facelija

čebelje paše, medovite rastline, podatki o donosih,...
davca
PrispevkovCOLON 550
PridruženCOLON To Okt 16, 2007 6:13 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 40987Odgovor davca
So Apr 10, 2010 7:20 am

Mislim, da na krompirjevi njivi ajda ne bo medila oz. zelo malo. Za krompir namreč njive gnojijo, česar pa ajda ne prenaša najbolje. Sama sem sejala ajdo po krompirju s semenom, ki mi ga je podaril sosed. Pa za čebele ni bila zanimiva. Sosed pa je zoral ledino, ki jo je potresel s pepelom požganih štorov z istega zemljišča, pa so bile vse čebele na ajdi, ki jo je tam posejal. Razen tega pravijo, da imamo dve ajdi: belo in črno. Ena medi, druga pa ne. Kako je s tem, ne vem.
LP, :)
Unus pro omnibus et omnes pro uno - Eden za vse in vsi za enega

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 41494Odgovor Kočevski med-ved
Če Maj 06, 2010 9:28 pm

Včeraj smo v Podnu kjer imam čebele posejali 2 kg facelije. Mislim, da bo ker je dobro namočilo zemljo lepo sklila, čez kakšnih 60 dni pa zacvetela v vsem sijaju kot to zna le facelija. Na okoli 10 arih bo kar dober dodatek k ostalemu cvetju, ki ga v okolici čebelnjaka ne manjka.
Če bo v drugi polovici julija brezpašna doba bo kar koristni dodatek vsakodnevnemu pomanjkanju medičine.
Na zgornjih fotografijah iz lanskega leta se lepo vidi njiva s facelijo v začetku cvetenja.
Lp
LP
Koèevski med-ved

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 41496Odgovor cebelar_novinec
Če Maj 06, 2010 9:36 pm

Kočevski med-ved napisal/-aCOLONVčeraj smo v Podnu kjer imam čebele posejali 2 kg facelije. Mislim, da bo ker je dobro namočilo zemljo lepo sklila, čez kakšnih 60 dni pa zacvetela v vsem sijaju kot to zna le facelija. Na okoli 10 arih bo kar dober dodatek k ostalemu cvetju, ki ga v okolici čebelnjaka ne manjka.
Če bo v drugi polovici julija brezpašna doba bo kar koristni dodatek vsakodnevnemu pomanjkanju medičine.
Na zgornjih fotografijah iz lanskega leta se lepo vidi njiva s facelijo v začetku cvetenja.
Lp
Jaz sem 2kg pripravil za 20+ arov. Sem mislil, da se facelija seje 10k na hektar. Kako to, da si kar 2kg na 10 posejal ?

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 41500Odgovor Kočevski med-ved
Pe Maj 07, 2010 7:55 am

Zato ker se v mojem primeru uporablja za cvetenje in pobiranje medičine.
Na škatli pa je navodilo za podor. (Zeleno gnojenje)
LP
Koèevski med-ved

Gregor T.
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Pe Jan 26, 2007 7:50 pm
KrajCOLON Mirna

OdgovorCOLON # 41502Odgovor Gregor T.
Pe Maj 07, 2010 8:33 am

Jaz sem pred leti sejal 7-8 kg na 20 arov, če se prav spomnim, pa ni bila nič pregosta. Je pa res, da je seme drago.

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563
PridruženCOLON Po Nov 07, 2005 2:42 pm
KrajCOLON MS, Iľakovci 69

OdgovorCOLON # 42485Odgovor zver
Če Jul 01, 2010 11:54 am

En čebelar me je na PM spraševal kako vsejati facelijo v strnišče ogrščic, akko obdelati tla...

moj odgovor:

Zdravo,

Po ogrščici vam priporočam oranje. Prvič zaradi semena ogrščice, ki se zgubi ob žetvi. To se potem zaorje na globino 20 cm in ne prebije te plati zemlje, ko vzklije, če pa vzklije n apovršini bo zelo konkuriralo faceliji, kakor vsi drugi pleveli na površini.

drugič pa zaradi batov in težav ob setvi zaradi njih. Obstajajopa specialne sejalnice za setev v take neobdelane površine. Verjetno je nimate, če pa se pa priporočam za nadalnje poskuse.

LP zver
tij se samo fèi

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 42487Odgovor Odisej
Če Jul 01, 2010 1:52 pm

Morda sem tu že omenil: pred dvema letoma sem dal prav ob tem času preorati ledino in ker ni bilo časa za brananje, sem facelijo posejal ROČNO kar na to preorano ledino. Čudovito je uspela in septembra so čebele kar norele :D . Plevela praktično nobenega. Pozno jeseni smo še enkrat preorali (kako so korenine zrahljale zemljo !) in posejal sem piro. Tudi ta je naslednje leto krasno uspela (brez gnojenja).
Na kratko:
- facelija pomaga k izjemno rahli strukturi zemlje
- uspešno zatre plevele
- ne potrebuje gnojenja, če se jo pokosi in spodorje, pa je bogato zeleno gnojilo

Lep dan vsem.

Zaèetnik_2
PrispevkovCOLON 52
PridruženCOLON Sr Okt 08, 2008 2:49 pm

OdgovorCOLON # 42499Odgovor Zaèetnik_2
Pe Jul 02, 2010 9:41 am

Odisej, imam par vprašanj.
Si facelijo kaj zalival do vzklitja?
Koliko semena je smiselno v kg/ 1 ar?
Ali se da z julijsko setvijo pridelati tudi seme; se da ročno pobirati?
Ali bi bilo dovolj, če bi samo razrahljal površino ječmenovega strnišča z okopavnico (do globine cca 7cm) in na to sejal?
hvala in lp, Andrej

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 42506Odgovor Odisej
Pe Jul 02, 2010 10:41 pm

Začetnik_2 napisal/-aCOLONOdisej, imam par vprašanj.
Si facelijo kaj zalival do vzklitja?
Nisem. In tudi ne vem, kakšno je bilo vreme, ker sem naslednji dan po setvi odšel v tujino za tri tedne.
Začetnik_2 napisal/-aCOLONKoliko semena je smiselno v kg/ 1 ar?
Do 1,5 kg, čeprav sem bil sam bolj radodaren in je bila zato zelo gosta.
Začetnik_2 napisal/-aCOLONAli se da z julijsko setvijo pridelati tudi seme; se da ročno pobirati?
Ne vem, nisem se ukvarjal s tem. Največ je po mojem odvisno od vremena jeseni. Kako je s pobiranjem, ti ne zanm odgovoriti. Mi smo enostavno pokosili in podorali, še preden je bilo seme zrelo.
Začetnik_2 napisal/-aCOLONAli bi bilo dovolj, če bi samo razrahljal površino ječmenovega strnišča z okopavnico (do globine cca 7cm) in na to sejal
Vsekakor bi bilo bolje plitvo orati. Sicer pa ... poskusi. Facelija je res nezahtevna in hvaležna rastlina.

Lep pozdrav.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 42507Odgovor levstek008
Pe Jul 02, 2010 11:58 pm

Da se ročno obrati in posušiti, čeprav to zahteva kar nekaj časa!

Sam sem tako dobil seme ki ni bilo tako čisto, ampak gleden na ceno v trgovini je čisto OK(obrodilo je pa prav talo zelo dobo).

lp atej

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563

OdgovorCOLON # 42511Odgovor zver
So Jul 03, 2010 11:22 am

pri ročnem obiranju moraš biti le toliko pazljiv, da ne pobiraš še semen ostalih plevelov ki so v posevku, da si ne zaseješ drugo leto še njive s temi pleveli.

to lepo posušiš na soncu kar v rastlini, zmelješ z rokami in drugo leto potreseš skupaj s slamo vred (slamo od facelije).

manj dela, kot da čistiš vso to slamo...
tij se samo fèi

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 42651Odgovor Kočevski med-ved
To Jul 13, 2010 3:28 pm

Pred dobrimi 60 - timi dnevi smo ob čebelnjaku na 10 -12 arih posejali facelijo. Danes je na cvetju nešteto čebel, ki obogati že tako dobro (izjema letos)poletno pašo.
Cvetela bo vsaj še 14 dni.

Slika

Lp
LP
Koèevski med-ved

Zaèetnik_2
PrispevkovCOLON 52
PridruženCOLON Sr Okt 08, 2008 2:49 pm

OdgovorCOLON # 43118Odgovor Zaèetnik_2
Če Avg 12, 2010 1:38 pm

Ste facelijo kaj zalivali? Pri meni je je vzklila pred 10 dnevi; po setvi jo je dvakrat zmočila ploha, zdaj pa je precej suho.
Ali pozimi v panju kristalizira?

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 43121Odgovor Kočevski med-ved
Če Avg 12, 2010 2:28 pm

V letošnjem polertju ni potrebno zalivati.
V satju ne kristalizira.
Lp
LP
Koèevski med-ved

urosvrb
PrispevkovCOLON 197
PridruženCOLON Ne Maj 02, 2010 3:48 pm

OdgovorCOLON # 43235Odgovor urosvrb
To Avg 17, 2010 9:23 am

Še informacija za vse kmete glede facelije:

facelija letno fiksira 400 kg dušika / ha, izjemno ugodno vpliva na strukturo in vodni režim tal. odlična za podor in direktno že brez podora povečuje organsko maso v tleh, z podorom pa še bolj. Torej če predpostavljamo da npr. koruza odvzame cca 150 kg N/ha, je pri tem mineralno gnojenje povsem izkjučeno.

za uničevanje plevelov brez FFS je rešitev nasploh v ekološkem kmetijstvu najmanj dve leti detelje, čim bolj goste in to zato, ker je seme plevelov dormantno, kar pomeni, da "spi", čaka v zemlji in vzkljile lahko šele čez dve, tri leta in prav tako je to način, kako lahko uničimo tudi večletne plevele, ter plevel kot so osat, škrbinka, srhkodlakavi ščir, bela metlika, navadna loboda, ambrosia,... v glavnem detelje na njivi so za moje pojme obvezne!! Mineralna gnojila nimajo tam kaj iskat zaradi potrebe po dušiku!!!

jure.ti
PrispevkovCOLON 153
PridruženCOLON Po Maj 25, 2009 1:31 pm
KrajCOLON Crensovci

OdgovorCOLON # 49107Odgovor jure.ti
Sr Jun 29, 2011 8:37 pm

Na njivi imam posejano 50 ar facelije. Počasi odcveta. S sosedom, ki je kombajnist, sva se dogovorila, ko bo seme dovolj zrelo za žetev bova probala požeti.
Je kdo zainteresiran za domačo seme facelije, naj javi na PM.
lp
JurE

jure.ti
PrispevkovCOLON 153
KrajCOLON Crensovci

OdgovorCOLON # 49307Odgovor jure.ti
Po Jul 18, 2011 8:58 am

Seme je požeto in skladiščeno!
Info: 041 588 379
lp Jure
JurE

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563

OdgovorCOLON # 50014Odgovor zver
To Avg 30, 2011 7:34 pm

pozdravljeni,

jaz rad napišem vse, tako dobro kot slabo. Posejal sme cirka 3 hektarje facelije. Oče je večinoma pripravil njive, jaz sem si šel sposodit sejalnico, naštimal skoraj vse (predvsem prestavno razmerje na izmetalih za pravo dozo semena)...

facelije pa ni in ni ven. Pa ni problem vlaga. Problem je ta, da sem naredil napako.

pozabil sem naštimati globino setve na dober centimeter in sem vse posejal pregloboko. Sledil je še dež, ki je naredil skorjo.

Tako da je na njivi tu pa tam kaka facelija, kjer je bila gruda in je sejalo cev nekoliko dvignilo.

ko človek hoče najboljše se zna narediti osnovna napaka, kot pri meni. GLOBINA.

tako smo zastonj orali, branali sejali in na koncu bo potrebno še izdatneje krmiti s sladkorjem, ker naravnega donosa s facelije ne bo.

ŠOLA PA TAKA
tij se samo fèi

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 50015Odgovor Odisej
Sr Avg 31, 2011 8:07 am

Oh, to pa je škoda !
Morda se da pomagati sedaj vsaj toliko, da bi facelija skalila in bi opravila poslanstvo 'zelenega gnojenje', če bi vse skupaj prebranali in bi prišlo seme bolj na površje..
Bolj ugibam, izkušenj pa nimam. Jaz sem sejal facelijo kar ročno in potem nismo nič branali. Čudovito je skalila in cvetela.

Pozdrav vsem.

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563

OdgovorCOLON # 50018Odgovor zver
Sr Avg 31, 2011 2:35 pm

ja, dokler sem ročno sejal kot ti je bil vznik zelo dober. Kar je odraz, da je sedaj res pregloboko posajena.

podobno se nam je nekoč zgodilo z belo repo, takrat pa nisem sejal jaz ampak vseeno prišlo do podobne napake.
tij se samo fèi

krvavec
PrispevkovCOLON 80
PridruženCOLON So Avg 07, 2010 5:16 pm

OdgovorCOLON # 50184Odgovor krvavec
So Sep 24, 2011 12:13 pm

V društvu smo posejali 1,3h facelije. Ravno v tem času je prešla v poven razcvet. Na cvetovih je veliko čebel, cvetnega prahu imajo polne koške, pa tudi tehtnica že kaže plus(včeraj 23.9.2011 je bilo +0,20kg). Slike sledijo ko pridem iz dopusta.

Lp Matic

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 50185Odgovor Kočevski med-ved
So Sep 24, 2011 6:24 pm

Bravo. Letos, ko je izreden september se bodo vaše čebele dodobra najedle tega izredno dobrega cvetličnega medu. Nekaj ga bodo celo shranile za letošnjo dolgo zimo. Vsaj mislim si da bo dolga.
Letos ste res ujeli pravi čas za facelijo.
pri meni še vedno diši po bršljanu. Tudi tehtnica je šla v enem tednu 20 dag gor.
Lp
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563

OdgovorCOLON # 50201Odgovor zver
Po Sep 26, 2011 9:09 pm

Zdravo,

naj povem, daj e facelija posejana pregloboko vseeno prebila plast zemlje in vzklila. Predvsem na peščenih njivah. Na eni njivi s težjimi tlemi je facelije le 30 % napram peščenim tlem.

So se pa te dni pojavili prvi cvetovi. bom poslikal ko bo v polnem cvetenju.

Bo to dober zimsi dodatek.

zelo lepo mi pa cvetijo tudi sončnice sejane v strnišče pšenice. res jih je malo, saj je šlo za poskus dveh novih kratkovegetacijskih sort.

ončnice bodo tudi dozorele in bo možna žetev zrnja. Nekatere so se že popolnoma osipale, nekatere še cvetejo.
tij se samo fèi

Goba
PrispevkovCOLON 141
PridruženCOLON Po Jun 29, 2009 2:17 pm
KrajCOLON Medvode

OdgovorCOLON # 55656Odgovor Goba
Po Jul 02, 2012 11:22 am

Na njivi, kjer je rastla pšenica imam možnost posejati facelijo. Kako in kdaj to narediti, glede na sedanjo hudo vročino?

jure.ti
PrispevkovCOLON 153
KrajCOLON Crensovci

OdgovorCOLON # 55657Odgovor jure.ti
Po Jul 02, 2012 2:04 pm

Goba napisal/-aCOLONNa njivi, kjer je rastla pšenica imam možnost posejati facelijo. Kako in kdaj to narediti, glede na sedanjo hudo vročino?
Posejati čimprej!

Najbolje in najceneje s tem strojem:
http://www.oglasi.si/RAHLJALNIK_GRUBER_ ... -73361.php

Prvič ne spusti semena, ko gre drugič čez njivo spusti seme.
Preverjeno na lastni njivi.
Nekaj lastnega semena imam na zalogi. Če ga potrebuješ.
lp
JurE

Goba
PrispevkovCOLON 141
PridruženCOLON Po Jun 29, 2009 2:17 pm
KrajCOLON Medvode

OdgovorCOLON # 56004Odgovor Goba
Pe Avg 17, 2012 10:11 am

Na slabem hektarju v vasi Sora smo 15. 7. posejali facelijo. Točneje posejal jo je kmet, ki našo zemljo obdeluje. Je kar lepo vzklila, čeprav je huda suša. Pričakujem, da bo začela cveteti na začetku septembra.

Takrat bom tja pripeljal svojih 13 panjev. Trenutno imam čebele pri sebi v Medvodah, ker so tam boljši pogoji (Sava, Sora). Seveda jih že hranim in zatiram varoo.

Kako je s hranjenjem, ko jih bom pripeljal na pašo? Vse kar bodo nabrale, jim seveda mislim pustiti za zimo.

Matej

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 56005Odgovor Odisej
Pe Avg 17, 2012 12:52 pm

Hm, meni se zdi septembra prevažati čebele 'na pašo' pri nas malce zgrešeno in nepotrebno, še posebej pa na facelijo.
Tudi ne verjamem, da bo v tem vremenu dovolj dobro (z)rasla in septembra obilno cvetela; ti sicer pričakuješ tudi medenje, a je septembra vse skupaj precejšnja (vremenska) loterija in 13 panjev družin na slabem hektaru facelije ne bo nabralo kaj veliko po panju.
Čebele si septembra svoje domovanje večinoma že uredijo za zimo in takle prevoz jim ne bo prav nič dobrodošel. Bolj bi jim bil dobrodošel mir.

Sicer pa bo kdo od tistih, ki sicer prevažajo, povedal svojo izkušnjo.

Vsekakor pa ti želim veliko uspeha, kakorkoli se boš že odločil.

Lep pozdrav.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 56009Odgovor volk
Pe Avg 17, 2012 4:16 pm

Sam tudi ne bi prevazal čebel septembra. Facelija oz druga paša(sončnice, detelja...) je najbolj dobrodošla od 15. julija(oz prej, torej po zadnji najmočnejši paši) pa do začetka septembra. Ajda je pa večinoma prekmalu sejana, ajda je vcasih bila sejana po strniščih, torej po pšenici. To pa je bilo okoli 15 julija. Medila pa je v TAKRAT hladnem septembru, ko je bilo veliko vlage v zraku , včasih pa ze v avgustu, tam sredi avgusta je vedno dez, kar smo videli vceraj, in ajda je medila, ko je bilo od 18 do 25 stopinj cez dan, ponoci pa prevec mraz.

Torej ce kdo seje, naj seje blizu čebel(na prezimovališču), po kostanju ali pa lipi naj ima na eni njivi facelijo ali kaj podobnega, na drugi njivi pa ajdo ki zacveti, ko facelija odcveti.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 56010Odgovor Fizikalec
Pe Avg 17, 2012 5:10 pm

Prevažaš lahko septembra brez problema čebel to čisto nič ne moti. Tud konec oktobra jih znamo premik iz lokacije xy na prezimovališče tako, da glede tega ni problema.
Kolk bo od facelije efekta pa ti noben ne zna povedat to ti bo kazala vaga na stojišču. Septembra je tako še cel meseeec krmljenja tako, da škodil je naravni vir CP pa mrbit kake medičine nau.

Ajda je problem zaradi vročine jaz imam ob 18 hektarski parceli sicer nekaj malega donosa potem nekaj malega minusa in za ajdo je to vreme in ta suša obup. Drug problem so ropi sem lih snoč en kontejner odmakno, ker so se začele ropat...

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 56011Odgovor volk
Pe Avg 17, 2012 9:08 pm

Danilo, kakšne imaš kaj izkušnje z sončnicami? Nekateri pravijo, da se čebele lepijo nanje, sam pa tega ne opazim pogosto.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov