V SLOVENIJI JE PREVEČ ČEBELARJEV IN PREVEČ ČEBELJIH DRUŽIN

tehnologija čebelarjenja, prevažanje čebel

ModeratorCOLON volk

Miško333
PrispevkovCOLON 112
PridruženCOLON Če Feb 18, 2016 9:49 am

V SLOVENIJI JE PREVEČ ČEBELARJEV IN PREVEČ ČEBELJIH DRUŽIN

OdgovorCOLON # 73062Odgovor Miško333
Ne Feb 04, 2018 9:08 am

Čebelarska statistika leta 2017, ki bi morala vsaj čebelarje zaskrbeti!

11.200 čebelarjev je vpisanih v register (20 odstotkov več kot leta 2011).

Na kmetijskem ministrstvu ocenjujejo, da pri nas živi več kot 192 tisoč čebeljih družin (24 odstotkov več kot leta 2011), v register pa je vpisanih več kot 11.200 čebelarjev (petina več kot leta 2011).

2.400 ton medu so čebelarji pridelali leta 2013, ko je bila zadnja dobra letina.
500 ton slovenskega medu je bilo lani.

Organik
PrispevkovCOLON 300
PridruženCOLON So Jun 03, 2017 10:43 am

Re: V SLOVENIJI JE PREVEČ ČEBELARJEV IN PREVEČ ČEBELJIH DRUŽIN

OdgovorCOLON # 73064Odgovor Organik
Ne Feb 04, 2018 9:47 am

Res zanimiva situacij. Pogoji se slabšajo, število čebelarjev se povečuje.
Morda pa je le več čebelarjev, ki jih ne zanima korist, materialna korist, kot pa na splošno mislimo.
Čeprav moram rečt, da mi je razmišljanje Volka v eni drugi temi o ljubiteljskih čebelarjih dalo misliti.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 73065Odgovor boriss
Ne Feb 04, 2018 10:11 am

IN ČZS gre nato da bi bila čebela ogrožena vrsta - en mal težko če jih je vse več?

davidloka
PrispevkovCOLON 117
PridruženCOLON Če Okt 06, 2016 8:34 am

OdgovorCOLON # 73066Odgovor davidloka
Ne Feb 04, 2018 10:16 am

Potrebno je upoštevati št. čebelnjakov, ki so opuščeni pa niso izpisani iz registra, to se še vedno šteje kot št. čebeljih družin, ki jih je bilo prej, čeprav niso dali novih podatkov. Seveda je čebela ogoržena kot prostoživeča živalska vrsta, če pa ne more v naravi sama prežvet.

Miško333
PrispevkovCOLON 112
PridruženCOLON Če Feb 18, 2016 9:49 am

OdgovorCOLON # 73067Odgovor Miško333
Ne Feb 04, 2018 10:34 am

Ne poznam prav nobene danes rejne živali, ki v preteklosti ne bi bila prostoživeča živalska vrsta. So torej po tem načelu vse ogrožene živalske vrste, ker brez človeka preživeti v današnjem svetu enostavno niso več sposobne?
Podatki o številu čebelarjev in številu čebeljih družin v Sloveniji so relativno zelo točni. Najbolj zanimiv je ta zelo kratek čas v katerem se je število čebelarjev in število čebeljih družin kar za 20% povečalo. Tisti, ki so s svojimi neumnimi in nepremišljenimi ukrepi to povečanje povzročili, si bodo v kratkem morali pripisati zasluge za uničevanje tradicionalnega slovenskega čebelarstva. Račun za to bo izstavljen vsem slovenskim čebelarjem ( velikim, malim, profesionalcem, ljubiteljem ) in bo zelo visok! Smo že skoraj na tem, da se bodo najmanj tri čebelice pri vsakem cvetu krepko steple za to kaj bo katera od tega cveta sploh še lahko dobila.

Organik
PrispevkovCOLON 300

OdgovorCOLON # 73068Odgovor Organik
Ne Feb 04, 2018 10:43 am

To, da je čebela ogrožena vrsta, ta kampanija morda ni napačna. Skozi to se da ozaveščat, da je okolje ogroženo in morda se v naših glavah tudi tako kaj premakne, da se malo ustavimo in premislimo a ne bi morda malo manj trošili in posledično svinjali okoli sebe.

Prostoživeče čebele obstajajo, vendar jih mi ne vidimo. V gozdovih živijo precej visoko v duplih in ko človek hodi po gozdovih jih ne opazi. To so gotovo odlične čebele, ki so sposobne preživeti. Spomladi bomo pregledali eno družino, ki v temeljih hiše živi že 10 in več let. Radi bi ugotovili, kako veliko je bivališče. Če bo šlo s kamero. Odisej bo sam kaj povedal o tem, ker se je začel ukvarjati z iskanjam divjih čebel.
V Srbiji je Ivan Brndušič našel v okolici Bora več kot 70 divjih bivališč in iz proučevanja teh doma odlično 20 let čebelaril brez tretiranja. Tako da če bi čebele pustili pri miru, bi se že porihtale.

Druga stvar je čebelarjenje kot poklic. Tu pa ni heca in popolnoma razumem profesionalce, ki iščejo načine, da čebele pri njih preživijo in jim dajejo kruh. Seveda potem prihaja do protislovij interesov med malimi in profesionalci. Pametno rešitev pa bi bilo treba iskati s strpnim pogovarjanjem.

Organik
PrispevkovCOLON 300

OdgovorCOLON # 73069Odgovor Organik
Ne Feb 04, 2018 10:47 am

Miško, kateri ukrepi meniš, da so povzročili povečanje?
Mene zares zanima, zakaj se želja o čebelarjenju povečuje.
In kaj smatraš kot tradicionalno slo čebelarjenje?

davidloka
PrispevkovCOLON 117

OdgovorCOLON # 73070Odgovor davidloka
Ne Feb 04, 2018 10:56 am

Ja, rejne živali ne morejo biti ogrožene. Medonosna čebela prostoživeča bi pa pri nas že zdavnej morala biti označena z EX? saj je prostoživeče drugače kot rejne živali, tako kot npr. divji konji, saj jim človeški in naravni dejavniki onemogočajo preživetje v njihovem habitatu.
Ja po eni strani razumem kaj hočeš povedat in se strinjam.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 73074Odgovor levstek008
Ne Feb 04, 2018 1:03 pm

boriss napisal/-aCOLON
Ne Feb 04, 2018 10:11 am
IN ČZS gre nato da bi bila čebela ogrožena vrsta - en mal težko če jih je vse več?
Česa je več...čebelarjev, "kao čebelarjev"...ali čebel??
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

Organik
PrispevkovCOLON 300

OdgovorCOLON # 73076Odgovor Organik
Ne Feb 04, 2018 1:17 pm

Ja po statistiki čebelarjev.

Organik
PrispevkovCOLON 300

OdgovorCOLON # 73077Odgovor Organik
Ne Feb 04, 2018 1:19 pm

Ja, in čebeljih družin tudi.
Medu pa manj.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 73078Odgovor levstek008
Ne Feb 04, 2018 1:25 pm

....nč se bat, panika je popolnoma odveč!! Ogromno se jih loti...in še več jih odneha!! Odličen biznis za trgovce z novci:)))

Ne vem zakaj mam občutek, da se najbolj oglašajo tisti, ki so pred časom zahtevali to, kar bi sedaj drugim branili :lol: :lol:

Lp Matej

MaMe
PrispevkovCOLON 484
PridruženCOLON Sr Jun 03, 2009 1:01 pm

OdgovorCOLON # 73079Odgovor MaMe
Ne Feb 04, 2018 2:36 pm

Tole je pa ena izmed bolj pokroviteljskih razprav na tem forumu. Kam smo prišli čebelar čebelarju... :butnskala

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 73080Odgovor volk
Ne Feb 04, 2018 4:02 pm

Sam berem raziskave o vplivu litijevih soli na varojo. Rezistenca varoj na nek osnovni element, ki verjetno vpliva na elektrokemicne potenciale v celicah, je nemogoca. Litijeve soli so dostopne. Dodajanje v sladkorno raztopino se lazje. Koncentracije so prenizke za vpliv na sesalce, torej cloveka ki je med.

In jasno je, da je vse skupaj precej velik trn v peti farmacevtski industriji. Ce litij zredira varoje, potem lahko ukinejo vse drage raziskave.

Hujse pa je, ce se zgodi, da varoza ne bo vec problem v cebelarstvu. Ker potem se takemu zacetniku ne bodo propadle cebele. In posledicno jih zna biti hitro se veliko vec, kot pa blizu 200000. Pase za cebele bo pa vedno manj. En kolega je imel na res odlicnem stojiscu z 40 panji 2 tone medu, naslednje leto pri 70 panjih 2,5 tone, pri 120 panjih 1,5 tone, pri 200 panjih pa 1,2 tone.

V Novi Zelandiji niso imeli varoze. Nikoli niso hranili cebel, donosi na mestu preko 50 kg po panju. Potem je ratala popularna manuka, pojavilo se je kup novih cebelarjev, novih cebel, zdaj morajo hranit, se ukvarjat z izbruhi bolezni, v dobrem letu dobijo 20 kg po panju.. Vcasih je ajda medila. Ker je bilo 80000 kranjicev, to je toliko cebel kot v 40000 panjih. Ajde pa tudi 40000 ha. 1panj na ha. Je bil poln. Isto je bilo z otavo,itn..
vsekakor se bomo srecali z cisto novimi problemi..
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Organik
PrispevkovCOLON 300

OdgovorCOLON # 73081Odgovor Organik
Ne Feb 04, 2018 4:17 pm

Bodo pa najbrž bolj obvladljivi.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 73082Odgovor levstek008
Ne Feb 04, 2018 4:21 pm

volk napisal/-aCOLON
Ne Feb 04, 2018 4:02 pm
Sam berem raziskave o vplivu litijevih soli na varojo. Rezistenca varoj na nek osnovni element, ki verjetno vpliva na elektrokemicne potenciale v celicah, je nemogoca. Litijeve soli so dostopne. Dodajanje v sladkorno raztopino se lazje. Koncentracije so prenizke za vpliv na sesalce, torej cloveka ki je med.

In jasno je, da je vse skupaj precej velik trn v peti farmacevtski industriji. Ce litij zredira varoje, potem lahko ukinejo vse drage raziskave.

Hujse pa je, ce se zgodi, da varoza ne bo vec problem v cebelarstvu. Ker potem se takemu zacetniku ne bodo propadle cebele. In posledicno jih zna biti hitro se veliko vec, kot pa blizu 200000. Pase za cebele bo pa vedno manj. En kolega je imel na res odlicnem stojiscu z 40 panji 2 tone medu, naslednje leto pri 70 panjih 2,5 tone, pri 120 panjih 1,5 tone, pri 200 panjih pa 1,2 tone.

V Novi Zelandiji niso imeli varoze. Nikoli niso hranili cebel, donosi na mestu preko 50 kg po panju. Potem je ratala popularna manuka, pojavilo se je kup novih cebelarjev, novih cebel, zdaj morajo hranit, se ukvarjat z izbruhi bolezni, v dobrem letu dobijo 20 kg po panju.. Vcasih je ajda medila. Ker je bilo 80000 kranjicev, to je toliko cebel kot v 40000 panjih. Ajde pa tudi 40000 ha. 1panj na ha. Je bil poln. Isto je bilo z otavo,itn..
vsekakor se bomo srecali z cisto novimi problemi..

Ne vem zakaj se bojiš konkurence....ko te berem pišeš tako, da bi bilo najbolje za vse, da vas samo ene par v Sloveniji čebelari. Pomisli kako si začel!! Tako da si bil trn v peti drugim.....hebiga, zdaj so trni v peti tebi drugi. Lajf je točno tak kot si ga naštimamo :lol: :D

Lp Matej

Organik
PrispevkovCOLON 300

OdgovorCOLON # 73083Odgovor Organik
Ne Feb 04, 2018 4:34 pm

Zadnji stavek levstek, ti je odličen.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 73084Odgovor volk
Ne Feb 04, 2018 5:04 pm

Matej, motis se. Konkurence se sploh ne bojim. Ze dolgo nazaj sem se zacel zavedati problema prenaseljenosti z cebelami, iz nekaterih krajev sem se posledicno umaknil z cebelami. Tudi sistem prevazanja cebel sem spremenil. Imam kamion, pa sem sel na kombi. Ker dosezem podrocja, kamor z kamionom ne bi mogel, oziroma ne bi mogel postaviti kontejnerja. Tako imam sistem, da lahko se v tako hud breg postavim cebele, pa ce je treba med drevje.. in ze v startu izbiram lokacije, kjer drugi ne morejo postavit cebel. Z spremenjenim nacinom razmisljanja sem zacel iskati tudi pase, ki jih drugi ne koristijo. Ogromna gozdna podrocja so brez cebel. Pa omogocajo recimo paso na cesnji za 20 panjev. In jih postavim 20. Ce je za 10, pa 10. Lovim tudi brsljanovo paso....in ostalo podobno. Sedaj tudi izdelujem cisto novo obliko panjev. Gre za nizko omarico 5 panjev, samo en v visino. Gre za hibrid med nakladnim in listovnim panjem, z plodiscem ki se pribliza osnovnim potrebam druzine.
V plodiscu sta dve vrsti satov, AZ standard, ter AZ polovicni, visina zunanje mere 130. Vrezkani utori za nosilne stange o ogocajo da se lahko menja, da so polovicarji spodaj in standard zgoraj, ali obratno. Moznost je tudi maticne resetke, ki je delna in gre med stange. Tako je mozno pripreti matico na 11 polovicarjev sposaj, ali pa z polovicarji zgoraj koristiti tihe pase, kot je slabo medenje cesnje, rozga, ajda, ali pa celo brsljan, ki lahko mocno medi, ampak ga je bolje veckrat stociti..
Brez maticnih resetk pa skupna visina satja 330 tocno izkoristi kapacitete matice.

Spodnji del AZ1,5 je v listovni izvedbi, nad pitalnikom zadaj je kovinski nosilec, da vse drzi skupaj. Nad to plodisce pa gre ali pokrov v casu zime, v casu mocnih pas se pa pokrov dvigne in vmes da naklade. Torej pregled druzin gre listovno, kar se pase tice gre pa nakladni sistem. Sistem je za v kombi, na kolesckih, in se ga postavlja v bregove in ostale bolj neprimerne kraje..kjer drugih cebelarjev ni.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

spaceair
PrispevkovCOLON 87
PridruženCOLON Če Maj 21, 2015 8:06 pm

OdgovorCOLON # 73123Odgovor spaceair
To Feb 06, 2018 4:36 pm

Pašni pogoji so res slabi kaj mora vsak posameznik storiti da bi bili boljši.Vsi bi samo vozili in postavili!
Ko sem bil leto nazaj na tečaju so povedali ,
da za vsak panj ,
se posadi dve drevesi....
Torej eni že imate veliko medovitih dreves posajenih predvidevam...sploh čebelarji ki čebelarijo 17 let in več.
Jamreki nekateri bi čebelarili drugi pa ne bi smeli ane.
Marsikateri začetnik boljše obvlada čebelarjenje kot nekateri ki že delajo to leta..in obratno.
To pa ne pove noben.?
Ljudje so takšni in drugačni,to noben ne pove?!
Verjamem da marsikateri začetnik je posadil več dreves v enem letu kot nekateri v 17 letih in obratno.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 73124Odgovor volk
To Feb 06, 2018 4:58 pm

Malo drugace je. Za en panj rabis vsaj 5 vrb, 5 cesenj, 5 ostrolistnih javorjev, 5 gorskih javorjev, 3 akacije, 3 velikolistne lipe, 2 lipovca, 5 kostanjev, 3 smreke, 3 hoje, pa ce ni okoljskih omejitev se 5 evodij. Skupaj cez 40 dreves. In na en ha jih gre tja do 400. Ko so velika pa 200.

Jaz sem kupil v zadnjih parih letih precej ha povrsin. In jih zasajam.
Ker pa zivimo v drzavi, in drzava smo, potem je treba spregovorit o resevanju problematike medonosnih rastlin na drzavnem nivoju. In povrsin je veliko. In pri ciscenju gozdov zaenkrat puscajo jelke, smreke in bukev. Ven se mece vse drugo medonosno rastlinje.

Sam nisem zacetnik. In pogresam case, ko sem bil. Ker takrat sem vedel, da obvladam cebelarjenje. Danes vem, da pojma nimam. In z vsakim pogledom v panj ugotovim nekaj novega in se naucim nekaj novega. In sele tik pred smrtjo se clovek zave, da je ves cas pozabljal, da je cebelaril z zivim bitjem, ki se mu rece cebelja druzina. In vsako zivo bitje se nenehno spreminja, prilagaja, in nikoli ne ustreza povprecju. Znanje je pa plod statisticne obravnave dogodkov, ki so bili zal specificni za dolocen kraj , trenutek in dogodek. In se nikoli vec ne ponovi.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Rtič
PrispevkovCOLON 151
PridruženCOLON Sr Okt 12, 2016 6:19 pm

OdgovorCOLON # 73125Odgovor Rtič
To Feb 06, 2018 5:00 pm

Spaceair, to, da leta čebelarjenja ne povedo nič o dobrem čebelarju in obratno, sem jaz že nekaj krat povedal, ampak si nekateri še vedno zatiskajo oči. "Stari mački" naredijo rezervne družine, zdravijo na blef s pripomočki iz bosne, kar umre pač umre, nekaj preživi, nekaj medu iztočijo, razliko dokupijo od velikih ali iz hrvaške po 3,5€\kg, imajo vse sorte medu brez prevažat, nikoli jim ne zmanjka. In tako kot mentorji učijo tudi svoje varovance.
Ne mečem vse v isti koš, ampak ne ločim več med velikimi in malimi, med starimi im mladimi, ampak med dobrimi in slabimi, prizadevnimi in brezbrižnimi, natančnimi in površnimi.
Zato jaz pravim, da si lahko profi čebelar z 10 panji, ker se štejejo samo družine, malo tudi koliko si stočil, nihče pa ne preverja prodanih količin. Kupiš po 3,5€, prodaš po 8-10€, brez nič naredit. In že ta vidik spodbuja k temu, da je važno da samo imaš čebele, da imaš krito preprodajanje.
Meni je šla to zimo 1 družina od 35, pa mi je žal in sem gledal za nazaj kaj sem narobe pri tej družini lahko naredil. Poznam čebelarja ki spada v kategorijo zgoraj omenjenih, ki je do decembra izgubil 11 družin od 60. in brez slabe vesti se ni kaj dosti sekiral. To je okrog 1000€ izgubljenih, pa se človek ne sekira?

Organik
PrispevkovCOLON 300

OdgovorCOLON # 73126Odgovor Organik
To Feb 06, 2018 7:51 pm

Mogoče bi se bolj osredotočili na to, kakšna bi bila optimalna poseljenost z gojenimi čebeljimi družinami. Čeprav je zanimivo vse kar ste napisali.

spaceair
PrispevkovCOLON 87
PridruženCOLON Če Maj 21, 2015 8:06 pm

OdgovorCOLON # 73174Odgovor spaceair
Sr Feb 14, 2018 4:04 pm

a zdaj bomo omejevali čebele namesto širili tisto kar daje čebelam hrano?
In medalju temu kanonu ki da temi ime preveč čebel v Sloveniji! :cuden
Jaz bi prej rekel ,da je na svetu preveč ljudi kot čebel, ki za sabo puščajo packarijo... :butnskala

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 73175Odgovor volk
Sr Feb 14, 2018 5:46 pm

To, da je ljudi, ki onesnazujejo planet, prevec, se strinjam.
En od problemov okolja so recimo krave v indiji. Ali pa govedoreja v amazonskem pragozdu. Vsekakor je potrebno omejit stevilo govedi na svetu. Metan, dusik v rekah....
Ne vem v cem je cebelarstvo kaj boljse. Kar se ekologije tice, cebelarjev ne rabimo. Divjih cebel je v krajih vsaj 10 km stran od prvega cebelarja enako zdaj, kot pred prihodom varoje. Slovenija je v vrhu drzav z poseljenostjo cebel na kvadratni kilometer. Imamo jih celo 4 krat vec kot nekatere druge drzave. Torej izgovor imam cebele ker sem ljubitelj narave ODPADE. Torej ostaneta dve moznosti. Ali sem nesposobnez z cebelami, ki skodujejo naravi, ali pa sem cebelar, ki ima cebele za pridelavo medu in proizvodov, in so cebelarju vir prezivetja.

To je podobno vprasanje kot ali sem govedorejec z 100 glavami zivine, pridelujem mleko in meso, ki ga jedo nasi otroci v vrtcih in solah, ali sem hindujski fanatik in imam okoli sebe 100 kumrnih krav, ki ne sluzijo nicemur, razen izpustom metana in dusika.ter masovni vir izbruhov bolezni.
Cemu je podobno cebelarjenje za zabavo v Sloveniji si razlozite sami.Ker kljub 4 krat visji gostoti cebel, kot je marsikje drugod in je vse opraseno, verjamejo, da so cebele sveta zival in jih je treba se vec..V resnici jim delamo skodo.
Seveda je prav zasajati medonosne rastline. Vendar to ne pomeni, da lahko povecujemo stalez cebel. Ker z gostoto zivali, ki je nekajkrat visja od naravne, zgolj iscemo probleme in masovne izbruhe bolezni. Ki pa lahko v resnici izbrisejo cebele z planeta. Isto velja, kot pri monokulturah..
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

davidloka
PrispevkovCOLON 117

OdgovorCOLON # 73177Odgovor davidloka
Sr Feb 14, 2018 7:07 pm

V gerku -mkgp-rkg, govorim za okolico in čebelnjake, ki jo poznam, je 1/4 zapuščenih oz. not ni nič že kar nekaj časa so pa še zmeraj označeni v gerku. To so celi čebelnjaki zapuščeni. Ker tu čebelari večino starih ljudi in ko oni ne zmorejo več oz. ko umrejo ni nobenga ki bi skrbel za to. Moram pa reči, da ga ni čebelnjaka, ki ne bi bil registrriran oz. so zelo redki. Ne vem kako pa je drugje, kot vi pravite je drugače.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 73178Odgovor volk
Sr Feb 14, 2018 11:16 pm

Saj cebelnjak sam po sebi ni registriran, ce v njem ni cebel. Lastnik cebel vsako leto dobi obrazec za javljanje stevila druzin. In tam so navodila, kaj narediti, ce ima stevilo 0 in ne misli vec cebelarit.

Sam se vozim zaradi cebel po celi Sloveniji. Velikokrat imam sabo racunalnik z internetno povezavo. In pogledam kje so cebele, ki jih vidim ob cestah. In ti samo med Ljubljano in Litijo na 20 km s ceste vidno nastejem najmanj 10 cebelnjakov/cebel, ki niso prijavljene. Da ne govorim o vsemu kar vidim drugod. In neglede kaj vidimo v Gerkih in koliko praznih cebelnjakov, dejstvo je, da smo imeli nekaj let nazaj 120000 druzin ob popisu, zdaj jih imamo 192000. In vsi vemo, da marsikdo rezerv ne prijavlja. Torej sem malenkosten, ce recem da se enih 60000 ni nikjer belezenih..
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 73188Odgovor Odisej
Če Feb 15, 2018 12:17 pm

Z večino stvari se strinjam, Volk. Ne samo strinjam, imam povsem enako mnenje.
volk napisal/-aCOLON
Sr Feb 14, 2018 5:46 pm
To je podobno vprasanje kot ali sem govedorejec z 100 glavami zivine, pridelujem mleko in meso, ki ga jedo nasi otroci v vrtcih in solah, ali sem hindujski fanatik in imam okoli sebe 100 kumrnih krav, ki ne sluzijo nicemur, razen izpustom metana in dusika.ter masovni vir izbruhov bolezni.
S tem pa nikakor :( .
Fanatizem je v resnici danes splošno uveljavljena masovna reja govedi, prašičev in piščancev (+vse ostalo) in ne tistih 100 'kumrnih krav' (tudi kumrnega) Hindujca.
Da njegove kumrne krave ne služijo ničemer, boš težko prepričal mene, še težje pa njega.
Masovni izbruhi bolezni so se pojavili pri nas, v Evropi, tisoče kilometrov proč od kumrnega Hindujca (nore krave, ptičja gripa itd.).
Za naše otroke v vrtcih in šolah pa je seveda velika škoda, da pijejo mleko, ki to več ni (kumrne hindujske krave dajejo kumrnemu Hindujcu vse kaj drugega kot 'dlje časa trajno mleko') in ga v resnici sploh ne potrebujejo, še večja škoda pa je, da jejo meso.
https://goo.gl/ytfWb1

Glede sedanjega staleža čebel, sploh pa povečevanja v že zdaj prenaseljenih področjih, sva pa z roko v roki :) .

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 73192Odgovor volk
Če Feb 15, 2018 4:48 pm

Se strinjam. Tudi pretirana uporaba mesa je skodljiva. In tudi v zahodnem svetu je nujno omejiti porabo mesa, mleka in seveda stevila zivali, tudi hisnih ljubljenckov. Vendar tudi indijske krave, ki zgolj unicujejo rastlinje, ne smejo uiti sankcijam.
https://www.nytimes.com/2016/05/04/worl ... sions.html

Sam sem to videl v aziji. Kopice kumrnih krav, ki so same sebi namen. Scitijo jih ljudje. V naravnih pogojih v dzungli ni bilo krav. Bila je divjad, ki je zivela v smrtnem strahu pred plenilci, recimo tigri.
Vsekakor je cas, da clovestvo razmisli o vseh bedarijah in se samo umeji. Drugace nas bo planet sam. Vendar smo trdozivi in marsikater del planeta bo nepopravljivo unicen.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 73282Odgovor levstek008
Pe Feb 23, 2018 9:59 pm

Uglavnem da se ne najedamo...ideje kako omejit čebelarje da bi kao profiti obvladovali vso Slovenijo....je v naprej obsojena na propad. Čisto enostavno....zmaga naj najboljši, luzerji bomo pospravili prtlago in nehali čebelart če ne bo šlo.

Da bi pa si eni nekaj prednosti "zagotovili" z kao "profesionalizmom" in idejami kako bi kao nekaj imeli in drugi ne, je bedastoča "par exselence"!!

Lp Matej

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 73283Odgovor volk
Pe Feb 23, 2018 11:24 pm

Levstek, a ves kako izgleda neregulirana ideja zmaga naj najboljsi? Ene 500000 čebeljih družin-slabičev z ničelno pridelavo medu. To ni iluzija, to je danes realnost urbanih predelov. Ljubljana, Celje, Maribor, predlani Krška kotlina, povsod so masovni izbruhi gnilobe. Kup čebelarjev, kup slabih čebeljih družin.

Če živite v iluziji evolucionizma, zmaga naj najbolši, potem pozabljate na izumiranje vrst. Človek je bil mikrobiološko regulirana vrsta, ko je bil izumljen penicilin, je človek nadvladal naravo. Ne se slepit, človekova neregulacija lastnega ravnanja v naravi ne bo prinesla utopičnega izbrisa človeške vrste iz planeta, pač bo človeška vrsta toliko časa v vojni z ekosistemi, da bodo propadli in izumrli. In ko bo vse vzel hudič, bo šele človeška vrsta na vrsti za izumrtje.

Torej pustiti naj vsak dela kar hoče, je točno to kar imamo v Ljubljanski kotlini, Celju ,Mariboru itn.. In če se v roku leta ali dveh ne začne izvajati podobne regulacije, kot jih pozna govedoreja, potem bo cela Slovenija podobna Ljubljanski kotlini. S tvojimi čebelami vred, Levstek. In mojimi, da ne bo kdo v zmoti.

Ves čas se daje neka podmetavanja o profijih in hobi, ter ostalih.. To je zgolj poizkus diskreditacije ideje regulacije čebelarstva. Profi čebelarji se proti nikomur ne borijo, niti NIKOLI ne bodo prevladali v Sloveniji. Veliki čebelarji imajo zgolj med 10 in 20 % vseh čebeljih družin v Sloveniji. Torej ne bodo nikoli v večini. Z rastjo gospodarstva in plač v Sloveniji bo čez leta podobno kot v Švici, kjer ni poklicnih čebelarjev. Ker bi za povprečno švicarsko plačo rabil čebelar imeti vsaj 500 čebeljih družin za plačo, pa še 500 za prispevke.. To je pa nemogoče oskrbovati za enega človeka z 8 urnim delovnikom.

Dejstvo pa je, da smo danes tukaj, da imamo probleme z lokalno prenaseljenostjo čebeljih družin, da imamo posledično izbruhe bolezni, ki jih ne moremo več nadzorovati, ter tudi zelo nizko pridelavo medu. In nihče ne pravi naj kdo neha čebelarit, rabimo pa nujno razmislit kako bo izgledalo čebelarstvo v Sloveniji čez 10 let, in se zdaj odločit koliko čebel prenese Slovenija, kako na gosto so lahko čebelnjaki, da je stanje vzdržno kar se širjenja bolezni tiče. Posledično rabimo regulacije s pomočjo zakona, ki bi prinesle omejitve za vse, ki ŠELE bodo pričeli čebelarit. Vseh, ki že čebelarijo, regulacije sploh ne bi prizadele, ker bi veljale od dneva uveljavitve pravilnikov in zakona. Ker pa je povprečna starost čebelarjev visoka, bi pač v naslednjih 10, 20 letih mnogi zaradi starosti nehali čebelarit, oziroma pomrli, in čez tako dobo bi bila situacija v Sloveniji normalno regulirana, z enakomerno razporeditvijo čebel po državi, posledično manjšimi izbruhi bolezni, ter zaradi boljše izrabe pašnih virov tudi večja pridelava medu po panju..In morda takrat profijev ne bo več, bodo pa razmere v čebelarskem sektorju urejene in populacija ogrožene vrste medonosne čebele stabilna.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov