Izgradnja panjev iz stirodurja

o panjih, panjskih sistemih in ostali čebelarski opremi

ModeratorCOLON Oldy

fenix
PrispevkovCOLON 138
PridruženCOLON Pe Mar 19, 2010 7:06 pm

OdgovorCOLON # 65809Odgovor fenix
Po Jul 07, 2014 4:25 pm

To ugotavljam tudi sam.. vsako sezono bolj :lol:

storĹľ
PrispevkovCOLON 121
PridruženCOLON To Avg 24, 2010 10:01 pm

OdgovorCOLON # 65836Odgovor storĹľ
To Jul 08, 2014 11:39 pm

Zanima me kako zaščitite panje od zunaj? Meni so glede na vremenske razmere že začeli malo propadati. Pa velik problem imam s tem da mi čebele grizejo stirodur(poizkusil tudi več proizvajalcev in tipov).

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 65839Odgovor boriss
Sr Jul 09, 2014 12:56 am

Ja končno si izumil toplo vodo - to sem jaz pisal pred leti že - in zato jaz nimam takih panjev.

Drejva
PrispevkovCOLON 668
PridruženCOLON To Okt 02, 2012 8:02 am

OdgovorCOLON # 65840Odgovor Drejva
Sr Jul 09, 2014 6:04 am

Probaj lepilo za ploščice, tanko plast... sicer je s tem ogromno dela... ampak če hočeš stirudur...

fenix
PrispevkovCOLON 138
PridruženCOLON Pe Mar 19, 2010 7:06 pm

OdgovorCOLON # 65859Odgovor fenix
Sr Jul 09, 2014 5:20 pm

:lol: Ugotavljam to, z vsako sezono bolj....

AKS
PrispevkovCOLON 222
PridruženCOLON Pe Maj 01, 2015 1:01 am

Re: Izgradnja panjev iz stirodurja

OdgovorCOLON # 67879Odgovor AKS
So Jul 18, 2015 11:03 am

Pozdravljeni,

tudi sam se bom lotil izdelave LR panja, iz XPS-a oziroma stirodurja.

Tole temo sem prebral in vidim, da nekaterim niso povsem jasni določeni izrazi.
EPS (ekspandirani polistiren) se dela z ekspanzijo eps granulata v velikih blokih, katere nato z vročo žico razrežejo na določeno mero (50/100/X cm) Ker je rezan po končani ekspanziji, je zato njegova celična struktura odprta, in je zato bolj paroprepusten in vodovpojen, pravilom pa ima tudi nižjo tlačno trdnost (>70 MPa) v kolikor gre za fasadni stiropor.

XPS ali ekstrudirani stiropor, pa ima podobno surovinsko osnovo, vendar ekstruzija poteka v zaprtih kalupih, zato je bolj vodoodbojen in manj paroprepusten. Ker običajno pred ekstruzijo dodajo v kalup več osnovnega granulata, je posledično tudi bistveno višja tudi tlačna trdnost >500 MPa.

V kolikor bi bil iz vidika oporečnosti za stik s prehrano stiropor ali XPS problematičen, ga ne bi uporabljali za škatle od rib, v zavojčkih iz katerih dobimo, čevape, perutničke, klobasice in ostale dobrote za peko :D

Se pa strinjam, da zna biti problem, če pogledamo na trdnost okvirja naklade, predvsem pri ločevanju stika med nakladami.
Zato se bom malo poigral s to problematiko in poskusil narediti panj, ki bo dovolj trden za daljšo uporabo.

Bistvena prednost, tega sistema, pa vsekakor mora biti nizka teža in izolativnost. Ker imam doma CNC strojček za razrez, se bom poigral na podoben način, kot lahko vidite na spodnji povezavi, kjer delam avijo modelčke za hobi

http://forum.modelarji.com/viewtopic.ph ... ly#p518080

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 67880Odgovor boriss
So Jul 18, 2015 11:43 am

ŠE eden ki ima že dva meseca čebel in bo izumil nov panj (kot je to standard - ne bo ratalo).

AKS
PrispevkovCOLON 222
PridruženCOLON Pe Maj 01, 2015 1:01 am

OdgovorCOLON # 67882Odgovor AKS
So Jul 18, 2015 12:21 pm

Zakaj pa ne, napisal sem, da bom poskusil. Če mi je užitek delo z materiali in eksperimentiranje, zakaj bi se potem omejeval.

Izhajam iz dejstva, da nekateri že uporabljajo te materiale in jim zadeva funkcionira. Če zadevo še malo dodelam, ne vidim razloga, zakaj ne bi uspelo.
Če za moje potrebe, uporabim zelo drage materiale in zadevo naredim sam, pridem še vedno ceneje skozi, kot če jih kupim.
Seveda je v tem primeru časovna komponenta izdelave, gledana predvsem kot čas, ki ga uporabiš za hobi.

Vsekakor pa bom naredil tudi leseno različico panja.

Moj primarni cilj ni pridobivanje velikih količin medu, ampak učiti se čebelarjenja , če pa bom ob tem lahko še sam delal panje, sončne topilnike, napajalnike, krmilnike, ...... mi bo v veliko veselje.
Mogoče manj razumljivo za tiste, ki se posvečajo izključno čebelarjenju.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 67883Odgovor boriss
So Jul 18, 2015 1:19 pm

Uživaj.

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

OdgovorCOLON # 67904Odgovor cebelrcek
Po Jul 20, 2015 11:57 am

AKS, kar pogumno! Vidim, da se stvari lotiš analitično, kar je edini pravi pristop! Jasno, da nimaš (še) dovolj znanja o čebelarstvu, kar pa naj ne bo ovira za zdravorazumske(!) poskuse.

Osebno sicer menim, da stirodur ne bo izpodrinil lesa ... V primeru serijske proizvodnje in izjemno nizke cene panja bi lahko postal konkurenčen sicer pa je to material bolj za igračkanje :D

Ne verjamem in (po mojem) tudi ne drži, da družine v panjih iz stirodurja dva tedna prehitevajo v razvoju glede na navaden panj. Nekateri trdijo, da prednjačijo celo za tri tedne :lol: Če bi to držalo, bi družine v AŽ panju, ki je narejen v obliki omare in si družine delijo stene, pod in strop prednjačile za en mesec, pa temu - žal(!) - ni tako. Če predpostavimo, da je v sosednjih panjih enaka temperatura - skozi omenjene stene - ni toplotnih izgub.

Verjetneje se zdi, da pride izolativnost stirodurja bolj do izraza v nakladnem čebelarjenju, kjer je vsak panj samostojna enota ... Mogoče boš v prihodnjih letih sporočil svoje ugotovitve, sicer pa je za resno trditev treba imeti velik vzorec - vsaj 100 panjev lesenih in 100 iz stirodurja, jasno s primerljivimi družinami. Na tak način se denimo izvajajo znanstvene študije.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 67905Odgovor boriss
Po Jul 20, 2015 12:27 pm

Na tak način NAJ bi se izvajale znanstvene študije (pa se ne)! Tako da je večina študij samo "znanstvena".

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov