Kako pripraviti cebele an ajdovo pašo

tehnologija čebelarjenja, prevažanje čebel

ModeratorCOLON volk

BUTTON_POST_REPLY
Drejva
PrispevkovCOLON 668
PridruženCOLON To Okt 02, 2012 8:02 am

Kako pripraviti cebele an ajdovo pašo

OdgovorCOLON # 65985Odgovor Drejva
Če Jul 17, 2014 12:18 pm

Glede na to, da ajda zacveti v 3-4 tednih nimam kaj čakati, sejana bo danes/jutri.

Peljati nameravam 4 GJ panje, enega dvomaticnega (ker imam 9 naklad) in tri normalne.

Moj paln je sledeči:
- Spraviti varozo pod nadzor v tem casu (medisce odstranjeno)
- Vzpodbujanje zaleganja
- okrepiti druzine (pokrita zalega je primerna samo še ta teden ali najraje dodam ometene cebel tik pred paso - moznost pokola).
- Premakniti druzine na paso teden dni preden se pasa zacne
- V drugih druzinah pripraviti zimsko zalogo hrane za te druzine in po tocenju druzino preseliti na zimsko zalogo hrane. Ali naj raje masivno nakrmim druzine v septembru, skrbi me glede vremena?

Predvsem me skrbi zadnja tocka, nebi rad zaradi morebitnega meda pokopal 5 druzin.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

Re: Kako pripraviti cebele an ajdovo pašo

OdgovorCOLON # 65988Odgovor Odisej
Če Jul 17, 2014 1:57 pm

Drejva napisal/-aCOLON...
Predvsem me skrbi zadnja tocka, nebi rad zaradi morebitnega meda pokopal 5 druzin.
Tudi meni se ne zdi vredno, Drejva.

Še najbolje bi bilo, če bi vse družine odpeljal tja ob ajdo - ampak ne na pašo za tvoj med, temveč za njihovo zimsko hrano.

No, naredi seveda po svojem vedenju in razmišljanju in naj ti dobro uspe.

oasis
PrispevkovCOLON 364
PridruženCOLON Po Jun 10, 2013 1:42 pm

OdgovorCOLON # 65994Odgovor oasis
Pe Jul 18, 2014 7:57 am

Štorija z ajdo...

Tip postavi ob njivo kjer je bila ajda 4 panje...ajda odcveti panje pospravi domov...pride kmet čigar je bila njiva ajde, ki ga je en sosed čebelar napumpal in se kurči, da za lon bi pa lahko dobil kakšen kozarec meda...čebelar mu pove, da v medišču ni nič in da mu lahko ponudi drug med...v dobri veri tudi sam čebelar ni gledal ali so čebele na ajdi nabrale dovolj sploh za sebe...spomladi so te 4 družine propadle!!!

Vsem, ki si od ajde obetate...v vednost!

Drejva
PrispevkovCOLON 668
PridruženCOLON To Okt 02, 2012 8:02 am

OdgovorCOLON # 65995Odgovor Drejva
Pe Jul 18, 2014 8:19 am

Za te novejse sorte ajde vsi vemo, da niso ziher glede medenja - menda je to povezano z umetnimi gnojili.

Ce je nekdo tako neumen, da ne preveri kaksno je stanje zaloge hrane po vprasljivi pasi na ajdi si skoraj zasluzi vzgojni ukrep. Problem je le, da vzgojnega pokasirajo cebele...

Pa se napisal si, da je vedel, da v mediscu ni nic - zakaj potem za vraga ni preveril zaloge hrane pri cebelah?

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563
PridruženCOLON Po Nov 07, 2005 2:42 pm
KrajCOLON MS, Iľakovci 69

Re: Kako pripraviti cebele an ajdovo pašo

OdgovorCOLON # 72952Odgovor zver
Če Dec 14, 2017 11:42 pm

z ajdo je tako, da bo medila, če bo le vlaga v tleh. Če te vlage ni, bo medila zelo malo zjutraj in to čebele sproti porabijo.

medenje je tudi odvisno od sorte ajde in od gnojenja z dušikom. Če je dušika v tleh preveč, bo ajda zelo bujna ampak bo malo medičine, kot da bi vsa ta energija za tvorbo sladkorja šla v listje, pozneje, ko pa polni zrnje pa itak gre večina energije v zrnje, tudi če medi bo to zelo mali efekt. Rastlina se obnaša racionalno in najprej poskrbi za svoje potomstvo.

Tako na njivi, ki je prebogata z dušikom ne moreš pričakovati medenega izplena, tudi če bo dovolj vlage v tleh.

Moje čebele 24 družin so bile na 230 ha ajde in so nekaj nabrale. Vzel sem jim pa le malo, za lastno rabo, da vidim kako bo preživetje čez zimo na ajdovem medu (resnica je ta, da nisem imel časa točiti).

lp zver
tij se samo fèi

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov