Hranjenje

tehnologija čebelarjenja, prevažanje čebel

ModeratorCOLON volk

tomy5x
PrispevkovCOLON 21
PridruženCOLON To Apr 28, 2009 2:16 pm

Hranjenje

OdgovorCOLON # 58564Odgovor tomy5x
To Mar 05, 2013 9:22 am

Zanima me kdaj je pravi čas za dodajanje pogač ali sladkorne raztopine?

Čebele so zdaj nekaj dni leteke iz panjev in nabirale cvetni prah. Ali jih lahko pregledam ali je še premrzlo-?

Q
PrispevkovCOLON 372
PridruženCOLON Sr Jan 18, 2012 10:07 am

OdgovorCOLON # 58567Odgovor Q
To Mar 05, 2013 11:31 am

Zdravo,

Najprej bi bilo fino, če bi povedal s kerega konca Slovenije si ? Primorska, notranjska, gorenjska, kočevje ... ???

LP

tomy5x
PrispevkovCOLON 21
PridruženCOLON To Apr 28, 2009 2:16 pm

OdgovorCOLON # 58570Odgovor tomy5x
To Mar 05, 2013 12:41 pm

Bela krajina okolica Metlike

Q
PrispevkovCOLON 372

OdgovorCOLON # 58574Odgovor Q
To Mar 05, 2013 1:08 pm

Zanima me kdaj je pravi čas za dodajanje pogač ali sladkorne raztopine?

Ravno gledam vremensko napoved za Metliko in kaže temp. okoli 10-15oC za ta in tudi naslednji teden in ponoči naj nebi bilo minusa. Tako, da bi pogačo lahko dal, čeprav se obeta sprememba vremena okoli 15-20 marca in naj bi bilo hladno en teden potem pa spet toplo. Torej, praviš, da nosijo cvetni prah se pravi, da ga nekaj naberejo in ni taka kriza. Če bi dal pogačo bi dal takšno z proteini (nadomestek CP). Kakšna pa je zaloga medu v panju? Kajti, če imajo še dovolj in nosijo cvetni prah rabijo samo mir in ugodno vreme ! P
Sladkorno raztopino je pa vprašanje, če bojo kaj jemale. Če nimaš zalog v panju pa nujno pogačo.

Ali jih lahko pregledam ali je še premrzlo-?
Jaz bi počakal do petka-sobote, ko je napovedano 15-17oC za Metliko!
Kaj misliš s tem pregledam. Če boš "pregledal", preglej in uredi družino tako, da boš opravil v 2-3 minutah.

LP

medo4
PrispevkovCOLON 358
PridruženCOLON So Nov 20, 2010 8:28 pm
KrajCOLON ®etale (haloze)
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 58576Odgovor medo4
To Mar 05, 2013 1:39 pm

Jaz še nisem nikdar dal pogače v panj in je po mojem niti ni potrebno , če v jeseni dovolj nahraniš. Še vsako spomlad sem moral vzeti kak sat hrane ven, da ima matica kam zalegat. Bolje kot pogačo pa si je spraviti satje z cvetnim prahom , maja in junija ga je dovolj pa še bolj naravno je in poceni. Vsaj tak se meni zdi.

Q
PrispevkovCOLON 372

OdgovorCOLON # 58577Odgovor Q
To Mar 05, 2013 1:45 pm

Se podpišem.

LP

wd40
PrispevkovCOLON 20
PridruženCOLON Ne Jan 08, 2012 3:11 pm

OdgovorCOLON # 58579Odgovor wd40
To Mar 05, 2013 6:19 pm

Ali so čebele pri sedanjih temperaturah sposobne premika za hrano?
Opažam, da so se pomaknile na vrh naklade in so razmeroma živahne.
Ali ta njihov položaj nakazuje pomanjkanje hrane?
Hvala, LP

pavel
PrispevkovCOLON 266
PridruženCOLON To Maj 31, 2005 10:35 am

OdgovorCOLON # 58580Odgovor pavel
To Mar 05, 2013 9:30 pm

Čeprav čebelarim v AŽ panjih, in s nakladnimi nimam izkušenj mislim, da bi lahko bil vzrok, da so se čebele premaknile na vrh naklade, pomanjkanje hrane. Ker če jih tam vidiš, nad njimi ni venca hrane.
Premik za hrano jim sedaj pri teh temperaturah ni problem, bolj je vprašljivo, če je hrana predaleč od zalege in ob kakšni večji ohladitvi.... :?

lp pavel

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 58581Odgovor volk
Sr Mar 06, 2013 9:31 am

Odvisno kje si.
Na obali so pojedle ze po 1,5kg pogace, imajo lep razvoj, regrat je v polnem cvetu, in niso vec v gruci.
V notranjosti pa je premik zaenkrat se problematicen.
Povsod pa je problematicen, ce primanjkuje hrane ob gnezdu. Ker ob ohladitvi ostanejo na zalegi.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

kitaristka
PrispevkovCOLON 34
PridruženCOLON Po Avg 15, 2011 8:04 pm
KrajCOLON Idrija
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 58944Odgovor kitaristka
Po Apr 01, 2013 8:39 am

slišala sem da nekdo prodaja pogače v Vipavi. Mi lahko kdo pove ime tega podjetja in kje se nahaja.
Beti

pavel
PrispevkovCOLON 266
PridruženCOLON To Maj 31, 2005 10:35 am

OdgovorCOLON # 58946Odgovor pavel
Po Apr 01, 2013 9:33 am

Če je v Vipavi, potem je Trs Vipava. Nisem bil že dolgo tam, tako da ne vem če jih imajo. Pokliči (05) 368 73 30. Na njihovi spletni strani imaš zemljevid kje so. Če prideš iz Ajdovščine po avtocesti na izhodu prečkaš staro cesto in prva hala (mislim da edina) desno.

lp

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 58952Odgovor boriss
Po Apr 01, 2013 10:40 am

pri kupljenih pogačah kjer ne veš kaj je notri (ali pa celo piše kaj je notri) je treba biti zelo previden.

NA našem trgu je mislim da ena ali dve vrsti pogač ki vsebujejo encime za sokove. Ker jih je notri ogromno so ostanki izsledljivi tudi v zelooooooooooooooooooooooooooooooooo malih količinah.

Take pogače dajati notri je nevarno (komot izgubimo dobro ime za SLovenski med).

In mene čudi da ČZS tega ni javno objavila?

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 58953Odgovor dušans
Po Apr 01, 2013 11:01 am

Preberi zadnjo številko SČ, ki izide ta teden.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 58967Odgovor volk
To Apr 02, 2013 12:08 pm

Dejansko je bilo sedaj po radiju,da čebele umirajo zaradi pogač.

Take laži mecejo slabo luc na celo cebelarstvo. Resnica je da je kvaliteta pogac vprasljiva(prodajanih). Dejansko pa ljudje take informacije dojemajo na nacin, da so za odmrtja cebel krivi cebelarji s pogacami, ne pa zanic program zatiranja varoze, ali pa kmeti z uporabo insekticidov.

V resnici pa vecina cebelarjev pogac ne uporablja, pa so kljub temu brez cebel.

Dejansko smo doma v BUTALAH.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Drejva
PrispevkovCOLON 668
PridruženCOLON To Okt 02, 2012 8:02 am

OdgovorCOLON # 58970Odgovor Drejva
To Apr 02, 2013 1:51 pm

volk napisal/-aCOLON...smo doma v BUTALAH.
skrajni cas je da odpremo oci in parazitom, ki na nas delajo experimente povemo svoje.

Zaenkrat se cebele imam (preveril vceraj s poslusanjem), in to vse, ceprav so mi ze lani nekateri napovedali klaverni konec, preprican pa sem, da sem zadevo resil natanko takrat ko sem naredil tisto cesar uradno ne bi smel, kljub zdravljenju z zastojnskim zdravilom je padalo po 100 do 500+ varoj na terapijo.

seveda se zavedam, da se zime ni konec, vesel sem, da smo imeli par zaporednih dni s temperaturi med 10 in 14C in se kak posamicen topel dan, ki je omogocil cebelam prenos hrane v blizino gnezda, veselo so nosile tudi nekaj CP z leske in vrbe. Glede na to da lani nisem tocil in sem dodal na druzino po vec kot 15kg sladkorja mislim, da jim ne bi smelo zmanjkati hrane (kar se ne pomeni uspeha). Tudi pogace imam notri.

Ce tako ostane bom zadovoljen :).

P.S.
Letos bom poiskusil poslusati/izvajati nasvete od bolj zanesljivih ljudi, se posebej glede tretiranja proti zajedavcem, ceprav bo nekaj stalo menim, da je cenje kot propad druzin.

MorfejĂ
PrispevkovCOLON 105
PridruženCOLON Sr Jan 11, 2012 9:13 am

OdgovorCOLON # 58975Odgovor MorfejĂ
To Apr 02, 2013 2:54 pm

Jaz sem letos za razliko od lani, ko sta mi šle dve tretjini čebel, namesto z timolom zdravil z Chekmitom in so vse družine lepo preživele zimo.

Mandelj
PrispevkovCOLON 306
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 1:58 pm
KrajCOLON Muljava

OdgovorCOLON # 59011Odgovor Mandelj
Sr Apr 03, 2013 9:41 pm

Jaz osebno ne bi dal medu od družine, ki je bila zdravljena z kemijo NIKOLI v usta. Enako želim tudi vsem ostalim.

Drejva
PrispevkovCOLON 668

OdgovorCOLON # 59021Odgovor Drejva
Če Apr 04, 2013 1:21 pm

Mandelj napisal/-aCOLONJaz osebno ne bi dal medu od družine, ki je bila zdravljena z kemijo NIKOLI v usta. Enako želim tudi vsem ostalim.
Malo premisli preden pihnes v meglo...

meso pa das, zelenjavo pa das, sadje pa das, vincek pa das... cunje kemicno obdelane nase pa das... morda imas v avtu isnjen volan pa ga vsak dan drzis... Si kdaj privoscis cips, smokije, zvecilni gumi, bonbone, cokolado - vse je zelo enkemicno?

Dvomim, da vse kupis eko in bio, demeter... etc.

kakorkoli nisem privrzenc kemije ampak faniatikov pa tudi ne...

P.S.

S cim pa potem zdravis? Predidevam da mehansko pobiras varoje s cebel in celic :twisted: Ne misli si da je kislina eko in NEKEMIJA.

Drejva
PrispevkovCOLON 668

OdgovorCOLON # 59023Odgovor Drejva
Če Apr 04, 2013 3:58 pm

Za vse ki rabite cvetoci travnik...

http://www.procreo.jp/labo/flower_garden.swf

ne pozabite kliknit na crno :D

Mandelj
PrispevkovCOLON 306
KrajCOLON Muljava

OdgovorCOLON # 59036Odgovor Mandelj
Če Apr 04, 2013 10:15 pm

Drejva napisal/-aCOLON
Mandelj napisal/-aCOLONJaz osebno ne bi dal medu od družine, ki je bila zdravljena z kemijo NIKOLI v usta. Enako želim tudi vsem ostalim.
Malo premisli preden pihnes v meglo...

meso pa das, zelenjavo pa das, sadje pa das, vincek pa das... cunje kemicno obdelane nase pa das... morda imas v avtu isnjen volan pa ga vsak dan drzis... Si kdaj privoscis cips, smokije, zvecilni gumi, bonbone, cokolado - vse je zelo enkemicno?

Dvomim, da vse kupis eko in bio, demeter... etc.

kakorkoli nisem privrzenc kemije ampak faniatikov pa tudi ne...

P.S.

S cim pa potem zdravis? Predidevam da mehansko pobiras varoje s cebel in celic :twisted: Ne misli si da je kislina eko in NEKEMIJA.
Prijatelj jaz bi tudi kadil, če ne bi bilo škodljivo, pa jedel bi samo pečeno na žaru če ne bi bilo škodljivo, pa smeti ne bi metal v koš ampak po travniku če bi narava za vse to sama poskrbela, pa ne delam tega.

Delam pa vedno v smeri čim manjšega onesnaženja, sebe in vsega okrog sebe, tako je tudi pri čebelah...

imaš več poti in ti si pač izbral ta lahko in rineš kemijo not, jaz nisem nikjer zapisal, da kisline niso škodljive, so pa veliko manj od tistega, kar ti rineš v panje, če se že greva tako...

In ja tako kot si rekel, že težko najdeš hrano, v kateri ne bi bilo svinjarije in potem s tem opravičuješ to, da si lahko zastrupljamo še tisto malega "zdravega" kar si sam pridelaš.

Mandelj
PrispevkovCOLON 306
KrajCOLON Muljava

OdgovorCOLON # 59037Odgovor Mandelj
Če Apr 04, 2013 10:23 pm

Aja pa hvala za povezavo, sedaj vem kje so vse :)

Drejva
PrispevkovCOLON 668

OdgovorCOLON # 59048Odgovor Drejva
Pe Apr 05, 2013 11:48 am

Mandelj napisal/-aCOLONAja pa hvala za povezavo, sedaj vem kje so vse :)
V panej rinem kompromis. od eko do... odvisno od ucinka eko zadeve (zal je lani bila eko zadeva super truper zanic - tisto kar smo dobili od drzave).

Vsekakor ne smemo obsojati tistih ki se ne odlocijo za eko, vsak ima pravico izbrati pot, ki je dovoljena.

Mimogrede, glede onesnazevanja lahko povem, da poberem veliko smeti po gozdovih in jih odnesem domov, ponavadi ko grem po gobe se naberem piksne vrecke ipd sranje. Veliko hodim pes na krakte razdalje, ko najdem kaj tezjega, vecjega zadevo odsleplem do nekega mesta in tam deponiam, ko imam cajt se odpravim do deponiranih mest in jih namecem v kuferan ter odpeljem domov :S potem pa cakam na saubermacherja. Tudi gume poberem ter jih odpeljem na saubermaher supaj s svojimi - brezplacno. Teh vecjih zadev je bolj malo in ljudje pocasi prihajajoj k pameti in ne vlacijo vse nesnage v gozd amapk tja kamor je treba.

Takj sem za to da se obdavcijo plasticne vrecke s 0.30€ / g. ter se zacne vzpodbujati papirnate pakle kot pred 20 leti. Da se vzpostavi ucinkovit javni prevoz...

Lep pozdrav pa sorry za offtopic.

oasis
PrispevkovCOLON 364
PridruženCOLON Po Jun 10, 2013 1:42 pm

OdgovorCOLON # 60934Odgovor oasis
Če Avg 29, 2013 7:48 am

Ne vem v katero temo bi napisal....sem pa včeraj doživel nekaj novega.

Zvečer ob 21.00h sem hranil čebele s sladkorno raztopino...in ko sem v vse panje nalil raztopine na hitro pogledam še pred panje in vidim, da iz enega panja čebele v koloni hitijo ven iz panja in izletajo.

Tisti moment je cca 50m stran od čebelnjaka stal avto s prižganimi lučmi in je svetil naravnost proti čebelnjaku...je mogoče avtomobilska luč, ki je svetila cca 20s tako vznemirila čebele...ali je to kombinacija vznemirjenja ob dotoku hrane + luči?

ana2
PrispevkovCOLON 211
PridruženCOLON So Mar 31, 2012 9:42 pm
KrajCOLON Krška vas

OdgovorCOLON # 60943Odgovor ana2
Če Avg 29, 2013 9:13 pm

Tudi sam opažam podobno. Če jih vznemirim v temi ali mraku in nato posvetim na žrelo izletavajo in gredo proti svetlobi.

Običajno je potem tisti, ki mi je svetil zbežal. :oops:
Enkrat je potrebno zaèeti.

olševèan
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Mar 02, 2009 4:10 pm
KrajCOLON oląevek

OdgovorCOLON # 60953Odgovor olševèan
Sr Sep 04, 2013 11:31 am

oasis napisal/-aCOLONNe vem v katero temo bi napisal....sem pa včeraj doživel nekaj novega.

Zvečer ob 21.00h sem hranil čebele s sladkorno raztopino...in ko sem v vse panje nalil raztopine na hitro pogledam še pred panje in vidim, da iz enega panja čebele v koloni hitijo ven iz panja in izletajo.

Tisti moment je cca 50m stran od čebelnjaka stal avto s prižganimi lučmi in je svetil naravnost proti čebelnjaku...je mogoče avtomobilska luč, ki je svetila cca 20s tako vznemirila čebele...ali je to kombinacija vznemirjenja ob dotoku hrane + luči?
To kar si opisal je popolnoma normalno. Čebele nabiralke se ob dodajanju hrane v panj "aktivirajo", ni važno po dnevi ali ponoči. Ko zavohajo hrano se takoj požene jo iz panja (iščejo hrano). Če to delaš ponoči ne traja tako dolgo, če pa to narediš po dnevi, se pa lahko začnejo čebele med seboj ropati.

oasis
PrispevkovCOLON 364

OdgovorCOLON # 60966Odgovor oasis
Če Sep 05, 2013 8:06 am

Zato se pa držim tega, da jim točim sirup v temi...sedaj je ob 9 že zelo temno in hladno!

kakobisečlovekpočutilkobimuskipaliprikolicohranevhišoinsvetilizlučmipress

imker
PrispevkovCOLON 580
PridruženCOLON Ne Dec 05, 2004 5:12 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 61015Odgovor imker
Sr Sep 11, 2013 4:20 pm

-------------------------------------------
...Čestitam za zgornji stavek !!!
Ivan Jurkovič

oasis
PrispevkovCOLON 364

OdgovorCOLON # 61084Odgovor oasis
To Sep 24, 2013 2:50 pm

Včeraj sem malo pogledal v en panj in opazil, da sem malo preforsiral s sladkorjem...dal sem po panju cca 8kg sladkorja. Mislim, da ima matica premalo prostora, da bi zalegala...en sat sem ruknil ven in dal enega iz medišča dol, da bo imela malo več prostora...imate kako mnenje ali nasvet?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 61085Odgovor boriss
To Sep 24, 2013 3:17 pm

JA kaj slabšega bi težko naredil.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 61087Odgovor boriss