facelija

čebelje paše, medovite rastline, podatki o donosih,...
Uporabniški avatar
cesnikb
PrispevkovCOLON 73
PridruženCOLON Sr Nov 08, 2006 10:43 pm
KrajCOLON Preąnica

facelija

OdgovorCOLON # 29426Odgovor cesnikb
Ne Jun 29, 2008 12:19 pm

Pozdravljeni!
V naslednjih dneh nameravam posejati facelijo. Zanuma me koliko časa je potrebno od sajenja do medenja?

hvala in lp

Uporabniški avatar
Misko
PrispevkovCOLON 469
PridruženCOLON So Jul 01, 2006 11:59 am
KrajCOLON Murska Sobota

OdgovorCOLON # 29427Odgovor Misko
Ne Jun 29, 2008 12:37 pm

Zacveti v šestem tednu po setvi, samo cvetenje pa lahko traja kar tri tedne.
Lep èebelarski pozdrav!

Boštjan

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563
PridruženCOLON Po Nov 07, 2005 2:42 pm
KrajCOLON MS, Iľakovci 69

OdgovorCOLON # 29428Odgovor zver
Ne Jun 29, 2008 12:49 pm

zdravo,

posejaj čimprej. Čas cvetenja je pa težko napovedati, asj je najbolj odvisne od agroklimatskih vplivov.

Js sem se s facelijo ukvarjal dosti, nekateres o imele lepo cvetje že v sredini avgusta, nekatere začetek oktobra...

večinoma sem sejal v strnišče od pšenice ali ječmena. Najpomembnejša je pa voda. eno leto sploh ni vzklilo cel julij, takrat je začela cveteti sred oktobra in ker je bilo vse premaknjeno nazaj, so v novembru čebele še obletavale posamezni cvet....

V teh časih agroklimatskih sprememb je težko kaj zagotovo trditi.

LP,

ŠE 1x
seme pa čimprej v zemljo, saj je zaenkrat dovolj vlage, da rastlina požene glavno korenino nekoliko globje n jo morebitna suš ne bo prizadela tako.

Bo pa facelija sejana sedaj cvetela vse do pozne jeseni.

še nekaj sem se spomnil, ena agrotehnika priporoča tudi odkos facelije po cvetenju. Tu je potrebno povdariti, da mora biti ta odkos čimvišji, nad 15, cm, tako so rastlini uničeni generativni deli (cvet seme), sama pa ni tako poškodovana, da si ne bi opomogla. Po celjenju rane iz stebel poženejo novi poganjki, ki dokaj hitro nastavijo cvetje.

ČE JE ODKOS PRENIZEK, si rastlina ne opomore ampak propade. Ker je tak način odkosa težko zagotoviti, se ta metoda ni obnesla v praksi na velikih površinah. Se pa da to doseči na manjših površinah npr. z ročno koso.

Probajte in opišite izkušnjo.

LP zver
tij se samo fèi

Roman
PrispevkovCOLON 11
PridruženCOLON To Avg 16, 2005 12:15 pm
KrajCOLON Brezovica

facelija

OdgovorCOLON # 29437Odgovor Roman
Po Jun 30, 2008 6:43 am

Še nekaj je pomembno pri drobnih semenih. Ko seme v seješ je odlično da njivo ppo setvi povaljaš z valjarjem in seme pritisneš ob zemljo. S tem zagotoviš vsaj 30 - 40 % boljšo kaljivost.
Sadje je dar narave

Uporabniški avatar
cesnikb
PrispevkovCOLON 73
PridruženCOLON Sr Nov 08, 2006 10:43 pm
KrajCOLON Preąnica

OdgovorCOLON # 29461Odgovor cesnikb
Po Jun 30, 2008 9:12 pm

ali je seme potrebno takoj zaliti?

LP

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563

OdgovorCOLON # 29464Odgovor zver
Po Jun 30, 2008 9:35 pm

js sem posejal skoraj hektarsko površino in je nisme zalival.

lahko pa zaliješ, s tem boš sigurno pospešil razvoj rastline in bo cvetelo dokaj hitro
tij se samo fèi

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 29470Odgovor volk
To Jul 01, 2008 7:41 pm

Pravilo je en ar(100m2) za en panj.Facelija v ugodnih razmerah res zacveti v 6 tednih,cveteti pa zna tudi 6 tednov.Odkos meni delajo srne :? .
Predolgo cvetenje v jesen zna biti problem,saj cveti,še ko je že bila slana.(ne huda).Zna ostati veliko čebel na njej.Tudi dobro medenje pred dežjem zna oropati panje,saj čebele ostanejo in prenočujejo na njej.Odkos-previdno,da ne uničimo preveč čebel.Podor pa zna biti sploh problem.
Možno pa je imeti facelijo pred in po kostanju.Medi res dobro in da obilo cvetnega prahu.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

ursolinko
PrispevkovCOLON 175
PridruženCOLON Po Jun 04, 2007 3:33 pm

FACELIJA Phacelia tanacetifolia Benth

OdgovorCOLON # 30197Odgovor ursolinko
Ne Avg 24, 2008 9:25 am

Kje se da kupit seme te medonosne rastline?
in
Ali bi rastlina zamedila na primorskem, kjer imamo navadno poleti sušo?

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563

OdgovorCOLON # 30199Odgovor zver
Po Avg 25, 2008 9:00 am

v vsaki trgovini kjer prodajajo seme jo lahko kupiš, če pa nimajo zaloge ti pa sigurno naročijo.

za letos si že malo pozen, če boš pa sejal pa poročaj ali ti je zamedilo, ker na primorskem zima pozneje pokaže zobe. Je za probati, posebej letos, ko je dovolj vlage.

V kakem zelo sušnem juliju, pa nebi upal napovedati kakega uspeha. Vsa ta leta odkar delam "poskuse" ni bilo pretirane suše.

LP zver
tij se samo fèi

ursolinko
PrispevkovCOLON 175

OdgovorCOLON # 30205Odgovor ursolinko
Po Avg 25, 2008 9:44 pm

hvala
Saj prav tega se bojim. Po kostanju na obali je delno medil škržat, ostalo pa nič, do bršljana, za katerega menim, da bi bilo bolje, če nebi medil.
Zgleda, da bo treba še naprej hranis s sladkorjem.
L.p.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 30207Odgovor volk
To Avg 26, 2008 12:00 pm

Facelija malo spremeni kolicino nektarja,ce je susa.Pri susi daje vec cvetnega prahu.Vendar naj bi donosi bili se vedno dovolj veliki*30% zmanjsanje.
Facelija pa zna biti past za cebele,ker ostanejo cez noc gor,hud mraz ali pa dez jih vzame.Zato ne bi priporocal pozne facelije.Poizusi,ce bo yima mila,bo dobro,cim vidis zgodaj yjutraj ali pa pozno zvecer se cebele na cvetju,jo je pa bolje pokositi.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

ursolinko
PrispevkovCOLON 175

OdgovorCOLON # 30224Odgovor ursolinko
Če Avg 28, 2008 11:24 am

Hvala lepa.
Mislil sem drugo leto jo posadit, tako, da bi medila v začetku avgusta, takrat, pri nas ni mraza in ne dežja.
Bom poskusil.

Toni
PrispevkovCOLON 8
PridruženCOLON Pe Feb 06, 2009 8:30 pm

OdgovorCOLON # 33225Odgovor Toni
Če Feb 26, 2009 10:15 pm

Pozdrvljeni.
Ali mi lahko kdo svetuje iz svojih izkušenj, kaj je bolje posejati:facelijo ali ajdo ?
Lep pozdrav
Toni

Gregor T.
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Pe Jan 26, 2007 7:50 pm
KrajCOLON Mirna

OdgovorCOLON # 33226Odgovor Gregor T.
Če Feb 26, 2009 10:47 pm

Ajdo sem sejal samo enkrat 20a in na njej ni bilo skoraj nič čebel. Mogoče bi se bolje obneslo, če bi imel kakšno domače seme, ne pa Darjo in drugačno njivo.
Iz svojih izkušenj ti priporočam facelijo, ker dobro medi, ajda pa ne medi ne pridelka ni omembe vrednega. Je pa res da ajda zacveti v štirih tednih, facelija pa v šestih.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 33229Odgovor Odisej
Pe Feb 27, 2009 6:33 am

Marija Thun, priznana biodinamičarka, pravi:

Vprašanje: kdaj bi morali ajdo sejati, da bi dobro medila?
Včasih je ajda v Sloveniji zelo dobro medila, zdaj pa se opaža, da zelo slabo medi. Zakaj?
Ajdo je bolje sejati po spravilu žit kot spomladi.

Ajda medi dopoldne ali popoldne – to je odvisno od Venere in Merkurja. Pri ajdi je prav gotovo pomembno, kdaj se seje. Tista ajda, ki jo sejete po spravilu žit, cveti bolje in čebele se v njej pasejo več kot na ajdi, ki jo sejete spomladi. Ajda, ki jo sejete spomladi, bo naredila lepše seme in če jo boste kuhali, je bolje, da jo sejete maja, jesenska semena niso tako velika.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 33234Odgovor Timijan
Pe Feb 27, 2009 9:48 am

Z ajdo je bilo praktično konec že po drugi svetovni vojni. Mislim da ravno Thun govori, zakaj ajda ne medi več; ona potrebuje revno zemljo, bogata in gnojena ni zanjo. Takrat je le velika, z velikimi stebli, medenja pa ni nič. Marsikdo jo je že poskusno spet sejal, tudi Kočevski med-ved, pa je čebele skorajda povohale niso. Lp t

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33239Odgovor Kočevski med-ved
Pe Feb 27, 2009 10:57 am

Da, sejal sem poizkusno ajdo in facelijo. Ajdo skoraj niso obiskale, ker je ravno tedaj medila lipa. Facelija je izredno medila. Mora pa imeti prave pogoje. Toploto vlago in brezvetrje. Čebel je na njej skoraj bi rekel več kot cvetja. Medi do enega meseca, če ni prevelike vročine.
Priporočljivo je da jo seješ dva meseca prej kot nastopi brezpašna doba. (60-70 dni).
Po nekaterih podatkih je donosa do 700 kg na ha.
Obilo užitkov
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563

OdgovorCOLON # 33253Odgovor zver
Pe Feb 27, 2009 11:26 pm

zadnje dni sem zelo zaseden n ne sledim več.

S setvijo facelije boš sigurneje dobil nekaj nekktarja kot s setvijo ajde.

Ajda rabi, kot so predhodniki povedali, revna tla. Jaz bom dodal da je to narobe, REVNA Z DUŠIKOM morajo biti, ostala hranila ji odgovarjajo če so.

Tudi organska snov predstavlja vir dušika, zato ni priporočljiva niti taka njiva na kateri se je zaoralo veliko organskega materiala.

Najboljši predposevek je rž in ječmen, katerih slamo se pospravi z njive, manj primerna je pšnica, saj se pšenico intenzivnje gnoji (seveda govorim sedaj o konvencionalnem poljedelstvu).

Pomemben je tudi čas setve, katerega ne bom podal, saj se različne sorte v različnih klimatih obnašajo drugače...

S sorto Darja je toliko različnih informacij o medenju, da niti sam ne vem več katerim naj verjamem.

Obstajajo pa tudi (tako sem bral) nekatere stare "sorte", ki so se ohranile v določenih predelih oz. na kmetijah z daljšo tradicijo in te "sorte" bi naj bile tiste stare sorte z manjšimi pridelki in medeče, take kot jih je opisoval Glavar in še kak drug čebelar tistega časa, ki je pisal, recimo Donko.

če se prav spomnim je taka kmetija v Tržiču ali v okolici Tržiča.

Še o Faceliji, tudi 1000 kg donos so dosegli na hektarju.

LP zver
tij se samo fèi

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 33270Odgovor Odisej
Ne Mar 01, 2009 10:03 pm

Nekaj spomina na lanske dni.
Facelijo sem posejal na 10 arih.

Fotografije so iz sredine septembra.

http://picasaweb.google.si/Navratan.Pur ... Tds_H8-QE#

http://picasaweb.google.si/Navratan.Pur ... GEqNinnAE#

Lep dan.

aleksander
PrispevkovCOLON 13
PridruženCOLON Pe Feb 06, 2009 9:42 am
KrajCOLON cerkno

OdgovorCOLON # 33274Odgovor aleksander
Po Mar 02, 2009 7:16 am

Ali je kdo poizkusil sejati Facelijo spomladi in kateri mesec

LP Aleksander
Aleksander

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 33287Odgovor Timijan
Po Mar 02, 2009 8:27 pm

ODISEJ; Nekaj spomina na lanske dni.
Facelijo sem posejal na 10 arih.
Lepe slike, ni kaj! Očitno so čebelce prav zadovoljne s facelijo. Lp t

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563

OdgovorCOLON # 33293Odgovor zver
To Mar 03, 2009 10:10 pm

ja, tudi spomladi sem sejal. Seješ maja. jaz sem sejal zaradi pridobivanja semena.

Kar se medenja tiče seveda tudi medi, ampak ni logike zakaj bi to sejal spomladi zaradi želje medenja. Zakaj, facelija hitro zacveti in takrat je v naravi še veliko hrane oz. kar sortnih medov.

Ko pa pride avgust in je kriza, je pa ta facelija že prestara, brez cvetja. Ne cveti celo leto.

Lahko pa poskisiš z zelo visokim odkosom po prvem cvetenju, po nekaterih virih bi se naj obrasla in spet zacvetela.

Tudi slednje sem probal, pa ni šlo, je tako prepletena, da nisem uspel odstraniti odkošenega, če sem poskušal sem vse populil (ima plitve korenine), tam kjer sem pustil, se je pojavila gniloba in plesen.

Skratka, sejaj v strnišče, recimo ječmenovo.
tij se samo fèi

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 35614Odgovor Kočevski med-ved
Sr Jul 29, 2009 10:19 am

Letos pred 70 dnevi sem posejal na njivi 6-7 a 1,5 kg facelije. ((predvidoma preveč na to velikosat njive). Lepo je vsklila kar se vidi na fotografiji. Na njej je ta trenutek ogromno čebel ( brezpašje). Na drugi fotografiji je čebela z barvo cvetnega prahu facelije, Fotografije so včerajšnje.
Slika
Slika

LP
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563

OdgovorCOLON # 36439Odgovor zver
Po Okt 12, 2009 9:24 pm

Mi smo posejali facelijo letos v strnišče pšenice, 350 metrovb od čebelnjakov. To je bilo v sredini julija.

Zaradi obilice dežja je vseeno dominiral plevel, tako da sem se že bal da sme zapravil 100€ zastonj (za seme), da bo plevel zadušil facelijo.

Mogoče bi temu bilo tako ampak sem investiral še v mulčanje plevela, tik nad bilkami facelije. Pomagalo je, plevel je zaostal facelija ga je prerasla.

Letos je sicer to njiva preej bogata na plevelih ampak je tudi veliko facelije.

Čebele so popolnoma obsedene z njo, torej medi. V bistvu sploh ne vem ali je ta rastlinakoristna, saj sem po kratkem sprehodu po njej okrog 18.00 na njej opazil kar nekaj čebel, ki so očitno nameravale prespati na tem vijoličnem cvetu.

Ali se bodo te čebele vrnile drugi dan ali ne ne vem :). najbrž ja.

LP zver
tij se samo fèi

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 36452Odgovor Odisej
To Okt 13, 2009 2:02 pm

Jaz sem lani facelijo sejal čisto na začetku julija na sveže zorano ledino, brez brananja. Kar po brazdah.
Plevela ni bilo jeseni praktično nobenega ! Facelija je vse zatrla. Saj je znana po tem.
Jeseni smo jo potem pokosili, podorali in posejali piro. Krasna je bila.

Lep dan vsem.

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563

OdgovorCOLON # 36456Odgovor zver
To Okt 13, 2009 5:54 pm

preorana ledina je itak prvoleto dobra za kakršnokoli kulturo, kar se tiče plevelov.

Ledina je namreč zemljišče, ki na dnu nima zaoranih plevelov iz prejšnjega leta.

Problem je pri plitvem preoravanju strnišč ali mogoče le vrtavkanje, ker semena plevelov ne pridejo dovolj globoko.

V preorani ledini bi znali delati probleme trajni pleveli kot so osat, slak, pirnica, če so seveda prisotni. Omenjeni se namreč zelo uspešno razmnojejo s korenino.

Lp zver
tij se samo fèi

Layla
PrispevkovCOLON 10
PridruženCOLON So Feb 06, 2010 12:11 am

OdgovorCOLON # 40908Odgovor Layla
Sr Apr 07, 2010 11:21 am

Zanimiva tema! Glede na napisano, ali bi torej še priporočali facelijo čebelarjem in tudi nečebelarjem oz. če ni njiva blizu čebelnjaka? (Kakšna oddaljenost bi še bila v redu? Ali bi pač bilo treba hodit gledat in biti pozoren na temperature in vreme in pokositi, če je potrebno? (prehladno ali napoved slabega vremena)
Kako izvesti odkos in podor, če še cveti, da je ok za čebele? (Morda neumno vprašanje: a se jih splaši ali zvabi drugam, ali kako? In na kak način? Je bolje, če se kosi ročno ali strojno? Jih mehanizacija oz. glasen ropot ne odžene?)
Kake temperature in vremenske pogoje čebele še preživijo tudi zunaj na cvetovih čez noč?

Ali je kaj pomembno, kaj se je sejalo pred facelijo na njivi? (In s čim se je gnojilo/škropilo?) V smislu zdravja za čebele in tudi morebitno obnašanje na faceliji.

Najlepša hvala za odgovore, če bo kdo kaj vedel napisati! In naj medi!

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 40937Odgovor Odisej
Če Apr 08, 2010 8:13 am

Jaz sem predlani posejal facelijo na preorani ledini (brez brananja) konec junija in polno je cvetela še skoraj ves september. Facelija ZATIRA vse vrste plevela in je odlična za podor.
Ja, če so septembra noči zelo hladne, kakšna čebelica tudi ostane na njej, nisem pa opazil masovnega 'prenočevanja'.
In res so nore nanjo. Seveda tudi zato, ker takrat praktično druge paše ni bilo.
Odkos smo pri nas naredili proti večeru kar s traktorjem - kosilnico. Težko rečem, koliko čebel je morebiti končalo pod kosilnico, a temu se je težko izogniti, če je vreme lepo, se pa mudi z odkosom. Najbolje je izbrati bolj hladen, oblačen dan, ko ne izletavajo.
Ročno bo zelo zelo težko kositi, ker ima facelija kar čvrste, žilava stebla.
Če strnem: facelija je odlična rastlina za rahljanje tal, zatiranje plevela in za podor. Sploh je ni treba gnojiti.

Lep dan vsem.

Layla
PrispevkovCOLON 10
PridruženCOLON So Feb 06, 2010 12:11 am

OdgovorCOLON # 40961Odgovor Layla
Če Apr 08, 2010 10:55 pm

Hvala Odisej!

Fino, da niso čebelce imele kaj večjih problemov zaradi nje. :)
Koliko stran od čebelnjaka pa je bila njiva?

Ali mislite, da bi bila facelija ok tudi za v hribe, kjer rata kmalu precej hladno? (Ajda za hrano ljudi je včasih pozebla, leta nazaj, ko so jo še sejali.) Ali je tudi facelija bolj za nižine, kjer je čez noč topleje?

Pa kaj bi bilo bolje, ajda ali facelija ali kaj drugega npr. za po krompirju in fižolu? (Najbrž bi bila facelija malo prepozna?) Nekateri sejejo ajdo po krompirju. Ali je kak problem, če se je prej škropilo krompir? (Saj js bi rada čimbolj eko, samo ni moja njiva :))
Pa če ima ajda rada tla brez dušika - je po fižolu preveč dušika notri, ali je ok? (Če se pusti fižolovino na njivi ali odpelje, ne vem, če je kaka razlika? Saj menda korenine nase vešejo dušik, če se prav spomnim?)

Najlepša hvala še enkrat in lep dan!

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 40969Odgovor Odisej
Pe Apr 09, 2010 8:25 am

Ojla, Layla
Layla napisal/-aCOLONHvala Odisej!

Fino, da niso čebelce imele kaj večjih problemov zaradi nje. :)
Koliko stran od čebelnjaka pa je bila njiva?
Nimam pojma, koliko daleč je bil kakšen čebelnjak od njive. Takrat še nisem imel čebel in v bližnji okolici njive (polmer 500m) ni nobenega čebelnjaka. Facelija pa je bila v času cvetenja vsak dan polna čebel.

[quote="Layla"Ali mislite, da bi bila facelija ok tudi za v hribe, kjer rata kmalu precej hladno? (Ajda za hrano ljudi je včasih pozebla, leta nazaj, ko so jo še sejali.) Ali je tudi facelija bolj za nižine, kjer je čez noč topleje?[/quote]
Ne skrbi glede facelije in hribov. Pri nas je malo manjk kot 500mnv in precej hladna klima. Sej jo tako, da bo zacvetela sredi avgusta in bo v redu. Do cvetenja potrebuje vsaj šest tednov, v hladnejših legah raje več.
Če jo seješ v začetku junija, bodo čebele imele pašo avgusta in začetek septembra in to je odlično.
[quote="Layla"Pa kaj bi bilo bolje, ajda ali facelija ali kaj drugega npr. za po krompirju in fižolu? (Najbrž bi bila facelija malo prepozna?) Nekateri sejejo ajdo po krompirju. Ali je kak problem, če se je prej škropilo krompir? (Saj js bi rada čimbolj eko, samo ni moja njiva :))[/quote]
Za ajdo pravijo, da zadnja leta ne medi dobro. Pravega vzroka ne poznam.
Škropljenje v klasičnem smislu (kemija torej) vedno škodi - ne samo čebelam, ampak tudi ljudem, ki ta krompir jejo. Pa toliko naravnih sredstev je na voljo :-(
Facelija tudi ne potrebuje gnojenja in je s tega stališča sila nezahtevna. Ajda pa slabo uspeva na tleh, ki kjer se uporablja kemija. Ej, morda je pa to razlog slabega medenja?

Lep dan vsem.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov