Še nekaj o dodajanju matic...

tehnologija čebelarjenja, prevažanje čebel

ModeratorCOLON volk

BUTTON_POST_REPLY
Mare-Božo
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Jul 08, 2013 8:01 pm

Še nekaj o dodajanju matic...

OdgovorCOLON # 70217Odgovor Mare-Božo
Sr Maj 18, 2016 9:54 am

Ker imam ta teden bolj malo časa, matice ki sem jih naročil pa že dobil po pošti me zanima naslednje:

Koliko časa je še "zdravo" da so matice v transportni matičnici. Enkrat sem zastrigel z ušesi, da ni najbolje za njena rodila, da ne opravlja svoje naloge. 3 dni? en teden? Vem da je odgovor čim prej, vendar me zanima koliko časa je še "OK".

In še glasno razmišljanje: Ena družina mi je sumljiva, izgleda da hoče rojit, je že nastavila matičnike, ko sem se lotil po nekaj dneh da bom družino ometel, sem ugotovil da so vse matičnike podrle in ravno zastavile nove. Ta JA pa NE spremlam že 2 tedna pri družini. Vprašanje za mojstre: Če bi tej družini zamenal matico (staro odstranil v vsakem primeru ker je napadalna in vstavil novo frajlo), bi mogoče dosegel tudi to da bi se družina premislila in za kako leto pozabila na proces rojenja?
Rine na roj zato ker je zalege verjetno blizu biološkega maksimuma ( Tri naklade 2/3LR plodišča, cca 22-24 satov zalege)...

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
PridruženCOLON Sr Jul 15, 2009 7:31 am
KrajCOLON kozjansko

Re: Še nekaj o dodajanju matic...

OdgovorCOLON # 70218Odgovor bostek
Sr Maj 18, 2016 9:58 am

To ne vem če bi si premislila, ne vem pa zakaj rabiš 3 naklade zalege?
Po mojem bi bile dosti 2 nakladi. Drugače pa razdeli družino na 2 dela pa je
Učite se teorije, drugače boste ostali celo življenje v praksi pračebelarja (August b. Berlepš)

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

Re: Še nekaj o dodajanju matic...

OdgovorCOLON # 70224Odgovor boriss
Sr Maj 18, 2016 12:13 pm

MAtica je v matičnici lahko samo par ur - že to je preveč.

Pri 3 dnevih v matičnici jih komot zmečeš preč - bo manj škode kot da jo daš v panj pa ti čez 1 mesec preležejo.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov