Evodija

čebelje paše, medovite rastline, podatki o donosih,...
yacksy
PrispevkovCOLON 149
PridruženCOLON Po Jul 31, 2006 12:33 pm
KrajCOLON Okolica Smarjeskih Toplic

Evodija

OdgovorCOLON # 42821Odgovor yacksy
Po Jul 26, 2010 12:09 am

Prejšnjo jesen sem od Imkerja dobil semena evodije, ki sem jih letošnjo pomlad s pridom izkoristil. Angažiral sem mojo staro mamo, ki mi je bila v veliko pomoč in skupaj sva vzgojila bataljon malih evodij.

V začetku marca sva posejala semena evodije. Najprej sva jih dala za 3 dni med dve mokri krpi, da malce pospešiva kaljenje, po treh dneh je šlo seme v zemljo. Takole so zgledala semena pred kaljenjem:

Slika

Seme je v zemlji kalilo kar nekaj tednov. Po dveh mesecih so rastlinice zrastle do faze, ko so že kazale tipične liste evodije:

Slika

Ratlinice je potrebno pridno zalivati ter jih imeti na (ne premočnem) soncu. Ko se ratline razrastejo, jih je potrebno presaditi, tako da imajo dovolj prostora za rast. Tole so rastline po slabih 4 mesecih rasti:

Slika

Slika

In po dobrih 4 mesecih rasti:

Slika

Naslednji korak je, da rastline jeseni presadim ob rob grede, kjer bodo dočakale dober meter velikosti. Potem bodo romale v gozd, kjer bodo dorasle in nudile čebelam dobro pašo. Do tega bo sicer preteklo še kar nekaj vode :)
Shit happens

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 42832Odgovor kravzlj
Po Jul 26, 2010 4:57 pm

Tako ti je to ratalo? 3 dni na mokro, potem pa v zemljo?

Bravo!

Lp Luka
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

yacksy
PrispevkovCOLON 149

OdgovorCOLON # 42833Odgovor yacksy
Po Jul 26, 2010 5:10 pm

Tako ja. Je kar lepo kalilo. Sem pa uporabil kar dobro zemljo - mamino lansko zemljo za rože :)
Shit happens

aleksander
PrispevkovCOLON 13
PridruženCOLON Pe Feb 06, 2009 9:42 am
KrajCOLON cerkno

OdgovorCOLON # 42839Odgovor aleksander
To Jul 27, 2010 6:23 pm

Tudi jaz sem uporabil isti postopek in mi jih je vzkalilo več kot 60,bi lahko rekel večina semena.

LP Aleksander
Aleksander

Benko
PrispevkovCOLON 93
PridruženCOLON Če Mar 04, 2010 10:35 pm

OdgovorCOLON # 46342Odgovor Benko
Ne Feb 06, 2011 12:22 pm

Kako pa sadimo semena ali jih samo potresemo po zemlji ali jih pa zasujemo z zemljo (na kakšno globino - približno)?

Jernej

yacksy
PrispevkovCOLON 149

OdgovorCOLON # 46355Odgovor yacksy
Po Feb 07, 2011 11:02 am

Semena preprosto posuješ po zemlji in po semenih nasuješ kaki mm ali 2 zemlje. Vse skupaj daš na toplo in to je to. Pazi samo, da ne daš direktno na sonce, ker močno sonce mlade rastlinice kar požge.

Drugače pa sem prejšnjo jesen večino sadik že posadil po okoliških gozdovih. Večina jih je zimo preživela, nekaj pa je polomljenih. Glavni razlog za polomljena dreveščka je to, da sem jih na kole privezal previsoko, tako da sedaj privzezujem mlada dreveščka le par cm nad zemljo.
Bom pa spomladi malce poslikal dreveščka, moram samo malo počakati, da se dokončno zbudijo ;)
Shit happens

Krypton
PrispevkovCOLON 42
PridruženCOLON So Mar 06, 2010 1:05 pm

OdgovorCOLON # 46413Odgovor Krypton
To Feb 08, 2011 7:42 pm

Živjo!

Ker se že nekaj časa odločam katere medovite rastline bi še posadil, me zanima kje oz. v kateri drevesnici bi lahko dobil sadike evodije?

tones
PrispevkovCOLON 1
PridruženCOLON Sr Dec 28, 2011 10:38 am

OdgovorCOLON # 52258Odgovor tones
Sr Dec 28, 2011 11:03 am

Pozdravljeni!
Ima mogoče kdo seme evodije, ki bi ga lahko odstopil?
Hvala za pomoč in lep pozdrav,
Tone

lakotnyk
PrispevkovCOLON 51
PridruženCOLON Če Okt 27, 2011 12:35 am

OdgovorCOLON # 52259Odgovor lakotnyk
Sr Dec 28, 2011 11:34 am

to je spet ena tujerodna rastlina? iz azije kot najdem na internetu. grozni ste!
Liberté, égalité, fraternité

klopotec
PrispevkovCOLON 742
PridruženCOLON Po Jul 12, 2010 5:09 pm
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 52261Odgovor klopotec
Sr Dec 28, 2011 12:38 pm

lakotnyk napisal/-aCOLONto je spet ena tujerodna rastlina? iz azije kot najdem na internetu. grozni ste!
Zakaj misliš, da je "tujerodna" rastlina nekaj groznega. Kaj pa krompir, pa koruza..........pa orhideje naših dragih žen.......

Sem gledal eno oddajo na kak način se vse rastline širijo iz kontinenta na kontinet, brez pomoči človeka.
Človek je pa tudi del stvarstva in stvarnik je moral računati s tem, da bo nosil semena rastlin s seboj.
Včasih se je meni tudi zdelo da je to nekaj nenaravnega, zdaj pa nisem več prepričan, da je to lahko narobe.
Kaj tebe prepriča v to, da je to narobe in da smo grozni?

M&M
PrispevkovCOLON 112
PridruženCOLON Če Jan 20, 2011 4:15 pm

OdgovorCOLON # 52268Odgovor M&M
Sr Dec 28, 2011 2:03 pm

Če se malo vmešam.
Grozna je s strani tujevrstnega cvetnega prahu v slovenskem medu. Sam bi raje posadil kakšno divjo češnjo, pa en gorski javor, par sončnic in velik dišavnic okol panja :)
LP,
Matjaž

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 52269Odgovor Kočevski med-ved
Sr Dec 28, 2011 2:15 pm

Ni potrebno izgubljati besed okoli tujerodnega drevesa Evodije, ki v resnici je. Je pa tudi zelo pomembna rastlina ker daje kar nekaj prepotrebnega cvetnega prahu in tudi medičine, ki je potreben ravno ob tem času, ko cveti evodija pri nas. Pri meni cveti konec julija in avgusta, ko primanjkuje paše za čebele. Pa tudi ni se potrebno bati, da bo ta med prišel v usta potrošnikov ker se ponavadi sproti porabi v čebelji družini za razvoj zimskih čebel.
Yacksy je kar v redu našel pravo metodo za razvoj. Opozarjam na zaščito malih dreves, ki jih sadite v okolico. Potrebna je zaščita proti srnjadi, ker je zelo dobrega okusa in jo srne po zimi kar dobro obdelajo.
lep pozdrav
LP
Koèevski med-ved

lakotnyk
PrispevkovCOLON 51

OdgovorCOLON # 52272Odgovor lakotnyk
Sr Dec 28, 2011 3:37 pm

klopotec napisal/-aCOLON
lakotnyk napisal/-aCOLONto je spet ena tujerodna rastlina? iz azije kot najdem na internetu. grozni ste!
Zakaj misliš, da je "tujerodna" rastlina nekaj groznega. Kaj pa krompir, pa koruza..........pa orhideje naših dragih žen.......

Sem gledal eno oddajo na kak način se vse rastline širijo iz kontinenta na kontinet, brez pomoči človeka.
Človek je pa tudi del stvarstva in stvarnik je moral računati s tem, da bo nosil semena rastlin s seboj.
Včasih se je meni tudi zdelo da je to nekaj nenaravnega, zdaj pa nisem več prepričan, da je to lahko narobe.
Kaj tebe prepriča v to, da je to narobe in da smo grozni?
samo to da s širjenjem teh rastil pride do izrivanja domačih, in nakoncu je vedno manj pestrosti.. posledično se izgublja tudi na pestrosti za čebele. da zraste tujerodna rastlina mora zrasti na mesto nečesa drugega. no saj veš moje mnenje :D
škoda je ker je mnogo domačih sort ki jih pozabljate... samo pobrskat je treba.

yacksy
PrispevkovCOLON 149

OdgovorCOLON # 52274Odgovor yacksy
Sr Dec 28, 2011 5:03 pm

@lakotnyk

A divja češnja, gorski javor, sončnice in dišavnice cvetijo in medijo v juliju/avgustu?

Pri meni po kostanju ni skoraj nobene paše in je evodija prava stvar. No, bolje bi rekel, da bo prava stvar čez par let, ko bo rastline zrasle.
Shit happens

lakotnyk
PrispevkovCOLON 51

OdgovorCOLON # 52287Odgovor lakotnyk
Sr Dec 28, 2011 7:41 pm

no sej pravim oz sem hotel rečt... da je treba plašnice snet dol z oči in pobrskat po literaturi katere domače rastline cvetijo takrat ko jih rabiš... in se potem to zasadi. če že... sicer včasih so čebele nabiral po travnikih, danes se travniki kosijo 10x na leto, in je jasno da je to za njih puščava...
no jaz bi samo rekel da po pameti, ker potem pridejo težave, z tujerodnimi rastlinami ki potem preraščajo kot mutave vsevprek... zanimivo ko tako glasno trobite kako sadite takele reči da vam še noben ni prišel trkat na vrata, ker konec koncev, te reči so tudi kaznive... :D

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 52288Odgovor levstek008
Sr Dec 28, 2011 8:03 pm

Kočevski med-ved napisal/-aCOLONNi potrebno izgubljati besed okoli tujerodnega drevesa Evodije, ki v resnici je. Je pa tudi zelo pomembna rastlina ker daje kar nekaj prepotrebnega cvetnega prahu in tudi medičine, ki je potreben ravno ob tem času, ko cveti evodija pri nas. Pri meni cveti konec julija in avgusta, ko primanjkuje paše za čebele. Pa tudi ni se potrebno bati, da bo ta med prišel v usta potrošnikov ker se ponavadi sproti porabi v čebelji družini za razvoj zimskih čebel.
Yacksy je kar v redu našel pravo metodo za razvoj. Opozarjam na zaščito malih dreves, ki jih sadite v okolico. Potrebna je zaščita proti srnjadi, ker je zelo dobrega okusa in jo srne po zimi kar dobro obdelajo.
lep pozdrav
Jooj, nisi mogel prej zapisat??? Pa glih meni, lovcu, mi bodo najprej posmukale... :D :? :D
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 52289Odgovor Kočevski med-ved
Sr Dec 28, 2011 8:22 pm

Matej o tem sem že pisal nedavno v spodnjem naslovu. Čebelje paše:
http://new.slovenski-cebelarji.com/foru ... sc&start=0

To se dogaja zato ker si vsak po svoje izmišlja naslove namesto da bi o evodiji pisalo vse na enem mestu.
Matej imel boš dobro vabo za srnjad. :lol: :lol:
Lp Branko
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
semperit
PrispevkovCOLON 136
PridruženCOLON Pe Apr 30, 2010 11:09 pm

OdgovorCOLON # 52291Odgovor semperit
Sr Dec 28, 2011 8:52 pm

Lep pozdrav"marsikje niso navdušeni na to rastlino"EVODIJO!Naj povem da veliko rastlin ni domorodnih"kropir ali pa akacija pa se kivi pa ga vsi sadimo!!

imker
PrispevkovCOLON 580
PridruženCOLON Ne Dec 05, 2004 5:12 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

Seme evodije

OdgovorCOLON # 52293Odgovor imker
Sr Dec 28, 2011 9:12 pm

tones napisal/-aCOLONPozdravljeni!
Tone
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
...vsem,ki ste mi poslali kuverta z znamko in naslovom, sem seme poslal. Imam ga še dovolj ! Vsi ga lahko dobite ! L.p.
I.J. Magajnova 26
1231 Crnuce

klopotec
PrispevkovCOLON 742
PridruženCOLON Po Jul 12, 2010 5:09 pm
KrajCOLON Prlekija

Re: Seme evodije

OdgovorCOLON # 52294Odgovor klopotec
Sr Dec 28, 2011 9:26 pm

imker napisal/-aCOLON
Tone
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
...vsem,ki ste mi poslali kuverta z znamko in naslovom, sem seme poslal. Imam ga še dovolj ! Vsi ga lahko dobite ! L.p.
I.J. Magajnova 26
1231 Crnuce
Evo, pa vemo koga bomo kaznovali, hi, hi.

lakotnyk
PrispevkovCOLON 51

OdgovorCOLON # 52299Odgovor lakotnyk
Če Dec 29, 2011 12:33 am

semperit napisal/-aCOLONLep pozdrav"marsikje niso navdušeni na to rastlino"EVODIJO!Naj povem da veliko rastlin ni domorodnih"kropir ali pa akacija pa se kivi pa ga vsi sadimo!!
krompir, ajda, kivi... neprimerni primeri, ker se krompir brez tvoje pomoči ne zaseje vsako leto, enako ajda in kivi tudi ne.

akacija, se je pa že izkazala za invazivno vrsto ki izpodriva vse živo in dela orenk težave in takih je še in še. Za evodijo ne vem, kako je z njo, mogoče brez človeške pomoči tukaj sploh ne bi mogla zrast, v temu primeru ni problematična... ko pa rata invazivna vrsta... dobiš "afrikanizirane" čebele v obeh amerikah... a si tega želite?

yacksy
PrispevkovCOLON 149

OdgovorCOLON # 52303Odgovor yacksy
Če Dec 29, 2011 9:32 am

lakotnyk napisal/-aCOLONno sej pravim oz sem hotel rečt... da je treba plašnice snet dol z oči in pobrskat po literaturi katere domače rastline cvetijo takrat ko jih rabiš... in se potem to zasadi. če že... sicer včasih so čebele nabiral po travnikih, danes se travniki kosijo 10x na leto, in je jasno da je to za njih puščava...
no jaz bi samo rekel da po pameti, ker potem pridejo težave, z tujerodnimi rastlinami ki potem preraščajo kot mutave vsevprek... zanimivo ko tako glasno trobite kako sadite takele reči da vam še noben ni prišel trkat na vrata, ker konec koncev, te reči so tudi kaznive... :D
V naših koncih se trava kosi 2x, tako da imajo čebele priložnost nabirati medičino in cvetni prah na otavi. Žal je tega daleč premalo.

Katere rastline pa bi ti priporočal, da se posadijo namesto evodije?
Shit happens

Uporabniški avatar
semperit
PrispevkovCOLON 136

OdgovorCOLON # 52312Odgovor semperit
Če Dec 29, 2011 11:32 am

Lep pozdrav"sam nimam posajene Evodije"za nadomestek jeseni s cvetnim prahom nekaj mora bit"zavedajmo se nekaj cvetni prah je čebelam kruh ki ga jedo"če malo prebrskajmo po litaraturi ali mogoče kdo ve koliko cvetnega prahu pojejo med letom sam mlade čebele ?ali se kdo vprasa kaj potem ko bo v nase kraje prispela gensko spremenjena koruza"vsak bo rekel da nikoli sam zavedajmo se da se približuje zelo hitro"mormo vedeta da tukaj pritiskajo velike firme, ki proizvajajo to seme !!Si je kdo ogledal film o Gensko spremenjeni koruzi? No obenem pa marsikje berem da je kostanj vedno bolj bolan in ga bo vedno manj"si bo treba izmislit kak razerven scenarij čez leta če bo slo tako naprej.

M&M
PrispevkovCOLON 112
PridruženCOLON Če Jan 20, 2011 4:15 pm

OdgovorCOLON # 52316Odgovor M&M
Če Dec 29, 2011 11:49 am

Sam nimam predsodkov glede gensko spremenjene koruze in ostalih rastlin v kolikor je ta narjena tako, da mora bit zastruplena do konca, da sploh uspeva.
Konec koncev, CP koruze spada med tiste, ki imajo veliko vsebnost beljakovin, vsaj tako piše v prej omenjeni knjigi Od čebele do medu.
Če ne bi bila zastrupljena, ne bi imel nič proti, da čebele oblatavajo tudi koruzo, pa tudi če je GSO!

Kolikor sem uspel dojeti, je veliko ljudi gensko spremenjenim organizmom nasprotnih adhoc, kar je posledica neustrezne predstavitve takih organizmov javnosti, ampak to je že druga zgodba... Ustrezne inštitucije bodo morale na tem področju še močno zavihati rokave.

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 52324Odgovor FRANK IZ KANADE
Če Dec 29, 2011 5:42 pm

Cebelja druzina ki steje okrog 40.000 glavic, matica zaleze 1500 jajcec dnevno rabi najmanj 30 - 40 lbs/funtov peloda = 15 do 20 kil.
Nase italijanke pa so po velikosti druzine dvakrat ali pa celo trikrat vecje, do 120.000 cebel in matica lahko zalega dvakrat toliko jajcec na dan, torej uporabijo dvakrat vec, trikrat vec peloda. Jaz menim, da mi moje naberejo med 80 in sto funtov peloda na leto!
Temu pa dodam se najmanj 300 do 400 funtov medicine, do 80 funtov vode (zavisi od vremena seveda) pa se cudimo ce sploh imajo cas da pridelajo kaj viska, da jim ukradem kisto al pa dve... :oops: :cry:
Regards,
Frank

Uporabniški avatar
semperit
PrispevkovCOLON 136

OdgovorCOLON # 52325Odgovor semperit
Če Dec 29, 2011 6:22 pm

yacksy pol pa nevem kje živiš da kosite 2 krat letno!!pojdi kako knjigo prebrat"MARTIN KRPAN"

yacksy
PrispevkovCOLON 149

OdgovorCOLON # 52326Odgovor yacksy
Če Dec 29, 2011 8:43 pm

semperit napisal/-aCOLONyacksy pol pa nevem kje živiš da kosite 2 krat letno!!pojdi kako knjigo prebrat"MARTIN KRPAN"
Če hočeš prit na obisk kar povej, ti lahko v živo pokažem ;)

OK, dovolj offtopic-a, tema teče o Evodiji!
Shit happens

imker
PrispevkovCOLON 580
PridruženCOLON Ne Dec 05, 2004 5:12 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

Re: Seme evodije

OdgovorCOLON # 52365Odgovor imker
Ne Jan 01, 2012 12:40 pm

imker napisal/-aCOLON
Tone
I.J. Magajnova 26
1231 Crnuce
-----------------------------------------------------------------
....zanimivo je opazovati, koliko ptičev -tudi nepoznanih, se preživlja z evodijo , najraje ga imajo kosi. Letos sem nabral semena za vso Slovenijo. Čebelarji starejši nad 80 let dobijo pri meni sadiko gratis !
L.p. in srečno, naj cvete in medi ! I.J.

malina
PrispevkovCOLON 35
PridruženCOLON Če Okt 13, 2011 4:15 pm

OdgovorCOLON # 52504Odgovor malina
Sr Jan 04, 2012 12:21 am

Imker

Dobila sem pošiljko. Hvala lepa.
Še enkrat

Srećno in zdravo leto 2012.

Meta

phladnik
PrispevkovCOLON 48
PridruženCOLON Ne Maj 11, 2008 12:50 am

OdgovorCOLON # 52821Odgovor phladnik
Pe Jan 13, 2012 8:09 pm

Danes sem bil spremljevalec na naravoslovnem dnevu v Arboretumu Volčji Potok, kjer imajo preko 4000 drevesnih vrst.
Omenil sem jim evodijo, kot zanimivo drevesno vrsto. Zanimivo, da je botaniki niso poznali (ena predavateljica si je ime takoj zapisala, ter da jo bodo poskušali dobiti in posaditi).

Upam, da kmalu dobim tudi sam seme.

Ali se mi splača že tako zgodaj (januarja) posejati seme in vzgojiti v lončkih na okenski polici? Ali naj počakam naj marec, april?

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov