pomanjkanje hrane v panjih

tehnologija čebelarjenja, prevažanje čebel

ModeratorCOLON volk

dobbdobb
PrispevkovCOLON 103
PridruženCOLON To Mar 09, 2010 8:21 pm
KrajCOLON Sv.Trojica

pomanjkanje hrane v panjih

OdgovorCOLON # 62598Odgovor dobbdobb
To Jan 21, 2014 9:23 pm

zanima me kaj je trenutno za postorit,kajti kmalo bo pomankanje hrane v panjih,čebele pa so se trenutno rastegnile na 8satov,nesamo pri meni takšno stanje ima verjetno marsigdo.

Acer
PrispevkovCOLON 95
PridruženCOLON Pe Jun 29, 2012 11:40 pm
KrajCOLON Maribor

OdgovorCOLON # 62602Odgovor Acer
To Jan 21, 2014 10:24 pm

Nickaj dosti, napovedujejo ohladitev...
Naj medi!

Goba
PrispevkovCOLON 141
PridruženCOLON Po Jun 29, 2009 2:17 pm
KrajCOLON Medvode

OdgovorCOLON # 62604Odgovor Goba
Sr Jan 22, 2014 11:50 am

Po občnem zboru ČD, je bila kar dolgotrajna debata na to temo.

Če povzamem:

- Pomanjkanje hrane je bolj problematično v AŽ panjih kot v nakladnih. V AŽ se je pojavilo več zalege, zaloge hrane pa so po navadi manjše.

- V nakladnih panjih je lahko problem tam, kjer družina prezimuje v eni nakladi.

- Večina ta problem rešuje z dodajanjem pogače. Če je kritično, ne glede na temperature (razen ekstremnih).

- Izjemno izkušen in znan čebelar v Sloveniji in po svetu na sredeino gnezda vstavi sat medu. Po navadi kar krajnega. Edini pogoj je, da med ni pretrd (kristaliziran). Metodo je že večkrat v praksi preizkusil in delule. Čebelari v AŽ.

- Navedel je tudi primer, ko so čebele pri nekem čebelarju izletavale sredi zime, ko je sneg držal. Vzrok je bilo pomanjkanje hrane in tudi čebelja uš (vroje takrat še ni bilo). Po dodajanju sladkorne zmesi se je stanje umirilo in so družine preživele.

- V temle pomladanskem vremenu, se je lahko brez škode na hitro pogledalo kakšno je stanje v čebeljih družinah. Tako se ukrepa le v primeru, če je to nujno.

Tole je nekako povzetek.

Pri meni je hrane več kot dovolj. Prezimujem tako kot kolega, ki že okoli 30 let čebelari v nakladnih panjih. Čebele zazimi v dveh nakladah z veliko zalogo hrane - okoli 25 kg na družino. Spomladi mu po navadi ostane v družinah še dovolj hrane. To uporabi kot vzpodbudo za dober razvoj družin, za krmljenje v primeru slabega vremena in za izdelavo narejencev.

Malo spraskaš pokrovčke in sat vstaviš v visoko podnico. "Spucajo" ga neverjetno natančno (če ni paše).

L.P.: Goba

olševèan
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Mar 02, 2009 4:10 pm
KrajCOLON oląevek

OdgovorCOLON # 62643Odgovor olševèan
Če Jan 23, 2014 1:34 pm

Danes mi je stara mama povedala da je Franc Šivic po radio govoril da moramo čebelam dodati pogačo... Ampak sem mal v zbegan, ker nekateri pravijo da pogače naredijo samo škodo.
Zanima me mnenje kaj mislite...

tedi
PrispevkovCOLON 412
PridruženCOLON Pe Okt 23, 2009 11:16 pm
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 62648Odgovor tedi
Če Jan 23, 2014 2:25 pm

Mal uklopi možgane , pa ti bo kmalu jasno.
Naj medi. Lep pozdrav Tedi.

olševèan
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Mar 02, 2009 4:10 pm
KrajCOLON oląevek

OdgovorCOLON # 62650Odgovor olševèan
Če Jan 23, 2014 2:35 pm

Ja sej vem samo zanima me vaše mnenje na njegove nasvete.

fenix
PrispevkovCOLON 138
PridruženCOLON Pe Mar 19, 2010 7:06 pm

OdgovorCOLON # 62652Odgovor fenix
Če Jan 23, 2014 2:44 pm

Ja mene tudi zanima kako in kaj. Ker koliko jaz vem Šivic ni ravno amater v čebelartvu...

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 62653Odgovor boriss
Če Jan 23, 2014 2:45 pm

Goba,

Pa točiš ene 10 kil cvetličnega medu 1 maja.

tedi
PrispevkovCOLON 412
PridruženCOLON Pe Okt 23, 2009 11:16 pm
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 62657Odgovor tedi
Če Jan 23, 2014 3:02 pm

Slučajno sem , malo od te oddaje slišal . In ni rekel , da jim je treba dat pogačo. Rekel je (približno) , da se je treba orientirat po vremenu in razmerah v panju. Kje sedijo čebele, kako toplo je in bo v prihodnjih dneh itd. Zatorej pojdi v arhiv oddaj in si to poišči. Ali pa poslušaj staro mamo, ki je z vsem na tekočem.
Moje mnenje pa je , da takšne oddaje le škodijo. Lahko , da povečajo povpraševanje po medu in ostalih izdelkih, kar pa se tiče nasvetov za delo s čebelami , pa vnašajo zmedo in negotovost.
Naj medi. Lep pozdrav Tedi.

krvavec
PrispevkovCOLON 80
PridruženCOLON So Avg 07, 2010 5:16 pm

OdgovorCOLON # 62661Odgovor krvavec
Če Jan 23, 2014 4:25 pm

Tukaj je povezava do jutranjega pogovora z Šivicem na radiu: http://ava.rtvslo.si/#ava2.174257642;;

oasis
PrispevkovCOLON 364
PridruženCOLON Po Jun 10, 2013 1:42 pm

OdgovorCOLON # 62669Odgovor oasis
Če Jan 23, 2014 8:02 pm

Šivic je pač reku, da je svetoval njegovemu vajencu, da natoči tople sladkorne raztopine...on pa je že okoli božiča vsatvil pogače nad gnezdo če sem ga prav razumel.

Ampak sedaj nalivati toplo raztopino mislim da je malo kasno...kaj ste ostali v teh dneh dodajali kaj sladkorne raztopine?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 62671Odgovor Fizikalec
Če Jan 23, 2014 8:09 pm

Pa jaz ne vem kaj vam je? A res noben nima ene k...e mehanske vage nekje na stojišču? Pa poglej vago pa se vsedi in miruj. Vage so (pr men) nekje 46-50 torej kaj bi sedaj za milega boga tu dajal noter ali nalival ali ne vem kaj? Da bo med 400 propadlo zarad lakote 5 je logika samo to je problem nekje drugje pač naravna selekcija.

oasis
PrispevkovCOLON 364

OdgovorCOLON # 62674Odgovor oasis
Če Jan 23, 2014 8:13 pm

Danilo...jaz sem zaskrbljen glede vencev okoli gnezda, ker nisem nič gledal po panju in se bojim,da ne bo prišlo do odmiranja čebel pri "polni skledi". Tudi če bi videl, da nimajo vencev nimam praktično kaj naredit ta moment!?!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 62675Odgovor Fizikalec
Če Jan 23, 2014 8:15 pm

Kolk je blo toplo bi to lahko pogledal in v tem vremenu so se one že pomaknile tja kot treba. Umiranje pr polni skledi je redek pojav pa nikol tako velik, da tega nebi mogel prenest. Je tud kak drug vzrok poleg za tako umiranje ne samo, da se ne premaknejo.
Jaz sem v soboto naredo "štih probe" tam nekje 12-15 panjev na kontejenr....

oasis
PrispevkovCOLON 364

OdgovorCOLON # 62677Odgovor oasis
Če Jan 23, 2014 8:22 pm

In si opazil kaj zalege? Ker če je zalega se one ne bodo nikamor premaknile.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 62678Odgovor boriss
Če Jan 23, 2014 8:22 pm

umiranje pri "polni skledi" se normalno dogaja ko je zunaj mrzlo par mesecev skupaj.

Pri tako topli zimi so si znosile hrano točno tja kjer jo rabijo- ali pa se same preselile. PRi tej mikro ohladitvi ki se nam obeta se ne bo zgodilo nič hudega. Itak bo mrzlo samo en teden.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 62679Odgovor Fizikalec
Če Jan 23, 2014 8:24 pm

Ne nisem v NITI ENI odprti družini ni bilo niti enega samega jajčeca in AŽ-ji so skupaj torej nobene panike ni za delat. No vsaj po tem kaj sem jaz vido je pa res da kake 2 sem najdo, ki nista lih sedeli ugodno ampak je to zanemarljiv delež in ni relevantno.

oasis
PrispevkovCOLON 364

OdgovorCOLON # 62680Odgovor oasis
Če Jan 23, 2014 8:41 pm

Boris in Danilo hvala za pojasnilo!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 62681Odgovor Fizikalec
Če Jan 23, 2014 8:47 pm

Tak da mirno v delavnico na priprave čebele pa pusti njihovemu trendu že vejo kaj je prav brez skrbi.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 62684Odgovor boriss
Če Jan 23, 2014 9:01 pm

ŠE največ sranja lahko narediš če jim hočeš preveč "pomagat". Sedaj ne rabijo - in ne smejo dobiti dotoka hrane. Vsak dotok naredi samo sranje. Dotok namreč spodbuja zalego - in poje imaš jasno lahko veliko sranja.

Tok da po mojem mnenju so s tistim "krmljenjem "naredili samo veliko škodo.

medo4
PrispevkovCOLON 358
PridruženCOLON So Nov 20, 2010 8:28 pm
KrajCOLON ®etale (haloze)
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 62687Odgovor medo4
Če Jan 23, 2014 9:39 pm

Pri meni je imel 10 satar AŽ pred tednom 50.8 kg , nahranjene vem da imam dovolj in ne mislim nič brkat po panjih. Še včeraj so nosile CP kot nore, hrano so pa gotovo same premaknile kot je napisal Boris, saj je bilo dovolj toplo.
Lp,Medo4

JanĹľevec
PrispevkovCOLON 688
PridruženCOLON Sr Maj 05, 2010 7:01 am

OdgovorCOLON # 62694Odgovor JanĹľevec
Pe Jan 24, 2014 7:47 am

boriss napisal/-aCOLONŠE največ sranja lahko narediš če jim hočeš preveč "pomagat". Sedaj ne rabijo - in ne smejo dobiti dotoka hrane. Vsak dotok naredi samo sranje. Dotok namreč spodbuja zalego - in poje imaš jasno lahko veliko sranja.

Tok da po mojem mnenju so s tistim "krmljenjem "naredili samo veliko škodo.
K temu ni kaj dodati in je vsako modrovanje o "reševanju" čebel odveč. Kdor je zapacal v času krmljenja jih je obsodil že takrat. Gospod Februar bo odločil kaj bo in kaj ne bo preživelo. Narava vedno naredi red in postavi stvari na svoje mesto. In ne pozabite, vse slabo je lahko za kaj tudi dobro.

Goba
PrispevkovCOLON 141
KrajCOLON Medvode

OdgovorCOLON # 62700Odgovor Goba
Pe Jan 24, 2014 12:51 pm

boriss napisal/-aCOLONGoba,

Pa točiš ene 10 kil cvetličnega medu 1 maja.
To sicer ne, imaš pa lahko že maja krasno razvito družino z veliko čebelami, veliko zalege in z lepim satjem v gradnji v dveh nakladah. Torej plodišče in gradišče imam zmeraj v dveh LR nakladah. Točim pa iz naklad na temi.

V povprečnem letu prvič po lipi. Lansko leto pa bi lahko točil cvetličnega v začetku junija. Pa sem zamočil, ker je bil tak donoos za mene prvič ...

L. P.: Goba

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 62710Odgovor boriss
Pe Jan 24, 2014 7:11 pm

Ja točiti začneš na koncu sezone (po ene dveh pašah).

Morda pa bi prebral moja mesečna navodila? In morda še koga kaj poslušal namesto da učiš?

Uporabniški avatar
Alex
PrispevkovCOLON 29
PridruženCOLON To Dec 13, 2011 7:51 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 62757Odgovor Alex
Po Jan 27, 2014 7:58 pm

Tudi moje čebele imajo dovolj hrane v panjih in bi jo do konca februarja zagotovo morale imeti dovolj. Najslabše kar se lahko zgodi po moje je, da ne bo prave zime in bo nihanje pri temperaturi preveliko (zima / pomlad / zima ...).

Je pa mogoče drugo vprašanje na tem mestu ... ALI BO ZARADI PREHITEVANJA ZALEGANJA MATICE V PANJU LETOS VEČ VAROJE V PANJU?

Sicer vsako leto matica zalega okoli januarja ampak letos je res kmalu začela ...

Goba
PrispevkovCOLON 141
KrajCOLON Medvode

OdgovorCOLON # 62800Odgovor Goba
Sr Jan 29, 2014 10:52 am

boriss napisal/-aCOLONJa točiti začneš na koncu sezone (po ene dveh pašah).

Morda pa bi prebral moja mesečna navodila? In morda še koga kaj poslušal namesto da učiš?
Še kako sem poslušal nekatere ... Pa sem ostal skoraj brez čebel zaradi varoje. No potem sem poslušal nekoga drugega in mislim da je sedaj kar v redu. Prisluhnem tistim, ki čebelarijo na podoben način kot jaz, odločim se pa vedno sam!

Torej. Panjski sistem LR, stalno stojišče, približno enaka klima, zatiranje varoje brez kemije, zazimitev čebel z nekaj lastnega medu, razmišljanje o prehodu na povsem eko čebelarjenje.

Kot vedno stvari gledaš skozi svoje oči. In če gledaš z očmi nekoga, ki želi pridelati čim več, in mu je to glavno vodilo, imaš verjetno v veliko primerih prav.

Veš, obstajamo pa tudi čebelarji, ki so nam odlične paše, rekordna točenja in optimizacija do maksimuma, povsem nepomembna. Čebele imamo za veselje iz različnih vzrokov. In ni nas tako malo. Celo več nas je, kot tistih, ki se poklicno ukvarjajo s čebelarstvom.

V naših krajih je v povprečnih letih po navadi eno točenje, redkeje dva in izjemoma tri ali nič. Če bo letos tako kot lani, bom pa že pred lipo iztočil nekaj medu iz dobrih družin.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 62820Odgovor boriss
Sr Jan 29, 2014 3:23 pm

BOm raje tiho.

Novinka
PrispevkovCOLON 250
PridruženCOLON Če Jan 13, 2011 2:01 am

OdgovorCOLON # 62823Odgovor Novinka
Sr Jan 29, 2014 4:47 pm

Goba napisal/-aCOLON
boriss napisal/-aCOLONJa točiti začneš na koncu sezone (po ene dveh pašah).

Še kako sem poslušal nekatere ... Pa sem ostal skoraj brez čebel zaradi varoje. No potem sem poslušal nekoga drugega in mislim da je sedaj kar v redu. Prisluhnem tistim, ki čebelarijo na podoben način kot jaz, odločim se pa vedno sam!

Torej. Panjski sistem LR, stalno stojišče, približno enaka klima, zatiranje varoje brez kemije, zazimitev čebel z nekaj lastnega medu, razmišljanje o prehodu na povsem eko čebelarjenje.

Kot vedno stvari gledaš skozi svoje oči. In če gledaš z očmi nekoga, ki želi pridelati čim več, in mu je to glavno vodilo, imaš verjetno v veliko primerih prav.

Veš, obstajamo pa tudi čebelarji, ki so nam odlične paše, rekordna točenja in optimizacija do maksimuma, povsem nepomembna. Čebele imamo za veselje iz različnih vzrokov. In ni nas tako malo. Celo več nas je, kot tistih, ki se poklicno ukvarjajo s čebelarstvom.

V naših krajih je v povprečnih letih po navadi eno točenje, redkeje dva in izjemoma tri ali nič. Če bo letos tako kot lani, bom pa že pred lipo iztočil nekaj medu iz dobrih družin.

Goba, saj vse lepo in prav, očitno si se pač našel drugje in v tem ni nič narobe, dokler ne deliš nasvetov vsepovsod in za vsakogar. Tudi eko čebelarji (naj) ne postanejo čez noč pametni za svoje stojišče, svoj način čebelarjenja in svojih par panjev. Je potrebno kar veliko kilometrine, ki jo rabiš tako ti, kot tudi še jaz... pa še bo presenečenj, ki bodo jemala dih, zagotovo!

Brane
PrispevkovCOLON 56
PridruženCOLON To Avg 10, 2010 2:47 pm

OdgovorCOLON # 62824Odgovor Brane
Sr Jan 29, 2014 5:28 pm

Novinka, oprosti, ampak imam občutek, da se vedno oglašaš takrat, ko ni potrebno, oziroma nastopaš kot advokat :)
lp Brane

Novinka
PrispevkovCOLON 250
PridruženCOLON Če Jan 13, 2011 2:01 am

OdgovorCOLON # 62829Odgovor Novinka
Sr Jan 29, 2014 6:33 pm

Brane napisal/-aCOLONNovinka, oprosti, ampak imam občutek, da se vedno oglašaš takrat, ko ni potrebno, oziroma nastopaš kot advokat :)
Ja vidiš, en gre na živce enemu, drug pa drugemu. Nisi mogel, da mi ne poveš, kot jaz prej nisem mogla mimo...

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov