Kostanjeva paša

čebelje paše, medovite rastline, podatki o donosih,...
BUTTON_POST_REPLY
Organik
PrispevkovCOLON 300
PridruženCOLON So Jun 03, 2017 10:43 am

Re: Kostanjeva paša

OdgovorCOLON # 74245Odgovor Organik
So Jun 30, 2018 7:39 am

To je točno. Kisline so daleč od tega, da bi bile nedolžne. Kapanje pozimi je sicer nenevarno za čebelarja, za čebele pa sila neprijetno.
Termosublimacija pa je nevarna še za čebelarja. Pred direktnim vdihavanjem se lahko kar uspešno zaščiti, težava je pa s poznejšim vdihavanjem kristalov, ki se dvigajo iz kovinskih delov panja. Kjer kovinskih delov ni, naj bi bilo po raziskavah Radetzkega nenevarno. Ampak se mi je to zdelo malo čudno in termosublimacije vseeno nebi upal delati.

Med legalnimi in nelegalnimi strupi pa neke razlike ne vidim. Oboje je nevarno za čebele in za čebelarja ter potrošnika.
Tako da je vse problematično.
Problematično je pa tudi navijanje za eno ali drugo, ker nikamor ne privede. Bolje je pisat o ugotovitvah raziskav, če jih kdo pozna in vsak se bo potem pač odločil.
Jaz uporabljam kisline. Ob zavedanju, da so slaba rešitev. Zdijo se mi še najmanj slaba.

Organik
PrispevkovCOLON 300

OdgovorCOLON # 74246Odgovor Organik
So Jun 30, 2018 7:43 am

Potem volk gotovo kaj realnega veš o kristalčkih, ki se ustvarijo po sublimaciji. Nam lahko kaj napišeš o tem?
Sam bom letos poskusil oksalno zmešano z glicerolom na papirnih brisačah, ki se položijp na satnike plodišča. Veš kaj o učinkovitosti tega načina. In posledicah na čebelah?

Rtič
PrispevkovCOLON 151
PridruženCOLON Sr Okt 12, 2016 6:19 pm

OdgovorCOLON # 74247Odgovor Rtič
So Jun 30, 2018 8:19 am

Oksalno z glicerolom (še) ni dovoljeno uporabljati. Pri sublimaciji pa samih mikrokristalov spomladi ni več. Ko se začne zaleganje pride do večje vlage v panjih in voda poveže mikrokristale. Jaz sem iskal sledove krisralov v mojih panjih, pa spomladi je vse čisto in gladko.
Pri sublimaciji se čebele umirijo takoj, ko zventilirajo dim. Tudi mrtvic je izredno malo.
Uporabljam pa masko z ustreznimi filtri tako za prah kot za kisline. V vseh raziskavah o uporabi sublimacije oksalne kisline katere sem imel možnost prebrati iz različnih držav in institucij nisem zasledil kakršenkoli očitek za nevarnost pri čebeljih pridelkih in čebelah, samo očitki glede varnosti za čebelarja. Ampak imamo na razpolago profesionalno zaščitno opremo, primerno za zahtevnejše pogoje, kot je parkrat letno sublimiranje.

Organik
PrispevkovCOLON 300

OdgovorCOLON # 74248Odgovor Organik
So Jun 30, 2018 8:41 am

V kakšnih panji si sublimiral?

Rtič
PrispevkovCOLON 151

OdgovorCOLON # 74249Odgovor Rtič
So Jun 30, 2018 5:39 pm

AŽ in en par GJ (nakladni AŽ).

Organik
PrispevkovCOLON 300

OdgovorCOLON # 74250Odgovor Organik
So Jun 30, 2018 6:00 pm

Zaradi kovinskih delov sem vprašal. Ja, upam, da teh mikrokristalov res spomladi ni več v panju, ker sem bral, da so res nevarna reč.
Kako si pa preverjal, da ni kristalčkov?

Rtič
PrispevkovCOLON 151

OdgovorCOLON # 74251Odgovor Rtič
So Jun 30, 2018 10:00 pm

Prve preglede sem se lotil z masko na obrazu, pregledal vratca, vogale in vse kar sem lahko. Nikjer nisem zasledil praha ali njemu podobne snovi, ker ni bil drobir. Vlaga pa itak seže povsod, kamor seže prah.

KOUTER
PrispevkovCOLON 33
PridruženCOLON So Nov 05, 2016 10:31 am

OdgovorCOLON # 74263Odgovor KOUTER
Po Jul 09, 2018 9:49 am

Kostanj iztočen, 9kg/panj.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov