ose

tehnologija čebelarjenja, prevažanje čebel

ModeratorCOLON volk

BUTTON_POST_REPLY
Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563
PridruženCOLON Po Nov 07, 2005 2:42 pm
KrajCOLON MS, Iľakovci 69

ose

OdgovorCOLON # 61043Odgovor zver
So Sep 14, 2013 10:48 am

Pri meni se je pojavil novi problem,

Družine oz. junijski narejnci, ki so se že lepo razvijali, so začeli padati pod invazijo os.

ose so mi uničile že tri čebelje družine, sedaj mi načenjajo četrto družino. matica letošnja (kupljena), zalega lepa, medenih zalog dovolj, čebele zelo mirne (mogoče je to vzrok) ose pa kot kamikaze in jih čebel ne uspejo oz ne morejo ustaviti. Žrelo pa zmanjšano na luknjo za prehod ene čebele.

Obstaja kak recept za borbo proti osam, sedaj ko jih je veliko. drugače je dober recept zatiranje os že spomladi, da se en razvijejo do te mere.

Kako je z osami kaj pri ostalih čebelarjih?

LP
tij se samo fèi

Uporabniški avatar
semperit
PrispevkovCOLON 136
PridruženCOLON Pe Apr 30, 2010 11:09 pm

OdgovorCOLON # 61049Odgovor semperit
So Sep 14, 2013 12:57 pm

Zver, naredi si steklenice z odprtino ob strani, no tako jaz delam da v pol steklenice dam malo soka in medu pa malo kisa zraven to pa zato da čebele ne grejo v steklenico. Pri meni to zelo vredu funkcionira,tako da se notri najdejo ose, sršeni...

LP

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563

OdgovorCOLON # 61051Odgovor zver
So Sep 14, 2013 2:43 pm

ko zavohajo oz že načnejo čebeljo družino, jih nič bolj ne privabi kot to. mam teh pasti vsepovsod veliko.
tij se samo fèi

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 61055Odgovor volk
So Sep 14, 2013 5:11 pm

odpelji druzino drugam
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563

OdgovorCOLON # 61109Odgovor zver
Če Sep 26, 2013 8:24 pm

od napadenih dveh družin, ki sta imele še nekaj zalege in ena še matico sem ju združil.

pustil odprtino le za eno čebelo in ni blo konec napadanja in siljenja v panj.

potem sem si vzel čas in vsak dan, ko sem le lahko sedel pred panjem in ubijal ose.

povečal sem tudi število pasti in čebele so se po tednu dni nekako uspele socializirati in ustaviti napade. sedaj nobene osa več ne pobegne v panj in vsak dan je več čebel, ki se vračajo olne CP.

upam, da bo družinica prezimila. Ji bom dodal tudi satje z medom.

Res je da tu ni ekonomike, ampak sem to počel ker sem se trudil, da bi vsaj ena matica od 4 napadenih družin preživela.

Lp zver
tij se samo fèi

Drejva
PrispevkovCOLON 668
PridruženCOLON To Okt 02, 2012 8:02 am

OdgovorCOLON # 61117Odgovor Drejva
Po Sep 30, 2013 9:18 am

zver napisal/-aCOLON ...
pustil odprtino le za eno čebelo in ni blo konec napadanja in siljenja v panj.
...
Lp zver
Welcome in the club :)

Jaz sem odprl in nastavil(pozabil) pol medopipove pogace, cebele je niso taknile, ose pa so navalile kot nore. Notri so bile naklacene kot sardelice. Previdno sem prijel in prepognil vrecko tako, da niso mogle izletavat. Potem sem meckal in meckal :D dokler niso bile vse v osjih enbesih :D. Enkrat sem iz ciste radovednosti stel rezultat... bilo jih je okrog 200 (potem sem nehal stet). Postopek sem lahko ponavljal na kake pol ure zmerja jih je bilo kar nekaj v vrecki. Zadnje case jih skoraj ni :O

Za strsene pa uporabljam barbinton loparje :D Ko ga trofis posteno :D ga odnese v daljave :D, dobro dene za sproscanje :lol:

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 61118Odgovor mg
To Okt 01, 2013 9:17 am

Ena reč je, ko ose rinejo v panj, ker so tečne in hočejo iz panja nekaj ukrast. V drugem primeru, kot omenja Zver, je ko ose izropajo čeb. družino in to ne eno - ampak tri.

V prvem primeru je to nekaj normalnega in vsak čebelar se vsako leto srečuje s tem pojavom.

Če ose? izropajo družino, verjetno ne štima kaj v čeb. družini oz. z postopki čebelarja. Kaj točno je teško reči, sploh v primeru ko gre za narejence (premalo čebel v štartu, matica - sploh kupljena, ne zaradi vzrejevalca nego manipulacije, transporta, dodajanja, oskrba narejenca......). Zakaj bi jim dodajal sate z medom, če imajo dovolj medenih zalog.
lep pozdrav

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563

OdgovorCOLON # 61200Odgovor zver
So Okt 12, 2013 9:10 pm

če bi naredil letos 5 družin in bi mi tri pojedle ose bi se spraševal podobno kot mg.

Ampak sem letos naredil veliko narejencev. Večino matic sem kupil. 7 sem jih naredil z lastnih matičnikov (ti so vsi preživeli).

ker sem se odločil, da malo popestrim genetiko v čebelarstvu, sem matice kupil od 5 vzrejevalcev. Je pa tudi k meni prišel oni stric Murphy in tako sem nekje založil ali izgubil zabeležek, kje je katera matica. Tako, da sedaj težko rečem, kateri vzrejevalec mi je prodal najboljše matice ali pa katere so bile preslabe v vzreji obrambne družine... bo potrebno najti boljši način kot list in papir, ki se ga zgubi. :)

ampak, da se vrnem k temi. Sedaj ko je hladno in so čebele manj aktivne je tudi z osami tako, se pa kljub temu najdejo še kake osje pionirke, ki se zaletijo v žrelo, če pridejo ven žive je pa drugo vprašenje.

združena družina pa še kar živi.
tij se samo fèi

virantt
PrispevkovCOLON 4
PridruženCOLON Sr Apr 03, 2013 4:50 pm

OdgovorCOLON # 61405Odgovor virantt
To Okt 29, 2013 9:21 pm

Sicer ne vem če lahko to tu povežem z mojo situacijo, pa vendar sem na svojih panjih opazila veliko število os, ko pa sem pogledala v notranjost panjev sem opazila (cebelarim sicer na db panjih), da so mi ukradli mrežo, ki je nameščena v podnici, to pa se je zgodilo ravno takrat, ko sem hranila čebele...prišlo je do ropa, ko so ose pobile čebele in zasedle panj, pa vendar ne omenjam zaradi tega, ampak zato ker sem skozi celo pašno sezono okoli panjev opazila ogromno os in pa "škarjic", katerih nisem in nisem mogla odgnati iz panjev..Gre pa za večinoma same mlade družine

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 61406Odgovor Fizikalec
To Okt 29, 2013 9:48 pm

Ja sej mlade gospodarnih nebi mogle sesut kero bi je itaq za naravno selikcijo, da se izloči. Če narediš 130 rezerv pričakuj da v zimo gre 80-90. Nekaj se matic z...e, kako stisneš ob šaranju v panj, nekaj zropajo ali ose al čebele itdi klinc tak je pač % izplena.

virantt
PrispevkovCOLON 4
PridruženCOLON Sr Apr 03, 2013 4:50 pm

OdgovorCOLON # 61407Odgovor virantt
To Okt 29, 2013 10:23 pm

vse to razumem, pa vendar sem jaz tu letos zamenjala matico, pa nevem če je tu kakšna večja možnost, da prej izropajo mlado kot staro družino

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 61409Odgovor Fizikalec
To Okt 29, 2013 10:32 pm

Ja čim menjaš matico že v družini vspostaviš stresno situacijo. Družina se "popravi", ko je več kot pol čebel v panju njenih šele takrat se harmonija vspostavlja. Ni nuja, da je mlada matica bila ok lahko da pač naravano se izloči zato tud vsak let določen % se izloči samo (recima ose, ropi medsebojni, varoja, nosema pa še kaj)
Jaz sem mel na enem kontejenrju tako invazijo os da je v 20 letni karieri ne pomnim. Znotraj je bilo vsakič vsaj 300, vrata ne tesnijo lih pene so zanč tak da so kr rinile na vse strani sam nobeni družini niso pršle do živega. pr rezervah pa so tud spucale kake 20....

diehart
PrispevkovCOLON 89
PridruženCOLON To Mar 13, 2012 9:50 am

Re: ose

OdgovorCOLON # 68544Odgovor diehart
Po Nov 09, 2015 4:49 pm

Imam problem z osami.
Rinejo mi v panje zgodaj zjutraj, in to traja, dokler se čebele ne ogrejejo na delovno temperaturo. Kot da bi ble kašne druge sorte žužek. Žrela so zožana, čebele sedijo na šestih ulicah.
Mi je kaj za storiti? Računam na mraz, da pospravi ose, samo se vreme ne strinja.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov