Nakladni panji -čebelarjenje z njimi

o panjih, panjskih sistemih in ostali čebelarski opremi

ModeratorCOLON Oldy

BUTTON_POST_REPLY
Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 38833Odgovor Fizikalec
Če Feb 04, 2010 9:15 pm

Odisej sej je vse tolepo in prav mene moti samo, ko citirate in se naslanjate na nekaj kr sami niste sposobni narediti. Če bi kateri od vas prakticiral vsaj 10-15 let na nek tak način in imel vsaj 200 družin bi vam jaz z veseljem verjel vendar je vse kr tule pišete nekaj kr ima nekdo drug nič od vas.
Jaz tale forum sem nekoč postavil zato, da se na njem pišejo izkušnje čebelarjev praktikov ne pa litanije vseh svetih, ki so zeloooo dolge. Kr sem jaz na tem forumu napisal in slikovno dokumentiral je lahko vsak pri meni videl in lahko vidi in nekaj takega pričakujem in "nasprotne" strani. Poznam toliko ekoloških in BIO čebelarjev (na papirju) v realnosti je druga pesem in veliko jih od mene med kupuje torej je nekaj hudo narobe. Med ni problem čebele lahko pri meni vsak kupi samo 1x pa nikoli več, če zamoči.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 38842Odgovor Fizikalec
Če Feb 04, 2010 9:37 pm

Če bi vreme zdržalo bi na češnji bilo vendar (sem o tem nekje na tem forumu že pisal) sem v 16 letni karieri samo 1x točil in z Brankom smo to sprobavali na apimondiji v Lj.
Je pa tako, da jaz spomladi ne dam nobene pogače, nobenega cukra ali česarkoli "tujega" v panj. Torej z tem pač dosežem, da čebele pokurijo zaloge in tudi kurijo nekaj več kr prinesejo verjetno. Paša do akacije je "dobra" za razvoj čebel itd.. za kako resno točenje pa je res bolj izjema. Natočil bi kake 6-8 kil na panj kr pa ni vredno točit. Zato čebele dam na repco, pomešajo to z repco in dobim zlo fini cvetlični med. Če je vreme ok na repci potem točim 18-20 kil na panj kot pišem češnja, regrat, repca vse skup.

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 38849Odgovor Pike
Če Feb 04, 2010 9:47 pm

MatejP napisal/-aCOLONAha, potem sem jaz s svojim pasiščem lahko kar zadovoljen. Nekaj je cvetličnega meda, nekaj kostanja pomešanega z lipo (obojega nekaj srednjega, ni slabo, zelo dobro tudi ni, razen v redkih letinah ko je kostanja z lipo malo manj kot gozdnega medu), največ pa je gozdnega medu, samo ne toliko kot recimo akacije pri tebi.

Spomladi tudi jaz ne dajem pogače ali sladkorja v panje.

Aja letos sem tudi jaz točil 6kg na panj (kostanj z lipo), ej skoraj škoda dela, samo medišče je blo treba spraznit.
Včasih je tudi 6kg bistveno bolje kot pa nič. Pridejo tudi boljše letine. Le glej, da boš imel dovolj posode pripravljene.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 38851Odgovor Fizikalec
Če Feb 04, 2010 9:49 pm

Ja pri meni razen akacije drugih paš ni, da bi bilo nekaj ne vem kaj. Res je, da je na mestu manj stroškov vendar ni sortnih medov potem. Je odlična lokacija za razvoj samo potem pač treba čebele premeščat, za repico je tolokalno 10-15 km razen leta 2008 sem dal enega 70 km (Pesnica) kjer pa sem potem utrpel tisto zastrupitev. Za kostanj moram na pohorje torej ene 90 km za lipo pa smreko pa hojo pa tam ene 280 km daleč z tem, da je en kontejner, keri je na lipi potem tam istočasno na hoji.Ta zadnji keri gre v gozd in je odvisen pač na gozdno pašo samo je zmeraj najbolj na...l in čebele z njim in z mano vred. :?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 38855Odgovor Fizikalec
Če Feb 04, 2010 9:52 pm

MatejP napisal/-aCOLON Aja letos sem tudi jaz točil 6kg na panj (kostanj z lipo), ej skoraj škoda dela, samo po zadnji paši je medišče treba spraznit.

ja vem jaz v tem primeru nebi točil vseh panjev oziroma bi spucal recimo 1 kontejner pa mrbit čebelnjak, da dobim dovolj prvovrstne akacije ostalo bi pustil pomešat.

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 38866Odgovor Pike
Če Feb 04, 2010 10:19 pm

Nekaj prispevkov Fizikalca in novinca sem zbrisal, ker niso sodila nikamor, tudi v koš ne.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 38867Odgovor Fizikalec
Če Feb 04, 2010 10:20 pm

Ko te kje dobim te bom za ušesa :twisted:

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 38868Odgovor Pike
Če Feb 04, 2010 10:20 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONKo te kje dobim te bom za ušesa :twisted:
nnnnnnneeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :lol: :wink:

tedi
PrispevkovCOLON 412
PridruženCOLON Pe Okt 23, 2009 11:16 pm
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 38874Odgovor tedi
Pe Feb 05, 2010 12:03 am

naj medi. vesel sem ,da odpravljaš neumnosti. Ej pike imam dve znamki iz Hong Konga. Motiv je ptič. Pošlji mi naslov in ti ju pošljem.
Naj medi. Lep pozdrav Tedi.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 38891Odgovor Odisej
Pe Feb 05, 2010 12:24 pm

Pozdravljen, Danilo.

Razumem tvoje pomisleke in se strinjam s tabo, da kaj prida začetniki ne moremo povedati, sploh pa ne praktičnih izkušenj.
Fizikalec napisal/-aCOLONOdisej sej je vse tolepo in prav mene moti samo, ko citirate in se naslanjate na nekaj kr sami niste sposobni narediti. Če bi kateri od vas prakticiral vsaj 10-15 let na nek tak način in imel vsaj 200 družin bi vam jaz z veseljem verjel vendar je vse kr tule pišete nekaj kr ima nekdo drug nič od vas.
Kar napišeš in si preizkusil v praksi, jaz zelo resno vzamem in ti verjamem, da je tako. Ne razumem pa, zakaj ne bi smel verjeti 'nekemu Nemcu', ki čebelari od leta 1978, ima poleg diplome iz ekonomije končano šolo za čebelarskega mojstra, je delal na nemškem čebelarskem inštitutu, predava po celem svetu PRAKTIČNO ČEBELARJENE in stalno na svojem obratu šola čebelarske vajence v času njihovega dvo ali triletnega šolanja.
Njegovo zanje, izkušnje in nasvete cenim enako kot tvoje. Če mi lahko vidva razširita znanje s svojimi izkušnjami, res ne vem, zakaj bi moral čakati 15 let in se iz svojih napak učiti sam.
Pa še nekaj: če bi od tebe slišal nekaj, kar bi zanimalo njega in bi mu bilo to očitno neznano področje, bi mu z veseljem prenesel tvojo izkušnjo.
Fizikalec napisal/-aCOLONJaz tale forum sem nekoč postavil zato, da se na njem pišejo izkušnje čebelarjev praktikov ne pa litanije vseh svetih, ki so zeloooo dolge. Kr sem jaz na tem forumu napisal in slikovno dokumentiral je lahko vsak pri meni videl in lahko vidi in nekaj takega pričakujem in "nasprotne" strani.
Nasprotna stran jaz seveda ne morem biti :D, gospod Günter pa ima tudi svojo spletno stran, piše članke in knjige, predava in sodeluje na forumih. Povrh vsega pa zelo rad pokaže svoje panje, čebele in opiše delo z njimi. Se že veselim takega obiska. In tu si te dovolim prositi za obisk pri tebi, ko me pot naslednjič zanese v Pomurje. Pameten človek se vedno lahko veliko nauči od pametnejših!
Fizikalec napisal/-aCOLONPoznam toliko ekoloških in BIO čebelarjev (na papirju) v realnosti je druga pesem in veliko jih od mene med kupuje torej je nekaj hudo narobe.
Res je !!! To niso niti ekološki niti BIO čebelarji, ampak prevaranti.
Takim, če bi bil sam v tvoji koži, medu sploh ne bi prodal. Žal so pri nas kontrole neustrezne. Škoda, velika škoda se dela na ta način.

Lepo te pozdravljam ... in tudi vse ostale.

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 38899Odgovor tedi
Pe Feb 05, 2010 3:48 pm

Naj medi. Živijo Matej. Moj ded je imel čebelnjak, pri Figovcu se reče po domače. Nekje od 1960-80. Prideloval je tako krasen med , mešan gozdni. Lahko si prav zadovoljen s svojo lokacijo.

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 38900Odgovor tedi
Pe Feb 05, 2010 3:50 pm

Naj medi. Živijo Matej. Moj ded je imel čebelnjak, pri Figovcu se reče po domače. Nekje od 1960-80. Prideloval je tako krasen med , mešan gozdni. Lahko si prav zadovoljen s svojo lokacijo. Pišem o Zagradu seveda.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 38901Odgovor Fizikalec
Pe Feb 05, 2010 4:04 pm

Odisej saj jaz nisem nikjer napisal, da mu NE verjamem, vpogleda v njegovo delo nimam in ga tudi NE kritiziram.
Jaz sem dodal moje gledanje stališča, da se nekdo upre na to preden to uspe sprovesti to sem mislil. Jaz sploh nimam nič, če bo nekdo tako čebelaril in v kolikor bo še uspešen čisto ok zadeva, hvala bogu. V bistvu je tako, da za kaj takega od naravnih pogojev do vsega ostalega moraš imeti ogromnoooooooo znanja in jajc z eno besedo moraš biti najboljši med najboljšimi. To uspe zelo redkim in je kot v vsaki branži med 1 miljonom mogoče eden. Tole velja zapisat, ker kadar se bere zgleda, da 99,9 % čebelarjev nas je "idiotov" in samo 0,1 % dela pravilno ali skuša delat pravilno.

Kr se meda tiče je meni vseeno kaj kdo prodaja in kje kupi je pač sposoben, da nekaj obrne sebi v prid. Jaz dobim koliko pač zahtevam in znam pridelat velikoo z malo stroška ta drugi pa zna prodat z veliko pribitka oziroma je na področju kjer dobi stranke za to.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 38903Odgovor Fizikalec
Pe Feb 05, 2010 4:50 pm

Odisej obisk pri meni še nikomur ni bil "prepovedan" niti ne mislim tega v prihodnje.
Kot sem že nekje zapisal je potrebna predhodna najava oziroma dogovor in vsak kateri se je dogovoril me je tudi našel in lahko videl vse kr ga je zanimalo.

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 38929Odgovor kravzlj
So Feb 06, 2010 11:08 am

Hej!

Čemu točno služi vmesni pokrov, in kako mora biti narejen da je funkcionalen?

Lp Luka
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 38936Odgovor tedi
So Feb 06, 2010 1:52 pm

Naj medi. Zanimiva ali ne Po tem , kar prebereš v raličnih temah , si lahko privoščino majhen skok iz teme. Družina Udovč je živela v Selcah Na grUnovi. Tam blizu imam strica. Pa tudi v Zagradu imam sorodnike po materini srtrani. Pa nekaj prijateljev iz najstniških dni bi se našlo. Ne poznam pa zagrada prav dobro. Če povprašam mojega očeta ;ki je v tistih koncih preživel otroštvo bom izvedel marikaj.

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 38937Odgovor tedi
So Feb 06, 2010 2:00 pm

Naj medi dragi kravželj. Spoštujem tvojo vedoželjnost. toplo ti priporočam , da si prebereš kakšno knjigo o nakladnem čebelarjenju,da ne pišemo o takih osnovah. Izgleda ,da težim . Bom razložil. Dogodilo se mi je ,da sem šel na predavanje ,ki ga je organizirala čzs na Lukovici predavatelj je bil Uroš Vidmar iz Bohinjske Bistrice . Tema pa REcimo Napredno čebelarstvo In potem pričakuješ ,da boš šel domov poln modrosti, pa se ti zgodi ,da en čebelar ,ki nakladnega panja še dobro videl ni , sprašuje take osnovne stvari .

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 38938Odgovor cebelar_novinec
So Feb 06, 2010 2:41 pm

kravzlj napisal/-aCOLONHej!

Lp Luka
http://www.beeclass.com/DTS/topcoverinnercover.htm

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 38939Odgovor Pike
So Feb 06, 2010 4:55 pm

kravzlj napisal/-aCOLONHej!

Lp Luka
Vmesni pokrov je še en stvar več, ki jo ne potrebuješ. Namesto vmesnega pokrova lahko uporabiš polivinil. S časoma ga pregrizejo. Ampak za kakšen teden ali dva je popolnoma v redu, nadomesti vmesni pokrov. Tule ne bom razlagal tehnologije čebelarjenja. Če te zanima, se oglasi pri meni, pa ti vse razložim.

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 38941Odgovor tedi
So Feb 06, 2010 5:32 pm

Marsikaj nahko uporabiš. Jaz že dolgo uporablam plošče iz lesonita. Letos pa sem prvič uporabil Belo tkano vrečo (Uporablja se za pakiranje žit ) čisto poceni zadeva. Uporabljajo jih v zda. Videl sem članek v american bee yournal . Ideja ni moja.

bogdan
PrispevkovCOLON 493
PridruženCOLON Pe Apr 09, 2004 10:10 am
KrajCOLON Ajdovscina

OdgovorCOLON # 40677Odgovor bogdan
Če Mar 25, 2010 2:23 pm

Z LR panji nimam izkušenj. Nameravamo pa pri krožku letos naseliti dva nakladna panja, da bi učenci imeli priložnost videti nakladni in listovni način čebelarjenja. Rad bi pa vaš nasvet v znezi z "okovjem" ali kako bi to imenoval. Glede na to, da imamo v naših krajih včasih nekoliko močnejši veter, ali naj nabavim stranske drsne sponke za povezovanje naklad ali so boljše - enostavnejše vogalne? Ali je to spenjanje naklad brez veze in je bolje enostavno obtežiti vse skupaj? Kako mi svetujete?
Naj medi, kjerkoli ze si...

Zaèetnik_2
PrispevkovCOLON 52
PridruženCOLON Sr Okt 08, 2008 2:49 pm

OdgovorCOLON # 40678Odgovor Zaèetnik_2
Če Mar 25, 2010 3:28 pm

Halo Bogdan,
sam sem probal najprej z vogalnimi sponkami, pa so prazne kište precej nerodne za prelaganje in transport.
Stranske drsne sponke so kar soliden spoj, tudi za transport, vendar so bolj zamudne, poleg tega bodo problemi, če boš vstavljal matično rešetko ali begalnico ali pitalnik... v precej situacijah postanejo neuporabne.
Zdaj jih kar obtežim, jih postavim v zavetrje kolikor se da, za transport pa povežem z gortnami.
Na sejmu sem pri hrvatih na panjih videl sponke z debelo žico-se mi zdijo praktične, vendar ne vem kako se obnesejo v praksi.

bogdan
PrispevkovCOLON 493
PridruženCOLON Pe Apr 09, 2004 10:10 am
KrajCOLON Ajdovscina

OdgovorCOLON # 40691Odgovor bogdan
Pe Mar 26, 2010 10:10 am

No, hvala. Torej, ker ne nameravamo prevažati, bomo za zdaj kar brez...
LP
Naj medi, kjerkoli ze si...

falco
PrispevkovCOLON 42
PridruženCOLON Sr Jun 22, 2011 9:24 am

OdgovorCOLON # 49019Odgovor falco
Sr Jun 22, 2011 5:44 pm

ker neumnih vprašanj (sploh za začetnika) baje ni, me zanima:
kje naj bo matica?
spodaj, zgoraj, kdaj, matična rešetka da ali ne?
Prebral sem kar nekaj prispevkov, pa konkretnih odgovorov nisem našel .

Lep pozdrav!

falco
PrispevkovCOLON 42

OdgovorCOLON # 49387Odgovor falco
Ne Jul 24, 2011 10:42 am

Hvala vsem za odgovore, ki so se velikodušno nabrali v enem mesecu.
Torej hvala nikomur.
A je res težko napisat 5 besed in nekaj znanja prenesti na novo generacijo?
Ali pa je treba biti skopuh in vso znanje, ki ste ga z leti nabiranja izkušenj, obdržali zase?
Lep dan!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 49388Odgovor Fizikalec
Ne Jul 24, 2011 10:45 am

Kako naj ti kdo odgovori, če nisi napisal realnih podatkov? Kakšen panj imaš, kje čebelariš?
Ko to napišeš potem lahko pričakuješ odgovor!

yacksy
PrispevkovCOLON 149
PridruženCOLON Po Jul 31, 2006 12:33 pm
KrajCOLON Okolica Smarjeskih Toplic

OdgovorCOLON # 49391Odgovor yacksy
Ne Jul 24, 2011 12:30 pm

Ali pa, če bi malo pobrskal po forumu, te stvari so že 100x predebatirane in napisane.

Pa ne pozabi, vsi sodelujoči tukaj svoje znanje delimo PROSTOVOLJNO. Pizdi torej takrat, ko boš za nasvet PLAČAL pa ga ne boš dobil. Do takrat pa se malo pomiri.
Shit happens

falco
PrispevkovCOLON 42

OdgovorCOLON # 49393Odgovor falco
Ne Jul 24, 2011 4:34 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONKako naj ti kdo odgovori, če nisi napisal realnih podatkov? Kakšen panj imaš, kje čebelariš?
Ko to napišeš potem lahko pričakuješ odgovor!
glede na to, da je tema o nakladnih panjih, je torej jasno, da imam nakladnega (lr)
čebelarim doma, na obronkih pohorja v Slov. bistrici.
LP!

falco
PrispevkovCOLON 42

OdgovorCOLON # 49394Odgovor falco
Ne Jul 24, 2011 4:37 pm

yacksy napisal/-aCOLONAli pa, če bi malo pobrskal po forumu, te stvari so že 100x predebatirane in napisane.

Pa ne pozabi, vsi sodelujoči tukaj svoje znanje delimo PROSTOVOLJNO. Pizdi torej takrat, ko boš za nasvet PLAČAL pa ga ne boš dobil. Do takrat pa se malo pomiri.
Ni ravno za videt, da ga delite... vsaj v enem mesecu od postavitve vprašanja ga ni nihče. In takrat nisem pizdil, kakor tudi ne sedaj.
Če pa hočeš ti za svoje nasvete prejemati plačilo, predlagam da napišeš odlično knjigo in jo prodajaš.

lep dan!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 49395Odgovor Fizikalec
Ne Jul 24, 2011 5:03 pm

falco napisal/-aCOLONKo to napišeš potem lahko pričakuješ odgovor!
glede na to, da je tema o nakladnih panjih, je torej jasno, da imam nakladnega (lr)
čebelarim doma, na obronkih pohorja v Slov. bistrici.
LP![/quote]

No torej to bi ti moral svetovat nekdo z LR panji načeloma je pa vedno tako, da je boljše čez zimo matico dati gor. V AŽ primorska se to bistveno bolj prakticira,ker je pozimi "toplo" in čebele iz spodnje zvabi ven in ostanejo na burji zunaj. Jaz tega ne delam, ker je pač preveč dela, da selim gnezda gor.
Lahko pa to ugotoviš (kaj je najbolje zate) da pač polovico pustiš dol drugo polovico gor ponavljaš postopek ene 4 leta in izluščiš kaj bolj godi za prezimitev v kolikor hočeš pač se z tem ubadat. Jaz se z tem ne igram gnezdo je dol razen, če gre kje kaj narobe in to je to. Čebele se bojo zrihtale po svoje v LR pa pač matična se ven vrže komot potem pa naj se one odločijo kje bodo.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov