Začeti z RV panji ?

o panjih, panjskih sistemih in ostali čebelarski opremi

ModeratorCOLON Oldy

BUTTON_POST_REPLY
boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 54269Odgovor boriss
To Apr 10, 2012 9:47 pm

jaz ga nič ne rušim - ti narediš več za to da je tole Bv forum..

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 54270Odgovor dobje
To Apr 10, 2012 9:54 pm

boriss napisal/-aCOLONjaz ga nič ne rušim - ti narediš več za to da je tole Bv forum..
Najdi si peskovnik , saj ga imaš, pa se igraj tam.

Tu pa bodi tak kot o0stali

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 54272Odgovor boriss
To Apr 10, 2012 10:01 pm

Najpišemtolikoneumnostikotdrugitudilahko.

karli
PrispevkovCOLON 22
PridruženCOLON Če Dec 10, 2009 1:12 pm
KrajCOLON Meľica

komedija

OdgovorCOLON # 54273Odgovor karli
To Apr 10, 2012 11:08 pm

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :D :D :D :D ne rabim gledat komedij samo tukaj preberem komentarje in se od srca nasmejem

začetnik
PrispevkovCOLON 39
PridruženCOLON Pe Maj 06, 2005 9:28 am

OdgovorCOLON # 54275Odgovor začetnik
Sr Apr 11, 2012 7:48 am

Kdo od vas bo začel z RV panjem, kot je naslov teme?
:idea: :P

kolaricj
PrispevkovCOLON 28
PridruženCOLON To Maj 10, 2011 8:25 am
KrajCOLON ©tajerska

OdgovorCOLON # 54276Odgovor kolaricj
Sr Apr 11, 2012 8:05 am

sem se prehitro razveselil branja dveh strani novih postov o RV panju, potem pa na koncu razočaran ugotovim, da gre v bistvu za 2 posta o RV, nato pa sledi 15 postov ko se 3-4 "bumbarji" nekaj kregajo. hujše kot na kakem "balkanskem" forumu.

janezveliki
PrispevkovCOLON 114
PridruženCOLON To Okt 07, 2008 8:25 pm

Kolaricij

OdgovorCOLON # 54279Odgovor janezveliki
Sr Apr 11, 2012 9:27 am

Pogledal sem na nekaj balkanskih forumov, pa nisem našel primerjave. Naš je najboljši!

Krypton
PrispevkovCOLON 42
PridruženCOLON So Mar 06, 2010 1:05 pm

OdgovorCOLON # 54282Odgovor Krypton
Sr Apr 11, 2012 9:43 am

Vprašanje za kočevskega medveda. Kdaj omejuješ matico pri zaleganju?

Sam to naredim tako, da matica zalega neovirano v dveh nakladah do cca 14 pred akacijo nato jo z odprto zalego prestavim v spodnjo naklado, in dodam stanice. Zaprto zalego pa dam v zgornjo naklado. Naklade 3 in 4 pa uporabljam za medišče.

Takšno stanje je nato do konca sezone.

kolaricj
PrispevkovCOLON 28
PridruženCOLON To Maj 10, 2011 8:25 am
KrajCOLON ©tajerska

OdgovorCOLON # 54287Odgovor kolaricj
Sr Apr 11, 2012 11:45 am

Krypton napisal/-aCOLONVprašanje za kočevskega medveda. Kdaj omejuješ matico pri zaleganju?

Sam to naredim tako, da matica zalega neovirano v dveh nakladah do cca 14 pred akacijo nato jo z odprto zalego prestavim v spodnjo naklado, in dodam stanice. Zaprto zalego pa dam v zgornjo naklado. Naklade 3 in 4 pa uporabljam za medišče.

jaz tudi delam na tak način in je za izkoristek akacije super, glede nadalnjih paš pa bom letos sprobal tudi druge načine.
si mel težave z roji?

Krypton
PrispevkovCOLON 42
PridruženCOLON So Mar 06, 2010 1:05 pm

OdgovorCOLON # 54288Odgovor Krypton
Sr Apr 11, 2012 12:09 pm

Lani sta mi dva izrojila, malo sem zamudil z omejevanjem matice, ker je blo čebel za ta panj enostavno preveč.

karli
PrispevkovCOLON 22
PridruženCOLON Če Dec 10, 2009 1:12 pm
KrajCOLON Meľica

izdelava 9-ga polovičarja

OdgovorCOLON # 54331Odgovor karli
Če Apr 12, 2012 8:05 pm

danes sem začel z izdelavo 9 satnih polovičarjev za rezerne družine cena enega se giblje okoli 22, 20 EUR pa še se da ZNIŽAT. Hvala Boriss za načrt.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 54333Odgovor Kočevski med-ved
Če Apr 12, 2012 9:31 pm

Krypton napisal/-aCOLONVprašanje za kočevskega medveda. Kdaj omejuješ matico pri zaleganju?

Če misliš kdaj začnem, je odgovor: začel bom, ko bo v dveh spodnjih plodiščnih nakladah 12 satov zalege. Tedaj postavim matično rešetko(na prvo naklado) in vse pokrite sate zložim v medišče, v plodišču pa ostanele matica in odkrita zalega.
LP
Koèevski med-ved

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 54334Odgovor dušans
Če Apr 12, 2012 10:13 pm

Kako pa spuščaš trote iz medišča? Ali iz zaleženega satja točiš med ali ga puščaš za rezervno hrano?
lp

crazybean
PrispevkovCOLON 13
PridruženCOLON Po Sep 26, 2016 10:30 pm

Re: Začeti z RV panji ?

OdgovorCOLON # 71279Odgovor crazybean
To Okt 11, 2016 10:30 pm

A bo še kdo uvažal RV panje iz Srbije? Če bo, mi naj pošlje ps.

vodnar
PrispevkovCOLON 6
PridruženCOLON Po Jan 24, 2011 6:42 pm
KrajCOLON Krąko

OdgovorCOLON # 72457Odgovor vodnar
To Maj 09, 2017 7:45 pm

Tema je čisto zastala, pa bi bilo mogoče fino izmenjat kakšne izkušnje s temi panji. Gotovo jih je tudi pri nas že nekaj sto. Sam sem jih začel naseljevat pred štirimi ali petimi leti. Sedaj jih imava skupaj z nečakom kakih 15. Pred tem sem čebelaril samo z AŽ in GJ. Naklade so pripravne za delo, sploh v primerjavi z GJ.

Po mojih dosedanjih izkušnjah čebele v njih lepo prezimljajo in se spomladi dobro razvijajo. Meda sem pa doslej iz njih točil še bolj malo. Žal minuli dve leti tudi iz AŽ bolj malo. Mislim, da bo potrebno dobit občutek za ravno pravšnjo moč družine, da je dovolj številčna pa še ne izroji. Letos sem jih kar skrbno pripravil na akacijo pa da vidimo, kako bo.

Kar se pa nabave panjev tiče je menda sedaj najbližja možnost v Karlovcu. Ponudba je na spletu. Imajo tudi satnice teh velikosti. Nekaj sem jih že dal v panje pa bomo videli, kako se obnesejo. Sicer mi jih je pa kakih 10 kg izdelal tudi mojster iz polhograjske doline.

Naj še kdo kaj napiše o tem ... L.P.

RVMojster
PrispevkovCOLON 2
PridruženCOLON To Maj 09, 2017 10:31 pm

OdgovorCOLON # 72461Odgovor RVMojster
Sr Maj 10, 2017 1:55 pm

Jaz hobby čebelarim z RV panji že peto leto. "Izkušenj" imam tudi nekaj z AŽ panji, sicer še kot mulc, , vendar bolj kot asistent :)
Po mojih dosedanjih izkušnjah se RV kar dobro obnese. Nekaj prednosti oz. način uporabe:
-kvadratni format naklade in s tem križanje satja, se mi zdi, da to pozitivno deluje in vzamejo čebele potem vse nastavljene naklade kot celoto
-dobro prezimljenje, se mi zdi da je pri RV zelo malo verjetno, da se ne bi mogle pomaknit za hrano in bi pomrle ob polni skledi
-lahke naklade, in možnost povečavanja prostora, sicer kot pri vseh nakladnih sistemih. 4 naklade RV je nekje površina 11 satarja AŽ z zaklado se mi zdi
-odprta podnica, oz. izvlečna zapora podnice, varooje padajo v travo in ne skačejo nazaj na čebele :) malo za res malo za hec. samo mislim, da sem nekje bral raziskavo, in da je celo res. To pa, da je potem več vlage v medu pa še nisem preverjal.
-uporaba Snelgrov deske in izdelava narejenčkov v primeru matičnjakov, imaš lahko tudi po 3 narejenčke (po 3 sate) v 1 nakladi
-enostavno točenje, čebele samo otreseš oz ometeš s satov nazaj v panj. ni pretiranega živ žava okol glave ob točenju :)
-ni težav z zimskim medenim vencem na satju, da bi se znašel v medišču. sploh če spomladi uporabljaš jež in menjaš naklade.
-enostavna priprava družine za v zimo, družina sama poišče primerno mesto za zimsko gnezdo. seveda ob tem da so konec avgusta že nahranjenje za zimo in da so naklade ustezno urejene in matične rešetke odstranjene.
-ob pregledu lahko naklado obrneš na bok in brez listanja vidiš ali so kje že recimo matičnjaki.
-v primeru roja in da veš iz kje je izletel, (kar je itak dobro da veš :), podstaviš roj nazaj na staro mesto. izrojenca pa daš gor na snelgrov desko

Toliko na hitro, Je pa res da vsako leto kaj novega in se je potrebno vse skozi učiti.

vodnar
PrispevkovCOLON 6
PridruženCOLON Po Jan 24, 2011 6:42 pm
KrajCOLON Krąko

OdgovorCOLON # 72462Odgovor vodnar
Sr Maj 10, 2017 9:21 pm

Kako pa kaj z medom RVMojster? Kakšne paše imaš? Pri meni v Posavju je v okolici od pomembnejših paš akacija pa kostanj. obe sta kar intenzivni, če je vreme lepo, vendar kratkotrajni. V štirih letih odkar sem naselil prvega nisem točil še nič. Šest panjev sem imel lani na Tolminskem in je bilo povprečno 6 kg na panj iztočenega lipovega. Mogoče sem jih puščal na premajhni minimalni zalogi hrane. To sem letos popravil in me prav zanima kakšen bo učinek.
L.P.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 72463Odgovor volk
Sr Maj 10, 2017 10:35 pm

potem delas nekaj narobe. lani je dala lipa na tolminskem med 15 in 25 kg, odvisno od panja in druzine. akacija in kostanj v Posavju. predlani akacija 20 kg, kostanj lani 17 kg.
Danes sem stocil eno lokacijo, bilo samo 12 kg po panju, gre za nekaj ogrscice in smreke.
6 kg po panju pomeni ali zanic druzine, ali pa popolnoma podhranjene pred paso. druzina mora imeti vsaj 4 kg cebel na paso. in pri nakladnem panju lahko razvijes druzino, sploh pri nizkih nakaldah na 5 do 6 kg cebel. Seveda brez maticne resetke.

In donosi so isti na vse oblike panjev. seveda kolikor ima panj cebel in prostora za odlaganje medicine. AZ na 28 ali pa 34 satov da isto kot LR z 3 nakladami, ali pa AZ troetazni...seveda, ce cebelar ve kaj dela.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

RVMojster
PrispevkovCOLON 2
PridruženCOLON To Maj 09, 2017 10:31 pm

OdgovorCOLON # 72472Odgovor RVMojster
Pe Maj 12, 2017 1:11 pm

vodnar napisal/-aCOLON
Sr Maj 10, 2017 9:21 pm
Kako pa kaj z medom RVMojster? Kakšne paše imaš? Pri meni v Posavju je v okolici od pomembnejših paš akacija pa kostanj. obe sta kar intenzivni, če je vreme lepo, vendar kratkotrajni. V štirih letih odkar sem naselil prvega nisem točil še nič. Šest panjev sem imel lani na Tolminskem in je bilo povprečno 6 kg na panj iztočenega lipovega. Mogoče sem jih puščal na premajhni minimalni zalogi hrane. To sem letos popravil in me prav zanima kakšen bo učinek.
L.P.
Paše so pri meni bolj gozd, smreka,... Lani bolj švoh, predlani je nekaj bilo, samo je bil večina beton :(. še prej mislim, da nula. Kot pravi volk, če ni čebel, ni medu. Panj niti ne igra bistvene vloge. Sicer spet, za RV panje pravijo, da so donosi precej boljši kot tudi manjši nagon k rojenju, itd.. Samo nekaj je teorija drugo pa praksa :)

lp

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov