Statistike o donosih

čebelje paše, medovite rastline, podatki o donosih,...
BUTTON_POST_REPLY
janko8
PrispevkovCOLON 350
PridruženCOLON Pe Maj 13, 2016 4:38 pm

Statistike o donosih

OdgovorCOLON # 70744Odgovor janko8
Sr Jul 13, 2016 10:33 am

Malo sem gledal statistične podatke, zdaj koliko so točni je vprašanje, ampak moram priznat da sem malo razočaran nad statistično resnico.
Če je točno kar piše tule: http://www.drustvo-apis.si/dokumenti/Na ... veniji.pdf in če ne upoštevamo koliko družin je rezervnih potem je povprečen letni donos panja oz. družine v letih 2006-2009 znašal od 10 pa do 13 kg. Če rečemo, da je 30% družin rezervnih, novih ali kakorkoli že se številke spremenijo v 14 do 19 kg na gospodarski panj.

Koliko je resnice v tem?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

Re: Statistike o donosih

OdgovorCOLON # 70748Odgovor boriss
Sr Jul 13, 2016 11:48 am

Veliko.

Drejva
PrispevkovCOLON 668
PridruženCOLON To Okt 02, 2012 8:02 am

OdgovorCOLON # 70749Odgovor Drejva
Sr Jul 13, 2016 11:58 am

Vklopi sive celice in naredi predikcijo za enega čebelarja, ki ima nostop cebel v dobri kondiciji in mu ne rojijo :D...

================================================================
- torej recimo, da stoci na vsak rpevoz 11 satov da ne bomo pretiravali...
- zdaj pa pogeljmo kam vse lahko pelje oz. kaj vse lahko toči
[*] cvetlični,
[] javor,
[] češnja/rešljika,
[*] oljna ogrščica,
[*] akacija (moćno 2 krat v idelanih pogojih 3 krat),
[] smreka,
[*] lipa,
[] kostanj,
[] sončnice,
[] gozdni,
[*] hoja,
[] ajda,
[] ostalo

SUM:
5x polno medišče po 11 satov == ?

[*] cvetlični,
[*] akacija,
[*] lipa,/kostanj,
[] gozdni,

SUM:
3x polno medišče po 9 satov == ?

Zdaj pa še faktor koliko je resnice v tem ko prebiramo na forumu...
Pa še faktor vremena in letine...

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 70750Odgovor janko8
Sr Jul 13, 2016 12:46 pm

No ampak prevozniki so veliki čebelarji, večina pač niso veliki. To pomeni, da stacionarci iztržijo še manj kot je povprečje. Rečmo do 10 kil.
To pa je slaba. Iz teh podatkov bi lahko rekel, da je težka čebelarska. Po drugi strani je čebelarjev 10.000. Ne gre mi skupaj, ker iz ljubezni se tega vsega ne da pojasnit. Je pa to super za Logarja....

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70751Odgovor boriss
Sr Jul 13, 2016 12:47 pm

Načeloma imaš na stacionarnem mestu eno točenje letno - samo izjemna mesta imajo 2. In ko voziš Drejva se je tudi že zgodilo da so vozili celo leto točno MIMO paš.

In ker je veliko stacionarcev ki iz svojega panja niso sposobni vzeti niti 10 kil ..... Povprečje pa je pač povprečje...

Drejva
PrispevkovCOLON 668
PridruženCOLON To Okt 02, 2012 8:02 am

OdgovorCOLON # 70752Odgovor Drejva
Sr Jul 13, 2016 1:45 pm

Pa v eni drugi temi sem vam že omenil danes, da je pri povprečju potrebno podati še standardno deviacijo...

Standardna deviacija ali povprečni odstop od povprečja povetsta kako natančno je povprečje... Večja kot je standardna deviacija bolj napačno je povprčje... bližje kot je k ničli bolj natančno je povprečje (lako tudi verodostojno).

npr.
- vzorec:
1, 9, 1, 9, 1, 9... bo imel povprečje 5, kar pa ne zavzame niti enega pravilnega podatka in je poplnoma zavajujoče...
- standardni odmik od povprečja je 4.

- vzorec:
4, 6, 4, 6, 4, 6... bo imel povprečje spet 5 a bo bolj pravilno a spet ne zavzeme niti enega pravilnepodatka a je dokaj blizu realnosti
- standardni odmik od povprečja je 1.

- vzorec:
5, 5, 5, 5, 5, 5... bo imel spet povprečje 5 in bo poplnoma prikazal realno stanje...
- standardni odmik od povprecja je 0.

Ne pozabite so laži, so velike laži in je statistika...

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 70754Odgovor janko8
Sr Jul 13, 2016 4:44 pm

3x polno medišče :lol:

spaceair
PrispevkovCOLON 87
PridruženCOLON Če Maj 21, 2015 8:06 pm

OdgovorCOLON # 70757Odgovor spaceair
Če Jul 14, 2016 3:05 pm

boriss napisal/-aCOLONNačeloma imaš na stacionarnem mestu eno točenje letno - samo izjemna mesta imajo 2. In ko voziš Drejva se je tudi že zgodilo da so vozili celo leto točno MIMO paš.

In ker je veliko stacionarcev ki iz svojega panja niso sposobni vzeti niti 10 kil ..... Povprečje pa je pač povprečje...
Dokler se ne naučiš pač točiš manj,sploh če kaka družina dvakrat roji,potem je medišče prazno zraven pa 2 novi družini.
Vsak začetnik pa ziher ima kak roj sploh letos,če ne veš še kako urejat plodišče ,ko je razvoj na višku in ti zabijejo plodišče z medom in cvetnim
prahom,in ker še nimaš zgrajenih satov na rezervi itd.

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 70765Odgovor janko8
So Jul 16, 2016 2:28 pm

Jaz sem začetnik, rojev nisem imel, meda je pa za vzorec.

Me pa zanima ali poznate koga od velikih čebelarjev, ki se lahko živi od stacionarnega čebelarstva in koliko družin ima?
Potem me še zanima če poznate koga, ki stacionarno pridela 20-30 kg na panj?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70766Odgovor boriss
So Jul 16, 2016 2:32 pm

Ja (mlečka)
JA

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 70768Odgovor janko8
So Jul 16, 2016 8:53 pm

Rabim mentorja, ki statično pridela 20kg+, da vidim kako se to dela :)
Sam da ni cukrov!

muha
PrispevkovCOLON 50
PridruženCOLON Ne Jan 18, 2009 6:36 pm

OdgovorCOLON # 70769Odgovor muha
So Jul 16, 2016 9:03 pm

janko, veliko bolj pomembno, je da imaš čebele stacionirane na takem koncu , kjer je medenje, pol lahk pa tud mentor pomaga.

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 70771Odgovor bloop
So Jul 16, 2016 10:15 pm

janko8 je kar nekaj taksnih stacionarnih z taksnimi donosi in to prav vsako leto :). Ne vem pa ce si jih res zelis za mentorje :). :carovnica

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 70772Odgovor janko8
So Jul 16, 2016 10:37 pm

Ja lahko se sam nekaj let zajebavaš s tehniko in potem še z lokacijo... lahko ti pa nekdo, ki ima dobre rezultate pove kako se dela in vsaj približno oceni lokacijo. Po moje prišparaš enih 5 let in veliko logistike :)
Veseli me pa, da je možno scuzat 20 kil+. Vozačenje se namreč ne mislim it. To je že preveč. Za pod 10 kil je pa bolje kupit med in prepustit čebelarstvo komu drugemu, ki se zna it. Komu se ljubi čebelarit za povprečnih 10 kil na panj, vsa čast. It's not me.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70773Odgovor boriss
Ne Jul 17, 2016 1:04 am

ja ti pač nisi ljubitelj.

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 70774Odgovor janko8
Ne Jul 17, 2016 2:06 pm

Ljubitelj, hehe a ti si ljubitelj in maš čebele tako rad, da je med zastonj... Čebelarstvo je biznis kot vsak drugi. Mašinerija košta, panji koštajo, delo tudi. Stroške je treba nekako pokrit. Če je točilo jurja, vsaka družina 100 + panj od 50-200... se nabere.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70775Odgovor boriss
Ne Jul 17, 2016 4:54 pm

Če me spomin ne vara si reku da si čebele nabavu zato da boš jedu zdrav med. Torej cisto ljubiteljstvo.... zdravo? Naravno?. In poj mi ti z neko ekonomiko?

Mare-Božo
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Jul 08, 2013 8:01 pm

OdgovorCOLON # 70776Odgovor Mare-Božo
Ne Jul 17, 2016 5:24 pm

Eni dajo za svoje športne hobije preko 1000€ na leto.
Eni pač damo za čebele...
To je hobi.....dokler nisi preko toliko škatel da moraš pustit šiht in delati samo to....
Eni ljubitelji se pokrijejo z medom...jaz se še nisem (ker ga verjetno tudi preveč šenkam med kolege).

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 70777Odgovor janko8
Ne Jul 17, 2016 5:47 pm

Spodbudilo me je seveda to, da bom mel dober med. Pol ko nabavljaš tolk pa tolk opreme vidiš, da je brez veze imet par panjev, ker se ne izide.
Seveda pa človek sanja, da bo dobil kaj ven...

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 70778Odgovor bloop
Ne Jul 17, 2016 6:54 pm

Potem raje prodaj kar imas in kupi tistih par kg medu na leto :)

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 70780Odgovor volk
Ne Jul 17, 2016 8:50 pm

Za take donose na 20 kg in vec moras biti na lokaciji z veliko češnje, javorja, akacije, kostanja, lipe, smreke, jelke. Vse mora biti v sestoju, ne sme pozebsti pa razgiban teren mora biti. Ali pa morajo biti čebele na kolesih.
V takem primeru pa nocem dajati nasvetov, ker je hobi konkurence ki zasedejo lokacije ze prevec. Plus tega je znanje drago. Letos sem polno točil smreko, medtem ko 300 m nizje nadmorske 2 km stran niso dobili čisto nič... Pac je treba včasih na smreko pogledat, v kateri fazi je kaj....
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

cebelarstvoznider
PrispevkovCOLON 3
PridruženCOLON So Dec 17, 2016 10:28 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 71548Odgovor cebelarstvoznider
Ne Dec 18, 2016 8:51 pm

Bolje imeti manj medu in več pustiti čebelam, kot jih oropat vsega in imeti "dobro letino". To ve vsak čebelar ljubitelj. Ostali tovarniški čebelarji raje vse vzamejo čebelam in jih pitajo s sladkorjem.

Tukaj je razlika kvalitete in odnosa do čudovitih živalic.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 71549Odgovor boriss
Po Dec 19, 2016 12:32 am

Najbolje je točno vedeti kaj imaš v panju in vzeti ko lahko in dodati ko moraš. In tu je razlika med "tovarniškimi čebelarji" in Amaterji!

Prvi namreč krmijo takrat (in toliko) kot je treba ostali ko "mislijo da je treba" - načeloma vedno premalo in prepozno. In vmes se najdejo še idioti ki mislijo da se čebele lahko preživijo samo od svojega dela.

Potem pa se "cela Slovenija" čudi kako to da imamo take rekordne zimske izgube zaradi varoje.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 71554Odgovor volk
Po Dec 19, 2016 7:25 pm

Jaz pa ne poznam tovarniških in ljubiteljskih čebelarjev. Čebele so kot krave. Krava rabi vsak dan jesti, da ima mleko. Pri čebelah pa matica zalega v polno, če ima družina občutek da ima dovolj hrane. Torej prva zapoved za močno družino je med 7 in 10 kg rezerve. Druga je ali odkrit med, ali pa reden donos. Čebelar si ne more privoščit, da v panje ni donosa. Kar pomeni,da jih pametno prepelje na lokacije, kjer vedno nekaj medi. Jaz osebno s tem nimam problemov.

Vesten čebelar se prepozna tudi po tem, da ima v čebelnjaku vago. Zanašanje na občutek velikokrat pomeni, da čebele stradajo. In zmanjšajo zaleganje, ali pa celo požro zalego. Čebelar mora tudi vedeti, da več kot je čebel v panju, dlje čebele letijo. Slabič leti tja 300m naokoli, močna družina pa tudi 3 km in več. Kar pomeni, da imaš v čebelnjaku močne družine polne, slabiči pa znajo stradati, če je paša dlje, kot letijo njihove čebele.
Vesten čebelar bo tudi poskrbel, da v vročih dnevih ne manjka vode, ter hrane v dnevih brez donosov. Če je po neki paši lakota in to več kot 4 al ipa 5 dni, mora čebelar hrano dodati. Če ga potem skrbi, da bi sladkor čebele kakorkoli prenesle v med, lahko da med na analizo.

To, da lahko čebelar po paši izropa družino je bosa, saj je v plodišču komot 10 kg hrane, to že spomladi velja, da prvih 10 kg čebele nabijejo spodaj, potem šele nosijo v medišče. In plodišč se razen v izrednih primerih ne toči. Ker če ga stočiš, potem naslednje paše ne bo, prvič čebele nimajo pomladka, torej so na naslednjo pašo brez nabiralk, kot drugo pa spet rabijo nabrat tiste kile, da zabijejo plodišče. Zato jaz osebno poskrbim,da čebele spomladi ujamejo na eni ali pa dveh češnejvih pašah toliko, da imaj ocelo sezono polna plodišča, naslednje paše gredo pa v sod. In sam sem letos porabil 6 kg sladkorja na druzino za zimo, pa so polne. Vse ostalo je bilo celo leto noter.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Mare-Božo
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Jul 08, 2013 8:01 pm

OdgovorCOLON # 71566Odgovor Mare-Božo
To Dec 20, 2016 2:16 pm

Volk si že probal imeti 2 ali 3 vage na istem stojišču ali še bolje med sosednimi na uč - "enako močnimi" panji?
boriss napisal/-aCOLON Potem pa se "cela Slovenija" čudi kako to da imamo take rekordne zimske izgube zaradi varoje.
mi je Boris čedalje bolj všeč ... :wink:

Letos sicer pri nas ni bil problem, da bi čebele izropal s točenjem....ker smo jih od sredine maja naprej fotral....pa tja do sredine septembra

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 71567Odgovor volk
To Dec 20, 2016 3:11 pm

Verjami, da sem imel tudi po 4 vage na istem stojiscu. In naucil sem se enih pravil, kaj moras imeti na vagi. Tisto da en panj najde paso en pa ne pa ni res. Ce je vec panjev v cebelnjaku, se cebele raje vletavajo v dolocene panje, recimo krajne ali pa spodnje. Prvi veter ali pa nalet zaradi nevihte povzroci, da se cebele vletijo kamor je najblizje. In druzina ima jasne informacije kje je pasa. Studija iz Srilanke pa jasno kaze, da cebele gredo tako dalec, kolikor si upajo. Upajo si pa toliko, kolikor se pocuti druzina mocno ter varno. Ce pa pase ne primejo, se jih da pa to nauciti. Kar se tice varoje in hrane. Boris ima prav, ko omenja povezavo med hrano in varojo. Druzina, ki je brez hrane, ali pa crpa iz pokritih zalog, zmanjsa zaleganje, ce je npr. V panju 500 varoj, jih bo po tistih 21 dnevih ene 1500' saj je cikel podvajanja stevila varoj 13 dni, cebelja zalega pa rabi 21 . Torej v enem ciklu cebelje zalege bi se zvalilo tam ene 30000 cebel, ce pa hrane ni pa bo morda samo 10000 cebel, ki so podhranjene in bolj kratkozive z slabo hemolimfo. Torej bi v siti druzini imeli novih 30000 cebel, in tudi 1500 invalidov, torej 28500 zdravih cebel. Pri lacni druzini bi imeli pa samo 8500 podhranjenih cebel, ter 1500 invalidov. In verjetno se izbruh paralize kril v taki druzini. Posledicno pa padec temperature zalege v centru, ven bi udarila se kaka poapnela ali pa HG. In to je tisto, ko cebelar rece, da je mocna druzina v enem mesecu propadla.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

crazybean
PrispevkovCOLON 13
PridruženCOLON Po Sep 26, 2016 10:30 pm

OdgovorCOLON # 71580Odgovor crazybean
Pe Dec 23, 2016 9:09 pm

Lepo povedano.