OGRŠČICA

čebelje paše, medovite rastline, podatki o donosih,...
Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OGRŠČICA

OdgovorCOLON # 47613Odgovor Fizikalec
Po Apr 11, 2011 4:52 pm

Predvidevam, da bo konec tedna potreben premik čebel na pašo oljne ogrščice. Verjetno se bo dalo zavleči v sredino drugega tedna glede na ohladitve ampak kaj vec pa po moje ne glede opazovanja na terenu. Vsi,ki imate namen se torej počas pripravite.

jure.ti
PrispevkovCOLON 153
PridruženCOLON Po Maj 25, 2009 1:31 pm
KrajCOLON Crensovci

OdgovorCOLON # 47616Odgovor jure.ti
Po Apr 11, 2011 9:16 pm

Sem že pripravljen in čakam na razcvet ogrščice.
Letos bo ponekod velika zmešnjava. V jeseni ko je ogrščica vzklila, je bila povoden. Veliko semena je propadlo. Predvsem na njivah z težko zemljo. Zato so na njivah nastale prazne lise. Nekatri kmetje so njive komplet preorali ali zrotirali in njivo pripravili za setev koruze, drugi pa so prazne lise dosejali z jaro ogrščico. Predvidevam da bo jara ogrščica, kjer pač je, veliko kasneje cvetela in se bo zavlekla v akacijo. To pa ne bo vredu.
lp
JurE

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 47618Odgovor Fizikalec
Po Apr 11, 2011 9:26 pm

Ne mislim, da se nebo zavlekla kolk vem bi naj bla socasna z to bomo videli

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 47619Odgovor Odisej
To Apr 12, 2011 8:45 am

jure.ti napisal/-aCOLONPredvidevam da bo jara ogrščica, kjer pač je, veliko kasneje cvetela in se bo zavlekla v akacijo. To pa ne bo vredu. lp
Zakaj pa ne bi bilo to v redu ?

LP

jure.ti
PrispevkovCOLON 153
KrajCOLON Crensovci

OdgovorCOLON # 47621Odgovor jure.ti
To Apr 12, 2011 9:18 am

Odisej napisal/-aCOLON
jure.ti napisal/-aCOLONPredvidevam da bo jara ogrščica, kjer pač je, veliko kasneje cvetela in se bo zavlekla v akacijo. To pa ne bo vredu. lp
Zakaj pa ne bi bilo to v redu ?

LP
Če se cvetenje ogrščice zavleče v cvetenje akacije, čebele ne nosijo akacije ampak ogrščico, to je dejstvo. S tem se zavleče točenje ogrščice v akacijo, je manj čiste akacije, če pa prehitro stočiš ogrščico, na polju pa še vedno kak cvet odprt, se bosta medova pomešala in bo akacijev med moten. Lahko tudi kristalizira, nekaj podobnega se je lansko leto meni zgodilo, nečist akacijev med.
lp
JurE

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 47624Odgovor Odisej
To Apr 12, 2011 1:58 pm

Ojla, Jure.Ti

Zdelo se mi je, da imaš v mislih 'mešanje' medov, ko si napisal v prejšnjem sporočilu, da to ne bo v redu.
Moje mnenje je, da si je preprosto nekdo nekoč izmislil, da so tki. sortni oziroma čisti medovi tisto pravo. Prav, naj bo tako.
Zame je še vedno mešani med čisto dober :wink: - obožujem pa tudi kostanjevega.
Hočem reči, da si ne bom grizel nohtov, če bo velika pestrost nektarja v panju.
Mali hobi čebelar :D

Lepo se imejte.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 47627Odgovor Fizikalec
To Apr 12, 2011 4:16 pm

Točit treba,ko akacija beli oziroma so prvi donosi potem je manj težav samo ogrščice rabiš za vzorec pa je kot trdilec,če meče akacijo skup je jeba,ker akacija edina slovi, da NE kristalizira

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 47651Odgovor Fizikalec
Ne Apr 17, 2011 3:16 pm

Slikano danes ob 12 uri cebele mnozicno na ogrscici cudovit pogled zal sem slikal z telefonom pa ga ne vem ravno pravilno nastavit tako,da posnetki niso bog ve kaj. Čebele se vračako težke tako,da očitno jim ogrščica ugaja :D res je bilo čudovito opazovat sem pa pozabil, da bi lahko naredil video posnetek sem že mal sklerozen :oops:
Slika
Slika
Slika

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 47659Odgovor Odisej
Ne Apr 17, 2011 8:55 pm

Ali ta velika polja (njive) repice pri vas obdelujejo sonaravno ali 'klasično' z umetnimi gnojili in škropljenjem s FFS ?

Lep teden je pred nami.
Imejte se lepo.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 47660Odgovor Fizikalec
Ne Apr 17, 2011 9:06 pm

Jasno da klasično kdo pa 50 in več hektarjev v enem kosu obdeluje sonaravno? Niti nobenega tu okoli ne poznam, da bi ogrščico gojil sonaravno...

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 47664Odgovor Odisej
Po Apr 18, 2011 8:24 am

Škoda, da ste se kar sprijaznili s tem zastrupljanjem Prekmurja in da je ta način uničevanja zemlje in zdravja postal nekaj običajnega, celo sprejemljivega.
Ni čudno, da je podtalnica pri vas povsem neprimerna za pitje.
Ja, povsem sonaravno se da tudi na 50 ha delati. Ceneje in preprosteje.

Lep dan vsem.

jure.ti
PrispevkovCOLON 153
KrajCOLON Crensovci

OdgovorCOLON # 47666Odgovor jure.ti
Po Apr 18, 2011 9:40 am

[quote="Odisej"]Ja, povsem sonaravno se da tudi na 50 ha delati. Ceneje in preprosteje.

Lahko pokličete g.Polaniča in mu svetujete, bosta hitro opravila razgovor :(

Jaz mam doma njivo, ki je ne škropim in mam gor 1 ha ogrščice, čebelam pa ne morem preprečit letenja na ostale njive...
Lep dan.
JurE

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 47672Odgovor Odisej
Po Apr 18, 2011 1:23 pm

Ne poznam ga in ne vem, kakšni so njegovi pogledi, a če ima gospod Polanič dobre managerske sposobnosti, da je na čelu Panvite, še ne pomeni, da ima tudi zdravo kmečko pamet, ako zavrača sonaravno pridelavo hrano.

Lep dan vsem.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 47673Odgovor Fizikalec
Po Apr 18, 2011 2:16 pm

Odisej kaj pa se ti sekiraš za prekmurje? a nimaš na svojem kraju in okolišu dovolj dela? Kaj mene briga za skupino Panvita me veliko manj skrbijo kot navadni kmetje. Panvita dela točno kot treba,obvestijo čebelarje in obvestijo kja je tretiranje opravljeno, da se lahko čebele pripeljejo kr za ostale ne velja. Včeraj v bakovci zastrupitev ene par čebelnjakov, ko je v soboto eden poškropil 2 hektarja ogrščice...
Odisej voda pa tako ali tako ni za pitje :D :D :D ampak umivanje za pitje je kaj drugega :wink:

Drugače pa je tako, da jaz tu ne morem naredit nič, hvala bogu, da so KG Rakičan rešili in iz vsega v sklopu naredili skupino Panvita. Sejejo ogromno ogrščice, sejejo ajdo in vse delajo kr dobro v sklopu dobre kmetijske prakse, če bi vsi kmetje tako delali ala vera. Jasno pa je, da tak kmetijski kombinat se ne bo šel nekega eko ali bio pridelave kr je poleg intenzivne industrije, AC mimo itd.. sploh nemogoče...

klopotec
PrispevkovCOLON 742
PridruženCOLON Po Jul 12, 2010 5:09 pm
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 47674Odgovor klopotec
Po Apr 18, 2011 2:53 pm

jure.ti napisal/-aCOLON
Odisej napisal/-aCOLONJa, povsem sonaravno se da tudi na 50 ha delati. Ceneje in preprosteje.

Lahko pokličete g.Polaniča in mu svetujete, bosta hitro opravila razgovor :(

Jaz mam doma njivo, ki je ne škropim in mam gor 1 ha ogrščice, čebelam pa ne morem preprečit letenja na ostale njive...
Lep dan.
Ja tako je to če zidar (Polanič) postane kmetijec. Boli njega sonaravno. Vode pa itak ne pije. Menda ma raje vino.

klopotec
PrispevkovCOLON 742
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 47675Odgovor klopotec
Po Apr 18, 2011 2:59 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONOdisej kaj pa se ti sekiraš za prekmurje? a nimaš na svojem kraju in okolišu dovolj dela? Kaj mene briga za skupino Panvita me veliko manj skrbijo kot navadni kmetje. Panvita dela točno kot treba,obvestijo čebelarje in obvestijo kja je tretiranje opravljeno, da se lahko čebele pripeljejo kr za ostale ne velja. Včeraj v bakovci zastrupitev ene par čebelnjakov, ko je v soboto eden poškropil 2 hektarja ogrščice...
Odisej voda pa tako ali tako ni za pitje :D :D :D ampak umivanje za pitje je kaj drugega :wink:

Drugače pa je tako, da jaz tu ne morem naredit nič, hvala bogu, da so KG Rakičan rešili in iz vsega v sklopu naredili skupino Panvita. Sejejo ogromno ogrščice, sejejo ajdo in vse delajo kr dobro v sklopu dobre kmetijske prakse, če bi vsi kmetje tako delali ala vera. Jasno pa je, da tak kmetijski kombinat se ne bo šel nekega eko ali bio pridelave kr je poleg intenzivne industrije, AC mimo itd.. sploh nemogoče...
Tako se govori Fizikalec. Kaj pa briga močvirnike za naše prelepo Pomurje. Razen tega, da pač nekaj hrane dobijo od tu.
Seveda, pri nas se dela vse kot je treba, po predpisih. Nerodno je le to, da predpisi dovoljujejo zastrupljanje brez meja. Veliki čebelar pa jim ploska.
Adijo pamet. Fizikalec brez zamere, ampak vseeno malo premisli zadeve. Do kdaj bo tako še šlo?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 47678Odgovor Fizikalec
Po Apr 18, 2011 3:37 pm

Madona kaj ste pametni, da vam kr ven leti na vse strani, človek se vam globoko mora priklonit ni kaj.
Kot, da jaz ali pa keri od vas lahko vpliva, kr dela Panvita ali pa večji kmet? En drek lahko, zraven le lahko gledamo in pametujemo kot bi vso pamet sveta z malo žlico pojedli. Nikjer nisem napisal, da mi je to všeč in, da se z tem popolnoma strinjam ampak naredit pa ne morem čisto NIČ. Ravnotako noben od vas ne torej pametovanje o tem je takooooo BV kot žalovanje za lanskim snegom.
Jaz lahko naredim:
-kaj bomo v naši družini jedli
-kaj bomo oblekli
-kako ali z čim bomo plačali položnice
-od česa bomo živeli
Vse ostalo pa ni v mojih meja odločitve in na ostale stvari ne morem čisto nič vplivat. Če ne morem vplivat potem pač tudi pametujem o njih ne. Skupina Panvita in z njo povezane družbe zaposljujejo še edine v Pomurju ljudi vsi ostali so šli po gobe takorekoč.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 47679Odgovor Fizikalec
Po Apr 18, 2011 3:49 pm

Druga stvar, ki jo gre izpostavit pa je (kr se mene tiče) čeprav bo spet keri reko, da ploskam komu je Panvita zame več vredna kot ne vem kaj drugo. Če sejejo na letni ravni par sto hektarjev ogrščice, pa potem po žetvi še ajdo. Mogoče bi bilo bolje, da posadijo koruzo ali pa pšenico saj te kolture niso nič tretirane a ne?
Ko poslušam po sestankih kako se borijo vsi, da na naša polja vrnemo medovite rastline in damo čim več možnosti čebelam bomo sedaj še težili, da hočemo OBVEZNO te kolture kot eko ali bio a ne?
Ljudje božje imam občutek, da niste resni? Vi eni bi pač radi svet vrnili par tisoč let nazaj (saj jaz bi ga tud kdaj pa kdaj) ampak žel ne gre. Saj nekako bi vas celo razumel, če bi hodili pes in bosi z neko živalsko kožo oblečeni, brez tel. brez interneta, brez avta brez, brez brez....kako lahko nekdo tako manipolira z besedami?

Zastrupljanje brez meja? Vse kr se uporabi FFS so dovoljena nobeno od njih ni dal v proimet Bedek ali ne vem kdo ampak pristojni uradi za te zadeve. Z mojega vidika nikoli nebi bila v prometu ampak kot sem napisal o tem jaz NE odločam.

klopotec
PrispevkovCOLON 742
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 47680Odgovor klopotec
Po Apr 18, 2011 3:59 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONMadona kaj ste pametni, da vam kr ven leti na vse strani, človek se vam globoko mora priklonit ni kaj.
Kot, da jaz ali pa keri od vas lahko vpliva, kr dela Panvita ali pa večji kmet? En drek lahko, zraven le lahko gledamo in pametujemo kot bi vso pamet sveta z malo žlico pojedli. Nikjer nisem napisal, da mi je to všeč in, da se z tem popolnoma strinjam ampak naredit pa ne morem čisto NIČ. Ravnotako noben od vas ne torej pametovanje o tem je takooooo BV kot žalovanje za lanskim snegom.
Jaz lahko naredim:
-kaj bomo v naši družini jedli
-kaj bomo oblekli
-kako ali z čim bomo plačali položnice
-od česa bomo živeli
Vse ostalo pa ni v mojih meja odločitve in na ostale stvari ne morem čisto nič vplivat. Če ne morem vplivat potem pač tudi pametujem o njih ne. Skupina Panvita in z njo povezane družbe zaposljujejo še edine v Pomurju ljudi vsi ostali so šli po gobe takorekoč.
Jah, po tem, kar si napisal se debelo strinjaš z dobro kmetijsko prakso Panvite. Preberi se še enkrat.
Saj od tebe nihče ne pričakuje, da ti greš in zagrabiš Polaniča za vrat. Tudi jaz ga ne bom šel. Treba pa je prepoznat, kaj je "dobra praksa, ki nam je zasvinjala vse kar imamo. In to je naše okolje. Ti pa žal tega ne prepoznaš. Samo da sejejo ogrščico in ajdo za naše čebeluce in da nam povejo kdaj so nam spet zastrupili podtalnico, in že smo zadovoljni.
In ne vem zakaj se razburjaš, če nekateri pač mislijo drugače kot ti.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 47681Odgovor Fizikalec
Po Apr 18, 2011 4:09 pm

Jaz se sploh ne razburjam napisal sem moje mnenje, ki pa je kot praviš drugačno od tvojega. Saj se je nekoč škropilo in strupilo bistveno več in onasnaženo ni sedaj od panvite in trenutnih kmetov ampak od davnooo. BV je sedaj kazat z prsti na nekoga....res pa je, da se strinjam z kolturami na naših njihav kerih 10 let nazaj ni bilo to pa se brez nadalnjega....

klopotec
PrispevkovCOLON 742
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 47682Odgovor klopotec
Po Apr 18, 2011 4:19 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONJaz se sploh ne razburjam napisal sem moje mnenje, ki pa je kot praviš drugačno od tvojega. Saj se je nekoč škropilo in strupilo bistveno več in onasnaženo ni sedaj od panvite in trenutnih kmetov ampak od davnooo. BV je sedaj kazat z prsti na nekoga....res pa je, da se strinjam z kolturami na naših njihav kerih 10 let nazaj ni bilo to pa se brez nadalnjega....
Tudi jaz se strinjam s temi kulturami. Vendar je te kulture možno gojit tudi drugače. Tako da se okolja ne onesnažuje. Če ti in jaz ne veva točno kako to gre, to še ne pomeni, da to ni mogoče. Saj midva ne veva tudi tega kako se z raketoplanom pride v vesolje. Da pa se.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 47683Odgovor Fizikalec
Po Apr 18, 2011 4:24 pm

Ja se strinjam kolega in tega nikjer nisem napisal, da se ne da. Ne morem pa nikogar prisilit, da to dela, če bi bi bil vesel. Jaz imam polno jablan pa vsega okoli in nikoli ne škropim Pridelam en kup pioškavega sadja ampoak je kr je je dobro. Enako češnje itd.. samo soseda pa ne morem prislit v to.
Drgač pa nimam čisto nič proti, če bi se lotevali take pridelave....

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 47689Odgovor volk
Po Apr 18, 2011 10:52 pm

Motite se... Velik kmet ali pa zadruga, skupina itd, ima racionalizirano porabo strupov. Nikoli ne dajo vec, kot je minimum za uspesnmost strupa. Mali vrtickarji pa se iz starih zalog skropijo na vekliko, da le prime...
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

JanĹľevec
PrispevkovCOLON 688
PridruženCOLON Sr Maj 05, 2010 7:01 am

OdgovorCOLON # 47690Odgovor JanĹľevec
To Apr 19, 2011 6:58 am

Včeraj dopoldan so v Pomurju na področju Slovenskih goric blizu Gornje Radgone padale čebele. Padale pa so tudi v nedeljo v drugem okolju Pomurja.

O dogodku je bilo obveščeno ČD in terenska veterinarka.

Na srečo zastrupitev ni bila prehuda in sam sem z naletne deske pometel le za dobro smetišnico mrtvih čebel. Čebele so imele iztegnjene rilčke in so umirale pred žrelom panjev v mukah, ker niso mogle takoj umreti, temveč so se premetavale in trepetale kar nekaj časa preden so se umirile.

Koliko mrtvih pa je ostalo očem nevidnih nekje zunaj v naravi pa seveda ni mogoče vedeti.

Toliko v informacijo, da se ne bomo slepili, da čebele več ne padajo. Padajo in to vsako pomlad ter skoraj po celotni deželi.

klopotec
PrispevkovCOLON 742
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 47691Odgovor klopotec
To Apr 19, 2011 8:01 am

Žal tudi mi padamo. Kar poglej polne bolnišnice in Zdravstvene domove. Seveda bodo kmetijci rekli, da zastrupljena hrana ni nič kriva in da so vzroki drugje, mi pa se bomo slepili, da Panvita in drugi škropilci delajo vse prav in po predpisih.
Ampak meni ne paše, da me zastrupljajo po predpisih.

urosvrb
PrispevkovCOLON 197
PridruženCOLON Ne Maj 02, 2010 3:48 pm

OdgovorCOLON # 47692Odgovor urosvrb
To Apr 19, 2011 8:16 am

to kar je Volk napisal je še prekleto res. Veliki delajo vse po navodilih Ljubljane in pospeševalcev. tako kot fizikalec pravi, prekleto dobro vejo, kdaj treba škropiti rastline, da ni pomorov. Zdaj koliko se v sloveniji kmetje tega držijo vidmo samo, ko nam čebele zvija in padajo dol.

To posploševanje, ki je zgoraj omenjeno je krivično. nekdo je napisal, da vse povprek špricajo in zato imamo nepitno vodo. Izjava nekoga, ki enostavno nima pojma in se dela pametnega. Dragi moj, voda je zastrupljena zaradi mineralnih gnojil, ki vsebujejo dušik v NO3 obliki in ta se zelo izpira v podtalnico, kjer ga mi pijemo in v nas nastane nitratna kislina, ki povzroča raka na prebavilih. Totalno v grobem povedano.

Tudi škropljenje naj ne bi bil problem. Sploh v integrirani pridelavi, v katero so vključeni kombinati, panvita,... prekleto dobro vejo, da v CVETENJU ne smejo škropiti, če pa že, pa se uporabijo škropiva,ki imajo primešana odvračala za čebele. Tudi škropilni načrti, ki jih uporabljajo bi naj bili tudi temu prirejeni.

Špricajo in naredijo zastrupitve pa pol pismeni kmečki pubeci z ogromnimi traktorji in malimi zalogami znanja. To kaj je fizikalec napisal, v soboto idiot fukne škropivo na 2 ha ogrščice. Prvič če sta samo dva ha in si je tako želel škropiti, naj uporabi škropiva z dodatkom odvračala za čebele in pri božji materi se mu to ne bo tako drastično poznalo pri ceni da bi propadel. Naj gre prosim nekdo tja in človeku to razloži. Ko jim sam te stvari razložim ponavadi z veseljem sprejmejo. Lahko jim še škropilni načrt sestavim če želijo, samo da se vsi skupaj nekam premaknemo. če vse to ne zaleže in drugič naredi isto mu pa z kolegi lahko samo še razbijemo gobec, ko ga vidimo škropit po starem.

Pa še da se vrnem malo nazaj na panvito, kako oni delajo vse tako kot morejo. Seveda delajo, pa tudi naš kombinat tu, pa še verjetno marsikateri. Vendar ta zasluga ne gre panviti in ne kombinatu ampak subvencijam, ki jih dobijo za ta način kmetovanja. Bomo vidli, kaj bo v prihodnjosti, namreč sedaj mislijo ukinit subvencije za integrirano pridelavo in manj bo denarja država namenila za kmetijstvo, bolj bi se spet sralo z raznimi pripravki za povečanje pridelka. Tukaj gre bolj pohvalit vse tiste, ki so se od osamosvojitve borili za okolju prijazen način kmetivanja (integrirana, ekološka pridelava). Tukaj gre pohvalit tudi slovenijo, ki je v eu (zdaj da ne bo pomote podatek je 2010, ne vem kako je letos) lani mela eno izmed najvišjih, če ne celo najvišjo osnovno subvencijo na ha v ekološki pridelavi. Prav tako je lepo da posadijo ajdo za ogrščico. Seveda jo, ko pa je strniščna ozelenitev v integrirani pridelavi dodatni prihodek. me zanima, koliko bi sadili , pazili na omejeno škropljenje, se držali omejitve vnosa hranil, ozelenitve,brez uporabe GSO, .... če umaknemo vse subvencije na to.

nop., po moje slabo, po moje gremo spet nazaj na konvencionalno staro klasično kmetijstvo, ali z drugimi besedami: čisti kapitalizem ne pozna okoljevarstva!

Torej ne bi jaz zaslug priprisoval Panviti, ampak prej zahvalili vsem pospeševalcem in strokovnjakom, ki so pritisnili na MKGP, da je stvar taka kot je glede tega. Še zmeraj pa je za zapolnit in dopolnit toliko lukenj v kmetijstvu in tudi MKGP ga marsikje tako serje, da jih vseeno ne bom veliko hvalil, ker če začnem kritizirat bo ta prispevek še krat 10.

v glavnem, če vidite ljudi špricat v cvetenju, pristopite do njih z prijaznim glasom in jih vprašajte s čim škropijo. Če se spoznate na škropiva boste tak takoj vedeli če je ok ali ne. na splošno pa jih probajte nekako informirat, da v cvetenju tega ne počnejo. Če se bo mogoče kakemu kmetu zgodilo, da bo že drugi človek do njega stopil in mu rekel isto, celo to naredil.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 47693Odgovor Odisej
To Apr 19, 2011 8:16 am

V čudoviti knjigi Mali princ je ta isti dejal: "Bistvo je očem nevidno", naš France Prešeren, bolj robat Gorenc, pa na svoj način: "Strašna slepota je človeka ...".

Če bi imeli bolnišnice tudi za čebele, bi videli, da ne obstajajo le tiste, ki (še) letijo in tiste, ki "padejo", kot je napisal Janževec.
Vsi vemo, da je veliko ljudi bolnih, nekaj pa jih tudi "pade". Ostali so zdravi.
Pri čebelah je enako, le našim očem skrito.

Danilo, resnično mi je malo žal, ker si trdno prepričan, da posameznik ne more narediti čisto nič.
Edino posameznik lahko naredi nekaj. Tako je vedno bilo ... samo kratek pogled v zgodovino zadošča.

Na tem mestu dajem pobudo, da čebelarji podpremo predlog za postopno prepoved uporabe umetnih gnojil in škropiv :
http://predlagam.vladi.si/webroot/idea/view/1573
Čisto, čisto malo je potrebno storiti za prvi korak. Samo podpreti predlog.

Lep dan želim vsem.

urosvrb
PrispevkovCOLON 197

OdgovorCOLON # 47695Odgovor urosvrb
To Apr 19, 2011 8:39 am

Odisej ti fantaziraš na slepo. Prepoved prodaje umetnih gnojil in škropiv je isto, kot če bi hotel prepovedat prodajo nafte.
To bi ti rad zjebal Pfizer, pa Bayer, pa take koncerne. Enostavno izvoli, vendar od filozofije za šankom ne boš dalje prišel.

pa še ob nekaj se bom dregnil. UMETNA gnojil in NARAVNA gnojila oz. škropiva.

zadnje čase vidim škropiva, na katerih na veliko piše NARAVNI izvlečki.

Torej naravni je tudi strup črne vdove ali kobre je tak? naravni so mikotoksini gliv je tak? Naravni je strup neke alge, ki te opeče je tak? in na koncu bom še umenil tudi naravni kontaktni strup meduze iz morja, ki je velika 1 cm in te lahko ob enem dotiku ubije, v najnežnejši obliki imaš bolečine par dni take, da ti morfij ne pomaga. Aja, umreš pa zato, ker ti od pritiska nekje v telesu žila poči.

Torej naravne substance so tiste, iz katerih so naredili sintetične analoge in te proizvajajo Beyer in podobni in jih dajajo v FFS. Torej naravno te ubije čisto enakovredno ali pa še veliko bolj od sintetičnega.
Pa ogromno FFS ni nič drugega kot sintetične kopije naravnih snovi. Pa ljudje pri teh snoveh večinoma samo kopiramo naravo in ne izumljamo nekaj novega.
V ekološkem kmetijstvu uporabljajo sredstva za vastvo in krepitev rastlin. Totalno ekološko in potrošniško sprejemljivo, je tak? Pol pa vidiš da je npr. na solati iz ekološke kmetije gor kup enih flekov, ja valda, ko pa so tisti toliko tega gor našpricali da se je zažrlo v zelenjavo. Na kocu skapiraš da so ti fleki v bistvu ostanki nekega parazitskega organizma, ki se je prekomerno uporabil za zatiranje določenega fungija. Ampak to je ekološk, se pravi zdrava hrana.
Pa bog ne daj da bi izpodbijal ekološko kmetijstvo, samo hočem ponazorit, da ne bit tako ozko gledi, da je vse kaj je umetno slabo in vse kaj ej naravno dobro, in vse kar je konvencionalno pridelano slabo in vse kar je ekološko pridelano dobro. treba je poznat stvari in o njih razmišljat in še zmeraj si v dilemi.

Torej glede umetnih gnojil pa mislim, da se stvari izboljšujejo. Torej fosfor in kalij nista problem. Dušik je tisti, ki je problem, ker se izpira v podtalnico. Torej v integrirani je omejitev 170 kgN/ha, tukaj je torej to nekako omejen vnos. pa v ekološkem je tudi omejen vnost na 170 kg/ha letno, pa so mineralna gnojila prepovedana?=?=?
torej iz tega je razvidno da ni problem v mineralnih gnojilih. Ti lahko tudi z organiskimi vneseš preveč dušika v tla, ki se bo počasi pretvoril v NO3 obliko in tako zopet izpiral v podtalnico. Seveda ne tako drastično kot pri mineralnih ampak se tudi.

Torej ni težava ni v FFS, ne v "umetnih" gnojilih ampak v človekovi uporabi teh snovi.

Zdaj pa še domača ponazoritev problema: ti damo zdravilo, katerega moraš vzeti eno tableto na dan za ozdravitev, ti pa zbašeš pol škatle, da bo bolj "ziher" in crkneš ko svinja. Zdaj pa je zdravilo tisto, ki je nevarno in ki ga je treba prepovedat!

urosvrb
PrispevkovCOLON 197

OdgovorCOLON # 47696Odgovor urosvrb
To Apr 19, 2011 8:46 am

Janževec kje to natančneje v pomurju?

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 47701Odgovor Odisej
To Apr 19, 2011 11:43 am

Pozdravljen, Uroš
urosvrb napisal/-aCOLONOdisej ti fantaziraš na slepo. Prepoved prodaje umetnih gnojil in škropiv je isto, kot če bi hotel prepovedat prodajo nafte.
To bi ti rad zjebal Pfizer, pa Bayer, pa take koncerne. Enostavno izvoli, vendar od filozofije za šankom ne boš dalje prišel.
Nikogar ne želim 'zjebat'. Za šankom nisem bil že dolga dolga leta. Najbrž desetletja. Nekaj iz filozofije mi je blizu, znanega, večinoma ne, tudi filozofiram običajno ne. Vsaj domišljam si tako.
Delam pa kar veliko praktičnih stvari na področju sonaravne pridelave hrane, varovanja okolja in temu podobnih reči in se vestno in redno izobražujem. Celo čebelarsko.

O polovici stvari, o katerih pišeš, imam enako mnenje. O nekaterih malce drugačno. Z nekaterimi se sploh ne strinjam. Saj ni nič narobe, kajne?
urosvrb napisal/-aCOLONpa še ob nekaj se bom dregnil. UMETNA gnojil in NARAVNA gnojila oz. škropiva.
zadnje čase vidim škropiva, na katerih na veliko piše NARAVNI izvlečki.
Torej naravni je tudi strup črne vdove ali kobre je tak? naravni so mikotoksini gliv je tak? Naravni je strup neke alge, ki te opeče je tak? in na koncu bom še umenil tudi naravni kontaktni strup meduze iz morja, ki je velika 1 cm in te lahko ob enem dotiku ubije, v najnežnejši obliki imaš bolečine par dni take, da ti morfij ne pomaga. Aja, umreš pa zato, ker ti od pritiska nekje v telesu žila poči.
Torej naravne substance so tiste, iz katerih so naredili sintetične analoge in te proizvajajo Beyer in podobni in jih dajajo v FFS. Torej naravno te ubije čisto enakovredno ali pa še veliko bolj od sintetičnega.
Pa ogromno FFS ni nič drugega kot sintetične kopije naravnih snovi. Pa ljudje pri teh snoveh večinoma samo kopiramo naravo in ne izumljamo nekaj novega.
:) Prizanesljiv si. Precej. In malce zavajaš, ko govoriš o naravnih strupih. Si kje prebral, da ekološke smernice za pridelavo hrane določajo uporabo naravnih strupov v smislu, kot jih omenjaš tu? Pravzaprav jih nekaj res dopuščajo: recimo apneno žvepleno brozgo, ki nikakor ni dobra za neposredno pitje. Sicer pa se, predvsem v biološko dinamičnem načinu pridelave hrane, izkoriščajo etri ali energije, ki jih spodbujamo z uporabo POVSEM naravnih preparatov (regrat, kamilica, rman ...). Vse lahko kot čaje piješ ;-) .
Tole 'kopiranje narave', o katerem pišeš, nam ne gre ravno od rok. O, izumljamo, izumljamo. Ves čas jo želimo preseči. Naravo. Jasno, zaradi pohlepa in denarja.
Zelo blag primer: zakaj so potrebni recimo 'vitamini' v škatlicah, ki jih lahko kupimo v trgovinah, če pa imamo doma jabolka, solato, jagode, grozdje ... ? Vse, prav vse vitamine nam je narava položila na krožnik. Tisti iz škatlic, ampul in ne vem še iz kje so NIČVREDNI. C vitamin ni samo posušena askorbinska kislina v tabletah. Je mnogo več. In z ostalimi je enako. Če ni poleg še encimov itd. itd., organizem nima skoraj nič od njih. Narava je celota, ne le po človeški pameti narejen substitut.
urosvrb napisal/-aCOLONV ekološkem kmetijstvu uporabljajo sredstva za vastvo in krepitev rastlin. Totalno ekološko in potrošniško sprejemljivo, je tak? Pol pa vidiš da je npr. na solati iz ekološke kmetije gor kup enih flekov, ja valda, ko pa so tisti toliko tega gor našpricali da se je zažrlo v zelenjavo. Na kocu skapiraš da so ti fleki v bistvu ostanki nekega parazitskega organizma, ki se je prekomerno uporabil za zatiranje določenega fungija. Ampak to je ekološk, se pravi zdrava hrana.
Pa bog ne daj da bi izpodbijal ekološko kmetijstvo, samo hočem ponazorit, da ne bit tako ozko gledi, da je vse kaj je umetno slabo in vse kaj ej naravno dobro, in vse kar je konvencionalno pridelano slabo in vse kar je ekološko pridelano dobro. treba je poznat stvari in o njih razmišljat in še zmeraj si v dilemi.
Najprej pojasnilo: omenjaš konvencionalno, integrirano in ekološko pridelavo.
Konvencionalno – mimogrede: škoda, ker ima tako ime. 'Konvencionalno' bi pravzaprav moralo biti sonaravo, to, kar počne večji del kmetijstva danes, pa je slepa ulica. Žal tako je in to ni (samo) moje mnenje. Integrirana pridelava pa je nekaj, kar nima NOBENE ZVEZE s sonaravnim, je pa (čisto) majhen korak vstran on konvencionalnega. Tudi znotraj ekološkega je več smeri, ene so bolj, druge manj sonaravne. Biodinamika pa je trenutno najbliže naravi.
Torej: konvencionalno ... integrirano ................................... ekološko ......... biodinamično.
Žal je vse, kar tukaj imenuješ 'umetno' – mišljena pa so sodobna FFS, kjub upoštevanju navodil o uporabi, za rastline, živali, ljudi in zemljo slabo. Sredstva, ki jih dovoljuje in priporoča biodinamika, pa so dobra. DA, pravilno jih je potrebno uporabiti. Primer: kremen (če malce poenostavim gre za fin kremenčev pesek), višja matematika biodinamike, je izjemen preparat. Več si lahko prebereš, če te zanima, na kateri od spletni strani. A ne sme se ga uporabiti sredi dneva, v soncu. Razen, če želiš zatreti plevel med tlakovci pred hišo ;-) In tudi to škropivo lahko mirno popiješ, če ti že paše.
urosvrb napisal/-aCOLONTorej glede umetnih gnojil pa mislim, da se stvari izboljšujejo. Torej fosfor in kalij nista problem. Dušik je tisti, ki je problem, ker se izpira v podtalnico. Torej v integrirani je omejitev 170 kgN/ha, tukaj je torej to nekako omejen vnos. pa v ekološkem je tudi omejen vnost na 170 kg/ha letno, pa so mineralna gnojila prepovedana?=?=?
torej iz tega je razvidno da ni problem v mineralnih gnojilih. Ti lahko tudi z organiskimi vneseš preveč dušika v tla, ki se bo počasi pretvoril v NO3 obliko in tako zopet izpiral v podtalnico. Seveda ne tako drastično kot pri mineralnih ampak se tudi.
Strinjam se. V biodinamiki pa to ni mogoče :-)
urosvrb napisal/-aCOLON Torej ni težava ni v FFS, ne v "umetnih" gnojilih ampak v človekovi uporabi teh snovi.
Malo se strinjam, malo ne. FFS so tudi sama po sebi problem, nepravilna uporaba pa definitivno.
urosvrb napisal/-aCOLON Zdaj pa še domača ponazoritev problema: ti damo zdravilo, katerega moraš vzeti eno tableto na dan za ozdravitev, ti pa zbašeš pol škatle, da bo bolj "ziher" in crkneš ko svinja. Zdaj pa je zdravilo tisto, ki je nevarno in ki ga je treba prepovedat!
Pa še z moje strani domača ponazoritev, kako si tule malce zavedel beroče: nepravilna uporabo še ni alibi za varno zdravilo. Drugače povedano: tudi ob natančnem upoštevanju navodil za uporabo tega zdravila ti lahko le-to čez leto, dve zvrta luknjo v želodcu ali okvari delovanje ledvic.

P.S.
Če te zanima, kaj se da narediti z biodinamiko, si poglej stran projekta SEKEM v Egiptu.
Začel ga je en sam človek, Danilo ;-)
Samo drobec iz tega projekta:že na 500.000 hektarov pridelujejo bombaž brez upobe pesticidov.
Menda bi šlo tudi pri nas v Prekmurju z repico na 50 hektarih, kaj menite ?

Slika

Res lep, miren dan želim vsem.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 2 in 0 gostov