GJ nakladni panj

o panjih, panjskih sistemih in ostali čebelarski opremi

ModeratorCOLON Oldy

jagodnisok
PrispevkovCOLON 60
PridruženCOLON To Apr 10, 2012 11:33 am
KrajCOLON Maribor

Re: GJ nakladni panj

OdgovorCOLON # 71710Odgovor jagodnisok
Sr Jan 25, 2017 8:06 pm

Torej če že nakladni panj potem navadna LR naklada, ker je GJ panj slab ?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 71711Odgovor boriss
Sr Jan 25, 2017 8:07 pm

Isto sranje.

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

OdgovorCOLON # 71712Odgovor cebelrcek
Sr Jan 25, 2017 8:25 pm

Tako je. Razlog je enostaven tj. hrbet.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 71715Odgovor volk
Če Jan 26, 2017 11:07 am

Nakladni panj je narejen za italijanko. Matice neustavljivo zalegajo, druzine so ves cas v kondiciji, zal ima italijanka zelo slab spomin, zato morajo biti panji narazen. Ne roji, v vecini drzav nikoli ne gledajo zalege. Samo pobirajo med iz mediscne naklade.

Kranjica roji, pregleduje se plodisce, dosega manjso moc, prinese dovolj medu, leta v bolj ekstremnih razmerah, pri nizji ali pa tudi visji temperaturi in vetru, kot italijanka. Ima odlicen spomin, zato lahko veliko panjev na kup nalozis. In kar je najbolj pomembno, ima zelo nizko porabo pozimi, italijanka v zimskih razmerah slabo prezimi.

Iz teh razlogov se je za italijanko razvilo nakladni panj, za bolj zahtevno kranjico je pa nujno lazje upravljanje ob vsakem vremenu, torej cebelnjak z sistemom listovnega panja.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

MaMe
PrispevkovCOLON 484
PridruženCOLON Sr Jun 03, 2009 1:01 pm

OdgovorCOLON # 71718Odgovor MaMe
Če Jan 26, 2017 10:36 pm

Až panj je dober za predelavo v kak sušilnik sadja.

Za prav panj greš pa iz slovenije proti severu, jugu, vzhodu, zahodu. Povsod ga najdeš, začuda tudi kranjsko čebelo.

Sem provokativen ampak res ne razumem kako lahko folk piše take stvari kot da ne vidi dalje od svojega plota.

Lp
M

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 71719Odgovor boriss
Če Jan 26, 2017 11:01 pm

O tem kam moras iti za videti dober panj - ne bi lih. Eni smo namreč šli zelo daleč.

Obstaja veliko kišt. In vsak mora zase sam najti najboljšo. Za mene tvoja drva to lih niso.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 71720Odgovor volk
Pe Jan 27, 2017 9:35 am

Obstaja ena zelo poucna zgodba o Italijanu, ki je na Tolminskem kupil 40 druzin in to kranjice. Potem je poleti klical in norel, da so zanic cebele, da so mu vse zrojile. Ni videl razlike v cebelah. Ni vedel, da se gnezdo kranjice siri z sati, ne pa celimi nakladami( normalne velikosti, druga je zgodba z polovicnimi in 2/3 lr) . In ni vedel, da kranjica ne gre prav rada v medisce. Ampak vse to je nekaterim brezveze. Pri vseh teh pisanjih po forumih se mi vedno bolj zdi pomembno, koliko cebel nekdo oskrbuje, kaj vse je ze preizkusil, kaksen ima izkupicek v proizvodih in kar je najpomembnejse, kako se pocutijo njegove cebele in varoja. Vsekakor je pri nasvetih o panjskih sistemih pomembno kaksen doseg ima nek sistem. Do koliko panjev s kranjico lahko nekdo rentabilno in eticno cebelari. Bucke se lahko prodaja po forumih, sploh ko se govori o panjih in razlikah med cebelami, pa kaj, ko nas je v Sloveniji prav malo, ki to poznamo iz prakse ne iz virtualnega sveta.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

MaMe
PrispevkovCOLON 484

OdgovorCOLON # 71721Odgovor MaMe
Pe Jan 27, 2017 7:48 pm

Volk se strinjam s tabo, jaz bi celo dodal da se sprašujem na čem so nekateri da pišejo take neumnosti oziroma so tako samozaverovani vase in sebe dojemajo kot edine zveličarje.

Zelo poučna je tudi zgodba o tem, koliko čebel gre vsako leto v eno državo zahodneje od italije.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 71722Odgovor levstek008
Pe Jan 27, 2017 9:17 pm

MaMe napisal/-aCOLONVolk se strinjam s tabo, jaz bi celo dodal da se sprašujem na čem so nekateri da pišejo take neumnosti oziroma so tako samozaverovani vase in sebe dojemajo kot edine zveličarje.

Zelo poučna je tudi zgodba o tem, koliko čebel gre vsako leto v eno državo zahodneje od italije.
Večina exporta kranjice gre na DB satju v I in F....Kako to, če kranjica ni za DB?? :lol: :lol: Bučke??
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
PridruženCOLON Sr Feb 26, 2014 9:06 pm
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 71723Odgovor papagaj93
Pe Jan 27, 2017 9:39 pm

Če bi bila ne bi bil potreben transport... Prodaja tisti ki ima, kupuje tisti ki nima. Tisti ki ima dela nekaj prav, tisti ki nima pa nekaj narobe... To je jasno kot beli dan!

Sicer se ne vključujem v te debate...ampak to je tako lepo napisano in to bo vsak razumel in se strinjal z mano.

LP

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 71724Odgovor volk
So Jan 28, 2017 10:31 am

Je treba vedet, kako stvari tecejo v Franciji itd.. in v Sloveniji se nam niti sanja ne. Kupci rabijo mocne druzine spomladi, ker jih vozijo kot oprasevalski servis. Delajo takole. Kupis mocno druzino v Sloveniji, jo peljes na plantaze sadja, dobis placano in je druzina pokrita. Potem gres pa naprej na pase, od zajblja, sivke, soncnic, imajo vse tako kostanj, lipo itd. Na zadnjo paso poberes matice ali ven, ali pa v kletke, stocis se zadnjo paso in stopis vosek. Ce bi v sloveniji tako delali, bi izgledalo takole. Kupim od vas druzine za 70 €, jih peljem na plantaze cesenj, sliv, jabolk, v tujini pa se citrusov itd, in dobim najmanj dvakrat po 50€ torej 100. Druzina in prevozi so pokriti. Potem pa 15 kg akacije, 10 kg gozda, 15 kg lipe ali kostanja, 10 kg sivke ali soncnic. In nobenih zdravil za varojo, nobenega cukra, pac pa dopust na bahamih...
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 71725Odgovor levstek008
So Jan 28, 2017 11:08 am

Za F ne vem točno kaj delajo...vem pa kaj delajo v Italiji z kranjico. In to v DB-jih!

Lp Matej

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 71726Odgovor volk
So Jan 28, 2017 11:11 am

Bi bil zelo vesel, ce opises njihov sistem. Vas pa vse na forumu pozdravljam iz kavcukovih plantaz v jugovzhodni aziji... to precej medi.. na longanu je tukaj na 14 dni poln panj medu... medi 3 mesece...
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 71727Odgovor levstek008
So Jan 28, 2017 11:28 am

Čebelarijo v DB-jih.....Jih vozijo po pašah.....

Lp Matej

MaMe
PrispevkovCOLON 484

OdgovorCOLON # 71728Odgovor MaMe
So Jan 28, 2017 11:57 am

V francijo se mačeloma prodajajo družine na 5ih DB satih...močna družina??

joe1982
PrispevkovCOLON 108
PridruženCOLON To Dec 25, 2012 4:24 pm

OdgovorCOLON # 71729Odgovor joe1982
So Jan 28, 2017 12:42 pm

Volk očitno že prakticira Francosko metodo čebelarjenja(vsaj zadnji del) :D
Mi je pa zanimiv podatek za Srbijo:DB 43% LR41% AŽ7% FR3% in ostali panjski sistemi kar manjka do100%.Še bolj zanimivo mi je da čebelarijo z kranjico in od tega še ogromno panjev na kontejnerjih-pa vidim jim super laufa.Še dobro da nimamo cenzure in blokado interneta da lahlko vidmo kaj se dejansko dogaja čisto v naši bližini.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 71730Odgovor Fizikalec
So Jan 28, 2017 3:31 pm

Saj si lahko vsak omisli kontejner z DB LR pa zaradi mene tudi GJ panji. Nikjer ni prepovedano kaj takega narediti in okoli voziti. Sklicevanje kaj majo v franciji, srbiji, Italiji pa še kje je povsem brezpredmetno. Saj smo v naši lepi jugi tudi imeli fičoje, jugoje pa lade le zakaj jih več ne? Dokler nekdo ne operira z 150 panji ali več in z tem doseže nek bruto promet na letni ravni 80.000€ ali več zaman kaj razlaga kako je nekaj odlično in oh in sploh. Imamo proizvajalcev avtomobilov en kup ampak še vedno vsi ne vozijo BMW-ja ali pa KIE itd..itd...
Vsak ima možnost izbrat panj za katerega smatra, da bo z njim imel najmanj dela in največ dobička. Dokler se pogovarjamo o par panjih to ni noben merodajen podatek. Kot sem napisal merodajen podatek je 150 panjev ali gor kar ti da spodoben zaslužek za preživetje ostalo je pač čisti hobi. Fotografov je tudi veliko ampak malo je takih, ki od tega živijo torej mešat jabolka pa hruška ni lih pametno.
Saj se nisem mislo oglašat ampak včas pa ne morem biti tiho.... :mrgreen:

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 71731Odgovor volk
So Jan 28, 2017 3:34 pm

Joe, mislim da je precej zaljivo izjavljati, kako jaz cebelarim, saj me niti ne poznas in nimas pojma, kje cebelarim in kako. Jaz bi se na tvojem mestu pred dajanjem takih izjav prvo vprasal o primernosti le teh. Cebelarstvo v Srbiji pa osebno dobro poznam. Kar se pa tice moci druzin na DB satju na 5 satih, pa imam obcutek, da marsikdo niti videl ni DB sata. Ter povrsine zalege ter stevilcnosti cebel v takem panju. In to v obdobju prodaje cebel za italijo in francijo.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 71732Odgovor Fizikalec
So Jan 28, 2017 3:39 pm

levstek008 napisal/-aCOLON Večina exporta kranjice gre na DB satju v I in F....Kako to, če kranjica ni za DB?? :lol: :lol: Bučke??
No, če bi ti bil prej na sceni čebelarski bi kaj več vedel ne na pamet pisal. Zdešar je kaki dve desetletji nazaj, ko se je začel export naše kranjice v Francijo lepo rekel, da jih z našo čebele treba naučit čebelarit. Pa tudi marsikaj se je na tem takrat naredilo, na kakem srečanju pa sestanku sem bil tudi zraven ampak se mi sploh ne da, da te prepričujem oziroma razlagam nekaj.
Noja velikooo zadev je tu o katerih določeni nimate pojma z mano vred pa tudi nikoli ne bomo imeli. Dejstvo pa je, da roji so IZKLJUČNO napaka in neznanje čebelarja pa čisto nič drugega neglede na vse ostale dejavnike. Spet se mi ne da dalje razglabljat....

joe1982
PrispevkovCOLON 108

OdgovorCOLON # 71733Odgovor joe1982
So Jan 28, 2017 5:39 pm

Volk mislim da se nisva najbolje razumela.ni blo mišljeno nič žaljivega to je bla samo mogoče neposrečena primerjava primera iz Francije in dopusta na Bahamih in tvojga pozdrava iz plantaž kavčuka,ne vidm nič žaljivga v temu pa lep pozdrav.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 71734Odgovor boriss
So Jan 28, 2017 6:38 pm

joe1982 napisal/-aCOLONVolk očitno že prakticira Francosko metodo čebelarjenja(vsaj zadnji del) :D
Mi je pa zanimiv podatek za Srbijo:DB 43% LR41% AŽ7% FR3% in ostali panjski sistemi kar manjka do100%.Še bolj zanimivo mi je da čebelarijo z kranjico in od tega še ogromno panjev na kontejnerjih-pa vidim jim super laufa.Še dobro da nimamo cenzure in blokado interneta da lahlko vidmo kaj se dejansko dogaja čisto v naši bližini.
Tole "super laufa" se na koncu zreducira na
ura(€)/panj
Km(€)/panj
Kg (€)/panj
In ko res ornk zreduciras dobiš xxxx panj/čebelar = plača/ čebelar

In ko boš to zase dobro preučil in si zračunal končno razmerje mi pa prosim povej kateri panj je najboljši. Prej pa samo malo lapaš.

joe1982
PrispevkovCOLON 108

OdgovorCOLON # 71735Odgovor joe1982
So Jan 28, 2017 9:34 pm

Pozdravljen Boris.Ta moj post je samo in zgolj statistični podatek kot odgovor na to da Kranjica ni za nakladne panje.
Jaz za sebe vem kater panj je najboljš bova pa teško dobila pravo razmerje dela in vseh xxx-ov ker je kar drgačn sistem in moj sistem delaje le nekoliko drgačn. Tko da kar oba lahko
lapava naprej :) Je pa dejstvo da sm le hobist in uživam v temu kar delam.Sem pa zmeraj bolj vesel ker moje čebele ne znajo brat in jih prou malo briga v kaki kišti so.Sila enostavno-ko jim zmajnka dela jim zrihtam ko nimajo placa nova naklada,ostalo pa same boljš obvladajo.Ukradem jim višek meda in še zdravljenje malenkost pomoči s cukrom,in sezona je mimo.Simpl kot pasulj. :)
Lep pozdrav vsem

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 71736Odgovor Odisej
Po Jan 30, 2017 2:46 am

Fizikalec napisal/-aCOLONNoja velikooo zadev je tu o katerih določeni nimate pojma z mano vred pa tudi nikoli ne bomo imeli. Dejstvo pa je, da roji so IZKLJUČNO napaka in neznanje čebelarja pa čisto nič drugega neglede na vse ostale dejavnike. Spet se mi ne da dalje razglabljat....
Čeprav je naziv foruma "Forum slovenskih čebelarjev", se zdi, da bi bilo korektno dodati še besedo 'komercialnih'. Zaradi glasnosti slednjih in vse pogostejših izračunov ekonomike, ki so poslednji argument proti vsemu ostalemu napisanemu. Kot da bi šlo pri čebelah za industrijske obrate, kjer so vse operacije od nabave, proizvodnje in logističnih poti strogo normirane in podrejene enemu samemu cilju. € plusu .

Danilo, spoštujem tvoje znanje, tvoje dosežke in vse ostalo, a včasih, kot ti, tudi sam ne znam biti tiho.

Res žalostno, kam smo prišli. Rojenje, ta najveličastnejši dogodek v življenju čebelje družine, bistvo njenega obstoja, steber vitalnosti in edini normalen način nadaljevanja vrste, je postavljen na sramotili steber. In z njim pribit še čebelar - brezveznik.

Če bi imele pri vsem tem čebele kaj besede, bi bilo kvečjemu obratno kar se tiče sramotilnega stebra. A je nimajo.

Drznem si malce spremeniti Danilov stavek: dejstvo pa je, de je preprečevanje rojenja IZKLJUČNO neznanje čebelarja.

Ali pa ...

Slika

Kako se da čebelariti uspešno brez nasilnega preprečevanja rojenja tudi v komercialnem pogledu, znajo povedati tisti, ki imajo +150 panjev (kar tu na forumu očitno postaja meja, nad katero je dovoljeno odpirati usta) ... a kaj, ko so doma v Franciji :
http://pcelarskizurnal.blogspot.si/2014 ... snica.html

ali Nemčiji:
http://www.ajda-vrzdenec.si/ewExternalF ... .html#p=26

Srečno, čebele.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 71737Odgovor boriss
Po Jan 30, 2017 8:48 am

joe1982 napisal/-aCOLONPozdravljen Boris.Ta moj post je samo in zgolj statistični podatek kot odgovor na to da Kranjica ni za nakladne panje.
Jaz za sebe vem kater panj je najboljš bova pa teško dobila pravo razmerje dela in vseh xxx-ov ker je kar drgačn sistem in moj sistem delaje le nekoliko drgačn. Tko da kar oba lahko
lapava naprej :) Je pa dejstvo da sm le hobist in uživam v temu kar delam.Sem pa zmeraj bolj vesel ker moje čebele ne znajo brat in jih prou malo briga v kaki kišti so.Sila enostavno-ko jim zmajnka dela jim zrihtam ko nimajo placa nova naklada,ostalo pa same boljš obvladajo.Ukradem jim višek meda in še zdravljenje malenkost pomoči s cukrom,in sezona je mimo.Simpl kot pasulj. :)
Lep pozdrav vsem
JA samo končni xxx lahko ti isto tako dobro poveš kot jaz - ker ti xxx povedo kok časa porabiš na čebeljo družino čez celo leto.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 71738Odgovor boriss
Po Jan 30, 2017 8:58 am

Odisej.

tisti članek ko govori o vareovi košnici sem bral točno tok dolgo da sem zvedel da v njej rabiš zanič družine za zimo in da jih lahko direktno krmiš z medom.

Dve ornk neumnosti - dost mam.

Danilo ni nič pisal kako dosežeš "nič rojenja". JAz zadnjih 20 let nisem niti enkrat preprečeval rojenja - pa ga vseeno nimam.
Čeprav je naziv foruma "Forum slovenskih čebelarjev", se zdi, da bi bilo korektno dodati še besedo 'komercialnih'. Zaradi glasnosti slednjih in vse pogostejših izračunov ekonomike, ki so poslednji argument proti vsemu ostalemu napisanemu. Kot da bi šlo pri čebelah za industrijske obrate, kjer so vse operacije od nabave, proizvodnje in logističnih poti strogo normirane in podrejene enemu samemu cilju. € plusu .
Tale odstavek pa je meni povsem nesramen. Ko se govori o "Najboljšem " panju je prva stvar počutje čebel takoj druga pa ekonomika. Ker prvo doseže kuj vsaka "kišta" - je poj za za razpravo pomembna samo še druga kategorija - ekonomika!

Drgač pa če češ se lahko "komercialni" čebelarji "zapremo" v svoj krog - in jasno vse podatke ki jih mukotrpno pridobimo zadržimo zase - in jih seveda nato drago prodamo! Itak mi gredo raznorazni posnemovalci ki se hvalijo s tujim prejem hudo na živce.

Drgač pa po stvareh ki so se dogodile v decembru in januarju lahko z vso odgovornostjo trdim da smo mi "vrh slovenskega čebelarstva" - po znanju! ZA kar sem trdno odločen da bomo tudi dokazali (da bo to splošno znano).

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 71744Odgovor Fizikalec
Po Jan 30, 2017 5:38 pm

Odisej saj včasih se vsaj nasmejem ob branju kakih umetnin tu gor. Sem jaz kje zapisal slučajno, da kdo ne sme imeti čebele zaradi rojenja? Če mu je to užitek zakaj pa ne?
Kot drugo vsak normalni proces razmnoževanja se je spremenil tudi človeški a ne? Kontracepcija je še zmeraj boljša od splava, splav pa boljši od neželenega otroka, dati v posvojitev otroka pa še vedno boljša kot, da ga mlada mamica vrže v smeti a ne?

Mene sploh ne zanima kaj delaš ti in kako čebelariš pa kaj kje kdo dela dokler le ni preblizu mene, da mi škoduje. Jaz se ne sekiram kaj delaš ti dokler za čebele poskrbiš (če nisi poleg mene mi je vseeno če ne) ti pa pusti ostale kateri rabijo kaj denarja, da znajo z čebelami delati tako, da ga zaslužijo brez da z čebelami "mesarijo" in da vsi, ostali, ki ne znajo delat imajo od koga čebele kupit.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 71749Odgovor Odisej
To Jan 31, 2017 1:29 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONOdisej saj včasih se vsaj nasmejem ob branju kakih umetnin tu gor.
Sva si podobna, le da se jaz bolj kislo nasmehnem.
Fizikalec napisal/-aCOLONSem jaz kje zapisal slučajno, da kdo ne sme imeti čebele zaradi rojenja? Če mu je to užitek zakaj pa ne?
Nisi tega napisal, Danilo. In tudi jaz nisem omenil, da bi.
Si pa zakričal (velike črke), da je to napaka in neznanje čebelarja in povedal, da gre za dejstvo. Čeprav je v resnici le tvoje mnenje .
Fizikalec napisal/-aCOLONKot drugo vsak normalni proces razmnoževanja se je spremenil tudi človeški a ne? Kontracepcija je še zmeraj boljša od splava, splav pa boljši od neželenega otroka, dati v posvojitev otroka pa še vedno boljša kot, da ga mlada mamica vrže v smeti a ne?
Kontracepcija pač ni proces razmnoževanja ampak prav nasprotno: preprečevanje razmnoževanja. Kot pri čebelah zavirati rojilni nagon in ga preprečevati.
Čebelam pustiti, da doživijo in izživijo rojilni nagon, je mnogo boljše kot preprečevati jim. Rojenje družine je znak, da čebelar razume življenje čebel.
Samo to sem želel povedati - da ne gre za napako in (ali) neznanje.

Lep pozdrav preko Mure.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 71750Odgovor boriss
To Jan 31, 2017 2:33 pm

Rojenje družine je znak da čebelar ne razume potrebe družine. In ker ji je dal premalo placa jo pač raznese.

To je podobno ko naše pubertetnike "raznese" (zaradi hormonov) - prav hude koristi od viška hormonov ni.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 71751Odgovor Odisej
To Jan 31, 2017 2:34 pm

Če smem, bi pa izkušene - predvsem iz Združenja - vprašal: govorimo o skrbi za čebele in rečeno je bilo, da je to eden pomembnih razlogov za ustanovitev Združenja.
V čem je torej preprečevanja rojenja (karkoli se že uporablja v ta namen) del skrbi za čebele ?
Ali drugače: kaj je v tem dobrega za čebele ?

Prijateljski pozdrav vsem.
-----------
OPOMBA: Boriss je bil za sekundo hitrejši in je napisal tisto, kar sprašujem tukaj.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 71752Odgovor boriss
To Jan 31, 2017 2:36 pm

Oni ki znamo "preprečujemo" rojenje tako da čebelam damo prostor - in potem ne delamo NIČ.

A je to zate "škodljivo" za čebele?

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov