Nakladni panji -čebelarjenje z njimi

o panjih, panjskih sistemih in ostali čebelarski opremi

ModeratorCOLON Oldy

BUTTON_POST_REPLY
tedi
PrispevkovCOLON 412
PridruženCOLON Pe Okt 23, 2009 11:16 pm
KrajCOLON Logatec

Nakladni panji -čebelarjenje z njimi

OdgovorCOLON # 37160Odgovor tedi
Sr Nov 25, 2009 10:34 am

Naj medi. Spoštovani čebelarji odprimo novo temo. Pa ne z namenom, da sprožimo panjsko vojno kot se je v preteklosti dogajalo ampak,da izmenjamo iskušnje. Čebelarim v nakladnih panjih različnih višin satnikov. Glavnina jih ima AŽ satnik,sledijo 2/3 ,najmanj pa imam nizko nakladnih z Manlejevim satnikom. Zanimajo me vaše iskušnje.Kako vam gre ? Katere metode uporabljate? Ima kdo iskušnje s Snerglovo podnico? S Pelettovim načinom razrojevanja?
Naj medi. Lep pozdrav Tedi.

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 37165Odgovor kravzlj
Sr Nov 25, 2009 3:15 pm

Hej!

Čebelarim z 2/3 LR panjem. Zaenkrat se mi dopade, pa ne morem še kaj prida primerjati z čebelarjenjem v AŽ panju.

Imam pa vprašanje: Smukalnik cvetnega prahu? Ima kdo izkušnje, kako to izgleda?

L pLuka
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 37166Odgovor Pike
Sr Nov 25, 2009 3:23 pm

Smukalnik cvetnega prahu za nakladne panje je vgrajen v podnico oziroma je to kar podnica s smukalcem cvetnega prahu.

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 37170Odgovor tedi
Sr Nov 25, 2009 4:38 pm

Naj medi. Lepo pozdravljena Kravzelj in Pike . Vesel sem Vajinega prispevka. Jaz ne smukam cvetnega prahu . Zato tudi nimam kaj povedati o smukalnikih . Je pa na Hrvaškem in Srbskem forumu nekaj prispevkov o tej temi. Pa tudi pri nas se bo našel kdo, ki ima kak podnični smukalnik.

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 37173Odgovor kravzlj
Sr Nov 25, 2009 4:49 pm

Ja, to mi je jasno. Ampak kako to naredit. Moram nekaj zgruntati. . .

Lp Luka

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 37176Odgovor tedi
Sr Nov 25, 2009 6:40 pm

Naj medi.Ne razumem kaj ti ni jasno.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 37177Odgovor cebelar_novinec
Sr Nov 25, 2009 6:58 pm

KodaCOLON Izberi vse

http://www.najdi.si/najdi_slike.jsp?q=smukalnik cvetnega prahu
http://www.logar-trade.si/artikel.asp?i ... d=10602000

http://www.logar-trade.si/artikel.asp?i ... d=10602000

Tko to zgleda :) Komot kupiš tisto mrežo in narediš tudi sam.....

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 37181Odgovor kravzlj
Sr Nov 25, 2009 8:04 pm

Hej!

Kje pa kupim to mrežo?

Lp Luka

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 37182Odgovor cebelar_novinec
Sr Nov 25, 2009 8:30 pm

To maš skor v vsaki čebelarski trgovini. V Mariboru sem jo videl enkrat.

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 37199Odgovor tedi
Pe Nov 27, 2009 12:46 am

Naj medi. Aluminijasto mrežico je najceneje kupiti pri proizvajalcu. To je firma VESMETAL 01 8361658 .Ko sem jo nazadnje kupil je bila cena 4 eure za kvadratni meter.

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 37363Odgovor tedi
Pe Dec 04, 2009 12:57 pm

Naj medi. Ne morem verjet. Cel teden se ni premaknilo niti za milimeter. Kaj res ni nikogar, ki čebelari v nakladnih p. Nima nihče nič za povedat ne želi nihče izmenjat iskustev?

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 37364Odgovor levstek008
Pe Dec 04, 2009 1:35 pm

ko sem se odločal za nakladne panje mi je g.Jurkovič svetoval, da naj ne glede na tip panja(lr,gj, db...) uporabim oz. si izdelam univerzalno visoko podnico za naklade.

kjer je podnica dovolj velika in ima na zadnji strani vratca, ni problem s smukalnikom cvetnega prahu, pač enostavno ga od odzadej porinem v visoko podnico in prisilim da čebele lezejo skozi osmukalnik. kjer je nad smukalnikom vedno nameščena plošča za kontrola drobirja pride v sam cvetni prah zelo malo drobirja in ostale nesnage.

rešit moram še problem begalnice na visoki podnici, da se čebele ne drinjajo nazaj skozi osmukalnik.

dobro pri tej podnici je to, da ti ni potreba na vse panje dodati osmukalca, paš daš samo na močne.
v primeru zunanjega osmukalca pa vemo, da moraš obesit na vse brade, drugače čebele začno vletavati v druge panje, tja, kamor ni smukalnika.

lp matej

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 37365Odgovor dušans
Pe Dec 04, 2009 1:36 pm

tedi napisal/-aCOLONNaj medi. Ne morem verjet. Cel teden se ni premaknilo niti za milimeter. Kaj res ni nikogar, ki čebelari v nakladnih p. Nima nihče nič za povedat ne želi nihče izmenjat iskustev?
Daj vprašaj konkretno, na splošno nekaj pisat ni časa (volje). Nakladnih čebelarjev je veliko: imker, tomaz, pike...tudi jaz.

lp

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 37369Odgovor tedi
Pe Dec 04, 2009 2:40 pm

Naj medi .Saj sem začel s konkretnim vprašanjem . Pojdi nazaj.

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 37381Odgovor tedi
Pe Dec 04, 2009 6:13 pm

Naj medi. Samo malo vas je treba dregnit pa se začnete odzivat. Zanima me a je med nami nakladači kakšen ,ki svoje n. p. vozi naokrog in na kakšen način to počne. Jaz " kreten" jih vozim naokoli z osebnim vozilom Na prikolici po 6 naenkrat. Vam povem prava muka. Skratka samo za kretene.Zanima me a je med nami kdo ,ki je naredil kakšen preskok, kot naprimer naši južni sosedje.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 37382Odgovor levstek008
Pe Dec 04, 2009 7:04 pm

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 37383Odgovor tedi
Pe Dec 04, 2009 7:35 pm

Naj medi.Hvala Levstek.Sem seznanjen z paletnim sistemom. V tej zimi bom izdelal podobno stem ,da bom zadevo nadgradil z dvigalom za dviganje naklad. Zanimalo me je , če je kdo že kaj izdelal , ker jaz svoje še ne morem pokazati.Hrvati imajo zelo dober forum. Sploh del,ki je namenjen inovacijam.

bric
PrispevkovCOLON 107
PridruženCOLON Sr Maj 18, 2005 8:28 am

OdgovorCOLON # 37394Odgovor bric
Ne Dec 06, 2009 5:34 pm

Tedi -počakaj do marca v Celju bo predtsavljen nov izum. ČZS se trudi z projektom izdelave prikolice vozne z B kategorijo za AŽ in NP.Menda zaradi vse dražje registracije tovornjakov za prevoz čebel.
:shock:
Nazaj k naravi.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 37396Odgovor Fizikalec
Ne Dec 06, 2009 6:02 pm

Ja odlična ideja ČZS za nas ne bo konkurence :lol: in namesto 1 korak naprej delamo 10 korakov nazaj :roll:

bric
PrispevkovCOLON 107
PridruženCOLON Sr Maj 18, 2005 8:28 am

OdgovorCOLON # 37397Odgovor bric
Ne Dec 06, 2009 6:15 pm

Danilo si predstavljaš napredek slovenskega čebelarstva-prevažanje čebel po 6.panjev na avtomobilski prikolici. :?:
Nazaj k naravi.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 37399Odgovor Fizikalec
Ne Dec 06, 2009 6:31 pm

Na žalost si ga ne tako z 6 kot z 12 panji ne. Bom skušal razložit in upam ne naletim spet na Vaše bombandiranje.
Iz samega vidika prevoza se to zdi idealno vendar 10 panjev + prikolica bo presegla 750kg kr še niti ni problem. Za priklopnik, čez 750 kg pa rabiš "malo" boljši-beri težji avto. Avto, ki ima manj kot 1,6 tone jaz kaj takega nebi vozil ravno rad.
Drugo je ekonomika v takem prevozu, odpelaš 200 km daleč 10 panjev in v kolikor si v gozdu še pastirja rabiš drugače od prikolice oziroma panjev ne bo ostalo nič. Potem pride še pregled družin ali se je smiselno pelat 200 km za 10 panjev? Stane enako, kot če jih imaš tam 60-80 in nardiš 8 urni šiht pri nijih pač.
Na koncu je točenje spet dokaj težaven postopek, ali na prikolici urejeno za točenje ali pa prazne sate pelat in polne domov točit? Prevoz domov, med se hladi, težje točit razen, če poseduješ komoro za gretje pa še kaj bi se lahko najdlo.

No pričakujem vaša mnenja na vse skupaj vendar dokler bomo konstruktivni drugače se jaz iz tega raje umaknem je že preveč kresanja mnenj na tem forumu :wink:

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 37409Odgovor tedi
Po Dec 07, 2009 11:01 am

Naj medi. Popolnoma se strinjam z tvojimi navedbami. Največji dejavnik Je razdalja. Nikakor ni smiselno Izvajat prevoze na način kot sem ga opisal. Vendar pa ima tudi prevoz kontejnerjev določene tegobe in zakonitosti. Vesel sem ,da pozivaš h konstruktivni debati. Poiskusimo se iz izkušenj drugih kaj naučit in uporabit ,da bomo lažje in bolj rentabilno čebelarili.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 37410Odgovor volk
Po Dec 07, 2009 11:31 am

To,o prevazanju malih enot je za hobista,ki ima penzijo.Stvar je taka,da ce prevazas 10 panjev,pa jih hodis tja gledat,koliko porabis?Ne govorim samo o denarju,pac pa o casu.
Toliko o ekologiji.
Druga stvar,pasni kataster.Noter imamo stojisca za prevozne enote.In a si zdaj predstavljate okoloi 600 ha kostanja,pa en bebec z 6 nakladnimi panji zapre stojicse?To se je zgodilo blizu mene..Birokracija pri prevozu cebel.Ljudje bozji,pa kgo se bo s tem ukvarjal za 10 panjev?In kdo bo nadzoroval zdravstveno varstvo.Gre za to,da imajo mali cebvelarji manj nadzora nad boleznimi,in tudi manj znanja.Profesionalni cebelar si ne more privoscit napake pri 300 druzinah,ker se lahko potem zabrise v prvo reko.Mali pa gre,ter iz penzije kupi nove druzinice.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 37412Odgovor tedi
Po Dec 07, 2009 12:29 pm

Naj medi.Lep pozdrav Volk.Pašni red urejajo zato usposobljeni čebelarji. Ponekod je pa slika ravno obratna,da je preveč panjev na enem mestu. Zdravstveno stanje in skrb za čebele pa je odgovornost čebelarja.Velika večina tistih ,ki so svoje čebele kdaj prepeljali pa vedo , da se slabičev ne splača peljat na pašo. Niso vsi majhni čebelarji upokojenci. Vsi tudi nimajo (nimamo) začetnega kapitala. Bolje ,da začnejo s prikolico kot pa kontejnerjem.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 37413Odgovor Fizikalec
Po Dec 07, 2009 4:04 pm

Tedi načeloma bi se lahko strinjal z tabo vendar boš ali bo tak čebelar prvo leto ugotovil, da rabi kontejner.
Sam kontejner tudi ni tak "bav bav", kot se nekomu zdi in ni ravno cenovno tako velik strošek. Je pa jasno v vsakem "biznisu" pač treba zagotoviti začetni kapital vse naprej pa gre samo po sebi, ko se dnar vrti. En kotejner (kot je moj) da na leto 3-5 ton meda, če to preračlunaš v denar boš hitro ugotovil, da ga je smiselno izdelat.
V kolikor je kakšno detalno vprašanje lahko skušam odgovorit ali pomagat in ravno imam debatroi z enim iz srbije, ki dela kontejner podobne našim samo bojo gor v 2 vrstah DB panji torej tudi to gre.....

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 37414Odgovor tedi
Po Dec 07, 2009 4:48 pm

Naj medi.Se strinjam.Ampak Je treba ta med prodat.Če nisi kamionist ,potrebuješ nekoga da ti opravi prevoz. Potem pa, dokler nisi nekaj let v poslu zgrešiš pašo. In sam dobro veš kaj pomeni, če predolgo čepiš v gozdu in čakaš ,da bo še kaj zamedilo. Sem preizkusil. Če nimaš lastnega zemljišča imaš pa še dodatne težave. Kontejnerje z dvema vrstama nakladnih panjev je v Sloveniji uporabljal pokojni Adlešič. Avguštinov tast.

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 37415Odgovor divji cebelar
Po Dec 07, 2009 5:05 pm

[quote="volk"]To,o prevazanju malih enot je za hobista,ki ima penzijo.Stvar je taka,da ce prevazas 10 panjev,pa jih hodis tja gledat,koliko porabis?Ne govorim samo o denarju,pac pa o casu.
Toliko o ekologiji.
Druga stvar,pasni kataster.Noter imamo stojisca za prevozne enote.In a si zdaj predstavljate okoloi 600 ha kostanja,pa en bebec z 6 nakladnimi panji zapre stojicse?To se je zgodilo blizu mene..Birokracija pri prevozu cebel.Ljudje bozji,pa kgo se bo s tem ukvarjal za 10 panjev?In kdo bo nadzoroval zdravstveno varstvo.Gre za to,da imajo mali cebvelarji manj nadzora nad boleznimi,in tudi manj znanja.Profesionalni cebelar si ne more privoscit napake pri 300 druzinah,ker se lahko potem zabrise v prvo reko.Mali pa gre,ter iz penzije kupi nove druzinice.[/quote]
-------------------
Kolega Volk kljub velikemu spoštovanju, ki ga čutim do tebe, tvojih izkušenj in znanja, pa moram tokrat le zapisati, da nekaj tako neumnega izpod tvojih prstov nisem pričakoval. V kakšnem stanju so čebele in koliko družin ima kdo, ni odvisno od tega ali je upokojenec ali pa rosni mladec oziroma mladenka, temveč od veliko drugih okoliščin in od tega kar ti navajaš še najmanj.
In to, da imajo čebele "v redu" le veliki in mali kot po pravilu v zanemarjenem " v nevarnem" stanju" je prav tako odvisno od drugih okoliščin in ne od tega kako "velik" je čebelar. Malomarneže in za "okolico nevarne" čebelarje sem srečal tako med velikimi kot tudi med malimi čebelarji. In to bi moral opaziti tudi ti, če okrog po deželi ne hodiš z zaprtimi očmi. In podobno je na področju znanja. Sedaj še samo manjka, da boš zapisal, da so večji in veliki čebelarji po pravilu zelo inteligentni gospodje, čreda malih čebelarjev pa so po pravilu so sami tepci.

Tudi tisti "bebec" ima pravico priti na stojišče s svojimi šestimi ali desetimi panji in sodelovati pri pobiranju "splošnega dobra" kar medičina, cvetni prah in druge naravne dobrine vsekakor so. Njegova pravica je popolnoma enaka kot pravica tistega s šesto panji. Nič večja in nič manjša. Popolnoma enaka.

Kdo bo nadzoroval zdravstveno stanje čebel pri malem čebelarju ? Tisti, ki nadzoruje to pri velikem. Na popolnoma enak način, po enakem postopku in s popolnoma enakimi posledicami, če se ugotovi, da je kaj narobe.

Kdo se bo ukvarjal z "malimi" čebelarji ? Kdo pa bi se moral ukvarjati z njimi ? Če se že želi kdo ukvarjati, se bo pač tisti, ki se na stojiščih ukvarja z velikimi.

Sam sicer ne mislim prevažat, da mi ne bo kdo očital, da sem v tem prispevku oseben. Vendar si nove vojne med malimi in velikimi ne privoščite, ker sem eno takšnih že preživel in škodo smo imeli oboji. Če pa želite, pa jo boste pač imeli. Vojnico namreč.

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 37418Odgovor tedi
Po Dec 07, 2009 5:23 pm

Naj medi. Divji tole je bilo pa divje. In pošteno ,se strinjam s tabo.

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 37419Odgovor Pike
Po Dec 07, 2009 5:47 pm

Jaz bi pogledal z drugega stališča. Dobra pasišča so več ali manj že vsa zasedena vsaj za tovornjake. Sem ter tja bi se še kaj našlo. Bistveno lažje bo za avtomobilske prikolice. Čeprav iskreno ne vidim smisla v prevažanju desetih panjev npr. iz Kamnika v Prekmurje. Ok, če greš zraven še v toplice ali pa na kakšen deci rujnega tudi pride v poštev.

Gre za dogodivščino, doživetje, pustolovščino, poizkusiti nekaj novega in konec koncev sortni med. Kako se bo to v praksi obneslo pa pustimo času čas.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 37420Odgovor Fizikalec
Po Dec 07, 2009 6:01 pm

tedi napisal/-aCOLONNaj medi.Se strinjam.Ampak Je treba ta med prodat.Če nisi kamionist ,potrebuješ nekoga da ti opravi prevoz. Potem pa, dokler nisi nekaj let v poslu zgrešiš pašo. In sam dobro veš kaj pomeni, če predolgo čepiš v gozdu in čakaš ,da bo še kaj zamedilo. Sem preizkusil. Če nimaš lastnega zemljišča imaš pa še dodatne težave. Kontejnerje z dvema vrstama nakladnih panjev je v Sloveniji uporabljal pokojni Adlešič. Avguštinov tast.
Prodati? hmmm zadnja leta prodajajo vsi več kot pridelajo jaz bi reko, da je bistveno težje pridelat dovolj kot prodati. Med je pridobil na ceni tako v grosističnem krogu kot v maloprodaji torej panike ni.
Če narediš nek kontejner za katere obstajajo vozila prevoz ni ravno neka huda reč res pa je, da nekaj stane. Najeti prevoznika pa je nemogoče plačat niti kamioni niso za tam vozit kamor se čebele vozijo. Vsi ti sodobni kamioni imajo vse te spojlerje pa vso kramo z tem noben ne more v gozd. Zemljišča pa načeloma niso problem vsaj jaz nekih težav nisem imel prej obratno z moje lasne zemlje so me preganjali dočim drugje ne :D vse je pa odvisno kako se ti "obnašaš" in kako komu kaj "pomagaš". Vsak ima nekoga nekje poznanega in načeloma je tako, če se meni nekdo zameri potem je šansa, da na naše pasišče akacije pripelje nična drugače pa lahko tud nekaj 100m stran od mene postavi pa ne bo problema. Torej ta zadeva je pač taka, da treba upoštevat načelo daj-dam ali dam-daj res pa je da je naš pomurski konec dokaj bolj "zaprt" oziroma ne toliko prijazen do dovoza so pa še hujši kraji tudi....

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov