Pravilna oskrba ČD

tehnologija čebelarjenja, prevažanje čebel

ModeratorCOLON volk

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

Pravilna oskrba ČD

OdgovorCOLON # 45502Odgovor Fizikalec
Ne Dec 26, 2010 10:11 pm

Bomo nadaljevali tule kr se rojenja tiče... Sam izraz preprečevanje ali zatiranje rojilnega raspoloženja je meni nekako tuj oziroma do njega naj nebi prišlo.
Vse tiči v oskrbi ČD, da do njega ne pride oziroma v zanemarljivem % katerega brez težav "prebolimo"
Jaz spomladi v ČD ne vnašam ničesar nobene alternative, kemije in tudi cukra ali pogač ne. Moj cilj je tendirat k temu, da družine kurijo zimsko zalogo in se pri tem optimalno razvijajo. V cvetlični paši in tudi ogrščici morajo izdelat 4-6 satnic. Po prihodu z ogrščice družine iztočim, in pregledam. Vsaki (razen podpovprečni) vzamem po 2 sata zalege ter 2 medoobnožinska sata ter naredim narejence. Odvzeto nadomestim spet s satnicami za gradnjo. Rečem lahko, da ob tem 70-80% gradijo matičlnike. Ob odvzemu matičnike rušim in uredim gnezda pa čisto nič drugega. Opozoriti velja, da je to delano tik pred akacijevo pašo oziroma, ko akacija že začne cveteti. Fora je ravno v tem, da tako pretresene družine rabijo vsaj 48 ur, da se "poberejo" v tem času zamedi in tako pozabijo rojenje. Res da ene par bo pač zrojilo, ker ne moreš vsak matičnik opazit pri mojem tempu dela samo to je tisti zanemarljiv % kerega prenesem :wink:

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 45504Odgovor volk
Po Dec 27, 2010 10:09 am

No, moj nacin preprecevanja rojenja pa temelji na tem, da druzine z pogacami(ker pac pasa ne omogoca dovolj dobrega razvoja), pozenem v razvoj, potem pa ko zacno nastavljati maticnike(v maju, vcasih ze aprilu), odvzamem matico z satom zalege, ter v druzino dodam zrel maticnik(maticnike dodam cez cas isti dan, maticnikov se ne sme podhlajat, ceprav so zreli, zato prvo uredim druzine, potem pa grem po maticnike, in jih dodam v preurejene druzine,), cez 10 do 15 dni mlada matica zacne zalegat, rojenje ni vec aktualno, panj je pa itak poln cebel.

Tako izmenjam matice, preprecim rojenje, ce je pasa vec tocim, ce ni pa cisto nic pase(kar se rado zgodi) pa rabim manj hranit....
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Gregor
PrispevkovCOLON 116
PridruženCOLON Ne Dec 26, 2004 8:16 pm

OdgovorCOLON # 45505Odgovor Gregor
Po Dec 27, 2010 10:52 am

Če sem prav razumel je to samo en temelit pregled in ureditev družine dovol da pozabijo rojenje? Ali je ta postopek potrebno ponavljati vsaj vsakih deset dni? Zanima me starost matičnjakov? Dogaja se mi da sem prepočasen, in ko so matičnjaki že skoraj pokriti ne morem preprečiti roja!
Saj čebele ne delajo drugega kot matičnjake! Take družine moram podret ker je trud brez smisla.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 45507Odgovor levstek008
Po Dec 27, 2010 11:06 am

Ko enkrat pokrijejo matičnjake je nesmiselno preprečevati rojenje! Takrat pač poberem staro matico, sat pokrite, odkrite zalege, medne sate, in ji dam v novo naklado. V stari nakladi pustim matičnjak,eden pokrit, ostale al uničim al pa porabim za druge družine( sploh če so lepi).

Da pa do tega ne pride, pač dodam prazno naklado, načeloma mi je uspevalo zbiti rojenje če opazim zadosti zgodaj, da se pripravljajo na roj. Ko pa enkrat pokrijejo jih nova naklada niti ne zanima več!!
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

èešnjevèan
PrispevkovCOLON 129
PridruženCOLON Sr Apr 07, 2010 7:50 pm
KrajCOLON ?eąnjevek

Re: Pravilna oskrba ČD

OdgovorCOLON # 45511Odgovor èešnjevèan
Po Dec 27, 2010 8:18 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONBomo nadaljevali tule kr se rojenja tiče... Sam izraz preprečevanje ali zatiranje rojilnega raspoloženja je meni nekako tuj oziroma do njega naj nebi prišlo.
Vse tiči v oskrbi ČD, da do njega ne pride oziroma v zanemarljivem % katerega brez težav "prebolimo"
Jaz spomladi v ČD ne vnašam ničesar nobene alternative, kemije in tudi cukra ali pogač ne. Moj cilj je tendirat k temu, da družine kurijo zimsko zalogo in se pri tem optimalno razvijajo. V cvetlični paši in tudi ogrščici morajo izdelat 4-6 satnic. Po prihodu z ogrščice družine iztočim, in pregledam. Vsaki (razen podpovprečni) vzamem po 2 sata zalege ter 2 medoobnožinska sata ter naredim narejence. Odvzeto nadomestim spet s satnicami za gradnjo. Rečem lahko, da ob tem 70-80% gradijo matičlnike. Ob odvzemu matičnike rušim in uredim gnezda pa čisto nič drugega. Opozoriti velja, da je to delano tik pred akacijevo pašo oziroma, ko akacija že začne cveteti. Fora je ravno v tem, da tako pretresene družine rabijo vsaj 48 ur, da se "poberejo" v tem času zamedi in tako pozabijo rojenje. Res da ene par bo pač zrojilo, ker ne moreš vsak matičnik opazit pri mojem tempu dela samo to je tisti zanemarljiv % kerega prenesem :wink:
Kam ali pa namesto česa vstaviš satnice ki jih zgradijo med cvetlično in pašo na ogrščici?
Plodišče, medišče?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 45513Odgovor Fizikalec
Po Dec 27, 2010 9:44 pm

Gregor napisal/-aCOLONČe sem prav razumel je to samo en temelit pregled in ureditev družine dovol da pozabijo rojenje? Ali je ta postopek potrebno ponavljati vsaj vsakih deset dni? Zanima me starost matičnjakov? Dogaja se mi da sem prepočasen, in ko so matičnjaki že skoraj pokriti ne morem preprečiti roja!
Saj čebele ne delajo drugega kot matičnjake! Take družine moram podret ker je trud brez smisla.
Ja točno tako samo ta pregled po končani ogrščici in ne glede odkriti ali pokriti matičniki, če odvzamem po 3-4 sate, dodam satnice porušim matičnike in je akacija obilno medenje rojenje prepreči. Po tem posegu jaz ne gledam skoraj nič več oziroma le družino katero označim, da je sumljiva (ni zalege, oziroma ni jajčec, je MM v panju itd...) vse ostalo pustim pri miru. Po akaciji stočim tudi vso deviško satje iz PLODIŠČA ne diram skrajne sate oziroma vse ostale izključno deviške kr je bilo dodano ob prešnjem posegu. Tako spotoma ugotovim ali je v keri kaj narobe, označim in kasneje ob priliki kontroliram, grem pa naprej na lipo in kostanj ali gozd.
SATNICE vstavljam izključno v plodišča v medišče kdaj pa kdaj, če mi primanjkuje satja drugače pa ne ali pa v 11+3 kjer vlečem sate nazaj noter pa dam satnice.
Slika
Takole grejo satnice v panj št. je odvisno od moči družine in časa ter razmer.

sadjar
PrispevkovCOLON 78
PridruženCOLON Po Mar 08, 2010 12:08 pm

OdgovorCOLON # 45521Odgovor sadjar
To Dec 28, 2010 1:40 pm

Zanima me, kdaj pa dodaš 3 prečne sate v plodišče in medišče in kako operiraš z njimi.Ali so to satnice za graditi...Bi te prosil,če lahko kaj napišeš. Hvala

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 45522Odgovor Fizikalec
To Dec 28, 2010 1:56 pm

Sate prečno dajem, ko je medišče "polno" torej vsaj 8 polnih satov sveže medičine in glede na razmere zunaj potegnem 3 nazaj ali pa 6 odvisno koliko časa medenja še ostane. Čebele namreč nazaj meda ne nosijo ravno rade torej jih malo prevaramo.
Polne sate potegnem nazaj in prazne dam v medišče lahko so to po 3 satnice lahko je izdelano satje odvisno kaj rabimo in koliko nam še ostane medenja.

Gregor
PrispevkovCOLON 116

OdgovorCOLON # 45526Odgovor Gregor
To Dec 28, 2010 10:33 pm

Fizikalec v ta postopek verjamem. Vendar pri meni(20 AŽ na družino)pomeni veliko dela, ker ga moram ponovit takoj po akaciji na vsakih 10 dni, do konca kostanja! Garaško delo, časovno mi ne rata. Tako da mi čebele rojijo
Zanima me če panj povečaš na 28 satov pred akacijo in samo točiš do kostanja, koliko družin ti zroji? Rad bi dosegel pod 10%
Zato me zanimajo panji 11+3 in delo z njimi.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 45527Odgovor Fizikalec
To Dec 28, 2010 10:49 pm

Potem je z tvojim delom ali panji nekaj narobe. V akaciji čebele plodišča zablokirajo ob donosih nad 1 kilo čebele rojenje pozabijo (akacija pa ima donose 3-8 kil na dan), če jih pred tem urediš dobro kot sem opisal izroji pa enako % ne glede ali je 10s ali 11+3 pr meni kot sem pisal je to 6-8 družin maximalno.
Morebiti narediš to prepozno ali prehitro čas boš moral ugotovit-prilagodit sam. Bisveno je pravočasno iztočit in jih potem spravit na pašo kake 10-14 dni brezpašja in pucanja zalog medišča pa jih spet do dobra umiri.

Obstaja varianta, da si namnožil preveč genskega potenciala za rojenje pri določenih je ta pač nadpovprečen. Druga stvar je nisem zasledil kakšen panj imaš in kako urediš družine prej? Tvoj problem tiči nekje v panju oziroma ureditvi družin drugače ne morejo vse družine 2 mesece silit na roj.
Koliko družin imaš, koliko časa porabiš za pregled?

Gregor
PrispevkovCOLON 116

OdgovorCOLON # 45528Odgovor Gregor
Sr Dec 29, 2010 9:28 am

Upam da je moj neuspeh posledica premajhnega panja,ter to da imam preveč družin(80-100) in premalo časa.
Panje imam 10 satne AŽ.
Imam odlično spomladansko pašo tako da mi da regrat in češnja, pogoj vreme že prvo točenje. Na tej paši mi tudi zgradijo od 5-10 satnic. Žal pa po tej paši nastane 14 dni brezpašja ki se včasih zavleče cez celo cvetenje akacije (piha burja)! Tako imam v skoraj useh panjih matičnjake in to mi sesuje sistem.
Verjamem da donosi nad 4kg uredijo to stanje.
Misli pa nabavit večje panje, in ker sem že use preiskusil razen 11+3 je to zdaj moja nova investicija.
Upam da je to to!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 45529Odgovor Fizikalec
Sr Dec 29, 2010 10:03 am

Ne fora je nekje drugje lahko, da jih preveč poženeš jaz imam podobne razmere z razliko, da je vmes ogrščica. Imam 350 panjev, vsa opravila razen točenja delam sam in imam še službo torej?
Po moje rabiš malo prej 1x narest narejence kajti v bistvu v panj gre določeno št. čebel, ko je utesnjenost je rojenje tu. Ko dodajaš satnice enači družine, če so kje slabše, višek zalege NE butaj v medišče ampak naredi NAREJENCE in garantirano boš družine umiril. Dodajanje satnic na češnji je hud razvoj vse kr zgradijo je zaleženo zato dobiš enormno čebel katere kasneje delajo "gužvo".

valterp
PrispevkovCOLON 167
PridruženCOLON To Apr 28, 2009 2:02 pm
KrajCOLON okolica Celja

OdgovorCOLON # 45554Odgovor valterp
Če Dec 30, 2010 8:34 pm

To do sedaj razumem, vendar pa nisem našel rešitve zase. Imam sedem družin, ja vem da je malo, saj sem šele začel, v šestih panjih. Imel sem malce pozno roj, katerega nisem pričakoval, ampak so vse družine v dobrem stanju. Tole razmnoževanje z narejenci mi je povsem jasno, težavo imam pa v tem, ker nimam izdelanih satnic. Komaj za šest panjev, s toliko panji sem lani zaključil. Kako naj naredim, da bom imel dovolj narejenih satnic, za dodatnih šest - sedem panjev. Vem da, ko cveti češnja, čebele na veliko gradijo, ampak kako naj to najbolje izkoristim, da bom imel čim več nanovo narejenih satov čimprej.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 45555Odgovor Fizikalec
Če Dec 30, 2010 8:39 pm

Če imaš satje zgrajeno v plodiščih in mediščih bo enostavno če ne bo malo težje torej kaj imaš, da ti lahko praviulno svetujem?

valterp
PrispevkovCOLON 167
KrajCOLON okolica Celja

OdgovorCOLON # 45556Odgovor valterp
Če Dec 30, 2010 8:47 pm

Za šest panjev imam dovolj satov za plodišče in medišče. Tu ni problema. Problem nastopi pri narejanju narejencev, zaradi večanja družin, saj sem nabavil še osem AŽ 10S panjev in pa tudi spomladi, aprila ali maja za prkinjanje rojenje. Za en ali dva panja sem si malce že "naštudiral", ampak za več pet ali šest pa mi nekako ne gre skozi.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 45558Odgovor Fizikalec
Če Dec 30, 2010 8:59 pm

No tole pa ne bo nič težko izvesti in sicer prvo boš lahko vsaki družini katere imaš odvzel zagotovo po sat ali dva medena na češnji. Te sate shraniš za narejence kasneje, najbolje odvzet take kjer je tudi nekaj CP, če ga ni pa tud ni hudo. Odvzeto takoj nadomeščaš s satnicami. Če boš prestavil kak sat zalege gor spet dobiš višek satja in spet nadomeščaš s satnicami. Za glavno pašo pa vržeš iz medišča polovico satja in ga nadomestiš s satnicami vsak drugi sat ne satnice po vrsti. Ko so satnice v plodišču zgrajene in zaležene lahko takoj dodaš nove samo pač zalega mora gor in treba pazit, da za glavno pašo ni zalege zgoraj blokira plac za med....
Ko boš delo narejence pa imaš že več kot dovolj, daš 2 sata zalege, 1 zgrajen, in enega medenega ostalo pa satnice, rešetka pokrita, če ti znese lahko narediš tud v medišče RD na isti način. Ko se MM opraši treba krmit, če ni paše. Vse kr ti eventualno do julija konec na zgradijo pač vržeš v avgustu ven, vzameš ostalim iz medišč zgrajeno, dodaš narejencem ostalim pa čez zimo krkoli imajo v medišču je vseeno tudi, če nič ali pa če samo 5 satov.....
Za narejenca tudi če daš samo eden medeni in 2 zalege bo dovolj pa tudsi 1 zalege je dovolj v maju odvisno kaj pač imaš na voljo.
Jaz sem letos delal konec julija iz 25 družin sem naredo 70 narejencev brez problema.

Gregor
PrispevkovCOLON 116

OdgovorCOLON # 45560Odgovor Gregor
Če Dec 30, 2010 9:17 pm

Vedi nekaj samo močna družina ki ima dovol hrane, ti bo zgradila tudi 12 in več satnic! Čebel mora biti na pretek in ti se nesmeš obirat. Takoj ko so prve tri zgrajene do polovice daš še gradit. Meni so najlepše gradile v medišču med medenimi sati. Brez medu in dobre paše ne gradijo.
Delo z do 40 panji je poezija! Ko sem imel toliko šetvilo sem bil mnenja da znam čebelarit, zdaj vem da ne znam nič![/img]

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 45567Odgovor kravzlj
Če Dec 30, 2010 11:22 pm

Če češ delat narejence ki ti bodo gradili pazi da bo dovolj čebel in dovolj HRANE! Dokler bo tekla hrana bodo gradile! ni važno kje teče, spredi al zadi!
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 45573Odgovor volk
Pe Dec 31, 2010 10:16 am

Se ena stvar je, ki jo mnogi pozabijo... veliko cebelarjev namrec dela narejence tako, da pusti da same vzgojijo matico, ali pa sicer dodajo oplojeno matico, vendar jo dodajo napacno, tako da jo cebele ubijejo, potem je kriv vzrejevalec, ker ima baje tako zanic matice,da cel mesec ne zalegajo....

Narejencu je treba dodat oplojeno ali pa neoplojeno matico, sam velikokrat dodam zrel maticnik, ki se vali cez kak dan.

Ce namrec hocemo,da narejenec gradi vosek, je nujno potrebno, da ima matico, ne maticnik...
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 45574Odgovor Fizikalec
Pe Dec 31, 2010 10:26 am

Ja in oplojeno matico dokler matica ne zalega ni gradnje, ko pokukamo v kolikor gradi nimamo kaj gledat matica je in zalega.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 45578Odgovor volk
Pe Dec 31, 2010 12:38 pm

No tukaj, kar si omenil, Danilo, se skriva skrivnost, zakaj imajo nekateri cebelarji toliko dela s cebelami, drugi pa ne..

Poznam mnoge cebelarje, ki komaj odkrbujejo 20 druzin, vsak teden prekopljejo celo druzino, v narejence pogledajo vsakih nekaj dni....

Sam sem se marsicesa naucil od cebelarjev z veliko druzinami..

Tako pregled izgleda tako, da ze po cebelah na zrelu nekako vem za kaj se gre, zadaj ko odprem mi je takoj jasna moc druzine, iz plodisca vzamem drugi sat od strani(ker ce je na drugem zalega, bo do druge strani ,kar pomeni 8 ali 9 satov zalege), na njem je ze zalega(ter cvetni prah), pogledam samo, ce so v celicah jajcka, ce so, je tudi matica, po strnjenosti zalege tudi vem kaj se dogaja, pomembna mi je tudi kolicina cv. prahu.Drugih pregledov ne izvajam(razen pri opazanju rojnih maticnikov).

Pri narejencih pa samo odstranim peno zadaj, ter hitro vidim, ce gradijo vosek. ne gledam zalege. cez kakih 14 dni pa pogledam sat iz centra druzine. tako da vidim,ce je strnjenost zalege ok...Zalog hrane ne preverjam, narejenci morajo imeti ves cas dostop do hrane, sam imam pri vseh tudi po pol kilograma stimulativne pogace noter.

Drugace je pa se ena zapoved za dobre cebelarje...To je vaga. Povprecna druzina mora biti na vagi. Tako vidimo, kaj se dogaja z donosi.
Ce krava nima sena, ne bo mleka, in bo poginila, ce clovek nima hrane, ga vrag vzame, ce cebela nima medu in cvetnega prahu, cebelar predajal se bo obupu....
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 45598Odgovor Fizikalec
Ne Jan 02, 2011 9:39 am

Preveč dreganja v družini jim škoduje vendar jaz nisem bil nič kaj drugačen, ko sem imel 3 panjev. Z njimi sem imel dela kot sedaj z 300 :D sčasoma se pač naučiš.
Odvisno pa je od koga se učiš in kaj hočeš doseči, če si preveč trmast pač ne gre prvo moraš miselnost spremenit.

valterp
PrispevkovCOLON 167
KrajCOLON okolica Celja

OdgovorCOLON # 45609Odgovor valterp
Ne Jan 02, 2011 7:17 pm

volk napisal/-aCOLON Pri narejencih pa samo odstranim peno zadaj, ter hitro vidim, ce gradijo vosek.
Po tem imaš zadaj pri narejencih samo peno, brez vrat??? Tole mi je zanimivo ali lahko malce razložiš, če sploh je kaj razlagat.

Če prav razumem si pomagaš tudi z pogačo, ki jo daš narejencu že takoj zraven, ko ga narediš? Kaj pa krmljenje zadaj, a ni nevarnost ropa? Pa še to me zanima ali uporabljaš še kdaj drugič tudi pogačo, npr. pozimi ali zgodaj spomladi?

Zelo rad prebiram ta forum, ker dobim različne poglede in potem kar pač ne razumem in mi je zanimivo malce podrobneje povprašam in priznam, da sem dobil na tem forumu, in potem še na ZS, že kar nekaj zelo koristnih nasvetov, ki sem jih uspešno uporabil v praksi.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 45610Odgovor volk
Ne Jan 02, 2011 7:44 pm

Ene 100 druzin je v omarah, zadaj brez pitalnikov, samo pene..Ostale imajo zadaj raztojisca z pitalniki.Ce je okvircek kvaliteten se ne vije. vcasih sem se ukvarjal s tem, zdaj pac niti to ne. Imam eno lokacijo, 5 km naokoli ni drugih cebel, razen moje in od brata, na tej lokaciji delava narejence, ker nisem imel casa narediti pitalnikov, sva jih pitala kar zunaj. 30 m od cebelnjaka 4 litrske posode, po 6 naenkrat(okoli 25 litrov raztopine), v raztopino sop trave, da se ne utapljajo cebele, noben narejenec ni imel premalo. Vsi so imeli notri po pol kg stimulativne pogace,ko zmanjka, dodas... Za hude dni, ko je dez, pa pol litrske plastenke z luknjico...

Lahko recem, da je bilo kar zoprno, mleckarit, potem narejenci, tocenje....Ko precepis tam oko 2000 maticnikov na dan, ti pocasi zacne zmanjkovati casa za take hece kot so pitalniki...Na koncu sem dajal gradivo za mlecek kar povsod, od medisc(z dodano zalego), plodisc(brez maticnih ali tudi z matico...), na roj, na koncu ze v narejence, samo da so bile cebele...Cebele delajo cudeze, samo hrane jim ne sme zmanjkat. NIKOLI.

Glede pitanja zunaj naj se opozorim, da to gre, ce imas nekaj km naokoli cebele pod svojim ocesom. Ce ves kaj delas. drugace bos imel rop. No s tem, da so v mojem drustvu dve leti nazaj izgubljali cebele zaradi ropov, nekaj lokacij, kjer so tuije cebele pricele ropati nase, sva z bratom resila tako, da sva postavila zunaj sod raztopine, so roparke raje to ropale, kot po panjih, prvi teden dezja pa je vse ustavil... No nekaj kolegov je izgubilo tudi po 50 druzin, midva pac nobene. vcasih pac moras preprecit ropanje in zrtvovati kako tono cukra....
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

janezveliki
PrispevkovCOLON 114
PridruženCOLON To Okt 07, 2008 8:25 pm

OdgovorCOLON # 45618Odgovor janezveliki
Po Jan 03, 2011 1:37 pm

Lep pozdrav.

Pred leti sem srečal na dopustu nekega čebelarja, ki mi je med debato o čebelah dejal, da jim on po tem, ko se umirijo v zimski gruči zapre žrela in odpre zadaj malo vratca, da se ne zadušijo. Tako prepreči morebitno izletavanje ob mrzlem sončnem vremenu, da mu ne umirajo v snegu. Zanima me ali to dela še kdo in če, kako se to obnese.
Hvala za odgovor in Srečno v Novem letu želim vsem.

Janez.

JanĹľevec
PrispevkovCOLON 688
PridruženCOLON Sr Maj 05, 2010 7:01 am

OdgovorCOLON # 45620Odgovor JanĹľevec
Po Jan 03, 2011 1:45 pm

Če boš tega čebelarja (?) še kdaj srečal mu mirno povej, da je velik tepec.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 45622Odgovor levstek008
Po Jan 03, 2011 2:22 pm

janezveliki napisal/-aCOLONLep pozdrav.

Pred leti sem srečal na dopustu nekega čebelarja, ki mi je med debato o čebelah dejal, da jim on po tem, ko se umirijo v zimski gruči zapre žrela in odpre zadaj malo vratca, da se ne zadušijo. Tako prepreči morebitno izletavanje ob mrzlem sončnem vremenu, da mu ne umirajo v snegu. Zanima me ali to dela še kdo in če, kako se to obnese.
Hvala za odgovor in Srečno v Novem letu želim vsem.

Janez.
Zapirat žrela res ni potrebno, priprta žrela na širino nekaj čebel je pa kar nujno. Zadaj pa je kar nujno odpreti vratca in dati notri peno al pa časopisni papir, drugače je notri "malo morje" vlage.

Pri meni, v nakladnih panjih z mrežasto podnico in izolaciskim 3-cm pokrovom iz lesnih vlaken ni tak problem. Pa je vseeno sem in tja kak tak pokrov kar dobro "fajhten". K sreči piha burja tako da sproti suši....
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 45624Odgovor Fizikalec
Po Jan 03, 2011 4:33 pm

Jaz nikoli žrel ne pripiram ne vem zakaj bi to bilo potrebno ali dobro?

Gregor
PrispevkovCOLON 116

OdgovorCOLON # 45647Odgovor Gregor
To Jan 04, 2011 11:22 am

Zakaj bi pripirali ali celo zapirali žrela? Zrak ni škodliv!!!

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 45652Odgovor Pike
To Jan 04, 2011 4:12 pm

Gregor napisal/-aCOLONZakaj bi pripirali ali celo zapirali žrela? Zrak ni škodliv!!!
Doma ste verjetno brez oken.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov