Kostanjeva paša

čebelje paše, medovite rastline, podatki o donosih,...
BUTTON_POST_REPLY
Organik
PrispevkovCOLON 300
PridruženCOLON So Jun 03, 2017 10:43 am

Re: Kostanjeva paša

OdgovorCOLON # 74140Odgovor Organik
Pe Jun 22, 2018 11:03 pm

Precej natančno lahko povem, kakšno je stanje v vseh mojih panjih. Brez vage.
In ne bi kupil vage samo za to, da bi zgledal napreden čebelar.
Seveda pa se moje mnenje nanaša na malega, stacionarnega čebelarja. Da ne bo pomote.
Forum je pa javen in dokler se držim pravil, ne bom nikogar spraševal, a lahko izrazim svoje mnenje, ali pa moram kaj zadržat zase.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 74141Odgovor boriss
So Jun 23, 2018 6:25 am

Vaga za ugotavljanje donosov - povsem nepotreben strošek.

Vaga za ugotavljanje minusov - absolutno obvezna v vsakem čebelarstvu. Na vsakem čebelnjaku!

Tudi če imaš 100 m preč opazovalno vago.

Pa še poj te lahko nese. Kot je mene predlani ko je bilo na vagi 15 kg plusa - pa je panj na vagi ropal!

Organik
PrispevkovCOLON 300

OdgovorCOLON # 74142Odgovor Organik
So Jun 23, 2018 7:39 am

Ojoj, to se pa tebi nebi smelo zgodit. Da nastane 15 kg plusa, pa po izkušnjah moraš vedet, da je to že občutno medenje nečesa.in če takrat ni bilo verjetnega medenja v taki količini, bi že morala zasvetit kaka žarnica.
Ropa pa lahko tudi tvoj panj na tvoji vagi in te glih tako lahko nese.
Tako da, nujno je samo umret in malo pogledat in potežkat kakšno naklado. Ali pa sat, če nimaš naklad.

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
PridruženCOLON Sr Feb 26, 2014 9:06 pm
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 74143Odgovor papagaj93
So Jun 23, 2018 9:48 am

Organik naj ti bo...pustmo času čas..boš že uvidel da so nekatere reči POMEMBNE da ne tavaš v temi.

Organik
PrispevkovCOLON 300

OdgovorCOLON # 74144Odgovor Organik
So Jun 23, 2018 10:05 am

Pomembno je tudi, da sogovornika poslušaš, bereš. Meni je o mojih družinah vse jasno, brez vage, v vsakem trenutku.
Na terasi pijem kavo in gledam čebele, ki letijo iz 10 m oddaljenih panjev. Ribnik, kjer tankajo vodo je 10 m naprej.
Pašne razmere v svoji okolici dobro poznam. O teh razmerah govorim, ko pravim da je vaga nepotreben strošek in ena briga več.
V kakšnih drugačnih, prevozniških pogojih pa ne dajem nobenih sodb, ker jih ne poznam.
Naj bo z moje strani dovolj o tem.
Tehtnic je na trgu dovolj, pa ko voli, nek izvoli, he,he.
Lep dan se dela in gremo uživat.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 74145Odgovor boriss
So Jun 23, 2018 11:50 am

"medila" je jelka in so bili donosi povsem verjetni.
In ja počakmo še par let da te čebele še mal naučijo.
Ti se pač učiš na težji (dražji) način.

Organik
PrispevkovCOLON 300

OdgovorCOLON # 74146Odgovor Organik
So Jun 23, 2018 12:24 pm

Ja, potem že ni medila, če je samo vaga kazala plus roparic.
In tako kot kontrolna, bi lahko ropala tudi družina na tvoji vagi.
Jaz moje gledam vsak dan in rop bi hitro videl.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 74149Odgovor volk
So Jun 23, 2018 10:06 pm

Organik, se veliko se bos naucil..Jaz se vsako leto.. In koliko poznaš medenje okolice. NIČ. Jaz pri 300 panjih nimam pojma. Letos je tako moje stojisce na obali medilo ze pred akacijo, pa noben ni vedel kaj je.. Pol je akacija pribila 34 kg, pred njo je bilo 16 kg.. No in ko je akacija nehala, je bila ploha, d a dni zatem vsak dan med 1 in 2 kg donosa.. Ej noben ni vedel kaj je. No p o14 dneh iskanja sem nasel da pobirajo na jesnovem škržatu.. Bi znal opisati njegov življenjski cikel?
Letos imam 3 serije medu, in to vsakega po par sodov, za katerega tudi dolgoletni čebelarji nimajo pojma kaj je.. Nekako sem raziskal.. Recimo med modrega glavinca, ki rase med pšenico(če ni obdelana z herbicidi)..Med inkarnatke mešan z javorjem..
Tako da sem jaz raje skromno previden o izjavah,da vem kaj medi.. In čebele imam povsod, od Prekmurja, bele krajine, goriške, obale, notranjske, zasavja... In pojma nimam po čebelah sodeč po živahnosti leta, ali je donos, ali minus..Ponavadi je takrat ko najbolj divjajo, najvecji minus..In vsi recejo, glej kako lepo letijo..

Nekoč bos kupil vago..
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 74150Odgovor levstek008
So Jun 23, 2018 10:25 pm

Vaga je dobra za tiste..k ne "vidijo" takoj kako in kaj je z družino....
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

Organik
PrispevkovCOLON 300

OdgovorCOLON # 74151Odgovor Organik
So Jun 23, 2018 10:32 pm

Volk, jaz o hruškah, ti o jabolkah. Kar si zdaj pisal nima veze s tem, kar jaz pišem.
Tale glavinec, mi mu rečemo plaviš, kot otrok sem ga nabiral in prodajal, zadruga ga je odkupovala, je nepomemben kot paša, ker ga je samo za vzorec. Za to debato ni pomembno kaj medi, ampak, ali lahko spremljam stanje zalog in razpoložljivega prostora za medičino brez vage.
Ti zdaj usmerjaš pozornost drugam.
Ne morem ti pomagat če ne ločiš kdaj čebele prinašajo medičino in kdaj letajo v prazno. Čeprav v prazno nikoli ne letajo :wink:
Jaz razpoznam prinašanje in ko je kritično za razpoložljiv prostor na hitro pogledam v plodišče. Letos je bilo treba biti pazljiv pri akaciji, ker če prepozno širiš medišče je zguba. Drugače pa so bile zadnja leta tu slabe paše in se ni zamujalo s širitvijo.

Organik
PrispevkovCOLON 300

OdgovorCOLON # 74152Odgovor Organik
So Jun 23, 2018 10:40 pm

Tu se strinjam s teboj levstek. Hočem rečt, da mene ne zanimajo silne količine medu, ker ga rabim zelo malo.
Pri čebelah mi je zanimivo ravno to opazovanje, da si po obnašanju čebel znam razložiti, kaj se dogaja. Tega se poskušam učiti in naučiti.
Za malega stacionarnega čebelarja , ki ima čebele na očeh, niste ponudili nobenega argumenta, da si kupi vago.
Moram zdaj pogledat e vago za danes :wink: .

cebelarski.kontejner
PrispevkovCOLON 98
PridruženCOLON Ne Nov 01, 2015 6:20 pm

OdgovorCOLON # 74153Odgovor cebelarski.kontejner
So Jun 23, 2018 10:48 pm

Ti je dal že boris argument, da je vaga pomembna za minus in ne za plus. No najbolj se to pokaže spomladi, za stimulativno krmljenje, ker če ne krmiš in imaš pred češnjo 1 mesec minus potem nimaš cvetličnega medu (10kg po panju). No ja če hočeš imeti optimalne donose še skozi celo leto potem pač rabiš celo leto, in verjemi da nimaš pojma kdaj čebele prinesejo za plus in kdaj za minus.
Drugače pa če si tako suveren pri opazovanju nabiranja čebel si kupi vago da svoje trditve oz opazovanja potrdiš, organiziraj plačljiv tečaj nauči druge in pokasiraj
Žan J.
Lenoba je gonilo človeškega napredka.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 74154Odgovor volk
So Jun 23, 2018 10:55 pm

Modrega glavinca sem imel ene 50 ha, toliko, da so bile njive od daleč modrozelene.. ker raste tudi med ogrscico, ki zori.. in verjami, da dobro medi. med je pa zelenkaste barve..

Saj se bos naucil...Verjami da je ogromen preskok med zgolj opazovati ter med vedeti.. In pri svojih panjih si ne morem privoščiti zgolj opazovati in misliti da vem..Razlika je med samozavestjo ter pretirano samozavestjo. Ker prvo je vrlina, drugo pa nadutost. Slovenija je polna ljudi, ki so polni modrosti. Ko se rodi, in čim spregovori, že pravi, da vse ve, da so stari zaostali, da se ne prilagajajo novim spoznanjem. Bolj ko je človek star, bolj mlajšim razlaga, da je tudi sam v mladosti mislil da vse ve, pa da z leti dozoriš. Skratka, človek vedno zase misli,da je bolj pameten od drugih, pa naj je mlad ali star.

Ne poznam čebelarja v Sloveniji, ki bi lahko napovedal pašo, kaj šele, da bi vedel, kako se obnašajo čebele.. Neki vzorci so, vendar so čebele zelo kompleksna živa bitja, zato je misel na to, da jih opazuješ in veš vse, zelo pretirana.. Jaz jih opazujem 15 ur na dan, in to precej družin, pa pojma nimam..

Drugače je pa zelo neetično pričakovati, da nekje dobiš podatke, četudi je to e vaga, sam pa nisi pripravljen nič dati za informacije, pa čeprav je to nakup lastne vage..
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Organik
PrispevkovCOLON 300

OdgovorCOLON # 74155Odgovor Organik
So Jun 23, 2018 11:09 pm

Tisto zgoraj bom preslišal. Premlad si, da bi me na tak način podučeval.
Da pa je neetično, če ne kupiš vage, to te pa tudi vrže na rit.
Ja, minus je bil, kot sem predvideval.

Miško333
PrispevkovCOLON 112
PridruženCOLON Če Feb 18, 2016 9:49 am

OdgovorCOLON # 74156Odgovor Miško333
Ne Jun 24, 2018 5:56 am

Sam bi k tej razpravi dodal: "Za malega stacionarnega čebelarja , ki ima čebele na očeh", tehtnica (vaga ) res ni nujen tehnični pripomoček brez katerega se ne bi dalo, če pa je, pa tudi ni škode in je lahko zelo koristna. Sam je nimam pa vendar jo občasno pogrešam in bi mi prav prišla.
LP

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 74157Odgovor boriss
Ne Jun 24, 2018 10:46 am

Organik.

Sedim pred čebelnjakom ( uživam v lepem dnevu) in čebele "sploh ne letijo".

Zvečer pa je 4 kg plusa.

Drugič sedim pred čebelnjakom v senci visokih dreves čebelam "se trga" vse je zunaj (dons bo tko) - vaga zvečer -0,1 kg.

Enkrat boš ugotovil kake neumnosti si tu pisal!

janko8
PrispevkovCOLON 350
PridruženCOLON Pe Maj 13, 2016 4:38 pm

OdgovorCOLON # 74158Odgovor janko8
Ne Jun 24, 2018 10:57 am

23.6.2018 -0,8
22.6.2018 -0,6
21.6.2018 1,1
20.6.2018 1,1
19.6.2018 0,9
18.6.2018 0,8
17.6.2018 2,9
16.6.2018 3,4
15.6.2018 2,2
14.6.2018 0,4
13.6.2018 0,2
12.6.2018 0,9
11.6.2018 0,5

Če tamle med 17 in 18.6 ne bi bilo dežja, bi bilo verjetno dosti bolje vse skupaj.

Organik
PrispevkovCOLON 300

OdgovorCOLON # 74160Odgovor Organik
Ne Jun 24, 2018 11:09 am

Slabo si bral Boris. Ločim jaz te situacije, ko zelo letijo in malo nosijo in ko letijo bolj tako in lepo prinesejo.
Se pa tudi včasih zmotim. Ampak to je človeško.
Ko pa je mrtvilo, potem pa lepega donosa ni. Posamezni izrazi pa nam seveda tudi različno pomenijo. Vsak drugače vidi intenzivnost letenja čebel.
Ampak, samo da si ti lahko spet nekoga označil kot neumnega.
Lepo uživaj pred čebelnjakom. Pri nas so minusi, ampak imajo medičino, vem brez vage, nosijo pa lepo cp. Morda celo kaj plusa zvečer. Ampak dan se je komaj prav začel.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 74161Odgovor boriss
Ne Jun 24, 2018 11:23 am

Nisem rekel da si neumen.

Rekel sem samo da neumnosti pišeš. Tole mnenje o vagi boš spremenil - enkrat.

Organik
PrispevkovCOLON 300

OdgovorCOLON # 74162Odgovor Organik
Ne Jun 24, 2018 11:45 am

Boris, saj ti sploh ne veš kakšno je moje mnenje o potrebnosti, ali nepotrebnosti vage.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 74163Odgovor boriss
Ne Jun 24, 2018 11:48 am

Po tem ko si ga napisal 15x?

Organik
PrispevkovCOLON 300

OdgovorCOLON # 74164Odgovor Organik
Ne Jun 24, 2018 12:51 pm

Organik napisal/-aCOLON
Pe Jun 22, 2018 7:48 am
Volk, tri poste višje sem opisal svoj primer, ki je natanko tak, kot ti pišeš, a mi vaga praviloma pove čisto vse.
Če je mikrolokacija enaka, poznaš lastnika in panj, družino, je povsem enako, kot če imaš svojo vago, prihranil pa si denar.
Če pa imaš čebele doma, potem pa vage ne pitrebuješ. Pogledaš kako čebele letijo, v dvomu potegneš ven sat in vse je jasno.
Če pa nimaš zelo primerljive e vage, če nimaš čebel doma in ne znaš presodit po opazovanju čebe!, potem rabiš vago. Ki je potem še ena skrb in strošek več.
v bistvu sem dvakrat napisal svoje mnenj , ki sem ga tudi razložil na mojem primeru. . Zdaj sem ga še enkrat nalimal.
Če je neumno, da nimam težav spremljat stanja v mojih 10 panjih brez vage in da ne kupim vage za par sto evrov, potem sem pač bedak.
V mojih sedanjih pogojih vage ne bom kupil.
Če pa bi čebelaril drugače, v drugih pogojih, potem je to druga zgodba in je vaga koristna, sklepam.
Tako da, ne pretiravat Boris.

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 74165Odgovor janko8
Ne Jun 24, 2018 1:02 pm

Pa dejte že mir enkrat. Koga sploh briga.

Organik
PrispevkovCOLON 300

OdgovorCOLON # 74166Odgovor Organik
Ne Jun 24, 2018 1:19 pm

Naju z Borisom. Ti pa kar preskoči. Ni težko :wink: .

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 74168Odgovor janko8
Ne Jun 24, 2018 7:41 pm

Organik napisal/-aCOLON
Ne Jun 24, 2018 1:19 pm
Naju z Borisom. Ti pa kar preskoči. Ni težko :wink: .
Ja naredta si svojo temo, ne pa tukaj v kostanjevi paši past svoj ego. Tema vaga in pol zarad mene do onemoglosti. Težko je. Iščeš kaj je blo s kostanjem in pol 5 strani junakov, ki so silno pametni na neko tretjo temo.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 74169Odgovor boriss
Ne Jun 24, 2018 8:14 pm

Saj si vse napisal - kostanj zanič.

Če nisi imel neke pametne podlage poj imaš 3 -5 kg za točiti. Če si jo imel morda do 10. In to je to.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 74172Odgovor volk
Ne Jun 24, 2018 11:23 pm

Ter kjer je lipovec vmes je tudi kaka kila več.. Jaz sem sicer lovil dva kostanja, prvo bela krajina, potem pa pozni kostanj.. Prvi donos 12 kg na vagi, drugi pa ene 8.. podlage pa je bilo od velikolistne lipe ene 5 kg.. v mediscu seveda..

Organik, kako veš koliko sem star in koliko izkušenj imam?
Drugače je pa takole.. procesu učenja se reče kilometrina. Ko voziš z avtom, delaš kilometre. Nek voznik ima 50 let izpit, pa se vozi 1 km v trgovino vsak dan. Drug voznik ima 5 let izpit, pa vozi kamion ter je recimo naredil ene 2 milijona kilometrov.. kdo se ti zdi boljši voznik?
No, čebelarska kilometrina se šteje število odkrbovanih panjev pomnoženo z številom sezon.. To je polovica. Druga polovica znanja je pa ekonomika lastnega čebelarstva. Koliko dobiš iz posamičnega panja čistega pri kakem vložku.
Ko pa kdo omeni hobi čebelarjenje, je počasi nastopil čas, da se javno da ven nek pripomoček, v obliki kake tabele, ki se jo izpolni, in dobi rezultat pozitivnosti poslovanja... torej ekonomičnost. In to ni za čebelarje, pač pa za njihove partnerje.. Me zanima koliko žena bi še gledalo može, ki zapravljajo čas in denar in mislijo kaj so, v resnici so pa škoda v naravnem ekosistemu.. Preveliko število čebeljih družin je škodljivo za ekosistem, opravičjivo je zgolj z vidika pridelave hrane ter samooskrbe, kar pomeni nacionalno varnost.. Troej mora biti zaradi škode, ki jo v ekosistemu povzroča panj čebel, ki je več od naravne gostote, ta panj maksimalno pašno izkoriščen. Kar je čebelam čisto fino..Čas je da žene izračunajo kako zgubo delajo njihovi možje v neki lažni zaverovanosti, kako ekološki so.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Organik
PrispevkovCOLON 300

OdgovorCOLON # 74173Odgovor Organik
Po Jun 25, 2018 6:04 am

Tvegam, da bo janko spet skočil, ampak naj bi :wink: .
Volk, od tebe se lahko naučim marsikaj. Napisal sem ti, da me ne podučevat na tak način kot to počneš. Malce spoštljivega odnosa je pa že dobro izkazat.
S hobiji je tako, da se ekonomika tam ne računa.
S tvojim stališčem okoli vpliva hobi čebelarjev na ekosistem, prenaseljenosti in s tem povezanih reči pa se v veliki meri strinjam. To sem zelo pozorno prebral in ja, čebele niso domače živali.
Vendar pa je tak način čebelarjenja pri nas tako močno zakoreninjen, da je pač naša stvarnost. In s tem je treba računat.
Koliko si star, kaj počneš in kje, o tem pa si na spletu pustil mnogo sledi.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 74176Odgovor boriss
Po Jun 25, 2018 3:12 pm

Hobi sta dva panja.
10 je že daleč od hobija. Ob povprečni letni je to vsaj 160 kil medu. Kar neko gospodinjstvo ne more več pojesti samo. Tok da ne mi nakladat o nekem hobiju brez ekonomske racunice.

Problem je v tem da nben ne računa stroškov. Kar je tudi problem pri že dost velikih čebelarstvih. Eni ne znajo - drugi raje ne računajo - je preveč zgube.

Organik
PrispevkovCOLON 300

OdgovorCOLON # 74177Odgovor Organik
Po Jun 25, 2018 4:06 pm

Dobro, panj gor al dol. Je pa čista zguba to.da ne bi bila še večja, ne kupim vage :wink: . V denarcih zgubo mislim.
Vendar hobi nikdar ni izguba. Odvisno, kaj iščeš v njem.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov