Nakladni panji 10 ali 12 satni?

o panjih, panjskih sistemih in ostali čebelarski opremi

ModeratorCOLON Oldy

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 46558Odgovor FRANK IZ KANADE
Če Feb 17, 2011 5:28 pm

Torej cebelaris u LR kistah na isti nacin kot pa u AZ? :?
Regards,
Frank

.
PrispevkovCOLON 132
PridruženCOLON Če Feb 03, 2011 10:36 am

OdgovorCOLON # 46559Odgovor .
Če Feb 17, 2011 5:46 pm

:veryhappybee:
Zadnjič spremenil 1, dne ., skupaj popravljeno 0 krat.

Zoran
PrispevkovCOLON 4
PridruženCOLON To Mar 01, 2011 11:11 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 46854Odgovor Zoran
Sr Mar 02, 2011 11:17 pm

Čebelar omenil si, da koristiš tri paše.
Ali to koristiš na stojišču, ali pa voziš na pašo LR-e?
Kaj a po končani paši prestaviš matično za eno naklado višje in razširi plodišče na 2 nakladi?
Kako pa zazimiš čebele v eni nakladi ali v dveh?

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 46882Odgovor FRANK IZ KANADE
Če Mar 03, 2011 5:02 pm

Jaz bi se resil te nadlege - maticne resetke.
Po celem svetu klicejo to rec - Honey-excluder.

Cebele maticne resetke prav nic ne marajo. Posebno zanic so pa tiste ki so izdelane, stampane iz plocevine. Te ki so narejene iz zice, so seveda okrogle, cebele se malo lazje prevalijo/skobacajo skozi, ker se lahko zavalijo/potegnejo okrog zice - na teh ploskih pa jim ostri robovi poskodujejo krila in jim celo trgajo stran noge! Veliko se jih tam 'zatakne,' posebno troti, tudi matice in pomrejo. So zelo problematicne za tiste panje ki nimajo zgornjih zrel?
Tisti ki jih uporabljate - upam da jih vsaj vrzete u kot pozimi?

Jaz teh resetk ze ne uporabljam vec kot 40 let. Tudi nobeden jih ne, na nasi strani luze, razen novinci...
Medeni venec je najboljsa pregrada za matico. Matica ne bo zlepa sla cez pokriti med.
Zakaj pa naj bi sla u medisca, oziroma medene naklade?
Ko clovek cebelari u LR kistah se je treba najpreje odvaditi starih AZ navad.

Seveda lahko maticna resetka se kdaj pride u uporabo, samo to pa nima nobene veze z pridelavo medu. Jaz imam samo dve resetki in jih se do sedaj nisem niti enkrat uporabil za te/tiste druge namene. Ce bi jih, pa nebi bile na kisti vec kot pa par dni.
Cisto preprosto povedano: Te reci mucijo, prevec poskodujejo cebele, da bi jih sploh uporabljal - cetudi bi bile za kaj drugega kot 'lisico' uporebne ali pa potrebne.
Regards,
Frank

.
PrispevkovCOLON 132

OdgovorCOLON # 46886Odgovor .
Če Mar 03, 2011 7:01 pm

.
PrispevkovCOLON 132

OdgovorCOLON # 46888Odgovor .
Če Mar 03, 2011 7:16 pm

Mandelj
PrispevkovCOLON 306
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 1:58 pm
KrajCOLON Muljava

OdgovorCOLON # 46901Odgovor Mandelj
Pe Mar 04, 2011 12:09 pm

FRANK IZ KANADE napisal/-aCOLONMedeni venec je najboljsa pregrada za matico. Matica ne bo zlepa sla cez pokriti med.
Kako visok (minimalno) pa bi moral biti medeni venec, da bi ustavil matico? Ali je 10cm dovolj - morda še manj...

.
PrispevkovCOLON 132

OdgovorCOLON # 46903Odgovor .
Pe Mar 04, 2011 2:23 pm

Mandelj
PrispevkovCOLON 306
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 1:58 pm
KrajCOLON Muljava

OdgovorCOLON # 46920Odgovor Mandelj
So Mar 05, 2011 12:01 pm

Ravnokar sem se pogovarjal o tej stvari z prijateljem čebelarjem, ki čebelari v 2/3 LR panjih in se mu je dogajajalo, da je imel na plodišču plastično matično rešetko, na njej pa DVE 2/3 mediščni nakladi in se je vseeno dogajalo, da je ob vročih dnevih matica prehajala skozi to rešetko in obe mediščni nakladi.

.
PrispevkovCOLON 132

OdgovorCOLON # 46924Odgovor .
So Mar 05, 2011 6:50 pm

janezveliki
PrispevkovCOLON 114
PridruženCOLON To Okt 07, 2008 8:25 pm

OdgovorCOLON # 46925Odgovor janezveliki
So Mar 05, 2011 7:34 pm

Lep pozdrav.

Ali je že kdo kdaj opazil, da se včasih najde nekaj zalege tudi tik nad matično rešetko v medišču, čeprav matica ni šla preko. Možnost je le ena, da so čebele prenesla jajčeca, pa me zanima, kaj vi mislite o tem.

Janez.

.
PrispevkovCOLON 132

OdgovorCOLON # 46932Odgovor .
Ne Mar 06, 2011 2:24 pm

janezveliki
PrispevkovCOLON 114

OdgovorCOLON # 46936Odgovor janezveliki
Ne Mar 06, 2011 6:46 pm

Zalega nad matično rešetko je bila le tako visoko, kakor po moji oceni seže zadek od matice, to je le prva celica nad rešetko. Satni okvirji se dotikajo med sabo, vmes je le matična rešetka. Zalegla pa je le trotovino.

Janez.

.
PrispevkovCOLON 132

OdgovorCOLON # 46937Odgovor .
Ne Mar 06, 2011 8:21 pm

janezveliki
PrispevkovCOLON 114

OdgovorCOLON # 46947Odgovor janezveliki
Po Mar 07, 2011 8:19 am

Sam sem se začudil, ko sem dvignil sat iz mediščne polnaklade, da je spodaj, celo po leseni letvici izdelano satje s še nepokrito trotovsko zalego, ki se je držalo skupaj s enako zaleženimi celicami v plodišče. Kako se je to zgodilo ne vem, je pa možno dvoje ali je matica z svojim zadkom segla preko MR ali pa so čebele prenesle jajčeca. Zato sprašujem ali ima kdo podobno izkušnjo.

Janez.

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 46955Odgovor FRANK IZ KANADE
Po Mar 07, 2011 5:07 pm

Janezveliki,

kot se opisuje zgoraj je popolnoma mogoce da Ti cebele prinesejo kaksno jajcece u zgornje kiste, saj je to bilo ze obravnavano u nasih knjigah se pred vec kot sto leti. (Prislo pa po vecini iz Europe) Navaja se celo, da ce je druzina brezmaticna, da naj bi sle u sosednji panj in ukradle jacece in si tako ustimale matico. kdo ve???

Da bi pa matica dosegla z zadkom u spodnje celice kar skozi MR je pa fizicno nemogoce. Saj ni mogoce za matico, nima veze kako velika, oziroma dolga je, njen zadek se nikoli ne bo raztegnil od izpod MR pa cez cebelji razmik pod sati (razmik je tam ponavadi mnogo vecji od normalnega0 pa potem sel u celico in na dno zalegel jajceca tako kot traba. Saj ce jajcece ni zalezeno tako kot mora biti bodo cebele taka jaceca odstranile, pozrle ker domnevajo da so od cebel trotark. (berite razliko med pozicijo jacec od matice in teh od cebel trotark)

Znano pa je da vasaka druzina zelo hrepeni po trotovini, ji lr-tr zelo zmankuje - ce sploh kaksno celico imajo!? Dognano je ze dolgo casa, da druzina brez trotovine ni optimalna, ni srecna, se manj pa naj bi bila vesela - saj trotovina je plac kamor naj se unese/usidra vse kar druzini nagaja; bolezni, varoja itd.
Normalno nas uci stroka, da naj bi druzina morala imeti najmanj 10% trotovine, druga sola pa je mnenja, da se 15% ni zadosti. Moja dognanja so taka da naj ima toliko kot jim udtreza. ko imajo dovolj trotovine one bodo same to gradnjo prekinile in tako razmerje satnih celic potem tudi vzdrzevale.
Tako pomankanje trotovine je posebno problematicno u panjih u katere se zvesto utakajo satne osnove, katere silijo druzino, da si gradi vse tako kot je nastampano na osnovah. Gradi po zelji cebelarjev ne po svojih potrebah!
Najbolj prizadete druzine (pomanjkanje trotovine) pa lahko kaksne sate pogrizejo da si tako zagotovijo malo prostora za trotovino. Pomanjkanje trotovine gre nasproti naravnim nagonom druzine ki hrepeni k rojenju - povecanju svojih vrst, torej k dolocenem stevilu trotov u slucaju, da ce ze ne rojijo si pa lahko vsaj vzgojijo matico, ce je treba.
Seveda mi vemo, da je u okolisih (vasih verjetno vec kot dovolj trotov, toda posamezne druzine pa o tem ne mislijo saj jim je samo oskrba in potrebe svojih druzin na mislih, jim je tako pac zapisano u genih.
Ce imanjo vsaj en sat, na kraju gnezda, kamor si lahko same zgradijo to kar jim pase, bo pa taka druzina bolj delovna, bolj vesela in se u mnogih drugih pogledih boljsa od ostalih, posebno gledano iz zdravstvenega vidika...
Prav zaradi tega pa se mnogi zgrazajo nad njihovo slabo gradno, ko se odlocijo da bi izprobali naravno satovje. Takrat pa cebele kar malo ponorijo in si sprostijo vse kar jim je bilo premnogo let zabranjeno? Torej, se vrzejo na 'noro gradnjo,' kar ni uporbno za nic drugega kot pa za u medene naklade, veckrat kot ne pa primerno samo za u topilnik.
Regards,
Frank

janezveliki
PrispevkovCOLON 114

Frank.

OdgovorCOLON # 46956Odgovor janezveliki
Po Mar 07, 2011 6:00 pm

Me veseli, da je vsaj nekaj osnove v tej zadevi prenašanja jajčec. Moj prijatelj, čebelar mi je potrdil, da je imel že tudi sam podoben pojav. Če pogledamo drugi vidik prenašanja jajčec, jih tudi čebelarji prenašajo, ko cepijo matičnike in ni nič narobe z njimi. Frank hvala za razlago in lep pozdrav.

Janez.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 46958Odgovor Fizikalec
Po Mar 07, 2011 6:11 pm

Pri vzreji se ne presajajo jačeca goispodje ampak ličinka stara do 24 ure ne mešat pojme...

janezveliki
PrispevkovCOLON 114

OdgovorCOLON # 46959Odgovor janezveliki
Po Mar 07, 2011 8:34 pm

Se pa presaja, kar pomeni isto, brez mešanja pojmov.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

Re: Frank.

OdgovorCOLON # 46960Odgovor Odisej
Po Mar 07, 2011 8:56 pm

janezveliki napisal/-aCOLON Če pogledamo drugi vidik prenašanja jajčec, jih tudi čebelarji prenašajo, ko cepijo matičnike in ni nič narobe z njimi.
Janez.
Uh, pa še kako je narobe ... a to je tema, ki ne spada sem.

Lep dan vsem.

janezveliki
PrispevkovCOLON 114

OdgovorCOLON # 46966Odgovor janezveliki
To Mar 08, 2011 7:41 am

Narobe je le to, da nobeden nima pojma.

Janez.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 46976Odgovor Odisej
To Mar 08, 2011 11:40 am

Zelo pametni ljudje, modreci, vizionarji bi jim lahko rekli, so že pred desetletji opozarjali (npr. dr. Rudolf Steiner in pozneje nekateri čebelarji praktiki) na usodne posledice umetne vzreje matic.
Leta 1923 je na znamenitih predavanjih o čebelah "predvidel", da bo trajalo nekaj desetletij - govoril je o osemdesetih letih 20. stoletja - ko bo zaradi "moderne vzreje matic in sprememb pri delu z roji" (preprečevanje rojenja) prišlo do propada zdravja čebel. Če pogledamo, kdaj je Rudolf Steiner to napovedal, vidimo, da se je na leto točno pojavil problem varoje.
Morda pa je res, kar praviš, Janez : " Narobe je, da nobeden nima pojma."
Dodal bi: danes, med tistimi, ki 'znanstveno' razlagajo čebelarstvo.
Človek misli, da je najbolj pameten, da vse ve in da je vsemogočen.

Lep dan vsem.

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 46996Odgovor mg
To Mar 08, 2011 10:37 pm

Ta stvar ni tako enostavna. Niso vsi modreci, misleci... . Da je stvar še bolj komplicirana, imaš na drugi strani pritisk razvoja, novih tehnologij, sistemov.... , ki obljubljajo večje pridelke, dobičke... z manj vloženega dela. Izgovor je seveda, da je to na račun znanja, teh. razvoja novih dognanj - in mogoče nekaj tega je - v bistvu je pa v glavnem na račun čebel, živali in nenazadnje na račun ljudi.

Razvoj mora biti. Človeka bi moglo skrbet, v kakšno smer bo šel. Ni vseeno ali se razvijajo zdrave ali rakaste celice.
lep pozdrav

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 47021Odgovor volk
Če Mar 10, 2011 7:23 am

Samo eno bi opozoril. Pojav varoje nima nic skupnega z umetno vzrejo matic. Sam nimam nic proti biodionamiki, lahko pa trdim, da marsikdaj njeni zagovorniki v prevnetosti zacno povezovati stvari, ki nimajo nic skupnega.

Za hobiste bi priporocal da se drzijo biodinamicnih nacel(vecji cebelarji se jih tezko, ker imajo samo dve roki in 24 ur casa na dan), ter da pogledajo v panj samo ko je nujno. To je nekajkrat na leto.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 47025Odgovor Odisej
Če Mar 10, 2011 9:37 am

volk napisal/-aCOLONSamo eno bi opozoril. Pojav varoje nima nic skupnega z umetno vzrejo matic. Sam nimam nic proti biodionamiki, lahko pa trdim, da marsikdaj njeni zagovorniki v prevnetosti zacno povezovati stvari, ki nimajo nic skupnega.
Imaš prav, Volk.
Tudi jaz bi opozoril samo na eno :) Pojav varoje (verjetno res) nima nič skupnega z umetno vzgojo matic. Saj tudi nikjer ni bilo rečeno, da ima.
Kaj pa s sposobnostjo čebele spopasti se z njo (in ne samo z njo) in jo držati na sprejemljivem številu ? Sobivanje "gostitelja in zajedalca" je v naravi vendar nekaj povsem običajnega.

Lep dan vsem.

Zaèetnik_2
PrispevkovCOLON 52
PridruženCOLON Sr Okt 08, 2008 2:49 pm

OdgovorCOLON # 47029Odgovor Zaèetnik_2
Če Mar 10, 2011 12:30 pm

Halo nakladni panji, kako se po vaših izkušnjah bolj obnesejo za plodišče LR 2/3 naklade? So boljše večje naklade?

Uporabniški avatar
martina
PrispevkovCOLON 1
PridruženCOLON Če Maj 28, 2009 7:51 am
KrajCOLON BRASLOV?E

OdgovorCOLON # 47648Odgovor martina
Pe Apr 15, 2011 2:42 pm

Čebelar. napisal/-aCOLONSam čebelarim s 35 AŽ panji in 100 LR 1/1 panji. Koristim pa akacijevo, kostanjevo in gozdno pašo. Uspešn čebelarim z obema vrstama panjev. Za uspešno čebelarjenje pa je pomembno poznavanje ritma razvoja čebelje družine in odzivanje čebel na posamezno situacijo v panju. Kar pomeni, da se najbolj naučiš čebelarit iz lastnih izkušenj, z opazovanjem in včasih tudi z eksperimentom, ki največkrat pokoplje klasične čebelarske mite.
Sicer sem pristaš nakladnih panjev, vendar zagovarjam to kar je zgoraj omenil Danilo: panj je kišta, za njegovo uspešnost pa skrbi čebelar.
Hitro pridemo do zaključka, da ne bo razlik v donosu, če primerjamo klasičen AŽ in dvonakladni LR panj. Vendar s pravilnim razvojem družine vsak ve, da se družino brez problemov razvije na 3 naklade. Tri naklade pa pomenijo več prostora v primeru dobre paše in tudi večjo vojsko, ki prinese tudi ob slabi paši več kot pa številčno šibkejša družina, pa ne glede na to na kakšnih satih sedijo. Kot primer lahko navedem primerjavo med dvomatično družino, ki sem jo imel za poizkus in povprečjem normalnih družin na kostanjevi paši. Povprečen panj mi je prinesel 22 kg, dvomatičen pa 50. Razlika je bila le v številčnosti družine.
Opažam, da ima veliko čebelarjev problem, ker uporablja čez celotno sezono preveliko plodišče. Potem pridemo do tega, da točimo manj kot v klasičnem AŽ panju. To prekticirajo ogromno v ZDA in povsod, kjer imajo dolge paše. Pa še pri teh je tako, da v določenem obdobju ne menjajo naklad in potem matice zalegajo le v vrhnji nakladi.
Sam in večina večjih čebelarjev z LR panji pri nas in na Hrvaškem, imam najboljše izkušnje z dvonakladim plodiščem, pred akacijo pa vse matice omejim na eno naklado. Tako imam vedno dovolj čebel do konca sezone, pri pregledih imam delo samo z desetimi sati, ob solidni ali dobri paši pa natočim bistveno več kot v 20 satnih panjih.
Tudi jaz sem novinka in sem si nabavila 2/3 nakladnji pan....ker pa tule večina čebelari z AŽ panji sem zelo zgubljena in tudi težko najdem kakšen nasvet , zato sem vesela za vaš komentar in nasvet , ki ga bom rabila....

Goba
PrispevkovCOLON 141
PridruženCOLON Po Jun 29, 2009 2:17 pm
KrajCOLON Medvode

OdgovorCOLON # 47667Odgovor Goba
Po Apr 18, 2011 10:22 am

martina

Jaz sem za sebe izdelal LR 2/3 panje (komplet) po navodilih mojstra Prezlja. Imajo visoko podnico in učinkovite enostavne satne okvirje. Koliko panjev pa bi potrebovala. Za sebe in prijateljico moram tja do 7. maja izdelati 7 kompletov. Še kakšen več, ne bi bil hud problem. Ravno pripravljam material (lepljence) za naklade.

Narejeni bodo kakovostno iz naravno sušene smreke, satni okvirji pa bodo lipovi. Če te zanima, pošlji ZS.

L. P.: Goba

Goba
PrispevkovCOLON 141
PridruženCOLON Po Jun 29, 2009 2:17 pm
KrajCOLON Medvode

OdgovorCOLON # 48773Odgovor Goba
Če Jun 02, 2011 8:14 am

Takole so narejeni moji LR 2/3 panji.

Slika

Podnica je visoka in izdelana iz bora. Naklade so smrekove - naravno sušen lepljen les, vse izpadle grče so izvrtane (vstavljeni so čepi iz istega lesa). Pod streho je še pomožna streha, ki lahko služi za hranjenje in kot pomožna podnica.

L. P.: Goba

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 48778Odgovor dušans
Če Jun 02, 2011 10:16 am

Lepo izdelano!

Moj predlog: ne vrtaj lukenj, če jih kdo hoče, jih lahko navrta sam in letev prestavi na zgornji rob.

pozdrav

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov