Izgradnja panjev iz stirodurja

o panjih, panjskih sistemih in ostali čebelarski opremi

ModeratorCOLON Oldy

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

Izgradnja panjev iz stirodurja

OdgovorCOLON # 45989Odgovor volk
Po Jan 24, 2011 4:06 pm

Glede na to, da se je v drugi temi odprla razprava o panjih iz stirodurja, me zanima kaksne so vase izkusnje s tem materialom pri gradnji panjev ter plemenilckov.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 45995Odgovor levstek008
Po Jan 24, 2011 5:00 pm

Te naklade hitro narediš, so poceni, lahke, predvsem pa trde!!! Pri izdelavi je zelo malo odpadkov.

Treba pa zaščitit pred soncem( jaz sem kar fasado potegnu :lol: ) in treba uredit površine ki se dotikajo. Ko sem kontaktiral z Fibranom v N.Mestu niso imeli zadržka, oz. da bi bilo karkoli strupenega v stiroduru. Je dosti plusov in minusov. Najboljše lepilo za stirodur je pa epoksidna smola!!! Preverjeno!!! Nikoli ne poči po zlepljenih površinah!! Vedno zraven. Je pa dobro v smolo umešat moko, da zgostiš in zmanjšaš viskoznost, drugače precej teče.
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 45996Odgovor Odisej
Po Jan 24, 2011 5:09 pm

V sonaravnem, ekološkem čebelarjenju stirodur ni dovolj. Mislim, da to pove vse. Epoksi smole so pa sploh poglavje zase.

Lep dan vsem.
P.S.
Le kaj je narobe z lesom, da iščemo kar naprej nekaj "boljšega" ? :wink:

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 45998Odgovor Fizikalec
Po Jan 24, 2011 5:15 pm

Odisej zakaj pa nebi iskali nekaj kr je cenejše in enostavneje narest? Zakaj bi moral nek proizvajalec debelo zaslužit namesto, da kaj naredi vsak sam brez, da ima mizarsko delavnico?
Zakaj nebi poceni pridelal in ceneje prodajal?
Ne razumem vas zakaj se zabadate v take reči, če nimaš kaj pametnega dodat bodi tiho, jaz ne čebelarim v nakladnih pa se ne vmešavam. Iz česa pa je panj pa je povsem vseeno lahko je iz betona, če češ preverjeno ne moti čebel pa tud železo je lahko, pa steklo kr ti na pamet pade....
Zakaj bi morali končni izdelek dražit na račun materiala tega nikol ne bom razumel :shock:

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 45999Odgovor levstek008
Po Jan 24, 2011 5:37 pm

Odisej napisal/-aCOLONV sonaravnem, ekološkem čebelarjenju stirodur ni dovolj. Mislim, da to pove vse. Epoksi smole so pa sploh poglavje zase.

Lep dan vsem.
P.S.
Le kaj je narobe z lesom, da iščemo kar naprej nekaj "boljšega" ? :wink:
Epoksi smola, tista ki jo prodajajo v Samsonu Kamnik kar "postekleni" in je kot jeklo, res ne vem kaj bi bilo narobe z epoksi....

Zgornji post sem napisal, ker sem se ukvarjal z začetniškimi težavami, upam da sem komu "skrajšal" muke ki jih bi imel tako kot jaz....

Lp Matej

davca
PrispevkovCOLON 550
PridruženCOLON To Okt 16, 2007 6:13 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 46001Odgovor davca
Po Jan 24, 2011 6:11 pm

Najbrž tale moj post semle najbolj "ne paše", ampak že nekajkrat sem hotela povedati (pa potem nisem), da imam v stiroporastem nakladnem panju že 5 let družino, ki je izjemno močna, se spomladi hitro razvije in eno leto, ko je nisem zdravila, je z varojami opravila sama. Naklade so LR in 1/1 ter pretežke zame. Zato tudi medu ne pobiram redno in vsega, ker se mi ne da, saj je pretežko. Čebele v tem panju so precej divje - bolj od ostalih. Jesensko krmljenje opravim s stiroporastim pitalnikom, ki drži 15 l tekočine. Tako jim nalijem le 2x, morda tudi 3x, a jih prezimujem v 3 nakladah.
Ta pitalnik iz stiropora sem kupila pri Logarju in je super. Z malo dela je veliko učinka. Lani sem kupila še enega in morda bom letos še enega. Cene na pamet ne vem.
Unus pro omnibus et omnes pro uno - Eden za vse in vsi za enega

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 46002Odgovor volk
Po Jan 24, 2011 6:28 pm

Odisej, razlika je v tem, da si panj iz stirodurja lahko naredi stara mamca z malo orodja. Panj iz lesa, sam jih delam, sploh ce je AZ, pa je zgodba zase. Trditi, da je panj iz lesa lahko narediti, je zgodba tistih, ki deske se v rokah niso imeli. Nekaj malega izkusenj iz tega podrocja imam, vsaj prsti na mojih rokah to dobro vedo.

Sam nisem pristas uporabe snovi, ki so strupene. Ali pa nevarne. Je pa tako, da ko so nasi predniki izumili zelezo, in naredili prvi noz, da so bili vsi navduseni. No potem so se pojavili ljudje, ki so vpili, da je noz nevaren, in zelezo prekletsvo clovestva. Nihce danes se ne bi upal trditi da ni, zgodovina pozna od rezanja kruha z nozem do klanja z istim orodjem.

Vsekakor je najbolj eko in naravno ziveti na kakem tropskem predelu, skakati naokoli nag in fejst kavsati, ker nikoli ne ves, koliko otrok ti vzame bolezen, ter kdaj hudic pride pote. Podobno kot zivali.

No, mislim da se nihce izmed vas ne bi sel tega, zato pricakujem konstruktivno razpravo o uporabi stirodurja kot materiala za izgradnjo panjev.

Zanima me kaksne so izkusnje z panji iz stirodurja, ali pa stiroporja(ki pa je res strupen, ker hlapi).

Prednosti panjev je lepo opisal levstek, torej od lahkih naklad...do nizke cene.

Bolj je pa v vprasanju razvoj druzin v takih panjih, v primerjavi z enakovrednimi druzinami v podobnih panjih iz drugih materialov.
Kolega iz ZDA mi je jasno povedal, da je njegov oce izoliral panje z stiroporjem(nakladne), ter da dosega za 1 mesec in vec, hitrejsi razvoj druzin. Zato svojih nekaj 100 druzin vec ne prevaza, pac pa jih ima na stalnem mestu, in cebelari na cvetni prah.

V sloveniji namrec ni problem pojavnost pas, pac pa problem da je vecina dobrih pas spomladi, torej april, maj ter junij, potem pa nic. Najbolj ekonomicno bi bilo imeti spomladi tako mocne cebele, da bi izkoristile zgodnje pase. Kar pa omogocajo panji z dobro izolacijo. 3 cm stirodur ima toliksen izolacijski potencial, kot 9 cm deska. V sodobnem cebelarstvu pisci jasno ugotavljajo,da daje deblo priblizno toliksno izolativnost, kot priblizno 10 cm(ce se prav spomnim) debela deska(odvisno od lesa).
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Mandelj
PrispevkovCOLON 306
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 1:58 pm
KrajCOLON Muljava

OdgovorCOLON # 46010Odgovor Mandelj
Po Jan 24, 2011 7:19 pm

levstek008 napisal/-aCOLONTe naklade hitro narediš
Eno tehnično vprašanje: kakšen pomen imajo pritrjene deščice na zgornjem in spodnjem robu naklade, saj si vendar naredil fasado na njih in vsaka fasada ima plastične vogalnike :) kateri naj bi dali nakladi dovolj trden rob. Ali so se ti čez zimo kaj zvile - deščice?

Benko
PrispevkovCOLON 93
PridruženCOLON Če Mar 04, 2010 10:35 pm

OdgovorCOLON # 46011Odgovor Benko
Po Jan 24, 2011 7:24 pm

Ima mogoče kdo, kakšno sliko panja iz stirodurja?

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 46017Odgovor levstek008
Po Jan 24, 2011 8:42 pm

Mandelj napisal/-aCOLON
levstek008 napisal/-aCOLONTe naklade hitro narediš
Eno tehnično vprašanje: kakšen pomen imajo pritrjene deščice na zgornjem in spodnjem robu naklade, saj si vendar naredil fasado na njih in vsaka fasada ima plastične vogalnike :) kateri naj bi dali nakladi dovolj trden rob. Ali so se ti čez zimo kaj zvile - deščice?
Največja pomanjklivost, vsaj jaz menim, so zgornji al pa spodnji robovi naklad. Tam seveda zapropolizirajo, in ko skušaš ločit se zmeraj odtrga malo stirodurja. Zato je potrebno robove obdelati z lesom, da je stična površina med nakladami les.

Prvi poskus pri men na krasu je bil bolj tako tako, res se divje razvije družina, ko v bistvu ni še nobene pametne paše, pol pa rinejo na roj, pa kaj jaz vem...

Verjetno bi bolj prav prišli kje v notranjosti Slovenije.... jest jih rabim bolj za narejence!

Lp Matej

Mandelj
PrispevkovCOLON 306
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 1:58 pm
KrajCOLON Muljava

OdgovorCOLON # 46018Odgovor Mandelj
Po Jan 24, 2011 8:49 pm

Mogoče ne spada tole ravno v to temo, ampak vseeno. Jaz sem naredil na podoben način iz stirodurja preprost sončni topilnik. Tukaj mislim, da se vidi kako sem obdelal robove... misliš, da bi se ta način lahko obnesel tudi pri nakladah?

Slika

Slika

Slika

Lp, Matej
Zadnjič spremenil 1, dne Mandelj, skupaj popravljeno 0 krat.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 46019Odgovor levstek008
Po Jan 24, 2011 8:56 pm

Jest sem za fasado dal samo bel cement in pa kalcitna mivka, brez mreže...

Slika

Slika

Lp Matej

Benko
PrispevkovCOLON 93

OdgovorCOLON # 46020Odgovor Benko
Po Jan 24, 2011 9:02 pm

Tole s stirodurjem se mi zdi zelo izvirna ideja. Kaj si pa uporabil za lepilo? Zanima me pa ali čebele kaj grizejo stirodur, za stiropor vem, da ga?
Zadnjič spremenil 1, dne Benko, skupaj popravljeno 0 krat.

MaMe
PrispevkovCOLON 484
PridruženCOLON Sr Jun 03, 2009 1:01 pm

OdgovorCOLON # 46023Odgovor MaMe
Po Jan 24, 2011 9:49 pm

No če še dodam svoj lonček ....
Tole me je čist zrajcalo, ampak se pridružujem volku da je treba pazit, da nebi kaj hlapelo in se znašlo v medu, in pa razumem da se tole lomi, ko čebele zapropolizirajo ...
Ali bi lahko bila možna rešitev, da bi ta del, kjer visijo sati in spajajo naklade, bil premazan z epoksi smolo.
Na netu sem malo pogledal kaj uporabljajo v prehrambeni industriji za razne bazene in cisterne, ter našel tole epoxi smolo... kako se vam zdi?
http://www.amal.si/images/pdf/128670440 ... IN-107.pdf

LP

SAUC2
PrispevkovCOLON 163
PridruženCOLON Sr Mar 17, 2010 1:03 pm
KrajCOLON tu nekje

OdgovorCOLON # 46025Odgovor SAUC2
Po Jan 24, 2011 10:02 pm

A potem poraba sladkorja v takih panjih ni nič manjša ?? :cry: :cry: :cry:

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 46028Odgovor levstek008
Po Jan 24, 2011 10:21 pm

Sem enkrat študiral, da bi si napravil "baterijo" 7-satarjev iz stirodurja.... pa sem opustil misel, ker so tik tak premajhni, pol pa rojijo.

Lp Matej

èešnjevèan
PrispevkovCOLON 129
PridruženCOLON Sr Apr 07, 2010 7:50 pm
KrajCOLON ?eąnjevek

OdgovorCOLON # 46029Odgovor èešnjevèan
Po Jan 24, 2011 10:38 pm

MaMe napisal/-aCOLONNo če še dodam svoj lonček ....
Tole me je čist zrajcalo, ampak se pridružujem volku da je treba pazit, da nebi kaj hlapelo in se znašlo v medu, in pa razumem da se tole lomi, ko čebele zapropolizirajo ...
Ali bi lahko bila možna rešitev, da bi ta del, kjer visijo sati in spajajo naklade, bil premazan z epoksi smolo.
Na netu sem malo pogledal kaj uporabljajo v prehrambeni industriji za razne bazene in cisterne, ter našel tole epoxi smolo... kako se vam zdi?
http://www.amal.si/images/pdf/128670440 ... IN-107.pdf

LP
Ta epoksi smola bi morala biti v redu, ker je primerna za živila, edin nekaj me je zmotilo, piše da je pakirano samo v 15 ali 30kg posodah.ker mislim da vsak pa ne rabi takšne količine smole. to bi bilo potrbno testno sprobati kako se ta smola prime na stirodur, verjetno bi bilo potrebno več nanosov ali pa veliko polnila dodat notri da je debel končni sloj, vendar gostejša kot bo ta smola težje penetrira v globino stirodurja. bi blo treba probat, potem bi se pa videlo kakšni so rezultati.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 46030Odgovor Fizikalec
Po Jan 24, 2011 10:42 pm

Tale reč bi morala bit čist ok za robove omar bom jaz to kr ene 15 kil uplenil po moje :D

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 46037Odgovor volk
To Jan 25, 2011 11:28 am

Levstek, zakaj pa uporabljas fasado? vpliv sonca na stiropor je velik, za stirodur pa po nekaj letih ne vidim nekih razlik na njem, razen malo v obledelosti..
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 46038Odgovor Odisej
To Jan 25, 2011 12:06 pm

Zdravo, Danilo, Volk ...

Bom zelo kratek in potem tiho, da ne bom napisal zopet kaj neumnega, kot pravi Danilo.
Na tvoja vprašanja, Danilo, "zakaj ne ceneje, enostavneje ... ", je odgovor seveda zelo preprost. Vsi (skoraj), ki pišete v tej temi, gledate na panj s stališča čebelarja, ne pa s stališča čebele. Kaj je zanjo dobro, kaj njej ustreza, kaj ji ne škodi.
Tako pa gre dabata zgolj v tej smeri (z redkimi izjemami, kot je npr. Volk), da bi vsak sam naredil panj in to čim ceneje. Na čebelo pa se ne ozira kaj dosti.
Tudi prav, če se vam zdi to najpomembnejši faktor v čebelarjenju. Sam menim drugače.
In to, da je ta epoksi smola "dovoljena" v živilski industriji, kaj dosti ne pomeni. Poznate dolg seznam E-jev, ki so tudi dovoljeni v živilih, a smrtno nevarni ?

Lep dan vsem.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 46039Odgovor levstek008
To Jan 25, 2011 12:36 pm

volk napisal/-aCOLONLevstek, zakaj pa uporabljas fasado? vpliv sonca na stiropor je velik, za stirodur pa po nekaj letih ne vidim nekih razlik na njem, razen malo v obledelosti..
Tako so mi svetovali v Fibran-u, tisti firmi, ki dela stirodur. Stirodur ni odporen na UV žarke in se baje dost hitro začne drobit.... ne vem al je to res, jest sem preventivno potegnu fasado :lol: !

Pa saj rabiš par minut pa je fasada gor....

Lp Matej

Benko
PrispevkovCOLON 93

OdgovorCOLON # 46040Odgovor Benko
To Jan 25, 2011 1:33 pm

Zanima me, ali čebele kaj grizejo stirodur, za stiropor vem, da ga? Katero lepilo uporabljamo za lepjenje stirodurja?

davca
PrispevkovCOLON 550
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 46041Odgovor davca
To Jan 25, 2011 1:48 pm

Mojega nakladnega panja iz stiropora, ki ga že nekaj let naseljuje zeloooooo močna družina, čebele niso še nič grizle. Pobarvali smo ga le zunaj, znotraj pa ne. Sicer nisem raziskovala, ampak tako na pamet se mi zdi, da v stiroporastem panju ne more biti dosti večjega razloga za izhlapevanje škodljivih snovi v primerjavi s stirodurastim panjem. Bom pa poskusila priti zadevi do dna. Naš panj smo kupili pri Logarju.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 46042Odgovor volk
To Jan 25, 2011 2:43 pm

Kar se tice strupenosti, edini problem bi bil, da bi ostanki ogljikovodikov prehajali v propolis in vosek.

Za UV zascito je dovolj ze barva.Stiropor je veliko bolj UV nestabilen, dejansko razpada.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

davca
PrispevkovCOLON 550
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 46051Odgovor davca
To Jan 25, 2011 6:44 pm

Gotovo se vsi strinjamo, da nudita oba: stiropor in stirodur dobro izolacijo. Da pa ne bi škodila čebelam, vosku, propolisu in medu, bi jaz, če bi sama izdelovala panje, izolirala stene od zunaj, tako kot se to dela pri demit fasadah. :P Kajti lahko na glas povem, da je naša čebelja družina, ki živi v stiroporastem panju, najmočnejša in najbolj vzdržljiva v vsem čebelnjaku. Najbrž k temu pripomore tudi izolacija panja. Ampak je pa ta družina zelo hudaaaaa.

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 46054Odgovor kravzlj
To Jan 25, 2011 8:41 pm

Hej!

Notranje robove zaščitite s epoksi smolo in steklenimi vlakni. Mislim da bo to dovolj. To ustvari zelo trdno "plastiko"
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

davca
PrispevkovCOLON 550
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 46063Odgovor davca
Sr Jan 26, 2011 11:47 am

valterp
PrispevkovCOLON 167
PridruženCOLON To Apr 28, 2009 2:02 pm
KrajCOLON okolica Celja

OdgovorCOLON # 46097Odgovor valterp
Če Jan 27, 2011 7:28 pm

Zanima me kdor je že uporabil stirodur, kako debelega je kdo uporabil in za katero stvar.

klopotec
PrispevkovCOLON 742
PridruženCOLON Po Jul 12, 2010 5:09 pm
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 59650Odgovor klopotec
Po Maj 27, 2013 3:21 pm

Zanima me, s čim se da precizno rezati stirodur. a gre s cirkularko? rezal bi 2 cm debelega.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 59651Odgovor Fizikalec
Po Maj 27, 2013 3:36 pm

ja gre samo zelo pazljivo, ker je to nevarno za prste namreč stirodur ni enak lesu in se pr rezanju od tem. mal kot lepi(grabi) in zelo hitr sune navzgor ali potegne. Pa dober list mora bit ne kak navaden, da ti nardi lep rez.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov