sem velikokrat tako iskal plac in pač vprašat ni greh, če najdeš lastnika da dovoli pač se v društvu pogovoriš in načeloma se da tudi dogovoriti. Ni pa pametno iti mimo društva in domačinov.
Danilo, tvojemu zapisu NI PROU NIČESAR ZA DODATI!!

Jaz ne vem al sem jaz mona al kdo drug....dijobono, še kamer sem šel uprašat, so mi dovolili. Eni pa kr ne morejo smosvojega jaz-a, kje je jaz, jaz in še enkrat jaz....in ko hebe druge.

Lp Matej

cebelarski.kontejner
PrispevkovCOLON 98

OdgovorCOLON # 73534Odgovor cebelarski.kontejner
Sr Mar 28, 2018 11:51 am

Ne nimam jih 11. Te prošnje so bile poslane v roku 2 let kolikor časa pač prevažamo. Drugače pa če te nekje ne spustijo pač pošlješ drugam, a ne? V kočevju nas niso spustili na lipo v kanalu kamor jih pripelje par 1000 so nas pa vzeli, pa se dobro ve kakšne so kapacitete v kočevju
Žan J.

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 73535Odgovor papagaj93
Sr Mar 28, 2018 4:47 pm

Imava ista imena. Le jaz v Metliki nisem nikdar spraševal. Mogoče bi bilo še za dodati Goriška brda..4 leta...4 leta NIČ...zmenjeno za parcelo vsa 4 leta..pa niti 2 panja ne prepeljat bognedaj... Bolj mi je šlo na koncu v Brdih za to da postavim svojo vago in vidim kako in kaj.. letos bom spet poskusil..mam že zmenjeno parcelo...

(glede vage da ne bo kdo..zakaj bi poizkusil sam če jo imam na strani čzs? Zato ker lani je na čzs vaga kazala minus za lipo v kanalu, moja pa 5-7 kil plusa, no ampak zgodba z tehtnicami je razred zase. Ostanimo na tem da je izredno težko najti odobritev za nastanitev čebel)

Naletel sem pa tudi na tak primer:
Paše ni bilo v mojem kraju, po pogovoru z prijateljem čebelarjem pa sem dobil podatek o območju kjer presežkov ni ampak dovolj za razvoj čebelje družine(jih je imel tam), medtem ko sem jaz dražilno krmil. Ni blo čist nobenega navala v tisto pasišče. Ampak glej ga zlomka. Gladko zavrnjen češ, da ni paše, da si bom naredil škodo, da nesmem pripeljat.. Šlo se je za gozd.

V tem primeru bi komot lahko kam postavil 10 panjev in bi pač sebi šel v škodo če bi jih moral hodit fotrat 40km daleč...

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 73536Odgovor Fizikalec
Sr Mar 28, 2018 5:27 pm

Dokler bo pašni "red" takšen kot je bo to pač tako. Namesto, da se pravilno porazdeli je določen predel podhranjen določen pa poka po šivih. Ni samo uradno pripeljanih ampak tudi neuradno mimo, da sploh koga vprašajo. Potem en predel preobremenimo in nihče od tega nima nič na žalost.
Lažje je koordinirat, če z področja kamor ti voziš ali bi na tvoje področje kdo od tam vozi potem pač tudi vi začnete malo sortirat. Recimo mi smo kasirali za pašnini manj kot je max določen znesek. Ugotovil sem, da mene pa moje člane povsod kasirajo max. bomo tudi mi tako ravnali letos in v bodoče. Ker nas kasirajo, če se prijavimo pa odobrijo neglede ali je paše in peljemo bomo tudi mi v bodoče enako naredili. Če se prijaviš, je odobreno pač plačaš potem pa medi ali ne plačaš....

cebelarski.kontejner
PrispevkovCOLON 98

OdgovorCOLON # 73543Odgovor cebelarski.kontejner
Sr Mar 28, 2018 9:19 pm

levstek008 napisal/-aCOLON

Jaz ne vem al sem jaz mona al kdo drug....dijobono, še kamer sem šel uprašat, so mi dovolili. Eni pa kr ne morejo smosvojega jaz-a, kje je jaz, jaz in še enkrat jaz....in ko hebe druge.
Že vedo da si pri koritu :) Kaj pa bi se zgodilo če bi te zavrnili? Verjetno mislijo da jih zavrneš še ti. Vprašaj v kočevje ali radeče pa boš videl junaka bedaka

Danilo, v sloveniji ni reda, je samo kasiranje, ali pa nategovanje. Mislim da lahko na prste ene roke prešteješ društva ki pašnine vračajo nazaj v pasišče-stojišče
Žan J.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 73555Odgovor levstek008
Če Mar 29, 2018 5:41 am

cebelarski.kontejner napisal/-aCOLON
Sr Mar 28, 2018 9:19 pm
levstek008 napisal/-aCOLON

Že vedo da si pri koritu :) Kaj pa bi se zgodilo če bi te zavrnili? Verjetno mislijo da jih zavrneš še ti. Vprašaj v kočevje ali radeče pa boš videl junaka bedaka

Danilo, v sloveniji ni reda, je samo kasiranje, ali pa nategovanje. Mislim da lahko na prste ene roke prešteješ društva ki pašnine vračajo nazaj v pasišče-stojišče
To da vedo da sm "kao" pr koritu trdite Vi!! Bo že tako držalo, če trdite tako!

Lp Matej

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 2 in 0 gostov