Temperaturni obrat / zalega

tehnologija čebelarjenja, prevažanje čebel

ModeratorCOLON volk

BUTTON_POST_REPLY
AKS
PrispevkovCOLON 222
PridruženCOLON Pe Maj 01, 2015 1:01 am

Temperaturni obrat / zalega

OdgovorCOLON # 68582Odgovor AKS
To Nov 17, 2015 2:44 am

mene pa zanima sledeče: na temo varoa 2015 ste nekateri pisali o obilnem zaleganju v Novembru. Kaj lahko pričakujemo v primeru vremenskega scenarija, kot se kaže za prihodnji teden, ko naj bi celo snežilo in temperature krepko padle.
Bodo čebele v zimski gruči uspele temperirati večjo količino mlade zalege. Za manjše število vem da zmorejo, kaj pa, ko je tega preveč in če ne pride do izleganja oz. se prehladijo ?

Sem popolni začetnik, zato si bom dovolil vprašat tudi tole. Glede na dejstvo, da imamo zadnje 3-4 tedne zelo toplo jesen, ali bi lahko podrli uveljavljena pravila o tem, da naj bi pustili čebele pri miru in npr. fizično odstranili odprto in pokrito zalego?
Razmišljam povsem neobremenjeno , kaj pa sedaj ko se narava ni držala standardov, ki veljajo za jesensko obdobje in je posledično vplivala na povečano zaleganje? AIi to pomeni, da tudi mi ne smemo odpirati panjev in posegati v njih, ker tega pač ni v učbenikih, priročnikih, navodilih,......?

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

Re: Temperaturni obrat / zalega

OdgovorCOLON # 68583Odgovor levstek008
To Nov 17, 2015 1:46 pm

Se bojim da me ne boš razumel....ma pusti stvarem svojo pot.

npr. ko sem bil še vajenc, sem razmišljal (tako kot ti), da bi panje pred strupeno kraško burjo pozimi preselil u klet, u eno zavetje... da jih treba pokrit....

.......sedaj?? jih pustim kamor so...še več, vso zimo gledajo čez podnico na prosto............
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

grozni
PrispevkovCOLON 49
PridruženCOLON So Okt 01, 2011 8:24 pm
KrajCOLON Prebold

OdgovorCOLON # 68584Odgovor grozni
To Nov 17, 2015 2:30 pm

Verjetno je bila v vsej čebelji zgodovini že tudi kakšna takšna zima in so jo očitno "pregurale".
Sam v jeseni niti ne urejam gnezda, niti kako drugače posegam v panj (razen sublimacije OK). Same najbolje vedo, kam nanosit hrano in kje oblikovat gručo. Dam jim samo dovolj prostora (satja) in dovolj hrane. Ostalo naj porihtajo same...

Lp.

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

OdgovorCOLON # 68585Odgovor cebelrcek
To Nov 17, 2015 9:46 pm

Nihče še ni odgovoril na tvoja vprašanja, zato bom skušal jaz, ravno tako začetnik :D

V praksi zalege letos (baje) ni bistveno več, kot prejšnja leta. Spomnim, da smo imeli pred to otoplitvijo mrzlo vremo. Začetek oktobra je bil denimo zelo mrzel. Po mojem (skromnem) vedenju pa matica ne zalega glih kakor "zapiha". Tempo zaleganja se (po teoriji) od poletnega solsticija začne manjšati in dvomim, da jo toplo vreme v novembru lahko tako spodbudi, da bi zalegla več kot so čebele sposobne ogrevati. Sicer pa se zaradi nižje temperature gnezda pojavi poapnela zalega (prosim, da kdo našteje še ostale posledice).

Zdi se mi razumljivo, da se zaradi malenkostno nižje temperature čebele izvalijo kakšen dan pozneje (o tem je pisal volk v temi Varoja 2015).

Pravilo, da se v jeseni pusti čebele (čim bolj) primeru, se mi zdi pametno, saj pri čebelah ta čas ni oz. ne bi smelo biti dela. Posledično so pregledi nesmiselni (izjema so ropane in sumljive družine!).

Odstranitev zadnje pokrite zalege mnogi priporočajo (manj je tistih ki to dejansko delajo 8) ), zaradi tega ker se večina varoje (menda vedno?) nahaja v pokriti zalegi. Odkrite zalege naj ne bi bilo več, takrat ko odstranjujemo pokrito zalego. Torej, čebele, ki se bodo zadnje izvalile naj bi bile vse invalidne. Kljub temu, se mi zdi omenjen ukrep nepotreben. Sam bi to storil le v primeru, da bi polovico družine že pokapal z oksalno kislino, potem pa naletel na pokrito zalego. Če tretiraš dovolj pozno, se to ne bi smelo zgoditi.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 68586Odgovor volk
Sr Nov 18, 2015 5:26 pm

Danes sem v beli krajini pregledal par druzin, ena tretjina je imela zalego, tudi za cel sat pokrite zalege, dve tretjini pa so ze brez zalege, kljub nosenju cvetnega prahu. Cebele bolj poznajo vreme kakor mi.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

kseb
PrispevkovCOLON 70
PridruženCOLON Ne Maj 04, 2014 9:20 pm

OdgovorCOLON # 68587Odgovor kseb
Če Nov 19, 2015 7:34 am

Ravno včeraj sem bil na praktičnem prikazu različnih načinov zatiranja varoje z oksalno kislino.
Razmišljam: če je bila zalega v panjih je bilo zatiranje prezgodnje.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 68588Odgovor boriss
Če Nov 19, 2015 7:46 am

Jaz tu še najbolj volku verjamem.

Gregor T.
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Pe Jan 26, 2007 7:50 pm
KrajCOLON Mirna

OdgovorCOLON # 68590Odgovor Gregor T.
Pe Nov 20, 2015 10:16 pm

Jaz se pogledal eno močno družino z letošnjo matico pred 2 dnevoma. Imela je za pol dlani pokrite zalege na dveh satih.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov