Pravilna oskrba ČD

tehnologija čebelarjenja, prevažanje čebel

ModeratorCOLON volk

Gregor
PrispevkovCOLON 116
PridruženCOLON Ne Dec 26, 2004 8:16 pm

OdgovorCOLON # 45670Odgovor Gregor
Sr Jan 05, 2011 11:35 am

Moje skromno mnenje, v naravi ni nihče pripiral žrel pa so čebele uspešno preživele! Doma imamo okna in vrata zelo radi jih uporabljamo.
Mojim čebelam zrak ne škodi in da bi si belil glavo kdaj ga je preveč kdaj premalo se mi zdi odveč!
Dostikrat so čebele pametnejše kot njihovi lastniki.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 45671Odgovor Fizikalec
Sr Jan 05, 2011 11:37 am

Jasno se povsem strinjam pripiranje žrel je smiselno edino, če zaznamo rop drugače je povsem brezpredmetno in prej škodi kot koristi. Čebele rabijo pretok zraka, če panj zadaj ima peno žrelo ne moti ničesar. Morajo biti tudi sposobne panj branit ob odprtem žrelu, če niso imamo zanič čebele.

klopotec
PrispevkovCOLON 742
PridruženCOLON Po Jul 12, 2010 5:09 pm
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 45682Odgovor klopotec
Sr Jan 05, 2011 6:46 pm

Janževec napisal/-aCOLONČe boš tega čebelarja (?) še kdaj srečal mu mirno povej, da je velik tepec.
Ti pa zlahka deliš žaljivke. Me zanima če si tako pogumen tudi v direktnem kontaktu, ker preko neta je to lahko. Nihče ti ne more pripopat ene okoli ušes.

Ne vem zakaj bi ta čebelar bil tepec. Že ima svoje razloge za takšno ravnanje. Konec koncev, kaj pa je napačnega, če žrelo zapre takrat, ko čebele zagotovo neimajo želje po izletavanju. In te želje sigurno nimajo ko je zunaj pod nulo. In če jim da zrak zadaj, je zadeva za tisti čas čisto v redu. In če je izkušen čebelar, potem že ve kdaj bojo razmere za izletavanje in takrat žrelo odpre.
Brez veze je da izleti 20 čebel in se jih 10 ne vrne zaradi mraza. Jih je škoda.

Kar tako talat tepce je pa le malo prehuda.

janezveliki
PrispevkovCOLON 114
PridruženCOLON To Okt 07, 2008 8:25 pm

OdgovorCOLON # 45694Odgovor janezveliki
Če Jan 06, 2011 7:46 am

Pozdravljeni.

Mojega vprašanja niste prebrali ali pa ga niste razumeli. Ta čebelar, ki mi je to povedal ni bil brez čebel, torej je stvar delovala. Zanimalo me je kaj vi mislite o tem in ali ima kdo podobno izkušnjo, nič drugega. Po vsem tem vidim, da je le klopotec dojel vprašanje. Vseeno hvala vsem za odgovore.

JanĹľevec
PrispevkovCOLON 688
PridruženCOLON Sr Maj 05, 2010 7:01 am

OdgovorCOLON # 45696Odgovor JanĹľevec
Če Jan 06, 2011 9:32 am

[quote="klopotec"]

Ti pa zlahka deliš žaljivke. Me zanima če si tako pogumen tudi v direktnem kontaktu, ker preko neta je to lahko. Nihče ti ne more pripopat ene okoli ušes.

Tako kot naj bi jaz zlahka delil "žaljivke", tako ti nekam junaško deliš grožnje. Ne bodi prepričan, da se tudi tebe ne bi prijela kakšna okrog ušes. Pa pustiva sedaj to junačenje.

Naj mi nekdo zapiše en sam dober razlog za zapiranje ali pripiranje žrel v zimi. Tisto o desetih čebelah, ki bi v času morebitnega izleta ostale mrtve v snegu je smešno. Če ne bodo obležale mrtve v snegu, pa bodo pač svoj konec našle na podnici panja. Skozi zimo je pač določeno število čebel obsojenih na svoj konec in je boljše, da tega storijo zunaj kot v panju.

Skozi zimo je le kratek čas, ko je družina brez zalege. Ko pa se pojavi prva zalega čebele dvignejo temperaturo v panju in pojavi se kondezirana voda, ki se potem iztega pri žrelu in zadržuje tudi na podnici panja. Mrtve čebele v močni vlagi na dnu panja začnejo razpadati in začnejo se določeni kemični procesi, ki za razmere v panju vsekakor ne morejo biti koristni. Vse to se nam dogaja celo v primerih, ko imamo popolnoma odprta žrela in kako je to potem šele videti pri zaprtih žrelih.

Nekdo je že nekaj zapisal o kroženju svežega zraka in to čebele seveda potrebujejo tudi v zimskem času. Svež zrak čebele tudi lažje segrevajo kot vlažnega in zatohlega. Občasno se plesen v panju pojavi celo pri popolnoma odprtih žrelih kako se potem ne bi pojavila pri zaprtih. S tem, ko nekateri čebelarji želijo svoje čebele počlovečiti in so prepričani, da če je nekaj dobro za življenje čebelarja, je potem zagotovo dobro tudi za življenje čebelje družine v panju, delajo čebelam veliko škodo.

Pričakujem torej vsaj en sam strokoven razlog za zapiranje žrel čebelam v zimskem času. Sam sem jih navedel nekaj zakaj je to škodljivo, če pa jih kdo želi še več pa mu jih lahko ponudim.

Pretepali pa se bomo, ko nam bo zmanjkalo argumentov ZA in PROTI. Velja ?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 45697Odgovor Fizikalec
Če Jan 06, 2011 9:39 am

Ja se strinjam z tabo divji kolega zgoraj ni navedel v kerem koncu SLO to čebelar dela? Če je primorje bi za kakšne 2 do 3 dni burje to bilo koristno vendar če je tolko da čebela izleti bo potem v panju nemir vemo kako se čebele obnašajo, če jih zapremo?
Drug način za preprečevanje izletavanja je na jesen pred krmljenjem čebelje gnezdo dati v medišče in je zadeva rešena pri odprtih žrelih.

Benko
PrispevkovCOLON 93
PridruženCOLON Če Mar 04, 2010 10:35 pm

OdgovorCOLON # 45698Odgovor Benko
Če Jan 06, 2011 9:45 am

Strinjam se z Janževcem. Ne razumem, zakaj bi čebele letale ven iz panja v primeru, ko je zunanja temperatura pod lediščem, če pa so lahko nekje na bolj toplem, v zaveterju. Edina logična razlaga se mi zdi, da te čebele, ki gredo ob takem času iz panja, da gredo prostovolno v smrt, iz črednega nagona, da zaščitijo večino (pred boleznimi).

Lp!
Jernej

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 45699Odgovor Fizikalec
Če Jan 06, 2011 9:47 am

Grejo v primeru vetra, stran kontejnerja, ki je v zaveterju tega ne občutijo ko izletijo pa je po njih tako lahko zgubiš kr čebel samo to velja za primorje.

klopotec
PrispevkovCOLON 742
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 45700Odgovor klopotec
Če Jan 06, 2011 12:04 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONGrejo v primeru vetra, stran kontejnerja, ki je v zaveterju tega ne občutijo ko izletijo pa je po njih tako lahko zgubiš kr čebel samo to velja za primorje.
V tem primeru bi potem zaprto žrelo bilo v redu, če sem te prav razumel?
In seveda zračenje od zadaj.

klopotec
PrispevkovCOLON 742
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 45701Odgovor klopotec
Če Jan 06, 2011 12:06 pm

Sicer je pa zadnje čase na SV delu SLO vetra že skoraj toliko kot na Primorskem.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 45702Odgovor Fizikalec
Če Jan 06, 2011 12:07 pm

Iz vidika izleta ja iz vidika harmonije v ČD pa ne kajti čebele čim ne morejo izletet "norijo" to je za njih nekaj nadnaravnega bolje bi bilo na jesen dat gnezdo v medišče. Tam čebele ne zaznajo tako hitro otoplitve in manj izletavajo ob slabem vremenu.
Poznam tudi prakso pred čebelnjakom folija črna, da blokira dostop sonca samo ne vem koliko je vse to za ČD res uporabvno oziroma njej v korist?
Pri nas je še milina napram primorski, ker je tem. bistveno nižja problem pa je marca itd..takrat tam gubijo čebele. Drgač pa primorska načeloma v minus ne gre in skor celo zimo izletavajo

klopotec
PrispevkovCOLON 742
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 45704Odgovor klopotec
Če Jan 06, 2011 12:28 pm

Ja, vsaka stvar ima več plati.

Zato nekdo, ki misli in dela drugače od nas, zaradi tega ni kar takoj tepec.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 45705Odgovor Fizikalec
Če Jan 06, 2011 12:30 pm

Ja saj marsikdo od nas dela kaj "nasprotju zakonov čebelarskih" samo določene zadeve vsekakor niso ravno koristne za čebele mednje spada tudi zapiranje žrel (po moje) nikoli tega nisem delal zato ne morem napisat nič iz lasnih izkušenj lahko samo analiziram.
Jaz najraje pišem tisto kr sprobam in utečeno laufa pa še vedno ima lahko nekdo težave to kopirat ali klonirat ni povsod vse enako žal

klopotec
PrispevkovCOLON 742
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 45718Odgovor klopotec
Pe Jan 07, 2011 3:47 pm

Danes pa ne bi bilo dobro imeti zapretih žrel. Je bilo zunaj čebel kot poleti.

Prav veselo so letale naokoli. Pa sem se bal da notri več nič ni. Ko sem prislonil uho na panj je bilo vedno povsem tiho.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 45719Odgovor Fizikalec
Pe Jan 07, 2011 4:28 pm

Odlični dnevi za zimsko tretiranje bo še jutri in pojutrišnjem komot....

Zaèetnik_2
PrispevkovCOLON 52
PridruženCOLON Sr Okt 08, 2008 2:49 pm

OdgovorCOLON # 45759Odgovor Zaèetnik_2
Po Jan 10, 2011 8:00 am

Ja, včeraj je bilo idealno za zimsko zatiranje z OK. Izletale so kot na akaciji.
Sicer pa je Fizikalec odprl super temo. Dobro bi bilo slišati še kaga z nakladnimi panji. Lp, Andrej

èešnjevèan
PrispevkovCOLON 129
PridruženCOLON Sr Apr 07, 2010 7:50 pm
KrajCOLON ?eąnjevek

OdgovorCOLON # 45848Odgovor èešnjevèan
So Jan 15, 2011 6:17 pm

Danes sem pogledal koliko je še hrane v gorenjskem plemenilčku in sem opazil že malo pokrite zalege, hrane imajo pa še kar nekaj.
Je pa to gorenjsko območje, tako da me je pokrita zalega kr malo presenetila, ker je bilo zadnjič tako mrzlo.

valterp
PrispevkovCOLON 167
PridruženCOLON To Apr 28, 2009 2:02 pm
KrajCOLON okolica Celja

OdgovorCOLON # 45868Odgovor valterp
Ne Jan 16, 2011 5:19 pm

Saj ne vem, če bi zopet podregal v to temo, ampak včeraj smo se z družino peljali v Ljubljano in smo se ustavili v Lukovici v čebelarskem domu. Opazil sem, da je bilo na veliko panjih priprto oz. z gobo zatlačena polovica pa tudi do 2/3 žrela. Torej izgleda, da nekateri pa le imajo tudi takšno prakso.

SAUC2
PrispevkovCOLON 163
PridruženCOLON Sr Mar 17, 2010 1:03 pm
KrajCOLON tu nekje

OdgovorCOLON # 45872Odgovor SAUC2
Ne Jan 16, 2011 6:25 pm

valterp napisal/-aCOLONOpazil sem, da je bilo na veliko panjih priprto oz. z gobo zatlačena polovica pa tudi do 2/3 žrela. Torej izgleda, da nekateri pa le imajo tudi takšno prakso.
To je od jeseni, da niso sosede ropale panjev, dvomim da zato, da nebi čebele izletavale pozimi .... :roll:

Goba
PrispevkovCOLON 141
PridruženCOLON Po Jun 29, 2009 2:17 pm
KrajCOLON Medvode

OdgovorCOLON # 45887Odgovor Goba
Po Jan 17, 2011 11:41 am

Na odlično vodenem tečaju za začetnike v Ilirski Bistrici je predavatelj France Prezelj nekajkrat opozoril, da je zapiranje žrel med prezimovanjem škodljivo. Razložil je, da zaradi odprtih žrel temperatura v panju ne bo bistveno manjša. Se pa zaradi premajhnega zračenja poveča vlaga, ki jo povzročijo čebele pri presnavljanju hrane. Velika vlažnost pa je pri prezimovanju lahko velik problem.

L. P.: Goba

klopotec
PrispevkovCOLON 742
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 45888Odgovor klopotec
Po Jan 17, 2011 12:52 pm

Včeraj in danes sem panj zastrl, tako da sonce ne more sijati nanj in ga ne ogreje. Tako je včeraj izletelo zelo malo čebel, tiste ki so, pa so skoraj vse prinesle nazaj cvetni prah.

A je tako zastiranje panja smiselno?

Bom videl kaj bo danes, ker bo menda še bolj toplo.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 45890Odgovor levstek008
Po Jan 17, 2011 3:59 pm

klopotec napisal/-aCOLONVčeraj in danes sem panj zastrl, tako da sonce ne more sijati nanj in ga ne ogreje. Tako je včeraj izletelo zelo malo čebel, tiste ki so, pa so skoraj vse prinesle nazaj cvetni prah.

A je tako zastiranje panja smiselno?

Bom videl kaj bo danes, ker bo menda še bolj toplo.
Če nimaš dosti panjev je to smiselno, ker se lahko čebele v takih toplih dneh lahko "narobe" odločijo in se lotijo zalegat v upanju, da je pomlad tu, čeprav je očitno še zima pred nami!!
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

klopotec
PrispevkovCOLON 742
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 45891Odgovor klopotec
Po Jan 17, 2011 5:24 pm

Je bilo precej toplo, ampak je po mrzli noči zastiranje delovalo. Sploh niso šle ven.
Bom kar nadaljeval s tem.

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 45893Odgovor bloop
Po Jan 17, 2011 8:43 pm

Cebele se ne bodo nic narobe odlocile, cebele so se ze odlocile in zalega je prisotna v panjih.

Zaèetnik_2
PrispevkovCOLON 52
PridruženCOLON Sr Okt 08, 2008 2:49 pm

OdgovorCOLON # 46433Odgovor Zaèetnik_2
Sr Feb 09, 2011 11:44 am

Še eno vprašanje iz teme Pravilna oskrba ČD: Kdaj dodate prve satnice v graditev?

Gregor T.
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Pe Jan 26, 2007 7:50 pm
KrajCOLON Mirna

OdgovorCOLON # 46460Odgovor Gregor T.
Sr Feb 09, 2011 7:55 pm

Na češnji.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 46461Odgovor Fizikalec
Sr Feb 09, 2011 7:58 pm

ja tako regrad-češnja vsaj 2-6 odvisno mod moči družine in vremena

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 46477Odgovor Fizikalec
Če Feb 10, 2011 4:31 pm

Saj bo če se mi bo dalo bo za aprilsko št. o rojenju in spomladaskem razvoju samo, če bom imel voljo....

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 46479Odgovor Fizikalec
Če Feb 10, 2011 5:33 pm

Sma že z urednikom zmenjena glede tega me je klical ene 14 dni nazaj upam se bom spravil zraven imam en kup osebnih "problemov" kere moram rešit tako da nekak že bo....

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov