Novi časi, nove tehnologije: RV v AŽ

o panjih, panjskih sistemih in ostali čebelarski opremi

ModeratorCOLON Oldy

BUTTON_POST_REPLY
bric
PrispevkovCOLON 107
PridruženCOLON Sr Maj 18, 2005 8:28 am

OdgovorCOLON # 31414Odgovor bric
Ne Dec 21, 2008 4:15 pm

Danilo verjamem, da je AŽ 11+3 panj eden naboljših.Razmišljam o nabavi . Zanima me način čebelarjenja v teh panjih .
Prezimiš družino v plodišču ali v medišču?
Prezimiš na 11 satih ali na vseh 14?
Pestavljaš zalego v prečno posatavljene sate ali matica zalega sama tudi
prečne sate?
Kdaj menjaš matice in kako?
Koliko krat na leto posegaš v panj?

Lep pozdrav!
Nazaj k naravi.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 31415Odgovor Fizikalec
Ne Dec 21, 2008 4:39 pm

Če začnem pri zadnjem vprašanju posegam čim manj oziroma skušam čim manj posegat. Vse je odvisno od leta oziroma medenja, zlato pravilo ob medenju pustimo čebele na miru.
Matic nikoli ne menjam, dodam namreč celo RD na koliko satih ni važno pr meni je povečina na 5S. Letnic matic v gospodarnih panjih ne vem niti me ne zanimajo. Pogled v družino in ocena stanja mi je povsem dovolj. Če sem iskren na kontejnerjih nimam evidence oziroma matice niso vse niti označene. Drugače je za vzrejni in selekcijski čebelnjak.
Matica zalega na prečno postavljene, v plodišče prečno postavim samo, ko je medenje in SAMO, če ocenim, da je družina toliko močna, da to rabi. Če zalega zadaj prečno potem je spredaj nekaj zabasano, ali je CP ali med...
Jaz imam te panje 3 ali 4 leta torej se tudi jaz učim še pomalo :wink:
Jaz prezimim na 11 satih oziroma na 22 vključno z mediščem. Namreč nikoli medišč ne praznim ven odstranim pa prečno postavljene sate ob zadnjem točenju. Vsi ostali moji panji 10S tudi prezimujejo z satjem v medišču, rešetke ne pripiram, vlečem nazaj ali krkoli v tej smeri.

Takole sem začel od spodaj za konec nasvet 11+3 si naredi sam, bistveno ceneje in bolj prilagojeno. Preštudiraj Borisov načrt za vse podrobnosti smo ti na voljo.

bric
PrispevkovCOLON 107

OdgovorCOLON # 31416Odgovor bric
Ne Dec 21, 2008 5:02 pm

Danilo
torej če prav razumem, če je dobra paša točiš prečne sate tudi iz plodišča?
Ja jaz se tudi učim.Delam na trietažnih panjih (naredil sem omare po Borisovi varjanti) zadeva dobro funkcionira samo zahteva več dela :wink:
S 11+3 je verjetno precej manj dela z visokimi donosi.
Nazaj k naravi.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 31418Odgovor Fizikalec
Ne Dec 21, 2008 5:14 pm

Ja zato jih dam prečno, da jih točim, dam jih ko se začne paša, ker čebele prvo polnijo plodišče šele nato odlogajo v medišče :wink:
V medišču pa dam takrat, ko je "polno" oziroma najpozneje ko imajo čebele samo 2 prazna sata. To je tako, da ene niti teh dveh več nimajo odvisno od družine. Potegnem 3 polne prečno nazaj in prazne dam naprej v medišče lahko pa komot satnice. Čebele jih takoj zgradijo in napolnijo z medičino.
Za 3etažnega pa ni več ampak daleč preveeeč dela z tem pa se marsikdo strinja :D torej donos-delo nista v prid ekonomiki.

bric
PrispevkovCOLON 107

OdgovorCOLON # 31422Odgovor bric
Ne Dec 21, 2008 5:44 pm

Danilo hvala :wink:
Nazaj k naravi.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 31423Odgovor Fizikalec
Ne Dec 21, 2008 5:45 pm

Ni na čemu želim veliko uspehga in jasno čim več medu.... :wink:

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

Nazaj k temi :-)

OdgovorCOLON # 31446Odgovor Odisej
Ne Dec 21, 2008 11:29 pm

Timijan je začel pisati pravzaprav o RV in EV panju, zato bi tudi sam rad slišal vsaj ENO izkušnjo nekoga iz Slovenije. Do sedaj še nisem "odkril" nikogar, ki bi imel te panje pri nas.
Avtor oz. izumitelj je v svoji dolgi čebelarski praksi preizkusil prav vse sisteme panjev, zato se jaz mirno zanesem na njegova spoznanja - tako kot na recimo Borisova ali Fizikalčeva :)
Kot pravi sam, je bistvo močnih, zdravih čebeljih družin in velikih donosov medu v obliki panja oz. bolje nastavka in okvirčkov. Gre za kvadratne nastavke, pri EV pa še izjemno nizke (130mm), ki so postavljeni eden na drugega prečno - sati se torej 'križajo'. Prehodov iz iz ene ulice prvega nastavka v drugi je zato devet, kar omogoča veliko gibljivost čebel pri prehajanju med nastavki in 'kompaktno' zimsko gručo. Izjemno pomembna je tudi majhna razdalja med zgornjim robom satja prvega in spodnjim robom satja naslednjega nastavka - pri EV samo 20mm, kar zelo olajša prehod čebel med nastavki. Avtor trdi, da je razmak, večji od 30 mm, katastrofa za čebele.
Vse to se je v preteklih dobrih desetih letih pokazalo v praksi kot zelo učinkovito (zdrave čebele, odlično prezimijo, veliki (primerjalno) donosi medu, izjemno malo posegov v panj) in takih pogojev pač ne nudi noben drug panj. Edina stvar, ki bi jo pogojno lahko postavili na stran 'proti' je nestandard. Toda ! Prav vsi tipi panjev so bili ob nastanku taki. :)
Lep pozdrav vsem na forumu.

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

Re: Nazaj k temi :-)

OdgovorCOLON # 31447Odgovor dušans
Po Dec 22, 2008 12:32 am

Odisej napisal/-aCOLONTimijan je začel pisati pravzaprav o RV in EV panju, zato bi tudi sam rad slišal vsaj ENO izkušnjo nekoga iz Slovenije. Do sedaj še nisem "odkril" nikogar, ki bi imel te panje pri nas.
Avtor oz. izumitelj je v svoji dolgi čebelarski praksi preizkusil prav vse sisteme panjev, zato se jaz mirno zanesem na njegova spoznanja - tako kot na recimo Borisova ali Fizikalčeva :)
Kot pravi sam, je bistvo močnih, zdravih čebeljih družin in velikih donosov medu v obliki panja oz. bolje nastavka in okvirčkov. Gre za kvadratne nastavke, pri EV pa še izjemno nizke (130mm), ki so postavljeni eden na drugega prečno - sati se torej 'križajo'. Prehodov iz iz ene ulice prvega nastavka v drugi je zato devet, kar omogoča veliko gibljivost čebel pri prehajanju med nastavki in 'kompaktno' zimsko gručo. Izjemno pomembna je tudi majhna razdalja med zgornjim robom satja prvega in spodnjim robom satja naslednjega nastavka - pri EV samo 20mm, kar zelo olajša prehod čebel med nastavki. Avtor trdi, da je razmak, večji od 30 mm, katastrofa za čebele.
Vse to se je v preteklih dobrih desetih letih pokazalo v praksi kot zelo učinkovito (zdrave čebele, odlično prezimijo, veliki (primerjalno) donosi medu, izjemno malo posegov v panj) in takih pogojev pač ne nudi noben drug panj. Edina stvar, ki bi jo pogojno lahko postavili na stran 'proti' je nestandard. Toda ! Prav vsi tipi panjev so bili ob nastanku taki. :)

Kolikor je meni znano trenutno tak panj ni v uporabi v RS, pred leti je takšne panje uporabljal Vehovec iz Savinjske doline.

Moje mnenje kot uporabnika nakladnih panjev je, da je tloris premajhen. Meni je veter že prevrnil LR panje, ali odkril navaden Debevčev pokrov. Novi pokrovi, ki jih uporabljam imajo višji rob in težjo desko.

O razmakih v panju je pisal dober esej Jože Šimek. Ta razmak je poimenoval čebelji presledek in znaša 8 mm +-2mm. Ne vem, o kakšem razmaku med nakladami govoriš, toda tudi med nakladami, vmesnimi pokrovi in MR in sati mora biti pravilni čebelji presledek, sicer zamenjaj izdelovalca.

O malo posegih pa mogoče preberi čebelarjenje po Venerjevi metodi, najdeš na strani ČZS - mojster svetuje.

lp

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 31448Odgovor cebelar_novinec
Po Dec 22, 2008 12:42 am

dušans napisal/-aCOLON
Odisej napisal/-aCOLONTimijan je začel pisati pravzaprav o RV in EV panju, zato bi tudi sam rad slišal vsaj ENO izkušnjo nekoga iz Slovenije. Do sedaj še nisem "odkril" nikogar, ki bi imel te panje pri nas.

Kolikor je meni znano trenutno tak panj ni v uporabi v RS, pred leti je takšne panje uporabljal Vehovec iz Savinjske doline.

Moje mnenje kot uporabnika nakladnih panjev je, da je tloris premajhen. Meni je veter že prevrnil LR panje, ali odkril navaden Debevčev pokrov. Novi pokrovi, ki jih uporabljam imajo višji rob in težjo desko.

O razmakih v panju je pisal dober esej Jože Šimek. Ta razmak je poimenoval čebelji presledek in znaša 8 mm +-2mm. Ne vem, o kakšem razmaku med nakladami govoriš, toda tudi med nakladami, vmesnimi pokrovi in MR in sati mora biti pravilni čebelji presledek, sicer zamenjaj izdelovalca.

O malo posegih pa mogoče preberi čebelarjenje po Venerjevi metodi, najdeš na strani ČZS - mojster svetuje.

lp
Ne govori o čebeljem presledku, "razmaku". Govori o tistem razmaku med zgornjo in spodnjo letvico med nakladama.

Da malo naglas razmišljam.....če je v nakladnih panjih po njegovo prevelik tisti razmak med zgornjo in spodnjo letvico med nakladami potem je prevelik tudi v njegovem panju.
Plodišče DB 12 panja bi po njegovih "kriterijih" bilo najbolj idealno :D V plodišču in zimski konfiguraciji sploh ni nobenih "razmakov" pa še kvadrat je kar je njemu kao pomembno.
Samo on pač pravi, da čebele zarad visokega venca medu v visokoh DB okvirjih nerade gredo v medišče ( polovični DB nastavki ). Izkušnje francozov, italijanov in tudi čebelarjev iz Srbije to brez problema ovržejo.

dušans
PrispevkovCOLON 735
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 31450Odgovor dušans
Po Dec 22, 2008 2:42 am

cebelar_novinec napisal/-aCOLON
dušans napisal/-aCOLON
Odisej napisal/-aCOLON O razmakih v panju je pisal dober esej Jože Šimek. Ta razmak je poimenoval čebelji presledek in znaša 8 mm +-2mm. Ne vem, o kakšem razmaku med nakladami govoriš, toda tudi med nakladami, vmesnimi pokrovi in MR in sati mora biti pravilni čebelji presledek, sicer zamenjaj izdelovalca.

lp
Ne govori o čebeljem presledku, "razmaku". Govori o tistem razmaku med zgornjo in spodnjo letvico med nakladama.
Čebelji presledek velja za vse primere, tudi za razmak med zgornjimi in spodnjimi sati.

lp

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 31451Odgovor cebelar_novinec
Po Dec 22, 2008 3:11 am

Gre se za tisti prostor, ki je dejansko med zgrajenima satoma ne pa za čebelji presledek sam.

Se pravi :

čebelji presledek + višina spodnje letvice + višina zgornje letvice = RAZMAK o katerem je govora zgoraj....

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

Razmak

OdgovorCOLON # 31453Odgovor Odisej
Po Dec 22, 2008 9:16 am

Pojasnilo:
mišljen je tako imenovani "smrtni prostor", seštevek debeline nosilne letvice okvirčka, vertikalne razdalje med dvema okvirčkoma in debelino spodnje letvice okvirčka.
(Pre)velik razmak otežuje gibanje čebel in matice, pozimi pa je ovira čebelji gruči ...

Lep dan.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 31456Odgovor Odisej
Po Dec 22, 2008 10:25 am

cebelar_novinec napisal/-aCOLON Da malo naglas razmišljam.....če je v nakladnih panjih po njegovo prevelik tisti razmak med zgornjo in spodnjo letvico med nakladami potem je prevelik tudi v njegovem panju.
Ne, ni :). Pri EV panju je npr. debelina nosilne letvice satnika (okvirčka) 8mm, razdalja do spodnje letvice satnika v naslednji nakladi 8mm in njena debelina 4mm. Skupaj torej le 20mm. Pri RV je ta razmak 26mm.
cebelar_novinec napisal/-aCOLON Plodišče DB 12 panja bi po njegovih "kriterijih" bilo najbolj idealno :D V plodišču in zimski konfiguraciji sploh ni nobenih "razmakov" pa še kvadrat je kar je njemu kao pomembno.
Tako je :). Naj naveden kar njegov citat:
"U normalnim zimama u kontinentalnim uslovima pčelarenja svake godine zbog smrtnog prostora strada oko 10% pčelinjih zajednica u LR košnicama, u Fararovim nešto manje, dok je sa DB stanje sasvim dobro (ako se na vreme suzi pčelinje gnezdo pred zimu) upravo zbog velike visine ramova i stvaranja velike medne kape. "
Kaj meni o njenih slabostih, pa kdaj drugič.

Lep dan.

dušans
PrispevkovCOLON 735
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 31459Odgovor dušans
Po Dec 22, 2008 11:55 am

Pojasnilo:
mišljen je tako imenovani "smrtni prostor", seštevek debeline nosilne letvice okvirčka, vertikalne razdalje med dvema okvirčkoma in debelino spodnje letvice okvirčka.
(Pre)velik razmak otežuje gibanje čebel in matice, pozimi pa je ovira čebelji gruči ...

Imaš prav.

Ne, ni :). Pri EV panju je npr. debelina nosilne letvice satnika (okvirčka) 8mm, razdalja do spodnje letvice satnika v naslednji nakladi 8mm in njena debelina 4mm. Skupaj torej le 20mm. Pri RV je ta razmak 26mm.

[/quote]

Preveril sem mere pri meni: nosilec satnika 9mm, presledek 8mm, spodnja letvica 5 (6) mm, skupno 23 mm. Ni se mi še zgodilo, da bi družina ne premostila naklade. Po mojem je zapis o 10% izgubah za lase privlečen, za tako izjavo bi morala stati raziskava, ne pa ocena. Kako pravijo Srbi: hvali Cigo konja svoga...

lp

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 31461Odgovor Odisej
Po Dec 22, 2008 12:50 pm

dušans napisal/-aCOLON
Preveril sem mere pri meni: nosilec satnika 9mm, presledek 8mm, spodnja letvica 5 (6) mm, skupno 23 mm. Ni se mi še zgodilo, da bi družina ne premostila naklade. Po mojem je zapis o 10% izgubah za lase privlečen, za tako izjavo bi morala stati raziskava, ne pa ocena. Kako pravijo Srbi: hvali Cigo konja svoga...

lp
Ivan Jurkovič navaja mere LR satnika:

Zgornja letev 480x27x19
Pokončna 222 x 27x10
Spodnja letev 428 x19x12
-----------------------------
Že samo debelina letvic je v tem primeru 31mm. Seveda je lahko pri 2/3 ali 1/2 nakladi debelina letvic bistveno tanjša.

Glede na njegove izkušnje tudi z LR ni nujno, da je ocena ravno za lase privlečena. Verjetno zelo zelo majhno število tukaj zapisanih mnenj čebelarjev temelji na njihovih raziskavah. Stvar vsakega posameznika pa je, ali kaj da na take ocene ali pa preizkuša sam.

Lep dan.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 31463Odgovor cebelar_novinec
Po Dec 22, 2008 1:29 pm

Lej on trdi o nekih kockah in problem mu je tisti razmak, ki naj bi pri LR bil prevelik. Ja potem je prevelik tudi pri RV. Razmak je v eni in drugi.

Kocka in brez razmaka pozimi = 12 satni DB

Pač on trdi, da čebele nerade gredo v medišče v DB kar pa na tisoče čebelarjev brez problemov ovrže.

V RV in EV panjih pač ni nič "naravnega" kot on trdi. Bolj naraven je recimo že AŽ panj zaradi višjega okvirja.

Verjamem, da je tisti panj čisto v redu. Čebele se pač prilagodijo.

Pravi, da se čebele počutijo bolj sigurno v njegovem panju :roll:

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 31465Odgovor Fizikalec
Po Dec 22, 2008 2:29 pm

Da čebele ne gredo v medišče je samo eden in povsem navaden vzrok "zanič družina" vse ostalo je "malo tamo malo vamo"
Če družina ni dovolj močna pač ne bo šla v medišče do takrat dokler števično ne bo dovolj močna. Sam panj ima pri tem zelo malo vloge, če moje mnenje kaj šteje (imel sem par let tudi LR 1/1) pa sem jih brez težav dobil tudi v 3 ali 4 naklado brez, da bi dajal prazno pod polno...

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 31469Odgovor Timijan
Po Dec 22, 2008 6:14 pm

Moje skromno mnenje je enako: razmak v močni družini ni toliko pomemben, rečeno mi je bilo, da bi zares močna družina zapolnila tudi "dnevno sobo". Enako je pri AŽ DVOJČKU, in vseh povečanih panjih - ni možno čebelariti z šibkimi družinami, zato obstajajo pomožne, ki dopolnjijejo gospodarne. T.i. "smrtni razmak" je lahko le zimski, to je tisti, ki bi oviral prehod čebel navzgor v zimskem času.

Vsekakor je Voja čebelaril zelooo dolgo, preden je skonstruiral svoj panj, ki očitno ima rezultate. Jaz pa še vedno gruntam, kaj od tega se bo v prihodnosti poskušalo uporabiti tudi v drugih sistemih. Morda plodiščni sati? Čudi pa me malo, da v Sloveniji še niso zaznali uporabo RV-ja. LP

TomaĹľ
PrispevkovCOLON 96
PridruženCOLON Pe Okt 08, 2004 9:14 pm

OdgovorCOLON # 31471Odgovor TomaĹľ
Po Dec 22, 2008 6:25 pm

Pozdrav !

Zadnjič sem malo prebiral tisto stran o RV. Na sredini nekje sem moral nehati.Tudi ko sem lani bil naročen na Pčelarja, sem bil večinoma razočaran, ker je puno reči ali ništa ne kaže.
Še enkrat bom napisal, treba se je držati standarda, če ne že za panj , pa vsaj za satnike.Tisti, ki vsake par let menjajo panjski sistem, bodo čez par let spet zamenjali, tako kot avto.In tisti zadnji je vedno najboljši.

Tomaž

TomaĹľ
PrispevkovCOLON 96
PridruženCOLON Pe Okt 08, 2004 9:14 pm

OdgovorCOLON # 31472Odgovor TomaĹľ
Po Dec 22, 2008 6:25 pm

Pozdrav !

Zadnjič sem malo prebiral tisto stran o RV. Na sredini nekje sem moral nehati.Tudi ko sem lani bil naročen na Pčelarja, sem bil večinoma razočaran, ker je puno reči ali ništa ne kaže.
Še enkrat bom napisal, treba se je držati standarda, če ne že za panj , pa vsaj za satnike.Tisti, ki vsake par let menjajo panjski sistem, bodo čez par let spet zamenjali, tako kot avto.In tisti zadnji je vedno najboljši.

Tomaž

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 31473Odgovor Fizikalec
Po Dec 22, 2008 6:38 pm

Timijan napisal/-aCOLONMoje skromno mnenje je enako: razmak v močni družini ni toliko pomemben, rečeno mi je bilo, da bi zares močna družina zapolnila tudi "dnevno sobo". Enako je pri AŽ DVOJČKU, in vseh povečanih panjih - ni možno čebelariti z šibkimi družinami, zato obstajajo pomožne, ki dopolnjijejo gospodarne. T.i. "smrtni razmak" je lahko le zimski, to je tisti, ki bi oviral prehod čebel navzgor v zimskem času.

Vsekakor je Voja čebelaril zelooo dolgo, preden je skonstruiral svoj panj, ki očitno ima rezultate. Jaz pa še vedno gruntam, kaj od tega se bo v prihodnosti poskušalo uporabiti tudi v drugih sistemih. Morda plodiščni sati? Čudi pa me malo, da v Sloveniji še niso zaznali uporabo RV-ja. LP
Panj, ki ima različno satje (DB recimo) je najhujša reč. Zelo sfiženo delo menjavat satje. Če gremo malo okoli pa vidimo kako satje imajo te vrste panji te kr malo stisne. Za naše pa tulimo kako slabo satje imamo :roll:
Prehod pa debelina letvice satnika pa vse te reči so na zadnjem mestu česar treba skrbet. Če je placa preveč bojo zazidale, če je premalo pa pač zalepile. V vsakem primeru čebelam od tega ne bo hudega edin čebelar se pol mal zmrduje, ko to podira :D in kleje mizarja ali pa samega sebe, če je panje sam delo :D :D
Glavno je poskrbet, da družina gre v zimo z ogromno mladicami (pa to ne kakimi invalidi) in dovolj zimske zaloge.
Kar se tiče tiste, da pomožne družine ali zalego dodajat pa se s tem ne strinjam. Dreužina oziroma matica kera ni sposobna v optimalnih pogojih napolnit "mojega" panja v mojem čebelnjaku nima kaj iskat. Jasno, da so vmes kake izjeme te pač pustimo vendar jaz v gospodarni panj dam samo RD, če vidim, da je z to kaj narobe. Dodajanje zalege iz pomožnih v gospodarne kdo vrag pa naj to dela? :roll:

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 31475Odgovor Timijan
Po Dec 22, 2008 6:53 pm

Najbrž je pri veliko panjih stvar z dodajanjem res bolj zapletena. Ko si že pri zimski zalogi, mi poveš prosim, kolikšen je presek narebrene cevi, ki jo uporabljaš pri pitanju s kanto? Morda sem podatek spregledal. 2 - 3 cm? Hvala lepa, t

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 31476Odgovor boriss
Po Dec 22, 2008 6:59 pm

RV panj bo utonil v pozabo. Vprašanje časa.

Uporabniški avatar
Misko
PrispevkovCOLON 469
PridruženCOLON So Jul 01, 2006 11:59 am
KrajCOLON Murska Sobota

OdgovorCOLON # 31478Odgovor Misko
Po Dec 22, 2008 7:07 pm

Timijan napisal/-aCOLONNajbrž je pri veliko panjih stvar z dodajanjem res bolj zapletena. Ko si že pri zimski zalogi, mi poveš prosim, kolikšen je presek narebrene cevi, ki jo uporabljaš pri pitanju s kanto? Morda sem podatek spregledal. 2 - 3 cm? Hvala lepa, t
Uporabi funkcijo išči drugič. http://new.slovenski-cebelarji.com/foru ... hlight=cev
Lep èebelarski pozdrav!

Boštjan

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 31484Odgovor volk
To Dec 23, 2008 1:38 am

Bistvo cebelarjenja je poenostavljanje dela.Pa ce ima nekdo veliko druzin ali pa malo.Vsaki nepotrebni posegi so samo sranje.Druzine pred zimo je potrebno pripravit s dohranjevanjem....dodajanje zalege iz rezervnih druzin pa nima neke posebne vrednosti.Seveda je drugace,ce je potrebno izmenjat slabo matico.Ce pa je cebelar tako sposoben,da rabi pred zimo zdruzit 2 druzine,zato da ima pol eno,ki naj bi prezivela,to pa je velik hec.Potem je s cebelarjem nekaj narobe.
Vcasih se prevec odlasa,vendar je potrebno mislit na zimo,ko je se pasa na kostanju.Ko se ukvarjamo s Cerano v aziji,je bolj kompleksno,matr moras vedt koliko cebel,ki letajo kot nabiralke nosi cvetni prah.Ce manj kot 25 %,ti druzina v nekaj dneh pozre zalege in se odseli.imas prazno kisto.Zmanjka medicine,moras vedt,samo zalege ni.Cez 14 dni gre druzina v druzinico.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 31485Odgovor Odisej
To Dec 23, 2008 9:05 am

boriss napisal/-aCOLONRV panj bo utonil v pozabo. Vprašanje časa.
RV in EV panja bosta nadomestila večino ostalih. Samo vprašanja časa.

Lep, sončen dan.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 31486Odgovor boriss
To Dec 23, 2008 9:18 am

Bistvo čebelarjenja ni poenostavljanje dela. To je bistvo ekonomike.

Bistvo čebelarjenja je narediti pri čebelah vse kar je NUJNO ob OPTIMALNEM času. In ne narediti nič več kot JE NUJNO!

Čebele prav slabo prenašajo brskanje po panjih.

Brskanje se se odrazi:
1. nemiren pikajoče čebele,
2. nižji donos še 24 ur po brskanju - ob močnih posegih tudi 48 ur,
3. Večji pojavnosti bolezni,
4. manjši količini zalege.

NE optimalen čas pa povzroča:

1.Rojenje!!!!!!!!!!!!!!!!
2.Nižje donose
3. Več bolezni
3.1 nosema
3.2 pohlevna gniloba čebelje zalege
3.3. poapnela zalega
4. staro satje
5. manj zalege

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 31487Odgovor Odisej
To Dec 23, 2008 10:20 am

boriss napisal/-aCOLONBistvo čebelarjenja ni poenostavljanje dela. To je bistvo ekonomike.

Bistvo čebelarjenja je narediti pri čebelah vse kar je NUJNO ob OPTIMALNEM času. In ne narediti nič več kot JE NUJNO!

Čebele prav slabo prenašajo brskanje po panjih.

Brskanje se se odrazi:
1. nemiren pikajoče čebele,
2. nižji donos še 24 ur po brskanju - ob močnih posegih tudi 48 ur,
3. Večji pojavnosti bolezni,
4. manjši količini zalege.

NE optimalen čas pa povzroča:

1.Rojenje!!!!!!!!!!!!!!!!
2.Nižje donose
3. Več bolezni
3.1 nosema
3.2 pohlevna gniloba čebelje zalege
3.3. poapnela zalega
4. staro satje
5. manj zalege
Kako zelo se strinjam in kar takoj podpišem Le 4. točka: "staro satje" mi ne gre v mojo omejeno pamet. Kaj pa je narobe z njim? In kdaj naj bi satje postalo "staro" ?

Lep sončen dan.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 31488Odgovor boriss
To Dec 23, 2008 10:26 am

Nisi prav dobro prebral.

Če satja ne menjaš v optimalnem času imaš pač notri staro - in s tem povezane bolezni.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 31491Odgovor Odisej
To Dec 23, 2008 12:38 pm

boriss napisal/-aCOLONNisi prav dobro prebral.

Če satja ne menjaš v optimalnem času imaš pač notri staro - in s tem povezane bolezni.
Aha ... Nisem razumel, kot si ti želel napisati.
Ker pa se mnenja o 'starem satju' močno močno razlikujejo, ne bi nadaljeval pogovora o tej temi. :)

Lep sončen dan (predvsem tistim, ki ste v megli). :prst

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov