Kaj narediti ce gre vse na roj

tehnologija čebelarjenja, prevažanje čebel

ModeratorCOLON volk

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

Re: Kaj narediti ce gre vse na roj

OdgovorCOLON # 72558Odgovor boriss
To Maj 30, 2017 10:01 pm

"strokovnjak" je na spletnih straneh ČZS napisal že tok ..... da se mi to sploh ne da več komentirat.

Če smo že pri rojih. Ko je družina prinesla 30 kil medu. ko v panju nima več ene prazne celice sem kar kuj zato da mi še izroji.

Ampak če pa ima družina prazno medišče. Naredila ni niti ene satnice (ker ji jih pač nisem dal delat). zalege ima 5 satov in ne gre čez planko medu (ker je prešvoh) in mi tole izroji - ja sem kot čebelar odpovedal na celi črti!!!!!!

IN trditev da je nujno da družina izroji in da sem samo če to dopuščam "pravi" čebelar - a ne živite v nekem vzporednem svetu?

Za mene so hobi čebelarji samo oni ki imajo 3 ali manj panjev! Ti jih imajo res samo za gledat - medu itak od nji ni in ti v čebelarstvo samo vlagajo. Vsi ki imajo pa več kot tok pa hočejo imeti iz čebelarstva vsaj NULO! kar na koncu pomeni da jim ekonomika vsaj NEKAJ pomeni. IN torej vsem ki čebele rojijo kot zmešane delajo nekaj narobe v panju.

Se povsem strinjam roji so napaka čebelarja!

In sedaj še nekaj o "preprečevanju rojenja" večina "strokovnjakov" misli da je preprečevanje - "trganje matičnjakov" - no to je edini ukrep iz mojega nabora ki je povsem absolutno neučinkovit! In to se nikoli ne dela (ker nič ne pomaga). Roje se "preprečuje" tako da družini daš delat! Torej jih v bistvu sploh ne preprečuješ - to naredijo kar same z velikim veseljem.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 72559Odgovor levstek008
To Maj 30, 2017 11:36 pm

Na hitro....sem jim dajal satnice ali ob gnezdo ali med gnezdo, rezultat je bil enak...napol sezidane, še več zgriženih. Zalege res dosti...pač rabiš čebele za pašo in jih še ne omejujem...prostora še pa še (primerno moči družine), edino paše ni bilo oz. jo je bilo glih za vzorec...toliko da so pumpale zalego na polno. Brez enega pametnega medenega venca. Bolj lačne kot site. In so šle lepo na roj.

Zanimivo pri tem je bilo, da so bili eni matičnjaki že tako stari da so bili na tem da se izležejo matice(un temnejši kolobarček na koncu matičnjaka...eden celo že deloma odprt), ko je bilo v sosednjem matičnjaku dan staro jajčke...po ostali zalegi pa kolikor si hotel jajčk. Skratka, ena zmeda kakršne še nisem videl.

Tako da so bile čebele brez zalog hrane, in polno satnic...če bi hotele zidat.
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 72560Odgovor Fizikalec
Sr Maj 31, 2017 6:57 am

Prepozno si dodal satnice zato jih več niso gradile, ko preidejo v rojilno razpoloženje lahko dodaš ne vem kaj ni šanse, da gradijo. Se šparajo tako, da moral bi dodat prej veeeliko prej

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 72561Odgovor boriss
Sr Maj 31, 2017 8:56 am

Umetnost je prepoznati družino 7 dni prej preden se spomni da bo rojila in ji dati takrat vse kar rabi. In vse "protirojilne ukrepe" se naredi 7 dni preden se sploh spomnijo da bi rojile. Ko so "not" so pač not in nočejo ven dokler niso one zato.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 72563Odgovor levstek008
Sr Maj 31, 2017 10:51 am

Fizikalec napisal/-aCOLON
Sr Maj 31, 2017 6:57 am
Prepozno si dodal satnice zato jih več niso gradile, ko preidejo v rojilno razpoloženje lahko dodaš ne vem kaj ni šanse, da gradijo. Se šparajo tako, da moral bi dodat prej veeeliko prej
Mesec dni pred taprvimi matičnjaki je menda zadosti zgodaj dodajat materjal za gradnjo! Mene (pa še enega, ki se v roku službe ubada z čebelami) je letos zjebalo tisto minimalistično medenje, ko ni ne tič ni miš... Glih zadosti za zalego, premalo za resno gradnjo.

Taisti možak ki oskrbuje poleg nakladnih še klasične AŽ-je mi je rekel, da niti en AŽ ni šel na roj...nakladni pa skoraj vsi. In v moji okolici skoraj noben AŽ v tistem času ni rojil....

Lp Matej

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 72564Odgovor Fizikalec
Sr Maj 31, 2017 10:55 am

Od kje pa pol trditve, da nakladni NE rojijo???

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 72565Odgovor Odisej
Sr Maj 31, 2017 10:59 am

Zdravo, Boris
Upam, da ne bo tole podvojen prispevek. prvi je nekam izginil ...

Vem, da ti je velikokrat odveč pojasnjevati, a vendar te prosim, da poveš, kaj imaš v mislih, ko praviš "prepoznati družino 7 dni prej preden se spomni da bo rojila" ?
Najbrž ne, da bo roj izletel, kajne ?

Pozdrav vsem.

MarS
PrispevkovCOLON 93
PridruženCOLON Po Dec 03, 2012 3:32 pm
KrajCOLON Laško

OdgovorCOLON # 72566Odgovor MarS
Sr Maj 31, 2017 11:23 am

Tisti, ki dobro poznate oba sistema, mi prosim povejte kateri pogoji oziroma okoliščine, ki vplivajo na rojenje, so v LR drugačni od pogojev v AŽ, če v obeh panjskih sistemih enako ukrepamo (pravočasno širimo gnezdo, vstavljamo satnice, umikamo med,...)

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 72567Odgovor Fizikalec
Sr Maj 31, 2017 12:40 pm

Veš kak je pri čebelah? Vprašanja vedno enaka, odgovori pa vedno drugačni....nobeno leto ni stalnice zakaj je nekaj tako ne drugače itd...

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 72571Odgovor levstek008
Sr Maj 31, 2017 8:30 pm

MarS napisal/-aCOLON
Sr Maj 31, 2017 11:23 am
Tisti, ki dobro poznate oba sistema, mi prosim povejte kateri pogoji oziroma okoliščine, ki vplivajo na rojenje, so v LR drugačni od pogojev v AŽ, če v obeh panjskih sistemih enako ukrepamo (pravočasno širimo gnezdo, vstavljamo satnice, umikamo med,...)

Lani sem zvozu skoraj brez rojev...letos z istim delom in isto metodo skorajda nimam panja da ne bi rojil!!

Uradno sta nenznano kam odjurila dva...ostale sem pravočasno razmetal...in jih bom ob taprvi pametni paši na Kambreškem združil nazaj v "stroje za nabiranje"

Lp Matej

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 72572Odgovor Odisej
Sr Maj 31, 2017 9:37 pm

Fizikalec napisal/-aCOLON
Sr Maj 31, 2017 10:55 am
Od kje pa pol trditve, da nakladni NE rojijo???
Kdo pa to trdi ? Ta je pa res bosa.
Čebele - če so normalne in če jih čebelar res ne zatre do amena, rojijo v vsakem panju, še v okroglem.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 72573Odgovor volk
Če Jun 01, 2017 5:10 pm

Sam sem ugotovil naslednje, velja za moje cebele... vse cebele, razen vag, prevazam. Vse druzine dobivajo v gradnjo domace satnice, ter okvircke pregrajene po polovici, da dobis dva nizka in dolga prostora za sat. Na goriskem so mi ba akaciji vse potegnile maticnike. Nisem jih niti gledal, sle so v prekmurje, en dan je bilo 5 kg donosa.. v beli krajini pa 2. Takoj za tem na smrekovo paso.. zrojilo je mogoce do 10 procentov druzin.. ce zroji 30 odstotkov, se mi jih se vedno ne splaca pregledovati.. tudi izrojenci so sedaj polni smreke.mocna pasa prepreci rojenje. Ter prostor za gradnjo..
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Organik
PrispevkovCOLON 300
PridruženCOLON So Jun 03, 2017 10:43 am

OdgovorCOLON # 73868Odgovor Organik
Ne Maj 27, 2018 10:46 am

Z enim rojem, drugecom, sem se nekaj dajal predvčerašnjim. Na koncu sem ga ometel v slamnat koš in dal na stalno mesto. Nisem več imel srca, da ga ponovno tresem in stresam. Dal sem ga na stalo mesto in bo dal drugo leto zgodnji roj.

Treba ga bo hranit, ker ni neke paše seda. Zanima me, a bi ga lahko hranil z navlaženim kristalnim sladkorjem v krožničku na podnici?

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov