Nakladni panji -čebelarjenje z njimi

o panjih, panjskih sistemih in ostali čebelarski opremi

ModeratorCOLON Oldy

BUTTON_POST_REPLY
boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 38743Odgovor boriss
Sr Feb 03, 2010 11:21 am

"poplava neumnosti" se ne nanaša na nek določen članek - tako na splošno je po moji oceni tu enih 80 % člankov sumljivih da ne napišem kar neumnih. Se pa najde kak biser vmes.

Tebi bom pa razložil kar te zanima in zakaj je tako - če me vprašaš na pravem mestu (tako kot vsakemu ki se drži tistih pravil).

tedi
PrispevkovCOLON 412
PridruženCOLON Pe Okt 23, 2009 11:16 pm
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 38744Odgovor tedi
Sr Feb 03, 2010 11:41 am

Naj medi. Hvala za odgovor. Pridružujem se Borisovemu mnenju o kvaliteti člankov. Nekateri so pod nivojem, ki naj bi ga dosegal Čebelar. Prav tako bi bilo potrebno uvesti obvezno prijavljenje z imenom in priimkom. Tako kot se ljudje , ki nimajo kaj skrivat , predstavijo. Zdaj pa nazaj k temi. Tudi sam prevažam na prikolici in imam te muke že zadosti. Prevažal sem v razdaljah do 60 km. Čebelarim z 40-60 družinami med Vipavsko dolino in logatcem.
Naj medi. Lep pozdrav Tedi.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 38745Odgovor Odisej
Sr Feb 03, 2010 1:53 pm

Zdravo, Andrej.

Takoj, ko sem prebral nekaj tvojih stavkov, sem v njih začutil duh Günterja in Mathiasa :D . Veseli me, da še kdo skuša delati na ta način, čeprav čisto vsega tudi pri Günterju ne bi rad posnemal. Zadnje dni prav vnete prebiram brošurico njegovih predavanj. Na hitro sem jih sicer že v surovi obliki, ko se je pripravljalo besedilo za tisk :). Sicer pa sem res še popoln začetnik in lani sem dobil prve roje. Uporabljam EV nakladne panje. O kakšnih svojih izkušnjah zato ne morem napisati niti enega poštenega stavka :lol:
Koliko časa že čebelariš na ta način ? Imaš na svojem koncu kaj somišljenikov ?
Lep pozdrav vsem.
P.S.
Le zakaj si uporabil vzdevek Začetnik ? :wink: Na ta način nas, prave začetnike, postavljaš v neprijeten položaj.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 38746Odgovor Odisej
Sr Feb 03, 2010 2:04 pm

Zdravo, Danilo
Fizikalec napisal/-aCOLON Jaz sem par let imel LR 1/1 pa sem jih prodal z čebelami vred ali bolje nekako bi reko podaril zaslužo nisem nč :D :D Imel sem jih 10 komadov z vso kompletno kramo visoke podnice "jurkovič" mal po moje predelane pa še kaj.
Nekje je menda kaka slika še iz teh cajtov če te kaj zanima lahk kaj pomagam samo veliko znanja praktike iz LR nimam.
Zakaj si nehal z nakladnimi? Zaradi prevozništva, hrbta, 'osamljenosti' med AŽ-jevci ? Ne spomnim se, da bi kdaj o tem kaj napisal.

Lep dan vsem želim.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 38747Odgovor Odisej
Sr Feb 03, 2010 2:14 pm

Zdravo, Andrej
Začetnik_2 napisal/-aCOLONJa, sam izberem satovje. Izberem pa tako, da nad plodišče ne dam že zaleženih satov. Ker nimam dovolj praznih in še ne zaleženih satov, pač vstavim satnice ali prazne okvirčke. Pri tem stranske sate medu v plodišču pustim čebelam; nekaj kg medu pač ostane čebelam, za kar so hvaležne. Günter Friedmann pravi, da moramo čebelariti širokogrudno.
Matične rešetke so v nakladnih panjih nepotrebne. V začetku sem jih uporabljal, zdaj pa nič več. Debel medeni venec je najboljša matična rešetka. Matico iščem le, če delam umetni roj.
Ali lahko podrobneje opišeš vstavljanje (menjavo) satov? Malce si me zmedel, ker si pisal o opravilih v različnih obdobjih sezone :D
Že prej si napisal, da nad plodiščem pustiš eno naklado medu čebelam. Iz te torej ne točiš. Kdaj pa v to naklado vstaviš prazne okvirčke ali satnice ?
Tu pišeš, da stranske sate v plodišču pustiš čebelam. So torej nekaj let v plodišču? Kaj pa sredinski sati ? Ne verjamem, da jih prestavljaš gor z leglom.

Lep dan vsem.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 38748Odgovor Odisej
Sr Feb 03, 2010 2:16 pm

Ojla, Tadej.

Kaj, ko bi še ti na kratko opisal svoj način (tehnologijo) ? Morda bo potem odziv tistih z izkušnjami z nakladnimi panji večji.

Lep dan vsem.

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 38749Odgovor dušans
Sr Feb 03, 2010 2:38 pm

tedi napisal/-aCOLONNaj medi. Hvala za odgovor. Pridružujem se Borisovemu mnenju o kvaliteti člankov. Nekateri so pod nivojem, ki naj bi ga dosegal Čebelar. Prav tako bi bilo potrebno uvesti obvezno prijavljenje z imenom in priimkom. Tako kot se ljudje , ki nimajo kaj skrivat , predstavijo. Zdaj pa nazaj k temi. Tudi sam prevažam na prikolici in imam te muke že zadosti. Prevažal sem v razdaljah do 60 km. Čebelarim z 40-60 družinami med Vipavsko dolino in logatcem.
Jaz prevažam po osem panjev, toliko jih spravim na prikolico, včasih dam še kakšnega v prtljažnik. Ker so mi zdravniki omejili dviganje na 10 kg, sem vse skupaj priredil tako, da gre brez dviganja:

Najprej na panju zamenjam vmesni pokrov z okvirjem z mrežo. Nato s trakom in račno trdno stisnem panj, ko se čebele v temi umirijo jim zaprem žrelo.
Pred panj postavim koreco (moj naziv) - mešanec med krjolo in rudlom in nanj potegnem panj. Višina stojal za panje je 40 cm.
Koreco zapeljem do prikolice ali prtljažnika, koreco postavim pokonci in potisnem panj na prikolico ali v prtljažnik. Višina prikolice je cca 40 cm.
Ko je prikolica polna z dvema gurtnama panje utrdim, koreco dam na prtljažnik od avta in odhod v Koper (iz Lukovice).
V Kopru pa obratni vrstni red. Vse skupaj brez dvigovanja.

Pomladi bom poslikal in objavim.

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 38750Odgovor tedi
Sr Feb 03, 2010 3:06 pm

Naj medi. Naj medi. O tehnologiji čebelarjeja,Prav posebnega nima za napisat. Pa bom vseeno podal nekaj tistih dejanj,ki jih pri čebelarjenju izvajam. Čebelje družine ne omejujem v razvoju. Kar je lahko zelo dobro ali pa zelo slabo. Dobro zato, ker imam močne družine ,slabo pa, ker večkrat ostanem brez pridelka. Drugič; ko družina sede na roj ne izvajam ukrepov preprečevanja ampak jo umetno izrojim . z matičniki in zalego formiram narejence. Podrobnosti opišem po potrebi sem pa pristaš stalnega izobraževanja, Ali povedano drugače od sodelujočih pričakujem ,da predelajo nam dostopno literaturo in potem razpravljajo in postavljajo vprašanja. Sem pa pripravljen vsakomur ,ki pokaže interes , zadeve razložit . Tretjič; Čebelam pustim obilno medeno zalogo. Ko sem bil pred leti na otoku Hvaru je moj čebelarski gostitelj rekel, da ne razume kako lahko čebelar taku do suhega obere čebele. Zavedam pa se ,da je količina puščene mmedene zaloge odvisna od panja in usmeritve čebelarja. Skratka nič posebnega nič revolucionarnega. Še kaj bi se ali se bo našlo samo , točno naj se postavi vprašanje, vedno sem pripravljen za podat odgovor. Takrat, ko pa ne vem , molčim, razmišljam, iščem in se učim. Vem ,da smo nakladni čebelarji pri nas v manjšini. pa me to nič ne moti, ker vsak od nas dela po svoje. Imamo pa skupen imenovalec in to so naše čebele.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 38751Odgovor Fizikalec
Sr Feb 03, 2010 4:00 pm

Nehal sem iz vidika same primernosti-uporabe, ker mešanjeh dveh sistemov je čisti dizaster. En del je tudi moja roka zaradi dvigovanja največ pa zaradi razlike pri donosu.

Ta panj za za prevažanje uporabniško neprijazen, delo pod milim nebom je bolj en d...k in v kontejnerju lahko delam kadarkoli ne glede na vreme.
Z omarami pridelam približno enako meda in kadarkoli lahko premaknem v zelooo kratkem času veliko št. družin kamorkoli. Ves sistem opreme je bil vezan na AŽ LR je bil samo, da se praktično prepričam z čim imam opravek in katere prednosti ali slabosti ta panj ima za moje potrebe.
Jaz prevažam 3 kontejnerje to je skor 240 družin, če bi imel samo 120 LR zagotovo nebi mogel doseči toliko meda, delal pa bi težje in velikooo več.
Tako sem pač ugotovil, da ta panj zame ni, ker enostavno nebi mogel biti ekonomičen z njim.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 38754Odgovor Odisej
Sr Feb 03, 2010 5:12 pm

Hvala, Danilo.
Prej sem razumel, da si ZAČEL z LR in jih potem opustil.
Ravno berem brošuro o predavanjih Demeter čebelarja Günterja Friedmana iz Nemčije. On dela s 500 do 600 nakladnimi panji in večino ima na stalnih mestih v krogu 50km od doma, na približno 30 stojiščih, le majhen del panjev tudi seli. V povprečju pridela od 35 do 40kg medu na panj, dosega pa solidne cene.

Lep dan vsem.

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 38755Odgovor tedi
Sr Feb 03, 2010 5:25 pm

Naj medi. Odisej, ko napišeš , da Fridman dela s 500 nakladnimi panji moraš zraven pripisat ,da so v njegovem čebelarstvu 3 redno zaposleni čebelarji. Da nebo kdo narobe razumel.Pa da nepozabimo, da pri točenju verjetno sodeluje tudi žena . Zelo lepo urejeno čebelarstvo. Posebej dobra je točilnica v dveh nivojih hiše.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 38756Odgovor Fizikalec
Sr Feb 03, 2010 5:26 pm

Ja sej 35 sem jaz tudi pridelal na akaciji (toliko gre tudi v 11+3 Boris je letos menda mel več celo) to pa je tudi vse vendar moraš računat, da ti potem ostane družine krmit. Kostanja je mrbit 5 kil po panju torej niti toliko, da same sebe preživijo. Razvoj bi bil (in je bil pa še vedno je) odličen vendar krmit čebele 3 mesece ali več je finančno nemogoče prenest. Z tem, da bi načeloma imel samo eno sorto meda za prodajat, kr je obupno. Repce pa doma tudi ni in treba pelat, biti vezan na eno pašo z 500-600 panji je nemogoče.

Družine na 3-4 nakladah potem po akaciji lahko razdeliš ali narediš ometence (rotacija) ali ali ali eni pa drugi bojo rabili cuker :? :? kr pa stane.
Ko take določene stvari človek bere in nikoli ni praktično delo z velikim št. ČD na enem mestu si sploh ne more predstavljat, da je to lahko povsem drugače v realnosti. Nisem napiso, da mrbit nebi šlo vendar pri meni zagotovo ne in pri nas ni čebelarja z 200 panji, da bi bil na mestu vsaj jaz ga ne poznam razen kdo, ki se ukvarja z vzrejo matic in čebeljih družin za trg.

Jaz nikoli nisem bil pristaš transporta satja iz enote-stojišča nekam na točenje. Zato rabič pač ljudi in je daleč preveč dela jaz točim direkno v kontejnerju, med teče direkno v sod in nobenega jajcanja s satjem-odvečno delo.

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 38757Odgovor tedi
Sr Feb 03, 2010 5:46 pm

Naj medi. Fantje to ni dobro. Odisej!.Ko začneš v našem okolju pisat Otem kako čebelarijo vdrugih deželah te prosim ,da napišeš še kaj več,da se ne zapletamo v bitke in prepričevanja zakaj to ne gre in zakaj se nekaj ne da. BIl sem pri Fridmanu. Krasno čebelarstvo. Ampak ne delaj škode! Napiši , da ima nemčija 80.000.000. prebivalcev. da ima med mnogo višjo vrednost. Da ima Fridman znamko Demeter. Da je v nemčiji čebelarjev za vzorec in da imajo bistveno višje cene medu. Ko razpravljamo dajmo to počet z argumenti.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 38758Odgovor cebelar_novinec
Sr Feb 03, 2010 5:51 pm

On dela s 500 do 600 nakladnimi panji in večino ima na stalnih mestih v krogu 50km od doma, na približno 30 stojiščih
Se pravi ima le okoli 20 panjev na stojišče.... samo tolk, če kdo ni razumel ;)

Dejte ljudje prebrat kar drugi pišejo..... ;)

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 38759Odgovor Fizikalec
Sr Feb 03, 2010 5:54 pm

Ja Tedi saj načeloma to mi vsi poznamo so pa res tu kake izjeme keri ne samo je nesmiselno to razglablat. TUJINA v nobenem primeru ni mogoča vsporedna primerjava z nami zato jaz na take reči pač podam moje argumente.
Kdorkoli hoče "dokazat", da nekaj lahko gre tudi tule in drugače pač mora tako naresti in čebelarstvo spravit na tak ekonomičen nivo. Dokler nekdo čebelari za dušo (pa brez zamere prosim) dobiček ne šteje zanj (čeprav ne verjamem temu) lahko komotno nasprotuje. V kolikor bi začel čebelarit na nivoju, ko mora od tega preživet bi zgledalo zelooo drugače vse skupaj. Je že razlika, če živiš v bližinbi velikega mesta ali pa na vasi, razlika kot dan pa noč. Poleg mesta lahko malo pridelaš in drago prodaš v mojem primeru pa moraš velikooo pridelat z malo stroškov, da po ceni keri prodaš imaš zaslužek ne glede kak panj imaš.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 38760Odgovor Fizikalec
Sr Feb 03, 2010 5:57 pm

cebelar_novinec napisal/-aCOLON Se pravi ima le okoli 20 panjev na stojišče.... samo tolk, če kdo ni razumel ;)

Dejte ljudje prebrat kar drugi pišejo..... ;)
Ja in 600 panjev razdeli na 20 pa boš vido kam boš segel v naši slo in kam jih boš dal :rezakla in kako dolgo jih boš kje imel.
Zelo hitro bi bili na glavo obrnjeni ali pa malo popipsani, kako lahko tako neumnost napišeš?

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 38761Odgovor volk
Sr Feb 03, 2010 6:34 pm

Pri nas je vsaka dolina drzava zase.to ni kot npr.sever Tajske,kjer medi litchi na povrsini toliksni kot slovenija.In to nikoli ne zataji.

Pri nas je pa tako,da mas lahko na kakem obmocju 500 druzin na enem mestu,vem za del slovenije na primorskem,maj0o vec kot 700 panjev v ozkem podrocju.Pa je lipa,akac,kostanj,neki se skrzat,pa regrat,cesnja....Ker 3 km radija pomeni 2700 ha.(upam da sem prav zracunal).Ce medi,je polno medu.Ce pa je to koruza,ali pa bukova hosta,ali pa celo hoja,pa vecinoma prazniu panji,pa ce je en na stojiscu.

koliko cebel gre lahko na eno mesto.No Apis dorsata npr,so nasli tudi po 150 rojev na ENEM DREVESU.Zato lahko recem,da narava pozna vec stvari.To je kot mravlje.Na smrekovcu,je na vsakih 10 metrov mravljisce(ki porabi ene 400 kg mane na leto),pri meni pa najdes kako prav malo mravljisce na 50 metrov.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 38763Odgovor dobje
Sr Feb 03, 2010 6:35 pm

Morda se motim, vendar mislim, da v sloveniji ni čebelarja z Demeter znamko????
Jo imajo druge panoge kmetijstva, čebelarji pa ne, če nimam prav me dopolnite!
Mislim, da je že nekaj narejenega, če slediš navodilom Bio čebelarjenje in setvenega priročnika M Thuna, čeprav tu jaz velikokrat zamočim!!
Slika

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 38764Odgovor Fizikalec
Sr Feb 03, 2010 6:38 pm

Volk je še druga težava, da ti dobiš krog 50 km v SLO, da boš znotraj tega razdelil 500-600 panjev so res sanje. Tudi, če bi ga dobil, je znotraj nekaj čebelarjev, ki bi ti krepko mešali štrene sploh o kaj takem razmišljat je "butasto" za naše razmere.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 38767Odgovor volk
Sr Feb 03, 2010 7:03 pm

Resnica je,da ce z Janc plunem,skoraj plunem v Avstrijo.Ce pa se obrnem,pa na Hrvasko.In za polinacijo je potrebno racunati 1 druzino na ene par ha za nemedece grmovje,za kaj drugega,pa vec.
Tisto o 50 km je samo kost za glodanje.Kdo pa v nemciji polinira ogrscico(za biodizel),ce je v krogu 50 km samo nekaj druzin??????
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 38770Odgovor Odisej
Sr Feb 03, 2010 11:00 pm

Ojej, ojej :cry:

Resnično nisem imel namena sprožiti kakršnekoli polemike, samo čisto na kratko sem predstavil Demeter čebelarja Friedmana, ki dela z nakladnimi, o čemer teče tu beseda.
Najbrž imaš prav, Tadej, da bi moral napisati več za tiste, ki ne vedo dosti o njem. To, da ima Demeter znamko, sem pa napisal :-)
Za pojasnilo nekaterim, ki so postavili tudi nekaj vprašanj in Volku, ki je omenil tistih 50km kot kost za glodanje :) , še nekaj stavkov gospoda Günterja z njegovih predavanj v Sloveniji pred nekaj leti. Morda je kdo od članov foruma bil tam in bo lahko še dodatno osvetlil zadevo. Upam, da ne bo prispevek predolg.

Kdo sem
Najprej naj se vam predstavim. Imenujem se Günter Friedmann in star sem 50 let. Poročen sem in imam tri sinove. Srednji se je izučil pri meni za čebelarja. Z družino in čebelami živim v južni Nemčiji. Sem poklicni čebelar in imam od 500 do 600 čebeljih družin. Sem tudi predsednik Združenja nemških čebelarjev in zastopnik ekoloških čebelarjev Nemčije. Med od leta 1995 prodajam pod blagovno znamko Demeter in bil sem prvi čebelar, ki je blagovno znamko Demeter dobil. Moje čebelarstvo je ta čas največje Demeter čebelarstvo v srednji Evropi. Ekološko delam s čebelami že več kot 20 let.
Stojišča čebel
Zelo pomembna so stojišča čebel. Jaz imam trideset stojišč, na vsakem pa od osem do dvajset čebeljih družin, glede na to, kakšna je preskrba s cvetnim prahom in nektarjem. Teh trideset stojišč je porazdeljenih v krogu petdesetih kilometrov od mojega bivališča. Stojišča so v okoljih z najrazličnejšo pašo: z zgodnjo pašo, poletno, gozdno pašo, jelko. Zaradi tveganja nočem imeti vseh stojišč v enakem okolju. V različnih okoljih je tveganje minimalno. Več kot polovica čebeljih družin je na stalnem mestu, z manjšim delom čebel pa se selim, na primer k beli jelki ali pravemu kostanju.
Skušal vam bom pokazati in povedati, kako delam
Mislim, da sami panji niso tako pomembni. Uspešno lahko čebelarimo v najrazličnejših, tudi v takih, ki jih upravljamo od zadaj. Pri ekološkem čebelarjenju je pri panjih odločilno vprašanje material iz katerega so panji narejeni in kakovost barve, ki jo uporabimo.
Pri meni je na splošno tako, da tista dela, ki jih znajo čebele opraviti bolje kot jaz, čebelam rad prepustim. Sem sodi tudi vzreja dobrih matic. Biti poklicni in ekološki čebelar, ni protislovje.
Odločilen kriterij za ekološko čebelarjenje je čist vosek, pri Demeter smernicah pa tudi čebelarjenje po meri čebele. Že ko pride k čebelarju prva kontrola, se preverja kakovost voska. Dodelitev certifikata za ekološko čebelarjenje je mogoče le v primeru, da v vosku ni ostankov strupov. Kvaliteto voska preverjajo vedno znova, pri meni vsako leto dvakrat. Ker vosek prodajam, ga nadzorujejo tudi moji kupci. Preverjanje mojih proizvodov je zelo dobro. Že tu vidimo, da je za priznanje ekološkega čebelarstva odločilen način dela s čebelami.
Imam petsto čebeljih družin
Kot sem že povedal, imam petsto do šeststo čebeljih družin. V čebelarstvu delava dva redno zaposlena, imam pa še praktikanta in pomočnika, ki delata le dan ali dva v tednu. Glede na število čebeljih družin sem po razmerah v Nemčiji na meji poklicnega čebelarstva.
Poglejmo si nekaj slik ...
Iz te slike vidite, da je naša pokrajina podobna Sloveniji. Čebele imam na približno 700 m nadmorske višine in moje družine imajo tri do štiri sate zalege. Seveda je zelo pomembno, da pazimo na zalogo hrane. Če bomo imeli v marcu ali aprilu slabo vreme, bi to utegnilo v Nemčiji letos povzročati težave. V decembru in januarju so potrebovale družine le približno en kilogram krme, v marcu in aprilu pa mnogo več V aprilu kar pet do šest kilogramov.

Cene medu so nizke in štiristo čebeljih družin velja za mejo poklicnega čebelarstva. Pred dvajsetimi leti je za preživetje čebelarja zadostovalo sto do sto petdeset čebeljih družin. Od takrat se cena medu ni bistveno povišala, vse ostalo pa se je podražilo.
Med prodajam v šestdesetih trgovinah z zdravo hrano in preko treh veletrgovcev v Nemčiji, Švici in Luxemburgu. Rednim stalnim kupcem pošiljam med tudi po pošti. Doma medu ne prodam veliko, saj živim na podeželju. Najti pot do kupcev je zelo pomembno delo, za uspeh prodaje pa je seveda odločilna kvaliteta medu. Tej posvečam kar največjo pozornost. Moja filozofija je: nič dokupovati in nič mešati. Lani sem imel sedem različnih vrst medu, vsaka je vedno čista »sorta«.
Razmere v čebelarstvu so kritične
Razmere v čebelarstvu v Nemčiji - pa tudi drugod po svetu - so take, da jih lahko imenujemo izjemno kritične. Če pri vas ni težav, živite na otoku srečnih. V Nemčiji imamo zelo veliko težav. Letos je bilo sicer bolje, ker je bila zima blaga in naše čebele so v zelo dobrem stanju.
Veliko težav povzročajo insekticidi, ki jih uporablja moderno kmetijstvo in vedno bolj siromašna čebelja paša. S temi težavami se ne srečujemo samo v Evropi, temveč širom sveta, na primer tudi v Egiptu, kjer je stanje pri čebelah zelo težko. Bistvo problemov je, da smo čebelo obremenili do tiste meje, da nobenih dodatnih obremenitev ne prenese več.
Mislim, da je prihodnost čebelarjenja lahko samo ekološka. Kemična zdravila puščajo ostanke v proizvodih, tako da odgovoren čebelar niti svojega lastnega medu ne more več jesti. Težave pa seveda niso samo zdravila, ki jih čebelar uporablja, temveč na primer tudi vosek za satnice in ostanki strupov v vosku. Prepričan sem, da bomo v prihodnosti lahko tržili samo še tiste čebelje izdelke, ki so brez kakršnihkoli ostankov strupov. Ta trend je jasno prepoznaven že sedaj. Povsod se razvija ekološko čebelarjenje, saj ozaveščen potrošnik zahteva dobro blago.
Naše delo s čebelami moramo v temeljih spremeniti
Čebela je pokazala, da ima veliko sposobnost prilagajanja. Tega, kar je uvedlo moderno čebelarstvo v zadnjih osemdesetih letih, pa čebela očitno ne prenese več. Vitalnost čebel smo uničili. Zato je naloga, ki se nam danes zastavlja kot prva, krepiti vitalnost čebel. Demeter čebelarji se sprašujemo, kaj je potrebno spremeniti, da se bo čebela dobro počutila, da bo zanjo, za čebelo, najbolj prav. Odločilni cilj čebelarjenja je čebelarjenje, ki ustreza čebeli.
Za Demeter čebelarje je v ospredju prizadevanje, razviti ideal čebeli ustreznega čebelarstva. Ker pa najboljši ideal nič ne pomaga, če se v praksi ne more izvajati, so naše smernice take, da so v praksi izvedljive. Smernice morajo biti na eni strani preproste, na drugi strani in predvsem pa morajo izboljšati obstoječe stanje.
S čebelami moramo delati tako, da bo čebelam prav.
»Delati tako, da bo čebelam prav«, je način čebelarjenja, ki ima svoje izhodišče v naravnem življenju čebel. Vprašanje, kako naj s čebelami delam, najde svoj odgovor v tem, kako svoje življenje čebele same v naravi urejajo. To je izhodišče prizadevanj, ki naj krepijo vitalnost čebel. V tem duhu morajo biti utemeljena tudi vsa vprašanja selekcije.

Demeter čebelarji voska ne uporabljamo dolgo, zaradi nevarnosti, da je v njem preveč strupov. Mi strupov proti varoji ne uporabljamo, zato jih v vosku tudi ni, lahko pa bi v vosku, ki bi ga predolgo uporabljali, našli obremenitve iz okolja, na primer svinec iz paše ob cestah.
Moj cilj je, da se vosek vsaka tri leta v celoti zamenja. Če jeseni moje čebelje družine zožim, spomladi pa jih spet razširim, imam s tem že nove sate. V novem čebeljem letu nekaj satov vzamem iz panja, čebelam pa dam možnost nove gradnje. Tretjino satov moje čebele v letu na novo zgradijo. To je povezano z oženjem in ponovnim širjenjem števila čebeljih družin. Pri tem je v plodišču vedno novo zgrajeno, deviško satovje.
....
....

Naj bo dovolj za tokrat. O rojenju, vzgoji matic, celo o 'sobivanju' čebel in sršenov (je tudi Pooblaščenec za ohranjanje sršenov v Nemčiji, kjer so ZAŠČITENI !) pa v kaki od ostalih tem, če bi koga zanimalo.

Lep dan vsem.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 38771Odgovor volk
Sr Feb 03, 2010 11:13 pm

Odisej,to je pa dober prispevek.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 38775Odgovor tedi
Sr Feb 03, 2010 11:58 pm

Naj medi. Odisej odlično. Vidim ,da si razumel zakaj sem se oglasil.

Zaèetnik_2
PrispevkovCOLON 52
PridruženCOLON Sr Okt 08, 2008 2:49 pm

OdgovorCOLON # 38778Odgovor Zaèetnik_2
Če Feb 04, 2010 8:16 am

Odisej, čebelaril sem pred 20 leti z AŽji, potem sem imel dolgo pavzo, zdaj pa spet 2 leti in sicer v LR, zato se imam za začetnika. Pri nas poznam le enega z nakladnimi panji, vendar čebelari po AŽ logiki – celo sezono z dvema nakladama. Somišljenikov ni.
Tudi sam sem nabavil par EV panjev v jeseni, zdaj imam še prazne.
Nad plodiščem sem lani puščal naklado medu čebelam in nanjo nastavljal naslednjo prazno v času paše. Vedno vstavim prazno mediščno naklado nad prvo medeno naklado nad plodiščem. Po paši sem pobral vse mediščne naklade. V EV panjih pa jim nameravam eno naklado akacije povezniti na plodišče in jim to pustiti čez zimo. Zelo rad bi prišel do tega, da družin sploh ne bi krmil, pač bi jim vzel le toliko, da bodo s svojim preživele. Vem da bom precej manj točil po panju, ampak bom probal.
Plodišče pa širim tako, da podstavim naklado, včasih tudi razdelim gnezdo v 2 nizki nakladi in ob strani dodam sanice ali okvirčke. Ta način je bolj »nasilen«, saj jim razbijem gnezdo, vendar gre matica raje dol. Kar se zdravljenja tiče, pa uporabljam samo kisline. Še te se mi zdijo sporne, saj so čebele po terapiji MK še par dni v šoku.Tudi jaz za prevoz uporabim mrežo in gurtne; če ima panj mrežasto podnico, pa le to odprem.

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 38782Odgovor Pike
Če Feb 04, 2010 9:25 am

Odisej napisal/-aCOLONOjej, ojej :cry:

Resnično nisem imel namena sprožiti kakršnekoli polemike, samo čisto na kratko sem predstavil Demeter čebelarja Friedmana, ki dela z nakladnimi, o čemer teče tu beseda.
Najbrž imaš prav, Tadej, da bi moral napisati več za tiste, ki ne vedo dosti o njem. To, da ima Demeter znamko, sem pa napisal :-)
Za pojasnilo nekaterim, ki so postavili tudi nekaj vprašanj in Volku, ki je omenil tistih 50km kot kost za glodanje :) , še nekaj stavkov gospoda Günterja z njegovih predavanj v Sloveniji pred nekaj leti. Morda je kdo od članov foruma bil tam in bo lahko še dodatno osvetlil zadevo. Upam, da ne bo prispevek predolg.

Kdo sem
Najprej naj se vam predstavim. Imenujem se Günter Friedmann in star sem 50 let. Poročen sem in imam tri sinove. Srednji se je izučil pri meni za čebelarja. Z družino in čebelami živim v južni Nemčiji. Sem poklicni čebelar in imam od 500 do 600 čebeljih družin. Sem tudi predsednik Združenja nemških čebelarjev in zastopnik ekoloških čebelarjev Nemčije. Med od leta 1995 prodajam pod blagovno znamko Demeter in bil sem prvi čebelar, ki je blagovno znamko Demeter dobil. Moje čebelarstvo je ta čas največje Demeter čebelarstvo v srednji Evropi. Ekološko delam s čebelami že več kot 20 let.
Stojišča čebel
Zelo pomembna so stojišča čebel. Jaz imam trideset stojišč, na vsakem pa od osem do dvajset čebeljih družin, glede na to, kakšna je preskrba s cvetnim prahom in nektarjem. Teh trideset stojišč je porazdeljenih v krogu petdesetih kilometrov od mojega bivališča. Stojišča so v okoljih z najrazličnejšo pašo: z zgodnjo pašo, poletno, gozdno pašo, jelko. Zaradi tveganja nočem imeti vseh stojišč v enakem okolju. V različnih okoljih je tveganje minimalno. Več kot polovica čebeljih družin je na stalnem mestu, z manjšim delom čebel pa se selim, na primer k beli jelki ali pravemu kostanju.
Skušal vam bom pokazati in povedati, kako delam
Mislim, da sami panji niso tako pomembni. Uspešno lahko čebelarimo v najrazličnejših, tudi v takih, ki jih upravljamo od zadaj. Pri ekološkem čebelarjenju je pri panjih odločilno vprašanje material iz katerega so panji narejeni in kakovost barve, ki jo uporabimo.
Pri meni je na splošno tako, da tista dela, ki jih znajo čebele opraviti bolje kot jaz, čebelam rad prepustim. Sem sodi tudi vzreja dobrih matic. Biti poklicni in ekološki čebelar, ni protislovje.
Odločilen kriterij za ekološko čebelarjenje je čist vosek, pri Demeter smernicah pa tudi čebelarjenje po meri čebele. Že ko pride k čebelarju prva kontrola, se preverja kakovost voska. Dodelitev certifikata za ekološko čebelarjenje je mogoče le v primeru, da v vosku ni ostankov strupov. Kvaliteto voska preverjajo vedno znova, pri meni vsako leto dvakrat. Ker vosek prodajam, ga nadzorujejo tudi moji kupci. Preverjanje mojih proizvodov je zelo dobro. Že tu vidimo, da je za priznanje ekološkega čebelarstva odločilen način dela s čebelami.
Imam petsto čebeljih družin
Kot sem že povedal, imam petsto do šeststo čebeljih družin. V čebelarstvu delava dva redno zaposlena, imam pa še praktikanta in pomočnika, ki delata le dan ali dva v tednu. Glede na število čebeljih družin sem po razmerah v Nemčiji na meji poklicnega čebelarstva.
Poglejmo si nekaj slik ...
Iz te slike vidite, da je naša pokrajina podobna Sloveniji. Čebele imam na približno 700 m nadmorske višine in moje družine imajo tri do štiri sate zalege. Seveda je zelo pomembno, da pazimo na zalogo hrane. Če bomo imeli v marcu ali aprilu slabo vreme, bi to utegnilo v Nemčiji letos povzročati težave. V decembru in januarju so potrebovale družine le približno en kilogram krme, v marcu in aprilu pa mnogo več V aprilu kar pet do šest kilogramov.

Cene medu so nizke in štiristo čebeljih družin velja za mejo poklicnega čebelarstva. Pred dvajsetimi leti je za preživetje čebelarja zadostovalo sto do sto petdeset čebeljih družin. Od takrat se cena medu ni bistveno povišala, vse ostalo pa se je podražilo.
Med prodajam v šestdesetih trgovinah z zdravo hrano in preko treh veletrgovcev v Nemčiji, Švici in Luxemburgu. Rednim stalnim kupcem pošiljam med tudi po pošti. Doma medu ne prodam veliko, saj živim na podeželju. Najti pot do kupcev je zelo pomembno delo, za uspeh prodaje pa je seveda odločilna kvaliteta medu. Tej posvečam kar največjo pozornost. Moja filozofija je: nič dokupovati in nič mešati. Lani sem imel sedem različnih vrst medu, vsaka je vedno čista »sorta«.
Razmere v čebelarstvu so kritične
Razmere v čebelarstvu v Nemčiji - pa tudi drugod po svetu - so take, da jih lahko imenujemo izjemno kritične. Če pri vas ni težav, živite na otoku srečnih. V Nemčiji imamo zelo veliko težav. Letos je bilo sicer bolje, ker je bila zima blaga in naše čebele so v zelo dobrem stanju.
Veliko težav povzročajo insekticidi, ki jih uporablja moderno kmetijstvo in vedno bolj siromašna čebelja paša. S temi težavami se ne srečujemo samo v Evropi, temveč širom sveta, na primer tudi v Egiptu, kjer je stanje pri čebelah zelo težko. Bistvo problemov je, da smo čebelo obremenili do tiste meje, da nobenih dodatnih obremenitev ne prenese več.
Mislim, da je prihodnost čebelarjenja lahko samo ekološka. Kemična zdravila puščajo ostanke v proizvodih, tako da odgovoren čebelar niti svojega lastnega medu ne more več jesti. Težave pa seveda niso samo zdravila, ki jih čebelar uporablja, temveč na primer tudi vosek za satnice in ostanki strupov v vosku. Prepričan sem, da bomo v prihodnosti lahko tržili samo še tiste čebelje izdelke, ki so brez kakršnihkoli ostankov strupov. Ta trend je jasno prepoznaven že sedaj. Povsod se razvija ekološko čebelarjenje, saj ozaveščen potrošnik zahteva dobro blago.
Naše delo s čebelami moramo v temeljih spremeniti
Čebela je pokazala, da ima veliko sposobnost prilagajanja. Tega, kar je uvedlo moderno čebelarstvo v zadnjih osemdesetih letih, pa čebela očitno ne prenese več. Vitalnost čebel smo uničili. Zato je naloga, ki se nam danes zastavlja kot prva, krepiti vitalnost čebel. Demeter čebelarji se sprašujemo, kaj je potrebno spremeniti, da se bo čebela dobro počutila, da bo zanjo, za čebelo, najbolj prav. Odločilni cilj čebelarjenja je čebelarjenje, ki ustreza čebeli.
Za Demeter čebelarje je v ospredju prizadevanje, razviti ideal čebeli ustreznega čebelarstva. Ker pa najboljši ideal nič ne pomaga, če se v praksi ne more izvajati, so naše smernice take, da so v praksi izvedljive. Smernice morajo biti na eni strani preproste, na drugi strani in predvsem pa morajo izboljšati obstoječe stanje.
S čebelami moramo delati tako, da bo čebelam prav.
»Delati tako, da bo čebelam prav«, je način čebelarjenja, ki ima svoje izhodišče v naravnem življenju čebel. Vprašanje, kako naj s čebelami delam, najde svoj odgovor v tem, kako svoje življenje čebele same v naravi urejajo. To je izhodišče prizadevanj, ki naj krepijo vitalnost čebel. V tem duhu morajo biti utemeljena tudi vsa vprašanja selekcije.

Demeter čebelarji voska ne uporabljamo dolgo, zaradi nevarnosti, da je v njem preveč strupov. Mi strupov proti varoji ne uporabljamo, zato jih v vosku tudi ni, lahko pa bi v vosku, ki bi ga predolgo uporabljali, našli obremenitve iz okolja, na primer svinec iz paše ob cestah.
Moj cilj je, da se vosek vsaka tri leta v celoti zamenja. Če jeseni moje čebelje družine zožim, spomladi pa jih spet razširim, imam s tem že nove sate. V novem čebeljem letu nekaj satov vzamem iz panja, čebelam pa dam možnost nove gradnje. Tretjino satov moje čebele v letu na novo zgradijo. To je povezano z oženjem in ponovnim širjenjem števila čebeljih družin. Pri tem je v plodišču vedno novo zgrajeno, deviško satovje.
....
....

Naj bo dovolj za tokrat. O rojenju, vzgoji matic, celo o 'sobivanju' čebel in sršenov (je tudi Pooblaščenec za ohranjanje sršenov v Nemčiji, kjer so ZAŠČITENI !) pa v kaki od ostalih tem, če bi koga zanimalo.

Lep dan vsem.

Brez veze! Še eden, ki zna lepo govoriti in ljudi okoli prsta vrteti. Kakšne kritične razmere v čebelarstvu?! Samo jamranje. Nekaj stvari si je tudi nasprotujočih. Upam, da vas bo čim manj nasedlo temu.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 38784Odgovor volk
Če Feb 04, 2010 9:35 am

Pike,clanek vec kot ocitno ni namenjen bralcem,ki so cebelarji,pac pa splosni populaciji.To je lep clanek za v Novice,ali pa morda za SC,ki se mi ga ne da brati sicer.Je dober tudi za kake upokojene cebelarje,da ni dolgcas.
Je pa lep clanek
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 38786Odgovor tedi
Če Feb 04, 2010 10:22 am

Naj medi. Danes sem uspel do konca prebrat in dodajam svoj pogled. Bil sem v skupini,ki je obiskala Fridmana. Tudi njegovih predavanj v Sloveniji sem se udeležil. Nikakor nimam namena sprožati polemik. Ampak to kar nam je predstavil v živo, deluje. Da presodiš določeno metodo potrebuješ ogromno informacij ,pa še preveriti jih je potrebno. Zato predlagam ,da ne obsojamo prehitro. Vem , da se tudi meni kdaj zgodi kaj podobnega. Vse metode ki jih izvaja so nam znane in mnogi od nas smo jih in jih uporobljamo pri svojem delu s čebelami. moramo pa vedeti, da ima demeter Znamka najstrožje kriterije, ki pa niso samo na fizičnem nivoju. Najpomembnejše moje opažanje je naslednje. Fridman je v svoj način čebelarjenja, vgradil pozitiven pogled na proces rojenja. (malo nespretno ampak ne znam ubesediti drugače) Bom razložil. Demeter v plodišču ne dovoljuje uporabe satnic niti žice. In on vsako pomlad širi družino na stran z dodajanjem praznih okvirjev. To pomeni da ima dober pregled nad situacijo v panju. Demeter znamka prepoveduje preprečevanje rojenja (ne jemljite tega čisto dobesedno) . Čebelam naj bi se dovolilo da izrojijo in tako izživijo svoj naravni nagon. D Z ne prepoveduje umetnega odvzema roja tik pred izrojitvijo. Torej ima čebelar nekaj manevrskega prostora. Fridman na pašo vozi tiste družine , ki se uspešno razvile in niso padle v rojilno razpoloženje. Iz družine ,ki gre na roj pa odvzame paket čebel s staro matico ga naseli v letvični panj (TBH) . PRavi ,da takšne družine uspešno proda. Iz ostanka čebel , zalebe in matičnikov formira narejence. Prav posebne selekcije ne izvajajo ne zanima jih barva obročkov. Torej , ni vse tako brez veze. PROSIM, NE KRITIZIRAJTE NA OSNOVI TEGA ZAPISA TO JE MOJ POGLED IN TA JE LAHKO NAPAČEN ZAMEGLJEN MOGOČE IMA KDO DRUG ČISTEJŠEGA. Sem se pa spraševal kaj bo možakar naridil in kako bo rešil proizvodnjo ,če mu bo na roj sedla glavnina čebeljih družin.

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 38788Odgovor dobje
Če Feb 04, 2010 11:04 am

tedi se popolnoma strinjam s Tvojimi razmišlanji in Odisej je lepo podal povzetke, ki niso samo za upokojenska razmišlanja, pa tudi ne za spamanja!
Dajte preskočite prispevke, ki Vam ne pašejo in vsaj eno temo na tem forumu pustite, da se v njej vleče rdeča nit!

Saj je odprto kup tem, ampak v vsaki se pojavljajo padalci!!
Slika

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 38789Odgovor Odisej
Če Feb 04, 2010 11:05 am

Pike napisal/-aCOLON Brez veze! Še eden, ki zna lepo govoriti in ljudi okoli prsta vrteti. Kakšne kritične razmere v čebelarstvu?! Samo jamranje. Nekaj stvari si je tudi nasprotujočih. Upam, da vas bo čim manj nasedlo temu.
Volk napisal/-aCOLONPike,clanek vec kot ocitno ni namenjen bralcem,ki so cebelarji,pac pa splosni populaciji.To je lep clanek za v Novice,ali pa morda za SC,ki se mi ga ne da brati sicer.Je dober tudi za kake upokojene cebelarje,da ni dolgcas.
Je pa lep clanek
Spet moram še nekaj pojasniti: tole ni članek, ampak "iztrgani citati" iz zapisa predavanj g. Günterja v Sloveniji na Brdu pri Lukovici marca 2007.
Predavanja je imel za slovenske čebelarje in po njihovih navdušenih ocenah ob koncu so mu očitno vsi nasedli :D .
Temu bleferju in leporečniku je nasedlo tudi nemško Zvezno ministrstvo za zaščito potrošnikov, prehrano in kmetijstvo, ki mu je leta 2003 podelilo nagrado za spodbudo ekološkega kmetovanja, namenjeno obratom, ki so v prakso vpeljali in uresničili inovativne dosežke posebnih vrednosti.
Res so naivni, da so 25.000,00 € dali takemu populistu :lol: .

Kdor pa si vseeno želi prebrati celotne zapiske, ima na voljo brošuro, ki jo je izdala založba Ajda ali pa internetno branje:
http://ekoloskojeprihodnost.blogspot.co ... jenje.html

Zelo lep dan želim vsem.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 38831Odgovor cebelar_novinec
Če Feb 04, 2010 9:11 pm

Pike napisal/-aCOLON Brez veze! Še eden, ki zna lepo govoriti in ljudi okoli prsta vrteti. Kakšne kritične razmere v čebelarstvu?! Samo jamranje. Nekaj stvari si je tudi nasprotujočih. Upam, da vas bo čim manj nasedlo temu.
Mater ej, tebi ni nič prav :D

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov