premik čebelje družine

tehnologija čebelarjenja, prevažanje čebel

ModeratorCOLON volk

BUTTON_POST_REPLY
panj
PrispevkovCOLON 129
PridruženCOLON Po Jul 28, 2014 2:24 pm
KrajCOLON KODRETI

premik čebelje družine

OdgovorCOLON # 70903Odgovor panj
Pe Jul 29, 2016 4:38 pm

Zanima me koliko dni rabijo čebelja družina da pozabi staro lokacijo mnenja so različna od 3 pa do 14 dni.
panj

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
PridruženCOLON Sr Feb 26, 2014 9:06 pm
KrajCOLON Ajdovą?ina

Re: premik čebelje družine

OdgovorCOLON # 70905Odgovor papagaj93
So Jul 30, 2016 10:27 pm

En dan.

LP

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 70906Odgovor boriss
Ne Jul 31, 2016 9:46 am

Saj nisi resen? A ne?

Tole je eno bolj zaguljenih vprašanj. Načeloma nihče točno ne ve koliko časa je dost. Torej če prepelješ čebele premalo daleč se stvari "uredijo" v neme dnevu - del čebel pride nazaj ostale pa se nekako navadijo na nov plac.

Po drugi strani če bi čebel tako hitro pozabljale potem se ne bi nikoli navadile na določeno pašo - kar je izredno dobro vidno pri gozdni paši. Zjutraj zletijo po med brez raziskovanja okolice.

Torej kok spomina imajo težko ugotovimo tudi zato ker je vsak dan določen % čebel ki se ravno uči kje je doma - torej četudi "izgubiš" vse pašne čebele panj drugi dan leta in čez en teden ni videti nobene razlike več.

Nato je vprašanje koliko "Ostanka" čebel potrebujemo v panju. Ko delam narejence mi je v bistvu povsem vseeno koliko čebel se vrne "izgubi" med tem procesom - pomembno je samo da jih "dost" ostane.

Če hočeš biti pa 100 % prepričan da so "Pozabile" pa lahko mirno počakaš 5 tednov - v tem času se menja komplet generacija čebel in nove pač ne vedo kje so bile prej - je pa to nekako nepotrebno 14 dni do 3 tedne je povsem dovolj - ob "hudih" (ko umirajo čebele zaradi preluknjanih kril na smreki recimo) pašah.

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 70907Odgovor papagaj93
Ne Jul 31, 2016 2:14 pm

Sam sem vzel za temelj mojega odgovora PREMIK čebelje družine, to jaz vzamem, kakor premik z enega mesta na drugega dovolj oddaljenega (vsaj 4 ali 5 kilometrov). Jaz prepeljujem ko pač jih, vsaj 30 kilometrov daleč.

Če čebeljo družino premaknemo dovolj daleč, čebele stare lokacije ne najdejo več, ter porabijo tisti dan da se na novo orientirajo na novem placu. Naslednji dan pa že večina čebel aktivno leta na pašo.

Druga zgodba pa je, če sprašuješ kdaj čebela pozabi svoj "dom" v primeru delanja narejencev. Tukaj potem govorimo o zapiranju v hladen temen prostor itd.. videl sem tudi že kako uspešno narejence kot po tekočem traku dela kar enega zraven drugega iz iste družine (v istem čebelnjaku)..možakar uporablja grobo zmleta kavna zrna. Kaj več o tem ne znam povedati.

Je pa Boris lepo podal prave podatke. Jaz le podajam še moje stališče.

LP Rok

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70908Odgovor boriss
Ne Jul 31, 2016 4:09 pm

LP Rok

Vprašanje je bilo v kolikem času pozabijo.....ne v kolikem času se navadijo na novo lokacijo.

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 70909Odgovor papagaj93
Ne Jul 31, 2016 6:34 pm

Hm, to bo najbrž zame spet nov podatek ker tega še ne vem. A ne istočasno ko se orientirajo na novo stojišče pri tem pozabijo starega?

V smislu, če jih potem naslednji dan premaknemo nazaj na staro lokacijo, katero so zapustile samo za čas -> zaporedje: noč, dan, noč. Torej gledano za en dan. Ko jih na to lokacijo ki so jo zapustile za en dan vrnemo (seveda recimo 5 metrov stran), ne bodo izletale na svojo prejšnjo pozicijo, temveč se zopet na novo orientirale na nov plac.

Nisem tega še nikdar v življenju poskusil, ker pač nimam ne časa ne volje se igrati in to poskusiti... Ampak ali se motim?

LP Rok

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70910Odgovor boriss
Ne Jul 31, 2016 6:43 pm

Nč nau z novim placem - poznajo starega.

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 70911Odgovor papagaj93
Ne Jul 31, 2016 9:30 pm

Dal si mi mislit! Drugo sezono bom poskusil to izvest z panjem ali dvema!

Mare-Božo
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Jul 08, 2013 8:01 pm

OdgovorCOLON # 70912Odgovor Mare-Božo
Ne Jul 31, 2016 11:40 pm

Nič za sveto ne trdim ampak....
Premaknil čebele 10km ker so bili naročeni gradbeni stroji, po enem tednu vrnil na skoraj isto lokacijo.... nekaj metrov zamaknjeno.... krozile so okoli trave kjer so bile prej potem pa naključno izprosile vstop v x-panjih. Jih pa ni bilo veliko...

Se ena stvar me zanima...
Koliko pašnih čebel po orentaciji (po vašem mnenju) ne najde poti nazaj?
Meni je enkrat gladko vaga pokazala -2,5kg?!

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70913Odgovor boriss
Po Avg 01, 2016 5:17 am

vaga ne kaže količine čebel - nikoli!

Prevoz (prepih pri prevozu) načeloma posuši med in samo da zalaufaš kamion je pol kile minusa.

Nato je prvi pašni dan vprašanje kaj in kje in kook medi. Če ne medi nič in so bile prej prisiljene daleč letat - ja let je "drag" in komot pokurijo goro medu. Načeloma so meni letos po vsakem dežju prvi dan pokurile po 1,5 kg (za iskanje paše).

Mare-Božo
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Jul 08, 2013 8:01 pm

OdgovorCOLON # 70915Odgovor Mare-Božo
Po Avg 01, 2016 10:26 pm

Ok.
Če je bil dež! Kaj pa povprečno stanje vage po prevozu?

Torej po vaši oceni ni izgub pašnih čebel?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70916Odgovor boriss
To Avg 02, 2016 5:26 am

Pojma nimam.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov