Gradnja satja

tehnologija čebelarjenja, prevažanje čebel

ModeratorCOLON volk

Drejva
PrispevkovCOLON 668
PridruženCOLON To Okt 02, 2012 8:02 am

Gradnja satja

OdgovorCOLON # 65139Odgovor Drejva
Pe Maj 23, 2014 7:19 am

Zanima me kdaj cebele gradijo satje... se mi je zdelo da vem, zdaj pa nisem preprican da vem (sem vedel) :D:D:D

Ko je matica oprašena ali tudi takrat ko še ni?

Namrec imam druizino (narejenca z maticnikom - matica bi ze morala zalegati) brez zalege, jajck, cebel je bolj malo, matice nisem nasel, druzina rahlo sumi (ce potrkam na panj se sum umiri v sekundi ali morda dveh, ce pa jo odprem pa usmijo kot traktor :o), celice so "spucane" ze vec dni, zgradile so trotovino v velikosti pesti :/.

Do zdaj sem bil preprican, da gradijo samo ce je matica prisotna ali v primeru obilne pase (ki je seveda ni pri nas v tem trenutku...)

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 65149Odgovor Fizikalec
Pe Maj 23, 2014 7:36 pm

Jasno je da NE gradijo dokler matica ni oprašena in ne zalege v tvojem primeru verjetno matice ni dodaj sat zalege odkrite pa boš videl

Drejva
PrispevkovCOLON 668

OdgovorCOLON # 65150Odgovor Drejva
Pe Maj 23, 2014 9:25 pm

OK, uredil kot si anpisal.

Thx 300x

Drejva
PrispevkovCOLON 668

OdgovorCOLON # 65158Odgovor Drejva
Po Maj 26, 2014 7:42 am

NaSel matico in jajCka...

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

Re: Gradnja satja

OdgovorCOLON # 66537Odgovor cebelrcek
Po Nov 03, 2014 10:42 am

Nekateri čebelarji priporočajo, vstavljati satnice tako, da vzdolžna izžlebljena letvica gleda navzdol. Čebele začnejo satje graditi zgoraj, torej bodo prazen prostor med satnikom in satnico izdelale takoj. To sem prebral na spletni strani čebelarstva Bedek v mesečnih opravilih – april.

V nadaljevanju avtor piše: V primeru nizke podnice (oz. vstavljenih notranjih smukalnikov, ki so dvignjeni do železnih nosilnih letev ) čebele satnico od spodaj zgrizejo in si tako naredijo prehode.
Na isti spletni strani, v galeriji, najdem 9 satne panje, ki imajo izjemno nizko podnico. Zanima me, če v teh panjih ne velja priporočilo glede vstavljanja satnic, tako da vzdolžna izžlebljena letvica gleda navzdol.

Dodatno me zanima, zakaj v takšnem 9 satnem panju ni železnih nosilnih letev?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 66562Odgovor Fizikalec
Po Nov 03, 2014 8:25 pm

Saj lahko daš palice je čisto vseeno samo malo dražje in malo več dela imaš pač. Ta 9s panj ni panj v katerem bi imel čebele konstantno noter in bi imel zarad tega neke cirkuse s satjem. To je panj za RD torej porabiš spomladi in dokler ne delaš narejencev jih ne nucaš razen nekaj če jih ostane za tiste je pa vseeno. Za satnico je vseeno kako jo ti daš, če nucajo prostor si ga bojo naredili. Za gospodarni panj pa je jasno, da se daje manjkajoči del GOR, da imaš zgrajen sat od roba do roba.
Priponke
Nekako takole
Nekako takole
sat1.JPG (67.03 KiB) Videno 3855 krat

MarS
PrispevkovCOLON 93
PridruženCOLON Po Dec 03, 2012 3:32 pm
KrajCOLON Laško

OdgovorCOLON # 67481Odgovor MarS
Sr Maj 13, 2015 12:01 pm

Da ne odpiram nove teme...

Ker nimam več izdelanega satja, me zanima kako je najbolje dodati satne osnove v 2/3 LR panj v času medenja, torej sedaj?

Postavljeno imam takole: plodišče, MR, 2 nakladi pretežno pokrite zalege in 2 nakladi cvetličnega medu, ki pa še ni pokrit, tako da ga ne morem iztočiti, družine pa so močne in rabijo več prostora.

Ali lahko dodam celo naklado satnih osnov nad MR, ali je bolje, da jih pomešam z zalego, da bodo čebele imele kam odlagati medičino preden bo satje zgrajeno ter, da bodo čim lažje prehajale do medišča.
Kakšne so vaše izkušnje?

Pa še to, pred nami je tri dni slabega vremena, kar je verjetno tudi potrebno upoštevati (ali pač ne).

lp
Marjan

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 67482Odgovor boriss
Sr Maj 13, 2015 1:43 pm

Kokr so tu eni negativno nastrojeni ali lahko odgovori še kdo drug (ki nima LR panjev) ali je obvezno da odgovori kdo z LR panji?

MarS
PrispevkovCOLON 93
KrajCOLON Laško

OdgovorCOLON # 67483Odgovor MarS
Sr Maj 13, 2015 2:11 pm

Seveda je prispevek vsakogar, ki je pripravljen deliti znanje tudi na tem forumu, dobrodošel.
To pa je tudi namen, kajne?
LP
Marjan

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 67484Odgovor boriss
Sr Maj 13, 2015 8:21 pm

Načeloma če daš satnice med zalego pospešuješ porabo medu v panju (več zalege večja poraba). Kar med močno pašo ni lih hudo pametno.
Po drugi strani pa same satnice v nakladi ne gre. To naredijo tako zanič da imaš več škode kot koristi.

Torej ti ne ostane kaj dosti drugega kot da (isto kot v listovnih panjih) odpreš panj in med vsak sat medu daš eno satnico. Sicer kar nekaj dela samo na koncu pa boš imel lepo satje.

MarS
PrispevkovCOLON 93
KrajCOLON Laško

OdgovorCOLON # 67485Odgovor MarS
Če Maj 14, 2015 7:36 am

Boris, hvala za odgovor.

Sicer pa sem dal zadnjič satnice med napol napolnjene medene sate misleč, da jih bodo lepo zgradile. Ni bilo tako. Delno so satnice naredile in jih zalile z medom, vendar pa ne po robovih - raje so potegnile daljše celice na že zgrajenih medenih satih v prostor sosednjega nezgrajenega sata.

Zato razmišljam o drugačnem dodajanju satnic, torej:

1. ali vse satnice dodam v eno naklado (problem prehoda čebel v višje naklade)
- ali takoj nad MR
- ali kam višje
2. ali izmenično med sate pokrite zalege nad MR (ne morejo biti zaležene).
3. varianta, ki bi bila najboljša (izmenično izdelan sat in satnica) pa žal odpade, ker kot že rečeno nimam izdelanega satja.

Kaj predlagaš Boris?
Kaj menite drugi ki imate LR 2/3?

LP
Marjan

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 67486Odgovor boriss
Če Maj 14, 2015 7:48 am

Lahko samo ponovim prvi odgovor.

Kljub temu da so ti medene sate podaljšale so satnice vseeno ravne in lepe. Pri točenju boš stare sate itak porezal do letvic in naslednjo rundo boš imel krasno satje. Celice ti bodo itak podaljšale tudi na satih z zalego (nisi nič naredil).

Drgač pa (glede na to da ne verjameš) daj eno naklado s samimi satnicami nad plodišče ..... Poj pa ob priliki poročaj (isto kot sem jaz pisal)

MarS
PrispevkovCOLON 93
KrajCOLON Laško

OdgovorCOLON # 67487Odgovor MarS
Če Maj 14, 2015 8:14 am

Kljub temu da so ti medene sate podaljšale so satnice vseeno ravne in lepe. Pri točenju boš stare sate itak porezal do letvic in naslednjo rundo boš imel krasno satje. Celice ti bodo itak podaljšale tudi na satih z zalego (nisi nič naredil).

OK, ne bom nič eksperimentiral, bom dal med medene sate.
Upam, da tole vreme ne bo preveč pokvarilo donosov. 8)
Hvala in LP

renji
PrispevkovCOLON 8
PridruženCOLON Pe Okt 24, 2014 3:15 pm

OdgovorCOLON # 67551Odgovor renji
Če Maj 28, 2015 8:55 pm

če koga slučajno zanima:
nad plodišče sem dal satnice (med 2 nakladi)

čebelam niso bile najbolj všeč...

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 67552Odgovor boriss
Pe Maj 29, 2015 1:22 am

Poznan problem.

V Lr panjih ne moreš čebelariti tako kot čebelarijo američani. Gre samo na podoben sistem kot je pri nas v navadi - iste paše ista tehnologija !!!!!!!!!

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 67553Odgovor volk
Pe Maj 29, 2015 1:40 pm

Mislim, da sem nekoč že omenl, da je kolegica prodala čebele čebelarju v Italijo. Ta jo je klical in se pritožil, da je naredil vse prav, da pa so vse zrojile. Ta prav je držal za ves svet, na nakladnih panjih, le za tiste ne ki čebelarijo s kranjico. Italijanka ne roji, in se z njo čebelari z nakladami. Z kranjico pa ni tako. Gnezdo se širi z sati. In čebel ne spraviš v medišče brez, da prestaviš par satov zalege v medišče. Kar tab čebelar ni naredil. Naredil je vse za italijanko. Imel je pa kranjico.

Zato so čebelarji z LR panji prvo začeli opuščati standardno višino, in sli na nižje okvirje. Marskikdo je opazil, da niti z menjavo naklad ne doseže željenega efekta. Sam sem vse to preizkusil, tako da trdim, da navedbe čebelarjev glede nakladnih panjev in še posebej Zdešarjeve in Megličeve trditve v čebelarski literaturi, kjer se zagovarja drugacno višino satnika za plodišče in čisto drugačno za medišče, ne velja.
Vsak panjsi sistem je dober za kranjico, LE ČE DOPUŠČA ŠIRJENJE GNEZDA V MEDIŠČE Z ZALEGO. Torej je dober le panjski sistem z ENAKO VIŠINO SATNIKA V PLODIŠČU IN MEDIŠČU. V Sloveniji se da čebelarit tudi z nakladnimi panji,LE ČE SO IZPOLNJENI PREJŠNJI POGOJI.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 67554Odgovor bloop
Pe Maj 29, 2015 2:39 pm

volk, ne morem se strinjati. Tudi v nakladnem panju se cebele prestavijo v medisce brez da prestavis zalego, je pa vsekakor lazje in hitreje, ce prestavis kaksen sat.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 67555Odgovor levstek008
Pe Maj 29, 2015 3:26 pm

Največji kiks naredijo čebelarji, ki si omislijo različne višine naklad/satnikov. Je ni večje jebe kot so različne višine satja..........
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 67556Odgovor boriss
Pe Maj 29, 2015 4:34 pm

bloop napisal/-aCOLONvolk, ne morem se strinjati. Tudi v nakladnem panju se cebele prestavijo v medisce brez da prestavis zalego, je pa vsekakor lazje in hitreje, ce prestavis kaksen sat.
NE drži!

Načeloma družina gre v medišče samo izjemoma - če češ dobiti kaj medu na prvih pašah je treba prestaviti zalego gor.

Gor gre samo ob neverjetnih pašah (3 + kil/dan) Vsaj en teden!

ana2
PrispevkovCOLON 211
PridruženCOLON So Mar 31, 2012 9:42 pm
KrajCOLON Krška vas

OdgovorCOLON # 67557Odgovor ana2
Pe Maj 29, 2015 8:46 pm

levstek008 napisal/-aCOLONNajvečji kiks naredijo čebelarji, ki si omislijo različne višine naklad/satnikov. Je ni večje jebe kot so različne višine satja..........
Podpišem. :butnskala
In potem se začneš spraševat po zdravju. :oops:

Še večji frajerji so pa tisti, ki imajo vsaj tri velikosti satja. :roll:
Enkrat je potrebno zaèeti.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 67558Odgovor boriss
Pe Maj 29, 2015 9:27 pm

Vse je treba sprobat - zakaj bi verjel kar nekdo (ki itak "nima pojma") napiše?

ana2
PrispevkovCOLON 211
KrajCOLON Krška vas

OdgovorCOLON # 67559Odgovor ana2
So Maj 30, 2015 7:07 am

Boris, mogoče zato, da ne zapravlja po nepotrebnem.
Se pa sprašujem, kdo pa sem jaz, da nekomu preprečujem zapravljanje njegovega denarja ? :D

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 67560Odgovor levstek008
So Maj 30, 2015 12:15 pm

levstek008 napisal/-aCOLONNajvečji kiks naredijo čebelarji, ki si omislijo različne višine naklad/satnikov. Je ni večje jebe kot so različne višine satja..........

........vseeno pa poznam eno legendo, ki po "službeni" dolžnosti čebelari v vseh sort merah in panjih, pa se sploh ne sekira :D :lol: ..............
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

ana2
PrispevkovCOLON 211
KrajCOLON Krška vas

OdgovorCOLON # 67570Odgovor ana2
Ne Maj 31, 2015 6:22 am

To si lepo napisal "po službeni dolžnosti", verjetno zaradi službe dobi plačo. Vsaj spodobi se. :D

kseb
PrispevkovCOLON 70
PridruženCOLON Ne Maj 04, 2014 9:20 pm

OdgovorCOLON # 72247Odgovor kseb
So Apr 08, 2017 9:52 pm

Bom nadaljeval tole temo.
V plodišče sem dal v gradnjo nekaj satnic. Ven sem jemal krajne sate, kjer je bila le hrana in malo čebel. Te sate sem zlagal na stojalo. No na koncu, ko sem končal sem ugotovil, da sem v enem panju vzel ven tudi matico. Zdaj pa ne vem kje. Tole matico z nekaj čebelami sem dal začasno v petsatarja. Sedaj je en panj brez matice. Ne vem pa kateri.

A ima kdo idejo, kako čimprej ugotoviti kateri panj je brez matice, da jo vrnem. Ali pa mogoče Kak nasvet za drugačno ukrepanje?

Hvala in lp

strickorle-Jani
PrispevkovCOLON 217
PridruženCOLON To Dec 09, 2008 10:51 pm
KrajCOLON Rute nad Vel.laąami

OdgovorCOLON # 72249Odgovor strickorle-Jani
Ne Apr 09, 2017 8:45 am

počakaj 2-3 dni preglej panje in kjer boš videl,da so čebele potegnile matičnjake tam trenutmo ni matice
Kar cebelica nam da,to pozivi nas in okrepca

kseb
PrispevkovCOLON 70

OdgovorCOLON # 72252Odgovor kseb
Ne Apr 09, 2017 7:13 pm

Hvala za pomoč.

lp

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 72253Odgovor boriss
Ne Apr 09, 2017 7:59 pm

čez 3 dni je verjetnost da bodo matičnjaki zelo majhna - rabijo 5 dni.

in temu s ene splača vračat matice - naj si vzredijo drugo - tporej glej čez kakih 9 dni in potrgaj vse razen enga ....

kseb
PrispevkovCOLON 70

OdgovorCOLON # 72254Odgovor kseb
Po Apr 10, 2017 6:27 am

Nisem napisal, da gre za družino, ki sem jo pripravljal na akacijo.
Ji lahko dodam rezervno družino? Bo tako ok?

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 72255Odgovor Odisej
Po Apr 10, 2017 4:15 pm

Zdaj je že čisto možno, da tudi sicer v kakšni družini vlečejo matičnike, ker bi(odo) rojile in če boš pri pregledovanju naletel na tako družino, boš ob matico ... če si jim jo nameraval 'vrniti', tista družina, iz katere si pa res vzel matico, bo pa taka ali tako ostala brez.

Se strinjam z Borisom - pusti jih, da bodo vzredile novo.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov