Nakladni panji -čebelarjenje z njimi

o panjih, panjskih sistemih in ostali čebelarski opremi

ModeratorCOLON Oldy

BUTTON_POST_REPLY
tedi
PrispevkovCOLON 412
PridruženCOLON Pe Okt 23, 2009 11:16 pm
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 37469Odgovor tedi
To Dec 08, 2009 5:11 pm

Naj medi. To fantje! Prav vesel sem.
Naj medi. Lep pozdrav Tedi.

karli
PrispevkovCOLON 22
PridruženCOLON Če Dec 10, 2009 1:12 pm
KrajCOLON Meľica

OdgovorCOLON # 38330Odgovor karli
Pe Jan 22, 2010 6:57 pm

Lep pozdrav zanima me ali obstaja kakšen film o čebelarjenju v nakladnem panju

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 38331Odgovor kravzlj
Pe Jan 22, 2010 7:03 pm

Jaz imam enega ko prikazuje rotacijsko čebelarjenje. samo to je malo bolj napredna stopnja se mi zdi.

Lp Luka
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

MaMe
PrispevkovCOLON 484
PridruženCOLON Sr Jun 03, 2009 1:01 pm

OdgovorCOLON # 38334Odgovor MaMe
Pe Jan 22, 2010 7:13 pm

Če razumeš nemško imaš na povezavi filmčkov, povezanih s čebelarjenjem (tudi o tehniki nakladnih panjev) toliko, da boš moral vzeti še kak dan dopusta, če hočeš vse pogledati ;)

LP

http://mkat.iwf.de/iwf/do/mkat/listing. ... Str=bienen

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 38576Odgovor tedi
So Jan 30, 2010 5:20 pm

Naj medi. Kaj res nimama nihče nobenega vprašanja v zvezi z nakladnim čebelarjenjem. Ne morem verjet, ampak izgleda ,da je res tako.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 38577Odgovor Fizikalec
So Jan 30, 2010 5:36 pm

Poglej % kolk je čebelarve v SLO z tem sistemom? Torej jih je tule zelo malo in eni še sodelujejo ne tko da sory

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 38578Odgovor tedi
So Jan 30, 2010 5:55 pm

Naj medi. Hvala. Vesel sem, da si se oglasil.Resno razmišljam, da bom nehal sodelovat na tem forumu, ker mi je že malo dosti raznih nakladačev, ki nimajo lastnih izkušenj in prodajajo neko hudo znanost. Dragi fizikalec vesel sem ,da še sodeluješ, ker napišeš tisto kar si preiskusil.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 38579Odgovor Fizikalec
So Jan 30, 2010 6:06 pm

No upam te nisem kaj užalil problem nakladnega panja je, da z njim malo čebelarjev čebelari. Torej manj ko jih je tako jih je tudi na tem forumu ene par pa še tu edino Dušan je bolj aktiven ostali pač ne. Res pa je, da je izpeljank nakladnih panjev spet en kup takoj je spet "vojna" lahko :D ali LR 2/3 ali 1/1 ali DB ali GJ ali ali :D

Jaz sem par let imel LR 1/1 pa sem jih prodal z čebelami vred ali bolje nekako bi reko podaril zaslužo nisem nč :D :D Imel sem jih 10 komadov z vso kompletno kramo visoke podnice "jurkovič" mal po moje predelane pa še kaj.
Nekje je menda kaka slika še iz teh cajtov če te kaj zanima lahk kaj pomagam samo veliko znanja praktike iz LR nimam.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 38580Odgovor Fizikalec
So Jan 30, 2010 6:25 pm

No tule nekaj iz časov Mojega LR čebelarjenja pa še sliko z košem v katerem sem imel nekoč čebele sem najdo :D

Slika
Slika
Slika
Slika

Upam bo kaj potolažilo tvojo nostalgijo kot sem rekel kaj veliko o LR ne vem bolj kaj malega :wink:
Zadnjič spremenil 1, dne Fizikalec, skupaj popravljeno 0 krat.

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 38581Odgovor dušans
So Jan 30, 2010 6:43 pm

tedi napisal/-aCOLONNaj medi. Kaj res nimama nihče nobenega vprašanja v zvezi z nakladnim čebelarjenjem. Ne morem verjet, ampak izgleda ,da je res tako.
Ali bi rad kaj vprašal ali bi kaj povedal?

lp

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 38582Odgovor tedi
So Jan 30, 2010 7:15 pm

Naj medi. Hvala za vajin prispevek. Ko imam vprašanje ga jasno zapišem in se za odgovor tudi zahvalim. Priznam , sem naiven. Forum jemljem kot sredstvo za izmenjavo informacij in kot komunikacijski pripomoček. Vendar pa pričakujem, da tisti , ki informacije posreduje, tudi stoji za njimi. Kot pa vidimo tukaj to ni pravilo. Hvala vsem, ki to počnejo tako.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 38583Odgovor Fizikalec
So Jan 30, 2010 7:20 pm

Tedi saj sem nekje zapisal, da se "dober" začetnik zelo hitro nauči ločevat zrnje od plevela.
Pač ko se to naučiš si na pravi poti in nimaš več težav. Jaz ničesar nisem v svoje čebelarstvo uvajal kr nisem nekje videl pri uporabi-delovanju v tem je vsa umewtnost mojega čebelarstva. Sem pa tja sem pa pač poiskusil kaj za "dušo" to pa je koši, LR pa vzreja matic pa izumi pripomoičkov itd...

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 38584Odgovor tedi
So Jan 30, 2010 7:23 pm

Naj medi. Svaka ti čast sem videl tvoj video o zbijanju satnikov. Prva liga.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 38586Odgovor Fizikalec
So Jan 30, 2010 7:28 pm

Ja to pa sem videl 1x nekaj podobnega pr Borisu (mislim, da ma on svoj film na svoji web strani) pa sem potem to nekak spesno, pištolo sem kupo stojalo pa je naredo celo Čebelarček, ker to tudi on uporablja. :D :D :D kako je svet mali a ne?

Zaèetnik_2
PrispevkovCOLON 52
PridruženCOLON Sr Okt 08, 2008 2:49 pm

OdgovorCOLON # 38720Odgovor Zaèetnik_2
Sr Feb 03, 2010 8:00 am

Halo, še moje skromne izkušnje. Pred mnogimi leti sem imel par AŽjev, sedaj pa sem na nakladnih.
Prednosti AŽ pred nakladnimi:
-Lažje jih je prevažati
-Bolj ugodno zimovanje za čebele (spomladi prej zalegajo in se hitreje razvijajo)
-Lahko delaš s čebelami ob slabem vremenu
-Zelo kvaliteten med (to radi poudarjajo pristaši AŽjev), vendar predvsem zaradi nižjega % vode v medu. Sam imam raje kak % več vode in med iz deviških satov, kot pa obratno.
Prednosti nakladnih panjev pred AŽ:
-Zelo enostavno povečaš prostor in s tem usmerjaš k širjenju namesto rojenju
-Zaradi večjega prostora večji donosi ob rekordnih pašah
-Ni prestavljanja zaleženih satov v medišče in s tem točenja iz že zaleženih satov; veliko manj dela med pašo
-Lažje tretiranje s kislinami zaradi dostopa od zgoraj
-Tole pa še posebej: dan pred točenjem samo vstaviš begalnice, drug dan pa pobereš mediščne naklade brez čebel. Nobenih pikov, nobene zaščitne opreme (če si občutljiv na pike kot jaz), točiš lahko v hladni kleti namesto v razbeljenem kamionu...sem probal… seveda pa moraš vse naklade tovoriti v klet, kar je spet druga zgodba… meni ta način ustreza.
-Enostavna izdelava naklad (nizkih 2/3 kar iz enega kosa); če je huda paša in sila, jih eno popoldne narediš 10…te so le za pašo. LP, Andrej

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 38722Odgovor Pike
Sr Feb 03, 2010 8:11 am

Začetnik_2 napisal/-aCOLONHalo, še moje skromne izkušnje. Pred mnogimi leti sem imel par AŽjev, sedaj pa sem na nakladnih.
Prednosti AŽ pred nakladnimi:
-Lažje jih je prevažati
-Bolj ugodno zimovanje za čebele (spomladi prej zalegajo in se hitreje razvijajo)
-Lahko delaš s čebelami ob slabem vremenu
-Zelo kvaliteten med (to radi poudarjajo pristaši AŽjev), vendar predvsem zaradi nižjega % vode v medu. Sam imam raje kak % več vode in med iz deviških satov, kot pa obratno.
Prednosti nakladnih panjev pred AŽ:
-Zelo enostavno povečaš prostor in s tem usmerjaš k širjenju namesto rojenju
-Zaradi večjega prostora večji donosi ob rekordnih pašah
-Ni prestavljanja zaleženih satov v medišče in s tem točenja iz že zaleženih satov; veliko manj dela med pašo
-Lažje tretiranje s kislinami zaradi dostopa od zgoraj
-Tole pa še posebej: dan pred točenjem samo vstaviš begalnice, drug dan pa pobereš mediščne naklade brez čebel. Nobenih pikov, nobene zaščitne opreme (če si občutljiv na pike kot jaz), točiš lahko v hladni kleti namesto v razbeljenem kamionu...sem probal… seveda pa moraš vse naklade tovoriti v klet, kar je spet druga zgodba… meni ta način ustreza.
-Enostavna izdelava naklad (nizkih 2/3 kar iz enega kosa); če je huda paša in sila, jih eno popoldne narediš 10…te so le za pašo. LP, Andrej
Načeloma bo kar držalo, le to, da lahko samo iz nakldnih panjev točiš med iz deviških satov ne drži. Imel sem 30 nakladnih panjev AŽ mere in še nekaj LR 2/3 mere.

Iz mojih iskušenj je težko samo toliko povečati prostor, da čebelja družina ne bi rojila. Potrebna je tudi ustrezna tehnologija čebelarjenja.

Pozabil si omeniti, težo polnih naklad. Ravno zaradi tega sem jaz opustil nakladno čebelarjenje. Vstavljanje begalnic? Ponovno zelo težaško delo, če imaš dve ali pa tri mediščne naklade, pa ne govorim o 2/3 merah. Kaj hitro se nabere nekaj tonaže. Hrbetica je pa le ena.
Ob ustreznih pripravah za dvigovanje naklad, ki so nekako vsem dostopne bi še šlo, razni vozički na vzvode in podobno. O kakšnem avtodvigalu pa verjeto tu ne bomo govorili.

Zaèetnik_2
PrispevkovCOLON 52

OdgovorCOLON # 38723Odgovor Zaèetnik_2
Sr Feb 03, 2010 8:30 am

Zdravo Pike,
Med točiš pač iz tistih satov, ki jih sam izbereš. Prav imaš, potrebna je ustrezna tehnologija. Po nasvetih raznih čebelarjev probam delati tako, da so razmere čim bolj podobne tistim v duplu, kjer so čebele 100 miljonov let. Gnezdo širim dol, mediščne naklade pa gor. Pri tem pustim nad plodiščem prvo naklado polno medu, da jim ostane »medeni venec«, potem pa vstavim 2/3 z 10 satnicami. Lani med akacijo so v 12 dneh zgradile in napolnile po 2 nakladi. Med v plodišču sem jim pustil.
Počasi prehajam na 2/3 naklade, ker so 1/1 res težke. Hrbtenica ni zaenkrat dobro služi, zato raje prekladam kot ometam.

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 38724Odgovor Pike
Sr Feb 03, 2010 8:38 am

Vidiš tule mi pa nekaj ni jasno. Praviš da uporabljaš begalnico v naslednji sapi pa da sam izbiraš satovje. Tule nekaj ne štima.

Sam sem čebelaril v nakladnih panjih brez matičnih rešetk. Ena nepotrebna reč manj. Tu je bilo življenje res podobno kot v "duplu".
Za to sem se pa odličil, ker sem s prestavljanjem naklad po večini primerov prestavil še matico. Enkrat sem pa vse skupaj pustil in nisem več iskal matic pa se mi je obneslo. Sploh ne vem, kdo si je izmislil, da je treba matico poiskati! Eventuelno omedeš s čebelami vred in streseš nazaj v panj. Saj tudi roje ogrebemo in nekam stresemo.

Zaèetnik_2
PrispevkovCOLON 52

OdgovorCOLON # 38725Odgovor Zaèetnik_2
Sr Feb 03, 2010 8:52 am

Ja, sam izberem satovje. Izberem pa tako, da nad plodišče ne dam že zaleženih satov. Ker nimam dovolj praznih in še ne zaleženih satov, pač vstavim satnice ali prazne okvirčke. Pri tem stranske sate medu v plodišču pustim čebelam; nekaj kg medu pač ostane čebelam, za kar so hvaležne. Günter Friedmann pravi, da moramo čebelariti širokogrudno.
Matične rešetke so v nakladnih panjih nepotrebne. V začetku sem jih uporabljal, zdaj pa nič več. Debel medeni venec je najboljša matična rešetka. Matico iščem le, če delam umetni roj.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 38729Odgovor boriss
Sr Feb 03, 2010 9:37 am

Začetnik_2 napisal/-aCOLON.......... Debel medeni venec je najboljša matična rešetka.........
in hkrati najboljša zaščita pred visokimi donosi!

Zaèetnik_2
PrispevkovCOLON 52

OdgovorCOLON # 38730Odgovor Zaèetnik_2
Sr Feb 03, 2010 9:50 am

boriss napisal/-aCOLON
Začetnik_2 napisal/-aCOLON.......... Debel medeni venec je najboljša matična rešetka.........
in hkrati najboljša zaščita pred visokimi donosi!
Deloma drži. Zato, ker imajo ustrezno rezervo hrane, in niso zaradi premalega medenega venca pod stesom in v paniki za rezervami hrane. Lani sem na dveh panjih tako čebelaril sta skupaj dala 60kg na akaciji. S tem sem bil zelo zadovoljen.
Včeraj so spet izletale, čepraj je bilo le 3stC.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 38732Odgovor boriss
Sr Feb 03, 2010 10:05 am

Daj ti tole še enkrat preberi

In hkrati najboljša zaščita PRED visokimi donosi

Zaèetnik_2
PrispevkovCOLON 52

OdgovorCOLON # 38733Odgovor Zaèetnik_2
Sr Feb 03, 2010 10:14 am

Sem prebral in razumel, hvala.
Sem pač amater, ne živim od tega in probam čebelariti po meri čebele, bolj kot po meri mojega prštoflja. Brez zamere pa lep pozdrav, Andrej

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 38734Odgovor tedi
Sr Feb 03, 2010 10:24 am

Naj medi. Lep pozdrav Andrej vesel sem ,da si se pojavil. Kje si lociran? Čebelariš na mestu ali tudi prevažaš?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 38735Odgovor boriss
Sr Feb 03, 2010 10:28 am

To kar delaš ni ravno po meri čebele (oz je prav skregano s potrebami čebel) - pa brez zamere.

Zaèetnik_2
PrispevkovCOLON 52

OdgovorCOLON # 38737Odgovor Zaèetnik_2
Sr Feb 03, 2010 10:52 am

Zdravo Tedi, sem v Posavju, pod Orlico.
Vozim le s prikolico in prekladam panje ročno okoli mojega konca. Okoli mojega doma je solidna spomladanska paša z akacijo, na kostanj pa peljem 10 km proč. Zame je OK. Smreke in hoje pri nas ni, imam pa željo tudi to probati.
Med sodobniki zelo cenim čebelarske avtoritete, kot sta npr. Günter Friedmann ali Mathias K. Thun, pa čeprav ne podirajo rekordov v donosih. Sploh ne trdim, da je ta način čebelarjenja najboljši, ampak meni ustreza. Mogoče je to razlog, da so včeraj pri meni izletale iz vseh panjev, razen iz tistega, ki sem ga zaprl, ker sem čez poletje iz lastne malomarnosti pozabil nanj.
Boris, hvaležen bom, če boš priložil še kak argument in me kaj novega naučil.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 38739Odgovor boriss
Sr Feb 03, 2010 10:59 am

Argumente pa pišem samo tule - če kdo kaj vpraša. Nekako mi v poplavi neumnosti na tem forumu ne sede da bi tu pisal kaj pametnega.

Zaèetnik_2
PrispevkovCOLON 52

OdgovorCOLON # 38740Odgovor Zaèetnik_2
Sr Feb 03, 2010 11:02 am

Oprosti, ker sem začetnik in sem te izpustil na (svojem) seznamu sodobnih čebelarskih avtoritet.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 38741Odgovor boriss
Sr Feb 03, 2010 11:05 am

Ne razumem - zajebavaš?

Zaèetnik_2
PrispevkovCOLON 52

OdgovorCOLON # 38742Odgovor Zaèetnik_2
Sr Feb 03, 2010 11:14 am

Zajebancija je izkušnje nekoga brez argumentov razglasiti za poplavo neumnosti. Za mnenje o delu z nakladnimi panji pa je zaprosil Tedi.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov