moč družine januarja

tehnologija čebelarjenja, prevažanje čebel

ModeratorCOLON volk

olševèan
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Mar 02, 2009 4:10 pm
KrajCOLON oląevek

OdgovorCOLON # 62469Odgovor olševèan
Sr Jan 15, 2014 12:47 pm

:lol:

Se opravičujem za napisano... upam da nisem koga užalil. Sem mislim da je ta forum zato da si izmenjujemo izkušnje in mnenja.
Kot sem že napisal, to je bila moja izkušnja in upam da me ne boste zaradi tega linčali.

Nisem pa na forumu zato da bi kar nekaj pisal v tri dni. Če pogledaš moje prispevke boš videl da sem zelo redkobeseden. Sem samo napisal svoja opažanja in mnenja. Ni potrebe da me napadaš. Spoštujem vsakega čebelarja, njegova mnenja in ugotovitve pa naj bo še tako antipatičen... Tudi tvojo grajo bom vzel na znanje..

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 62474Odgovor mg
Sr Jan 15, 2014 4:38 pm

Noben te ne napada. Če pa že nekaj napišeš, sploh za tako občutljivo temo kot je šaranje po panju v zimskem času; so parametri: kaj ?, koliko ?, kje ?, kdaj ?, komu ?, zakaj ?...... bistvenega pomena oz. neizogibni za resno debato !?
lep pozdrav

olševèan
PrispevkovCOLON 202
KrajCOLON oląevek

OdgovorCOLON # 62479Odgovor olševèan
Sr Jan 15, 2014 6:13 pm

Vzeto na znanje....

MorfejĂ
PrispevkovCOLON 105
PridruženCOLON Sr Jan 11, 2012 9:13 am

OdgovorCOLON # 62513Odgovor MorfejĂ
Če Jan 16, 2014 5:33 pm

Torej če nekako povzamem: najbolje je, da se zdaj ne šari po panjih; če hrane nimajo, pa je najbolje, da se jim da sladkorna rastopina.

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 62527Odgovor mg
Če Jan 16, 2014 10:40 pm

Če je bil čebelar avg. sep. toliko odgovoren :arrow: da je čebele zazimil tako, da "zdaj hrane nimajo" (ker 12 - 15 kil zaloge) do zdaj niso mogle pomazat. Naj bo zdaj ob praznem panju toliko frajer :arrow: in jim doda medene sate (ki bi jih čebele v tem času morale itak imeti v panju).

Vse ostalo v zevzi s predelavo, pogoji in posledicami za čebele v tem času dodanih - raznih mešanic sladkorja je v zgornjih postih vse opisano.

Čebelar, ki na jesen nahrani čebele, je kot kmetica, ki mesi kruh s toplo vodo. Čebelar, ki hrani čebele pozimi, je kot kmetica, ki mesi kruh z mrzlo vodo.
lep pozdrav

olševèan
PrispevkovCOLON 202
KrajCOLON oląevek

OdgovorCOLON # 62548Odgovor olševèan
Pe Jan 17, 2014 2:20 pm

Ja to je res kar si napisal.
Samo mislim da pri tako toplem vremenu zna bit problem, ker so se sedaj, ko je bilo toplo, gruče čebel razširile in začele pobirati hrano iz skoraj vseh satov. Če bo šlo tako naprej bodo okoli zalege pobrale precej hrane. in ko bo pritisnil močan mraz čebele bodo šle nazaj v gručo. Če okoli gruče ne bo hrane, bodo propadle pa tudi če je v panju še 10 kg zalege (pretiravam).

Kar hočem povedati je da če čebele nimajo dovolj hrane na dosegu ne bodo prišle čez zimo pa čeprav jim jeseni dodamo dovolj hrane.

Goba
PrispevkovCOLON 141
PridruženCOLON Po Jun 29, 2009 2:17 pm
KrajCOLON Medvode

OdgovorCOLON # 62551Odgovor Goba
Pe Jan 17, 2014 3:09 pm

olševčan napisal/-aCOLONJa to je res kar si napisal.
Samo mislim da pri tako toplem vremenu zna bit problem, ker so se sedaj, ko je bilo toplo, gruče čebel razširile in začele pobirati hrano iz skoraj vseh satov. Če bo šlo tako naprej bodo okoli zalege pobrale precej hrane. in ko bo pritisnil močan mraz čebele bodo šle nazaj v gručo. Če okoli gruče ne bo hrane, bodo propadle pa tudi če je v panju še 10 kg zalege (pretiravam).

Kar hočem povedati je da če čebele nimajo dovolj hrane na dosegu ne bodo prišle čez zimo pa čeprav jim jeseni dodamo dovolj hrane.
Količinsko imam zagotovo več kot dovolj hrane v vseh družinah. Nekaj sem jim pustil in dobro nahranil. Ali je možno sploh kaj storiti, da ne propadejo pri polni mizi, če bo pritisnil kakšen dolgotrajen hud mraz?

Kaj pa če kakšne poštene ohladitve sploh ne bo?

L. P.: Goba

olševèan
PrispevkovCOLON 202
KrajCOLON oląevek

OdgovorCOLON # 62553Odgovor olševèan
Pe Jan 17, 2014 8:02 pm

kaj je za naredit, raje nebi komentirov.... Če prave zime ne bo pa upejmo da ne spomladanske pozebe, suše, deževja v pašnem obdobju itd =)

Acer
PrispevkovCOLON 95
PridruženCOLON Pe Jun 29, 2012 11:40 pm
KrajCOLON Maribor

Re: moč družine januarja

OdgovorCOLON # 66981Odgovor Acer
Če Jan 08, 2015 10:26 pm

Se mi zdi da je ta forum kr umrl pocasi.... ce se komu da pisat, kako se vam pa letos drzijo cebele? Pri sebi opazam, da so povecini kar ok se, ker je kateri dan toliko toplo se tudi izletavajo. Pred tem snegom so nosile celo cp, ker sem bil radoveden sem 2 panja pogledal in nasel zalego vseh starosti na 2 satih za dobro dlan veliko. Je pa tako, da imam rezerve obcutno slabse kot navadno, ostale pa mislim da so kar ok. Zima kot kaze spet nebo huda, je pa okoli mene ogromno cebelarjev izgubilo ze po polovico cebel eni se vec...
Naj medi!

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 66982Odgovor levstek008
Pe Jan 09, 2015 8:46 am

Zaenkrat mam kr dobre, če ne odlične. Še nikoli jih nisem imel v takšni formi. Brez dvoma je to posledica močnega medenja in donosa CP tam, avgusta. So bili taki donosi (9,september 2014:- 4.2kg :D :shock: :wink: in ne SAMO bršljana) da je nekaj družin izrojilo...no in v eni se ni pravilno sprašila in so jo kasneje v pozno jesen nekaj prelegale....seveda neuspešno. In en panj mi čudno, kaj pa vem,šumi.... Je bil BP, z matico na zadnjem pregledu (matice nisem videl, ker je nikoli ne iščem- čista izguba časa, so pa bila dnevna jajčka), ma zdej mi deluje nekako čuden. Kot da je z matico nekaj narobe. Ostale je res veselje pogledati......
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

M&M
PrispevkovCOLON 112
PridruženCOLON Če Jan 20, 2011 4:15 pm

OdgovorCOLON # 66983Odgovor M&M
Pe Jan 09, 2015 11:15 pm

Kaj naj rečem, lepo je to slišat in čestitam.
Meni se je letos prvič po 7ih letih zgodila katastrofa. Očitno je bilo zdravljenje s šok terapijo neuspešno, ali pa...tisoč vzrokov, ampak odgovora ne poznam. Varoje kr niso nehale odpadat. Konec julija sem3x zdravil na viledo, potem krmljenje, po testu (spet polno varoj) sem zdrvil še enkrat, z mravljično. po testu nisem vedel kaj še naj dam v panj, pa sem za hec na enem probal beevital. Usulo se je varoj. Pomojem sem ga najbolj pos...,ker nisem krmil v "vrhuncu" sezone. Čebele niso bile lačne, ker so imele dovolj zalog,samo konstantni minusi pa en plusek, pa spet minisi so poskrbeli, da ni bilo dovolj čebel, varoje pa preveč. No kar mi varoja ni pobrala mi je pa hotla še rovka. Od 17 družin mi je ostalo 7. Do pomladi je še dolga, družine niso neke bombe, ene boljše druge manj,trenutno pa si belim glavo s čim (če sploh) izvesti zimsko zatiranje, da bom zimske čebele čim manj obremenil...
Bolj se nagibam k sublimaciji OK kot pa kapanju. Kaj menite?
Matjaž

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 66984Odgovor levstek008
So Jan 10, 2015 1:38 am

Sublimiranje bi bil kr taprav korak.
Danes smo 10 jan. in je za unčikovito zatiranje (predvidevam AŽ panji) malo pozno za kapanje, ZAkaj? Temperature so razmeroma visoke in bi dosegel največji učinek z sublimacijo, ker so družine rahle................

Lp Matej

M&M
PrispevkovCOLON 112
PridruženCOLON Če Jan 20, 2011 4:15 pm

OdgovorCOLON # 66985Odgovor M&M
So Jan 10, 2015 9:08 pm

Hvala Matej, hvala Danilo.
Čeprav ne vem zakaj tvojega posta ni več. Bojim se, da bom res moral poseči po ne"eko" sredstvih.
LP

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 66986Odgovor Fizikalec
Ne Jan 11, 2015 12:09 am

Ja ne vem kdo ga je zbrisal jaz ga nisem tako da mi je žal, če ga je nekdo snel očitno nekomu ni všeč

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 66987Odgovor levstek008
Ne Jan 11, 2015 12:16 am

Pa tud ti datumi...da bi tazadnji post napisal danes po 12uri??? Ne bo držalo, sem komaj prišel domov...

Čuden forum....jehteta, kakor šef tega foruma, kaj čmo........

Lp Matej

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 66988Odgovor volk
Ne Jan 11, 2015 3:07 pm

Da se sam napisem svoje mnenje. Amitraz. Pa upaj da ni zalege, vsaj zdajle jo po mojem ni.
Forum je pa od spremembe naprej umrl. Brisanje se pa ne spodobi.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

ana2
PrispevkovCOLON 211
PridruženCOLON So Mar 31, 2012 9:42 pm
KrajCOLON Krška vas

OdgovorCOLON # 66992Odgovor ana2
Ne Jan 11, 2015 7:08 pm

Nekateri redno prebiramo, včasih kaj pokomentiramo. Je pa zadnje čase malo za prebirat (beri brati).
Petkov pregled je pokazal zanimivo, skoraj Gausovo porazdelitev moči družin. Hvalil se bom aprila, sedaj je še prezgodaj.
Enkrat je potrebno zaèeti.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 66997Odgovor boriss
Ne Jan 11, 2015 7:32 pm

SAj je kar prav - vse ki učijo krivo vero je treba zbrisat. Čarovnice na grmado.

oasis
PrispevkovCOLON 364
PridruženCOLON Po Jun 10, 2013 1:42 pm

OdgovorCOLON # 67017Odgovor oasis
Po Jan 12, 2015 1:31 pm

Jaz tudi še nisem opravil zimskega zatiranja varoje...lankso leto sem prav januarja pokapal z OK. Za zdaj so mi temperature to onemogočale...se pa za konec tedna obeta neka odjuga v kolikor bo kaj od tega bom za vikend pokapal.

Boris evo se ti že smeje ko tako govoriš :carovnica

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 67018Odgovor boriss
Po Jan 12, 2015 1:40 pm

ČE nisi delal v soboto (ko so bile poletne temperature) si ga usral.

oasis
PrispevkovCOLON 364

OdgovorCOLON # 67019Odgovor oasis
Po Jan 12, 2015 2:35 pm

Boris kaj misliš, da ni popravnega izpita?

Sobota že res, da je bila topla kar me je celo presenetilo in nisem bil doma. Kaj pa temperatura naslednji dan po kapanju OK ni pomembna?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 67020Odgovor boriss
Po Jan 12, 2015 6:50 pm

ja popravni izpit je pač popravni izpit. Prvič je le prvič. :D

sahist1971
PrispevkovCOLON 3
PridruženCOLON Po Apr 21, 2014 11:56 pm

OdgovorCOLON # 67029Odgovor sahist1971
So Jan 17, 2015 6:46 pm

Kot začetnika me zanima sledeče. Prejšnji teden sem šel pogledat čebele na Primorsko, nad Portorož, in sem naštel 50 varoj na podnici. Ali je to v tem času veliko? Če bi jih tretiral z OK v tem času ali bi bilo pametno? Drugače pa sem ter tja tudi že cvetn prah nosijo, sive barve, no pa tudi rumenega sem videl :) Aja pa nekje 4-5 ulic zaseda gruča kar je po moje kar v redu.

panj
PrispevkovCOLON 130
PridruženCOLON Po Jul 28, 2014 2:24 pm
KrajCOLON KODRETI

OdgovorCOLON # 73015Odgovor panj
To Jan 23, 2018 6:11 pm

https://youtu.be/TBFe1C0oRBc
danes na primorskem.
panj

Acer
PrispevkovCOLON 95
PridruženCOLON Pe Jun 29, 2012 11:40 pm
KrajCOLON Maribor

OdgovorCOLON # 73043Odgovor Acer
Po Jan 29, 2018 12:28 pm

Berem za nazaj in opažam da so zadnja leta zime zelo mile. Tudi letos konec januarja je pod Pohorjem zalega že na 2 satih za dlan veliko. Čebele so močne zasedajo povprečno 7 ulic. Odcvetela je leska povečini, začeli pa so že zvončki, trobentice, teloh, žafrani in morda še kaj ker cp ki ga občasno katera prinese je raznobarven. Napoved za februar je bolj hladna, bomo videli... Zdaj se sploh ne obremenjujem več glede vremena in stanja čebel, če one mislijo da je pametno zgodaj začeti že vedo.. Jaz sem svoje naredil, pobil varojo in dodal dovolj hrane jeseni, zdaj je na njih.
Naj medi!

oasis
PrispevkovCOLON 364

OdgovorCOLON # 73045Odgovor oasis
Po Jan 29, 2018 1:51 pm

Podoben januar je bil leta 2012. Bilo je tudi do 16°C.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 73046Odgovor volk
Po Jan 29, 2018 10:34 pm

V Beli krajni sem danes opazil, da vrba iva, macice, rabijo se en teden toplega vremena, in bi cvetele. Ponavadi cvetijo marca. Gledam na arhiv podatkov na Arso, pa na hiter pregled ne najdem januarja, ki bi imel povprecno mesecno temperaturo med 4 do 5 stopinjami. Toliko ima v normalnih pogojih zacetek marca..

O prilagajanju cebel, sam sumim da se ne odzivajo tako dolgorocno. Odzivajo se na vnos cvetnega prahu. In zalegajo. Ce se ohladi za dlje casa in ugotovijo, da ne bodo zmozne skrbeti za zalego, jo znajo celo pozreti. Na hitre ohladitve pa marsikatera druzina ostane na zalegi brez hrane. Torej nimajo nekega preroskega upogleda v vreme.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov