Bršljan

čebelje paše, medovite rastline, podatki o donosih,...
BUTTON_POST_REPLY
Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

Bršljan

OdgovorCOLON # 36151Odgovor Kočevski med-ved
So Sep 12, 2009 7:34 pm

Bršljan se je razcvetel tako, da je danes popoldne pred panji lepo dišalo po prinešeni sveži medičini. Kako in v kolikšni količini bo medil je pogojeno z vremenom. Upam, da ne bo preveč donosa. Tudi velike količine cvetnega prahu, ki je v tem momentu zelo koristen prihaja v panje.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 36152Odgovor Kočevski med-ved
So Sep 12, 2009 7:53 pm

Slika

Slika

Tako bršlan cveti v Kostelu na Kočevskem. Na nogici čebele se vidi tudi barva cvetnega prahu bršljana.
LP
Koèevski med-ved

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 36156Odgovor Timijan
Ne Sep 13, 2009 9:14 am

Pri meni imajo močno bršljanovo pašo že 14 dni! Povprašal sem stare mačke tukaj, pa pravijo, naj le mirno spim, še posebej, ker jim dajem tudi sirup, da se malo zmeša. Bom videl, kako bo. Ker sem večino hranjenja opravil že pred cvetenjem, računam, da bodo zdajšnji bršljanov med jedle jeseni in v začetku zime, ne kasneje? Torej, nova izkušnja; napolniti jim zimske zaloge vsaj do polovice, še pred cvetenjem bršljana!. Lp t

Vzpostavimo takšen način dela z Naravo tudi v čebelarstvu:
http://www.s12.si/ekologija/dogodki/500 ... lture.html

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 36161Odgovor Odisej
Po Sep 14, 2009 7:59 am

Lahko malo bolj podrobno opišeš svoj način krmljenja, Timijan ?
Po napisanem sodeč še vedno krmiš oz. boš še krmil - skoraj polovico zimske zaloge.
Jaz sem intenzivno krmil (1 do 1,2 l na dan (noč) prvo polovico avgusta in mislim, da je to vse za letos. Res pa je, da prej nisem točil :D

Lep dan vsem.

ursolinko
PrispevkovCOLON 175
PridruženCOLON Po Jun 04, 2007 3:33 pm

OdgovorCOLON # 36162Odgovor ursolinko
Po Sep 14, 2009 8:12 am

Bršljanov med kristalizira zelo hitro, zato je potrebno v času cvetenja dodat sirup(sladkornio raztopino jaz dam 3/2).

Tudi jaz hranim čebele avgusta (letos že julija), ampak vedno računam na to, da jih bom hranil še v času cvetenja bršljana.

Navadno hranim 1-2x na teden poln pitalnik.

Zaenkrat donosi niso veliki. Pa naj tako ostane, saj bo bršljan še celi mesec cvetel.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 36163Odgovor Kočevski med-ved
Po Sep 14, 2009 8:25 am

Če bodo donosi majhni (1/2 kg na dan) bodo čebele močne in zdrave pričakale pomlad. Bolj je nevarno tisto ki mesec dni nosijo po kg in več na dan. Tistega se je potrebno bati. No sedaj bo nekaj dni kar nestanovitnega vremena in ne bo bojazni za prevelike zaloge.
Jaz sem imel problem le leta 1998. Tedaj sem tudi moral nastaviti že prazna medišča in natočil povprečno po 4 kg na panj tega medu, ki pa je v 15.-20. dneh skristaliziral v posodah.
Mislim, da je vsa bojazen odveč glede prevelikih količin tega medu.
Lp
LP
Koèevski med-ved

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 36168Odgovor Timijan
Po Sep 14, 2009 12:45 pm

Odisej:
Lahko malo bolj podrobno opišeš svoj način krmljenja, Timijan ?
Kot sta Branko in Uršulinko napisala. Zato se ne bojim, bom pa videl, kaj bo.

Pri meni sedaj zalegajo s polno paro in tako bo še v oktobru, če bo toplo. Skrbim predvsem zato, da niso zabite s hrano, jo pa tudi sproti porabljanjo za zalego, na to moraš računati. Zato hranim že ves julij, pa malo pavze, pa avgust, pa še po malo v septembru. Te dni le po 2-3 dcl zelo gostega sirupa s sivko na dva dni (ali pa na dan, kadar je bršljanova paša zelo močna). Ko je slabo vreme oziroma nimajo paše pa nič. Sicer pa je zdaj čas, da jih pustimo na miru, ker maximalno nabirajo CP, torej tudi zalegajo. Če bom pri kateri družini slučajno opazil, da nima dovolj zaloge, ji bom dodal še kak liter konec septembra ali v začetku oktobra; tako pač tukaj prakticirajo, ker je topleje kot recimo v okolici Ljubljane. Kje drugje, kjer je hladneje, pa to ne bi bilo dobro. ?? Lp t
Frank iz Kanade: Glavno je da so èebelar in njegove èebele ena enota - trdno povezani kot kakšna stara, kmeèka dvorišèna metla...

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 43526Odgovor Kočevski med-ved
Ne Sep 05, 2010 9:52 am

Med včerajšnjim ogledom okolice čebelnjaka sem opazil, da je okoli ene tretjine bršljana zacvetelo. Na njem pa je poleg še vedno cvetoče zlate rozge kar veliko čebel. To bo odlično dopolnilo k zimski hrani. S samim medom bršljana je pred nekaj leti imel težave Imker.
Lp
LP
Koèevski med-ved

èebelko
PrispevkovCOLON 27
PridruženCOLON Če Maj 20, 2010 6:35 pm
KrajCOLON Vipavska dolina

OdgovorCOLON # 43527Odgovor èebelko
Ne Sep 05, 2010 12:21 pm

Tudi pri nas na Vipavskem je zacveteu bršljan in včeraj pri 26 stopinjah je bilo zelo veliko dogajanja pred panji in na bršljanu, zato ob takih dnevih dodajam slarkorno raztopino, da jo čebele mešajo z nabrano medičino!

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 43528Odgovor Kočevski med-ved
Ne Sep 05, 2010 4:43 pm

Na spodnji fotki med Izolo in Strunjanom se takole pasejo na bršljanu tudi ose.

Slika

Lp
LP
Koèevski med-ved

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 45775Odgovor levstek008
To Jan 11, 2011 9:29 am

Pred dnevi sem govoril z možakom častitljive starosti o vseh dogotkih v naši vasi. Ob tem mi je potožil, da se je bršljan v nekaj zadnjih letih tako namnožil da skoraj težko verjame, če ne bi videl na lastne oči. Da tega včasih ni bilo, saj so ljudje čistili gozdove in bršljan je pomenil kot plevel ki duši drevo, zato so ga zatirali na vsakem koraku.

In ko takole pogledam okolico stojišča ugotovim, da je vsaka zima "bolj zelena", seveda od zimzelenega bršljana, ki pleza po drevesih. Seveda z količino zaraslega bršljana raste tudi količina cvetov in medičine na njemu, kar pa, kot vemo, ni ravno idealna zimska hrana. Se bojim, da bo ta pojav počasi prerastel v problem. Lahko da to pisanje zgleda kot stokanje brez potrebe, vendar je dobor misliti naprej. Saj sem v okolici stojišča presekal bršljanova stebla, a kaj ko se hitro ponovno obraste.

ps. V t.i. uri zgodovine naše vasi mi je dejal, da se je v Lipi na Krasu rodil ljubljanski nadškof,(katerega ime in priimek sem pozabil) ki si je za vzdevek dal ime TEXTOR 8) 8)(cool naziv za 17 soletje), kar v latinščini pomeni tkalec....
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

Uporabniški avatar
carniolan
PrispevkovCOLON 561
PridruženCOLON Po Apr 05, 2004 9:21 am
KrajCOLON Trenutno - FR
CONTACTCOLON

Urban Textor (Tkalčič)

OdgovorCOLON # 45801Odgovor carniolan
Sr Jan 12, 2011 9:18 pm

- o Tkalcicu

Ljubljanski škof Urban Textor (Tkalčič), ki je bil hkrati visok državni uradnik na dunajskem dvoru, se je spoprijateljil s Klavdijem Jayem, predstojnikom jezuitske skupnosti na Dunaju. Škof jih je želel pridobiti za obnovo katoliškega verskega življenja v habsburški državi. Ker ni bilo mogoče, da bi jezuiti v tistem času neposredno delovali v slovenskih deželah, je v jezuitski kolegij v Rim poslal šolat dva svoja sorodnika, ki pa sta se izkazala za bolj mlačna človeka. V tem času je v Ljubljani pridigal nadarjen mlad jezuit z Dunaja, Nemec Jona Adler.
**** Mecem kosti, psi jih glodajo....karavana pa gre dalje...****

GorazT
PrispevkovCOLON 13
PridruženCOLON Po Okt 29, 2012 10:23 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 60863Odgovor GorazT
Pe Avg 23, 2013 10:27 pm

Ker opažam, da bršljan v moji okolici že obilno dela cvetne popke, bi malo obudil to temo. Letos poleti sem že imel problem s kristalizacijo v satju, ker sem dogajanje prepozno opazil, in ne bi rad, da se ta zgodba v isti sezoni ponovi še z bršljanom ...

Trenutno čebele hranim s sladkorno raztopino, vendar bi po mojem izračunu s tem lahko količinsko zaključil ravno ko bo začel cveteti bršljan - torej v prvi dekadi septembra.

Prebral sem forum, kolikor sem našel tematike cvetenja bršljana, vendar nisem povsem prepričan, kaj bi bilo najbolje narediti. Zdaj zmanjšati/ustaviti pitanje in nadaljevati z dolivanjem raztopine, ko bo bršljan cvetel, da se ne strdi v satju? Ali takoj po cvetenju iztočiti "bršljanov med" in potem nadaljevati s pitanjem? Kaj pomeni en ali drug ukrep na zaleganje matice (razvoj in oskrbo zimskih čebel)?

Vesel bom kakšnega konkretnejšega nasveta - pa se opravičujem, če sprašujem neumnosti; sem začetnik.

ursolinko
PrispevkovCOLON 175

OdgovorCOLON # 60868Odgovor ursolinko
So Avg 24, 2013 11:15 am

ursolinko napisal/-aCOLONBršljanov med kristalizira zelo hitro, zato je potrebno v času cvetenja dodat sirup(sladkornio raztopino jaz dam 1:1).

Tudi jaz hranim čebele avgusta , ampak vedno računam na to, da jih bom hranil še v času cvetenja bršljana.

Navadno hranim 1-2x na teden 2-3L. (odvisno od donosov)
Da bi vse stočil in še enkrat nafutral ?!?
NAd tem nisem navsušen, da bi točil 5-10 kg na panj, primešal cuker in še enkrat nafutral.
Na obali bo vreme toplo še vsaj cel november in tukaj te problematike ne vidim.
Po sloveniji in na tvojem območju pa ne vem, če boš uspel čebele primerno nafutrat.

Ne vidim pa težav, da bi jih dodatno hranil med pašo in čebele same primešajo bršljan in sladkor.

AJA že sam donos 0.2 kg na dan je lahko usoden in to je min kar bršljan zmore. Že kaki dve uri dnevno in donos je neizbežen.
Nikoli ne bomo dovolj pametni, da bi premagali naravo.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 60875Odgovor Kočevski med-ved
So Avg 24, 2013 7:19 pm

nekaj let nazaj sem imel donosa tudi po pol kg na dan pa bršljan pozimi ni delal težav.
Dobro pa je tedaj dodajati po 2-3 dcl sladkorne raztopine.
LP
Koèevski med-ved

ursolinko
PrispevkovCOLON 175

OdgovorCOLON # 60876Odgovor ursolinko
So Avg 24, 2013 8:59 pm

Kočevski med-ved napisal/-aCOLONnekaj let nazaj sem imel donosa tudi po pol kg na dan pa bršljan pozimi ni delal težav.
Dobro pa je tedaj dodajati po 2-3 dcl sladkorne raztopine.
Slovenija se od kraja do kraja močno razlikuje.

Ko pozimi zapiraš panje in vlečeš belo trdo satovje ven, potem veš, da ga drugo leto ni za srat.

Tudi letos sem zapru tri panje na račun bršljana.

MOgoče, ti poleg bršljana še kaj medi in reči ta strd.

Pri meni medi isto časno s trgatvijo, mogoče tudi grozdje kaj pripomore.

Najslabše je, ker je bršljan zadnja paša in zapre celice in strdne, tako čebelam onemogoči dostop do sladkorja. Na obali je ta čas še zelo toplo, kar samo poveča možnost vnosa. Morje je še toplo in tudi če je dež je temperatura 15°+, takoj ko neha padat, pa čebele v akcijo. Bom spomladi napisal, kako sem bil uspešen.

Kaj pa pripiranje žrel pripomore k manjšem vnosu :?:
Nikoli ne bomo dovolj pametni, da bi premagali naravo.

imker
PrispevkovCOLON 580
PridruženCOLON Ne Dec 05, 2004 5:12 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

Bršljan

OdgovorCOLON # 60878Odgovor imker
Ne Avg 25, 2013 12:22 pm

Glede bršljana sem napisal članek v SČ, pod naslovom" Zakaj čebele še umirajo," pred cca 3 leti, priporočam, da si ga preberete. Takrat se je oglasilo veliko čebelarjev in potrdilo nevarnost prezimovanja na bršljanovem medu. L.p. I.J.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov