Kaj narediti ce gre vse na roj

tehnologija čebelarjenja, prevažanje čebel

ModeratorCOLON volk

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

Kaj narediti ce gre vse na roj

OdgovorCOLON # 69949Odgovor volk
Ne Maj 01, 2016 8:55 pm

Pozdravljeni, na primorskem so se mi druzine tako razvile, da so v 11 satnih panjih z globoko podnico(visina 13 cm) napolnile vse, polno podsedajo, imajo po 3 sate zalege prevesene ter po 6 satov zalege spodaj(tudi tiste 3 satnice so po moje ze zalezene) , vse so pa skoraj polne medu v mediscih, ter vlecejo maticnike. Sedaj se sprasujem kaj naj naredim. Rad bi tudi obnovil matice.

Zato me zanima kdaj lahko zamenjam matico, ter preprecim rojenje in dobim najvec medu.

Nasel sem vec sistemov:
-panj z plocevino namesto maticne resetke predelim na pol, matico z odprto zalego dam v medisce, v plodiscu pustim vence z medom in pokrito zalego, ter en rojni maticnik, stocim preden se oplodi nova matica, na kostanjevo paso pa z naletom odstranim zgornjo druzino z staro matico, in imam polno cebel za paso
-odvzamem matico z 2 sati zalege in jo odpeljem stran in pustim da panj nabira med ter vzgoji matico(rojni maticnik)
-odvzamem matico z nekaj zalege in se pasna zival vleti v osnovni panj.

Zanima me ali je donos pri prekinitvi zaleganja vecji in za koliko, ter ce je v takem panju za med (pri prvem nacinu) dovolj prostora(11 satov do 14 satov, morda celo do 17)..
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

Re: Kaj narediti ce gre vse na roj

OdgovorCOLON # 69950Odgovor cebelrcek
Ne Maj 01, 2016 9:06 pm

Dobro, da nisem dodajal pogač in malenkost zaostajam za tabo 8)

Sicer pa se pridružujem vprašanju.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 69951Odgovor Fizikalec
Ne Maj 01, 2016 9:49 pm

Krkoli boš naredil čisto nič ni idealnega vse ima svoje slabe strani tak da pač sranje je to....

juhu
PrispevkovCOLON 105
PridruženCOLON Če Avg 06, 2009 2:26 pm
KrajCOLON novo mesto

OdgovorCOLON # 69956Odgovor juhu
Po Maj 02, 2016 12:59 pm

zbornik 38. dnevi čebelarstva- Celje 2015 : Priprava čebel na pašo v stac. čebelnjaku avtor: Boštjan Noč
Tam imaš napisana 2 sistema, ki bi bila najboljša glede na tvoj način in paše ter lokacije.
Drugače pa ne vem, zakaj pa ne iztočiš če je notri pravi med? Moje so vse žal na kanticah.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 69960Odgovor volk
Po Maj 02, 2016 2:37 pm

Med bom iztocil jutri, samo zival je premocna...Upam da bo akacija zacela...
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 69961Odgovor boriss
Po Maj 02, 2016 6:43 pm

lačna čebela nikoli ne roji - torej ni nikoli premočna. Smo vedeti mora da je lačna!

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 69964Odgovor volk
Po Maj 02, 2016 8:39 pm

saj zato grem iztocit.....Pa napovedane temperature niso najbolj idealne za medenje, tako da bodo najbrz se potem lacne....
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

juhu
PrispevkovCOLON 105
PridruženCOLON Če Avg 06, 2009 2:26 pm
KrajCOLON novo mesto

OdgovorCOLON # 69965Odgovor juhu
Po Maj 02, 2016 10:04 pm

sam če jim boš pustil preveč medu v plodiščih ne bo ok. moraš kar ornk razkopat in sprostit plodišče. Borisa poslušaj!
lp

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

OdgovorCOLON # 69967Odgovor cebelrcek
Po Maj 02, 2016 10:35 pm

Sem šel prebrat prispevek od Noča. Pri drugem načinu me je zmotilo to, da osem dni po odstranitvi matice, podre vse matičnike razen enega. Praviloma, bi moral po sedmih dneh podrti vse pokrite matičnike in pustiti tiste odkrite. Tako se prepričaš, da je bila ličinka, od samega začetka krmljena kot bodoča matica.

Sprašujem pa se, če se v praksi to pozna pri kvaliteti matic?

AKS
PrispevkovCOLON 222
PridruženCOLON Pe Maj 01, 2015 1:01 am

OdgovorCOLON # 70036Odgovor AKS
So Maj 07, 2016 10:16 pm

danes sem pri sebi pogledal situacijo, kako je z družino, ki sem jo ločil na dva dela.
22.4. sem si v dnevnik zapisal tole:
v panju je bilo več matičnikov, zato sem izvedel ukrep prestavitve dveh satov z zalego in staro matico. Dodal sem 4 sate s hrano in C.p. in en delni zgrajeni sat.
podrl večino matičnikov.

27.4 : ponovno podrl matičnike

3.5. : ponovno podrl matičnike , pustil le enega

tri dni nazaj, ko sem pustil samo en matičnik, ostale pa sem, dal v vedrce, da sem jih malo opazoval, se je potem na soncu zunaj panja izlegla ena matica :D :D . Po tem sem vedel, da se bo slej kot prej tudi iz matičnika, ki sem ga še pustil.

Danes sem pogledal v panj, in matice ni več v matičniku . Našel me pa je nisem, ker nisem hotel preveč šariti po panju.
Po teoriji, bi torej morala v teh dneh na praho. Ker novih matičnikov nisem videl, predvidevam da so v zadnji fazi, da družina zafunkcionira z novo matico.

V plodišču je še nekaj stare zalege, pa me zanima ali je smiselno, to zalego prevesiti v medišče, da bo nova matica začela čim prej zalegati.

Ali drži, nova matica ne začne z zaleganjem prej, kot da se poleže vsa stara zalega še od prejšnje matice. Ali to velja, do čisto zadnje čebele, ali jih je lahko še kaj?

Ali je bolje, da jih v tej fazi sedaj kakšnih 10 dni pustim pri miru ?

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
PridruženCOLON Sr Feb 26, 2014 9:06 pm
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 70037Odgovor papagaj93
So Maj 07, 2016 11:10 pm

Jaz bi jih pustil še kakšnih 10 dni na miru. Nisem pa do zdaj pomislil, da bi prevešal zato da bi začela matica prej zalegati (lahko kdo pove o tem kaj več?). Sicer pa načeloma čisto do zadnje čebele ne čaka, ampak večino pa ja..odvisno..

Sam naprimer čakam tri panje že od 26.5 da gredo na praho pa še niso šle...

LP

AKS
PrispevkovCOLON 222

OdgovorCOLON # 70038Odgovor AKS
Ne Maj 08, 2016 7:55 am

verjetno si mislil 26.4.

kako pa veš da še niso šle na praho, je še kakšen drug indikator, kot nova zalega.
npr. kakšno posebno obnašanje na bradi.....

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70039Odgovor boriss
Ne Maj 08, 2016 8:39 am

A se ti ne zdi da čisto preveč brskaš po panjih? Načeloma prav vsak pregled uniči 5 % matic - pri začetnikih pa še veliko več.

AKS
PrispevkovCOLON 222

OdgovorCOLON # 70040Odgovor AKS
Ne Maj 08, 2016 10:44 am

:oops: vem ja da ni najboljš

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 70041Odgovor papagaj93
Ne Maj 08, 2016 12:28 pm

Da malo sem se zatipkal, mislil sem 26.4.

No da niso šle na praho lahko potegnem črto po teh dejstvih.

Matica je še majhna, kratka koničasta, ne lepa podolgovata.
Izjemno bega po satju, ni mirna, večinoma je ob robu satja ter še raje na steni panja.
In nazadnje sploh ni zalege.

Ko gre na praho se pa vse spremeni, matica se podaljša, postane mirna ter se zadržuje bolj na satju kot pri robu, ter seveda začne zalegati. Bo pa najbrž vsak čas se kaj premaknilo ker čebele nosijo med v venec, tudi to je dober znak da matica ima nekaj v planu :) če matica nima stvari pod kontrolo pa je med nabiran brez oblikovanja venca ki bo obkrožal zalego.

LP

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70042Odgovor boriss
Ne Maj 08, 2016 1:20 pm

Moram priznati da jaz se nikoli nisem gledal kakšna je mkada matica teden po valjenju. V bistvu je to čas ko jo najhitreje izgubiš. In lih prevec bogat nisem da bi jih izgubljal za nepotrebne informacije.

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 70043Odgovor papagaj93
Ne Maj 08, 2016 7:45 pm

Vsak po svoje, vsak upa da pravilno. Tudi jaz ne ravno brskam po panjih ko je matica mlada. Ampak se pa zgodi da kar noče in noče na praho, potem ni zalege itd. Pa jo včasih poiščem, da ne po nepotrebnem združujem z narejencem ali dodajam novo matico. V tem primeru mi zelo prav pride če vem kaj iščem..

LP

AKS
PrispevkovCOLON 222

OdgovorCOLON # 70044Odgovor AKS
Ne Maj 08, 2016 8:54 pm

je pa treba tudi vedet, da če maš dva panja, si seveda narediš delo in skrbi, pa te zanima vse kar se dogaja. Več kot maš panjev, manj imaš cajta in manj kompiciraš, pa tudi se ne sekiraš če v kateri družini kaj ne gre kot bi moralo......

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 70045Odgovor papagaj93
Ne Maj 08, 2016 9:24 pm

Točno tako! Mislim da tisti ki smo začeli s hobi čebelarstvom, jaz osebno dva panja, vemo kako je to ko si cisti začetbik in si delaš sive lase zaradi vsake nepravilnosti ki jo zaslediš. Ko se enkrat približas številki trideset vidis kakšne bedarije si počel, pa ti vseeno ni žal ker si se veliko naučil. Vsaj jaz gledam na to tako!

Spet verjamem da ko imas 100+ panjev je popolnoma deugi način dela kot ko jih imaš 30...nekaj se pa moramo zavedati, čebela je vedno enaka!

LP

MarS
PrispevkovCOLON 93
PridruženCOLON Po Dec 03, 2012 3:32 pm
KrajCOLON Laško

OdgovorCOLON # 70081Odgovor MarS
Sr Maj 11, 2016 7:25 am

Pri pregledu 5. 5. sem našel eno družino z rojevimi matičniki - že zaprtimi. Umaknil sem matico z nekaj zalege in hrane ter pustil na istem stojišču, v osnovni družini pa podrl vse matičnike razen enega. Včeraj (10.5.) sem pogledal osnovno družino; rojev matičnik je bil lepo odprt, poderem še matičnike, ki so jih v teh dneh potegnile iz zaleženih celic. Ker je na tej višini (800 m) polno cvetelo sadno drevje in travniki so mi v teh dneh dobro naložile medišče (LR 2/3), nekaj satov so tudi že pokrile.
V drugi družini, ki pa pred 5-imi dnevi ni bilo rojilnega razpoloženja, pa sem omejil matico na eno 2/3 LR naklado. Ugotavljam, da tudi ta družina ni imela nič manj donosa, kot družina, ki sem ji moral odvzeti matico.

Moje vprašanje pa glasi:
V prvi družini je še malenkost nepokrite zalege stare 5-8 dni. Ali lahko čebele tudi iz teh žerk potegnejo matičnike in lahko zato mlada neoplojena matica zroji? Če je tak scenarij mogoč, potem bi bilo bolje, da sem preostale matičnike potrgal nekaj dni kasneje, da čim manj dregam po panju.
Po koliko dneh v takšnih primerih, kot sem ga opisal, potrgate preostale matičnike?
LP

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 72503Odgovor levstek008
Sr Maj 17, 2017 1:08 pm

matr, še tisto malo panjev na katere sem raćunal da ne bodo izrojili....so se odločili da gredo na roj.... čebele v 3-4 plodiščnih nakladah, medi glih toliko da se jim ne da nosit v medišče....

Zaenkrat jih razmetavam do onemoglosti (vsaka naklada na svojo podnico, na originalno mesto pa naklada z malo zalege in enim matičnjakom da se une pašne imajo kam vrnt), ko bo, če bo kaj paše pa to vse skupaj z dvomatičnimi "forami" združit nazaj. Ni druge.....
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

spaceair
PrispevkovCOLON 87
PridruženCOLON Če Maj 21, 2015 8:06 pm

OdgovorCOLON # 72539Odgovor spaceair
Po Maj 29, 2017 8:58 am

Tole včasih ne zastopim z AŽ ,,
tebi rojijo v treh nakladah,AŽ pa ima eno plodišče..kaj te delajo tam notri lol?

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 72540Odgovor levstek008
Po Maj 29, 2017 9:34 am

spaceair napisal/-aCOLON
tebi rojijo v treh nakladah,AŽ pa ima eno plodišče..kaj te delajo tam notri lol?
Tud jaz včasih ne razumem....

Skratka "preveč" čebel glede na pašo....in po rojijo.....Če bi bila spodobna paša kot je bila lani...ni bilo problemov. Letos so čebele imele silovit razvoj...pametne paše pa ni bilo.

ps. pr men ni pomanjkanja prostora in utesnjenost čebel vzrok za rojenje...

Lp Matej

strickorle-Jani
PrispevkovCOLON 217
PridruženCOLON To Dec 09, 2008 10:51 pm
KrajCOLON Rute nad Vel.laąami

OdgovorCOLON # 72541Odgovor strickorle-Jani
Po Maj 29, 2017 10:29 am

spaceair napisal/-aCOLON
,,obstajajo tudi AŽ nakladni panji in človek ima lahko 3 AŽ naklade,obstajajo pa tudi 3-etažni AŽ panji,ma ker je reč o nakladah, menim,da velja prva razlaga,,
Kar cebelica nam da,to pozivi nas in okrepca

spaceair
PrispevkovCOLON 87
PridruženCOLON Če Maj 21, 2015 8:06 pm

OdgovorCOLON # 72545Odgovor spaceair
Po Maj 29, 2017 3:13 pm

levstek008 napisal/-aCOLON
Po Maj 29, 2017 9:34 am
spaceair napisal/-aCOLON
Tud jaz včasih ne razumem....

Skratka "preveč" čebel glede na pašo....in po rojijo.....Če bi bila spodobna paša kot je bila lani...ni bilo problemov. Letos so čebele imele silovit razvoj...pametne paše pa ni bilo.

ps. pr men ni pomanjkanja prostora in utesnjenost čebel vzrok za rojenje...
Meni se je tudi zdelo čudno zakaj na roj če imajo dovolj prostora.
Bomo videli kako bo lipa in kostanj sicer zdaj ne bo več takšnega razvoja.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 72547Odgovor Fizikalec
Po Maj 29, 2017 3:17 pm

Napaka je storjena prej zato so povlekle na roj, lačne čebele NE rojijo torej je že ravno toliko medilo, da so pretvorile vse v zalego. Oskrba družin je bila napačna zato so šle na roj. Meni od 300 pa nekaj panjev še noben ni izrojil, kakšen mrbit bo ampak se zarad tega sploh ne sekiram. Prostor z rojenjem nima lih dosti skupnega, čebele lahko daš v omaro pa bodo zrojile, če jih ne oskrbiš pravilno.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 72548Odgovor levstek008
Po Maj 29, 2017 4:58 pm

Fizikalec napisal/-aCOLON
Po Maj 29, 2017 3:17 pm
Napaka je storjena prej zato so povlekle na roj, lačne čebele NE rojijo torej je že ravno toliko medilo, da so pretvorile vse v zalego. Oskrba družin je bila napačna zato so šle na roj. Meni od 300 pa nekaj panjev še noben ni izrojil, kakšen mrbit bo ampak se zarad tega sploh ne sekiram. Prostor z rojenjem nima lih dosti skupnega, čebele lahko daš v omaro pa bodo zrojile, če jih ne oskrbiš pravilno.

in kje je bila po tvoje narejena napaka??

Lp Matej

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 72551Odgovor Fizikalec
Po Maj 29, 2017 8:53 pm

hja kako pa naj jaz vem kaj si ti delal, kdaj, kakšne so razmere itd...nemogoče ugibat samo roji so posledica NAPAKE ČEBELARJA

Miško333
PrispevkovCOLON 112
PridruženCOLON Če Feb 18, 2016 9:49 am

OdgovorCOLON # 72553Odgovor Miško333
To Maj 30, 2017 4:06 am

Z vsem velikim spoštovanjem gospodje čebelarji, vendar so " roji še vedno edini naravni način nadaljevanja vrste pri čebelah" in nikakor ne napaka čebelarja. Brez naravnega rojilnega nagona ni kranjice in verjetno tudi večine drugih čebel na svetu ne! Nič slabšega čebeli ne moremo kot čebelarji storiti kot jo začeti obravnavati kot živ strojček za ustvarjanje produktov, ki jih bomo prodali. Če je to večinsko mnenje slovenskih čebelarjev, potem takoj prenehajte s kampanjo o razglasitvi svetovnega dne čebel, ker tudi svetovnega dne multipraktikov ali kavnih mličkov ni!
Pa brez zamere in lep pozdrav!

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 72557Odgovor Odisej
To Maj 30, 2017 3:16 pm

Se pridružujem tvojemu mnenju, Miško33.

Žal je večinsko mnenje, da je roj napaka čebelarja. Danes velja za sramotno, če čebele rojijo. Ljubi Bog !
Še strokovnjak V. Avguštin je pred kratkim napisal na spletnih straneh ČZS enako. Najprej sicer zatrdi, da je "roj popoln naraven začetek nove čebelje družine", nato pa na vse skupaj pogleda v luči denarja (medu) in pove: "Naloga naprednega čebelarja je, da si na več načinov prizadeva, da mu družine ne izrojijo."
Kakšno nepoznavanje življenja čebel in še bolj nepoznavanje posledic ukrepov za preprečevanje rojenja. Posebej na zdravje in vitalnost družin.

Še ne tako daleč nazaj v začetku slo. čebelarjenja pa je veljalo ravno nasprotno: prvi roj je bil čebelarju v ponos. Takrat so imeli ljudje nekaj več zdrave kmečke pameti, potem pa so se začeli svetiti cekini in zdaj je, kakor je.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov