Gradilno okence

tehnologija čebelarjenja, prevažanje čebel

ModeratorCOLON volk

BUTTON_POST_REPLY
medo4
PrispevkovCOLON 358
PridruženCOLON So Nov 20, 2010 8:28 pm
KrajCOLON ®etale (haloze)
CONTACTCOLON

Gradilno okence

OdgovorCOLON # 58123Odgovor medo4
Če Jan 31, 2013 11:28 am

Pozdravljeni

Samo informativno me zanima , koliko vas v AŽ panjih uporablja gradilno okence za trotovino. Ne mislim gradilnih satnikov, ampak menjavo pitalnika z z mrežo v zgornjem okencu.

Lp

Gregor
PrispevkovCOLON 116
PridruženCOLON Ne Dec 26, 2004 8:16 pm

OdgovorCOLON # 58124Odgovor Gregor
Če Jan 31, 2013 1:39 pm

Dobro bi bilo obesit kakšno fotografijo, da bi lažje razumeli kaj je to.
Lp
G

Gregor T.
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Pe Jan 26, 2007 7:50 pm
KrajCOLON Mirna

OdgovorCOLON # 58126Odgovor Gregor T.
Če Jan 31, 2013 2:29 pm

Jaz bom najbrž letos probal. Mogoče bom dal vmes še matično rešetko in poiskusil omejevanje zaleganja.

medo4
PrispevkovCOLON 358
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 58127Odgovor medo4
Če Jan 31, 2013 2:44 pm

Mediščna vratca so sestavljena iz okvirja in pitalnika, mediščna pa iz zunanjega okvirja in notranjega okvirja na katerem je mrežica pribita na notranji strani.
Notranji okvirček iz medišča paše v plodiščno okence in obratno, in če prestaviš zgornji okvirček na mesto pitalnika in obrneš mrežo na zunanjo stran pridobiš nekaj prostora za gradnjo trotovine. Uporablja kdo to zadevo?

Lp

Komar
PrispevkovCOLON 14
PridruženCOLON So Nov 26, 2011 9:51 pm
KrajCOLON Dobrepolje

OdgovorCOLON # 58128Odgovor Komar
Če Jan 31, 2013 11:18 pm

Če te prav razumem gradijo trotovino izven okvirja. Mislim da je gradilni satnik na pol, čisto dovolj.
LP

Gregor
PrispevkovCOLON 116

OdgovorCOLON # 58129Odgovor Gregor
Pe Feb 01, 2013 7:08 am

Gradilna okenca uporabljam že več let in so super zadeva.Imam jih v mediščnih vratcih in v plodiščnih kjer gradijo trotovino. Kot vemo gradijo trotovino v hladnejšm delu panja in je zato idealen kraj. Iz dobrih družin pustim da se troti izležejo v medišču. Ne smemo pa jim pudtiti odprtega medišča! Ko odpreš panj takoj veš kaj se dogaja v panju in tako si prišparaš odpiranje panja...

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 58130Odgovor boriss
Pe Feb 01, 2013 8:08 am

Gojitelj varoze in mučitelj trotov!

Q
PrispevkovCOLON 372
PridruženCOLON Sr Jan 18, 2012 10:07 am

OdgovorCOLON # 58131Odgovor Q
Pe Feb 01, 2013 9:33 am

Verjetn misli medo izvajat apitehnične ukrepe. Torej izrezovat trotovino, ko je pokrita in "polna varoje" in s tem zmanjšat napadenost družin. Varoje se nebi gojilo, kaj pa bo s troti :oops: ?

LP

Gregor
PrispevkovCOLON 116

OdgovorCOLON # 58133Odgovor Gregor
Pe Feb 01, 2013 11:08 am

Boris me prav zanima kje tebi gradijo trotovino in kaj z njo počneš?
Sam sem že večkrat izskal varojo v trotovini a je nisem našel ker je spomladi ni. Avgusta pa pri mojih čebelah načeloma nimam trotov.
Lp

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 58136Odgovor boriss
Pe Feb 01, 2013 4:09 pm

Gregor napisal/-aCOLONGradilna okenca uporabljam že več let in so super zadeva.Imam jih v mediščnih vratcih in v plodiščnih kjer gradijo trotovino. Kot vemo gradijo trotovino v hladnejšm delu panja in je zato idealen kraj. Iz dobrih družin pustim da se troti izležejo v medišču. Ne smemo pa jim pudtiti odprtega medišča! Ko odpreš panj takoj veš kaj se dogaja v panju in tako si prišparaš odpiranje panja...
Spotaknil sem se ob tole. ČE izležeš trote v medišču je to nenaravno. Če jim pa potem sploh ne odpreš žrela jih pa mučiš. In ko so spolno zreli jih čebele podijo po panju toliko časa da najdejo izhod - ker izhoda ni jih pač tam pobijejo!

Mučitelj trotov.

Če že imaš gradilni satnik je neumno pustiti trote da se izležejo!

Dejstvo je da je VSAKA varoja ke se zavleče v trotovino izreden problem. (če bi kaj vedeli o varoji ne bi pisali takih neumnosti).

Varoja v čebelji zalegi prvi dan zaleže eno jajce - ta je samec. NAto pa vsak dan eno samico. IN ta prva samica je godna za oploditev tisti dan ko se čebela izvali. Samec jo oplodi - in vrsta gre naprej.

ZAto ker je trot pokrit 3 dni več kot čebela se iz vsak trotovske celice izvalijo 4 varoje.

Torej vsak ki ima gradilni satnik In NE izreže trotovine je gojitelj varoje.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 58137Odgovor boriss
Pe Feb 01, 2013 4:12 pm

Gregor napisal/-aCOLONBoris me prav zanima kje tebi gradijo trotovino in kaj z njo počneš?
Sam sem že večkrat izskal varojo v trotovini a je nisem našel ker je spomladi ni. Avgusta pa pri mojih čebelah načeloma nimam trotov.
Lp
Tole pa je naslednja cvetka: torej imaš ti neko posebno varojo ki gre na dopust do avgusta in ko pride z dopusta naredi škodo?

medo4
PrispevkovCOLON 358
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 58152Odgovor medo4
Pe Feb 01, 2013 11:12 pm

Boris eno vprašanje. Jaz imam gradilni sat in izrezujem trotovino, dve leti zapored sem prezimil vse družine, tudi letos je dobro kazalo pri zdravljenju z oksalno. Včeraj so šle na čistilni izlet , da je bilo veselje, razen v enem so bile bolj mirne in sem posvetil odzadaj bile so na sprednji strani panja in je z njimi vse vredu. Ta panj je bele barve in se pozneje ogreje , po mojem je to . Okrog 15 ure so množično letele tudi iz tega panja. Zanima me samo kaj izgubim s tem , če ne uporabljam gradilnega okenca ampak samo gradilni sat. Sam si delam panje in ne kompliciram z temi okvirčki ki se menjujejo z pitalnikom. Naredim pač pitalnik v enem kosu , prav tako zgornje okence.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 58153Odgovor boriss
Pe Feb 01, 2013 11:14 pm

Izgubiš samo nepotrebno delo.

medo4
PrispevkovCOLON 358
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 58158Odgovor medo4
So Feb 02, 2013 11:25 am

Hvala za odgovore, v dograjenem čebelnjaku se mi ne izide , da bi prišel z deset satarji točno do stebra. Prostora je še za sedem satarja, ker pa imam prašilčkov dovolj razmišljam , da bi naredil štiri etažnega sedem satarja. Tako bi imel v plodišču 14 satov v dveh etažah, potem matično rešetko in enako dve sedem satni etaži v medišču. Verjetno bi bilo dobro narediti tudi štiri brade, za vsak slučaj če se kaj ne izide. Tisti , ki imate več prakse je kdo poizkusil kaj takega , kako bi se to izšlo? Verjetno bi bilo treba pokrite sate medu prestavljati na vrh kot pri nakladah.

Lp

Gregor T.
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Pe Jan 26, 2007 7:50 pm
KrajCOLON Mirna

OdgovorCOLON # 58159Odgovor Gregor T.
So Feb 02, 2013 1:10 pm

Po mojih izkušnjah super zadeva. Jaz imam 7-satarje za rezevne družine v obliki naklad za AŽ okvirčke in sem že preiskusil ta sistem, ko sem imel polne, pa nisem rabil več družin sem dodal naklade in potem sem imel 2 naklade plodišče, matično rešetko in eno do dve naklade medišča. Naklad nisem nič obračal, pa je matica vseeno zalegala obe nakladi in v medišče so šle rade. Na roj mi niso šle Imel sem 2 taka panja v sezoni 2011. V enem panju je bila dobra matica in je bilo vse polno, v enem pa je bila malo slabša, tam pa ni bilo veliko medu. Če ti ne bo ustrezal, pa imaš še vseeno lahko 4 7-satarje.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 58163Odgovor boriss
So Feb 02, 2013 3:29 pm

KAr se mene tiče povsem neuporabno. Samo to neuporabno se začne že pri izbiri 10 satarjev (11+3 bi ti glih napolnili čebelnjak).

7 satarji so dobri samo za na ogenj. ČE pa glih vztrajaš da jih hočeš imeti pa morajo biti samostojni - potem se celo da prodati kako družino iz njih.

medo4
PrispevkovCOLON 358
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 58177Odgovor medo4
So Feb 02, 2013 7:35 pm

Prašilčkov kot sem napisal imam dovolj in nebi jih rad zlagal eden na drugega, ker so spomladi vedno močnejše družine v sredini in verjetno zato ker so toplejši in fejst naložena čebela raje leti nižje kot na zgornje brade, pa še spustijo jo noter ker nekaj prinese (septembra bi bila drugačna muzika, ko bi prišla prazna stikat bi jo pregnale).Zdaj imam zložene drugače, dve vrsti deset satarjev in tretjo vrsto prašilčke in ni nepotrebnega prelaganja. Vzamem tistega kateri je nabit z čebelami. Za enast satarja sem se zanimal vendar se mi zdi , da bo prevelik , če bodo takšne letine kot lani. A nebi potem štiri etažni sedem satar deloval , kot en večji AŽ panj kljub temu ,da bi vseboval 28 satov?
Gregor T hvala za pojasnilo, nakladne sem imel GJ 10 satarje. Ko so polni so težki ko sam vrag , kdo ga bo pa dvigoval. javascript:emoticon(':?')

janezveliki
PrispevkovCOLON 114
PridruženCOLON To Okt 07, 2008 8:25 pm

OdgovorCOLON # 58189Odgovor janezveliki
Ne Feb 03, 2013 7:59 am

Medo4.

Saj ni potrebno dvigovati polne naklade, kakor tudi nihče ne dviga medišča iz AŽ panjev. Vzameš sat po sat enako kot v AŽ in kje je problem teže.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 58190Odgovor boriss
Ne Feb 03, 2013 8:22 am

V tem da imaš potem navaden neuporaben AŽ panj. Delaš na dežju. Povzročaš rope....

Imaš točno vse sranje kar ga lahko narediš.

medo4
PrispevkovCOLON 358
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 58191Odgovor medo4
Ne Feb 03, 2013 11:02 am

Janez Veliki , ko greš iskat zalego ali dodajaš matico verjetno ne jemlješ vsak sat posebej ven pač pa celo naklado snameš dol in odložiš na ustrezno stojalo. Vsaj tako sem delal sam ( mogoče sem pa imel napačen pristop). A ni bistvo nakladnih panjev , da delaš z nakladami in ne z sati? Še nekaj novih nakladnih sem naredil in potem vse skupaj prodal, nisem zdrav in zame so pretežki, saj ravno zaradi teže pa so izumili 2/3 in kaj še vse. Pa kako lepo diši v čebelnjaku, imaš mir v vsakem vremenu skratka vsepovsod so minusi in plusi, jaz sem se pač odločil za čebelnjak.
Hvala vsem za odgovore

Lp Medo

janezveliki
PrispevkovCOLON 114
PridruženCOLON To Okt 07, 2008 8:25 pm

OdgovorCOLON # 58193Odgovor janezveliki
Ne Feb 03, 2013 12:45 pm

Medo4.

Razumel sem, da misliš na polne medene naklade, sicer pa imaš prav.

Q
PrispevkovCOLON 372
PridruženCOLON Sr Jan 18, 2012 10:07 am

OdgovorCOLON # 58197Odgovor Q
Ne Feb 03, 2013 8:46 pm

medo4 napisal/-aCOLONJanez Veliki , ko greš iskat zalego ali dodajaš matico verjetno ne jemlješ vsak sat posebej ven pač pa celo naklado snameš dol in odložiš na ustrezno stojalo. Vsaj tako sem delal sam ( mogoče sem pa imel napačen pristop). A ni bistvo nakladnih panjev , da delaš z nakladami in ne z sati?
Medo4, točno tako ! Smisel in način dela z nakladnimi panji je, da se dela s celimi nakladami; tudi točenje ! Kajti, če delaš vsak sat posebej imaš "AŽ" panj in same slabe stvari in nič dobrih -od nakladnih sistemov.
medo4 napisal/-aCOLONŠe nekaj novih nakladnih sem naredil in potem vse skupaj prodal, nisem zdrav in zame so pretežki, saj ravno zaradi teže pa so izumili 2/3 in kaj še vse. Pa kako lepo diši v čebelnjaku, imaš mir v vsakem vremenu skratka vsepovsod so minusi in plusi, jaz sem se pač odločil za čebelnjak.
Hvala vsem za odgovore

Lp Medo
Ja teža je res problem, sploh pa če imaš 40 in več panjev. To preložit, vsak panj ima več naklad, resda sam parkrat na leto a vseeno. Pri AŽ panjih pa prideš in z eno roko "prelistaš" ! Bolj težko pa si predstvljam kam naj postavim 30 nakladnih panjev ! Bom vrt raje uporabil za kaj drugega, panje pa v mali čebelnjak. Za dušo in srce. Plus tega pa v čebelnjaku res lepo diši, si na suhem in imaš svoj mir.

LP

Gregor
PrispevkovCOLON 116

OdgovorCOLON # 58201Odgovor Gregor
Po Feb 04, 2013 11:21 am

boriss napisal/-aCOLON
Gregor napisal/-aCOLONBoris me prav zanima kje tebi gradijo trotovino in kaj z njo počneš?
Lp
Tole pa je naslednja cvetka: torej imaš ti neko posebno varojo ki gre na dopust do avgusta in ko pride z dopusta naredi škodo?
Ja Boris mogoče je na dopustu pri sosedu. Ali pa jo imam tako malo da je ne najdem. Če bi zrezaval pokrito trotovino konec avgusta bi jo gotovo našel. Medišča imam odprta pri dobrih družinah.
LpG

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov