Začeti z RV panji ?

o panjih, panjskih sistemih in ostali čebelarski opremi

ModeratorCOLON Oldy

BUTTON_POST_REPLY
Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33891Odgovor Kočevski med-ved
Po Apr 06, 2009 4:21 pm

OK, jednostavno ko pasulj.
Hvala Vojo.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 34007Odgovor Kočevski med-ved
So Apr 18, 2009 12:40 pm

Pozdravljen kolega Vojo!
Pre dva dana sam primio tri komplete RV košnice od g Ajdinovića. Košnice su u veoma slabom stanju, (katastrofalna izrada) tako da sumljam, da ču jih izprobati. Izrada veoma slaba: pokrov za košnicu bez lima, pojilice puštaju, okviri slabo izradženi, prekratki ekseri tako, da je bilo nekoliko okvira več kot transporta razstavljenih, okviri matične rešetke premali tako da ima izmedžu okvira i nastavka na jedni čak 8 mm vazduha (matica če preči iz jedne u drugu etažu bez problema), nastavak ima več sada 2-3 mm vazduda na čošku izmedžu jednog i drugog nastavka.

Po mom mišljenju bi morao biti svaki komplet RV ili EV košnice zapakiran i povezan sa trakom, tako, da se kot transporta nebi žuljalo i se vozilo simo i tamo po vozilu koje je doteralo tu robu.
Ako mi pošalješ tvoj lični email ja ču ti poslati oko 20 fotografija pa da vidiš kako sve to izgleda. G. Ajdinoviću sam poslao fotografije pre dva dana odmah posle pregleda košnic i do danas se mi još nije javio.
Šta ti kažeš na sve to.
LP
Koèevski med-ved

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34008Odgovor Timijan
So Apr 18, 2009 2:17 pm

Kakšna škoda!!! Slab začetek RV v Sloveniji. Izgleda, da praktično ne bo možno preiskusiti Vojinih učenj, dokler se posla ne loti npr. mojster Krže. Če so to balkanski standardi, tule pri nas ne bodo šli v promet. Naj si tile mojstri ogledajo preciznost izdelave slovenskih panjev, npr. AŽ. Vedno znova se čudim, kako so natančni, trdni, večni, pa naj vidim letošnje, stare 10, 20, ali 50 ali 70 let!

Siguren sem, da Vojo ne čebelari v takih. Vesel sem, da nisem naročil nobenega. Najboljši RV v Sloveniji je torej še vedno tisti, ki ga je iz LR lastnoročno predelal moj čebelarski kolega. Lp t

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 34009Odgovor Kočevski med-ved
So Apr 18, 2009 2:51 pm

kaj hočem, včasih tudi na led stopim.
LP
Koèevski med-ved

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 34012Odgovor Odisej
Ne Apr 19, 2009 7:48 am

Pozdravljeni vsi.

Včeraj sem končno uspel pregledati tudi svoje (EV) prispele panje.
Moram iskreno povedati, da me je malce skrbelo, ko mi je Kočevski med-ved pisal o svojih, podobno kot tu na forumu.
No, očitno gre pri njegovih v veliki meri za poškodbe pri transportu, ki so bile res nepotrebne ... in za 'smolo'.
Moji EV panji so 'tip top', kot bi se reklo. Izdelani so iz lesa sušic, torej bodo zanesljivo obstali dolgo časa. Zanimivo, ampak pri mojih se naklade popolnoma prilegajo ena drugi (pogledal sem še štri druge EV panje in pri vseh je tako), matična rešetka se z okvirjem skoraj dotika notranjega roba naklade, okvirčki so povsem dovolj trdni (res pa niso zlepljeni); celo spodnji rob nosilne letvice ima izdelan 'zobček' za začetek grednje satja brez satnih osnov), podnici (tako polna kot AV) sta precizno narejeni in zanimivo- moj pitalnik ne pušča. Zatesnjen je s silikonom. Nisem pa preizkusil vseh.
Za svoje panje sem naročil pokrov brez pločevine, ker bi rad imel v panjih čim manj železja - morda je to g. Ajdinović narobe razumel in poslal celotno pošiljko 'zgoraj brez'. Tega odgovora še nimam, ker tudi meni včeraj še ni odgovoril - v Srbiji imajo ta vikend Veliko noč in možno je, da je odpotoval.
Vse moje navedbe se torej nanašajo na EV panje. Mi je pa drugi 'naročnik', ki je tudi prejel pošiljko EV in RV, po telefonu dejal, da je 'kvaliteta dobra'.
Povzetek: z nekaj več skrbi pri transportu bi bilo vsaj polovico manj težav z Med-vedovimi panji (očitno so se samo njegovi 'vozili' po prikolici'); kvaliteta mojih EV panjev je vsaj solidna; pokrovi brez pločevine so lahko posledica nesporazuma.
Sem pa videl totografije Med-vedovih naklad in ostalega. Nekatere so res videti precej žalostno, zato ga razumem, da je razočaran. Skušal bom v pogovoru z g. Ajdinovićem narediti, kar je mogoče, da se stvar vsaj nekoliko popravi, čeprav, kot sem že večkrat povedal, sam nimam prav nič tu zraven. Razen 'problemov' :D.

Lep dan vsem.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 34013Odgovor Odisej
Ne Apr 19, 2009 7:48 am

Po pomoti sem prej dvakrat objavil isto besedilo.

LP
Zadnjič spremenil 2, dne Odisej, skupaj popravljeno 0 krat.

Uporabniški avatar
Mungos
PrispevkovCOLON 121
PridruženCOLON Sr Okt 31, 2007 1:41 am

OdgovorCOLON # 34014Odgovor Mungos
Ne Apr 19, 2009 8:17 am

Ma to vse ne muti čebele
Moje u RV su zdaj najboljše. Moram zdaj dati 3 del ker je vse polno. LR mi niso napolnile vse a RV je super. Danes bom slikal. Ne da se povedat

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 34015Odgovor Kočevski med-ved
Ne Apr 19, 2009 8:20 am

Marko tisti kiksi,(fotografije) ki sem ti jih poslal drugi dan niso predmet slabega prevoza. Morda nisi dobro pogledal. (matična rešetka, nepravilno odžagan in obžagan les na različnih elementih, folc okvirjev - prevelik, folc okvirja-pomaknjen v eno stran.
Pa kaj je sedaj za mene zbral najslabšo robo? Tako izgleda.
Blagor vam , ko imaste zadovoljivo izdelano robo.
Če bi g Krže iz Vrhnike izdeloval, (čigar panje imam tudi jaz), take panje nebi prodal niti enega. Tako pa so njegovi panji kot pohištvo.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 34016Odgovor Kočevski med-ved
Ne Apr 19, 2009 8:29 am

Marko, da ne bo pomote. Tebe pri tej stvari prav nič ne krivim. Poizkusi pa kontaktirati z Ajdinovićem. Tudi njemu sem poslal vse fotografije, da nebi mislil da je vse skupaj natolcevanje.
Mungos, res, da to čebele ne vidijo. Vidijo pa čebelarji in tudi kolega mi je mizar, ki pravi da kaj takega težko vidiš. Pri meni se bo matica šetale iz ene v drugo naklado kljub postavljeni matični rešetki.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Mungos
PrispevkovCOLON 121

OdgovorCOLON # 34017Odgovor Mungos
Ne Apr 19, 2009 8:39 am

Pa to računaj kot vzorec in nesi svojemu mizarju in ......

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 34019Odgovor Kočevski med-ved
Ne Apr 19, 2009 9:00 am

In da mi reče, nosi to tistemu, ki ti je to delal. Bom že naredil da bo prav. :lol:
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Mungos
PrispevkovCOLON 121

OdgovorCOLON # 34020Odgovor Mungos
Ne Apr 19, 2009 9:03 am

Ma ne!

Daš mu kot izziv in rečeš ali ti lahko narediš boljše in natačno.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 34021Odgovor Kočevski med-ved
Ne Apr 19, 2009 9:15 am

Mungos, na nekaj pozabljaš, da je to že plačano. V tem primeru je to Odisej, ki je založil denar za vse nas, ki smo se podali na to barko :lol:
LP
Koèevski med-ved

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 34029Odgovor Odisej
Ne Apr 19, 2009 11:02 pm

Danes sem "šel" spet med svoje EV panje. Bolj ko jih ogledujem, bolj se čudim tistemu, kar sem videl na fotografijah Med-veda in o čemer piše.
Prebarval sem (enkrat) en panj in pri tem podrobno pregledal material in izdelavo. Resnično lahko rečem, da je vse najmanj solidno, če že ne kvalitetno. Stiki stranic posameznih naklad so izjemno natančni, tudi naklade se povsem prilegajo ena drugi. Če primerjam to, kar imam sam s panji, ki sem jih videl na sejmu v Celju (tudi AŽ), so zagotovo v zgornji polovici. No, ampak vse te primerjave so lahko tudi precej subjektivno obarvane. Čebelarji čebelarijo v sila različnih panjih. Mungos, kaj ne izdeluješ ti svojih panjev iz starih palet ?
Poklical sem še prijateljico na štajerski konec, ki je naročila dva EV panja, sicer pa čebelari z AŽ-ji in tudi ona ni imela (razen pokrova, a je že našla svojo rešitev namesto pločevine) nobenih pripomb.

Danes pozno popoldan me je poklical g. Ajdinović. S precej 'previdnim' glasom me je vprašal, ali sem dobil in pregledal svoje panje. Vedel sem, zakaj me to sprašuje.
Povedal sem mu enako 'zgodbo' kot sem jo napisal tu na forumu. On pa meni, da ni spal že dve noči, odkar je videl tiste fotografije, ki si mu jih poslal, Med-ved. Tudi po glasu sodeč ga je resnično prizadelo. Pravi, da se mu je zdelo, kot da ne gleda svojih panjev. Ne razume, kako so lahko v takem stanju prišli k tebi, Med-ved. Želel je, da bi bila že prva pošiljka resnično brez pomanjkljivosti. Ne vem, ali ti je sedaj že kaj odgovoril, ampak vidi se mu, da mu niti slučajno ni vseeno. 37 let je delal v Nemčiji, kjer se je naučil marsikaj glede odnosa in načina poslovanja s strankami in se 'znebil balkanskih navad', ki jih je tu omenil Timijan.

Glede pokrovov brez pločevine pa je resnično nastal nesporazum, ki ga bo popravil tako, da bo v naslednji pošiljki prav VSEM, ki smo naročili panje, brezplačno poslal nove, v pločevino oblečene pokrove.
In prav vsem bo brezplačno priložil še posebne okvirje za matično rešetko s posebno 'brado' in žrelom.

Toliko zaenkrat z moje strani. Kočevski Med-ved, želim ti, da bi tudi v tvojih panjih kmalu v tvoje in predvsem njihovo zadovoljstvo bivale močne in zdrave čebelje družine.

Lep dan.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 34032Odgovor Kočevski med-ved
Po Apr 20, 2009 7:57 am

Upam, da bodo tudi pri meni močne družine že to leto brenčale iz teh poizkusnih panjev.
To, da se g. Ajdinoviću zdi, (ko gleda fotografije) da ne gleda svojih panjev prav ne razumem. Ali je možno, da jih je kdo zamenjal, med transportom?
To bi dejal, da skoraj ni možno, ker je bila menda pošiljka prvič odprta na carini.
Jaz lahko, če bo g Ajdinović želel pustim panje pri miru in počakam da si jih sam ogleda. En komplet sem že dostavil kolegu čebelarju v Kočevju ki je tudi želel preizkusiti panj. Tudi on se čudi tako površni izdelavi in nestrokovnemu transportu.
Pitalnika, ki sta puščala sem že zadelal, tako, da sta sedaj v redu. Ostalo je pa tako kakršno je.
G Ajdinović se mi še ni oglasil, kljub temu, da sem ga prosil za komentar. Lahko bi vsaj sporočil, da je prejel fotografije in mi dal konkretna navodila, kako naprej. (Ali naj pustim, da si bo sam ogledal, ali ima kakšno drugo varianto).
Torej, še vedno čakam na odgovor g. Ajdinovića.
LP
Koèevski med-ved

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34035Odgovor Timijan
Po Apr 20, 2009 10:14 am

Odisej:
37 let je delal v Nemčiji, kjer se je naučil marsikaj glede odnosa in načina poslovanja s strankami in se 'znebil balkanskih navad', ki jih je tu omenil Timijan.
Prekratki žeblji, narobe folci, razmak pri MR 8 mm, odlomi, zevajoči pitalniki ... Vse to kaže, da je g. Ajdinović nekaj panjev prepustil kakemu vajencu ali kaj podobnega, kajti to ni od prevoza. Ker je korekten mož, je povsem jasno, kaj mu je storiti: odgovoriti Med-vedu in poslati nove panje, na svoje stroške. Tako je to v Nemčiji ali pa je konec s tabo ...

Upam na najbojši konec: odlični panji potrdijo Vojina učenja in Slovensko čebelarstvo se oplemeniti s kapljico novega. Lp t

Uporabniški avatar
Drago1
PrispevkovCOLON 183
PridruženCOLON Pe Apr 20, 2007 7:34 am

naj pripovnim!

OdgovorCOLON # 34038Odgovor Drago1
Po Apr 20, 2009 12:38 pm

Zaj vidite s čim se ukvarjate!!poglejte v Sloveniji mamo odlične mizarje"a vi pa nekaj naročate"to je kakor kupiti mačka v žaklju!Že nekaj
,časa spremljam to temo o teh panjih "a se nisem hotel vmesati v pogovore"a zaj sn se pa mogu in kako besedo povedati!Upam da ni kdo jezen"vam pa zelim še takih fajn nakupov"če vas še ni izučilo!!!lep dan in veliko medu

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 34040Odgovor Kočevski med-ved
Po Apr 20, 2009 1:29 pm

Ravnokar sem od g. Ajdinojića prejel težko pričakovani odgovor. Kakor razumem stvar bo v kratkem popravil vse napake.
Za sedaj je ta tema za mene zaključena.
LP
Koèevski med-ved

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 34041Odgovor dušans
Po Apr 20, 2009 1:41 pm

Slučajno sem videl, da ima znan slo veterinar Vehovčev panj. Samo enega.

Uporabniški avatar
Vojo Brstina
PrispevkovCOLON 27
PridruženCOLON To Feb 24, 2009 8:23 pm

OdgovorCOLON # 34076Odgovor Vojo Brstina
Sr Apr 22, 2009 10:07 pm

Poštovane kolege, žao mi je što neki pčelari nisu bili zadovoljni sa kvalitetom izrade RV košnica.
Zadovoljstvo mi je čuti da su moje košnice konačno stigle u Sloveniju ali ipak bio bih mnogo srećniji da sam od Vas čuo zadovoljavajuće komentare na samom početku.
Nadam se da ćete nakon naseljavanja RV i EV košnica biti mnogo zadovoljniji i da ćemo svi skupa ove male neprijatnosti brzo zaboraviti.
Sve Vas puno pozdravljam. Vojo Brstina....

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

Re: naj pripovnim!

OdgovorCOLON # 34082Odgovor Odisej
Če Apr 23, 2009 2:42 pm

Drago1 napisal/-aCOLONZaj vidite s čim se ukvarjate!!poglejte v Sloveniji mamo odlične mizarje"a vi pa nekaj naročate"to je kakor kupiti mačka v žaklju!Že nekaj
,časa spremljam to temo o teh panjih "a se nisem hotel vmesati v pogovore"a zaj sn se pa mogu in kako besedo povedati!Upam da ni kdo jezen"vam pa zelim še takih fajn nakupov"če vas še ni izučilo!!!lep dan in veliko medu
Pozdravljen, Drago.

Jaz pa sem s kvaliteto EV panjev zelo zadovoljen. V naslednjih dneh bodo, če bo le vreme naklonjeno, vsi prebarvani.
Sicer pa menim, da imamo v Sloveniji prav toliko dobrih mizarjev kot v katerikoli drugi državi, vključno s Srbijo.
Tudi kvaliteta panjev slovenskih mizarjev je sila "pestra". Na slabo kvaliteto opozarja celo ČŽS na svojih spletnih straneh. Razumem pa, da so pri nekaterih prisotni 'balkanski kompleksi'. Upam, da bodo kmalu preteklost.

Lep dan vsem.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 39165Odgovor Kočevski med-ved
Če Feb 11, 2010 9:54 am

Takole izgleda deviški RV sat, ko stojišče obišče kosmatinec. V Kostelu ta čas hlača med čebelnjaki ki so na mojem koncu kar gosto poseljeni
Slika
Lp
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Vojo Brstina
PrispevkovCOLON 27

OdgovorCOLON # 39383Odgovor Vojo Brstina
Če Feb 18, 2010 9:33 pm

Pozdravljam Vas dragi prijatelji.

Evo me opet na Vašem forumu nakon malo dužeg perioda.

Poštovani kolega Branko, jako mi je žao za ovu nesreću koju si pretrpeo.
Nadam se da ćeš u sledećoj sezoni imati više sreće i da ćeš ove gubitke nadoknaditi.

Pozdrav svima.....

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 39386Odgovor Kočevski med-ved
Če Feb 18, 2010 10:13 pm

Vojo, pozdravljen. Vsekakor bom to nadomestil, kar sem izgubil ob obisku medveda.
Rad pa bi te obvestil da lesonitna plošča v pitalniku ni dobre kvalitete. To sem ugotovil sedaj ko mi je medved razmetal tudi dva RV panja. Na spodnji strani so čebele stanjšale lesonitno ploščo za polovico, tako da je debela le še 3 mm. Ker mi je medved en pitalnik uničil sem namesto lesonita dal za pod pitalnika 4 mm debel pleksi. Predelal sem tudi drugi pitalnik.
Lp
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Vojo Brstina
PrispevkovCOLON 27

OdgovorCOLON # 39387Odgovor Vojo Brstina
Če Feb 18, 2010 10:23 pm

Kočevski med-ved napisal/-aCOLONVojo, pozdravljen. Vsekakor bom to nadomestil, kar sem izgubil ob obisku medveda.
Rad pa bi te obvestil da lesonitna plošča v pitalniku ni dobre kvalitete. To sem ugotovil sedaj ko mi je medved razmetal tudi dva RV panja. Na spodnji strani so čebele stanjšale lesonitno ploščo za polovico, tako da je debela le še 3 mm. Ker mi je medved en pitalnik uničil sem namesto lesonita dal za pod pitalnika 4 mm debel pleksi. Predelal sem tudi drugi pitalnik.
Lp
Branko, sada u nove košnice ubacujemo šper ploču umesto lesonita i u hranilicu i u podnjaču.

Pozdrav svima.....

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 39389Odgovor Kočevski med-ved
Če Feb 18, 2010 10:27 pm

To bo bolje, saj se je tudi lesonit v pitalnikih skrivil.
Lp
LP
Koèevski med-ved

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 39393Odgovor Odisej
Pe Feb 19, 2010 9:04 am

Pozdravljena, Vojo in Branko.

Branko, želim ti hitro in uspešno obnovo tvojega čebeljega zaklada.
Doma imam še dva kompleta novih RV naklad (s satniki) iz prve pošiljke, ki ju ne bom uporabljal, saj bom čebelaril samo z EV. Če ju potrebuješ, mi sporoči. Poleg ti podarim še matični rešetki, ki ju prav tako ne bom potreboval.

Tudi sam sem na dveh pitalnikih zamenjal lesonit z novim, kvalitetnejšim in ga obrnil tako, da je oplemenitena stran obrnjena proti čebelam.
Razmišljam pa, da bi klasični EV / RV pitalnik zamenjal kar s polovično EV naklado s polnim dnom, ki bi bila po potrebi tudi "pitalnik", v katerega bi lahko pred jesenjo vstavil dva EV sata .... No, zaenkrat je samo še ideja.

Lep dan vsem.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 39395Odgovor Kočevski med-ved
Pe Feb 19, 2010 12:12 pm

Odisej hvala za ponudbo. Zaenkrat bom imel le ta dva ki sem jih lani kupil.
Verjetno pa ne bom širil čebelarstva v smeri RV. Meni se AŽ kar dobro obnese, le v izjemnih letih je malo premajhen. Pri meni ni akacije in repice ko čebele na hitro napolnijo medišča. Pri nas gozd medi s povprečno 2-3 kg na dan.
Hvala za sedaj, naj tako ostane.
Ob robu gozda sem našel še 4 RV sate. Dva sta bila zgrižena kot bi jih šrotar zagrabil.
Medveda pa ni.
Lp
LP
Koèevski med-ved

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 39398Odgovor dušans
Pe Feb 19, 2010 3:33 pm

Poskusil sem že več vrst lesonita za pitalnike, vendar je ves lesonit zanič in sem ga že odtranil. Laminat se je obnesel bolje, letos bom poskusil plastiko.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

Zazimitev dveh RV-jev

OdgovorCOLON # 44924Odgovor Kočevski med-ved
To Nov 16, 2010 9:33 pm

Po letošnjem uničenju družin medveda sem spomladi z dvema rojema napolnil oba kompleta. Ena ima staro druga pa mlado matico.
Družina z mlado matico je v spodnji etaži, s staro pa v zgornji.
Družini sem postavil na področje kjer običajno medved ne prihaja. Zanimivo pa bo spremljati prezimitev različno razporejenih družin.
Ker sem prejšnjo soboto družini termosublimiral z OK sem jih tudi pripravil za zimo, tako da nebo več nepotrebnega ropotanja okoli panjev. Število odpadlih varoj še nisem preštel. To bom pogledal po enem tednu. Predvidoma v soboto.
Kako sem postavil družini pa v naslednjem sporočilu. Moram prenest na Shrani si fotografijo.
Lp
LP
Koèevski med-ved

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov