obnašanje čebel v panju

tehnologija čebelarjenja, prevažanje čebel

ModeratorCOLON volk

panj
PrispevkovCOLON 129
PridruženCOLON Po Jul 28, 2014 2:24 pm
KrajCOLON KODRETI

obnašanje čebel v panju

OdgovorCOLON # 68430Odgovor panj
So Okt 17, 2015 3:45 pm

včeraj ko sem prišel do čebelnjaka sem opazil da se pri enem panju začenja rop (moram povedati da so bile čebele nafutrane že 14 dni nazaj) takoj sem zmanjšal na eno čebelo ,ker zvečer še kar niso nehale sem jih danes zjutraj vse zaprl pri odpiranju loput od na zadnjih vratih so bile čebele normalno mirne ,popoldne pa sem iz enega panja slišal direndaj pogledam in vidim da čebele zadaj tekajo sem ter tja kot pri ropu ćeprav so bile zjutraj mirne sprašujem kaj se dogaja v tem panju čebele imam še vedno zaprte ker rker so še vedno roparice okoli pa še to koliko ćasa jih imam lahko zaprte v pitalnike sem jim dal vodo.
panj

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

Re: obnašanje čebel v panju

OdgovorCOLON # 68431Odgovor boriss
So Okt 17, 2015 4:46 pm

V tem panju ni ničesar več . Po panju letajo roparice - odpreš panj jih vržeš ven in pobereš satje. ČE je pa slučajno ostalo kaj čebel od družine jih pa vidiš v zimski gruči - definitivno to nau prezimilo - in lahko je polno varoje (prav tako ostali panji)

panj
PrispevkovCOLON 129
KrajCOLON KODRETI

OdgovorCOLON # 68432Odgovor panj
So Okt 17, 2015 4:57 pm

ta panj sploh ni bil napaden od roparic bil je drugi in zjutraj je bil popolnoma miren.
panj

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 68433Odgovor boriss
So Okt 17, 2015 5:01 pm

Ja poj pa ne (res ne vem zakaj sprašuješ na forumu nekaj kar boš itak moral odpreti in pregledati?)

Tu itak lahko samo ugibam - no ja temu panju nekaj hudo fali!

panj
PrispevkovCOLON 129
KrajCOLON KODRETI

OdgovorCOLON # 68434Odgovor panj
So Okt 17, 2015 5:03 pm

jutri ga bom odprl pa bom videl kaj se dogaja upam da ne najslabša varjanta.
panj

ana2
PrispevkovCOLON 211
PridruženCOLON So Mar 31, 2012 9:42 pm
KrajCOLON Krška vas

OdgovorCOLON # 68435Odgovor ana2
So Okt 17, 2015 9:27 pm

Videt bo zelo pametno, pa bom vseeno napisal.
A nihče več ne zaupa lokalcem in najprej vpraša, oziroma v takšnem primeru, leti po zaupanja vrednega lokalca ga pripelje na lokacijo in skupaj nekaj ukreneta ? Ker v takšnm primeru gre za ure ne za dneve.

Mogoče se pa človek ne sekira za eno družino, ki bo verjetno šla. Če bo šla samo ena bo še v redu.
Zdaj me bistveno manj srbi. :roll:
Enkrat je potrebno zaèeti.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 68436Odgovor boriss
So Okt 17, 2015 9:43 pm

Sedaj je itak že vseeno. Ropi po vasi so se več ali manj končali- vse se odvija v okviru enega čebelnjaka.

AKS
PrispevkovCOLON 222
PridruženCOLON Pe Maj 01, 2015 1:01 am

OdgovorCOLON # 68437Odgovor AKS
Ne Okt 18, 2015 8:31 pm

Jaz bi pa vprašal kakšne so indikacije ropa?
Kako naj ga kot začetnik prepoznam?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 68439Odgovor boriss
Ne Okt 18, 2015 9:26 pm

ponavadi določen panj leta veliko preveč in koljejo se pred panjem - vsaj v začetku. V kasnejših fazah pa čebele itak ponorijo - takoj veš da je vse narobe.

Sedaj pa je rop težko opaziti ker letajo premalo ur na dan.

ana2
PrispevkovCOLON 211
PridruženCOLON So Mar 31, 2012 9:42 pm
KrajCOLON Krška vas

OdgovorCOLON # 68440Odgovor ana2
Po Okt 19, 2015 2:48 pm

Kot ti je že Boris napisal, dodajam še: med ropom je naletna deska mastna in nastlana s koščki voščenih pokrovčkov. Če imaš možnost pogledati na podnico panja, predvsem pa si to počel že prej (ker nekatere družine so bolj nagnjene k čiščenju podnice druge pa manj, v povprečju ima normalna družina kar čisto podnico) potem že kar v začetku ropa vidiš, da je podnica nasmetena z ostanki pokrovčkov in mrtvicami. V panju pa je precejšen nemir.
Ko so se mi lani spravile (verjetno moje, se pravi sosednje družine) ropat eno močnejših družin, ni pomagal nobeden trik (splošno veljavni nasveti), temveč sem jih po nekaj poskusih reševanja (tednu dni odpiranja in zapiranja žrela) moral preseliti na drugo lokacijo.

Še enkrat poudarjam, v primeru suma na rop dirkajte k lokalnemu čebelarju, oziroma k nekomu, ki mu zaupate in si stvar oglejta od blizu.
Enkrat je potrebno zaèeti.

panj
PrispevkovCOLON 129
KrajCOLON KODRETI

OdgovorCOLON # 68441Odgovor panj
Po Okt 19, 2015 3:34 pm

Hvala za nasvet sedaj ko je deževno in hladno se je ropanje prenehalo in upam da bo tako tudi ostalo ker so družine še vedno močne izgleda,da sem jih še pravočasno priprl na eno čebelo.
panj

grozni
PrispevkovCOLON 49
PridruženCOLON So Okt 01, 2011 8:24 pm
KrajCOLON Prebold

OdgovorCOLON # 68442Odgovor grozni
Po Okt 19, 2015 4:11 pm

Včeraj so bile moje "vse" zunaj, norele okoli čebeljnjaka, po zraku in izletavale in vletavale v panj. Ropa, oz. pretepanja nisem opazil. Ko je šlo sonce za oblak, se je vse umirilo. Pomoje je šla ven izležena generacija od prejšnjega tedna, ko niso mogle it ven zaradi vremena...

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

OdgovorCOLON # 68447Odgovor cebelrcek
Pe Okt 23, 2015 8:58 pm

Danes sem pri nekaterih panjih opazil povečano aktivnost. Najprej sem mislil, da se čebele "prašijo", saj je bilo sončen in topel dan. Ko sem pogledal bližje sem videl, da se tam pa tam nekaj čebel kolje. Vsa žrela sem zoožal iz 2 cm na takšno odprtino, da gre skoznjo le po ena čebela na enkrat. Ko sem se čez čas vrnil je bilo pred čebelnjakom še bolj živahno.

Odločil sem se zapreti vsa žrela. Proti večeru sem odprl panje. Pričakoval sem veliko mrtvih čebel pred čebelnjakom, našel pa sem jih manj kot 30.

Pričakujem, da bo čez 10 dni že mrzlo in čebele ne bodo (več) letale, vendar kako ravnati do takrat?

Prosim za nasvete.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 68448Odgovor levstek008
Pe Okt 23, 2015 9:08 pm

Če maš slabe družine ti jo bodo zropale tako al drugače. Le zdravo (pa ni potreba da je ne vem koliko močna) družino ne bodo ropale.
Nimaš kaj več kaj dosti za delat....je kar je.
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

JANEZ625
PrispevkovCOLON 14
PridruženCOLON Ne Sep 06, 2015 7:16 pm

OdgovorCOLON # 68449Odgovor JANEZ625
So Okt 24, 2015 9:05 am

Če je matica mlada in oddaja dosti feromona ne bo ropa, pa četudi je družina samo v 5 satarju.
Vse je odvisno od kvalitetne matice, slabiča pa uničit. To je naravna selekcija

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 68450Odgovor levstek008
So Okt 24, 2015 9:56 am

JANEZ625 napisal/-aCOLONČe je matica mlada in oddaja dosti feromona ne bo ropa, pa četudi je družina samo v 5 satarju.
Vse je odvisno od kvalitetne matice, slabiča pa uničit. To je naravna selekcija

Brez dvoma je mlada matica en del "obrambe", ma če imaš družino načeto od varoje, poapnele....bo tudi ta navkljub mladi matici padla.
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

AKS
PrispevkovCOLON 222

OdgovorCOLON # 68451Odgovor AKS
So Okt 24, 2015 3:30 pm

danes pa sem tudi v praksi videl kako izgleda rop.
Okoli žrela je bilo precej živahno, po mnożini čebel je izgledalo je kot bi bila pomladanska paša na vrhuncu, ko pa sem pogledal bližje, sem videl prerivanje-napadanje čebel...

Zožal sem na eno čebelo in v 5 min. se je zadeva umirila.
Je pa zanimivo videt, kako pridejo po 3 stražarke na eno vsiljivko in ko vidi, da ne bo šlo , enostavno odleti.

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 68452Odgovor cebelrcek
So Okt 24, 2015 7:44 pm

Aha ...
Kljub temu me zanima, če lahko zapiram panje ki so ropani in tiste, ki ropajo? Jasno mi je, da rop škodi vsem družinam (tako tistim, ki ropajo, kot napadenim), zato bi rad storil vse kar je v moji moči.

Kako bo torej vplivalo zapiranje žrel močnim družinam?

MaMe
PrispevkovCOLON 484
PridruženCOLON Sr Jun 03, 2009 1:01 pm

OdgovorCOLON # 68453Odgovor MaMe
So Okt 24, 2015 9:09 pm

Naredi uslugo ostalim in nehaj čebelarit :prst

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 68454Odgovor cebelrcek
So Okt 24, 2015 9:37 pm

To je bilo pa nesramno!

Visko
PrispevkovCOLON 30
PridruženCOLON Pe Apr 30, 2004 11:16 am
KrajCOLON Trbovlje

OdgovorCOLON # 68455Odgovor Visko
So Okt 24, 2015 9:58 pm

Če enkrat začnejo ropar,jih ne ustavi nič,pa lahk ožaš žrelo na pol čebele.Družina,ki ni sposobna obraniti povsem odprtega žrela je zanič in se je škoda z njo ubadati.

AKS
PrispevkovCOLON 222

OdgovorCOLON # 68457Odgovor AKS
Ne Okt 25, 2015 4:02 pm

verjetno kar drži tole , ker v sosednjem panju pa je bilo vse mirno (videti normalno) , ker bi pričakoval, da bi tudi tam napadalke vsaj poskušale, ker je pol metra stran.
v napadenem panju imam dve leti staro matico medtem, ko imam v nenapadenem letošnjo (kupljeno), ki sem jo letos dodal v Juliju.

pa tudi v napadenem je bilo bistveno več odpada varoe.

kakorkoli, če mi bo slabša družina slučajno prezimila, bom vsekakor naslednje leto čim prej zamenjal matico.

glede tona določenih komentarjev pa mogoče res lahko malo v bolj blagi obliki, kdo naj preneha čebelarit ..... in kakšno uslugo bo komu s tem naredil.......

Če ste vsi, ki imate dovolj izkušenj prešli začetno obdobje brez podobnih vprašanj, potem vsa čast vam in vašim mentorjem, okolici v kateri čebelarite,....

MaMe
PrispevkovCOLON 484

OdgovorCOLON # 68458Odgovor MaMe
Ne Okt 25, 2015 8:27 pm

No pa si sam odgovoril. Pojdi do bližnjega čebelarja ki je kolikor toliko razgledan in ima izkušnje pa boste na mestu našli rešitev.
Filozofiranje preko neta je pogosto zelo težko saj vsak malo drugače vidi situacijo, še posebej začetniki.

Zakaj me pa toliko moti... Lani si bile izgube čebel v naših koncih ogromne. Pa si rečem, da bo pa zdaj eno leto mir. No letos imamo pa hudo gnilobo in ponovno ogromno varoje. To se NE SME DOGAJATI in se ne dogaja zaradi čebelarjev ki so vsaj kolikor toliko dosledni...

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 68459Odgovor cebelrcek
Ne Okt 25, 2015 9:02 pm

Mame, sem začetnik, imam 20 panjev, trije so kritični. Ko sem opazil, da so postali šibki sem najprej pregledal zalego, ki je - hvala Bogu - zdrava. Takoj za tem sem tretiral varojo in hitro videl razlog za ošibitev. Iz omenjenih treh panjev sta dve matici letošnji, ena pa lanska (vsaj tako je dejal prodajalec čebeljih družin).

Vem, da spadam, v kategorijo čebelarjev, ki so kot praviš kolikor toliko dosledni! Tisti, ki to niso najbrž (žal) ne berejo tega foruma in nasploh premalo berejo - ker mislijo da vse znajo.

Res, da se da forumu tudi filozofirat, in res je, da se da iz njega marsikaj naučiti. Zavedaj se, da niso vsi čebelarji pripravljeni pomagati - na forumu pa naj bi bili vsi takšni oz. vsaj aktivni člani so navadno tisti čebelarji, ki z veseljem priskočijo na pomoč. To, da forum ne more nadomestiti praktikanstva je druga zgodba ... Meni je forum v veliko pomoč in hvaležen sem vsem članom, ki pomagajo!

Kakorkoli ... prosim, da se držiš pravil foruma!
boriss napisal/-aCOLONPrvo pravilo je da se na tem forumu NIKOLI NIKOGAR več ne ŽALI.

MaMe
PrispevkovCOLON 484

OdgovorCOLON # 68460Odgovor MaMe
Po Okt 26, 2015 7:12 pm

Tukaj že dolgo ni več znanja...

kseb
PrispevkovCOLON 70
PridruženCOLON Ne Maj 04, 2014 9:20 pm

OdgovorCOLON # 68461Odgovor kseb
To Okt 27, 2015 7:25 am

MaMe napisal/-aCOLONTukaj že dolgo ni več znanja...
To ne drži. Zelo veliko ga je, samo vprašati je potrebno.
Jaz sem začetnik in sem tukaj našel veliko uporabnih informacij. Če me kaj zanima vprašam in dobim še druge poglede na stvar. Odločim se na koncu itak sam. Mogoče gre tukaj za informacije, ki so bolj izkušenim čebelarjem znane, vendar so zame zelo pomembne in mi pomagajo, da lažje rešim svoje težave.

Po drugi strani je pa dejstvo, da vsega ne moreš dobiti serviranega na pladnju. Nihče ne bo povedal vseh fint, mogoče le nekaj od njih. In če ti jih pove le nekaj je bolje, kot pa da moraš vse stestirati in ugotoviti sam.

Lep pozdrav

JANEZ625
PrispevkovCOLON 14
PridruženCOLON Ne Sep 06, 2015 7:16 pm

OdgovorCOLON # 68466Odgovor JANEZ625
So Okt 31, 2015 4:27 pm

Tisto družino, ki se pusti ropat izprazni. Odpri žrelo na široko in zadnja vratca in okno v čebelnjaku, da roparice letijo skoz.
Tako se rop ne bo razširil na druge panje. V 20 minutah bo vse mirno.

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 68470Odgovor cebelrcek
So Okt 31, 2015 6:36 pm

Hvala za nasvet, JANEZ625.

Sicer sem se odločil, za zapiranje žrel. Spomladi bom videl, ali se je splačalo s tem ukvarjati :-)

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 68471Odgovor Fizikalec
So Okt 31, 2015 6:47 pm

Če ropajo samo eno je to sprejemljivo, če silijo na več potem je težava z varojo...

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 68504Odgovor boriss
Ne Nov 01, 2015 8:15 pm

MaMe napisal/-aCOLONTukaj že dolgo ni več znanja...
Načeloma ti praviš da midva za Danilom nimava pojma? In v istem stavku praviš da je drugje več znanja?

No prav TEBI nam nikoli več nič odgovoril - si padel na črno listo!

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 2 in 0 gostov