OGRŠČICA

čebelje paše, medovite rastline, podatki o donosih,...
Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 47703Odgovor Fizikalec
To Apr 19, 2011 1:14 pm

Odisej saj jaz nisem proti, oh naj le kdo začne tako samo Slovenija ni Egipt zelo nerealna primerjava. Drgač pa povsem prav zarad mene lahko vsi preidejo na kako rečeš "biodinamično" kmetovanje. Samo jaz nisem strokovnjak za to in ne na tem področju torej se v to ne bom vmešaval bom pa prepelo čebele tudi na tako gojene parcele ogrščice brez skrbi ziher nebojo imele ničproti a ne?

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 47708Odgovor Odisej
To Apr 19, 2011 2:25 pm

Saj povsem razumem, da nisi proti, Danilo.
Oh, seveda ne bodo imele nič proti. Mislim celo, da se bodo z veseljem odločile za biodinamično njivo, če bodo imele možnost izbirati.

Lep dan.

JanĹľevec
PrispevkovCOLON 688
PridruženCOLON Sr Maj 05, 2010 7:01 am

OdgovorCOLON # 47711Odgovor JanĹľevec
To Apr 19, 2011 6:35 pm

V celotnem Pomurju padajo čebele. Nekje bolj drugje manj. Danes naj bi bil črn dan za Kobilje z okolico.

Pa koga v tej državi to sploh še zanima ? Razen veterinarjev in kmetijskih inšpektorjev ter seveda prizadetih čebelarjev nikogar drugega.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 47712Odgovor volk
To Apr 19, 2011 6:49 pm

Odisej, na napacnem forumu si... mi nismo kmetje, ki sejemo poljscine. Smo cebelarji, ki smo samo veseli, ce imamo lahko cebele na kakih posevkih, ki medijo. Se bolj smo veseli, ce nam ne skropijo. Vendar nismo tisti, ki skropijo. Marsikje se tudi ne da umakniti cebel z povrsin, kjer kdor skropi. Je pa ok, ce se lahko s kakim kmetom dogovorimo, kaj ter kako. Tako pac je. Drugace pa, z veseljem bi te videl v parlamentu.. Glede na prosta mesta, imas idealno priloznost,da tam resis zadeve. Ker jih le tam, ne pa na tem forumu. Pri vsakem javnem in uravnovesenem tvojem delovanju, pa te z vewseljem podpiram. Z veseljem bom opazoval, kako bos besede spreminjal v dejanja.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

klopotec
PrispevkovCOLON 742
PridruženCOLON Po Jul 12, 2010 5:09 pm
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 47715Odgovor klopotec
To Apr 19, 2011 8:02 pm

Odisej je kar na pravem forumu. Čebelarji morajo biti zelo občutljivi na vplive na okolje.
Dajmo raje sodelovat, ne pa takoj uperit kopja v nasprotno stran.
Da nam je le čimveč Odisejev.

Ravno sva se z Marijo vrnila iz okoliških hribčkov. Prekrasna pokrajina tu pri nas. Ogromno akacije, še vedno tudi kar nekaj kostanja po gozdovih. Travnikov skorajda več ne kosijo. Boljšega okolja za čebele si skoraj ne morem želeti.
Moti le preveč vinogradov. Preveč nevarnega škropljenja. In od takšnega vinogradništva skoraj da ni koristi. Vina se v svetu pridela še in še in se ga da poceni kupit. Bolje bi bilo trte izsekat in posadit akacije. Ni škropljenja.
Gojit koze na prostem. Ni škropljenja. In delat neoporečen eko sir, ki se ga da prodat za lep denar.
Država pa je menda še pred kratkim dajala denar za delanje vinogradov. Jaz bi dal denar tistemu, ki vinograd izseka in posadi akacijo. Še in še drv bomo v kratkem potrebovali.
Ja Odisej, za kmetijskega ministra kandidiraj. Dobiš moj glas. Pa vidim da bi te tudi Volk in Benko podprla. Z Janževčevim bo pa verjetno bolj težko, ker Janževec je pa le Janževec.

urosvrb
PrispevkovCOLON 197
PridruženCOLON Ne Maj 02, 2010 3:48 pm

OdgovorCOLON # 47716Odgovor urosvrb
To Apr 19, 2011 8:55 pm

Odisej konvencionalno kmetijstvo je z drugo besedo klasično kmetijstvo. Tukaj ni omejitev. uporablja se gso, FFS, mineralna gnojila, se pravi intenzivnost na maksimumu in daleč od sonaravnega. Še najbližje besedi sonaravno je ekološko kmetijstvo. Nekje vmes je pa integrirano, kjer je uporaba pizdarij omejena na najnujnejše.

Veja ekološkega je biodinamično in da bi bilo to zdaj čudežno kmetijstvo nisem zasledil, pa sem imel srečo na lastne oči videt take kmetije. Je naravi prijazno in ljudje so zelo razgledani. Kmetije ne smrdijo in kmetje verjamejo v kozmične sile in podobno. Pač jaz ne verjamem, da če vodo mešam preden zalijem z njo trto pol ure v desno stran, da mi to reši oidij in da če čebele posipam z utekočinjenim severnim sijem, jim tako za dve leti skinem varojo. tisti miroljubni so še večji filozofi. Pač filozofija me ni prepričala, me je pa definitivno prepričal njihov odnos do narave in način kmetovanja. imajo zelenjavo brez FFS in kemijskih zvarkov, ki jo lahko ješ direk z njive brez skrbi.

Ampak s tem ne bomo rešili sveta in pomorov čebel. Jaz sem za to, da se bi nekako z zakonom moralo v vse insekticide dodajati odvračala za čebele.

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 47717Odgovor mg
Sr Apr 20, 2011 1:05 am

Insekticidom dodati odvračala za čebele in to zakonsko predpisati! Sram vas bilo!
Zakonsko prepovedati insekticide škodljive čebelam, to čakamo.

Tisti, ki ima tako rad škropiva - naj si jih da na svoj krožnik. Od kje posamezniku ali skupini pravica, da zastruplja ostale, sploh tiste, ki so proti temu ali so nemočni?

Tak način zastrupljevanja je protiustaven in zdaj je čas, ko bo zastrupljevalec zastrupljen. Da ne bo prehitro crknil, bo dobil odvračalo od strupa.

Človek božji, kako boš rešil svet, če ga boš še bolj zastrupil? Edina in zadnja rešitev je v prenehanju - pa še to je pozno. Ali prepozno?
lep pozdrav

davca
PrispevkovCOLON 550
PridruženCOLON To Okt 16, 2007 6:13 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 47721Odgovor davca
Sr Apr 20, 2011 8:19 am

klopotec napisal/-aCOLONOdisej je kar na pravem forumu. Čebelarji morajo biti zelo občutljivi na vplive na okolje.
Dajmo raje sodelovat, ne pa takoj uperit kopja v nasprotno stran.
Da nam je le čimveč Odisejev.

Ravno sva se z Marijo vrnila iz okoliških hribčkov. Prekrasna pokrajina tu pri nas. Ogromno akacije, še vedno tudi kar nekaj kostanja po gozdovih. Travnikov skorajda več ne kosijo. Boljšega okolja za čebele si skoraj ne morem želeti.
Moti le preveč vinogradov. Preveč nevarnega škropljenja. In od takšnega vinogradništva skoraj da ni koristi. Vina se v svetu pridela še in še in se ga da poceni kupit. Bolje bi bilo trte izsekat in posadit akacije. Ni škropljenja.
Gojit koze na prostem. Ni škropljenja. In delat neoporečen eko sir, ki se ga da prodat za lep denar.
Država pa je menda še pred kratkim dajala denar za delanje vinogradov. Jaz bi dal denar tistemu, ki vinograd izseka in posadi akacijo. Še in še drv bomo v kratkem potrebovali.
Ja Odisej, za kmetijskega ministra kandidiraj. Dobiš moj glas. Pa vidim da bi te tudi Volk in Benko podprla. Z Janževčevim bo pa verjetno bolj težko, ker Janževec je pa le Janževec.
Klopotec, tudi jaz sem se prejšnji teden potepala po tvojih krajih. Pokrajina je res prelepa. Povsem se strinjam s tabo, da je škropljenje pogubno, vendar me moti tvoje pretiravanje. Kajti tudi vina so lahko nekaj plemenitega in vinogradi so lahko dragoceni. Koze pa je treba privezati med robidovje, ker ga imajo neskončno v čislih.
Prosim, Klopotec, ne pretiravaj! Taka pretiravanja lahko škodijo. Še posebej, če bodo brali tvoje poste vinogradniki in začeli na tvojo pobudo izsekavati vinograde 8)

Moram pa dodati še to, da je čebelarski forum, na katerem redno sodeluješ tudi ti, Klopotec, prevečkrat dolgočasen in z nekaterimi nebulozami, zato najbrž prihajaš na ta naš forum slovenskih čebelarjev. Prav bi bilo, da ne bi žalil posameznih članov in ocenjeval, s kom je težko in s kom lahko. Saj mnogokrat sprašuješ za kakšne nasvete. Nisem zasledila, da bi ti jih kdo odrekel.
LP
Unus pro omnibus et omnes pro uno - Eden za vse in vsi za enega

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 47723Odgovor Odisej
Sr Apr 20, 2011 9:50 am

volk napisal/-aCOLONZ veseljem bom opazoval, kako bos besede spreminjal v dejanja.
Ne boš verjel, ampak v parlamentu sem že bil :-)
In tam se besed v dejanja ne da spreminjati. Sem se pa aktivno vključil v ustvarjanje predlogov, kako naj zgleda kmetijska politika v EU v naslednjih desetih letih. In na zaključnem posvetu, kjer so bili tisti najbolj odgovorni, je bilo vse še najbolj podobno gostilniškemu klepetu in arogantnemu posmehovanju.
Se še spomnite, tovariši, kako smo dobili nazaj vrnjeno previsoko plačano elektriko ? Brez parlamenta!
Lep dan vsem.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 47724Odgovor Odisej
Sr Apr 20, 2011 9:54 am

Danes navsezgodaj sem se peljal na drugi konec Slovenije - pred Kidričevim so krasne, velike rumene njive - ogrščica. In kakih deset tovornjakov čebel.
Okoli šeste ure zjutraj.
Zasmrdi ... :cry:
Tik ob njivah z ogrščico traktor z veliko 'cisterno' škropi kdo ve kaj po kdo ve čem. Smrad nemogoč. Moral sem zapreti zračenje v avtu.
Adijo, zdrava kmečka pamet.

Lep dan vsem.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 47725Odgovor Fizikalec
Sr Apr 20, 2011 11:12 am

klopotec
PrispevkovCOLON 742
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 47731Odgovor klopotec
Sr Apr 20, 2011 2:33 pm

Odisej napisal/-aCOLONDanes navsezgodaj sem se peljal na drugi konec Slovenije - pred Kidričevim so krasne, velike rumene njive - ogrščica. In kakih deset tovornjakov čebel.
Okoli šeste ure zjutraj.
Zasmrdi ... :cry:
Tik ob njivah z ogrščico traktor z veliko 'cisterno' škropi kdo ve kaj po kdo ve čem. Smrad nemogoč. Moral sem zapreti zračenje v avtu.
Adijo, zdrava kmečka pamet.

Lep dan vsem.
Ravnokar sem se vrnil s kolesarjenja in doživel enako kot ti. Na desno stran ceste njiva ovsa (nisem ziher), trije traktorji škropijo, na cesti stoji cisterna poleg na prikolici škropiva. Jasno Singenta. Na drugi strani ceste ogromna rumena njiva, čisto poleg ceste, 50 metrov naprej tovornjak s čebelami.

Vprašam šefa a to ne bo škodovalo čebelam. Pravi da ne, ker je to fungicid. Rahel vetrič, sapica, vleče proti repici. Se zapleteva v pogovor in pravi da to nič ne škodi, da so oni lastnik tudi njove z repico in da so jo poškropili pred enim tednom in se sedaj čebele lahko pasejo. Šef je bil lepo strpen, celo sem se sam ujel, da me je vleklo v manjšo nestrpnost, he,he. Ampak sva mirno zaključila pogovor. Vsaja mu čast.

Se peljem s kolesom naprej in sem imel srečo da me ni nobena vsekala v bučo. Prav nevarno so mi žvižgala okoli glave. In se mi zdi da je precej neodgovorno postaviti tik ob cesto tovornjak z maso čebel, ki zdaj najbrž nimajo rade da jih kdo moti ko si pripravljajo ozimnico. Da se pelje ali pa gre tam mimo nekaj razposajenih otrok? Hitro lahko pride do nesreče.
Čebelarji tudi nismo vedno cvetke. Tovornjak bi se komot posrtavilo na sredo njive in nikome ništa. Tako pa.

Davca, čisto resno te prosim da citiraš koga sem žalil.
In mene nič ne moti da imaš ti drugačno mnenje.

urosvrb
PrispevkovCOLON 197

OdgovorCOLON # 47735Odgovor urosvrb
Sr Apr 20, 2011 5:40 pm

[quote="mg"]Insekticidom dodati odvračala za čebele in to zakonsko predpisati! Sram vas bilo!
Zakonsko prepovedati insekticide škodljive čebelam, to čakamo.

Tisti, ki ima tako rad škropiva - naj si jih da na svoj krožnik. Od kje posamezniku ali skupini pravica, da zastruplja ostale, sploh tiste, ki so proti temu ali so nemočni?

Tak način zastrupljevanja je protiustaven in zdaj je čas, ko bo zastrupljevalec zastrupljen. Da ne bo prehitro crknil, bo dobil odvračalo od strupa.

Človek božji, kako boš rešil svet, če ga boš še bolj zastrupil? Edina in zadnja rešitev je v prenehanju - pa še to je pozno. Ali prepozno?[/quote]

Pa kaj ti si filozof ali čebelar? Mislim, da bolj prvo.

Ax
PrispevkovCOLON 110
PridruženCOLON Ne Maj 24, 2009 11:31 am
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 47738Odgovor Ax
Sr Apr 20, 2011 7:48 pm

Zdi se mi da mg tu ni nič filozofiral. To bi bilo resnično treba prepovedati ali pa zelooo omejiti (in seveda da se to kontrolira).

Problem pri ogrščici je da se jo goji tudi za Biodizel in zato ni podvržena pregledom, katerim so podvržene rastline, ki jih gojijo za prehrano.
Zato se tu lahko veliko lažje malo "pogoljufa".

"Vse se vrača, vse se plača!"... In sedaj smo začeli plačevati za strupe, ki smo
jih tako veselo zlivali po rastlinah. Nihče pa ne ve za koliko smo se že zadolžili!
Zadnjič spremenil 1, dne Ax, skupaj popravljeno 0 krat.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 47739Odgovor Fizikalec
Sr Apr 20, 2011 8:00 pm

Načeloma imam zelo trdo kožo in visok prag tolerance ampak tole kr se sedaj dogaja presega meje zdravega razuma. V pomurju se je v par dneh zastrupilo preko 1000 panjev, šlo je 70-80% pasnih cebel, grozaaa. Po mojih vagah je odmrlo (vsaj v panjih z vagama) 0,6-0,7 kg čebel. Nimam pa pojma kolk čebel gre v eno kilo tega podatka nikol nisem iskal ali preračunaval.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 47740Odgovor Timijan
Sr Apr 20, 2011 9:07 pm

Nisem bil na tem forumu vsaj eno leto. Pa dobim danes maile, naj si preberem temo OGRŠCICA, posebno Fizikalčeve trditve na Odisejeva vroča opozorila. Saj to je prva drama! In potem tale žalost na koncu? Danilu umrlo par sto panjev? Kljub možakarskim dogovorom z dobrimi poljedelskimi "kemiki"? Nobeno Odisejevo opozorilo ni zaleglo? Kot da ga je angel poslal, pa zaman? Ali se vseh dobrih stvari res naučimo samo na trdo?

Moje iskreno sožalje! A upam, da bo ta tragedija prinesla tudi kaj dobrega? Malo več zdrave pameti, ne le zdrave računice??
lp T
Frank iz Kanade: Glavno je da so èebelar in njegove èebele ena enota - trdno povezani kot kakšna stara, kmeèka dvorišèna metla...

tedi
PrispevkovCOLON 412
PridruženCOLON Pe Okt 23, 2009 11:16 pm
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 47741Odgovor tedi
Sr Apr 20, 2011 9:17 pm

Spoštovani Čebelarji. Res mi je žal in sočustvujem z vsemi , ki so utrpeli izgube zaradi zastrupitve . Naj mi kdo razloži koliko pridelka je treba proizvest in prodat , da se poplača škoda , ki je nastala ob zastrupitvi. Takoj je potrebno oblikovati sklad , iz katerega bodo prizadeti čebelarji dobili odškodnino.Ne razumem kaj dela naša kmetijska inšpekcija. Točno vemo kje so locirani čebelnjaki , zakaj se ne obvešča čebelarjev o škropljenju. Zakaj imamo register čebelnjakov? Ko je v davnih starih časih v vasi poginila krava so poiskali čarovnico in jo skurili na grmadi. Res je, naša družba je izgubila kompas.
Naj medi. Lep pozdrav Tedi.

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 47742Odgovor kravzlj
Sr Apr 20, 2011 9:20 pm

Ko bo crknilo 100 ljudi se bojo pa zamislili. . . .
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

klopotec
PrispevkovCOLON 742
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 47743Odgovor klopotec
Sr Apr 20, 2011 9:21 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONNačeloma imam zelo trdo kožo in visok prag tolerance ampak tole kr se sedaj dogaja presega meje zdravega razuma. V pomurju se je v par dneh zastrupilo preko 1000 panjev, šlo je 70-80% pasnih cebel, grozaaa. Po mojih vagah je odmrlo (vsaj v panjih z vagama) 0,6-0,7 kg čebel. Nimam pa pojma kolk čebel gre v eno kilo tega podatka nikol nisem iskal ali preračunaval.
Kako si prišel do tega podatka 0,6 kg čebel na panj?

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 47744Odgovor Timijan
Sr Apr 20, 2011 9:38 pm

Fizikalec:
[/quote]Ja sej pr meni ni nič drugače cela asfaltna deponija je polna plazečih in umirajočih čebel grozen pogled....
Inšpektor in vet. sta šla od naju iz rakičana do tebe tako, da dela imajo polne roke.

Tu ni več kaj vagati???
Frank iz Kanade: Glavno je da so èebelar in njegove èebele ena enota - trdno povezani kot kakšna stara, kmeèka dvorišèna metla...

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 47745Odgovor mg
Sr Apr 20, 2011 9:41 pm

Noben se nič ne zamisli. Ti strupi so bili narejeni z namenom, da ljudem zmešajo zdravo pamet. Zdaj je prepozno, tako kot po toči zvoniti.

Pravica do zdravega okolja in s tem do zdravja je samo še filozofija. Čebele in ekosistemi so kolaterala na poti do večjega zaslužka.

Samo uzakonimo strupe in ima da ste vsi tiho.
lep pozdrav

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 47747Odgovor volk
Če Apr 21, 2011 12:12 am

Danilo, cebela ma okoli 100 mg, v 0,7 kg cebel je okoli 7000 cebel. Trenutno je v lepo razviti druzini okoli 15000 do 20000 pasnih cebel(ni se povsem na visku razvoja). Kr pomeni, da si ob slabo polovico pasnih cebel :(

Ce se bo se nadaljeval, odpel cebele. Ce strup pride do zalege in voska, nimas dobrega razvoja celo sezono, pasne cebele se lahko zdrzis, zalege pa ne, ker bos na akac brez nabiralk.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 47749Odgovor Fizikalec
Če Apr 21, 2011 7:35 am

Fantje posevek Panvite za nastalo škodo ni nič kriv ampak nekdo je nekje v okolici obdelal nekaj, ob času katerem nebi smel. Čebele kljub 50 hektarjem letijo na vse strani in smo to včeraj tudi spremljali. Če je kdo kje kaj poškropil jih to samo še pritegne. Jaz samo upam, da bodo vzorci mrtvic pokazali od česa so čebele pomrle in potem bomo lahko koga ali kaj okrivili, če ni kdo kaj uvozil od kod česar se pač nebo iskalo. Išče se lahko znana sredstva neznana pa ni mogoče.

Ugotovitev koliko čebel fali Klopotec je na podlagi vag zato sem tudi včeraj zjutraj šel preverjat kaj se dogaja. Če je vaga zvečer ob 20.30 za 0,6 kg lažja kot ob 16 uri je definitivno nekaj narobe. Morala bi biti težje, ker se čebele vrnejo. Torej se je zastrupitev začela v torek nekje okoli 15-18 ure po moji oceni.

Mrtvice so danes zjutraj še na bradah ampak bistveno manj torej še jutri preverim kaj se bo dogajalo.
Volk ja tako nekje sem jaz ocenil 50-70% pašnih čebel je odmrlo in to je za ta čas kr zoprno...

klopotec
PrispevkovCOLON 742
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 47752Odgovor klopotec
Če Apr 21, 2011 7:57 am

A je to tam, če greš iz Rakičana proti Lipovcem in pred avtocesto gledaš desno?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 47754Odgovor Fizikalec
Če Apr 21, 2011 8:08 am

Ja tam ali pa se pelaš proti letališču potem se pelaš mimo mojijih kontejnerjev. Šomen pa ima parkirano na drugem koncu parcele

klopotec
PrispevkovCOLON 742
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 47801Odgovor klopotec
Pe Apr 22, 2011 2:09 pm

urosvrb napisal/-aCOLONto kar je Volk napisal je še prekleto res. Veliki delajo vse po navodilih Ljubljane in pospeševalcev. tako kot fizikalec pravi, prekleto dobro vejo, kdaj treba škropiti rastline, da ni pomorov. Zdaj koliko se v sloveniji kmetje tega držijo vidmo samo, ko nam čebele zvija in padajo dol.

To posploševanje, ki je zgoraj omenjeno je krivično. nekdo je napisal, da vse povprek špricajo in zato imamo nepitno vodo. Izjava nekoga, ki enostavno nima pojma in se dela pametnega. Dragi moj, voda je zastrupljena zaradi mineralnih gnojil, ki vsebujejo dušik v NO3 obliki in ta se zelo izpira v podtalnico, kjer ga mi pijemo in v nas nastane nitratna kislina, ki povzroča raka na prebavilih. Totalno v grobem povedano.

Tudi škropljenje naj ne bi bil problem. Sploh v integrirani pridelavi, v katero so vključeni kombinati, panvita,... prekleto dobro vejo, da v CVETENJU ne smejo škropiti, če pa že, pa se uporabijo škropiva,ki imajo primešana odvračala za čebele. Tudi škropilni načrti, ki jih uporabljajo bi naj bili tudi temu prirejeni.

Špricajo in naredijo zastrupitve pa pol pismeni kmečki pubeci z ogromnimi traktorji in malimi zalogami znanja. To kaj je fizikalec napisal, v soboto idiot fukne škropivo na 2 ha ogrščice. Prvič če sta samo dva ha in si je tako želel škropiti, naj uporabi škropiva z dodatkom odvračala za čebele in pri božji materi se mu to ne bo tako drastično poznalo pri ceni da bi propadel. Naj gre prosim nekdo tja in človeku to razloži. Ko jim sam te stvari razložim ponavadi z veseljem sprejmejo. Lahko jim še škropilni načrt sestavim če želijo, samo da se vsi skupaj nekam premaknemo. če vse to ne zaleže in drugič naredi isto mu pa z kolegi lahko samo še razbijemo gobec, ko ga vidimo škropit po starem.

Pa še da se vrnem malo nazaj na panvito, kako oni delajo vse tako kot morejo. Seveda delajo, pa tudi naš kombinat tu, pa še verjetno marsikateri. Vendar ta zasluga ne gre panviti in ne kombinatu ampak subvencijam, ki jih dobijo za ta način kmetovanja. Bomo vidli, kaj bo v prihodnjosti, namreč sedaj mislijo ukinit subvencije za integrirano pridelavo in manj bo denarja država namenila za kmetijstvo, bolj bi se spet sralo z raznimi pripravki za povečanje pridelka. Tukaj gre bolj pohvalit vse tiste, ki so se od osamosvojitve borili za okolju prijazen način kmetivanja (integrirana, ekološka pridelava). Tukaj gre pohvalit tudi slovenijo, ki je v eu (zdaj da ne bo pomote podatek je 2010, ne vem kako je letos) lani mela eno izmed najvišjih, če ne celo najvišjo osnovno subvencijo na ha v ekološki pridelavi. Prav tako je lepo da posadijo ajdo za ogrščico. Seveda jo, ko pa je strniščna ozelenitev v integrirani pridelavi dodatni prihodek. me zanima, koliko bi sadili , pazili na omejeno škropljenje, se držali omejitve vnosa hranil, ozelenitve,brez uporabe GSO, .... če umaknemo vse subvencije na to.

nop., po moje slabo, po moje gremo spet nazaj na konvencionalno staro klasično kmetijstvo, ali z drugimi besedami: čisti kapitalizem ne pozna okoljevarstva!

Torej ne bi jaz zaslug priprisoval Panviti, ampak prej zahvalili vsem pospeševalcem in strokovnjakom, ki so pritisnili na MKGP, da je stvar taka kot je glede tega. Še zmeraj pa je za zapolnit in dopolnit toliko lukenj v kmetijstvu in tudi MKGP ga marsikje tako serje, da jih vseeno ne bom veliko hvalil, ker če začnem kritizirat bo ta prispevek še krat 10.

v glavnem, če vidite ljudi špricat v cvetenju, pristopite do njih z prijaznim glasom in jih vprašajte s čim škropijo. Če se spoznate na škropiva boste tak takoj vedeli če je ok ali ne. na splošno pa jih probajte nekako informirat, da v cvetenju tega ne počnejo. Če se bo mogoče kakemu kmetu zgodilo, da bo že drugi človek do njega stopil in mu rekel isto, celo to naredil.
Dragi moj Uroš. V Pomurju je največ neustreznih vzorcev vode zaradi pesticidov. Pesticidi pa pridejo v vodo zaradi špricanja in ne zaradi umetnih gnojil.
Glede na to kakšen "strokovnjak" si, ti jaz ne bi zaupal izdelave škropilnega načrta.
Ne bodi jezen, ampak če kdo, potem ti govoriš na pamet.
Jaz pa pijem vodo oziroma koktajl pesticidov. Ker "strokovnjaki" delate škropilne načrte.

urosvrb
PrispevkovCOLON 197

OdgovorCOLON # 47820Odgovor urosvrb
So Apr 23, 2011 10:23 am

Dragi klopotec, nisem noben strokovnjak to je prvo. pač neke osnove vem od tega, to pa je tudi vse. Tudi strokovnjak za škropilne načrte nisem niti približno, pač poznam pa večino aktivnih snovi na trgu in njihov učinek, zato tudi vem kako in kdaj špricat za določeno kulturo in s tem tudi kdaj za čebele ne špricat. V bistvu nič kunštnega.

V prispevku se nisem spuščal v debato o oporečnosti podtalnice ampak o tem kako škropimo tudi proti čebelam.
Torej, tebe je pač motilo,da sem napisal da je zastrupljena od nitratov. A sem kje omenil, da ni od FFS. Na hitro sem opisal, da je posploševanje, ko si folk misli, ko vidi kmeta, kako šprica da je pa to to kar zastruplja vodo in če nehamo špricat bo voda pitna.

Da se v vsem kar kvasim mogoče motim, pa tudi ne zanikam. jebiga, sem samo človek.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 47821Odgovor cebelar_novinec
So Apr 23, 2011 10:47 am

urosvrb napisal/-aCOLON Na hitro sem opisal, da je posploševanje, ko si folk misli, ko vidi kmeta, kako šprica da je pa to to kar zastruplja vodo in če nehamo špricat bo voda pitna.
Sploh ni važno kaj si kdo misli. Rezultati so jasni. Voda je oporečna, zemlja zasvinjana. Dvigujejo se dovoljene količine sranja v vodi, zemlji, hrani, zraku....

Seveda ko takole beremo ugotovimo, da pa prav nič ni nevarno človeku.

urosvrb
PrispevkovCOLON 197

OdgovorCOLON # 47823Odgovor urosvrb
So Apr 23, 2011 10:53 am

Še prekleto pomembno je kaj si kdo misli, ker kaj bo kdo zmislil, to bo naredil :D

klopotec
PrispevkovCOLON 742
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 47824Odgovor klopotec
So Apr 23, 2011 11:14 am

urosvrb napisal/-aCOLONDragi klopotec, nisem noben strokovnjak to je prvo. pač neke osnove vem od tega, to pa je tudi vse. Tudi strokovnjak za škropilne načrte nisem niti približno, pač poznam pa večino aktivnih snovi na trgu in njihov učinek, zato tudi vem kako in kdaj špricat za določeno kulturo in s tem tudi kdaj za čebele ne špricat. V bistvu nič kunštnega.

V prispevku se nisem spuščal v debato o oporečnosti podtalnice ampak o tem kako škropimo tudi proti čebelam.
Torej, tebe je pač motilo,da sem napisal da je zastrupljena od nitratov. A sem kje omenil, da ni od FFS. Na hitro sem opisal, da je posploševanje, ko si folk misli, ko vidi kmeta, kako šprica da je pa to to kar zastruplja vodo in če nehamo špricat bo voda pitna.

Da se v vsem kar kvasim mogoče motim, pa tudi ne zanikam. jebiga, sem samo človek.
Dragi Uroš. Vse en klinc je, koliko strokovnjaka je v nama.
Upam pa da se oba strinjava, da je čas za globok premislek in korenit zasuk v naših glavah in naših ravnanjih.

Misli še naprej pozitivno in mej se lepo za praznike. Pa tudi sicer.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov