GJ nakladni panj

o panjih, panjskih sistemih in ostali čebelarski opremi

ModeratorCOLON Oldy

jagodnisok
PrispevkovCOLON 60
PridruženCOLON To Apr 10, 2012 11:33 am
KrajCOLON Maribor

GJ nakladni panj

OdgovorCOLON # 71659Odgovor jagodnisok
Pe Jan 13, 2017 8:37 pm

Ima kdo podatek kdo vse izdeluje GJ panj ?

Hvala.

LP!

MaMe
PrispevkovCOLON 484
PridruženCOLON Sr Jun 03, 2009 1:01 pm

Re: GJ nakladni panj

OdgovorCOLON # 71660Odgovor MaMe
Pe Jan 13, 2017 11:04 pm

Za tisto k. škatlo hočjo čez 20 eur. Povprečen mizar ti naredi za 10 eur, če se boš sam lotil te pride pa 5 eur.

jagodnisok
PrispevkovCOLON 60
KrajCOLON Maribor

OdgovorCOLON # 71661Odgovor jagodnisok
Pe Jan 13, 2017 11:31 pm

In zakaj bi sedaj bila škatla k. ?! Cena je seveda navita.
Bi si sam izdelal nekaj testnih panjev. Lažje je če imaš vzorec pred seboj.
Zato sem tudi vprašal če še kdo izdeluje ali pa ima en komplet za prodat ?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 71662Odgovor boriss
So Jan 14, 2017 8:13 am

Kaj si eni čudno predstavljate delo za prodajo - čist za vse so cene navite???

Ampak ko v stroške všteješ poleg materala še amortizacijo in delo so izračuni "da glava boli"

Rtič
PrispevkovCOLON 151
PridruženCOLON Sr Okt 12, 2016 6:19 pm

OdgovorCOLON # 71663Odgovor Rtič
So Jan 14, 2017 9:24 am

Eni bi pač radi da jim ljudje zastonj delajo. Ne vedo pa, da tisti ki dela legalno za prodajo mora računati amortizacijo, plačati davke, obratovalne stroške, razna dovoljenja, licence, izobraževanja, zaposlene, zaščitno opremo,... in delajo za to, da jim na koncu tudi kaj ostane.
Je pa tako, da če imamo preveč stvari podarjenih izgubimo občutek vrednosti, zato eni pravijo da od članarine ČZS ne dobijo nič. Pozabijo pa, da če bi legalno morali sami vse naredit bi si morali sami plačevati izobraževanja (predavanje NVI, HACCP izpit sta obvezna po zakonu za opravljanje čebelarske dejavnosti), zastopanje pred državo za ohranjanje neobdavčenih 40! panjev, prosta prodaja primarnih proizvodov končnemu kupcu brez potrdil in računov, itd... bi bil tudi med zelooo drag.
Se pa znajde vsak po svoje, jaz sem npr. na Hrvaškem kupil komplet nakladni LR z AŽ satniki (uradno ne GJ) panj z notranjim smukalnikom, 3 naklade, testna mreža za varojo, 30 okvirčkov za cca 50€ z računom, na oko v redu izdelano, o kvaliteti (še) ne bi razpredal, vzel sem ga za to da malo vidim kako zadeva deluje in ker ni bil po moji oceni predrag.

medo4
PrispevkovCOLON 358
PridruženCOLON So Nov 20, 2010 8:28 pm
KrajCOLON ®etale (haloze)
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 71664Odgovor medo4
So Jan 14, 2017 11:37 am

Tudi, če ne plačaš nobenega davka se škatle za 10 evrov ne splača delati razen zase. Sploh pa to ni panj ,katerega bi bilo vredno imeti pri hiši. Sem jih sam naredil in vse prodal čez tri leta.
Lp,Medo4

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 71665Odgovor boriss
So Jan 14, 2017 12:24 pm

Ta panj nujno rabiš - drugače ne boš nikoli prepričan da je res zanič. Nujno jih naredi vsaj ene 20 da bo test dal realne podatke.

Lohk pa tudi poslušaš izkušenejše

joe1982
PrispevkovCOLON 108
PridruženCOLON To Dec 25, 2012 4:24 pm

OdgovorCOLON # 71666Odgovor joe1982
So Jan 14, 2017 1:23 pm

Lastne izkušnje?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 71667Odgovor boriss
So Jan 14, 2017 2:28 pm

Katere pa?

Rtič
PrispevkovCOLON 151

OdgovorCOLON # 71668Odgovor Rtič
So Jan 14, 2017 2:48 pm

"Ta panj nujno rabiš - drugače ne boš nikoli prepričan da je res zanič. Nujno jih naredi vsaj ene 20 da bo test dal realne podatke."

Ja, res je. Ker mi tisti ki jih imajo pravijo da so super in da če bi lahko šli nazaj bi samo te imeli, nekateri so jih probali mi pravijo da so zanič in tretji ki jih nikoli niso imeli pravijo da jih ne bi nikoli, bom pač enega pri sebi preizkusil da vidim, za kaj se sploh gre.
Škoda samo, da imamo cel kup panjskih sistemov in njihovih izpeljank za katere vsi pravijo da so najboljši in hkrati vsi so za nič. Zgleda da moramo vsi it čez to zapravljivo izkušnjo in si ustvariti svoje mnenje. :)
Mi bo pa ostalo kot vodilo nekaj, kar mi je rekel en čebelar ko sem razmišljal katere panje prvič nabavit in kateri so najboljši. Vprašal me je, če res mislim da Žnideršič ni znal narediti večjega panja. Rekel je, da ga je sam naredil za svoje potrebe in svoj pašni okoliš. In sam mislim da je pri vseh panjih tako, da je treba preveriti svoje potrebe, svoje zmogljivosti, zmožnosti in načrte za prihodnost potem bo prišel ven zagotovo "pravi" panj.

MaMe
PrispevkovCOLON 484

OdgovorCOLON # 71669Odgovor MaMe
So Jan 14, 2017 2:56 pm

Ma zakaj bi bile zanič... Jih imam nekaj pa so čist ok. Prosim ne filozofirat o ceni. Imaš mizarja na lavrici, ki ti jih naredi za neki čez 20 eur. Pa greš z enim muštrom oz. načrtom iz knjige, do čist normalnega mizarja, ki to opravlja profesionalno ampak ne ve koliko so drugače cene in ti bo naredil serijo naklad pol ceneje. Tak sem jaz naredil v prvo.

Sej ni nič narobe če se prodajajo panji po 100 eur, pa ostala oprema po xyz ceni. Kdor ima dnar in mu ni problem, je to seveda najenostavnejši način. Lahko pa vse stvari preiščeš in preštudiraš ter prihraniš kar nekaj evrov.

Za moje pojme so vse čebelarske stvari precenjene.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 71670Odgovor boriss
So Jan 14, 2017 4:33 pm

Žnidaršič je naredil paj ustrezen znanju ki ga je imel. In naredil je panj 3 x večji kot so bii kranjiči.
Več ni upal.

Da boš pa res prepričan da je to To pa nujno rabiš še kontrolno skupino. Predlagam da narediš še vse ostale panje (minimalno po 20 kosov)

Rtič
PrispevkovCOLON 151

OdgovorCOLON # 71671Odgovor Rtič
So Jan 14, 2017 6:00 pm

Če bi imel to možnost bi res vse to preizkusil. :)
Sej jaz ne rečem da je vsak od vas prišel do svojih ugotovitev in fura svoj sistem kot najboljši. V svetu je ogromno poklicnih velikih čebelarjev v vseh panjskih sistemih. Če bi bil en sam odgovor bi bili vsi enaki.

jagodnisok
PrispevkovCOLON 60
KrajCOLON Maribor

OdgovorCOLON # 71672Odgovor jagodnisok
So Jan 14, 2017 6:11 pm

Kaj so po izkušnjah negativne strani tega panja ?

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

OdgovorCOLON # 71673Odgovor cebelrcek
So Jan 14, 2017 6:35 pm

Če si začetnik, GJ panj nima niti ene prednosti pred 2/3 LR.

Če že čebelariš v AŽ panjih pa je GJ panj v prednosti, samo v tem, da ostane ista mera satnika. Družine je torej enostavno preseliti, točilo ostane isto ...

Sicer pa ne rabiš bit ravno veleum, da ugotoviš koliko tehta naklada polna medu. Če želiš to dvigovati potem je GJ panj pravi zate. Ko jih nabaviš te panje pa začni dajati denar na stran, ki ga boš potreboval za ortopeda in fizioterapijo :)

Rtič
PrispevkovCOLON 151

OdgovorCOLON # 71674Odgovor Rtič
So Jan 14, 2017 7:40 pm

boriss napisal/-aCOLONclanka pred svojim se se vedno ne citira

Kar se tega tiče se popolnoma strinjam z vsemi temi ugotovitvami, ampak ko kot začetnik sprašuješ različne ljudi z različnimi panjskimi sistemi se srečuješ z velikimi težavami. Sam sem se znašel v debati s tremi izkušenimi čebelarji, eden na DB, drugi troetažni AŽ, tretji 9 satar. Vsi trije so bili najboljši. Po končani debati sem bil še vedno na začetku. :)
Dokler sem na začetku in nimam večjega števila panjev se mi še splača kaj zaradi radovednosti eksperimentirat, zato sem vzel enega nakladnega da vidim kaj to sploh je. Verjamem pa, da ko imaš že kaj več panjev in ambicij, se splača it po nasvet k nekomu ki živi od tega, ker ostali ti bodo težko priznali svoje napake. G. Seražin je gotovo preizkusil vse to in prišel do svojega rezultata, lepo je tudi da svoje izkušnje deli z nami in nam prišpara marsikatero neumnost, ampak ne more bit uspešnega razvoja brez kakšne lastne neumne napake, katero bomo seveda na koncu tudi priznali. :)

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 71676Odgovor boriss
So Jan 14, 2017 7:58 pm

Jasno vsak mora pred resnim pričetkom čebelarjenja zmetati en kup denarja v smeti. Le zakaj bi človk verjel izkušenejšim?

Res pa je tudi da lih vsak ki ima čebele še ni strokovnjak!

MaMe
PrispevkovCOLON 484

OdgovorCOLON # 71677Odgovor MaMe
So Jan 14, 2017 8:04 pm

In še ena resnica... Vsak hvali svojo robo. Sistem ki ga človek uporablja je najboljši.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 71679Odgovor boriss
So Jan 14, 2017 9:25 pm

Eni ga hvalijo zato ker edino tega poznajo. Drugi ga hvalimo zato ker smo enkrat že zamenjali 300 panjev. Prej pa jasno kaj sprobali.

In jasno - ni treba verjeti - plačajte svoje napake (le zakaj bi se učili od drugih?)

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

OdgovorCOLON # 71680Odgovor cebelrcek
Ne Jan 15, 2017 7:17 am

Ko še nisem ločil trota od matice sem en mesec bral o panjskih sistemih ter o biologiji čebel. Hitro sem dojel kateri panj je najboljši in z njim začel čebelarit :D

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 71682Odgovor volk
Ne Jan 15, 2017 10:47 am

Zanimivo, da v knjigi Slovensko cebelarstvo 2 del, kjer najbolj hvalijo nakladne panje, Zdesar pride do zakljucka, da mora panj biti v omarici z upravljanjem od zadaj. Torej listovni panj, namesto AZ satnika pa je izbral nizji LR satnik. GJ panj pa vzame najslabsi del od nakladnih panjev, to je sistem upravljanja v izpostavljenosti vremenu, ter visok satnik z venci od AZ. Z satnikom AZ sem se pa jaz sprijaznil, saj velikost satnika ni tak problem ob pravem nacinu cebelarjenja. Kar pomeni da GJ panj nima nekih odlik. Vsaj po tem kar sem jaz probal ne.. sem jih imel ene 70 in to iz stirodurja, ki pa tudi ni najboljsi material. Sploh za termite in ptice ter glodalce, ki delajo vcasih vecjo skodo od varoje in cebelarja.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 71683Odgovor boriss
Ne Jan 15, 2017 10:58 am

Poudarek je na "sem jih imel" :D

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 71684Odgovor volk
Ne Jan 15, 2017 11:15 am

Veliko ropotije, ki jo moras na snago peljati.. in se vecji udarec za naravo, mikroplastika. Ravno sem na obali gledal, koliko majhnih kosckov plastike je med peskom.. in baje pridejo mikrodelci polimerov vse do nasih celic, tako kot delci PM 10, ki se koncentrirajo v mozganih. Vprasanje je, kaksen je med iz plasticnih panjev..plasticen? :jezik. Kar se pa tice GJ panja. Vse kul, dokler ni to treba peljat, dvigovat, pregledovat, itd. Tem opravkom se rece cebelarjenje...
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

joe1982
PrispevkovCOLON 108

OdgovorCOLON # 71685Odgovor joe1982
Ne Jan 15, 2017 12:36 pm

MaMe napisal/-aCOLONIn še ena resnica... Vsak hvali svojo robo. Sistem ki ga človek uporablja je najboljši.
Bi samo dodal:sistem ki ga človek obvlada je najboljši.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 71686Odgovor Fizikalec
Ne Jan 15, 2017 1:21 pm

Jaz marsikaj obvladam pa ni najbolje tako, da včasih je treba pogledat čez svoje dvorišče za boljši učinek ali pa, da se prebudiš iz globokega sna. Pa vedet moraš kam hočeš priti čez 5 ali še bolje 10 let. Ko to ugotoviš potem je izbira vse opreme povsem enostavna. Eni kupujejo stvari, ko jih rabijo jaz nikoli nisem tako delal. Kupil sem stvar, ki jo še nisem nujno rabil, ker sem jo imel pa sem se lahko hitro prilagodil naročilu, trgu, delu itd...

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 71687Odgovor volk
Ne Jan 15, 2017 2:01 pm

Na vsaki predstavitvi v tujini, kjer nas predstavlja CZS, tuji strokovnjaki kazejo veliko zanimanje za nase panje. Slovenci smo lahko ponosni, da imamo tako dobro izdelan sistem prevazanja cebel, upravljanja neglede na vreme, ter tako dobro izdelan pasni kataster.. poglejte si malo v druge drzave, pa boste videli, kje so oni. Kar se tice hvaljenja. Jaz ga sovrazim, tako sem zaradi financ povecal cebelarstvo z 11 satnimi stirodurastimi panji GJ, ki sem jih sam izdelal. Opozorim naj, da je potrebno biti zelo pazljiv z rezalnim orodjem, saj se obnasa zelo drugace kot les. Naredil sem si jih z zelo nizkimi stroski, celo prevazal par let, potem pa sem zaradi vseh problemov izdelal panje iz bosank, dobil sem jih po 5 evrov na kvadrat. Na koncu ni bilo razlike v strosku za stirodur ali pa bosanko, razlika v panju GJ ali pa AZ 11+6, v katerem je na pasi lahko 34 satov... ko je sel predlani na primorskem tak panj na akaciji gor za 39 kg, je imel se vedno plac za 15 kg pozne akacije, pa se je bil prostor. Da imas pa druzino mocnejso od 34 satov... kranjica zaleze premalo jajc na dan...
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

joe1982
PrispevkovCOLON 108

OdgovorCOLON # 71688Odgovor joe1982
Ne Jan 15, 2017 5:52 pm

Al pa premalo placa :D

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 71689Odgovor boriss
Ne Jan 15, 2017 6:59 pm

Kok mi gredo takele izjave na živce - kaže samo na popolno nepoznavanje problema.

oasis
PrispevkovCOLON 364
PridruženCOLON Po Jun 10, 2013 1:42 pm

OdgovorCOLON # 71690Odgovor oasis
Ne Jan 15, 2017 8:48 pm

boriss napisal/-aCOLONTa panj nujno rabiš - drugače ne boš nikoli prepričan da je res zanič. Nujno jih naredi vsaj ene 20 da bo test dal realne podatke.

Lohk pa tudi poslušaš izkušenejše
Pod tole se podpišem.

Če nam nič ne zaleže kar povedo izkušenejši se je potrebno učiti na lastnih napakah...samo šolnina je draga.

Noben še ni "zvozil" brez napak :wink:

Jaz sem že povedal, da je tip sposoben tudi psihoanalize...nesezajebavatpress

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 71691Odgovor Fizikalec
Ne Jan 15, 2017 9:28 pm

Noja komot se "zvozi" brez napak ampak zato moraš miselnost v glavi spremenit....

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 2 in 0 gostov