Brez milosti pri čebelah??

tehnologija čebelarjenja, prevažanje čebel

ModeratorCOLON volk

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

Re: Brez milosti pri čebelah??

OdgovorCOLON # 73497Odgovor boriss
Ne Mar 25, 2018 10:48 am

Letos je 39 let odkar smo mi začeli prevažati čebele. In iasno se tistih casov veliko bolje spomnim kot lani.

Torej tistega leta je akacija v goriskih brdih ( na najnizjih legah) zacela po 20 maju. In po tem nisem nikoli vec točil 27 kg medu iz 10 satarja v povprečju na eni paši.

Pustimo se presenetiti.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 73498Odgovor volk
Ne Mar 25, 2018 2:51 pm

Tudi jaz imam občutek da bo izredno medilo. Le čebele ne bodo v dobri kondiciji.
Miško, samo dve možnosti so. Ali imaš tako zanič matice, da zrojijo še preden je panj poln čebel(kolega ki ima 500 panjev mi je nekoč pravil, da je nekje kupil 40 družin in so vse rojile, še preden so imele po 5 satov zalege), ali pa imaš premajhne panje. Nobena družina mi do sedaj ni zrojila v 11 plus 3 panju, brez da bi bil prej poln panj čebel..Razen par zelo starih matic.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Miško333
PrispevkovCOLON 112
PridruženCOLON Če Feb 18, 2016 9:49 am

OdgovorCOLON # 73501Odgovor Miško333
Po Mar 26, 2018 6:14 am

Koliko čebelarjev pa čebelari s panji 11+3? Sam imam le 2 in v teh res ni težav z rojenjem.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 73502Odgovor boriss
Po Mar 26, 2018 6:55 am

Premalo,

če bi mene kdo kaj vprašal bi morali vsi imeti samo še take panje. In podpore bi dal samo za panje ki imajo not vsaj 25 satov AŽ mere - oz ekvivalent površine drugih mer.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 73641Odgovor Odisej
Sr Apr 04, 2018 3:05 pm

Je kakšna tehtna utemeljitev za to, Boris, da koristi čebelam ?

Vse raziskave namreč kažejo, da so čebelje družine v manjših bivališčih vitalnejše. Tudi, če imajo na izbiro (roj), kam se bodo vselile, izberejo najraje bivališče prostornine med 40 in 60 litrov in nikakor večjega.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 73646Odgovor volk
Sr Apr 04, 2018 10:02 pm

Odisej, naravno stanje čebelje družine ni v panju, pač v duplu. Brez čebelarja.
Čim se človek loti čebelarjenja, to pomeni, da je že zrušil naravno ravnovesje, saj je že z enim panjem v gozdu, kjer ni čebelarjev 10 km naokoli, za 50% povečal gostoto čebel v okolju 1 kvadratne milje. In to, bodimo realni, je ravnanje proti naravi.

Ker pa ljudje rabimo hrano, in ves čas posegamo v okolje, kar seveda ni dobro, moramo izbrati kompromis. Recimo, kaj je bolje. Da ima 100 ljudi vsak svojo kmetijo in si prideluje hrano, ali da vsi zivijo v eni stolpnici, hrano prideluje 1 kmet? Šokirani boste, ko podamo ugotovitev, da 100 kmetovalcev z veliko nižjim prirastom hrane na ha, kot en strokovno usposobljen kmet z opremo, porabijo veliko večje površine zemlje. Torej biti eko še ne pomeni delovati v korist narave. Veliko bolje je pridelati hrano za neko število ljudi v tehnološko izpopolnjenem rastlinjaku, velikosti recimo 1ha, kot pa se iti eko kmete in riti po zemlji na 10 ha. Narava ne rabi eko kmetov, rabi GOZD.

Isto je s čebelami. NARAVA NE RABI ČEBELARJEV. Ker pa ljudje rabimo med, in je čebelarjenje lahko v zaščito gozdovom(marsikje po svetu potekajo projekti zaščite gozdov, s tem, da lastniki donos iz gozda dobijo v obliki medu.), torej je čebelarjenje delno upravičeno. Kdaj? Le takrat ko je oskrba čebel taka, da je izplen največji. Torej močne družine z visokimi donosi medu.

Torej čebelarjenje nima nič z ekologijo, je grob poseg v ekosistem, ker pa rabimo med, sklenemo kompromis, da če že z 1 panjem posežemo v okolje, da od njega dobimo čim več. Torej bolje imeti 50 000 panjev in 2500ton medu, kot pa 200 000 panjev in 500 ton medu. In gostoto čebel v okolju tolikšno, da so viruse čebel našli že na čmrljih. V Sloveniji, drugod še ne.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 74495Odgovor levstek008
Ne Avg 12, 2018 9:08 am

volk napisal/-aCOLON
So Mar 24, 2018 8:37 am
Pregovor pravi. Ce je na jozefovo lepo, prodaj vole in kupi cebele. Ce pa je na jozefovo slabo vreme, prodaj cebele in kupi suknjo, da te ne bo zeblo..
Na jozefovo ni bilo slabo vreme, bilo je zanic.. mocno je pihalo, snezilo je, poplavljalo, ter bilo precej mrzlo..

Letos pregovor ni vzdržal..vsaj pri meni ne.

Seveda bi bilo lahko boljše....ma kje je meja pohlepa 🤔🤔🤔
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 74498Odgovor volk
Ne Avg 12, 2018 1:39 pm

Levstek, res je. Letos je medilo. Celo kostanj, tanin iz cvetov je sicer spiralo, vendar po plohah ni bilo mrzlo in je cvetovje se vedno izlocalo medicino.
Ampak to, da pregovor ni drzal, mene najbolj skrbi. Nobenega vremenskega vzorca ni vec. Mi se sicer imamo fino letos, vendar drugi predeli sveta nimajo te srece. In cebele tudi ne. Nas sicer resujejo alpe, ki ustvarjajo vremensko nestabilnost, ki nam je letos dajala vsaj malo padavin in scitila pred hudo suso in mocnimi vetrovi. No, kako bo prihodnje bomo se videli.

Ja, zal je clovekov pohlep naredil naravi mnogo zla, kar hitro bomo zaceli placevati..
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov