Panji in kontejnerji

o panjih, panjskih sistemih in ostali čebelarski opremi

ModeratorCOLON Oldy

BUTTON_POST_REPLY
MaMe
PrispevkovCOLON 484
PridruženCOLON Sr Jun 03, 2009 1:01 pm

Panji in kontejnerji

OdgovorCOLON # 68602Odgovor MaMe
Sr Dec 02, 2015 9:22 pm

Živijo,
pozna kdo gospoda Marjana Maučeca in kakšni so kaj njegovi kontejnerji/panji glede razmerja med ceno in kvaliteto.

Cena se mi zdi ugodna.

LP
Marko

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

Re: Panji in kontejnerji

OdgovorCOLON # 68603Odgovor Fizikalec
Sr Dec 02, 2015 10:48 pm

Prvo moraš videt kaj za ta denar dobiš? Veljalo bi prvo videt original pa šele potem kopijo in komaj nato se odločit...

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 68604Odgovor boriss
Sr Dec 02, 2015 10:52 pm

Jaz ga. In meni kot človek sploh nikakor nič ni všeč. Krade znanje drugih in ga prodaja daleč pod vrednostjo.

Prvič je "kupil " kamion edino "pozabil" ga je plačat.

Tole pa je pač njegova druga kraja.

Od takega človeka že pričakovano.

cebelarski.kontejner
PrispevkovCOLON 98
PridruženCOLON Ne Nov 01, 2015 6:20 pm

OdgovorCOLON # 68605Odgovor cebelarski.kontejner
Sr Dec 02, 2015 11:34 pm

Za izdelavo dobrega kontejnerja je takšna cena le za material.
Tako da, če misliš, da boš napravil dober nakup se motiš. Dobrega kontejnerja ti ne bo nihče naredil pod 5000€ brez ddv.
Žan J.
Lenoba je gonilo človeškega napredka.

mrmi
PrispevkovCOLON 32
PridruženCOLON Pe Jun 24, 2011 5:02 pm

OdgovorCOLON # 68606Odgovor mrmi
Če Dec 03, 2015 9:29 am

Težava je v tem, da čebelarji, ki bi radi zrasli v prevaževalca niti približno nimamo pojma na katerih 1000 malenkosti je potrebno paziti, da bi dobili dober kontejner.
In če k temu dodamo še to, da večina kredibilnih odgovorov na tem forumu sloni samo še na g. Borisu, ki logično ne želi izdajati čisto vseh svojih poslovnih skrivnosti, smo pač tam kjer smo.
Čebelarji z premalo izkušenj pač tavamo v temi, ker nimamo dovolj kredibilnih informacij, razni švas-mojstri pa služijo solidne denarje za polizdelke, ki so samo od daleč podobni kontejnerju
milan

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 68607Odgovor levstek008
Če Dec 03, 2015 11:56 am

Če bi kdaj kupoval kontejner, bi ga vzel pr Borisu. je že res, da so ponaredki na dosegu roke, ma koliko maš pol problemov :( :( že če pogledam sebe....zmeraj šparal pri rezilnem orodju (cekularji , rezkarji....) in koliko jebe je bilo potem, ko se jebeš da reže naravnost, da lepo rezka...Nikol več pocen orodja...raj profi rezila in ta dat vsake toliko brusit, kot cenena varjanta...
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

OdgovorCOLON # 68608Odgovor cebelrcek
Če Dec 03, 2015 8:20 pm

Angleški pregovor pravi; Nisem tako bogat, da bi poceni kupoval.

Vsak ga upošteva po svoje, no nekateri ga (žal) sploh ne upoštevajo in (žal) niso bogati :|

Kakorkoli, jasno je, da je nek izdelek težko razviti, malce lažje je - ob uporabi(!) - odkriti pomanjkljivosti in jih odpraviti, najlažje pa je žal(?) kopirati. Ampak to se dogaja povsod, mogoče je tega v slovenskem čebelarstvu še najmanj saj trg ni ravno velik in zato tudi ne najbolj zanimiv.

Za zaključek; Cenim vse, ki so skozi dolga obdobja razvijali znanje in ga pr(e/o)dajajo naprej! Tiste, ki kopirajo ali če hočete kradejo ideje cenim veliko manj, mogoče jih sploh ne cenim, če ravno se pogosto zgodi da kupujemo njihove cenejše izdelke. Koliko od vas ima original Crocse :kitajcek

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 68609Odgovor Fizikalec
Če Dec 03, 2015 8:43 pm

Kopija je zmer poceni iz dveh vidikov:
-ukradeno znanje in prihranjen enormni strošek razvoja
-materiali in izdelava nikoli ni toliko kvalitetna kot je original
Potem pa ostane še vprašanje kaj za ponujeno ceno dobiš? Ali je to samo ogrodje železno, ali je kontejner na ključ, ali je nekaj vmes? To se velja doobro pozanimat preden nekaj kupiš. Drugo je, če za tak kontejner rabiš prevoz, če je ukradena kopija potem je jasno, da noben nau dobo prevoza pr nas ali pa bo cena v nebesih.
Iz tega vidika sem se jaz zaklel, da nikoli nikomur ne dovolim več krkoli merit na mojih. Prvo je pretveza, da bom delal zase, zase, zase potem pa to naenkrat vidiš kot hajtek na trgu.

oasis
PrispevkovCOLON 364
PridruženCOLON Po Jun 10, 2013 1:42 pm

OdgovorCOLON # 68610Odgovor oasis
Pe Dec 04, 2015 9:11 am

Ali je ta M.M. pravnomočno obsojeni sekretar državnega sveta ali je samo zgolj naključje?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 68611Odgovor Fizikalec
Pe Dec 04, 2015 9:14 am

Nakljucje nima nobene zveze z njim

oasis
PrispevkovCOLON 364

OdgovorCOLON # 68628Odgovor oasis
Sr Dec 16, 2015 11:50 am

Zanima me ali ima kdo izkušnje ali pa je že kje videl, da bi manjši kontejner prevažal s kamijon...nakladal ali razkladal pa bi ga s "hiabom"?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 68629Odgovor Fizikalec
Sr Dec 16, 2015 12:17 pm

Komot sam hiaba moras dobit takega da ti tolk teze dvigne in ves kolk je ura hiaba?

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 68630Odgovor cebelrcek
Sr Dec 16, 2015 12:17 pm

Tako prevaža večina čebelarjev. Res pa je, da čebelarijo z drugačnimi panji, v drugačnem podnebju ... Ponavadi ne potrebujejo niti hidravlične roke, saj jim viličar zadostuje.

Po mojem mnenju je sistem prevažanja AŽ panjev izpopolnjen do te mere, da ga bomo težko (ne pa nemogoče) izboljšali. Seveda z ozirom na ekonomiko čebelarjenja (upoštevati je potrebno, da je npr. nakup kamiona z dvižno roko je veliko dražji idr.). V Sloveniji se "resna" čebelarstva izogibajo nakladnim panjem tako da mi je sistem, ki ga omenjaš popolnoma nezanimiv.

Iz tvojega vprašanja sklepam, da tak kamion že imaš ali pa imaš vsaj možnost poceni prevoza. Prednost, bi v tem primeru predstavljala cena "kontejnerja" saj ga dejansko sploh ni treba izdelati. Panje narediš v obliki omare in jih izoliraš pred dežjem. To bi bila zanimiva "hobi" rešitev :idea:

Menim pa, da ima veliko pomanjkljivosti in da ti lahko postane hitro žal za takšne investicije. Ena izmed pomanjkljivosti je posledica, ki jih naredi medved na takšnem sistemu. Če je (pravilno narejena) omara postavljena kakšen meter od tal ima medved bistveno manjšo moč in panje samo "poboža".

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 68636Odgovor boriss
Sr Dec 16, 2015 2:17 pm

DA hijab dvigne 2 t na razdalji 5 m mora biti že ful veeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelik.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 68638Odgovor Fizikalec
Sr Dec 16, 2015 2:23 pm

Po moje predrago in težko izvedljivo sploh ko obstaja simpl sistem dviga. Registracija čebelarskega kamiona je 330 € - torej ne vem zakaj bi se človk obremenjeval z tem? Kot drugo manj kot 70 panjev ni lih za pelat - če gledamo na ekonomiko. Pa še kup zadev bi lohk naštel.

oasis
PrispevkovCOLON 364

OdgovorCOLON # 68670Odgovor oasis
Če Dec 17, 2015 8:44 am

Hec je to, da imam denar ali za kontejner ali za kamijon. Oboje si ne morem privoščit.

V kolikor se odločim za prvo varijanto se sprašujem kateri prevoz je potem cenejši....ali pokličem Borisa in pride s svojim kamijonom ali rečem sosedu, da mi ga zapelje si "hiabom"?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 68672Odgovor boriss
Če Dec 17, 2015 10:25 am

Dolgoročno je veliko ceneje da ti jaz vozim kako leto ali dve - če kdaj misliš resno čebelariti. Vse kar je manj kot 70 panjev je ekonomsko nerentabilno. Tega pa nuš vozu s hiabom. In poj boš kmalu prodajal polproizvod in kupoval ....

oasis
PrispevkovCOLON 364

OdgovorCOLON # 68673Odgovor oasis
Če Dec 17, 2015 11:59 am

Boris
Jaz imam trenutno neko število čebel nimam pa jih za tako velik kontejner (70). Je pa želja in volja to prepeljat. Zaradi tega sem spraševal po alternativi in prevozu s hiabom. Ker ne vem koliko je ekoomike ali pa je to celo praksa, da kupiš kontejner in naseliš notri vse kar imaš in pač eno sezono stoji bolj kot ne pri miru in ga naslednjo sezono zapolniš do razpoložljivih kapacitet.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 68674Odgovor boriss
Če Dec 17, 2015 2:19 pm

Jaz ne razumem tvojega problema.

Mi smo naseljevali kontejnerje na dva načina.

Če smo imeli dovolj 9 satarjev je bil poln 1 maja.
ČE jih nismo imeli je bil poln 1 junija.

V prvem primeru je bila v vsakem panju ena družina. V drugem primeru sta bile v vsakem panju dve družini.

Za naseliti 140 panjev junija pa itak rabiš samo 14 družin (ko stočiš akacijo).

Čakati da ti čebele tok "vzhahajo" da jih bo dost za kontejner je kontraproduktivno - kot da ne upaš držati svoje usode v svojih rokah.

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 68678Odgovor cebelrcek
Če Dec 17, 2015 8:34 pm

Glede prevoza se strinjam z Borisom.

Iz 14 družin narediti 140 pa je malo bolj težka. Problem nas začetnikov je pomanjkanje satja.

Razmišljam takole; Od 14 družin je sigurno kakšen slabič, imaš samo 308 satov (predpostavka, da čebelariš v 11-satnem panju in da imaš panj popolnjen s satjem). Za napolnit samo plodišča 140 družin potrebuješ 1540 satov. Čebele bodo torej morale zgraditi 1232 satov. Če ti to uspe (poudarek je na če, kar pomeni, da ne verjamem) pomlad štartaš s praznimi medišči, torej morajo naslednje leto čebele zgraditi še 1540 satov, da napolniš medišča s satjem ... Malo velika številka, če delaš narejence samo z enim satom zalege (oz. manj) in enim satom čebel. Zaloge hrane itak nimaš, če stočiš akacijo ... In potem zopet, nekaj matic se izgubi na prahi, nekaj je slabičev idr.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 68682Odgovor boriss
Če Dec 17, 2015 9:13 pm

Še dobro da čebele ne znajo računat - bi se od strahu kaj jih čaka kar izselile.

Ampak tudi ti bolj slabo računaš.

Tistih 14 panjev je samo teoretičnih - v praksi jih rabiš 20.

20 11+3 satarjev ima notri 560 satov.

V 70 (kontejner) 11+3 panjih rabiš točno 1540 satov da so polni - višek je pač višek ki ga daš če ga imaš če ga nimaš ga pač nimaš.

Torej je razlika "samo" 980 satov.

In ker si v vsak panj naredil DVE družini mora vsaka od teh družin narediti samo 8 satov.

ČE narediš te družine 1 junija morajo torej do zime narediti največ 8 satov po družini - in ti imaš poln kontejner.

Ampak to je optimistični scenarij - v praksi jih naredijo v povprečju največ 4 (razen če kje ubodeš kul lipo, in gozd :)).

Toda to vseeno pomeni da spomladi rabiš dodati največ 6 satnic na gospodarni panj da imaš povsem poln kontejner. Ampak to po mojih izkušnjah sploh ni dost - dodati jih je treba med 5 in 7 na družino da ni rojev - več ne škoduje. Razlika pa je tista ki ti omogoči menjavo zanič izdelanega satja že kar prvo leto - ali še bolje prodati višek družin ki so preveč prezimile.

Sate počez pa itak daš narediti naslednje leto pa je problem rešen (saj tako slabe družine jih itak ne potrebujejo - če pa jih potrebujejo pa so čebele itak sposobne v dveh dneh zgraditi enih 20 satov v panju).

In men gre tole jokanje (enkrat en drugič drugi......) da ni satov počasi na živce - čebele so sposobne narediti prav vse satje ki ga rabijo v času ki jim je na voljo (če rabijo kuj je satje tudi kuj narejeno - če ne rabijo ni nikoli narejeno).

Pomanjkanje satov je samo izgovor za nedelovanje - in posledično jokanje da ne gre in ne gre in .....

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 68684Odgovor cebelrcek
Če Dec 17, 2015 9:30 pm

Ta izračun je pa že bližje realnosti. Ampak izhodiščno stanje družin si povečal za 42,9 %, predpostavil, da je v vsakem panju 27,3 % več satja. V tvojem scenariju v panj naseliš dve družini (saj vem, da si to omenil že v prejšnji objavi, ampak jaz tega v izračunih nisem upošteval).
Ampak saj sem dojel tvoje sporočilo.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 68690Odgovor boriss
Pe Dec 18, 2015 7:25 am

ČE si normalen čebelar imaš do konca akacije (jasno če je medila) narejenih 6 do 7 satnic v vsaki družini. Pa še nekaj je - če ne medi satja ne potrebujejo in komot preživijo celo leto na nezgrajenih satnicah - prav čisto nič jim ne škoduje. ČE medi pa itak naredijo vse.

Tok da izgovor nimam satja ne drži vode.

Dobrobit tega pa je da imaš na koncu veliko manj težav z boleznimi kot čebelarji ki tega ne delajo.

panj
PrispevkovCOLON 129
PridruženCOLON Po Jul 28, 2014 2:24 pm
KrajCOLON KODRETI

OdgovorCOLON # 72692Odgovor panj
Sr Avg 16, 2017 8:22 pm

Ali kdo ve kje se da dobiti Grajšev panj,ali kdo jih izdeluje.
panj

storž
PrispevkovCOLON 34
PridruženCOLON Ne Jun 21, 2015 6:10 pm

OdgovorCOLON # 72810Odgovor storž
Po Okt 02, 2017 10:11 pm

Zanima me sledeče. V prihodnje nameravam širiti čebelarstvo. Zaenkrat imam v mislih nakup kontejnerja ki se prevaža z kamionom. Pa me zanima ali v Sloveniji obstaja kdo ki ti za proti vrednost prepelje čebele iz enega konca na drugega ter koliko kaj takšen prevoz nanese? Čez kakšni 2 leti bi si ga tudi sam umislil samo za premostitev bi rabil nekoga. Zanima me pa tudi če ima kdo kakšno okvirno ceno koliko kaj kontejner nanese brez panjev(za cca 72 panjev 11 ali pa 10 satarjev)? Odgovore lahko tukaj ali pa v zasebno sporočilo.
Hvala za vsako pomoč

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 72811Odgovor boriss
Po Okt 02, 2017 10:15 pm

Kontejnerje mi delamo. In izvajamo tudi prevoze "naših" kontejnerjev. Kontejnerji in kamioni so prilagojeni tako da se da vozit samo ta tip kontejnerjev. Je pa po Sloveniji ze kar veliko takih kamionov.

nac
PrispevkovCOLON 19
PridruženCOLON Po Mar 12, 2012 10:07 pm

OdgovorCOLON # 72854Odgovor nac
Pe Okt 27, 2017 6:15 pm

Zdravo

Ali je kdo prevažal čebele v tem času ( razlog ni medenje)? Temperature okoli 10-15 stopinj čez dan. Ali obstaja kakšen resen zadržek? Če je nujno kdaj se pelje? Vseeno ponoči ali lahko tudi podnevi, če čebele ne letijo? Hvala.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 72856Odgovor boriss
Pe Okt 27, 2017 6:24 pm

JA če letijo ni lih fajn. Drgač pa ni zadržkov. jaz jih itak raje vozim takle čas kot poleti.

panj
PrispevkovCOLON 129
PridruženCOLON Po Jul 28, 2014 2:24 pm
KrajCOLON KODRETI

OdgovorCOLON # 74728Odgovor panj
Pe Okt 19, 2018 7:58 am

Prosim za razlago zakaj mora biti les za izdelavo panjev brez grč mislim vraščene grče
panj

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 74729Odgovor levstek008
Pe Okt 19, 2018 4:34 pm

panj napisal/-aCOLON
Pe Okt 19, 2018 7:58 am
Prosim za razlago zakaj mora biti les za izdelavo panjev brez grč mislim vraščene grče
Grče niso niti tka problem....les treba razrezati (prerezati žile) in nazaj zlepiti v obratni smeri...Grča če je vraščena.... BP , če "suha" jo zamenjaš..
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 2 in 0 gostov