Matica zletela

tehnologija čebelarjenja, prevažanje čebel

ModeratorCOLON volk

BUTTON_POST_REPLY
miha-
PrispevkovCOLON 9
PridruženCOLON To Mar 11, 2014 9:07 am

Matica zletela

OdgovorCOLON # 65435Odgovor miha-
Sr Jun 18, 2014 9:05 am

Zdravo,

pred kratkim sem imel problem, ker nisem imel v panju nobene nove zalege. Zato sem par dni nazaj vstavil svežo zalego iz enega od drugih panjev, da bi preveril, če je matica še prisotna.

Po pregledu ni bilo videti nobenih zasilnih matičnikov, med drugim pa sem opazil tudi matico:), vendar pa se mi je pripetil drug problem. Matica je iz sata, ki sem ga imel v roki zletela, čakal sem cca 10 min, vendar je ni bilo nazaj.

Kakšna verjetnost je, da se bo matica vrnila v panj?

Hvala!

lp

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 65436Odgovor Odisej
Sr Jun 18, 2014 9:08 am

Gre za staro družino, narejenca, vseljen roj ?

miha-
PrispevkovCOLON 9

OdgovorCOLON # 65440Odgovor miha-
Sr Jun 18, 2014 10:36 am

Ne vem, imam nekako občutek, da je bila preležena matica (ni nič zalegala), vendar matičnikov nisem opazil.

Gregor T.
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Pe Jan 26, 2007 7:50 pm
KrajCOLON Mirna

OdgovorCOLON # 65447Odgovor Gregor T.
Sr Jun 18, 2014 4:22 pm

Po mojih izkušnjah kar velika. Če je mlada in je že bila vsaj enkrat na prahi, bo najdla domov. Sicer pa je možno tudi, da fali panj. Jaz bi pustil pri miru in čakal kaj bo.

JANEZ
PrispevkovCOLON 77
PridruženCOLON Po Apr 05, 2004 9:20 am
KrajCOLON Slovenj Gradec - Legen

OdgovorCOLON # 65453Odgovor JANEZ
Sr Jun 18, 2014 9:01 pm

To je bila nova sprašena matica in po mojih izkušnjah, če ti uide takole je ni več nazaj.
Počakaj kak dan ali dva, pol pa vstavi enodnevno zalego v panj.
Nato čez pol ure vzami tisti sat iz panja in če je matica v panju bo sigurno na tem satu z zalego.
drugače je pa še čas da si vzredijo novo matico.

ian kobal
PrispevkovCOLON 1
PridruženCOLON Sr Jun 18, 2014 9:41 pm

Re: Matica zletela

OdgovorCOLON # 65467Odgovor ian kobal
Če Jun 19, 2014 1:56 pm

miha- napisal/-aCOLONZdravo,

pred kratkim sem imel problem, ker nisem imel v panju nobene nove zalege. Zato sem par dni nazaj vstavil svežo zalego iz enega od drugih panjev, da bi preveril, če je matica še prisotna.

Po pregledu ni bilo videti nobenih zasilnih matičnikov, med drugim pa sem opazil tudi matico:), vendar pa se mi je pripetil drug problem. Matica je iz sata, ki sem ga imel v roki zletela, čakal sem cca 10 min, vendar je ni bilo nazaj.

Kakšna verjetnost je, da se bo matica vrnila v panj?

Hvala!

lp
tudi jaz sem imel tak problem amatica mi je zletela iz sata pribljižno pol ure sem šel v hišo in sem šel pogledat sred čebelnjak in sem jo videl in vjel verjetno se bo vrnila tudi trebi

Drejva
PrispevkovCOLON 668
PridruženCOLON To Okt 02, 2012 8:02 am

OdgovorCOLON # 65488Odgovor Drejva
Pe Jun 20, 2014 12:27 am

Meni je kakšen teden ali dva nazaj prav tako mlada matica, katera še ni zalegala v čebelnjaku pobegnila s sata... potem sva mela malo dirke po čebelnjaku in matica je zmagala ter uspešno pobegnila... ravno ko sem se odločil, da pokličem in naročim matico se je matica pojavila kakšnega pol metra vstran od točke kjer mi je pobegnila... hitro sva se zmenila in uredila situacijo... Matica veselo zalega... jaz pa ji dam mir... :D

Minilo je okrog pol ure morda malo manj preden je prišla nazaj (medtem sem iskal matičnike, ki jih ni bilo nikjer...).

miha-
PrispevkovCOLON 9

OdgovorCOLON # 65491Odgovor miha-
Pe Jun 20, 2014 8:04 am

Drejva napisal/-aCOLONMeni je kakšen teden ali dva nazaj prav tako mlada matica, katera še ni zalegala v čebelnjaku pobegnila s sata... potem sva mela malo dirke po čebelnjaku in matica je zmagala ter uspešno pobegnila... ravno ko sem se odločil, da pokličem in naročim matico se je matica pojavila kakšnega pol metra vstran od točke kjer mi je pobegnila... hitro sva se zmenila in uredila situacijo... Matica veselo zalega... jaz pa ji dam mir... :D

Minilo je okrog pol ure morda malo manj preden je prišla nazaj (medtem sem iskal matičnike, ki jih ni bilo nikjer...).
Dobro, jaz sem čakal 10 min in je nisem nikjer opazil. No upam, da bo vseeno našla nazaj:)

Jutri odprem panj in preverim, kako in kaj;)

Poročam!

yacksy
PrispevkovCOLON 149
PridruženCOLON Po Jul 31, 2006 12:33 pm
KrajCOLON Okolica Smarjeskih Toplic

OdgovorCOLON # 65598Odgovor yacksy
Po Jun 23, 2014 3:49 pm

Meni se je zgodilo podobno prejšnji teden. Bila na rokavici (po mojem še neoplojena) in še predno sem posegel po matičnih kleščah je že ni bilo več. Ne vem kam je zletela, ali v panj ali ven - nisem videl kako mi je ušla. V čebelnjaku je namreč nisem našel.

Ta teden pregledam družino in se nasmejem - že par satov strnjene zalege. Tokrat sem imel srečo.

Se bo treba res naučiti, da se panj z mlado matico ne odpira vsaj 10 dni po tem, ko se matica izleže. Saj o tem je bilo že kar nekaj napisanega - ogromno mladih matic se izgubi na ta način ali se jih stisne, ker neoprašene na polno šibajo po satju.
Shit happens

miha-
PrispevkovCOLON 9

OdgovorCOLON # 65603Odgovor miha-
Po Jun 23, 2014 8:31 pm

Že res, samo jaz nisem sploh vedel, da je prelegla ;) Očitno so matičnjak potegnile kje drugje v panju, ker na satju ni bilo.

Meni še nič ne zalega, upam pa da bo čim prej. Nove matičnike še vedno niso potegnile.

lpm

miha-
PrispevkovCOLON 9

OdgovorCOLON # 65661Odgovor miha-
Pe Jun 27, 2014 9:06 pm

Zivjo,

ponosno sporočam, da je matica začela zalegati ;)

lpm

Drejva
PrispevkovCOLON 668
PridruženCOLON To Okt 02, 2012 8:02 am

OdgovorCOLON # 65681Odgovor Drejva
So Jun 28, 2014 6:57 pm

Juhu ;)

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov