Kako izračunate potrebno količino sladkorja z krmljenje?

tehnologija čebelarjenja, prevažanje čebel

ModeratorCOLON volk

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

Re: Kako izračunate potrebno količino sladkorja z krmljenje?

OdgovorCOLON # 74744Odgovor boriss
Sr Nov 07, 2018 7:57 pm

Če boš futral se ne bo zmanjševalo - pa itak bi morale že nehat. Tok da - več hrane več zalege manj medu.

Jaz ne bi in ne bom krmil. Če bo premalo- marca!

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
PridruženCOLON Sr Feb 26, 2014 9:06 pm
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 74745Odgovor papagaj93
Sr Nov 07, 2018 8:27 pm

Ko sem pisal post sem upal da dobim točno tak odgovor...hvala! Bomo čakal...

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 74746Odgovor volk
Pe Nov 09, 2018 3:30 pm

Jaz imam na primorskem zelo veliko porabo hrane. Konec decembra zacnem z krmljenjem. Drugace jih konec januarja ne bo vec. Itak pa vsako leto zacnem s stimulacijo v januarju. Le tako imam cebele v polni formi v aprilu, ko cveti akacija. Vsaj tako je zadnjih nekaj let. Cesnja marec, akacija beli tretji teden v aprilu. Vaga z stimulacijo letos na akaciji 34 kg, brez stimulacije 17kg.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

davidloka
PrispevkovCOLON 117
PridruženCOLON Če Okt 06, 2016 8:34 am

OdgovorCOLON # 74748Odgovor davidloka
Pe Nov 09, 2018 5:23 pm

Na kaj je treba biti pozoren pri tem krmljenju pozimi, kaj lahko gre narobe?

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 74749Odgovor volk
Pe Nov 09, 2018 6:12 pm

Zame ne obstaja zima. Tudi za čebele ne. Gre za vnos cvetnega prahu. V zadnjem tisočletju se najde celo opise, ko je decembra cvetelo sadno drevje, jabolka so obirali pa aprila.
Glede na vremenske spremembe je tezko odločiti, kaj početi. Sam se odločim za začetek kapilarnega krmljenja takoj z vnosom leskinega cvetnega prahu. Govorim za celinski del Slovenije.
Na obali in ostali primorski je malo drugače. Tam se odločim za krmljenje glede na vremensko napoved ter fazo razvoja rastlin.

Če so nekoč rekli, da pred 20 marcem ni panjev za odpirat, pač to ne velja več. Ker je recimo v letu 2014 cvetenje češnje začelo 10 marca. Moj cilj so pač čebele, ki prehitijo naravo za vsaj 3 tedne.
In glede na trenutno vremensko napoved, se sprašujem, če bo zima sploh prišla. Napoved za 10 dni kaže manjšo ohladitev na povprečno dnevno temperaturo 5 stopinj. šele okoli 18 novembra. Vendar 5 stopinj takrat ne bo ohladitev na povprečje, pač bo še vedno nad.Bolj verjetno je, da bo tja do februarja prijetno jesensko/pomladno, potem zna biti pa huda ohladitev v februarju in marcu. In potem izredno hiter fenološki razvoj . Dejansko zaradi tega začnem januarja stimulirati, sladkor nanosijo v celice med zalego, in ne podhladijo zalege ob mrazu februarja. Če se mraz zgodi. Če se pa ne, potem je pa kot leta 2017, ko je po 10 februarju narava napredovala izredno, no aprila smo pa pozebli....Ampak močne družine kljub pozebi ujamejo pametno točenje.

Pozoren moraš biti, da ne pride do ropa, pa da kapilarno krmljenje ne pomeni polivanja čebel, torej da zaradi napak in smeti v luknjicah ne steče raztopina po čebelah. Ter ne smeš preveč zaliti gnezda z preveliko količino hrane. Moj cilj je, da kapilarno v januarju nadomestim vsaj porabo druzine po hrani. Torej januar dodam 2 kg, februar 3, marca do paše pa po potrebi, vcasih med 2 do 3 kg.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
PridruženCOLON Sr Feb 26, 2014 9:06 pm
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 74750Odgovor papagaj93
Pe Nov 09, 2018 8:30 pm

Jutri če bo toplo pri nas odprem pa mal pogledam...ampak na uč ocenjujem da nekje do novega leta bo... letos je res izredna velika poraba hrane...kokr pravim..vreme :|

Upam da me jutr pozitivno presenetijo...

davidloka
PrispevkovCOLON 117

OdgovorCOLON # 74751Odgovor davidloka
So Nov 10, 2018 7:32 am

volk napisal/-aCOLON
Pe Nov 09, 2018 6:12 pm
Zame ne obstaja zima. Tudi za čebele ne. Gre za vnos cvetnega prahu. V zadnjem tisočletju se najde celo opise, ko je decembra cvetelo sadno drevje, jabolka so obirali pa aprila.
Glede na vremenske spremembe je tezko odločiti, kaj početi. Sam se odločim za začetek kapilarnega krmljenja takoj z vnosom leskinega cvetnega prahu. Govorim za celinski del Slovenije.
Na obali in ostali primorski je malo drugače. Tam se odločim za krmljenje glede na vremensko napoved ter fazo razvoja rastlin.

Če so nekoč rekli, da pred 20 marcem ni panjev za odpirat, pač to ne velja več. Ker je recimo v letu 2014 cvetenje češnje začelo 10 marca. Moj cilj so pač čebele, ki prehitijo naravo za vsaj 3 tedne.
In glede na trenutno vremensko napoved, se sprašujem, če bo zima sploh prišla. Napoved za 10 dni kaže manjšo ohladitev na povprečno dnevno temperaturo 5 stopinj. šele okoli 18 novembra. Vendar 5 stopinj takrat ne bo ohladitev na povprečje, pač bo še vedno nad.Bolj verjetno je, da bo tja do februarja prijetno jesensko/pomladno, potem zna biti pa huda ohladitev v februarju in marcu. In potem izredno hiter fenološki razvoj . Dejansko zaradi tega začnem januarja stimulirati, sladkor nanosijo v celice med zalego, in ne podhladijo zalege ob mrazu februarja. Če se mraz zgodi. Če se pa ne, potem je pa kot leta 2017, ko je po 10 februarju narava napredovala izredno, no aprila smo pa pozebli....Ampak močne družine kljub pozebi ujamejo pametno točenje.

Pozoren moraš biti, da ne pride do ropa, pa da kapilarno krmljenje ne pomeni polivanja čebel, torej da zaradi napak in smeti v luknjicah ne steče raztopina po čebelah. Ter ne smeš preveč zaliti gnezda z preveliko količino hrane. Moj cilj je, da kapilarno v januarju nadomestim vsaj porabo druzine po hrani. Torej januar dodam 2 kg, februar 3, marca do paše pa po potrebi, vcasih med 2 do 3 kg.
Ok, hvala.

davidloka
PrispevkovCOLON 117

OdgovorCOLON # 74752Odgovor davidloka
So Nov 10, 2018 8:56 am

Nekje si napisal, da daš ven matično rešetko, not pa stirodur, ali lahko stirodur dam na matično, tako, da je kozarec na matični, ali je to predaleč od čebel?

janko8
PrispevkovCOLON 350
PridruženCOLON Pe Maj 13, 2016 4:38 pm

OdgovorCOLON # 74807Odgovor janko8
To Feb 26, 2019 2:17 pm

Mater, šele zdaj gledam tole, da je bila poraba hrane velika. Nič kaj dosti se nisem ukvarjal s čebelami pozimi in zdaj vidim, da mi je največja družina umrla od lakote. Hraniti nisem več upal, prestavit par satov od šibkejših sem pa pozabil. Kakšen prizor. Nobenega medu nikjer, polno čebel v satju in na podnici.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 2 in 0 gostov