Začeti z RV panji ?

o panjih, panjskih sistemih in ostali čebelarski opremi

ModeratorCOLON Oldy

BUTTON_POST_REPLY
Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

Začeti z RV panji ?

OdgovorCOLON # 30234Odgovor Odisej
Pe Avg 29, 2008 11:16 am

Pozdravljeni, čebelarji.

Sam to (še) nisem, zato sprašujem za nasvet. Naslednje leto nameravam nabaviti 3 do 4 panje. Trenutno sem v 'fazi študija' literature, debat na forumih in previdno 'tipam' med znanci - čebelarji.
Po vsem , kar sem prebral, se je moj izbor glede tipa panja zožil na RV panj (Rodna Voja) srbskega avtorja Voja Brštine. Prav nobenega mnenja pa še nisem slišal od slovenskih čebelarjev glede tega panja. Ima morda kdo vsaj malce praktičnih izkušenj?

Lep in miren dan vam želim.
Marko

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 30236Odgovor dušans
Pe Avg 29, 2008 11:54 am

Podobne panje je imel M. Vehovec iz Velenja. Kot sem nekje mimogrede slišal, je to opustil.

Kolikor je meni znano, takih panjev v Slo ni, tako da nasvetov in izkušenj ne boš dobil.

Jaz osebno bi ti priporočil LR z 2/3 nakladami. Takih je veliko (čedalje več), panje je možno kupit, tudi kar nekaj izkušenj je že.

Za več info pošlji na PM

LP

Uporabniški avatar
Vojo Brstina
PrispevkovCOLON 27
PridruženCOLON To Feb 24, 2009 8:23 pm

Re: Začeti z RV panji ?

OdgovorCOLON # 33162Odgovor Vojo Brstina
Sr Feb 25, 2009 3:13 am

Odisej napisal/-aCOLONPozdravljeni, čebelarji.

Sam to (še) nisem, zato sprašujem za nasvet. Naslednje leto nameravam nabaviti 3 do 4 panje. Trenutno sem v 'fazi študija' literature, debat na forumih in previdno 'tipam' med znanci - čebelarji.
Po vsem , kar sem prebral, se je moj izbor glede tipa panja zožil na RV panj (Rodna Voja) srbskega avtorja Voja Brštine. Prav nobenega mnenja pa še nisem slišal od slovenskih čebelarjev glede tega panja. Ima morda kdo vsaj malce praktičnih izkušenj?

Lep in miren dan vam želim.
Marko
Kolega Marko, evo sada ovde mošeš da mi postaviš bilo koje pitanje o tome kako početi sa RV košnicom ili bilo koje drugo pitanje o košnici Rodna Voja. Puno pozdrava....

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 33166Odgovor Timijan
Sr Feb 25, 2009 11:29 am

Pozdravljen mojster Voja, dobrodošel in hvala da si se hrabro prijavil tukaj in ponudil za odgovore glede RV panja! Nekaj malega smo že rekli o tvojem panju http://new.slovenski-cebelarji.com/foru ... php?t=2224 , jaz sem zadevo začel bolj s stališča kaj od RV tehnologije bi lahko uporabili pri drugih panjskih sistemih, da bi jih izboljšali. Kar nekaj ljudi prebira tvoje odgovore na straneh SPOS-a, poskusno se že naročajo panji iz Srbije, moj kolega pa je kar sam naredil enega za začetek. Torej, RV se počasi širi tudi v Slovenijo, kako se bo prijel in obdržal, pa zanima vsakega od nas.

Moje vprašanje za začetek bi bilo: Kako komentiraš mnenja nekaterih praktikov, da je RV le utrinek, ki ne bo dolgo sijal na nebu, torej, da bo v nekaj letih pozabljen? In kako komentiraš moje mnenje, da RV ni le eden od panjev (kišta), za katerim mora stati čebelar, ampak da je RV že tehnoligija sama po sebi, ki čebelam in čebelarjam olajša veliko dela in postopkov, prinaša pa, pri manjšem delu, večje prinose?

Sam sem začetnik s tremi panji AŽ, v katere sem mislil vklopiti, pred začetkom paše, zmanjšano plodišče: AŽ sati zmanjšani na RV velikost. Tu bi dodal naslednje vprašanje, ki bo zanimivo za večino bralcev; namreč, tu se ne verjame, da je do 40.000 celic plodišča dovolj za vzdrževanje močne družine preko cele sezone, seveda najbolje v merah RV sata, da čebele ne delajo venca (kape). Prosil bi za kakšno besedo na to temo. Lepo pozdravljen, t
Frank iz Kanade: Glavno je da so èebelar in njegove èebele ena enota - trdno povezani kot kakšna stara, kmeèka dvorišèna metla...

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 33170Odgovor Odisej
Sr Feb 25, 2009 1:34 pm

Pozdravljen, Vojo in dobrodošel na forumu slovenskih čebelarjev !

Veliko odgovorov sem dobil že na vašem forumu (SPOS), trenutno pa se dogovarjam z g. Draganom glede nabave EV.

Z zanimanjem bom spremljal diskusijo o RV in EV.

Lep dan.

Uporabniški avatar
Vojo Brstina
PrispevkovCOLON 27

OdgovorCOLON # 33182Odgovor Vojo Brstina
Sr Feb 25, 2009 8:03 pm

Evo Vojo, možda za početak jedno pitanje - dilema, koja se javlja na našem forumu u vezi upotrebe RV ili EV u našim, specifičnim uslovima, gde paša počinje mesec dana kasnije nego u Srbiji in nemamo (osim u Prekmurju ... ) repice, nema toliko bagrema, nema suncokreta.
Kako misliš da če 'proći' RV i EV u ovim uslovima. Iskustva nema još niko.

I drugo pitanje: iskustva svih govore, da pčele počinju da lageruju med od plodišta pa na gore, a ti tvrdiš za RV i EV sasvim nešto drugo: najpre na vrhu pa nadole ...

Lep pozdrav

Hvala vam na dobrodošlici.

Evo da pokušam da odgovorim na prva pitanja koja sam razumeo.

RV i EV košnice najbolje rezultate upravo postižu kod laganih paša i tu su neuporedivo bolje od ostalih košnica. Na obilnim pašama ta se razlika smanjuje.
Kao što AŽ sa 10 ramova i majim plodištem na kraju paše ima više meda od AŽ 11r. a i ona više meda nego AŽ sa 12 ramova tako ove košnice sa većim plodištem uvek imaju više legla.
Pčelinjoj zajednici uvek je prioritet MED ispred legla.
Evo na primer na slabijoj paši ako radimo sa košnicama ćije je plodište prirodno (sa prečnikom), pčele će izblokirati maticu u leženju, pojesti jaja i donositi nektar ili med. Na osnovu donešenog meda one će kasnije posle paše razvijati leglo.
Kod košnica sa prevelikim plodištem pčele na početku ovakve slabe paše isuviše mnogo prošire lglo i narednih dana samo othranjuju larve. Za tih desetak dana zbog nemogućnosti blokade matice kada paša završi dobijemo veliko leglo i malo ili nimalo meda.
Količina legla zato ne sme da prelazi preko 35-40000 ćelija a u RV košnici imamo plodište u jednom nastavku sa 48000 ćelija.
Ako rešetku ostavimo na 2 RV nastavka zapremine 96000 ćelija imaćemo duplo manje meda ako uporedimo društva iste snage.

1. Zato mislim da obzirom da u Sloveniji nema jakih paša kao bagrem, suncokret i dr. da je RV spas za slovenačko pčelarstvo.
Sovenački pčelari će tek upoznati (svoje lagane paše) paše koje su prolazile pokraj zajednica sa nekontrolisanim plodištem.

2. Pčele u RV košnicama med pune kao u prirodi "odozgo prema dole".
Ako imamo normalno SREDNJE razvijenu zajednicu sa 40.000 ili nešto više pčela i ako je matica ograničena u prvom nastavku pčele će med početi puniti iz četvrtog nastavka pa će se spuštati prema plodištu i na kraju poslednje pune med 3-4 središnja rama iznad plodišta tj odmah iznad rešetke. Time se stvara stalno stimulativno dejstvo u radu pčelinje zajednice sve dok košnica ne bude puna meda.

U košnicama bez PRAVILNOG prečnika pčele lageruju med odmah iznad plodišta i nerado pune med u gornjim medišnim ramovima. Ovde pčelar mora podizati ramove sa medom koji se nalaze odmah iznad legla pa i one pokraj legla da bi stimulisao zajednicu u radu.
Inače sama konstrukcija LR, DB, AŽ košnica sa prevelikim plodištima destimulativno deluje na rad pčelinjih zajednica.
Zbog velike dužine ramova i prevelike visine ramova na kojima se stvara visoka medna dolazi do blokade rada pčelinje zajednice.

Pozdrav svima.....
Zadnjič spremenil 1, dne Vojo Brstina, skupaj popravljeno 0 krat.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 33183Odgovor Timijan
Sr Feb 25, 2009 10:05 pm

Hvala Vojo za odgovore, koji zaista ljuljaju stara ubeđenja. Šta misliš o tome, da se i u drugim košnicama smanji plodište na RV mjeru, pa čak i na manje od 40.000 čelija? Dali bi i u tim košnicama dobili bolje prinose?

Neki pčelari tvrde, da bi smanjeno plodište bilo delotvorno samo za prvu pašu, a kasnije bi zbog gubitka pčela na njoj došlo do negativnog trenda? Teško je razumjeti, zašto ovako rođene pčele žive duže? Molim te, napiši nekoliko rečenica o tome. Lep pozdrav, t

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33184Odgovor Kočevski med-ved
Sr Feb 25, 2009 10:10 pm

Vojo, dobrodošel ti in tvoj RV panj (košnica) na straneh Slovenski čebelarji.
Nekaj časa že spremljam debato na strani APIKULT. Verjamem da je tvoj panj vrhunska pogruntacija.
Včeraj sem g Ajdinoviću naročil en komplet RV.
Poizkusiti ni greh.
Srečno!
Branko
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Vojo Brstina
PrispevkovCOLON 27

OdgovorCOLON # 33185Odgovor Vojo Brstina
Sr Feb 25, 2009 10:57 pm

Timijan napisal/-aCOLONHvala Vojo za odgovore, koji zaista ljuljaju stara ubeđenja. Šta misliš o tome, da se i u drugim košnicama smanji plodište na RV mjeru, pa čak i na manje od 40.000 čelija? Dali bi i u tim košnicama dobili bolje prinose?

Neki pčelari tvrde, da bi smanjeno plodište bilo delotvorno samo za prvu pašu, a kasnije bi zbog gubitka pčela na njoj došlo do negativnog trenda? Teško je razumjeti, zašto ovako rođene pčele žive duže? Molim te, napiši nekoliko rečenica o tome. Lep pozdrav, t
Može se smanjiti plodište i kod drugihn košnica i ispod 40000 ćelija.
Time bi sigurno smanjili rojevi nagon i dobili više generacija pčela. Svaka jedinka u takvoj zajednici živi mnogo duže, a ako je ograničenje dugotrajno samo leglo je mnogo kvalitetnije othranjeno i mlade pčele tek izležene pčele samo na kratko čiste ćelije i othranjuju leglo a mnogo duže se bave preradom meda. U takvim uslovima kada mlade pčele othranjuju mali broj larvi one znatno duže žive.
Isto tako u održavanju toplote bez ikakvog opterećenja učestvuje veliki broj pčela i zajednica se uopšte ne iznuruje.
Pored toga one imaju mnogo veće količine polena na raspolaganju i mnogo više ga koriste u sopstvenoj ishrani, čime sebi dodatno produžuju život.
Prečnik leta pčelinje zajednice i iskorišćenje pčelinje paše značajno se povećava. Time opet veća količina meda.
Polenska ili nektarna paša koliko god da su obilne ako u košnici imamo preko 30.000 legla sigurno neće smanjiti snagu zajednice.

Kod mene su zajednice u jednom plodišnom nastavku sa 48000 ćelija od kraja Aprila do početka Septembra i snaga zajednica stalno se povećava sve do početka Juna a tada je potpuno stabilna do sredine Avgusta. U košnicama imam stalno maksimalno razvijene zajednice.
Dužina paše i broj paša (bagrem, bagremac, lipa, suncokret) u ovim uslovima uopšte ne smanjuju snagu zajednica, tokom cele sezone.
Ponekad imam i viška legla (preko 40000 ćelija) pa ga prebacim kod nekih novih društava.
Slobodno možete iz takvog ograničenog plodišta svaki mesec (Juni, Juli, Avgust)oduzeti po 3 rama legla sa 5-6 ramova pčela i formirati novi roj. To je višak.

Još jednom hvala svima na dobrodošlici. Pozdrav......

Uporabniški avatar
Mungos
PrispevkovCOLON 121
PridruženCOLON Sr Okt 31, 2007 1:41 am

OdgovorCOLON # 33187Odgovor Mungos
Sr Feb 25, 2009 11:56 pm

Dobrodošao i od mene
Skoro da sam te upoznao kroz sve ove forume

Uporabniški avatar
Vojo Brstina
PrispevkovCOLON 27

OdgovorCOLON # 33191Odgovor Vojo Brstina
Če Feb 26, 2009 2:01 am

Mungos napisal/-aCOLONDobrodošao i od mene
Hvala mungose. Vidim da dobro razumeš slovenski. Baš mi je drago što smo i ovde zajedno na forumu.
Uh kako sam samo ljubomoran na tebe za slovenski.
I još da ti kažem, uđem tamo kod tebe na predloženi sajt a tamo nema mog linka www.beehivevoja.com .
Nadam se da ćeš mi pomoći oko prevoda. Ima li ovde "predstavljanje". Nekako mi je neprijatno nisam se nigde predstavio a možda je trebalo?
Puno pozdrava svima.....

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 33193Odgovor Odisej
Če Feb 26, 2009 8:55 am

Kočevski med-ved napisal/-aCOLON Včeraj sem g Ajdinoviću naročil en komplet RV.
Poizkusiti ni greh.
Srečno!
Branko
Dober dan, Branko.

Tudi jaz sem v dogovorih z njim. Bi se lahko nekako organizirali in izvedli skupno naročilo - prevoz ? Morda je še kdo s foruma kandidat.

Lep dan.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 33195Odgovor Odisej
Če Feb 26, 2009 9:05 am

Vojo Brstina napisal/-aCOLON Nadam se da ćeš mi pomoći oko prevoda. Ima li ovde "predstavljanje". Nekako mi je neprijatno nisam se nigde predstavio a možda je trebalo?
Puno pozdrava svima.....
Dobar dan, Vojo.
Možeš da napišeš nešto o sebi ovdje:
http://new.slovenski-cebelarji.com/foru ... .php?t=458

Pozdrav.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 33196Odgovor Timijan
Če Feb 26, 2009 9:12 am

Hvala majstore Vojo za odgovore! Slovenski možeš da nekoliko naučiš baš ovim putem, kao što smo se mi učili srbsko/hrvatski kroz knjige, koje su nas interesovale.

Možeš li nam na kratko objasniti u čemu je srž antivarozne podnice? U čemu je antivarozna? Lep pozdrav, t
Frank iz Kanade: Glavno je da so èebelar in njegove èebele ena enota - trdno povezani kot kakšna stara, kmeèka dvorišèna metla...

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 33198Odgovor Odisej
Če Feb 26, 2009 10:45 am

Timijan napisal/-aCOLONHvala majstore Vojo za odgovore! Slovenski možeš da nekoliko naučiš baš ovim putem, kao što smo se mi učili srbsko/hrvatski kroz knjige, koje su nas interesovale.
:D No, nekateri smo imeli v osnovni šoli predmet Srbohrvaščina in tudi, če nas knjige niso 'zanimale', smo jih morali predelati. Sedaj pa pride prav. :)

Puno pozdrava :wink:

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 33200Odgovor Timijan
Če Feb 26, 2009 2:54 pm

:D Res je, a vsi tisti, ki niso imeli zanimanja, sedaj le nekoliko brundajo z Danielo ali Severino ali Balaševićem - še kaj več je moglo biti; vojska, pa predvsem zanimanje, pa gre. :zmiganje Lp t

Uporabniški avatar
Vojo Brstina
PrispevkovCOLON 27

OdgovorCOLON # 33204Odgovor Vojo Brstina
Če Feb 26, 2009 5:22 pm

Timijan napisal/-aCOLONHvala majstore Vojo za odgovore! Slovenski možeš da nekoliko naučiš baš ovim putem, kao što smo se mi učili srbsko/hrvatski kroz knjige, koje su nas interesovale.

Možeš li nam na kratko objasniti u čemu je srž antivarozne podnice? U čemu je antivarozna? Lep pozdrav, t
Poštovani Timijan,
Antivaozna podnjača ima samo ime antivarozno i ništa više.
Količina varoe u košnici uopšte nema nikakve veze sa podnjačom.
Mislim da obična puna podnjača sa jednim otvorom "letom" ima manje mogućnosti da bude varoom zaražena spolja. Ta takozvana antivarozna ima više prolaza kroz koje varoa može da dođe da nastavka i ramova sa saćem.
Antivarozna podnjača ima samo funkciju kontrole ubijene ili opale varoe prilikom tretmana društava i ništa više.
Pčelar treba da ima do 10% ovakvih podnjača na pčelinjaku ili da primeni neki drugi vid kontrole varoe.
Prilikom transporta košnica na pašu antivarozna podnjača isto ima značajnu ulogu u smislu ventilacije košnice, ali ventilacija može biti rešena i na drugi način bez upotrebe ovakve podnjače.

Pozdrav....

Uporabniški avatar
Mungos
PrispevkovCOLON 121
PridruženCOLON Sr Okt 31, 2007 1:41 am

OdgovorCOLON # 33222Odgovor Mungos
Če Feb 26, 2009 9:41 pm

Vojo Brstina napisal/-aCOLON
Mungos napisal/-aCOLONDobrodošao i od mene
Hvala mungose. Vidim da dobro razumeš slovenski. Baš mi je drago što smo i ovde zajedno na forumu.
Uh kako sam samo ljubomoran na tebe za slovenski.
I još da ti kažem, uđem tamo kod tebe na predloženi sajt a tamo nema mog linka www.beehivevoja.com .
Nadam se da ćeš mi pomoći oko prevoda. Ima li ovde "predstavljanje". Nekako mi je neprijatno nisam se nigde predstavio a možda je trebalo?
Puno pozdrava svima.....
Jedno veliko izvinjenje jer do sada nisam vidio. Tvoj link je bio ali je premetanjem i brisanjem nepotrebnih obrisan a ja nisam primjetio.
Duboko se izvinjavam i to je već popravljeno. Probat ću da takve kardinalne greške ne pravim u budučnosti.
Pozdrav

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 33230Odgovor Timijan
Pe Feb 27, 2009 9:26 am

Vojo, da te obavestim o mišljenju starih pčelara o smanjenju plodišta u RV; kažu, da sa tim neminovno oslabiš društva, i ne mogu da prihvate, da su ovako rođene pčele jače, žive duže, lete dulje ... To je jedan od uzroka raznih konflikata na temu "ratova košnica".

Da li je slično i sa maticom? Ona radi manje u RV, tokom paša, zbog toga je optimalna duže vremena in ne treba je smanjivati čak 2-3 ili više godina?? Molim te, kaži nam kako u RV radiš sa maticom, kako ih smenjuješ, koliko dopuštaš, da ih pčele same prirodno zamjene ... Hvala na odgovorima i lep pozdrav! t

Uporabniški avatar
Vojo Brstina
PrispevkovCOLON 27

OdgovorCOLON # 33241Odgovor Vojo Brstina
Pe Feb 27, 2009 11:17 am

Timijan napisal/-aCOLONVojo, da te obavestim o mišljenju starih pčelara o smanjenju plodišta u RV; kažu, da sa tim neminovno oslabiš društva, i ne mogu da prihvate, da su ovako rođene pčele jače, žive duže, lete dulje ... To je jedan od uzroka raznih konflikata na temu "ratova košnica".

Da li je slično i sa maticom? Ona radi manje u RV, tokom paša, zbog toga je optimalna duže vremena in ne treba je smanjivati čak 2-3 ili više godina?? Molim te, kaži nam kako u RV radiš sa maticom, kako ih smenjuješ, koliko dopuštaš, da ih pčele same prirodno zamjene ... Hvala na odgovorima i lep pozdrav! t
Kolega Timijan baš mi je drago što si postavio ovo pitanje.

Pčelar ne treba da se puno meša u život pčela.
Pčele su same organizovale život svoje zajednice i dovele ga do savršenstva još pre više milionima godina, i to sve bez čoveka.

Matice U RV košnicama žive znatno duže i ne predstavljaju nikakav problem. Tokom sezone one zaležu mnogo manje legla nego u drugim košnicama i nema razlike u količini zaleženog legla prve ili četvrte ili pete godine zaleganja. Svake godine tokom proleća u Rv košnicama matice zaležu veliko leglo ali ih pčele ubrzo izblokiraju i dovode pod kontrolu ako naiđe neka burna paša a ja im u tome pomognem pa na vreme dodam rešetku.
U nekim košnicama tokom Juna kada je leglo najveće pčele povuku matičnjake iz kojih se izlegu mlade matice a kako u košnicama nema puno najmlađih pčela pokretača rojevog nagona, zajednice odustaju od rojenja i tada dolazi do izbora ili selekcije matica ali u većini slučajeva zajednice ostavljaju stariju maticu koja već zaleže.
Ponekad zajednica privremeno ostavlja još jenu mladu maticu i nakon parenja i kontrole njenog rada vrši selekciju i ostavlja bolju.
Opet izbor na samom početku može biti na strani mlade matice i stara da ni ne bude predmet duže selekcije.

Ovakva stanja sa kretanjima u rojevi nagon i prekidima rojevog nagona mogu da se manifestuju i tokom Maja meseca ali je uvek sve prepušteno pčelama. I tokom ovih dešavanja vrši se izbor matica.
Često se desi da puna košnica pčela ostavlja maticu staru 3 ili 4 godine i ja tu ne želim da se mešam.

Do pre 5-6 godina vodio sam evidenciju o svakoj matici na pčelinjaku, kada se parila, iz kakvog je matičnjaka proizvedena, koliko je prošlo od izleženja do parenja, kakva joj je bila majka itd itd ali posle saznanja o životu i radu matica u RV košnicama prestao sam da vodim evidenciju za matice. Jedino što još uvek radim je to da obeležavam svaku maticu da bih znao koliko je koja stara.

Pčelarenje Rodnom Vojom ne podrazumeva potrebu zamene matica.
Pčele to ovde kao i u prirodi savršeno rade.
Pozdrav svima....

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33247Odgovor Kočevski med-ved
Pe Feb 27, 2009 2:44 pm

Voja, ja imam jedno pitanje. Kako napuniti košnicu RV sa rojem kojeg sam dobio na grani.
Interesuje me postupak kako ti to radiš. Kako stoje sanduci, matična rešetka....
Kod g. Ajdinoviča sam naručio dva kompleta za učenje sa RV košnicom.

Hvala in lp Branko
LP
Koèevski med-ved

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 33252Odgovor Timijan
Pe Feb 27, 2009 9:49 pm

Majstore Vojo, lakše se diše, kad govorimo o maticama. To je zaista nešto drugo od smenjivanja svake godine; čujem da neki na onoj strani mora to rade čak dvaput godišnje.

Kažeš:
U nekim košnicama tokom Juna kada je leglo najveće pčele povuku matičnjake iz kojih se izlegu mlade matice a kako u košnicama nema puno najmlađih pčela pokretača rojevog nagona, zajednice odustaju od rojenja i tada dolazi do izbora ili selekcije matica ali u većini slučajeva zajednice ostavljaju stariju maticu koja već zaleže ...
To znači da, pošto još nemam iskustva, treba imati hrabrosti i ostaviti pčele na miru, uprkos matičnjaka, koje one počnu da grade? Ne treba pojuriti i rasturiti ili rezati ih u stahu od loše berbe? Ako to primenim u drugoj košnici od RV (kao pokušaj), to znači smanjeno plodište na RV mjeru i ne dirati ih?? Dali one dosta sigurno ne nastave sa rojenjem? Več si rekao svoje, ali želeo bih ponovnu potvrdu. U nekim slučajavima i tebi roje, mogu predpostavit - kada? Možda početniška pitanja, ali drugačijih početnik i ne može imati. Puno pozdrava, t

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 33271Odgovor Odisej
Ne Mar 01, 2009 10:18 pm

Zdravo, Vojo !

Moje je pitanje donekle slično Medvedovome. Kako 'napuniti' EV košnicu uz upotrebu EV prelaz -nastavka ?

Pozdrav.
Marko

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 33272Odgovor Odisej
Ne Mar 01, 2009 10:18 pm

Zdravo, Vojo !

Moje je pitanje donekle slično Medvedovome. Kako 'napuniti' EV košnicu uz upotrebu EV prelaz -nastavka ?

Pozdrav.
Marko

Uporabniški avatar
Vojo Brstina
PrispevkovCOLON 27

OdgovorCOLON # 33280Odgovor Vojo Brstina
Po Mar 02, 2009 10:56 am

Kočevski med-ved napisal/-aCOLONVoja, ja imam jedno pitanje. Kako napuniti košnicu RV sa rojem kojeg sam dobio na grani.
Interesuje me postupak kako ti to radiš. Kako stoje sanduci, matična rešetka....
Kod g. Ajdinoviča sam naručio dva kompleta za učenje sa RV košnicom.

Hvala in lp Branko
Kolega Branko, to barem nije problem.
Ja roju uvek dodam 1 ram otvorenog legla na kojem ima i meda + 1 ram sa medom + ostatak osnove.
Ako je roj preko 1.5kg ili više od jednog RV nastavka onda ćemo sve ovo dodati u gornji nestavak a ramove sa leglom i medom ostaviti u sredinu gornjeg nastavka. U donji nastavak takođe možemo odmah ili malo kasnije dodati preostale osnove.
Obzirom da ti nemaš već izgraćenih RV ramova sa saćem i leglom možeš dodati samo osnove na ramovima i odmah prihranjivati da bi pčele što pre izgradile svoje saće.
Nastavke treba odmah da ukrstiš a matičnu rešetku ne treba postavljati dok zajednica ne izgradi svo saće i ne razvije se optimalne veličine oko 3 ili više kg pčela. Kad zajednica proširi leglo na opko 12-13 ramova vreme je za ograničavanje. Pozdrav....

Uporabniški avatar
Vojo Brstina
PrispevkovCOLON 27

OdgovorCOLON # 33281Odgovor Vojo Brstina
Po Mar 02, 2009 12:27 pm

Timijan napisal/-aCOLONMajstore Vojo, lakše se diše, kad govorimo o maticama. To je zaista nešto drugo od smenjivanja svake godine; čujem da neki na onoj strani mora to rade čak dvaput godišnje.

Kažeš:
U nekim košnicama tokom Juna kada je leglo najveće pčele povuku matičnjake iz kojih se izlegu mlade matice a kako u košnicama nema puno najmlađih pčela pokretača rojevog nagona, zajednice odustaju od rojenja i tada dolazi do izbora ili selekcije matica ali u većini slučajeva zajednice ostavljaju stariju maticu koja već zaleže ...
To znači da, pošto još nemam iskustva, treba imati hrabrosti i ostaviti pčele na miru, uprkos matičnjaka, koje one počnu da grade? Ne treba pojuriti i rasturiti ili rezati ih u stahu od loše berbe? Ako to primenim u drugoj košnici od RV (kao pokušaj), to znači smanjeno plodište na RV mjeru i ne dirati ih?? Dali one dosta sigurno ne nastave sa rojenjem? Več si rekao svoje, ali želeo bih ponovnu potvrdu. U nekim slučajavima i tebi roje, mogu predpostavit - kada? Možda početniška pitanja, ali drugačijih početnik i ne može imati. Puno pozdrava, t
Kolega Timijan ovakvo stanje tokom cele sezone RV u jednom plodišnom nastavku ograničenom matičnom rešetkom je dosta sigurno i kod mene prošle godine izrojilo se oko 3-4% zajednica i nikako nisam skidao matičnjake.
Naravno kada pčelar ima manji broj košnica ne treba dozvoliti niti jedna da mu se izroji. Treba samo prilikom svakog ceđenja meda da pogleda dole u plodište pa ako slučajno u plodištu nađe matičnjake može odmah da ih poskida. Ramove sa zatvorenim leglom 3-4 kom. oduzme i doda ih nekoj slabijoj zajednici ili ih upotrebi za formiranje novih rojeva-nukleuza ali je važno da u plodište doda 3-4 osnove umesto ramova sa leglom i da ih (filuje) doda između legla. Tada se rojevi nagon prekida.
Kada će rojevi nagon biti izraženiji to zavisi od godine, u nekim godinama u rojevi nagon kreće manje od 20% zajednica dok u nekim kreće i preko 50 % jer je u RV košnicama sve krcato pčela i zajednice sve maksimalno razvijene. Zato tokom Juna treba paziti i svakih 15 dana ukoliko nema paše pregledati zajednice. Ukoliko ima paše kao što je to kod mene bagrem pa lipa pa suncokret ja ne moram otvarati košnice osim prilikom ceđenja meda i tada otvaram plodište na pregled.
Na tih 7-8 RV ramova koji nisu veliki u poređenju sa drugim ramovima lako je stresti pčele i na brzinu pokidati matičnjake i po potrebi izvaditi mleč. Opet kažem ovde je rojevi nagon zbog više generacija pčela i manje količine mladih nezaposlenih pčela,koje su pokretači rojevog nagona, mnogo manje izražen nego kod drugih košnica.
I po potrebi kao što rekoh lako se sprečava, ali ja tome ne pridajem nikakvo posebno značenje. Znači ne skidam matičnjake. Pozdrav....
Zadnjič spremenil 1, dne Vojo Brstina, skupaj popravljeno 0 krat.

Uporabniški avatar
Vojo Brstina
PrispevkovCOLON 27

OdgovorCOLON # 33286Odgovor Vojo Brstina
Po Mar 02, 2009 5:53 pm

Odisej napisal/-aCOLONZdravo, Vojo !

Pozdrav.
Marko
Treba najpre da se iz LR nastavka izvade 2 rama koja imaju manje meda i privremeno se odvoje, zatim se u LR nastavak u sredinu legla ubace 2 EV rama sa osnovama(nikako jedan do drugog) ili sa komadićima osnova i kada ih pčele izgrade i matica zaleže treba ih podići i ukrstiti u sredinu Eko Prelaz nastavaka koga postavljamo iznad LR nastavka, a na njihovo mesto dodati još 2 EV rama.
Ramove EV treba da učvrstimo u LR praznim ramovima tako što ćemo krajeve satonoša EV vezati za satonoše LR ramova. i spustiti u LR plodišni nastavak. Tokom ovog postupka potrebno je jače prihranjivanje da bi pčele što pre izgradile saće i matica zalegla.
Kada podignemo i ova dva rama u sredinu EV prelaz nastavka vraćamo prethodno oduzete LR ramove. Posle toga matica bi obzirom da je u EV prelaz nastavku toplije trebala preći i nastaviti sa širenjem legla na EV ramovima. Naravno pored legla u prelaznom nastavku dodali smo druge EV ramove sa osnovama.
Kada budemo imali dovoljno izgrađenog saća (oko 8-10 ramova) sadržaj saća sa leglom, maticom i pčelama prebacujemo u EV nastavak.
Ovde počinjemo sa negom nukleuza i stalnim prihranjivanjem i nakon što se zajednica razvije na 10 ramova dodajemo sledeći nastavak u koga podižemo polovicu legla iz prvog nastavka i popunimo ostalim osnovama.

Ako se želi isključivo ekološki pčelariti odmah posle formiranja i odvajanja nukleuza možemo postepeno zameniti ramove u koje smo dodali osnove. Pozdrav...

Uporabniški avatar
Vojo Brstina
PrispevkovCOLON 27

OdgovorCOLON # 33288Odgovor Vojo Brstina
Po Mar 02, 2009 8:45 pm

Timijan napisal/-aCOLONVojo, da te obavestim o mišljenju starih pčelara o smanjenju plodišta u RV; kažu, da sa tim neminovno oslabiš društva, i ne mogu da prihvate, da su ovako rođene pčele jače, žive duže, lete dulje ... To je jedan od uzroka raznih konflikata na temu "ratova košnica".

Vidim da nisam odgovorio na prvi deo pitanja, verovatno preveliko opterećenje tokom noći i dana reflektuje se i na moje postove pa prilikom odgovora dolazi do propusta.
Uopšte se ne oslabljuju društva i uvek izlazi ili se rađa veći broj pčela nego što umire. A kvalitet svih pčelinjih jedinki iz dana u dan raste.
U takvim uslovima kada pčelinja zajednica izblokira maticu količina unetog polena prema količini otvorenog legla (koga pčele pojedu PČELE A NE PČELAR), neverovatno raste na 5-10 puta u odnosu na košnice sa velikim plodištem gde leglo nije izblokirano. Viškove polena pčele jedu a to malo rezervnog legla koje ostavljaju od mladih pčela dobije isuviše mnogo porcija matične mleči. Sama jaja koja je matica zalegla u ovako prirodno ograničenom leglu su izuzetnog kvaliteta.
Svim jedinkama u zajednici u ovim uslovima izobilja nektara i polena produžava se život.
Posle paše i punih košnica meda kada nastupi bezpašni period, a ako je paša dugo trajala pa i ogrničenje matica tada pčele proširuju leglo na 8-10 ramova. Prošle godine posle velike polenske blokade tokom prve polovine Juna meseca, u drugoj polovini pred kraj Juna u većini košnica ili oko 60% zajednica proširilo je leglo na svih 10 plodišnih ramova.
Opet nisam ništa dirao jer je već za desetak dana počela obilna suncokretova paša. Odmah su pčele ili opet su pčele svojom silinom izblokirale matice i ponovo ih ograničile tokom Jula na 6-7 ramova legla.

Poštovane kolege ovde nema pada snage zajednica i plodišni nastavak Rodne Voje omogućava razvoj i održavanje maksimalne snage pčelinjih zajednica tokom cele sezone od kraja Aprila do druge polovine Avgusta meseca kada dolazi do prirodnog pada tj transformacije snage pčelinje zajednice. Kada kvantitet prelazi na kvalitet. Pozdrav svima.....

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 33289Odgovor Timijan
Po Mar 02, 2009 9:48 pm

Majstore Vojo, hvala na detaljnim odgovorima! Svakako prvo uzmi u obzir svoje zdravlje i dovoljno odmora, naime, autor RV super pčela mora i sam biti jak i dugovečan. Malo za šalu ali i ozbiljno.

Vodim debate o tvojim pristupima sa par iskusnih pčelara, pa polako dolazimo skupa; zakoni pčela su jednaki i tu i u Srbiji, pitanje je samo, koliko im se pčelar približi sa svojim znanjem i sistemom. Očito u RV košnici skupljeno je nekoliko dobrih tačaka i zbog toga pokazuje tako dobre karakteristike.

Bio je problem shvačanja, zašto pčele prvo nose u gornja medišta i ne neposredno iznad legla, pa je sada jasno svakome; one shvačaju RV naklade i satove KAO JEDAN VELIKI SAT, zbog smanjenih razmaka između naklada i ako ih ima barem 40.000, one se ponašaju u RV sasvim prirodno; počinju ložiti odozgo.

Druga muka je bila, zašto žive 3 mjesece i ne samo tri tjedne, kao uči nauka. I to je prirodno; pčele se manje troše sa mladim leglom, jedu bolje i postaju nešto između "običnih" pčela i zimskih pčela - jače su.

A sada dva pitanja molim. Prvo: šta se dešava u tvojim puno razvijenim društvima, kad u početku prve velike paše "zatvoriš" maticu u dolnji nastavak, a glavna paša podbaci zbog dužeg lošeg vremena? Paše nema ili je minimalna. Da li pčele roje i šta uradiš u takvim ekstremnim slučajevima - da li maticu puštaš nazad na 20 satova ili društva rasformiraš ili ne uradiš ništa?

Drugo pitanje: poznato je, da pčele na prirodnim satovima bez osnova grade čelije oko 4,6mm u sredini sača, a to je veoma loše za varoju, pošto malo manje pčelice rađaju se dan ili dva prije, a to varoji puno smeta. Šta misliš o prirodnom saču u donjem RV plodištu + Renson metodi oko 35.000 čelija + Housel metod ne diranja (odnosno međusobnog ne-izmenjivanja) plodišnih satova?

Puno pozdrava, t

Uporabniški avatar
Vojo Brstina
PrispevkovCOLON 27

OdgovorCOLON # 33294Odgovor Vojo Brstina
To Mar 03, 2009 11:29 pm

Timijan napisal/-aCOLONMajstore Vojo, hvala na detaljnim odgovorima! Svakako prvo uzmi u obzir svoje zdravlje i dovoljno odmora, naime, autor RV super pčela mora i sam biti jak i dugovečan. Malo za šalu ali i ozbiljno.

Vodim debate o tvojim pristupima sa par iskusnih pčelara, pa polako dolazimo skupa; zakoni pčela su jednaki i tu i u Srbiji, pitanje je samo, koliko im se pčelar približi sa svojim znanjem i sistemom. Očito u RV košnici skupljeno je nekoliko dobrih tačaka i zbog toga pokazuje tako dobre karakteristike.

Bio je problem shvačanja, zašto pčele prvo nose u gornja medišta i ne neposredno iznad legla, pa je sada jasno svakome; one shvačaju RV naklade i satove KAO JEDAN VELIKI SAT, zbog smanjenih razmaka između naklada i ako ih ima barem 40.000, one se ponašaju u RV sasvim prirodno; počinju ložiti odozgo.

Druga muka je bila, zašto žive 3 mjesece i ne samo tri tjedne, kao uči nauka. I to je prirodno; pčele se manje troše sa mladim leglom, jedu bolje i postaju nešto između "običnih" pčela i zimskih pčela - jače su.

A sada dva pitanja molim. Prvo: šta se dešava u tvojim puno razvijenim društvima, kad u početku prve velike paše "zatvoriš" maticu u dolnji nastavak, a glavna paša podbaci zbog dužeg lošeg vremena? Paše nema ili je minimalna. Da li pčele roje i šta uradiš u takvim ekstremnim slučajevima - da li maticu puštaš nazad na 20 satova ili društva rasformiraš ili ne uradiš ništa?

Drugo pitanje: poznato je, da pčele na prirodnim satovima bez osnova grade čelije oko 4,6mm u sredini sača, a to je veoma loše za varoju, pošto malo manje pčelice rađaju se dan ili dva prije, a to varoji puno smeta. Šta misliš o prirodnom saču u donjem RV plodištu + Renson metodi oko 35.000 čelija + Housel metod ne diranja (odnosno međusobnog ne-izmenjivanja) plodišnih satova?

Puno pozdrava, t
Hvala na razumevanju i evo da pokušam odgovoriti na dva postavljena pitanja.
1, Kada nema paše ili je minimalana za vreme lošeg vremena u RV košnicama pčele rašire leglo često na svih 10 plodišnih ramova. Ako se takvo nepoviljno vreme produži duže od 15 dana bilo bi poželjno podići u drugi i treći nastavak po 2 krajnja rama sa leglom a dole u plodište dodati prazne malo tamnije ramove iz kojih je već izlazilo leglo.
Isto umesto ove metode možemo za formiranje novih zajednica izvaditi sve preko 6 ramova sa leglom bez bojazni da ćemo oslabiti osnovnu zajednicu.
2. Ne znam da je prirodno radiličko saće 4.6mm u pčelinjem leglu. isam nikada merio. I sve što sam ne proverim ne mogu da prihvatim kao činjenicu nego samo kao mogućnost. Pa tako kažem moguće je.
Neću da prihvatim kao moguće da će u takvim ćelijama mlade pčele koje se izlegu biti sitnije jer veličine mladih pčela u saću koje su pčele izgradile isključivo zavisi od kvaliteta hrane kojom je larva hranjena i mikroklimatskih uslova u košnici. Nemojte misliti da su mlade pčele izležene iz ćelija veličine 4,9mm ili 5,37mm krupnije od onih koje su izležene u manjim ćelijama.
Prirodno saće u Rv košnici je moguće dobiti a ja ćesto leti kada formiram nove zajednice iz RV ograničenog plodišta dodajem u zamenu za 2 r legla 2 potpunoprazna rama bez osnova i žice. Obično ih postavljam pokraj legla sa obe strane po jedan i na njima pčele izgrade i radiličko i trutovsko saće koje uopšte ne diram i ne isecam kao što to neki rade.
Prirodno saće u RV je lako izgraditi i ono varira 0d 30000 do 40000 i ono je otprilike kao što navodite za Renspnovu metodu. Međutim kod Rodne Voje nema nikakve metode. Plodište je upravo takvo da mu ne treba nikakva metoda.
Housel metod je ponovo nešto novo za mene i nikada pre nisam za njega čuo ali uvek svima savetujem da ramove sa leglom ne razdvajaju bez preke potrebe. I uvek vraćam plodišni ram na isto mesto bez okretanja, jer svako okretanje smatram narušavanjem pravilnog hodnišnog prostora i mogućim sužavanjem dotoka neophodnog kiseonika do legla. Trebamo imati u vidu da je hodišni prostor ili ulica mnogo šira nego ulica između medišnih ramova.
Prema tome nikada ne okrećem plodišne ramove. Pozdrav svima....

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov