temperatura v čebelnjaku

o panjih, panjskih sistemih in ostali čebelarski opremi

ModeratorCOLON Oldy

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
PridruženCOLON Sr Jul 15, 2009 7:31 am
KrajCOLON kozjansko

temperatura v čebelnjaku

OdgovorCOLON # 66009Odgovor bostek
Sr Jul 23, 2014 6:29 pm

Po zadnjem in edinem točenju letos mi ni nekaj najbolj jasno. Pa bi prosil za pomoč.

Zaradi selitve sem moral na hitro preseliti čebele domov, zato sem naredil en kontejnerski tip čebelnjaka (slika), streha je podeskana, ni še pokrita, pod njo je še enkrat podeskano, zadaj je zaprt (pod vrati stirodur).

Stric ima v bližini zidan čebelnjak, čebele so imele spomladi podobno moč, z razliko da jaz prezimujem brez medišča, on ima medišče čez zimo polno.
Ampak sedaj ob točenju pa je prav razlika v količini medu.

In nekako ne najdem drugega razloga, kot v preveliki vročini? Sonce pa imam cel dan, do poznega popoldneva. Npr pri stricu je temperatura v čebelnjaku 15C do 20C, pri meni krepko čez.

Kaj menite? Kaj še lahko storim? Odprtost žrel bi kaj pomagala?
Učite se teorije, drugače boste ostali celo življenje v praksi pračebelarja (August b. Berlepš)

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 66012Odgovor levstek008
Sr Jul 23, 2014 10:20 pm

Koliko je temp. v čebelnjaku niti ni važno (seveda normalna), ker temperaturo čebele vzdržujejo v gnezdu.

Da so razlike v točenju?? Malo ga povpraš, tako diplomatsko, da se ne zaštrikaš :lol: , koliko je kaj "futral" .......

So kalibri, ki imajo idejo"da čebele ne smejo biti lačne" in so obilno zalivali pitalnike.....in "voilà" pa so medišča polna, kdo pravi da ne medi??!!??
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

tedi
PrispevkovCOLON 412
PridruženCOLON Pe Okt 23, 2009 11:16 pm
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 66014Odgovor tedi
Sr Jul 23, 2014 11:51 pm

:lol: Seveda medi, če ne od rožic , pa od cuker fabrike. Zato pa so eni boljši od drugih in imajo vsaj malo polne kante. :roll: :shock:
Naj medi. Lep pozdrav Tedi.

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 66015Odgovor bostek
Če Jul 24, 2014 5:48 am

Vem da ni futral, ker bi izvedel. Pa tudi sati oz med izgleda ok(vsaj po barvi in okusu). Pa sam sem imel tudi manj pokritega, res opazna razlika. Tudi sosed v bližini je imel njemu podobno količino.

Če morajo čebele vzdrževat temp, jim je mogoče prevroče in porabijo več energije za ventilacijo in nošenje vode, kot za nošenje medu ?
Ker če AŽje nimaš kaj veliko pokrite, boš imel malo oz skoraj nič medu, če so malo bolj pokriti pa je boljše. Zato predvidevam da je to tudi razlog, drugi razlog pa mogoče ventilacija - bi moral odpreti vsa žrela oz široko žrelo spodaj? Bi to kaj pomagalo?
Učite se teorije, drugače boste ostali celo življenje v praksi pračebelarja (August b. Berlepš)

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 66016Odgovor boriss
Če Jul 24, 2014 7:35 am

Saj ne vem če bi sploh pisal sam????

Torej,

Pišeš da si imel približno enake čebele kot ....

Že tu se zatakne.
Čebele dveh čebelarjev sploh nikoli niso približno enake. Še če je količina čebel cca podobna je količina zalege različna. Glede na to da je letos noro leto je pri polnih panjih (sedaj) lahko igrala odločilno vlogo zaloga medu v panju v času največjega pomanjkanja hrane v naravi (2kg razlike takrat je lahko pomenilo sedaj 20 kil/panj - ali nič).

Naslednji element je Približno enake - kako pa si to približnost točno ugotovil? Po mojih izkušnjah jaz to po enih 35 letih čebelarjenja še vedno ne zmorem brez temeljitega pregleda vseh panjev.

Tretji element je pašni okoliš. 500 m razmaka med čebelnjakoma lahko pomeni polne ali prazne panje.

Temperatura pa pač ni razlog za različne donose. Ko je vroče panj hladijo z vodo - v vročih dnevih pa je itak medilo - in so imele vode itak preveč.

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 66017Odgovor bostek
Če Jul 24, 2014 8:28 am

To je mišljeno "od oka", hotel sem pač povedati da ni bilo problemov z družinami, so bile v dobri kondiciji, krmljenje vmes ni bilo potrebno.
Čebelnjaka sta kar blizu (100m).

Kje hudiča je potem problem?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 66018Odgovor boriss
Če Jul 24, 2014 9:50 am

od oka ni dovolj dobro.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 66019Odgovor Fizikalec
Če Jul 24, 2014 10:42 am

Kaj pa so vage kazale? Od oka je bolj en d....k vredno

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 66026Odgovor bostek
Pe Jul 25, 2014 9:42 am

Sam nimam vage, tako da tule res ne morem veliko povedat. Imam v bližini samo vago od ČZS...

ampak da je bilo v povprečju takšna razlika, sem morda sam kaj naredil narobe... ne gre mi v glavo tole

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 66031Odgovor boriss
Pe Jul 25, 2014 6:29 pm

"taka razlika" je lahko 1 kg ali 50 kg. Tok da ti tu samo malo nakladaš. In jasno ne bereš kar ti kdo napiše. (oz zelo slektivno bereš). Zgleda da nočeš verjeti kar ti kdo napieš - samo svojo goniš.

tedi
PrispevkovCOLON 412
PridruženCOLON Pe Okt 23, 2009 11:16 pm
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 66032Odgovor tedi
Pe Jul 25, 2014 6:48 pm

Daj napiši kaj je to razlika v KG. Je to 2 ali 20 na panj. Da ne berem za brez veze.
Naj medi. Lep pozdrav Tedi.

MaMe
PrispevkovCOLON 484
PridruženCOLON Sr Jun 03, 2009 1:01 pm

OdgovorCOLON # 66033Odgovor MaMe
Pe Jul 25, 2014 7:16 pm

mah dajte no s temi vagami je tud en bulshit. pri nas je vaga kazala kao +40 kg vmes začuda ni bilo treba nič točit iz navadnega panja. pa vsi ki so pripeljali so po parih dneh tudi odpeljali.

jaz sam čakam da se bo kakemu prevažalcu ki se bo takle nasmodil odpeljalo in bo enga takega modela ki nateguje fino nabil.

mene sicer boli, ampak kaj ko se ti poleg resnih čebelarjev najde tudi par takih kekcev ki še zdej niso odpeljali pa čeprav že mesec samo minus kaže. a je vredno za par evrov društvu da se razpase kaka HG ali pa varoja. v takem primeru pa še sam prefukam našega poročevalca, povelnika paš in tistega kekca ki pripelje in čaka na sveto marijo...

in tole rajcanje czs z ajdo itd. je en jajc ker s tem bolj obnorijo modele ki pojma nimajo in s tem naredijo škodo ne samo sebi temveč vsem okrog...

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 66034Odgovor Fizikalec
Pe Jul 25, 2014 8:01 pm

Zato pa se NIKOLI ne zanašaš na "tuje" vage to je pač hoja po tujih nogah in hitro padeš. Včas si sam opraskan včas pa tud polomljen. Ena družina nekje na vagi je razlika kot, ko tja pride 80 ali več. Potem pa je vprašanje kakšna je družina na vagi nardit kako superco ni problem na vagi mora bit neka povporečna družina.

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 66037Odgovor bostek
So Jul 26, 2014 6:21 am

Ja recimo če je on imel okoli 8-9kg, sem jaz imel okoli 5... in dosti manj pokritega

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 66038Odgovor boriss
So Jul 26, 2014 7:05 am

oba imata zanič čebele. Ti za odtenek slabše od soseda.

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 66039Odgovor bostek
So Jul 26, 2014 7:16 am

Ti pa zanic odgovore

Mi nimamo paš in ne vozimo, tako da je povprečje čisto drugačno kot pri tebi. Ni vse od cebel, to bi lahko vedel. Za razliko od drugih letos vsaj krmit ni bilo treba

oasis
PrispevkovCOLON 364
PridruženCOLON Po Jun 10, 2013 1:42 pm

OdgovorCOLON # 66040Odgovor oasis
So Jul 26, 2014 9:10 am

bostek

Kot ti je boriss povedal maš zanič čebele!

Ne rečem, da imam jaz pa vrhunske...ampak ko primerjam letošnje leto, ko sem jaz nekoga poslušal in pripravil čebele na sezono tako kot treba se je izkazalo kot super poteza.

Moj mentor...slab kilometer zračne stran, čebelari že 60 let kar rad pove...čebele rihta še po starem...

On je iz dveh najboljših družin stočil manj kot jaz iz ene. Tako, da ne bluzi s tem tvojim začudenjem kaj si pa kaj nisi...in tudi jaz nimam kakšne blazne paše in tudi jaz ne vozim!

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 66041Odgovor bostek
So Jul 26, 2014 9:24 am

no in kje sem potem zajebal!? to me že cel čas zanima

pa stric jih niti ni pripravil na pašo

Jozko
PrispevkovCOLON 128
PridruženCOLON To Mar 12, 2013 8:50 am

OdgovorCOLON # 66042Odgovor Jozko
So Jul 26, 2014 9:31 am

pa stric jih niti ni pripravil na pašo[/quote]
Pa še ti nared drugo leto isto :lol:

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 66043Odgovor bostek
So Jul 26, 2014 9:32 am

sem mogoče dal prepozno medene sate noter? dal sem jih pred češnjo
pokrovcev nisem odpiral, nisem dražilno krmil,...

Novinka
PrispevkovCOLON 250
PridruženCOLON Če Jan 13, 2011 2:01 am

OdgovorCOLON # 66044Odgovor Novinka
So Jul 26, 2014 9:40 am

bostek napisal/-aCOLONTo je mišljeno "od oka", hotel sem pač povedati da ni bilo problemov z družinami, so bile v dobri kondiciji,krmljenje vmes ni bilo potrebno.
Čebelnjaka sta kar blizu (100m).

Kje hudiča je potem problem?
Si siguren? Koliko satnic si dodal ti, koliko on? ...

Ma jaz zase vem, zate lahko ugibamo. Letos nisem izenačevala družin sploh in razlike med njimi so bile kot dan in noč. Ene s praznim mediščem, druge s čisto polnim. Torej sem pristala na slabem povprečju. Pa so imele vse isto pašo pred sabo, torej paša ni kriva ampak čebele.

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 66045Odgovor bostek
So Jul 26, 2014 9:45 am

V gradnjo sem jim dal okoli 2, 3.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 66046Odgovor boriss
So Jul 26, 2014 9:51 am

boriss napisal/-aCOLON Torej,

Čebele dveh čebelarjev sploh nikoli niso približno enake. Še če je količina čebel cca podobna je količina zalege različna. Glede na to da je letos noro leto je pri polnih panjih (sedaj) lahko igrala odločilno vlogo zaloga medu v panju v času največjega pomanjkanja hrane v naravi (2kg razlike takrat je lahko pomenilo sedaj 20 kil/panj - ali nič).
Ti pa ne bereš!

Samo teraš nekaj kar si se ti spomnil in nas hočeš prepričati da imaš prav.

Glede na to da vem kako novinka čebelari in da je tvoja soseda imam enih 99,9999999999999 % prav.

In tisto da "ni bilo potrebno futrat" :rezakla

Rezultat imaš v sodih.

Novinka
PrispevkovCOLON 250
PridruženCOLON Če Jan 13, 2011 2:01 am

OdgovorCOLON # 66047Odgovor Novinka
So Jul 26, 2014 10:00 am

No, glede satnic je spet tako... dobra družina jih je sposobna zgradit veliko več, pa še z medom zapolnit. Slaba družina medtem še zgrajenih satov ne bo napolnila.

Moja letošnja izkušnja je pa taka, da so bile moje čebele za časa cvetlične paše že čisto SUHE. Si ne bi mogla privoščit, da jih ne bi enkrat nafutrala (5l raztopine v kantici). Ko se je zaćela kostanjeva paša so bile že spet na hlapih, ampak na srečo se je začelo tudi medenje. Glede na kilavo vreme sem mislila, da bo dovolj samo za njihove potrebe, pa so me na srečo taboljše družine prijetno presenetile. Ena, ki je imela v medišču več kot pol satnic (pomanjkanje satja pač), je imela vse zgrajeno in skoraj vse polno. Pa še polno zalege spodaj. Torej z dobrimi družinami se da izkoristit. Problem je, ker pri širjenju družin vsaka družina kot število šteje in enostavno ne morem imet vse v taki kondiciji. Se pa učim...

Jozko
PrispevkovCOLON 128
PridruženCOLON To Mar 12, 2013 8:50 am

OdgovorCOLON # 66048Odgovor Jozko
So Jul 26, 2014 10:57 am

Novinka napisal/-aCOLONNo, glede satnic je spet tako... dobra družina jih je sposobna zgradit veliko več, pa še z medom zapolnit. Slaba družina medtem še zgrajenih satov ne bo napolnila.

Moja letošnja izkušnja je pa taka, da so bile moje čebele za časa cvetlične paše že čisto SUHE. Si ne bi mogla privoščit, da jih ne bi enkrat nafutrala (5l raztopine v kantici). Ko se je zaćela kostanjeva paša so bile že spet na hlapih, ampak na srečo se je začelo tudi medenje. Glede na kilavo vreme sem mislila, da bo dovolj samo za njihove potrebe, pa so me na srečo taboljše družine prijetno presenetile. Ena, ki je imela v medišču več kot pol satnic (pomanjkanje satja pač), je imela vse zgrajeno in skoraj vse polno. Pa še polno zalege spodaj. Torej z dobrimi družinami se da izkoristit. Problem je, ker pri širjenju družin vsaka družina kot število šteje in enostavno ne morem imet vse v taki kondiciji. Se pa učim...
To je pa 100% res in .

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 66049Odgovor bostek
So Jul 26, 2014 11:40 am

Ok ko sedaj vse prebiram in študiram vseskupaj, mislim da zdaj vem kaj bi lahko šlo narobe. Oz vsaj zdi se mi

Spomladi morda nisem dovolj dobro ocenil zalogo hrane in so morda vmes imele premalo...kar je vplivalo potem na nadaljni razvoj in posledično donos ?

Sem pa dal manj sladkorja za zimsko krmo kot stric

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 66050Odgovor boriss
So Jul 26, 2014 1:09 pm

prej sem pozabil napisat.

Oba imata zanič čebele.

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 66051Odgovor bostek
So Jul 26, 2014 1:37 pm

A boš še enkrat to napisal, ali boš povedal zakaj je tako, oz če je res problem v hrani?

storĹľ
PrispevkovCOLON 121
PridruženCOLON To Avg 24, 2010 10:01 pm

OdgovorCOLON # 66052Odgovor storĹľ
So Jul 26, 2014 6:57 pm

Kolega čebelari po načelih nekega čebelarja ki je že pokojen. Ko sem bil zadnjič pri njem je imel ob paši(hojevi vse tehtnice so kazale +) nastavljene kantice s sladkorno raztopino. In razlaga da ko ne medi one rabijo zase ko pa medi pa sladkorno raztopino pustijo na miru. Hojev med je točil kar 3 krat. Pokrmil pa za 8 družin(od aprila pa do sredine julija) 600kg sladkorja.
P.s Če je tako dobro medilo zakaj potem nekateri v eni sapi da so bila medišča povna v drugi pa da ni bilo medu in bi bila kakšna pomoč dobrodošla?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 66053Odgovor boriss
So Jul 26, 2014 7:25 pm

tole z kanglicami je lopovščina.

Brez cukra pa tud ne gre.

Bostek. Sedaj še 3 jič. Čebele si premalo futral v ključnih dnevih.

(A bo dost ? a rabiš še 4x?)

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov