facelija

čebelje paše, medovite rastline, podatki o donosih,...
Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 56012Odgovor Fizikalec
Pe Avg 17, 2012 9:39 pm

Ja ful sranje fuuul jih zbrusi kot bi jih s smirkovim papirjem obdelo, grozno zdesedka pašne žvali. Je bla pred 3 leti eni najiva poleg mojega stacionarnega čebelnjaka sem mislo, da jim bo dobro delo pa ni lihk ferderbalo je pašne ornk...kaj vem mrbit odvisno od sorte sončnic?

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 56014Odgovor Odisej
So Avg 18, 2012 12:18 am

Fizikalec napisal/-aCOLONPrevažaš lahko septembra brez problema čebel to čisto nič ne moti. Tud konec oktobra jih znamo premik iz lokacije xy na prezimovališče tako, da glede tega ni problema.
Danilo, ali lahko prosim napišeš kaj več o tem?
Po čem recimo sodiš, da "čebel t čist nič ne moti"? In da tudi še konec oktobra mirno prenašajo vožnjo ?
To, da jih prepelješ takrat in ostanejo žive menda še ne pomeni, da jim pašejo taki jesenski izleti. Ali pač ?

Pozdrav vsem.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 56017Odgovor Fizikalec
So Avg 18, 2012 4:31 pm

Jaz to ocenjujem špo tem, da sem recimo kak kontejner premikal zlo pozno pa iz tega vidika ni blo z njim čisto nič drgače kot z ostalimi. Če čebele pravilno vozimo to zanje ne pomeni nobenega stresa. JAZ čebel med vožnjo ne zapiram torej ko parkiram čebele pridejo na brado in nobena ne vzleti stran. Če jih zapiramo ko panje odpremo je horuk torej pomeni, da jim samo zapiranje, pripiranje, omejevanje veliko bolj škodi kot kak prevoz.
Nikoli iz vidika poznega premika ni bilo nobene razlike oziroma, da bi to pomenilo nek stres za čebele v vidni obliki. Komot bi jih prepeljal novembra če kdo mene vpraša pa sem ziher, da nebi blo nič narobe.

podlasca
PrispevkovCOLON 132
PridruženCOLON So Dec 19, 2009 8:00 pm
KrajCOLON Radomlje

OdgovorCOLON # 56018Odgovor podlasca
So Avg 18, 2012 8:19 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONJaz to ocenjujem špo tem, da sem recimo kak kontejner premikal zlo pozno pa iz tega vidika ni blo z njim čisto nič drgače kot z ostalimi. Če čebele pravilno vozimo to zanje ne pomeni nobenega stresa. JAZ čebel med vožnjo ne zapiram torej ko parkiram čebele pridejo na brado in nobena ne vzleti stran. Če jih zapiramo ko panje odpremo je horuk torej pomeni, da jim samo zapiranje, pripiranje, omejevanje veliko bolj škodi kot kak prevoz.
Nikoli iz vidika poznega premika ni bilo nobene razlike oziroma, da bi to pomenilo nek stres za čebele v vidni obliki. Komot bi jih prepeljal novembra če kdo mene vpraša pa sem ziher, da nebi blo nič narobe.
Nikoli ne zapiraš čebel, med prevozom,tudi poleti ko so polni panji ne zapiraš čebel, ali samo ko je dovolj mraz voziš odprte?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 56019Odgovor Fizikalec
So Avg 18, 2012 8:29 pm

NIKOLI ne zapiram ne glede na čas. Pridem tako dovolj zgodaj, naložim in lepo pokadim brade. Čebele se lepo spravijo noter (ni dobro zjutraj vozit), ker so brade še večje, hlad in kr čebel pade dol se ne poberejo v panje torej delamo škodo z tem. Zvečer pa tud če kaj pade dol se lepo pobere in uleti v panj tako, da izgub praktično ni. Tako ustavim kjerkoli na črpalki, ko tankam in čebele ne letijo ven. Nobenega šoka za čebele ni, ko peljemo leti zrak in niti ne pomislijo, da bi zletele ven. Ni odpiranja vratc (klasični AŽ) ni jemanja pen ven in, ko sparkiramo ni vračanja pen, zapiranje zračnikov itd....

Vse pač nardiš ćebelam najmanj obremenjujoče in stresno skratka že ene 3 leta tako vozim in je to dost manj stresno za čebele in čebelarja

Goba
PrispevkovCOLON 141
PridruženCOLON Po Jun 29, 2009 2:17 pm
KrajCOLON Medvode

OdgovorCOLON # 56028Odgovor Goba
Po Avg 20, 2012 10:33 am

Facelijo smo okoli 15.7. posejali na dobrem hektarju. Točneje posejal jo je kmet, ki obdeluje našo zemljo. Čeprav je suša kar, lepo napreduje. Kdaj lahko pričakujem cvetenje?

Zraven njive imam primeren prostor za panje. Od glavnega stojišča, pa je njiva oddaljena 4 km. Ali se splača peljati? Aja. Imam 13 družin v LR.

Matej

jure.ti
PrispevkovCOLON 153
PridruženCOLON Po Maj 25, 2009 1:31 pm
KrajCOLON Crensovci

OdgovorCOLON # 56034Odgovor jure.ti
Po Avg 20, 2012 12:20 pm

Goba napisal/-aCOLONFacelijo smo okoli 15.7. posejali na dobrem hektarju. Točneje posejal jo je kmet, ki obdeluje našo zemljo. Čeprav je suša kar, lepo napreduje. Kdaj lahko pričakujem cvetenje?

Zraven njive imam primeren prostor za panje. Od glavnega stojišča, pa je njiva oddaljena 4 km. Ali se splača peljati? Aja. Imam 13 družin v LR.

Matej
Kdor ne poizkusi ne pridobi izkušenj!

Če si vložil v setev, pol jih prestavi in se drži navodil, ki so bla v zgornjih postih dana!

Lp
JurE

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 56039Odgovor Kočevski med-ved
Po Avg 20, 2012 3:19 pm

Goba napisal/-aCOLONFacelijo smo okoli 15.7. posejali na dobrem hektarju. Točneje posejal jo je kmet, ki obdeluje našo zemljo. Čeprav je suša kar, lepo napreduje. Kdaj lahko pričakujem cvetenje?

Matej
Cveti ob ugodni klimi po 50 dnevih. Splača se prepeljat.
LP
Koèevski med-ved

Goba
PrispevkovCOLON 141
KrajCOLON Medvode

OdgovorCOLON # 56068Odgovor Goba
To Avg 21, 2012 8:26 am

Če bo facelija v redu zacvetela, bom seveda peljal. Malo pomisleka sem imel, ker imam trenutno družine doma. Od Save sem oddaljen dobrih 200 m od Sore pa dobrih 400 m.

Izkušen čebelar mi je rekel. Dobra pozicija. Ob Savi in Sori vedno kaj najdejo.

Ko smo že pri tem, sem opazil, da obiskujejo Zlato rozgo (ob Sori jo je polno) in Konjsko grivo. Ali je še kakšna rastlina, ki je sedaj za čebele zanimiva.

Si bom pa vzel v soboto in nedeljo kakšno uro časa in se sprehodil ob obeh rekah. Nabral bom vzorce rastlin, kjer bom našel čebele, da jih doma določim.

V drevesnici, streljaj od mene, še vedno obiskujejo Jasminovo trobljo. Vrtnar me je opozoril, da jih kar mrgoli na neki vzpenjavki. Tudi to bom šel pogledat.

V vrtovih sem jih opazil na sončnicah, bučah in astrah.

Matej

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 56074Odgovor volk
To Avg 21, 2012 9:23 am

Nedotik? Japonski dresnik?
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Goba
PrispevkovCOLON 141
KrajCOLON Medvode

OdgovorCOLON # 56088Odgovor Goba
To Avg 21, 2012 12:54 pm

Tako Japonski dresnik kot Žlezavo nedotiko sem na obrežju obeh rek že opazil. Nisem pa bil še pozoren na pojavljanje čebel na njih.

Vsekakor so obrežja rek, robovi gozdov in opuščena neobdelana zemljišča pravo bogastvo rastlin, kjer čebele lahko najdejo kaj zase. Letos sem v glavnem samo opazoval, drugo sezono pa bom tudi zapisoval.

Na manjšem zanemarjenem travniku in bregu pod njim, ki se kosita morda le enkrat na leto, je rastlo vse mogoče. Na bregu nokote, grahorji, šentjanževke, maline, robide, gozdne jagode, dren, dobrovita. Na ravnem delu pa regrat, plazeča in druge detelje in še cel kup cvetlic.

Ob železniški progi in opuščenih izkopih pa se množično pojavlja Zlata rozga (bom vzel vzorec, da vidim ali gre za Kanadsko ali za Orjaško zlato rozgo).

V drevesnici in na urbanih površinah v velikem številu raste Japonska medvejka. Čebele so jo množično obiskovale.

Tudi v zasebnih vrtovih se stanje izboljšuje. Velika večina ne uporablja več insekticidov na sadnem drevju, kaj šele na zelenjavi. Sadijo se buče, melisa, meta, timijan, bazilika, sivka in ostale začimbnice ter dišavnice.

Lepo bi bilo, če bi še intenzivne pridelovalce počasi srečala pamet. Pa vendar se vrti. Ajda se zopet pojavlja. Nekateri pridelovalci intenzivno iščejo stare sorte semen, priložnost pa vidijo v ekološki pridelavi hrane. Iščejo ajdo, ki bolje medi in ima kakovostnejše zrnje. Pa detelje za izboljšavo zemlje.

L. P.: Matej

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 56100Odgovor Odisej
To Avg 21, 2012 1:43 pm

Bravo, Matej.
Za vse napisano, za lokacijo in za pozitiven pogled.

medo4
PrispevkovCOLON 358
PridruženCOLON So Nov 20, 2010 8:28 pm
KrajCOLON ®etale (haloze)
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 56681Odgovor medo4
Če Sep 27, 2012 8:27 pm

Pozdravljeni

Tudi pri meni že kakšna dva tedna cveti facelija, ogromno čebel je na njej.

Slika

Slika

Slika

Slika

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 56682Odgovor Kočevski med-ved
Če Sep 27, 2012 8:48 pm

Pa še odličen med za prezimovanje čebel imaš v družinah.
LP
Koèevski med-ved

medo4
PrispevkovCOLON 358
PridruženCOLON So Nov 20, 2010 8:28 pm
KrajCOLON ®etale (haloze)
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 56684Odgovor medo4
Pe Sep 28, 2012 11:01 am

Tudi cvetni prah vijolične barve prinašajo, z bršljanovim prahom se pa tako naložijo, da komaj priletijo do brade panja. Zato sem še na tri ali štiri dni dajal po štiri dcl raztopine, danes dam zadnjikrat. Hrane imajo dovolj, naravnega odpada varoje ne opazim, čeprav pogledam dvakrat na teden, zaenkrat jim dobro kaže so močne. Upam , da bo zima stisnila tako kot treba in pobije mrčes, tudi za čebele je to dobro ne pa da letajo od božiča do februarja zunaj , potem pa stisne zima in je vse narobe.

Uporabniški avatar
drago75
PrispevkovCOLON 118
PridruženCOLON To Jan 19, 2010 11:16 am
KrajCOLON GORI©KA BRDA

OdgovorCOLON # 58056Odgovor drago75
Ne Jan 27, 2013 11:21 pm

blizu panjev imam oljčnik in med vrstami sem vsadil let nazaj sončnice....še posebno konec julija in avgusta ko pri nas ni cvetja v izobilju pridejo sončnice do izraza. Sončnice se kar same posadijo, saj odpadlo seme čaka na naslednjo kalitev.
No letos pa nameravam, tudi zaradi zelenega gnojenja saditi vmes oljk facelijo.....po dežju in kolendarju mislim potrosit kilogram , upam, da bo kaj in to šele v mesecu maju.
zanima me če lahko facelijo sadiš vsako leto na isto mesto ali moraš vmes saditi drugo kulturo. Sadil bi samo zaradi brezpašnega meseca. In kdaj je pravi čas za primorsko?

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 58067Odgovor Kočevski med-ved
Po Jan 28, 2013 8:47 am

Nebi vedel kdaj je pravi čas za Promorsko. Facelija začne cveteto po 50-tih dneh od sejanja. Sejati je uspešno tik pred dežjem, ga lepo kali.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
drago75
PrispevkovCOLON 118
KrajCOLON GORI©KA BRDA

OdgovorCOLON # 58070Odgovor drago75
Po Jan 28, 2013 11:39 am

[quote="Kočevski med-ved"]Nebi vedel kdaj je pravi čas za Promorsko. Facelija začne cveteto po 50-tih dneh od sejanja. Sejati je uspešno tik pred dežjem, ga lepo kali.[/quote]

hvala za odgovor, zanima me še ali lahko sadiš vsako leto na isto mesto.....in koliko časa rabi, da vidiš če je kaj zraslo iz semena?

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 58073Odgovor Odisej
Po Jan 28, 2013 1:02 pm

Misliš, koliko časa kali ?
To je odvisno od vremena in od globine sejanja.
V ugodnih razmerah po dobrem tednu že jasno vidiš nazobčane listke.
Če pa pride suša, se lahko vse skupaj kar ustavi.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 58075Odgovor Kočevski med-ved
Po Jan 28, 2013 2:20 pm

drago75 napisal/-aCOLON
Kočevski med-ved napisal/-aCOLONNebi vedel kdaj je pravi čas za Promorsko. Facelija začne cveteto po 50-tih dneh od sejanja. Sejati je uspešno tik pred dežjem, ga lepo kali.

hvala za odgovor, zanima me še ali lahko sadiš vsako leto na isto mesto.....in koliko časa rabi, da vidiš če je kaj zraslo iz semena?
Marko ti je dal odgovor.
Veliko uspeha.
LP
Koèevski med-ved

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 58078Odgovor volk
Po Jan 28, 2013 4:35 pm

Drago, pa se odgovor na vprasanej ce jo lahko sadis na isto mesto zaporedoma.
Da lahko jo sadis, jaz jo sejem 2 krat v enem letu zaporedoma.
Se pa po parih letih takega sejanaj zelo izboljsa zemlja.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 58093Odgovor Odisej
To Jan 29, 2013 1:11 pm

volk napisal/-aCOLONSe pa po parih letih takega sejanaj zelo izboljsa zemlja.
Še posebej, če se jo pusti do prvih zmrzali, ko poleže ... ali pa se jo plitvo podorje.

cokolada27
PrispevkovCOLON 100
PridruženCOLON Če Apr 12, 2012 5:32 pm

OdgovorCOLON # 59382Odgovor cokolada27
Ne Maj 05, 2013 7:12 pm

pozdravljeni
ima kdo mogoce kaj viska semen ki jih ne rabi se priporocam

cokolada27
PrispevkovCOLON 100
PridruženCOLON Če Apr 12, 2012 5:32 pm

OdgovorCOLON # 59383Odgovor cokolada27
Ne Maj 05, 2013 7:17 pm

pa zanima me kolko je kaljivost da ce bi jo vrgel med travo na travniku ali pa ob gozdu pa mogoce z grabljami zakopal.
In ce se sama zaseje ce pustis in drugo leto samo zraste.

Uporabniški avatar
drago75
PrispevkovCOLON 118
KrajCOLON GORI©KA BRDA

OdgovorCOLON # 59386Odgovor drago75
Ne Maj 05, 2013 10:39 pm

[quote="cokolada27"]pozdravljeni
ima kdo mogoce kaj viska semen ki jih ne rabi se priporocam[/quote]

ja cena 0,5 kg je 8€.....nekdo prodaja na bolhi za 4€/ 1kg!!!!!!, zanima me!!!!!kaljivost?????? Je kdo že kupil ???? ali pa kot čokolada27 se priporočam.

milanm22
PrispevkovCOLON 81
PridruženCOLON Pe Mar 16, 2012 3:36 pm
KrajCOLON Pod Pohorjem

OdgovorCOLON # 59393Odgovor milanm22
Po Maj 06, 2013 8:45 am

Jaz prodajam na bolhi,. Če koga zanima kaljivost mu pošljem slike svojih 40 arov facelije.... Dol padete.....
Aja lahko pa me naučite kako se prilepi fotka.

Uporabniški avatar
semperit
PrispevkovCOLON 136
PridruženCOLON Pe Apr 30, 2010 11:09 pm

OdgovorCOLON # 59396Odgovor semperit
Po Maj 06, 2013 12:12 pm

Uporabniški avatar
semperit
PrispevkovCOLON 136
PridruženCOLON Pe Apr 30, 2010 11:09 pm

OdgovorCOLON # 59397Odgovor semperit
Po Maj 06, 2013 12:13 pm

Kmalu bo izmenjava semen kazniva...

milanm22
PrispevkovCOLON 81
PridruženCOLON Pe Mar 16, 2012 3:36 pm
KrajCOLON Pod Pohorjem

OdgovorCOLON # 59400Odgovor milanm22
Po Maj 06, 2013 9:26 pm

Idioti.... LAhko mi pušijo k....

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 59401Odgovor mg
Po Maj 06, 2013 10:21 pm

Zato pišejo take predpise, ker preveč pušijo, mogoče snifajo..... 8) 8)
lep pozdrav

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov