Nakladni panji 10 ali 12 satni?

o panjih, panjskih sistemih in ostali čebelarski opremi

ModeratorCOLON Oldy

Novinka
PrispevkovCOLON 250
PridruženCOLON Če Jan 13, 2011 2:01 am

Nakladni panji 10 ali 12 satni?

OdgovorCOLON # 46366Odgovor Novinka
Po Feb 07, 2011 4:34 pm

Glede na goro podatkov, se vsake toliko izgubim, če ne že utopim v njih. Vseeno pa mi še ni uspelo zasledit podatka, kateri nakladni panji so 12 satni (mere: 42x42 in višine 17cm). Kako se razlikujejo recimo od LR 2/3, razen po številu satov? Zakaj je bolje 10 satov (ker verjetno je, da na vseh posnetkih in slikah naštejem 10 satov v eni nakladi)???

Se opravičujem, če sem vprašala kako neumnost. Saj se že po imenu vidi, da sem čisti začetnik. :oops:

Se najlepše zahvaljujem tistemu, ki mi bo znal konkretno odgovorit na vprašanje.

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 46369Odgovor bloop
Po Feb 07, 2011 4:50 pm

Sam bi naredil panje LR 1/1 raje na 7 satov. Lazje delo z nakladami :).

Novinka
PrispevkovCOLON 250

OdgovorCOLON # 46371Odgovor Novinka
Po Feb 07, 2011 6:09 pm

Bloop, hvala za mnenje, ampak zanima me to, kar sem vprašala. :wink:

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 46373Odgovor kravzlj
Po Feb 07, 2011 8:34 pm

Msilim da misliš Farrar naklade, al kdo je že. Potem je fora, da je kvadratna naklada, in lahko obrača na toplo ali hladno stavbo.

Naj prosim to še kdo potrdi
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

Novinka
PrispevkovCOLON 250

OdgovorCOLON # 46374Odgovor Novinka
Po Feb 07, 2011 9:36 pm

Hvala, kravzlj, tudi jaz sem najprej pomislila na Farrarja, nikjer pa ne dobim potrditve. Če dva tako misliva, bo mogoče celo držalo. :wink: Upam, da se oglasi kdo, ki je že poskusil čebelarit z njimi. Nekaj malega sem sicer našla zapisano, ampak vse premalo.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 46377Odgovor Fizikalec
Po Feb 07, 2011 9:56 pm

Smrtno nevarna kombinacija za čebelarja začetnika in čebele ja je Farar ja da ne boste doktorirali poleg...

Novinka
PrispevkovCOLON 250

OdgovorCOLON # 46379Odgovor Novinka
Po Feb 07, 2011 10:28 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONSmrtno nevarna kombinacija za čebelarja začetnika in čebele ja je Farar ja da ne boste doktorirali poleg...
Ker se je končno oglasil nekdo, ki ima izkušnje, bi rada izvedela kaj konkretno je tako ubijalskega pri kombinaciji Farrar panj-začetnik. Se pravi, da se s temi panji čebelari popolnoma drugače kot recimo z LR 2/3?

SAUC2
PrispevkovCOLON 163
PridruženCOLON Sr Mar 17, 2010 1:03 pm
KrajCOLON tu nekje

OdgovorCOLON # 46383Odgovor SAUC2
Po Feb 07, 2011 10:35 pm

Novinka napisal/-aCOLONKer se je končno oglasil nekdo, ki ima izkušnje, bi rada izvedela kaj konkretno je tako ubijalskega pri kombinaciji Farrar panj-začetnik. Se pravi, da se s temi panji čebelari popolnoma drugače kot recimo z LR 2/3?
To, da čebelce negredo več kot 7-8 satov v širino.
10 satna naklada je teška, kaj šele 12 satna.
Farrarjev panj ni standarden.

pa še kaj ...

Novinka
PrispevkovCOLON 250

OdgovorCOLON # 46384Odgovor Novinka
Po Feb 07, 2011 10:43 pm

To, da ni standarden sem že uganila. Ampak kaj je s tem narobe? Zaradi točila, nabave novih satov ali še kaj hujšega?

O kakšni teži je govora? Nisem tako švoh, čeprav sem ženska. :wink:

Tole z širino pa presega moje meje domišljije in seveda znanja (zato raje vprašam). Čemu potem 10 satarji, če se ustavijo pri 8?

Upam, da nisem preveč zoprna... samo res me zelo zanima.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 46385Odgovor Fizikalec
Po Feb 07, 2011 10:47 pm

Novinka napisal/-aCOLONKer se je končno oglasil nekdo, ki ima izkušnje, bi rada izvedela kaj konkretno je tako ubijalskega pri kombinaciji Farrar panj-začetnik. Se pravi, da se s temi panji čebelari popolnoma drugače kot recimo z LR 2/3?
Velikoo stvari katerih začenik ne obvlada še takim z neki prakse lahko naredi težavo.
Jaz ga iz lastne prakse ne pozna da bi lahko preveč debatiral o tem, vse kr vem o njem je iz pogovorov z g. Pankerjem, ko je še mel čebele na moji parceli in enega sma predelala v AŽ takorekoč za roj pobirat...

NMe maram pisat o stvareh katere poznam iz teorije samo ali pa kr sem preizskusil z par panji, ker ni uporabno še manj merodajno zato bo za ta namen treba najti koga drugega...jaz vse kr pišem najraje iz moje prakse za kar sem prepričan, da deluje in se da izvest.

Novinka
PrispevkovCOLON 250

OdgovorCOLON # 46387Odgovor Novinka
Po Feb 07, 2011 11:23 pm

Fizikalec napisal/-aCOLON
Velikoo stvari katerih začenik ne obvlada še takim z neki prakse lahko naredi težavo.
Jaz ga iz lastne prakse ne pozna da bi lahko preveč debatiral o tem, vse kr vem o njem je iz pogovorov z g. Pankerjem, ko je še mel čebele na moji parceli in enega sma predelala v AŽ takorekoč za roj pobirat...

NMe maram pisat o stvareh katere poznam iz teorije samo ali pa kr sem preizskusil z par panji, ker ni uporabno še manj merodajno zato bo za ta namen treba najti koga drugega...jaz vse kr pišem najraje iz moje prakse za kar sem prepričan, da deluje in se da izvest.
Tale odgovor mi je všeč. Ni mi pa všeč, ker se moram odpovedat temu, kar sem imela že nagledano. Zdaj mi je jasno, zakaj se ne prodajo in zakaj nizka cena. V dobro svojih bodočih čebel raje s svojim neznanjem ne bom eksperimentirala, ker vidim, da temu sama ne bom kos, nihče v bližini pa mi ne bo znal svetovati. :(

Hvala za odgovore, so mi bili v pomoč!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 46388Odgovor Fizikalec
To Feb 08, 2011 8:48 am

Tale panj bi bil primeren, ko čebelar dobrooo pozna sistem ČD in njeno obnašanje. Drugače sam panj je pač kišta vse je odvisno od tistega, ki za kišto stoji žal pa, če ne najdeš mentorja z takim panjem in vsaj, da ima ene 30-50 panjev je moj dober nasvet, da ne poiskušaj. Raje uporabi 2/3 LR za katerega najdeš kr nekaj čebelarjev za tvoj obseg.
Žal mi je, če sem te razočaral samo nikoli ne pišem kr tko mimo.....

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 46394Odgovor kravzlj
To Feb 08, 2011 9:57 am

Novinka, če se tako ogrevaš za ta panj ti lahko priporočam enega čebelarja ki jih ima in ti lahko svetuje! Je pa iz okolice Lj.

Lp Luka

Novinka
PrispevkovCOLON 250

OdgovorCOLON # 46400Odgovor Novinka
To Feb 08, 2011 11:36 am

Fizikalec, tvoji nasveti mi veliko pomenijo ravno zato, ker si zelo izkušen čebelar. Zato jih bom raje upoštevala.

Kravzlj, hvala za informacijo. Sem iz štajerskega konca in mi je za nasvete in oglede vsake toliko LJ le malo predaleč. Za te panje sem se pa zagrela izključno zaradi cene.
Ko se še nisem poglabljala v čebelarstvo se mi še sanjalo ni, da je začetni vložek tako visok. Zdaj mi je pač ostalo navdušenje in iščem cenovno ugodnejšo varianto. Čebelarit mislim bolj za hobi. Tudi jaz sem na začetku mislila, da panj je panj, čebele se že same dovolj dobro znajdejo. Zdaj pa bolj ko berem, bolj vidim svojo zmoto. In res ne bi rada že prvih družin izgubila zaradi pretirane samozavesti.

Novinka
PrispevkovCOLON 250

OdgovorCOLON # 46401Odgovor Novinka
To Feb 08, 2011 11:39 am

No, zdaj me pa vseeno zanima, s čim je lažje (zaradi teže že vem kateri) čebelarit: 10 satni celi ali 2/3 nakladni? Mislim, kje se čebele bolje razvijajo.

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 46406Odgovor kravzlj
To Feb 08, 2011 5:07 pm

Pojdi na obisk k čebelarju in si vzemi 2 uri za pogovor. Obišči take ki imajo več sistemov. Tako se boš najlažje odločila. Tako sem jaz naredil. Če želiš si dobrodošla tudi pri meni. Povedal bom kar vem.

Imam pa 2/3 LR 9 satne. Zaenkrat še ne morem reči kako in kaj se obense.

Lp Luka

Novinka
PrispevkovCOLON 250

OdgovorCOLON # 46407Odgovor Novinka
To Feb 08, 2011 5:34 pm

kravzlj napisal/-aCOLONPojdi na obisk k čebelarju in si vzemi 2 uri za pogovor. Obišči take ki imajo več sistemov. Tako se boš najlažje odločila. Tako sem jaz naredil. Če želiš si dobrodošla tudi pri meni. Povedal bom kar vem.

Imam pa 2/3 LR 9 satne. Zaenkrat še ne morem reči kako in kaj se obense.

Lp Luka
Vsi naši iz društva in vsi, ki jih osebno poznam, čebelarijo z AŽ in me nagovarjajo k nakupu le tega. Jaz sem se pa na posnetkih iz YouTube kar malo ogrela za nakladne. Pa še lego imamo najbolj pravo tam, kjer je možna širina le dober meter (terase), se pravi bodo tudi AŽ-ji morali biti na prostem vpeti v neko konstrukcijo s streho. Tako da se mi zdi, da bi se dalo z nakladnimi lažje na tem terenu.

Rada bi pa res videla v živo, kako se čebelari z enimi ali drugimi. Zdaj na žalost še ni pravi čas za to, zato pa veliko berem in zbiram informacije. Eni v bližini imajo turistično ponudbo ogleda panjev različnih oblik in tja se bom res namenila. Pa še en mizar mi je dal kontakt od drugih, ki se bavijo samo z LR.

Na forumu je pa najlažje vprašat, ker ste iz vseh koncev in krajev na enem mestu in pripravljeni odgovarjati. Pa še zima je... čas za predpriprave. :wink:

Kravzlj, torej imaš te LR komaj od lani? So to edini, ki jih imaš?

olševèan
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Mar 02, 2009 4:10 pm
KrajCOLON oląevek

OdgovorCOLON # 46412Odgovor olševèan
To Feb 08, 2011 7:26 pm

Živijo Novinka. Vidim da se ukvarjaš z istimi problemi kot sem se jaz dve leti nazaj. Jaz imam te panje ubistvu imam FV panje ki so podobni tem Farrarjevim, ali celo so, saj ne vem :P . Uglavnem sedaj imam naseljene tri take panje, in ti moram povedati da je kar veliko dela z temi panji, saj se ti družina lahko razvoje do 6 naklad, kar pa je zdelo veliko za premetavati. No meni se je ena razvila na 5 naklad, vendar sem čebelaril brez matične rešetke. Če imaš MR je pomojem da je dovolj če ima matica 3 naklade za zaleganje. Problem v teh panjih je še v tem, da ima ČD zelo hiter spomladanski razvoj, in če zamudiš z dodajanjem naklade, dobiš en majhen roj, kar pa ni najbolje. Edino kar je dobro je da lahko s temi panji pridobivaš sortni med.

Res je veliko dela, vendar bom ustrajal, saj se nekje dobil podatek da je družina v takem panju prinesla okoli 60 kg medu v eni paši (nevem točno ke sem to že prebral), zaenkrat sem dobil od enega panja okoli 10 kg.

Jaz ti priporočam da se na začetku odločiš za Až panj, ker imaš veliko čebelarjev ki čebelarijo v teh panjih. Šele potem ko boš dojela bistvo razvoja čebelje družine poskusi še s temi. Jaz sem najprej naselil 2 AŽ panja potem pa sem dal en roj v ta panj.

Rekel ti bom samo to da ni lahko se pa da :D

P.S. Kravzlj jaz bi bil zelo vesel če bi mi povedal ker čebelar je to, ker jaz sem pa iz gorenske in mi je zelo blizu.

LP

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 46418Odgovor kravzlj
To Feb 08, 2011 9:42 pm

Hej!

Sam osebno imam naseljene AŽ panje, Lr 2/3, in koš. Preizkusil bom še nekaj panjev, da vidim kaj se mi najbolj dopade.

Če želite kake kontakte gremo na privat!

Lp Luka

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

Re: Nakladni panji 10 ali 12 satni?

OdgovorCOLON # 46419Odgovor dušans
To Feb 08, 2011 10:49 pm

Novinka napisal/-aCOLONGlede na goro podatkov, se vsake toliko izgubim, če ne že utopim v njih. Vseeno pa mi še ni uspelo zasledit podatka, kateri nakladni panji so 12 satni (mere: 42x42 in višine 17cm). Kako se razlikujejo recimo od LR 2/3, razen po številu satov? Zakaj je bolje 10 satov (ker verjetno je, da na vseh posnetkih in slikah naštejem 10 satov v eni nakladi)???

Se opravičujem, če sem vprašala kako neumnost. Saj se že po imenu vidi, da sem čisti začetnik. :oops:

Se najlepše zahvaljujem tistemu, ki mi bo znal konkretno odgovorit na vprašanje.
Zdajle sem prišel domov, zato malo pozen odgovor:

12 satna naklada je naklada DB (dadant-blat), je kvadratne oblike. Panj ima dve vrsti naklad, pldiščne visoke in mediščne plitve. Mediščne se imenujejo tudi fararjeve, saj jih navaja Farrar v svoji dizertaciji.

10 satna naklada 2/3 višine ali 170 mm (včasih tudi 169mm) je ena od LR naklad. V južnih državah ji rečejo tudi fararjeva naklada ali fararjev panj, kar je napačno.

Nizke naklade se vse bolj širijo, razlogov je veliko, ker smo o tem že pisali ne bom ponavljal. Osebno imam 7 letne izkušnje in so v večini pozitivne. Največji problem je priti do znanja in izkušenj, čeprav je tega bisveno več kot takrat, ko sem začenjal.

Toliko na hitro za začetek.

Pozdrav, Dušan

Ps, nabirati izkušnje z AŽ panjem je samo moteče, to ti odsvetujem.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 46421Odgovor levstek008
Sr Feb 09, 2011 7:17 am

Tukaj tud jaz potrdim Dušanu, sploh zadnji stavek.... Res je dobro, če se že na začetku odločiš za en sistem in se učiš in delaš na njem, kasneje menjavat je izguba časa sredstev in financ, npr. prevešanje pokrite zalege v medišče pri až-ju nima nobene zveze z čebelarjenjem v nizkih 2/3lr-jih, ker premetavaš cele naklade... in obratno....
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 46424Odgovor Fizikalec
Sr Feb 09, 2011 7:38 am

Kje pa obstaja tako pravilo, da se pr AŽ preveša v medišče zalega? Jaz tega ne počnem že nekaj let madona kakšne neumnosti včasih kvasite....

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 46427Odgovor levstek008
Sr Feb 09, 2011 8:33 am

....hja, tako so mene učil, nekaj let nazaj....pa mi je ostalo v spominu...preusova metoda al nekaj takega..., sicer pa kar se Janezek nauči, to NAJ bi Janezek znal....tud če ne rabi več....
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

Novinka
PrispevkovCOLON 250

OdgovorCOLON # 46432Odgovor Novinka
Sr Feb 09, 2011 10:49 am

Zelo verjetno bo za odločitev poskrbela najugodnejša ponudba... razen nestandardnih, ki sem jih izločila iz odločanja. No, pravzaprav se odlločam samo še med AŽ in LR2/3. Mogoče čez leta izprobam oba sistema, prostora in paše je zadosti, samo znanje in finance zdaj šepajo.

Hvala vsem za odgovore. Pa se priporočam še naprej za takšno podporo. :wink:

Goba
PrispevkovCOLON 141
PridruženCOLON Po Jun 29, 2009 2:17 pm
KrajCOLON Medvode

OdgovorCOLON # 46438Odgovor Goba
Sr Feb 09, 2011 2:48 pm

Sem ravno tako začetnik. Odločil sem se za LR 2/3 in visoko podnico. Oboje sem si izdelal sam po predlogi čebelarskega mojstra Prezlja. On je izdelal LR 2/3 12 satne, pa je rekel, da je povsem vseeno, če so klasični 10 satni. Oziroma, da še enkrat ne bi delal nestandardnih 12 satnih.

L. P.: Goba

ursolinko
PrispevkovCOLON 175
PridruženCOLON Po Jun 04, 2007 3:33 pm

OdgovorCOLON # 46440Odgovor ursolinko
Sr Feb 09, 2011 3:55 pm

Novinka napisal/-aCOLONZelo verjetno bo za odločitev poskrbela najugodnejša ponudba... razen nestandardnih, ki sem jih izločila iz odločanja. No, pravzaprav se odlločam samo še med AŽ in LR2/3. Mogoče čez leta izprobam oba sistema, prostora in paše je zadosti, samo znanje in finance zdaj šepajo.

Hvala vsem za odgovore. Pa se priporočam še naprej za takšno podporo. :wink:

Med AŽ in LR3/2 Je ena zelo velika razlika.

Za AŽ moraš imeti čebelnjak ali prevozno enoto.

LR so lahko na prostem.

LR je panj, ki ga po svetu vsi uporabljajo. In veliko čebelarjev začne z AŽ in potem preklopi na GJ (AŽ nakladni) ALI LR.

Sam še nimam LR a letos bom kupil dva po priporočilu DušanS.
En panj sem pa preložu prijateljici, ki je od mene kupila tri družine, in sicer iz AŽ v GJ a delo v GJ deluje veliko bolj preprosto.
A občutek imam, da nakladni panji zaahtevajo veliko več znanja

To je moje osebno mnenje. Odločitev je tvoja.

Vedi samo to da vsak mojster bo iz obeh panjev lepo točil.

Na koncu le še beseda prenešena iz čebelarja is Postojne.

NAJBOLJŠI SO 9 SATARJI

Baje se tam družina hitreje razvije

èešnjevèan
PrispevkovCOLON 129
PridruženCOLON Sr Apr 07, 2010 7:50 pm
KrajCOLON ?eąnjevek

OdgovorCOLON # 46454Odgovor èešnjevèan
Sr Feb 09, 2011 6:31 pm

ursolinko napisal/-aCOLON

Med AŽ in LR3/2 Je ena zelo velika razlika.

Za AŽ moraš imeti čebelnjak ali prevozno enoto.

LR so lahko na prostem.

Nikjer ne piše da je treba imeti za AŽ panje čebelnjak, lahko je skladovnica pa lepo steha gor in je.

Za AŽ panje je potrebnega manj prostora kot za nakladne, ker AŽ-je nakladamo enega na drugega, LR pa stoji posamično, eden zraven drugega.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 46455Odgovor Fizikalec
Sr Feb 09, 2011 6:39 pm

Brezpredmetno razglablate panj je samo KIŠTA vse ostalo je odvisno od tistega keri za njim stoji AMEN!

Ko se nekdo odloča pa mora vedet kaj hoče, če je to hoby je čist vseeno tud če bo imel koše ali krkoli.

Če zastavlja malo boilj ekonomično pot potem pa se mora 15 minut usest in razmislit.

Če se hoče profesionalizirat ali od tega živet pa se mora 1-2 ure usest, razmislit iti na ogled v ene par čebelarstev potem pa izbrati eno in ne kopirat ampak KLONIRAT zadevo. Ko mu uspe pa lahko začne fretat po svoje in spreminjat zadeve ter pač prilagajat kr misli, da bo zanj bolje. Ne more noben uspeti z mojo tehnologijo "na svoj način" in svojo miselnostjo žal nebo šlo....tako je tud za ostale panje ali tehnologijo.

Tko ko rasčisti zgornje 3 alineje bo vedel izbrati panj in vse povezano z panji.

Gregor T.
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Pe Jan 26, 2007 7:50 pm
KrajCOLON Mirna

OdgovorCOLON # 46459Odgovor Gregor T.
Sr Feb 09, 2011 7:53 pm

Jaz mislim, da je največ odvisno od pašnih razmer. Jaz imam naprimer v najboljšem primeru tri paše, pa ne morem reči, katera je glavna. Včasih je to regrat in češna, včasih smreka+javor+akacija, včasih lipa. Ponavadi so vse tri bolj šibke. Do zdaj sem poskusil GJ, AŽ10s in LR2/3. Zame je najboljši AŽ, mogoče bi bil še boljši 9-satar. Pri nakladnem na cvetlično še ne morem računati, ker jo porabijo za razvoj, pri AŽ je že 5 kg. Naslednje paše pa podobno. V AŽ 10, 15 kg, v nakladnem par kil, pa še za tiste ne vem, če jih bi potočil, ko je toliko lačnih ust. Veliko čebel veliko poje. Če prevažaš oz. če imaš 1-2 močni paši, pa ti večji panj seveda prinese veliko več. V našem društvu samo eden čebelari z nakladnimi panji, ostali pa imamo kvečjemu kakšnega za probo.

.
PrispevkovCOLON 132
PridruženCOLON Če Feb 03, 2011 10:36 am

OdgovorCOLON # 46557Odgovor .
Če Feb 17, 2011 5:20 pm

:veryhappybee:
Zadnjič spremenil 1, dne ., skupaj popravljeno 0 krat.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov