Zima

tehnologija čebelarjenja, prevažanje čebel

ModeratorCOLON volk

phladnik
PrispevkovCOLON 48
PridruženCOLON Ne Maj 11, 2008 12:50 am

Zima

OdgovorCOLON # 58780Odgovor phladnik
So Mar 16, 2013 1:42 am

Kaj se da narediti, da čebele preživijo tale marec? Dodatno ogrnit panje?
Mislim, da so že začele zalegat. Zunaj bo zjutraj okol -5.

Uporabniški avatar
drago75
PrispevkovCOLON 118
PridruženCOLON To Jan 19, 2010 11:16 am
KrajCOLON GORI©KA BRDA

OdgovorCOLON # 58793Odgovor drago75
Ne Mar 17, 2013 1:17 pm

mislim, da bo veliko družin letos padlo, zaradi pomankanja hrane pa tudi cvetnega prahu. Vsaj na primorskem kaže tako. Družine imajo veliko zalege in hrana v tem času je v veliki porabi. Čeprav v naravi je obilica cvetnega prahu, pa tudi nekaj medičine, čebele zaradi nizkih temperatur in dežja ne morejo imeti dolgih izletov. V kolikor nismo posegali v panj in pogledali zalog, bo velika verjetnost, da bo razlog propad družin prav zimska hrana in CP.
LP

Q
PrispevkovCOLON 372
PridruženCOLON Sr Jan 18, 2012 10:07 am

OdgovorCOLON # 58798Odgovor Q
Ne Mar 17, 2013 7:17 pm

Tu se poraja vprašanje, če bojo družine res umrle. Oz. zakaj ? Zaradi mrzlega vremena/narave ali zaradi čebelarja, ki za njh ni poskrbel z zadostno zalogo "medu" ! Res me pogreje, ko se govori, da bo "letos padlo precej družin" !?

LP

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 58811Odgovor mg
Po Mar 18, 2013 10:18 am

Niso problem samo "zaloge" medu. Večji problem so dolgotrajne nizke temp., ko imajo čebele že zalego, ki jo grejejo in se zaradi mraza ne morejo premikat za hrano. V takem primeru lahko umre družina tudi če ima zadosti hrane.

In temu pojavu so žal bolj podvržene močne in dobro preskrbljene družine z dosti zalege.

Je pa zdaj čas z temp. -Jožefovo-, ki čebelam po tem scenariju ne more več do živega.
lep pozdrav

Don Leony
PrispevkovCOLON 14
PridruženCOLON Ne Apr 15, 2012 9:08 pm
KrajCOLON Marjeta na dr. polju

OdgovorCOLON # 58820Odgovor Don Leony
To Mar 19, 2013 7:14 am

Jap, tale zima ga kar malo štrika. Sam imam tudi mešane občutke kako bo s čebelami, ker se mi zdi tole letos malo predolgo. Samo , da je res kot je prej napisano , da je Jožefovo, s tem bi naj končno prišla pomlad. Sem iz Štajerske in tukaj temperature še ne dopuščajo, da bi šaril po panjih, ker so prenizke. Samo gledam in čakam kako se bo razvilo, sicer za danes in naprej napovedujejo topleje..... Čebele bi morale vsaj teden dni leteti ven vsak dan, da si nekaj nujnega naberejo ( po moje ). Dodal sem jim sicer pogače v začetku marca, le te pa najbolj uporabijo za krmljenje zalege. No nisem jih že prav videl od lani :D . Sicer po šumenju, ko sem jih poslušal šumijo še vsi panji kolikor sem jih lani zazimil, upajmo na vse najboljše in čimprejšnje toplo vreme in obilo medovitih rožic vsem čebelarjem. lp Leon

JanĹľevec
PrispevkovCOLON 688
PridruženCOLON Sr Maj 05, 2010 7:01 am

OdgovorCOLON # 58821Odgovor JanĹľevec
To Mar 19, 2013 8:04 am

Ko prebiram objave na tem forumu, se pogosto vprašam, kdo je bil mojster, ki je nekoč v preteklosti čebelarje zapeljal v doktrino ranega dodajanja pogač čebelam?

Čebelarji to počnejo v svetem prepričanju, da čebelam delajo velikansko uslugo in se pri tem sploh ne ozirajo na nič. Ne na zunanje vremenske razmere, ne na stanje in moč posamezne čebelje družine in še manj kaj se s čebelami v panju, ko jemljejo te pogače, v resnici dogaja. Kakor, da čebelarji ne bi poznali in vedeli kaj čebele takrat, ko še v zimskih zunanjih razmerah jemljejo pogačo, nujno potrebujejo in se ne ozirajo na to ali potem čebele vse to lahko tudi res dobijo.

Za čebele se poskrbi z zimskim krmljenjem, ko je treba misliti na na to, da bodo lahko z zalogami preživele zimo in nestanovitno ter pozno pomlad. Prav nobeno dodajanje pogač ni potrebno. Vesel bi bil, če bi me kdo želel argumentirano in strokovno prepričati v koristnost dodajanja pogač. Doslej to ni uspelo še nikomur. Sam čebelarim 20 let in v vseh teh letih sem skozi zimo izgubil le eno (1) samo družino in nikoli ne dodajam prav nobenih pogač. Tudi s spomladansko živalnostjo in razvojem družin nimam težav in bi si pogosto želel, da bi bil razvoj celo počasnejši kot v resnici je, ker nimam nobene potrebe po zgodnjih rojih ali pa po brkljanju po družinah in neučinkovitem preprečevanju rojenja.

Kakšna je torej koristnost dodajanja pogač?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 58822Odgovor boriss
To Mar 19, 2013 8:33 am

Ja ni pravila brez izjeme.

Zgodnje dodajanje pogač ima veliko koristnih učinkov pa kakega slabega zraven. Poznati je treba vse in se potem pravilno odločiti. Samo zgodnje dodajanj tudi letos ni nobenega razloga da bi bilo apriori slabo.

Drgač pa nimamo vsi tako odličnih pogojev čebelarjenja kot ti - pa je poj treba malo drugače čebelariti - da sploh je kaj od čebel.

Don Leony
PrispevkovCOLON 14
PridruženCOLON Ne Apr 15, 2012 9:08 pm
KrajCOLON Marjeta na dr. polju

OdgovorCOLON # 58826Odgovor Don Leony
To Mar 19, 2013 10:47 am

Kaj vem, tukaj pri meni kjer čebelarim jaz je še sedaj sneg :( . Sicer v vseh letih povem iz mojih izkušenj: ČEBELE NE BOM NIKOLI POZNAL IN NE BOM JIH MOGEL PRIGANJATI V NEKAJ KAR JIM NE ODGOVARJA. ČEBELE MENI NAREKUJEJO KDAJ KAJ IN KAKO!!! No to sem se naučil skozi nekaj malega čebelarjenja. Pogače....hm, kaj vem, meni - napram mojih geografskih značilnosti so se izkazale za pozitivno. Vsak in res čisto vsak dela s čebelami napram lastnih izkušenj in iz njih velja, DA VSAK MED NI SLADEK!!! Tudi jaz sem marsikdaj moral pojesti kislo - grenki med. Čebelarim izključno ljubiteljsko, ker imam rad čebele, ker so kot ŠVICARSKA URA, marsikaj te naučijo. Vem, da ste Vi tukaj v večini veliko večji čebelarji, pač mojim čebelam so pogače pomagale do neke mere ( letos še nisem videl niti ene marjetice, zvončka....), je pa res , da vzporedno nastopi težava z vodo in drugo. Kot je g. Boris napisal: so pozitivne in tudi nekaj negativnih strani, sami se odločimo. No , čebelarim od leta 1987, sprva s 16-imi roji, nato sem imel nekaj časa 24 družin , sedaj pa nekje 70 kosov, ( nekaj kilometrov imam v sebi ). Imel bi veliko več čebel , a sem žal v službi, za čebele pa je fajn imeti ČAS in jim prisluhniti, ONE NAM NE BODO PRISLUHNILE! Veliko koristnega sem tudi prebral na strani g. Borisa - SVAKA ČAST!!!

juhu
PrispevkovCOLON 105
PridruženCOLON Če Avg 06, 2009 2:26 pm
KrajCOLON novo mesto

OdgovorCOLON # 58832Odgovor juhu
To Mar 19, 2013 8:43 pm

Okolica NM. Danes sem uredil nekaj družin, zunaj je blo 15 C. Sem že pozen z urejanjem plodišč. Vse družine imajo urejene že zunanje sate za širjenje gnezda, so pa kar veliko popapcale, tu pa tam je bil kakšen sat ali 2 prazen ob gnezdu. Zalege je pa tam 3-5 satov, seveda na pol sata. Sicer šibkejše družine se pogače še dotaknile niso, močnejše so pa 1,3 kg že pojedle. Moram pa povedati, da sem vrečko pogače naslonil na sate z zadnje strani.

Gregor T.
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Pe Jan 26, 2007 7:50 pm
KrajCOLON Mirna

OdgovorCOLON # 58855Odgovor Gregor T.
Če Mar 21, 2013 3:18 pm

Jaz sem danes pregledal družine. Bil sem kar pozitivno presenečen. Kljub le nekaj lepim dnevom v marcu so čebele kar močne, imajo zalego na 3-5 satov, na polovici ali več sata. Domačo pogačo v satnih pitalnikih raje jedo kot apifondo zadaj, je pa problem, da sem naredil satne pitalnike iz preveč gladkega materiala in je bilo nekaj čebel utopljenih v mogoče tudi malo preredki pogači. Bistvenih razlik v moči oz. količini zalege zaenkrat ni. So bile pa kar hude, ker se je vmes pooblačilo. Nekaj sem jih tudi prestavil bolj na sredo. Skrbelo me je, če nimajo dovolj stika s hrano, pa imajo še velike zaloge. Sem kar zadovoljen :D

medo4
PrispevkovCOLON 358
PridruženCOLON So Nov 20, 2010 8:28 pm
KrajCOLON ®etale (haloze)
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 58877Odgovor medo4
Ne Mar 24, 2013 9:56 pm

Pozdravljeni

Imam vprašanje za tiste z več deset letnimi izkušnjami izkušnjami. Ali tako dolga zima zavira razvoj varoje in bo poleg obilice vode še kaka druga korist ? Če matice začnejo kasneje zalegat, se bo kasneje razmnoževala varoja.
Snega je bilo letos res ogromno , nizkih temperatur pa ni bilo. Se spomnim leta 85 , ko sem hodil v peti razred je bilo -25.

Lp,Medo

Uporabniški avatar
Oldy
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Po Apr 18, 2005 1:02 pm
KrajCOLON Muta
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 58878Odgovor Oldy
Ne Mar 24, 2013 10:41 pm

Zima, ki se je "premaknila" v pomlad ne zavira razvoj varoje. Časovno, če gledaš ja, ker nima kam zalegati. Bo pa, ko bo matica začela zalegati s polno paro tudi varoja začela delati s polno paro in do meseca junija v močnem razponu in ne bo nič v zaostanku s prejšnjimi sezonami.
Sem pa mnenja, da kar se sedaj dogaja niti ni tako slabo, ker mraz še ni popustil in pri meni ni veliko zalege (2 sata). Problem in to velik bi nastopil, če bi bilo teden ali dva toplo potem pa bi stisnil mraz tako kot je bilo lani.
"Ne jemljite si k srcu niti zmage niti poraza. Oboje se namreè nekoè spremeni v niè."

http://www.begic.si/
info@begic.si

pavel
PrispevkovCOLON 266
PridruženCOLON To Maj 31, 2005 10:35 am

OdgovorCOLON # 58879Odgovor pavel
Po Mar 25, 2013 8:42 am

Mislim, da zima ne bo zaustavila razvoja varoje. V panjih je že zalega in v tej zalegi se varoja veselo razmnožuje, pa naj bo to na enem satu ali petih :( .

lp

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 58880Odgovor boriss
Po Mar 25, 2013 8:47 am

Letošnja pomlad je čista katastrofa. Ker še nič ne cveti tudi donosa CP ni bilo v panje - torej tudi krmljenje ni dalo dobrih učinkov.

Ker pa je znano, da ko se otopli se potem ornk - začne cveteti vse naenkrat - bo potem sranje kot je vsakič ko dobro medi - čebel še ni, da bi kaj prinesle.

In če dodamo še eno spremenljivko - rojenje - lani ga namreč ni bilo - lahko pričakujemo zelo zahtevno leto.

V začetku medenja slabe družine. Zaradi odličnega medenja (in starih matic) hitro blokado družin in zato hitro veliko rojev.

medo4
PrispevkovCOLON 358
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 58881Odgovor medo4
Po Mar 25, 2013 9:27 am

Da bo vse naenkrat zacvetelo in nebo dovolj čebel mi je jasno. Lani tak čas sem že moral čebele nujno seliti v večje panje, po vsej verjetnosti bo pa letos veliko sadja, če le nebo kakšne pozne pozebe. Saj je tudi lanska spomlad bila neugodna, konec januarja pretopel, februar pa dva tedna od -14 pa -18 stopinj ponoči, potem pa cel marec izredno topel bilo je tudi 21 stopinj april pa katastrofa , sicer lepo jasno vreme ponoči mirno brez vetra podnevi pa kot bi se vse zarotilo proti čebelam je bril mrzel veter od jutra do večera. Češnje in slive so cvetele , čebele pa zaradi nizkih temperatur in vetra niso zapustile panjev.

Lp, Medo

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 58882Odgovor volk
Po Mar 25, 2013 10:47 am

Dejansko katastrofa.

Vprasanje je kaj se bo v teh dneh dogajalo z zalego in da ne recem s cebelami in njihovo zmoznostjo dostopa do hrane na satih.

DA me ne bo kdo drzal za roko. Letos predvidevam cvetenje cesnje okoli 14 aprila, in z njim cveternje sadnega drevja, nabrale ne bodo nic, le razvoj. Akacija bo zacvetela na primorskem okoli 5 do 10 maja na obali, v beli krajini pa okoli 15 maja najkasneje pa do 20.maja. Ce imamo tako vreme 1 aprila in zelo malo zalege ali pa celo podhlajeno, potem cez 40 dni ne bo nabiralk, zimskih cebel pa tudi ne vec. Tako da bo v panjih na cvetenje akacije veliko zalege pa malo cebel. Blokada matice bo jasna in tudi roji, saj bo cebel premalo za nabiranje v medisce in prevec za plodisce ki bo blokirano z venci.
Po akaciji pa pricakujemo lipo in kostanj, ce bomo uspeli prepreciti rojenje in bodo druzine lepo razvite bo pasa. Je pa dejstvo da je skoraj neverjetno pricakovati da bo ves cas med lipo in kostanjem ali pa smreko lepo vreme, bolj se lahko nadejamo kakih padavin za kak teden.

Sam pricakujem zelo medeno pomlad vendar ne v panjih, ker ne bo nikogar ki bi lahko pobral ves nektar, ter ali mokro poletje ali pa susno, vsekakor pa slabo medenje, cebel pa dovolj. :? [/i]

Da pa ne pozabimo varoje. Ze vec kot dva meseca ima cisto dovolj prostora za razmozevanje. Ponekod pa en mesec.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 58883Odgovor levstek008
Po Mar 25, 2013 12:34 pm

Res je bolj žalost kot ne....sem prejšni teden preventivno, glede na vremensko napoved, nafilal z pogačo vse panje...in med tem pogledal med sate...zalege "še pa še", sam nimam pojma kdo bo zdej to vse skupaj ogreval :? :(

Bomo videli kako se bo to končalo...pa menda ja ne tako kot lani????
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 58884Odgovor volk
Po Mar 25, 2013 1:31 pm

Lani je bilo zanic, pa vendar smo lahko imeli mocne druzine, ce ne drugega je bil kostanj. Letos bo pa spomladi vse na hitro.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

MISSY
PrispevkovCOLON 69
PridruženCOLON To Maj 05, 2009 8:56 am

OdgovorCOLON # 58887Odgovor MISSY
To Mar 26, 2013 7:27 am

Pozdrav !

Dajmo malo bolj optimistično gledat naprej. Bo pa vsaj brenčalo.

Tomaž

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 58888Odgovor boriss
To Mar 26, 2013 8:28 am

Saj to je bila optimistična napoved.

Pesimistične raje ne bi napisal.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 58889Odgovor volk
To Mar 26, 2013 9:22 am

Tomaz. letos sigurno ne bo tako slabo, mleckarili bomo brez problema, sploh ce bo vleklo na roj.
Tako da imas prav, clovek mora biti pozitiven do konca.
Upanje umre zadnje :D
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

medo4
PrispevkovCOLON 358
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 58890Odgovor medo4
To Mar 26, 2013 1:59 pm

V teh sedmih letih kar imam čebele so bile samo dve sezoni ko bi lahko rekel da je povrnjen nakup opreme in drugih potrebščin, delo je pa volontersko. Potem pa še nekdo reče ,da je med po sedem eurov drag, ko pa v trgovini kupi tri škatle cigaret pa ni drago. Po mojem najdražji med ližemo čebelarji. Vreme je pač kakršno je , po snegu bo gotovo pomladin bomo vsi bolj veseli, ko bi še le v naši politiki prišlo prišlo tako hitro do izboljšanj.
Hvala vsem za odgovore.

Lp, Medo

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 58892Odgovor volk
To Mar 26, 2013 2:52 pm

medo, odvisno je kje imas cebele. Ter kaksne stroske cebelarjenja.

CE prevazas pac lovis pase od ogrscice, akacije(mozno 2), lipe, ali pa smreke, kostanja, hoje....
Ce pa ne, pa moras imeti vsaj 2 dobri pasi, npr, akacija plus kostanj.
Ce si na smreki je ze vecji problem, sploh ce ne medi, kar pa je bolj pravilo.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

JanĹľevec
PrispevkovCOLON 688

OdgovorCOLON # 62183Odgovor JanĹľevec
Ne Dec 22, 2013 8:37 am

Včeraj sem obiskal čebele in ugotovil, da matice že zalegajo, ker so žrela panjev mokra. Za moje okolje je to najmanj en mesec prej kot običajno. Dva panja še posebej izstopata po kondenzirani vlagi.

Poraba hrane se bo zelo povečala in če bo mesec februar stisnil kot se to praviloma rado dogaja, bodo čebele padale "ob polni mizi",

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 62184Odgovor boriss
Ne Dec 22, 2013 10:08 am

Že zalegajo ali ŠE zalegajo? :D

JanĹľevec
PrispevkovCOLON 688

OdgovorCOLON # 62187Odgovor JanĹľevec
Ne Dec 22, 2013 11:37 am

boriss napisal/-aCOLONŽe zalegajo ali ŠE zalegajo? :D
Prav imaš Boris. Zalegajo v resnici ves ćas. Le, da so vsaj en mesec prehitro nekatere začele "močno" zalegati in to me skrbi. Doslej mi ni nikoli pred novim letom že teklo iz panjev. Ta pojav je bil doslej "normalen" tam nekje po 15. januarju in pri večini družin ob koncu prvega meseca. Pri obeh najbolj "mokrih" družinah pa se je tudi zelo povečalo število mrtvic na podnicah panjev.

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 62212Odgovor mg
Po Dec 23, 2013 8:35 pm

Mogoče pa čebele več vejo kot mi in ne bo tako huda zima :D .
lep pozdrav

ana2
PrispevkovCOLON 211
PridruženCOLON So Mar 31, 2012 9:42 pm
KrajCOLON Krška vas

OdgovorCOLON # 62217Odgovor ana2
Po Dec 23, 2013 11:44 pm

Zagotovo zalegajo. Danes so na veliko nosile cvetni prah.

Kaj svetujete izkušeni čebelarji?
Če odmislimo pustiti jih pri miru.
Enkrat je potrebno zaèeti.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 62224Odgovor Odisej
To Dec 24, 2013 11:53 am

ana2 napisal/-aCOLONZagotovo zalegajo.
Morda v Krškem in pri Janževcu (sklepam, da ni z gorenjskih planin :) ), pa na Obali.
Za smukalnike še ni čas, tudi točila so lahko še v kleti.

Mirne praznike želim - čebelarjem in njihovim čebelam.

storĹľ
PrispevkovCOLON 121
PridruženCOLON To Avg 24, 2010 10:01 pm

OdgovorCOLON # 62233Odgovor storĹľ
To Dec 24, 2013 5:31 pm

Odisej napisal/-aCOLON
ana2 napisal/-aCOLONZagotovo zalegajo.
Morda v Krškem in pri Janževcu (sklepam, da ni z gorenjskih planin :) ), pa na Obali.
Za smukalnike še ni čas, tudi točila so lahko še v kleti.

Mirne praznike želim - čebelarjem in njihovim čebelam.
Tukaj popravljam. Tudi na gorenjskem matice ŽE zalegajo. Prejšnji teden ko je bilo tako toplo(sploh višje so matice pričele z zaleganjem) v tem tednu pa so pričele zalegati tudi v nižjih predelih gorenjske. Panji so v v prvem tednu decembra po večini bili brez zalege sedaj pa so ponovno začele matice zalegati.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov