Topljenje sladkorja / izdelava sladkorne raztopine

o panjih, panjskih sistemih in ostali čebelarski opremi

ModeratorCOLON Oldy

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

Topljenje sladkorja / izdelava sladkorne raztopine

OdgovorCOLON # 70918Odgovor cebelrcek
Sr Avg 03, 2016 1:49 pm

Sladkor topim v 250 l sodu, mešam ga z električnim mešalom (malo bolšji/močnejši vrtalnik in nastavek za mešanje).

Nastalo je več problemov :D Vrtalnik (1200 W) se pregreva, nastavek za mešanje je postal prekratek, ne da se mi več pol ure imeti vrtalnika v rokah idr.

Razmišljam, da bi podaljšano mešalo priklopil na asinhronski motor, ampak nimam nobene pametne ideje, kako/kam fiksirati ta motor. Sod je navaden, plastičen ...

Ima kdo kakšno idejo, kako fiksirati motor oz. kako imate ostali rešen ta problem?

Mare-Božo
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Jul 08, 2013 8:01 pm

Re: Topljenje sladkorja / izdelava sladkorne raztopine

OdgovorCOLON # 70919Odgovor Mare-Božo
Sr Avg 03, 2016 2:44 pm

črpalka ki sposkrbi za cirkulacijo vode?

medo4
PrispevkovCOLON 358
PridruženCOLON So Nov 20, 2010 8:28 pm
KrajCOLON ®etale (haloze)
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 70920Odgovor medo4
Sr Avg 03, 2016 3:02 pm

Pomagaš si lahko z dvigalom iz interdiskonta. Odrežeš kar ne potrebuješ, podaljšaš nosilec da lahko zadevo povezneš na sod in seveda na ustrezno dolžino zrihtaš osovino mešala. Lahko ,da bo sod kdaj premajhen in narediš osovino nastavljivo po višini. Imeti moraš tudi omejilce , da je zadeva v sredini. https://www.interdiskont.si/vsi-izdelki ... aspx/i5552

Lp
Lp,Medo4

strickorle-Jani
PrispevkovCOLON 217
PridruženCOLON To Dec 09, 2008 10:51 pm
KrajCOLON Rute nad Vel.laąami

OdgovorCOLON # 70921Odgovor strickorle-Jani
Sr Avg 03, 2016 8:26 pm

,,tudi v "kofetu",ki ga narčiš v kavarni mešaš minutko in to je B.P.Zadeva rabi določen čas,da se stopi.Je pa bilo pred kratkim na tem forumu to že omenjeno.Verjemi,to ni nobena umetnost,MEŠAJ dokler so kristalčki,če boš vodo segrel,bo bormašinca malo manj trpela,pa bre zamere :carovnica
Kar cebelica nam da,to pozivi nas in okrepca

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 70922Odgovor cebelrcek
Sr Avg 03, 2016 9:10 pm

Ideja s črpalko mi ni preveč všeč. Dvigalo sicer imam, imam pa tudi motor, ki ga ne potrebujem, zato bi raje izkoristil motor. Jani, saj jaz sem že davno tegda dojel, da je potrebno mešati, samo zadevo bi rad "avtomatiziral", tako bom na lažji in hitrejši način dosegel željen rezultat. Dodajanju tople vode bi se rad izognil.

Iščem nasvete/ideje kako fiksirati motor, kam ga vpeti. Eden izmed primerov je tale:

Slika

Ampak nisem prepričan, da bi to funkcioniralo. Najbrž bi se ob zagonu popeljalo in bi mešalo trkalo ob stene soda.

Tavher
PrispevkovCOLON 47
PridruženCOLON Če Jul 07, 2016 12:19 pm

OdgovorCOLON # 70923Odgovor Tavher
Sr Avg 03, 2016 9:17 pm

Močna potopna črpalka bo opravila nalogo in je najbolj enostavna rešitev. Postaviš jo na dno na kup usedline sladkorja, iztok pa spelji navzdol pod kotom 45° s trdo fiksno cevjo, da meša dno in voda kroži naokrog. Da bo pri miru jo lahko fiksiraš na eno dolgo palico ali kako drugače.
Npr. ta za umazano vodo, čeprav dvomim da kristalčki sladkorja lahko poškodujejo navadno:
https://www.interdiskont.si/vsi-izdelki ... aspx/i5507

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 70924Odgovor boriss
Če Avg 04, 2016 6:10 am

Tejle potopni dam v cukru samo 10 minut.

Propeler na sliki ni vreden 5 c. Načeloma mora vrtalnik "obrniti" 1000 l cisterno v dveh minutah. In za raztopiti sladkor rabis samo eno ponovitev čez 10 minut.

In seveda veš da se sladkor stresa v vodo ! Ne vodo v sladkor?

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 70925Odgovor cebelrcek
Če Avg 04, 2016 6:36 am

Vse kar si napisal vem. Nisi pa odgovoril glede fiksiranja elektromotorja.

Tavher
PrispevkovCOLON 47

OdgovorCOLON # 70926Odgovor Tavher
Če Avg 04, 2016 7:19 am

boriss napisal/-aCOLONTejle potopni dam v cukru samo 10 minut.
Napačno predvidevaš. Sem nekaj dni nazaj pomagal čebelarju ki uporablja ta sistem s slabšo varianto črpalke, ki ni za umazano vodo in dela z njo tako že tretjo sezono. Trajna verjetno ni, a za tak drobiž v primerjavi s tem profi motorjem je OK.
boriss napisal/-aCOLONIn seveda veš da se sladkor stresa v vodo ! Ne vodo v sladkor?
Kdo je napisal da vliva vodo na sladkor? Govora je bilo o usedlini sladkorja. Usedlina nastane ko stresaš sladkor v vodo.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70927Odgovor boriss
Če Avg 04, 2016 7:45 am

cebelrcek napisal/-aCOLONVse kar si napisal vem. Nisi pa odgovoril glede fiksiranja elektromotorja.
Pri mešanju 1000 l sladkorja naenkrat jaz v 38 letih prakse še nisem začutil potrebe da bi naredil karkoli v tej smeri. Tok da - nimam pojma.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70928Odgovor boriss
Če Avg 04, 2016 7:46 am

Tavher napisal/-aCOLON
boriss napisal/-aCOLONTejle potopni dam v cukru samo 10 minut.
Napačno predvidevaš. Sem nekaj dni nazaj pomagal čebelarju ki uporablja ta sistem s slabšo varianto črpalke, ki ni za umazano vodo in dela z njo tako že tretjo sezono. Trajna verjetno ni, a za tak drobiž v primerjavi s tem profi motorjem je OK.
boriss napisal/-aCOLONIn seveda veš da se sladkor stresa v vodo ! Ne vodo v sladkor?
Kdo je napisal da vliva vodo na sladkor? Govora je bilo o usedlini sladkorja. Usedlina nastane ko stresaš sladkor v vodo.
Govora je bilo o mešanju sladkorja - in jaz sem samo osvežil osnove!

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 70929Odgovor cebelrcek
Če Avg 04, 2016 8:09 am

Ne razumem ... a ti motorja nimaš vpetega?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70930Odgovor boriss
Če Avg 04, 2016 12:52 pm

Jasno da ne. To mi mešamo na vrtalni stroj kakih 800 w.

In prejle sem napisal tudi kako. 2x po 2 minuti! Za te 4 minute dela se res ne bom zajebaval z kakim velikim nerodnim stojalom.

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 70931Odgovor cebelrcek
Če Avg 04, 2016 1:08 pm

Ok.
Sicer pa se v 4 minutah raztopina, kot jo imaš ti niti slučajno ne raztopi.

Mi je pa čedalje bolj všeč rešitev s črpalko. A vas veliko uporablja ta sistem?

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 70932Odgovor levstek008
Če Avg 04, 2016 1:15 pm

cebelrcek napisal/-aCOLONOk.
Sicer pa se v 4 minutah raztopina, kot jo imaš ti niti slučajno ne raztopi.

Mi je pa čedalje bolj všeč rešitev s črpalko. A vas veliko uporablja ta sistem?

JAz osebno ja.....U sod odmerim vodo....zalaufam pumpo.....polahko dodam sladkor, pokrijem in se meša...pol pa to prepumpam u dug sod namenjen točenju...in joovo na novo...

ps. Res je, občasno se pumpa ustavi....pač je koncentracija 3-2 kr krepka....ma ko se ohladi (minuta) štarta naprej....brez da bi vedel....
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 70933Odgovor cebelrcek
Če Avg 04, 2016 1:33 pm

Ja, najmanj 3:2, raje več sladkorja ... Kakšno pumpo uporabljaš, koliko časa (približno) dela pumpa - v kolikšnem času raztopi (in koliko kg) sladkorja? Jaz naenkrat topim 150 ali 175 kg sladkorja.

Zadnje objave se ne citira :D

strickorle-Jani
PrispevkovCOLON 217
PridruženCOLON To Dec 09, 2008 10:51 pm
KrajCOLON Rute nad Vel.laąami

OdgovorCOLON # 70934Odgovor strickorle-Jani
Če Avg 04, 2016 2:47 pm

,,fantje.,moram priznat,da z pretočno pumpo res nisem preiskusil-nimam iskušen,niti o taki zadevi nisem razmišljl doler sami niste odprli to temo.Imam takšno pretočno pumpo dovol močno tudi zat 1000 alli 5000 litrov bom probal,jaz sem do sedaj uporabljal močnejšo bormašino in večji propedar podoben ali isti kot se uporablja v gradbeništvu-mešanje lepil in temu podobno.Glede na to, da je ta propeler dolg cca 80 cmm lahko obenkrat mešam 75 kg sladkorja v 120 literškem platičnem sodu.Tej kilaži dam max. 55 lit.vode-hladne raje manj 50.Vedno dodajam sladkor v vodo,to je omenil tudi Boris.Ko stresem sladkor v vodo to ponavadi pustim stati čez noč naslednji dan pa mešam.Ne pričakujte,da bo sladkor po prvem mešanju 2-3-5 min.raztopljen treba je ponoviti vsajh 3x pa še vedno bo na dnu soda osalo za kakšen cm cladkorja.Meni ta zadeva odgovarla,ker trenutno čebelarim z 35 družinami-postopek ponovim vsak drugi dan na dveh sodih,krmim pa v kanticah po 2,5 lit
Kar cebelica nam da,to pozivi nas in okrepca

muha
PrispevkovCOLON 50
PridruženCOLON Ne Jan 18, 2009 6:36 pm

OdgovorCOLON # 70935Odgovor muha
Če Avg 04, 2016 8:43 pm

jaz črpalke ne priporočam. Sladkor jo blokira in potem razdiranje pa pranje pa ... ( jo prodam ker je zadeva za en ku...), tako da sem nabavil mešalnik za lepilo ( 60eur) naredil leseno stopjalo na sod(200l), mešalnik ni lociran na sredini ( že pisal danilo) in stvar deluje ko šus. Naliješ vodo , dodaš cuker in pustiš da laufa cca 20 min in je to to.

muha
PrispevkovCOLON 50
PridruženCOLON Ne Jan 18, 2009 6:36 pm

OdgovorCOLON # 70936Odgovor muha
Če Avg 04, 2016 8:47 pm

aja , mešalnik lauha na 3 stopnji obratov ( ne na ful...)

Tavher
PrispevkovCOLON 47

OdgovorCOLON # 70937Odgovor Tavher
Če Avg 04, 2016 9:36 pm

Če jo sladkor blokira že pri samem mešanju je črpalka že v osnovi zanič in preslaba. Mora biti močna potopna tipa kot na zgornjem linku.
Po končanem mešanju pa jo seveda pustiš nekaj časa teči v čisti vodi da se dobro izpere in se sladkor ne zasuši znotraj, to je verjetno logično.

MaMe
PrispevkovCOLON 484
PridruženCOLON Sr Jun 03, 2009 1:01 pm

OdgovorCOLON # 70938Odgovor MaMe
Če Avg 04, 2016 10:32 pm

Se strinjam... Mešalnik za lepilo oz fasade je amerika. Sam pa uporabljam črpalko za filanje pitalnikov...

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 70939Odgovor cebelrcek
So Avg 06, 2016 10:12 pm

muha napisal/-aCOLON ... sem nabavil mešalnik za lepilo ( 60eur) naredil leseno stopjalo na sod(200l), mešalnik ni lociran na sredini ( že pisal danilo) in stvar deluje ko šus. Naliješ vodo , dodaš cuker in pustiš da laufa cca 20 min in je to to.

Kako dolgo pa je mešalo? Predvidevam, da ne doseže dna soda oz. niti 30 cm nad dnom soda - kristali sladkorja pa se usedejo ravno na dno. A je stvar vseeno OK?

MaMe
PrispevkovCOLON 484

OdgovorCOLON # 70940Odgovor MaMe
Ne Avg 07, 2016 7:14 am

Kaj potem če ti ostane za dve pesti sladkorja na dnu.. :?:

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 70941Odgovor cebelrcek
Ne Avg 07, 2016 9:12 am

Če ostane za dve pesti ni nič. Če ostane za par kg, to pomeni, da so zrnca tudi višje v raztopini. Čebele tega ne zgrizejo ampak ga znosijo ven, v panjih kjer je mreža na podnici je ta testnem vložku precej sladkorja. Raztopino sem mešal 20 minut!

Če že delam "postroj" za sladkorno raztopino, bom naredil takšnega kot se spodobi, ne pa da se mi bo kakšen vrtalnik pregreval da ne bo dosegel niti polovice soda. Saj če bi delal tisto bevando 1:1 ni problema, sladkor se stopi skoraj sam, ker pa delam raztopino v razmerju 5:3 je to čisto nekaj drugega.

MaMe
PrispevkovCOLON 484

OdgovorCOLON # 70942Odgovor MaMe
Ne Avg 07, 2016 10:18 am

Jaz pripravim naenkrat cca 130 kg raztopine v modrem sodu, pridem do dna z mešalom in na koncu ostane cca 4 pesti cukra na dnu. Mešam pa tako, da po vsakem žaklu cukra malo pomešam 20 sekund, potem pa na koncu pomešam cca 1 min in to ponovim ene 3 krat vmes pa pač pustim malo stati. Mešalo se prav nič ne pregreva, masa za fasade in ploščice je mnogo gostejša in tam res mešaš 10 min skupaj pa ni problema. Aja pa mešalec je iz lidla za 50€.

Potem pa s potopno črpalko in cca 10 m cevi nafilam pitalnike
Ali pa si naredi kaj takega kot majo danilo, boris, pa z nadtlakom filaj...cela ekspertiza za en k.. Cuker...

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 70943Odgovor cebelrcek
Ne Avg 07, 2016 1:14 pm

V kakšnem razmerju je sladkor:voda?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70944Odgovor boriss
Ne Avg 07, 2016 3:31 pm

No pa smo našli problem.

A si ti že kje prebral da imajo gostejse tekočine od 3:2 premalo vode in da ko jih čebele vseeno znosijo v panj dajo manj skupne zaloge? No jaz sem.

In poj je razumljivo da se ti sladkor niti noče stajat........

Rešuješ napačen problem.

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 70945Odgovor dušans
Ne Avg 07, 2016 5:40 pm

Pravilno razmerje raztopine za krmljenje je 1 : 1. Raziskave (nemške) so pokazale, da je stopnja invertiranja sladkorja najboljša pri tem razmerju. Akacijev nektar je nekaj podobnega.

Tudi Borisovo razmerje je zelo blizu tega!

Vsak topi, kot pač misli, da je najlažje. Najhitreje je, ko uporabiš toplo vodo.

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 70946Odgovor cebelrcek
Ne Avg 07, 2016 7:28 pm

Boris, tvoja raztopina je gostejša od 3:2. Po izračunu (na palec), približno 5:3. Sliši se zelo gosto vendar v resnici 3:2=1,5, 5:3=1,667. Sedaj izgleda razlika bistveno manjša. Tista bevanda v razmerju 1:1 pa se v 5 l kanticah skisa, tako da to ne pride v poštev. Če mi bo čas dopuščal se bom v prihodnjih dneh naučil natančno izračunati razmerje, prej moram ponoviti osnovnošolsko kemijo.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70947Odgovor boriss
Ne Avg 07, 2016 8:07 pm

No tistih 16 dkg vec sladkorja od mene na l tekočine te jebe. To je pač sladkor ki je preveč not.

Saj zaradi mene delaj kar hočeš - ampak res rešuješ napačen problem - preberi kako raziskavo na to temo!

Do tega kok cukra mora biti not pa sem prišel tako da sem vzel lonc stresel not 3 kg cukra dolil 2 l vode in zmeril dobljeni volumen. In ker se jaz ne grem lih na kg sem zadevo zaokrožil na 50 kg tocno pri 600 l loncu. In ker mene kemija malo jebe sem poj to zaokroženo količino preračunal na 1000 l. In moram reči , da tvojih težav z pol urnim mešanjem in težav z razstapljanjem nimam. Itak pa večino cukra naredimo z mrzlo vodo. Ko mešamo 2,5 m3 nimam bojlerja ki bi to lahko sproti segrel.

Tok da reši pravi problem.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 2 in 0 gostov