bršljan od volka 1

čebelje paše, medovite rastline, podatki o donosih,...
BUTTON_POST_REPLY
Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

bršljan od volka 1

OdgovorCOLON # 71025Odgovor Fizikalec
Ne Sep 04, 2016 8:33 pm

Volk je napisal
Eno vprasanje za majstre. Koliko casa cveti brsljan, ter kako hitro skristalizira... me zanima zaradi koriscenja pase na brsljanu, po hoji bi se poigral se s tem, pa bi rad prej stocil, preden zbetonira.
zeloooo hitro vpraš maričko ima booogate izkušnje z tem

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

Re: Mravljična kislina

OdgovorCOLON # 71026Odgovor boriss
Ne Sep 04, 2016 8:42 pm

Kok hitro trdi nimam pojma - še nikoli nisem gledal.

Edina pametna rešitev je da jih vzporedno krmiš - medi pa lahko do mraza (torej letos nekje do srede novembra?)

In vsekakor jih poj ne smeš prezimiti na mrazu - obvezno na toplem - da imajo dost izletnih dni.

A nisi bil ti včeraj v Izoli (pa bi lohk malo poklepetala)?

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 71027Odgovor volk
Ne Sep 04, 2016 8:52 pm

sem par dni nazaj govoril z Dušanom, je tocil brsljan lani konec septembra..itak moram prezimit na obali, pol pa ne vem,ali naj grem s hoje prej ali pa kasneje.. ponavadi sem len, pa ko pridem na obalo, grem se v vodo namesto delat..

Ja bil sem, pa sem srecal samo tvojo hčer, se mi je žal mudilo na goriško eno hosto pogledat...za čebele postavit...Odkar nimam kaj delat pri cebelah(tocenje itd), samo povecujem stevilo druzin, s tvojo tocilnico in Danilovimi vagami je cebelarjenje hitro in rentabilno.
Sem spraseval kje si, pa je rekla, da si sel na obalo..A imas se kaj namen na morje? Jaz sem dol zelo pogosto, saj imam 2 stojisca za prezimovanje cisto blizu..Pa lahko kako receva...
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 71028Odgovor boriss
Ne Sep 04, 2016 8:55 pm

naslednja dva vikenda ne.

NA obali smo bili pol ure - lih tok da se namočimo. Poj smo itak gor.

Z jelke bi bilo sedaj pametno peljat. Čas je in varoje je tudi dost povsod - da nauš kaj fasal (kup pacientov se sprehaja okoli)

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 71029Odgovor volk
Ne Sep 04, 2016 9:05 pm

Sem videl da je ful guzva po hosti... mam obcutek da so kar malo preteral ponekod.Se ta teden grem s cebelami v tople kraje..
Eno enoto imam tudi na krimu na hoji, tam sicer nimam nikogar blizu, saj sem nasel mikrolokacijo, ki je dala na vagi ene 22 kg.. pa me preseneca da je v hojevih sestojih, od Javornikov do krima kar pokapano. A ni to znak da zna mediti drugo leto in to ze maja, ali se motim?

se pa oglasim enkrat pri tebi, saj bom sel veckrat iz krima v smeri Javornikov v naslednjih tednih
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

Re: bršljan od volka 1

OdgovorCOLON # 71039Odgovor boriss
Ne Sep 04, 2016 9:40 pm

To je prvenstveno znak da bo težko prezimiti :D.

Načeloma pa ne pove kaj dosti o medenju drugo leto - nekako niso pravi kraji za zgodnje medenje.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 71044Odgovor volk
Po Sep 05, 2016 8:34 am

Eno vprašanje. Na razlicnih lokacijah mi je medilo od jesenske rese, vodne mete, rozge hoje itd. Problem se je pojavil, ko sem nazadnje pogledal, zakaj je na vagah taka teza, v mediscih pa ni toliko. Plodisca so mi zabile totalno, tako da je zalega na 3 do 5 satih, pa se to pod 10 in vec cm vencih. Se slabse je pri rezervah.
Torej moje vprasanje. Kako razbremeniti blokiranost matic sedaj v tem casu... Sploh ker mi se vedno povsod medi, pa brsljan zacenja.
A ste kdaj dajali sate med gnezdo, kot pri pomladanskem sirjenju, ali samo odmaknete zalite sate od zalege in vstavite prazne. Na jesenski resi so mi v zadnjih 4 dneh zalile tudi 2 vlozena sata na 2 nacin.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 71045Odgovor boriss
Po Sep 05, 2016 8:49 am

Grajšev sistem velja.

Vsak drugi dan menjaš krovna sata ob gnezdu. In stočiš vse do zalege.

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
PridruženCOLON Sr Feb 26, 2014 9:06 pm
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 71067Odgovor papagaj93
Po Sep 05, 2016 9:10 pm

Naj pristavim še svoj piskerček glede bršljana.

Zadnji dve leti vzporedno krmljenje z bršljanom NI dalo nikakršnih boljši rezultatov kot če ne bi krmil. Letos bom poizkusil na nov način!

Plan je:
Na hoji jih pustim do konca tedna (Hrušica, Podkraj-Bukovje) medišča stočena v drugo, plodišča nabita, zalege je res manj zaradi dotoka hrane ki je tudi pokrita. Torej, nič nebom točil tega pokritega hojevega medu v plodiščih!
Konec tedna pripeljem v dolino (okolica ajdovščine) bršljan na mikrolokacijah ob reki Vipavi že začenja. Če bo potrebno bom družine dražilno krmil, toliko da ne bodo porabljale hojevega medu z plodišča. S tem bom dosegel da v plodiščih ne bo sranja z trdim bršljanom in posledično slabim štartom februarja, ko zaradi zacementiranih satov namesto lepo zaleženih satov, v plodišču vidiš pokritih vsega skupaj par kvadratnih centimetrov zalege..seveda, saj bršljan več kot toliko ne dopušča...

Glede točenja da ne strdi... Imam čebele na dveh lokacijah, Male žablje in Vrtovin. Ko bršljan začne in opaziš donos v medišče, čez 7-10 dni stoči...v tem času nabijejo, pokrijejo, in ko je 3 dni pokrit že trdi...je kar jeba ja...

Ko sem prvič točil bršljan, (mislim da 4 leta nazaj? ) sem dva dni pred točenjem pregledal toliko, da ocenim kaj me čaka... ocenil da če začnem po kosilu bomo do 5 ali 6 ure konec... Jeba... po dveh dneh ko smo imeli za točit satje na pol bolj polno, nabiti sati pokriti čez in čez, ponekod med pri vrtenju sploh ni šel ven iz celice ker je bil že skristaliziran, na cedilu ni šlo ker so se nabirali kristali in cedilo zabijali... JEBA! končali točit ob 2 zjutraj.

Nimam dobrih izkušenj z bršljanom, počasi ga obvladujem, ukrotil ga še nisem in ga najbrž tudi ne bom. Ne briga me toliko medišče...vendar če plodišč nimaš v večini napolnjenih z drugim medom in imaš "prazne" v času bršljana..ti nabijejo z bršljanom ter imaš spomladanski razvoj v zaostanku.

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

OdgovorCOLON # 71068Odgovor cebelrcek
Po Sep 05, 2016 9:14 pm

Najboljša rešitev za bršljan je sekira :-)

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 71174Odgovor volk
So Sep 24, 2016 9:37 pm

Do danes je sla vaga na brsljanu na obali gor za dobrih 10 kg, nekaj druzin sem stocil, je bilo po ene 8kg po panju medu, ostale bom se stocil, nikjer se ni kristaliziral. Se pa druzine zelo dobro odzivajo, veliko imajo cvetnega prahu, po stanju so podobne kot takoj ko preneha mediti cesnja spomladi. Zalego so celo razsirile. Kot da bi bila pomlad... A to se kdo opaza, ali se samo meni zdi? Vsak dan so na vagah plusi, ali pa vsaj izravnano.. Kot da bi se zacenjala pomlad. Upam da nas ne bo to pokopalo.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 71175Odgovor boriss
So Sep 24, 2016 9:48 pm

Povsod se čebelam meša.

Glede na to kaj delajo bo zanimivo konec oktobra poslušat "zimsko zatirajte".

Se že dons križam.

Načeloma pa tole pomeni pozno zimo. Ali celo zimo " jesen". Kar meni sploh nič ne paše. Na ta način ne znamo cebelariti. Čeprav s tskim vremenom načeloma ni nič narobe.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 71176Odgovor volk
So Sep 24, 2016 10:16 pm

Meni je zelo vsec , ce je ponoci 10' podnevi pa 20 stopinj. Bojim se da je tudi varoji. Danes sem delal nekaj zraven cebel, ko je od nekje priletel precej velik roj cebel. Eno uro so letale pred panji, potem so se razprsile pred vse panje in si v parih minutah izprosile vstop v panje, v vse enakomirno. Ocitno so bile brez matice. Me zanima kolk varoje sem fasal....
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 71177Odgovor boriss
So Sep 24, 2016 10:25 pm

Dost.

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 71178Odgovor bloop
Ne Sep 25, 2016 7:38 am

Pri nas pa vnasanje hojevega medu, v nekih panjih so ocitno ze pred casom celo precej blokirale matico, tako da je opazen padec stevila cebel, zalega pa mocno omejena na nekaj praznega prostora, ki je ostal. Spet drugod pa mocne, da jih je veselje gledati, tezava bo pa najverjetneje ker je precej zalege v vecini panjev.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 71340Odgovor levstek008
Pe Okt 28, 2016 9:37 pm

Rečite kar hočete, ma letos skorajda ni bršlajna po panjih v mojih koncih.

Sem zaprl dva panja padla po varoji..... v panju je ostalo samo nekaj zalege, CP in malo komaj nekaj cm visok pas kristaliziranega medu, ki so ga roparice pustile v panju.

Ga ni niti par% lanskega "donosa" bršljana....se vidi da mu je suša dala vetra!!
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 71341Odgovor volk
Pe Okt 28, 2016 9:54 pm

Na obali je bilo koncnega donosa okoli 12 kg po panju, sem pa slisal, da vipavsko ter goriska nista prav dobro medila, baje je bilo v v posočju boljse.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
PridruženCOLON Sr Feb 26, 2014 9:06 pm
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 71342Odgovor papagaj93
So Okt 29, 2016 9:49 pm

Vipavska in goriška letos nič...pa tako dobro sem se pripravil na to letos :) noo..se bomo borili tudi naslednje leto.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov